Dog.bg Форуми : Подуване и превъртане на стомаха

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (6 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Подуване и превъртане на стомаха

#41 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 22 July 2007 - 11:56 PM

Ето специални паници, за лакоми кучета. Идеята е да пречат издатините на кучето и да се храни по-бавно.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#42 Потребителят е офлайн   Mira Bonjeva Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 1
  • Регистрация: 10-August 07
  • Location:Силистра

Публикувано: 10 August 2007 - 03:01 PM

Имам прекрасна догиня вече на 12 години.През февруари кошмарът превъртане на стомаха дойде и при нас.Оперирахме я и се възстанови чудесно,но два месеца по късно отново се поду...И пак имахме късмет-след десет дни мъки се оправи,може би защото стомаха е зашит...но сега в момента в който пиша отново се случва...надявам се отново да имаме късмет...това е ужасно.Любопитно ми е дали и други имат същият проблем...в смисъл след операция периодично да се случва отново.
Мира Бонжева-Силистра

#43 Потребителят е офлайн   slaviad Икона

  • Working Bee
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2805
  • Регистрация: 09-January 06
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Секретар на Български национален клуб Немски дог & Модератор на Клубния форум за породата немски дог.

Публикувано: 10 August 2007 - 03:34 PM

Здравейте, Мира. Съжалявам за това, което преживявавате... s)
Да, съвсем нормално е да има и следващи подувания. При подуване - веднага на лекар...това е единственото правилно поведение от ваша страна.

Там би трябвало да вкарат тръба в стомаха, за да изкарат газовете - това е, което може да спаси кучето ви.

#44 Потребителят е офлайн   slaviad Икона

  • Working Bee
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2805
  • Регистрация: 09-January 06
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Секретар на Български национален клуб Немски дог & Модератор на Клубния форум за породата немски дог.

Публикувано: 10 August 2007 - 03:48 PM

Предполагам, че я храните с по-лека храна и по-често. Най-добре се отразява в този случай пилешко с ориз....при подуването обаче не трябва да яде. Предполагам, че повръща s)

След като изкарат въздуха от стомаха, може да й давате хуманитарни препарати против газове - еспумизан и ентеросан, може да давате и мезим-форте. Това са хранителни добавки и ензими, които подобряват храносмилането, и ще понамалят газообразуването.

Разделете дневната дажба храна на 4 пъти - по-малките порции се отразяват по-добре. Пиенето на вода да не е около храненето. Ако забележите, че не е добре, по-добре не я хранете, докато не се оправи.

Всичко това може да понамали симптомите, но не на 100 % ....не очаквайте пълно излекуване - особено на тази възраст...

Не искам да звуча песимистично, но нещата са такива - засега няма ефективно лечение и причините още не са ясни. Нещата не зависят от вас...то просто се случва. Случи ли се - бързо първо на лекар...

Желая ви и този път да имате късмет!! worthy

#45 Потребителят е офлайн   bis Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 684
  • Регистрация: 09-February 06

Публикувано: 10 August 2007 - 03:59 PM

Цитат

Имам прекрасна догиня вече на 12 години.През февруари кошмарът превъртане на стомаха дойде и при нас.Оперирахме я и се възстанови чудесно,но два месеца по късно отново се поду...И пак имахме късмет-след десет дни мъки се оправи,може би защото стомаха е зашит...но сега в момента в който пиша отново се случва...надявам се отново да имаме късмет...това е ужасно.Любопитно ми е дали и други имат същият проблем...в смисъл след операция периодично да се случва отново.
Мира Бонжева-Силистра

Стомахът не се ли зашива за да не се повтаря превъртането? bl)

#46 Потребителят е офлайн   Ancheto Икона

  • Да се радваш на живота като чихи <3
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 4922
  • Регистрация: 18-May 06
  • Gender:Female
  • Location:Варнааааа
  • Interests:Anfaris.King Chihuahuas kennel
    +359 884 733 611
    skype : anna_maria_dimitrova
  • Skype:

Публикувано: 10 August 2007 - 04:20 PM

И самото подуване е особено опасно , то наранява вътрешни органи и то много тежко , зависи от степентта на подуване.

#47 Потребителят е офлайн   slaviad Икона

  • Working Bee
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2805
  • Регистрация: 09-January 06
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Секретар на Български национален клуб Немски дог & Модератор на Клубния форум за породата немски дог.

Публикувано: 10 August 2007 - 05:41 PM

Цитат

Цитат

Имам прекрасна догиня вече на 12 години.През февруари кошмарът превъртане на стомаха дойде и при нас.Оперирахме я и се възстанови чудесно,но два месеца по късно отново се поду...И пак имахме късмет-след десет дни мъки се оправи,може би защото стомаха  е зашит...но сега в момента в който пиша отново се случва...надявам се отново да имаме късмет...това е ужасно.Любопитно ми е дали и други имат същият проблем...в смисъл след операция периодично да се случва отново.
Мира Бонжева-Силистра

Стомахът не се ли зашива за да не се повтаря превъртането? bl)

Всъщност при тях се повтаря подуването, а не превъртането...

#48 Потребителят е офлайн   bis Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 684
  • Регистрация: 09-February 06

Публикувано: 10 August 2007 - 06:54 PM

Цитат

Цитат

Цитат

Имам прекрасна догиня вече на 12 години.През февруари кошмарът превъртане на стомаха дойде и при нас.Оперирахме я и се възстанови чудесно,но два месеца по късно отново се поду...И пак имахме късмет-след десет дни мъки се оправи,може би защото стомаха  е зашит...но сега в момента в който пиша отново се случва...надявам се отново да имаме късмет...това е ужасно.Любопитно ми е дали и други имат същият проблем...в смисъл след операция периодично да се случва отново.
Мира Бонжева-Силистра

Стомахът не се ли зашива за да не се повтаря превъртането? bl)

Всъщност при тях се повтаря подуването, а не превъртането...

Ясно. Голям шит! s)

#49 Потребителят е офлайн   agalina Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 6537
  • Регистрация: 22-October 05
  • Gender:Female

Публикувано: 11 August 2007 - 01:03 PM

Цитат

Ваше право е да си изберете към кого и как да се обръщате. Да, няма лекар който да вложи пари колкото за една нова кола в нещо за което няма да му се плаща. Техниката си има срок на ползване, след това производителите не дават гаранции за благонадеждност. Ако не може поне да се възвърнат инвестициите, няма да има и лекар който да я закупи.

Това не е ли апаратура за ендоскопии изобщо ,имам предвид, че освен стомах, черва, могат да се оперират и други органи - примерно биопсии и също жлъчка, матка ,яйчници и там каквото още има наоколо?Тоест, в този смисал - ще послужи добре и като да има оправдан икономически смисъл от използването.Защото всеки стопанин би искал кучето да има 2 дупчици от по сантиметър в плътта на животното си ,вместо големи щевове и също то да излезе веднага от анестезия и да е бодро и добре след това .
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !

#50 Потребителят е офлайн   Bini Икона

  • Over the rainbow
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1792
  • Регистрация: 13-January 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 18 August 2007 - 04:16 PM

Сега прочетох всичко в тази статия и добре, че я видях. Знаех за превъртането, но не знаех, че е толкова често и толкова опасно. Веднъж Прешъс така се поду и повръщаше често лепкава пяна, но аз не знаех, че това е подуване или преобръщане на стомаха. Тя се оправи. Легна да спи и коремчето и спадна. Възможно ли е да се оправи или просто съм сгрешила?

Иначе тя лапа така бързо. На 3 месеца (близо) е и като и дам лапа, лапа и пие вода по много. Вече ще знам да не и давам вода около яденето, но как да я накарам да яде бавно? Да и давам ли на малки порцийки?

#51 Потребителят е офлайн   Bini Икона

  • Over the rainbow
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1792
  • Регистрация: 13-January 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 18 August 2007 - 06:33 PM

Съжалявам, че пускам нов пост, но не мога да редактирам стария.

Цитат

--Не хранене само със суха храна

Относно това не съм съгласна или поне така съм чела на всякъде. Всички казват, че най-добрият и полезен начин за хранене е качествени гранули + купа с вода.

Преди като я храних с храна Вирбак, тя ядеше бавно и по малко, защото не я харесваше. Дори не я доизяждаше, а е качествена. Мога да и взема пак и така ще яде по малко, но какво да я правя като не я харесва на вкус. Като и взех Роял Канин тя направо се тъпче!

#52 Потребителят е офлайн   Ерика Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 707
  • Регистрация: 03-March 07
  • Gender:Female
  • Location:София, БГ

Публикувано: 18 August 2007 - 11:46 PM

Някъде бях чела за подобен проблем при бързо я дащи кучета.Имаше някакви специални паници с няколко тръби, оформени в самата паница, който пречат на кучето да гълта като невидяло.Друг начин е да й разстилиш храната на по-голяма площ.Например, можем да вземеш лист от вестник и да разтелеш храната на по-голяма площ, така и да иска няма да може да я яде много бързо.Друг вариант е да разделиш дозата й за деня на повече части и да я храниш да речем по 4 пъти на ден с 1/4 от дневната й доза.Моята далматинка е вече на 1г. и 5м. и въпреки, че съм слушала, че кучето се храни по 1 път на ден след навършването на 1г.След 6-тия месец трябва да се храни по 2 пъти и така си продължаваме и до днес. b)
User's Signature

Качена снимка

#53 Потребителят е офлайн   slaviad Икона

  • Working Bee
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2805
  • Регистрация: 09-January 06
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Секретар на Български национален клуб Немски дог & Модератор на Клубния форум за породата немски дог.

Публикувано: 19 August 2007 - 03:56 AM

Цитат

Сега прочетох всичко в тази статия и добре, че я видях. Знаех за превъртането, но не знаех, че е толкова често и толкова опасно. Веднъж Прешъс така се поду и повръщаше често лепкава пяна, но аз не знаех, че това е подуване или преобръщане на стомаха. Тя се оправи. Легна да спи и коремчето и спадна. Възможно ли е да се оправи или просто съм сгрешила?

Иначе тя лапа така бързо. На 3 месеца (близо) е и като и дам лапа, лапа и пие вода по много. Вече ще знам да не и давам вода около яденето, но как да я накарам да яде бавно? Да и давам ли на малки порцийки?

Bini, не съм лекар и не мога да кажа, дали при вас е било такъв тип подуване, защото кученцето е малко. При малките кученца е нормално като се наядат коремчетата да изглеждат подути и също така понякога повръщат. Този проблем подуване/превъртане се получава обикновено при по-големи на възраст кучета. Подутият стомах не спада бързо, защото се образуват много газове - понякога трябват 1-2 за да спадне съвсем или да се слага сонда през устата. Консултирайте се най-добре с лекар.
За да не лапа лакомо, просто можете да разделяте порцията на части. Имам предвид, това което трябва да изяде за едно хранене - може да сложите в началото 1/4 от дажбата, след малко, когато я изяде - още 1/4 и т.н. Хранете 3-4 пъти на ден, ако кучето е малко, както казвате около 3 месечно. Постепенно с възрастта намалете храненията до 2, но не 1 на ден. Всяко куче може да се приучи да не яде и да не пие вода лакомо.

#54 Потребителят е офлайн   Bini Икона

  • Over the rainbow
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1792
  • Регистрация: 13-January 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 17 September 2007 - 05:17 PM

Благодаря на всички за отговорите. Тя вече яде съвсем нормално. Дъвчи и не бърза. bravoS

#55 Потребителят е офлайн   bellissima Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1236
  • Регистрация: 14-October 05
  • Gender:Female
  • Location:Varna

Публикувано: 18 September 2007 - 12:07 PM

Цитат

Да, няма лекар който да вложи пари колкото за една нова кола в нещо за което няма да му се плаща. Техниката си има срок на ползване, след това производителите не дават гаранции за благонадеждност. Ако не може поне да се възвърнат инвестициите, няма да има и лекар който да я закупи.

С това мислене скоро и Зимбабве ще ни изпревари по техника и наука...ми айде всички да се возим на каручките щото може да ми се трошне колата, която е на лизинг за повече от 5 години ама фирмата дава само 5 години поддръжка...стига де. Ясно е , че неможете да очаквате да избиете веднага парите от такава апаратура, ама то и без нея цените сега са ох мръри махкоооооууу l) l) l) човек когато е амбициозен и иска да се развива не му е зор дали ще избие на 1та година или ще излезе на печалба на 2та ...малко по - креативно мислене и повечко работа - колкото повече опит толкова по добре и за вас и за нас 1super b) b)


...извинявам се за лекия офтопик...иначе проблема е сериозен наистина ако се случи. радвам се , че научих още една полезна информация и се надявам скоро и в България да има методи за лечение поне доближаващи се до нормалните за развитите страни

#56 Потребителят е офлайн   lucky stone Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 48
  • Регистрация: 30-May 08
  • Gender:Male

Публикувано: 02 June 2008 - 10:46 AM

Ето и нашият принос по тази невесела тема- дано с нещо сме полезни в драматичния опит,който придобихме с подуването и превъртането на стомах при кучетата. Прочетох всичко по темата във форума,но не открих случай, сходен на нашия, затова го добавям, а и, за да мога още веднъж публично да благодаря на лекарите, които ни спасиха кучето: д-р Камен Шишков от Пловдив и д-р Галя Симеонова от Ветеринарния университет в Стара Загора/ за съжаление не запомних името на симпатичната ординаторка от екипа на Симеонова, за да публикувам и нейноато, но и на нея-БЛАГОДАРИМ/
И така- нашата история. Имаме прекрасно, две годишно клубно куче- Голдън ретривър, мъжки. Дойде ред да му вадим сертификат за дисплазия и очи, за да може да участва в развъдна дейност. А разбира се- и да сме спокойни за състоянието на така уязвимата за породата костна система/ поне в това отношение всичко беше ок- резултатите са перфектни/. Заминахме за университета в Стара Загора, да направим снимката и да получим легитимен сертификат. Веднага след поставянето на упойката кучето започна да повръща/ бяхме спазили всички необходими изисквания- гладен, жаден, повече от 12 часа/.Не знам дали преобръщането му в различните пози на рентгеновата маса сме извършвали по правилата, защото през ум не ми е минало,че съществува някаква опасност. В интерес на истината-много ми стана неприятно като разбрах,че анестезиоложката не разполага с антидот и кучето ще спи поне два-три часа, ако знаехме,че липсва,щяхме да си го купим от аптеката. След приключването на снимките кучето беше свалено и оставено да лежи на земята.Ние бяхме около него, но никой от нас не е лекар и не ни направи впечатление,че започва неестествено да се раздува. Слава на Господ, че рентгеновата зала, където се случваше всичко, влезе д-р Шишков, който всъщност придружаваше друго куче за операция. Той видя какво се случва с момчето ни, той извика анестезиоложката и й показа как изглежда пациентът й, той й показа как при почукване кучето кънти като гайда. Д-р Шишков извика от операционна и д-р Галя Симеонова, поставиха сонда през усата на глдъна, освободиха въздуха, който раздуваше стомаха и слава Богу - навреме, преди да започне усукването. Така бяхме спасени, за което ще сме доживотно благодарни на тези хора! Така и не може да се определи със сигурност причината, довела до тази ситуация. Важно е,че приключи щастливо за кучето и за нас. Ще бъдем благодарни за мнения по темата, защото със сигурност вече трябва да имаме едно на ум и може би има неща, които бихме могли да предотвратим.

#57 Потребителят е офлайн   drjeliazkov Икона

  • drZH
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 834
  • Регистрация: 25-November 07
  • Gender:Male
  • Interests:Плуване, бойни изкуства, музика( свиря на ударни инструменти), кино, политика....

Публикувано: 02 June 2008 - 01:05 PM

  Анатомията на кучето благоприятства тез неща....!
Ако сте искали кучето веднага да хукне е трябвало да го заявите, но надали ще се съгласите да му спестите 2-3 часа сън, имайки предвид цените на упойка-антидот коплекта.....!
И накрая : безполезно е да се притеснявате, били сте при най-добрите все пак.
User's Signature

д-р Живко Д. Желязков, двм, специалист хирург
Център PROVIA ветеринарна хирургия
СТАРА ЗАГОРА

Лична страница

#58 Потребителят е офлайн   slaviad Икона

  • Working Bee
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2805
  • Регистрация: 09-January 06
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Секретар на Български национален клуб Немски дог & Модератор на Клубния форум за породата немски дог.

Публикувано: 02 June 2008 - 05:26 PM

lucky stone, не зная дали си давате сметка, че всъщност неслагането на антидот или съотвтната му висока цена, са били щастливия случай за вашето куче...ако си бяхте тръгнали веднага и - както казвате - не бяхте забелязали подуването, нещата са могли да бъдат много по-лоши. В случая, фактът че сте били все още в лечебницата е спасил кученцето, защото в случай на подуване/превъртане трябва да се реагира незабавно.   

#59 Потребителят е офлайн   lucky stone Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 48
  • Регистрация: 30-May 08
  • Gender:Male

Публикувано: 02 June 2008 - 10:23 PM

Не знам защо детайлът с антидота в поста се стори водещ на четящите форума . Всъщност, решихме,че е редно да споделим случилото се,защото от една страна- може би допълва картината на подобни клинични прояви, а от друга- естествено е тя да ни е развълнувала трайно. Ако има и нюанс на неправилно внушение-моля да бъдем извинени: дълбоко признателни сме, завинаги- и на хората, чиито имена цитирах, и на нещото, което наричате случайността. Нито цени, нито представата, че "хукваме" сме искали да се дискутират тук.По-скоро за нас беше важно да споделим. Ако за някой е било полезно- добре.

#60 Потребителят е офлайн   tey4e Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 2479
  • Регистрация: 27-March 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 02 June 2008 - 10:40 PM

На мен пък това за антидота ми направи най-малко впечатление.Радвам се че споделяте този случай,защото се случва често в практиката и за жалост,краят не винаги е щастлив.Едно голямо браво на колегите за бързата и адекватна намеса и благодаря на вас,че споделихте интересния случай ;)
User's Signature

In memoriam
Качена снимка
За да си човек,бъди му приятел!

  • (6 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни