Dog.bg Форуми : В света на конете

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

В света на конете коне, езда и още нещо...

#1 Потребителят е офлайн   yasoo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 470
  • Регистрация: 14-December 07
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 20 November 2009 - 07:22 PM

Здравейте,
хрумна ми преди десетина дни да посъбера на едно място малкото, но все пак много разпръсната из нета информация на Български език за конете на едно място. Речено - сторено..... блогът е вече създаден и започва да придобива завършен вид. Лека - полека го пълния с информация :)



http://horses-bg.net/

#2 Потребителят е офлайн   diadra Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 840
  • Регистрация: 27-November 08
  • Gender:Female
  • Location:Стара Загора/ София/Варна

Публикувано: 24 November 2009 - 11:10 AM

Много добре е подреден 'блог' и доста информация :)

Ей, стана ми спешно с това "петите надолу" ..помня как преди мнооого години в коннанта ни база това бе верую wb_052.gif
И колко години след това и аз така обяснявах и учех хората за постановката на прословутия шенкел...:)

Само форум не намерих ...


#3 Потребителят е офлайн   yasoo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 470
  • Регистрация: 14-December 07
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 24 November 2009 - 04:34 PM

радвам се, че ти харесва :) Има още доста работа по сайта и тепърва ще го доразвивам. Като за начало все още не мога да доизмисля категориите. Чудя се как да ги разделя та да има още 1-2 та да са малко по тематични. Форум... еми не съм мислил по въпроса, но за момента смятам, че не е нужен. Идеята на блога е просто да се съберат на едно място максимално много материали на Български език свързани с конете и ездата :)

П.П. Ако някой случайно е попаднал на някоя хубава статийка, клипче, интервю.... нека сподели, с радост ще го публикувам и него :)

#4 Потребителят е офлайн   Fibsi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1326
  • Регистрация: 11-May 07
  • Gender:Female
  • Location:Русе

Публикувано: 07 December 2009 - 08:01 PM

yasoo, благодаря ти!!! едва тази вечер открих сайта, но вече ми е във Favorites :) Нямах време да разгледам всичко, но от малкото, което успях да видя останах много доволна.
Не знам дали сте прочели ето това: http://www.nationalg...d=13&art_id=146

Отново поздравления и пожелавам все повече хора да открият и да се радват на сайта!!!
User's Signature

www.liebern.com

Дарк 07.10.1998- 08.02.2010 /// Ата 07.10.1998- 26.07.2011
Тичайте волни, мили мои кученца...

#5 Потребителят е офлайн   yasoo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 470
  • Регистрация: 14-December 07
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 08 December 2009 - 01:56 AM

радвам се, че ти харесва... то това е и идеята да се хареса на максмимално много хора :)))

П.П. И аз да ти благодаря за статийката от National Geographic. Изобщо не се бях сетил, че мога и там да поразровя за такива материали. За съжаление не е цялата статия и май ще се наложи или да си купя списанието или да издирвам някой да ми сканира липсващите странички от този брой и от февруарския ab_041.gif

#6 Потребителят е офлайн   Fibsi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1326
  • Регистрация: 11-May 07
  • Gender:Female
  • Location:Русе

Публикувано: 08 December 2009 - 05:52 AM

Аз трябва да имам някъде февруарския, а този от октомври ще ми го върнат към 20 дек, ако до тогава никой друг не успее, ще ги сканирам аз. Само ми пиши!
User's Signature

www.liebern.com

Дарк 07.10.1998- 08.02.2010 /// Ата 07.10.1998- 26.07.2011
Тичайте волни, мили мои кученца...

#7 Потребителят е офлайн   radosveta_p Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 26-March 09
  • Gender:Male

Публикувано: 10 December 2009 - 11:28 PM

Здравеите,много ми хареса сайта,темата и въобще всичко как е поднесено на читателя.Не знам дали тук е мястото,но ако някой може да ми даде съвет ще съм благодарна.Скоро си взех конче(първия ми в живота ab_041.gif ),на 7 год.много кротък обязден,но си личи,че животното много е бито от предните си собственици в стремеж да го научат да скача.Плаши се от всякакъв вид камшик,нагайка и т.н.,а скоро разбрах от слух на слух,че имал някакъв вроден дефект който при определена скорост спирал да си чувства задницата(задните карака)и хвърлял ездача ud_009.gif ?????Мойте ветеринари ме обеждават,че такова нещо няма как да съществува,но от повече мнения и опит глава не боли smile.gif

#8 Потребителят е офлайн   Мария 76 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 300
  • Регистрация: 28-February 08
  • Gender:Female
  • Location:Пловдив

Публикувано: 11 December 2009 - 07:01 AM

Яздя от 20 години ...и аз съм на мнение , че няма такова нещо. Един съвет : повечето коне се плашат когато някой подава нагайка на ездача който е на гърба им....за това когато ти подават нагайка и вече си на коня ...помоли човека да я скрие зад гърба си да приближава бавно....да погали коня , да му говори и чак когато е съвсем близо до теб скришом да ти я подаде. Това се прави всеки път ...никога не съм яздила кон който да не се плаши от нагайка....това е абсолютно нормално. Въпреки , че коня и след тази процедура разбира , че имаш нагайка .....ще усетиш , че веднага се е променил. Ако много се изнерви по време на езда ....просто я пусни на земята както си яздиш......поведението му на секундата отново ще се промени....конете имат по-голямо периферно зрение....а и изобщо не са глупави .
User's Signature

Незнанието и невежеството не ме оправдават, че години наред крещях "браво" за неща които не разбирах...

Никога не обяснявай. Пред приятели не се налага, а враговете няма да повярват!


#9 Потребителят е офлайн   Fibsi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1326
  • Регистрация: 11-May 07
  • Gender:Female
  • Location:Русе

Публикувано: 11 December 2009 - 11:14 AM

И на мен винаги ми подават нагайката внимателно, отстрани. Различните коне се респектират от нагайката в различна степен, но за всички означава едно- умната! ab_041.gif

radosveta_p, аз не съм чувала за подобен проблем при конете, но знам твърде малко за тях. Мога да питам моя треньор, за него конете са неговия живот, има много опит и ще каже дали е запознат с нещо такова.

И тъй като сме В света на конете, да споделя случка от вчера- първото ми падане. При скок, но паднах по най-баламския начин- свлякох се по шията на коня в опит да се задържа и така цопнах пред краката му. Не успя да ме стъпче, но сега съм с натъртени дупе, ребра, рамене и врат. Отделно с копитце ме "лизна" по главата- добре, че съм винаги с тока! Знаех, че рано или късно ще падна, обаче въпреки това сега съм леко наплашена. Споделете вие дали има някаква тактика в преодоляването на този страх, защото няма да се отказвам и искам възможно най-скоро да съм пак на коня (след като намалее болката, разбира се)! От една страна е хубаво, че ми се случи, защото изглежда имах нужда от "слизане на земята", а и се надявам следващия път да падна по-професионално wg_053.gif
User's Signature

www.liebern.com

Дарк 07.10.1998- 08.02.2010 /// Ата 07.10.1998- 26.07.2011
Тичайте волни, мили мои кученца...

#10 Потребителят е офлайн   Мария 76 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 300
  • Регистрация: 28-February 08
  • Gender:Female
  • Location:Пловдив

Публикувано: 11 December 2009 - 02:58 PM

Не искам да те притеснявам , ама ще има още мноооого подобни случки....дано са все леки. Номера е, веднага след като си паднал да се изтупаш и......отново на седлото. На мен лично падане от нов кон ми идва много добре...някак си се успокоявам , че няма нищо страшно...ето паднала съм а нищо ми няма.
Успех! Не се отказвай!
User's Signature

Незнанието и невежеството не ме оправдават, че години наред крещях "браво" за неща които не разбирах...

Никога не обяснявай. Пред приятели не се налага, а враговете няма да повярват!


#11 Потребителят е офлайн   Fibsi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1326
  • Регистрация: 11-May 07
  • Gender:Female
  • Location:Русе

Публикувано: 11 December 2009 - 05:10 PM

Така и направих- изтупах се и пак на седлото. Но днес боли повече smile.gif
Няма да се отказвам, благодаря!!!
User's Signature

www.liebern.com

Дарк 07.10.1998- 08.02.2010 /// Ата 07.10.1998- 26.07.2011
Тичайте волни, мили мои кученца...

#12 Потребителят е офлайн   radosveta_p Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 26-March 09
  • Gender:Male

Публикувано: 18 December 2009 - 05:03 PM

Здравейте,отново!
Искам да питам,моя кон е доста висок към1.75 и ми е много трудна ездата с него.Като влезне в тръс на облекчен едва се справям и краката едва ги притискам до седлото,а за манежен въобще да не става дума подскачам като луда ab_041.gif е не е като начинаещ,но като се има предвид как яздих една кобилка преди това нисичка сега ми е много трудно.На 20-30 мин вече не мога да се задържам с крака,а това много пречи за по-следващ етап на обучение.Въпроса ми е дали има някой трик или похват за по отлепени коне или трябва упражнение на вътрешна част на бедрата smile.gif ,за да ми заякне мускулатурата.Инъче тренирам 13 год вече фитнес и лека атлетика,нооо полза явно няма ab_041.gif

#13 Потребителят е офлайн   Мария 76 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 300
  • Регистрация: 28-February 08
  • Gender:Female
  • Location:Пловдив

Публикувано: 18 December 2009 - 10:41 PM

Вярно е , че по "повдигнатите" коне са малко по-трудни за яздене. По-лесно става , ако си опитен ездач и "събереш" коня....тогава самото друсане е много по-равномерно.
Инак, конкретно упражнение няма ......единствено и само - повече езда....това е лечението. След време няма да ти прави впечатление. Продължавай в същия дух.

User's Signature

Незнанието и невежеството не ме оправдават, че години наред крещях "браво" за неща които не разбирах...

Никога не обяснявай. Пред приятели не се налага, а враговете няма да повярват!


#14 Потребителят е офлайн   yasoo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 470
  • Регистрация: 14-December 07
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 18 December 2009 - 11:16 PM

То не е нужно а и не трябва да стискаш с краката за да се задържиш на коня. Ако имаш един добре балансиран седеж, ако правилно си разпределила тежестта м/у краката и тялото и стойката ти разбирасе ако е правилна не би трябвало да имаш проблем. Коляното трябва да управлява меко, без усилие.
Като цяло всички коне са различни, за това е хубаво човек особенно в началото докато все още се учи да сменя конете. Аз примерно от както се занимавам с езда ако не всеки път то поне през един съм на различен кон. Само за последните 5-6 месеца съм яздил на над 15 коня, абсолютно всички имат различен ход, най-вече се усеща при манежния тръс. Вече мога да кажа, че нямам почти никакъв проблем с тръса независимо от коня, ходя и по други конни бази и до сега не съм се изложил никаде хихихих :)
За твойто конче... еми мисля, че никой така виртуално няма да успее да ти помогне ab_041.gif Не можем да гадаем какъв му е хода :) Примерно ако има по бърз тръс ти просто трябва да го събираш и задържаш... и т.н. и т.н. :)

#15 Потребителят е офлайн   radosveta_p Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 26-March 09
  • Gender:Male

Публикувано: 19 December 2009 - 12:12 AM

Много благодаря на всички за бързите отговори и информация! Май трябва да помисля за това,че не е нужно да стискаш краката към седлото и може би няма да се изморявам толкова бързо.Що се отнася до смяната на коне и моя треньор ми казва,че трябва да ги сменям,но ми предстои пребиране на кончето при мен и ми се иска да мога да му свикна,че там няма кой да ме учи ab_041.gif Бладодаря още веднъж!

#16 Потребителят е офлайн   Мария 76 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 300
  • Регистрация: 28-February 08
  • Gender:Female
  • Location:Пловдив

Публикувано: 19 December 2009 - 06:16 AM

Не съм много съгласна....яздя от 20 години....коленете се стискат много сериозно а кръста трябва да е супер отпуснат.....това е ключа към добрия и балансиран седеж. С времето заякват точните мускули и усилието е по-малко....по-напредналите не усещат вече никакво напрежение.....но , в началото си е сериозно физическо натоварване. Това е основното което се повтаря на начинаещите ездачи : " стисни коленете , отпусни кръста , изправи се на зад ( в началото човек в повечето случаи инстинктивно виси напред ) и петите надолу - пръстите нагоре"
User's Signature

Незнанието и невежеството не ме оправдават, че години наред крещях "браво" за неща които не разбирах...

Никога не обяснявай. Пред приятели не се налага, а враговете няма да повярват!


#17 Потребителят е офлайн   yasoo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 470
  • Регистрация: 14-December 07
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 19 December 2009 - 01:27 PM

Цитат(Мария 76 @ Dec 19 2009, 06:16 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Не съм много съгласна....яздя от 20 години....коленете се стискат много сериозно а кръста трябва да е супер отпуснат.....това е ключа към добрия и балансиран седеж. С времето заякват точните мускули и усилието е по-малко....по-напредналите не усещат вече никакво напрежение.....но , в началото си е сериозно физическо натоварване. Това е основното което се повтаря на начинаещите ездачи : " стисни коленете , отпусни кръста , изправи се на зад ( в началото човек в повечето случаи инстинктивно виси напред ) и петите надолу - пръстите нагоре"

Това със стискането на коленете е останало далеч в историята. Някога разбиранията са били такива, че притискането с колене осигурява стабилност, но това е голяма грешка. В днешно време никой класен инструктор няма да те накара да стискаш до безумие с колене. Те трябва да са прилепени, да чувстваш коня, но не и да се напрягаш. Има мноого ама мноого изписано на тази тема из нета, за съжаление всичко е на английски. Ето една малка извадка от една статийка:

Години наред цареше схващането, че притискането с колене осигурява привидна стабилност на ездача. Това си е направо катастрофа, отсича учителят по езда Волфганг Марли от Шарбойц Клингберг, Германия. Ученикът стиска като за последно с коленете и само притеснява коня. За съвременните инструктори стискането на коленете е също толкова нежелателно, както язденето в тръс без стремена. Но не бива коляното да е свободно. Тук възниква въпросът пречи ли или помага притискането на коленете?

Всичко зависи от това, как човек гледа на проблема. Под притискане на коленете някои учители разбират здраво притиснати до седлото колене, което според новите схващания е неправилно. За други става дума за плътно прилепено отпуснато коляно. Всичко зависи не от силата, а от правилната тренировка.

Правилно зададен, въпросът звучи по следния начин: Колко трябва да притискаме коленете и кога? А отговорът, който дават специалистите е: Почти във всички ситуации коленете трябва да са отпуснати. Коляното управлява меко, без усилие. Защото там, където се прилага сила, вече се губи усетът, който е необходим за помощите.

Когато ездачът седи добре балансиран в седлото, той няма нужда да стиска колене. Начинаещите винаги стискат колене, докато не преодолеят трудностите на балансирането, смята Марли. Това важи и за напредналите, които губят равновесие след скок.

Стискането на коленете е рефлекс. Достатъчно е да хвърлите между нечии крака една топка и човекът автоматично ще хване топката и ще събере краката си. По същия начин реагира и ездачът, когато има опасност да загуби равновесие.



#18 Потребителят е офлайн   Мария 76 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 300
  • Регистрация: 28-February 08
  • Gender:Female
  • Location:Пловдив

Публикувано: 19 December 2009 - 02:32 PM

никой не казва да се стиска до безумие....не съм съгласна и с това , че коня се притеснява....коленете седат на крилете на седлото...по-скоро коня се притеснява от шенкелите.
Разбира се , че с повече опит и след подобрения баланс на ездача, усилието на коленете е по малко...с това съм съгласна ....но коленете са единствената допирна неподвижна точка на ездача с коня.....ако наблюдаваш по внимателно "големите " ездачи в прескачането (там се вижда по ясно) ...ще забележиш , че на самия скок, на повечето от тях, коленете им седят залепени за седлото , а шенкелите летят на високо....няма как да избегнеш стискането....ето първата снимка която ми попадна:



виж при манежната езда , даже има упражнение за баланс , при което целия крак се изпъва на страни , нямаш допир дори и с коляното...така наистина се подобрява баланса и се научаваш да следиш движението на коня само с кръста.....но при нормална езда това няма как да стане.
User's Signature

Незнанието и невежеството не ме оправдават, че години наред крещях "браво" за неща които не разбирах...

Никога не обяснявай. Пред приятели не се налага, а враговете няма да повярват!


#19 Потребителят е офлайн   Мария 76 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 300
  • Регистрация: 28-February 08
  • Gender:Female
  • Location:Пловдив

Публикувано: 19 December 2009 - 02:56 PM

Не знам дали сте скачали препятствия....но на мен ми се е случвало да ми се скъса стреме по време на състезание.....тогава пък няма начин да не използваш още повече сила за да останеш на седлото.... по време на скока....не се ли надигнеш на колене , точно по време на летежа си оставаш в седлото и тогава можеш да изхвърчиш като топка...
User's Signature

Незнанието и невежеството не ме оправдават, че години наред крещях "браво" за неща които не разбирах...

Никога не обяснявай. Пред приятели не се налага, а враговете няма да повярват!


#20 Потребителят е офлайн   yasoo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 470
  • Регистрация: 14-December 07
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 19 December 2009 - 03:12 PM

Мария, това че тебе така се те учили преди 20 години не значи, че все още инструкторите преподават по същия начин. Казвам това което са ми обяснявали и както са ме учили инструкторите... а ходя да яздя на няколко конни бази все при хора които са диказани имена в тази сфера.

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни