Dog.bg Форуми : Немски стандартен шпиц и Японски шпиц

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Немски стандартен шпиц и Японски шпиц прилики и отлики

#1 Потребителят е офлайн   Дури Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7742
  • Регистрация: 25-October 05
  • Gender:Not Telling

Икона за мнението  Публикувано: 04 December 2009 - 07:41 PM

ЯПОНСКИ ШПИЦ (Japanese Spitz) е порода декоративни миниатюрни кучета.

Въведена в края на 19 век в Япония.

Една от версиите е, че японския шпиц е близък родственик на норботтен-шпица, който в Япония образува самостоятелна порода, друга версия е че японския шпиц се явява умалено копие на самоеда.
Според друга версия породата произлиза от сибирските самоедски лайки, сред които се състояла селекция на малкия ръст, в резултат на което се появил японския шпиц.

В днешно време породата все още не е особено разпространена, в Япония се среща рядко.

Породата е призната от FCI, KCGB.
Породата е позната още под името Nihon supittsu.

Японските шпицове са хармонично сложени, здрави кучета.
Имат много добре оформено, пропорционално тяло.

Височина в холка :
Dogs(Мъжки ) 34-37 cms ;8 8 ½ Kilos
Bitches(Женски)30-34 cms; 7-7½ Kilos
Главата е средна, достатъчно широка, леко закръглено чело.
Прехода от челото към муцуната е добре изразен.
Ушите са триъгълни, изправени.
Муцуната е заострена, но не твърде удължена.
Носната гъба е малка, кръгла и черна.
Опашката е пищна, високо поставена и преметната на гърба.
Козината е бяла, пухкава и гъста.
Признат цвят е белия.
Японските шпицове са много смели и жизнерадостни кучета. Прекрасно се разбират с всички членове на семейството. Невероятно предани и привързани към стопанина си и биха преживели изключително тежко раздялата с него.

Снимка (и)

  • Прикачена снимка
  • Прикачена снимка
  • Прикачена снимка

Прикачени снимки

  • Прикачена снимка
  • Прикачена снимка
  • Прикачена снимка
  • Прикачена снимка
  • Прикачена снимка


#2 Потребителят е офлайн   Дури Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7742
  • Регистрация: 25-October 05
  • Gender:Not Telling

Публикувано: 04 December 2009 - 09:13 PM

Приятели,
кой от вас иска да опита да опише разликите и приликите между любимата ни порода и японския й побратим?
x_194.gif

Прикачени снимки

  • Прикачена снимка


#3 Потребителят е офлайн   kamkata Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 446
  • Регистрация: 04-August 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Икона за мнението  Публикувано: 06 December 2009 - 01:29 PM

Май приликите са много повече от разликите, защото аз като обикновен любител не виждам разлики smile.gif
Всичко,което е шпиц е красота wub.gif
User's Signature

Качена снимка

#4 Потребителят е офлайн   марея Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 964
  • Регистрация: 17-September 07
  • Gender:Female
  • Location:пловдив
  • Skype:

Публикувано: 06 December 2009 - 03:21 PM

и на мен са ми еднакви,но май има разлика в муцунката,мисля че на японския щпиц е по широка,незнам дали се изразявам правилно,моля да бъда поправена smile.gif рони има приятелче точно от тази порода и да ви кажа на живо доста се различават:например във височината(яп.шпиц е по висок от рони,а няма още годинка)и в козината намирам разлика на рони му е по бухнала ,а на другарчето е като' залепена' на долу,а е подържано кученце в никакъв случай не мога да кажа,че е занемарено smile.gif

User's Signature

Качена снимкаКачена снимка

#5 Потребителят е офлайн   rimela Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1748
  • Регистрация: 17-July 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 10 December 2009 - 07:20 PM

Аз не съм виждала на живо истински японски шпиц, та не се опитвам да гадая какви са приликите и разликите. Но ми стана интересно и се порових в Интернет, ето какво открих.

Оказва се, че относно произхода на японските шпицове има много теории, но тази, която е залегнала в стандарта на FCI №262 за породата е, че японските шпицове произлизат от белия голям немски шпиц. Немски шпицове са били внасяни в Япония през Сибир и Североизточен Китай, а след това и от Канада, САЩ, Австралия. Попаднали в японските развъдници, техните потомци са били кръстосвани за подобряване на породата. Интересното в случая е, че стандарта на японския шпиц е утвърден през 1948г., а първия стандарт на немския шпиц - много по-късно, чак през 1987г. , т.е. като утвърдена порода японския шпиц е "по-стар" от немския, макар че произлиза от него.
Твърди се, че японските шпицове, независимо, че се усмихват като самоеди с типичната им усмивка, не са роднини на самоедите.

Разликите между японския шпиц и немския среден шпиц са малки.
Размерите им, съгласно стандарта, са еднакви, като за японския е записано "Height at withers : Dogs 30-38 cm."
По стандарт съотношението на тялото - височина към дължина, при японския шпиц е 10:11, леко издължен, а за немските е 1:1, т.е. квадрат. Други малки разлики има във формата на главата, стопа, муцуната и ушите. Единствено признатият от стандарта цвят за японския шпиц е белият, докато цветовете за средния немски шпиц са много повече.
За японския шпиц се счита, че е далече по-малко подозрителен, отколкото немския, а също така по-малко шумен и склонен да лае. Последното е записано като породна особеност и в стандарта на японския шпиц - Noisy not permitted.

Ловното поведение също е различно. За немския шпиц не е характерно да ловува, макар че това не е показателно за всички, докато японският има по-изразен ловен инстинкт, макар че това се отрича от някои.

По материали на Annelie Feder
http://www.japanspitz.de/jrasse.htm

#6 Потребителят е офлайн   marapepelia6ka999 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 149
  • Регистрация: 30-June 09

Публикувано: 11 December 2009 - 11:51 AM

На една среща с Рокси в Морската Градина към нас случайно се присъедини японски шпиц. Айси беше много малък по него време, но определено не видях кой знае каква разлика. Прилагам и снимка.



User's Signature

Качена снимка

#7 Потребителят е офлайн   Дури Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7742
  • Регистрация: 25-October 05
  • Gender:Not Telling

Публикувано: 05 May 2010 - 04:43 PM

Никога не съм виждала на живо японски шпиц!
Сигурно наистина няма голяма разлика между стандартният и японския шпиц, както пише marapepelia6ka999?
Най - ярката разлика при него е че няма многообразието от цветови разцветки както е при оригинала - стандартния шпиц.
Ще е интересно ако marapepelia6ka999 ни разкаже повече за японския шпиц от снимката.
На колко години е, от къде е взет?Виждате ли се често?
Поздрав!

#8 Потребителят е офлайн   el Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 42
  • Регистрация: 02-February 09
  • Gender:Female

Публикувано: 22 June 2013 - 09:08 PM

Здравейте :),
аз имам Японски шпиц, дама е на почти 5 години с паспорт с ваксини, с всичко както си му е реда. Търсим си мъжки. Някой знае ли къде има друг японски шпиц? Ние сме от Бургас :)

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни