Dog.bg Форуми : "Членски карти на БРФК"

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

"Членски карти на БРФК" Въпроси и коментари Оцени темата: -----

#1 Потребителят е офлайн   ceasar Икона

  • Лунатик
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 4415
  • Регистрация: 18-May 07
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив

Публикувано: 07 January 2010 - 08:54 PM

Цитат
Съобщение до клубовете членове на БРФК

Във връзка с полученото пълноправно членство на БРФК в FCI уведомяваме всички клубове, че трябва да актуализират своите документи (родословия и др.) и надписът *асоцииран член* да бъде заменен с *пълноправен член на FCI* Също така, молим всички клубове, членове на БРФК да прегледат и актуализират списъците със своите членове и техните развъдници, като своевременно уведомят БРФК за настъпили промени. От 1 Януари 2010 г. ще бъдат въведени членски карти на БРФК, за това всички клубове трябва да изготвят списъци на своите членове и да представят тяхна снимка.
Напомняме, че членският внос на клубовете трябва да бъде заплатен не по-късно от 28 Февруари 2010 г.


Това съобщение в сайта на БРФК е публикувано на 11.11.2009 г. и от тогава няма никаква информация. Моля някой ако знае повече да сподели, за да знаем как в крайна сметка ще участваме на изложбите на 17 и 18.01. - като българи или като чужденци?!
Има и още интересни въпроси:
1/ Какви са тези "членски карти на БРФК" при положение, че съгласно Устава на БРФК негови членове могат да бъдат само Юридически лица? Доколкото аз съм запознат всеки един от клубовете следва да има и да издава членски карти на членовете си - какъв е смисъла от други членски карти?! Нали по тези може да се направи проверка дали са заверени за съответната година и дали е пълноправен член лицето, което я е представило?!
2/В пространството битува заплащането на някаква сума за това "членство" в размер от 10 или 20 лева. Ако това е за издаване на "членска карта" евентуално има някакво обяснение, ако обаче следва да се заплаща годишно - то за какво? Нали всеки един, които е член на клуба си заплаща годишният членски внос в клуба?!
3/Ако си член на няколко клуба следва ли, че ще получиш няколко "членски карти" и респективно ще заплащаш няколко пъти суми за издаването им?!
4/ Тук в една от темите за изложби се спомена, че "членска карта" ще получи собственика на кучето, но тя ще важи само ако показва куче от съответната порода /тогава ще заплаща нормалната такса за участие/ в противен случай ще се заплаща такса като "чужденец". На мен лично не ми се вижда реално това - ами ако не съм член на клуб, а на киноложко дружество?! Ами ако няма клуб по породата?! Илиза, че няма да бъдат равнопостовени всички изложители. А и нали тези "членски карти" са за хората, какво значение имат кучетата?! Нали това е федерация за всички породи, а не само за тези с клубовете?!

Това, са само част от въпросите, които ме вълнуват просто ще ми е интересно да чуя и други мнения, освен тези, които аз си имам по въпросите. На тези, които ще ме посъветват да се обърна за справка към федерацията само ще кажа, че до преди нова година нямаше никаква яснота по въпроса и там...
User's Signature

Качена снимка

#2 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 08 January 2010 - 10:47 AM

Доколкото съм питал за тези членски карти, те ще бъдат нещо като удостоверение, че дадения човек е член на киноложко дружество или клуб по порода и си е платил членския внос за годината. Предполагам, че ще се преиздават всяка година, както и всяка година клубовете ще трябва да дават актуален списък на членовете си.

С други думи - дори и да имаш куче с педигри, ако искаш да отидеш на изложба и да платиш като редовен член на киноложки клуб, малката такса, трябва да имаш тази карта. Ако имаш куче с педигри и не си член на киноложки клуб, плащаш високата такса.

Поне това мисля, че е целта на цялото занятие ...

За изложбата януари няма как да има такова нещо, защото клубовете няма да са предали актуални списъци с членовете си. Предполагам, че ще бъде така и за февруарските изложби.

#3 Потребителят е офлайн   ceasar Икона

  • Лунатик
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 4415
  • Регистрация: 18-May 07
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив

Публикувано: 08 January 2010 - 11:38 AM

Цитат
Доколкото съм питал за тези членски карти, те ще бъдат нещо като удостоверение, че дадения човек е член на киноложко дружество или клуб по порода и си е платил членския внос за годината. Предполагам, че ще се преиздават всяка година, както и всяка година клубовете ще трябва да дават актуален списък на членовете си.


Защо тогава се издават членски карти на клубовете?! Какъв е смисъла от тях?! Не е ли по редно само с тях да се удостоверява дали си член или не на даден клуб, още повече, че в тях от клуба са отбелязва, че си си заплатил членският внос за годината, респективно си редовен член?! Не ми е много ясно да не кажа, че направо съм изумен от тази бумащина - да ти трябват няколко карти за едно и също нещо...какъв е смисъла не мога да схавана?!

Цитат
С други думи - дори и да имаш куче с педигри, ако искаш да отидеш на изложба и да платиш като редовен член на киноложки клуб, малката такса, трябва да имаш тази карта. Ако имаш куче с педигри и не си член на киноложки клуб, плащаш високата такса.


Нали примерно още при подаване на заявката би могло евентуално по списъците предадени от клуба да се напарви справка дали е редовен член или не даден изложител, на кого му трябва тази "членска карта"?! Заявките се подават предварително и може да се направи такава справка, ако не си коректен просто не ти се разрешава да участваш...Нещо ми е пълна мъгла цялото това нещо и за съжаление не се разсейва никак мъглата....

Да не говорим, че няма никаква яснота по въпросите, които мен специално ме вълнуват и част от тях съм задал по-горе....
User's Signature

Качена снимка

#4 Потребителят е офлайн   фех Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 263
  • Регистрация: 19-March 09
  • Location:София

Публикувано: 08 January 2010 - 11:51 AM

След приемането на БРФК за пълноправен член в ФСИ, сътветно и архива и начинана на работа се променя спрямо изискванията на ФСИ.
Издаването на тези членски карти е провокирано точно от това.
Отделно, всяка карта ще е с уникален номер в единен регистър, с която се проверява доста по-лесно от ровенето по списъци за всяка заявка.
Аз лошо в слагането на ред не виждам.
Всъщност, в кое точно ви е проблема с издаването на тези карти?
Други членски карти няма да се издават, вече ще съществуват и важат само тези. Роптаехте ли когато се смениха паспортите?!
Не знам защо българина трябва да се оплаква от всичко. Има правила, ако искате спазвайте ги. Това не е благотворителна организация, това е организация с правила. Или ги следваш или не.
Налага се издаване на нови карти. Даваш си данните, даваш снимка, даваш десет лева за изработката й.
Плащаш си таксата в клуба и си изряден. За това получаваш право, кучето ти от съответната порода да участва с отстъпка в таксата, а не защото си братчет, съсед или нещо си с някой си.

П.п. на кого сте задавали въпросите си?!
Това тук не е официален форум на БРФК. Ако имате въпроси обърнете се към клуба си или директно към БРФК, не вярвам да ви откажат информация. А на въпроси по форуми никой не е длъжен да се обяснява.
User's Signature

Качена снимка

#5 Потребителят е офлайн   ceasar Икона

  • Лунатик
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 4415
  • Регистрация: 18-May 07
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив

Публикувано: 08 January 2010 - 12:06 PM

[bфех][/b] Вие наистина ли вярвате в тази "басня" с изискванията на FCI?! Колко пъти вече се лъгахме с изискванията на ЕС за това и онова?! И за какъв ред става въпрос?! На кого му трябва този уникален номер и от къде разбрахте лично Вие за този номер?! И от къде на къде няма да се издават други членски карти?! Ще се задължават клубовете да не го правят ли?! Е извинявам се но по-голяма безмислица не съм чувал....

Цитат
Плащаш си таксата в клуба и си изряден. За това получаваш право, кучето ти от съответната порода да участва с отстъпка в таксата, а не защото си братчет, съсед или нещо си с някой си.


Че каква е разликата с досега?! Пак така си беше....Хайде да чуем някакви конструктивни доводи евентуално за или против не само са си правим гимнастика на пръстите по клавиатурата....
User's Signature

Качена снимка

#6 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 08 January 2010 - 12:19 PM

ceasar, към момента няма как да го направят тази проверка поради простата причина, че нямат база данни с клубните членове, хора имам предвид.

Сега ще има такава база и ще може да се направи сравнение.

Фех, говорим си и обсъждаме неща, които ни вълнуват, в това няма нищо лошо. Няма точно инфо нито в клубовете, нито в БРФК, само това известие и това, че трябва да си платим членския внос до указаната дата + 10 лева и снимка - поне това е в клуба, в който съм член, Северни кучета.

#7 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 08 January 2010 - 12:26 PM

Давам ти пример - има обявена изложба и за нея се записват кучета с бг педигрита, които се броят, че са български и би трябвало да платят ниската такса. Но собствениците на тези кучета не членуват в клуб или са членували преди години и отдавна са забравили да плащат членски внос. Как да ги отсеят от тези, които са редовни и са си платили ? Отиваш, записваш се, превеждаш си парите по пощата и отиваш на изложба и там ти казват, че трябва да платиш още пари, защото по някакъв начин са разбрали, че не си член и започват напрежения и оплаквания ... нека да се знае точно и ясно кой какво плаща и ако не си плащаш членския внос в клуба, значи плащаш голямата такса.

#8 Потребителят е офлайн   danny Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 939
  • Регистрация: 25-June 05

Публикувано: 08 January 2010 - 12:27 PM

Всъщност въпросът може да бъде зададен така: тези 10 лева за новата членска карта всяка година ли ще се плащат (защото картата май е за 1 година) или ще е постоянна годишна вноска? Ако е еднократна - ясно. Но ако е годишна, се получава, че плащаш два пъти членски внос на БРФК - веднъж към клуба (който прави отчисления за БРФК от членския си внос) и втори път - направо на БРФК.
Вярно, че тук не е форум на БРФК, но бих предложила новите неща да се напишат и сложат на видно място на сайта на БРФК. Ще се ликвидират вскякави излишни разговори, тълкувания, въпроси и преразкази.
User's Signature

Моето куче (лабрадор) има дисплазия - наследство от баща си Баркли Блондфел, който е куче на iglika (от този форум) и Мартин.

#9 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 08 January 2010 - 12:39 PM

danny, лично мнение - ще се плащат всяка година. Няма как тази година да ти издадат такава карта, а догодина, ако не си си платил членския внос, да продължаваш да я имаш. Така че ще трябва актуализация всяка година, поради което си мисля, че ... ще ги плащаме всяка година.

Друг е въпроса, че не БРФК, а клубовете са тези, които трябва да отговарят на въпросите, защото цялото съобщение е насочено към тях. А на сайтовете на клубовете липсват каквито и да е съобщения за това като сума пари - тук чета - 20 лева, като изискване за даване на снимка, като уведомление до членовете си, че трябва да си платят членския внос до 20 февруари - примерно казвам, за да могат те да се отчетат в централата до 28 февруари.

И когато ние си подгоним клубовете, а те загреят телефоните в БРФК, тогава ще има и отговор. Прехвърлянето на топката - звънете в БРФК е отдавнашна практика в всеки един клуб, но ние като физически лица, членове на клубове, трябва да търсим отговорите от тези, които сме избирали на Общите ни събрания, а те - от тези, които те са избирали на Общото събрание на федерацията.

danny, никъде в съобщението не пише какви пари ще се искат допълнително ... за това - явно има различни вариации вече - 10, 15, 20 ... всеки си казва някаква сума, която му е наум. И парите не са по превод на сметка на БРФК, а ще се дават в клубовете, а те ще ти дават в БРФК, така че няма двойно плащане към федерацията, просто си плащаш в клуба да ти издадат картата и ще си ги получим картите пак от клубовете, а не от канцеларията на федерацията.

#10 Потребителят е офлайн   Waikikii Икона

  • Free the мушмул :)
  • PipPipPip
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 2201
  • Регистрация: 04-December 05
  • Gender:Female
  • Location:гр. София

Публикувано: 08 January 2010 - 01:00 PM

Интересно, че в някои клубове не се събират допълнителни пари за тези членски карти!? Пълна неразбория.

#11 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 08 January 2010 - 01:13 PM

Цитат(Waikikii @ Jan 8 2010, 01:00 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Интересно, че в някои клубове не се събират допълнителни пари за тези членски карти!? Пълна неразбория.


Както виждаш, в съобщението никъде не пише за пари, явно този въпрос е оставен да се решава на клубно ниво. По скоро въпроса е - БРФК иска ли въобще пари от клубовете за тези карти, ако иска - колко или клубовете се презастраховат и почват да искат от нас по собствена преценка, по точно по преценка на клубните ръководства ?



#12 Потребителят е офлайн   Waikikii Икона

  • Free the мушмул :)
  • PipPipPip
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 2201
  • Регистрация: 04-December 05
  • Gender:Female
  • Location:гр. София

Публикувано: 08 January 2010 - 01:20 PM

Цитат(dog.bg @ Jan 8 2010, 01:13 PM) <{POST_SNAPBACK}>
По скоро въпроса е - БРФК иска ли въобще пари от клубовете за тези карти, ако иска - колко или клубовете се презастраховат и почват да искат от нас по собствена преценка, по точно по преценка на клубните ръководства ?

Аха! Но няма кой да отговори на този въпрос.

#13 Потребителят е офлайн   danny Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 939
  • Регистрация: 25-June 05

Публикувано: 08 January 2010 - 02:35 PM

Даммм - това ми беше мисълта. БРФК да постне кратка, ясна и категорична информация на сайта си: "Във връзка с... бла-бла-бла, клубовете по породи трябва да представят списъци с редовните си (платили членски внос) членове - трите имена (повече информация не може да се иска - има закон за защита на личните данни). Издаването на карти струва NNN лв. извън досегашния годишен членски внос."
Липсата на информация "от извора" води до всички тези догадки, хрумвания, че ще се стигне сигурно и до спорове накрая.
User's Signature

Моето куче (лабрадор) има дисплазия - наследство от баща си Баркли Блондфел, който е куче на iglika (от този форум) и Мартин.

#14 Потребителят е офлайн   Persona Grata Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1089
  • Регистрация: 02-July 09
  • Location:Sofia

Публикувано: 08 January 2010 - 07:06 PM

А как ще става гимнастиката с новите членове на клуба? Сега човека хабер си няма за БРФК, март месец отива и си купува куче и става член на Клуба и иска да го води на изложби. И сега цяла година трябва а плаща двойна такса или картите могат да се доиздават през цялата година за новите членове?
User's Signature

Усмивката на Булдог е способна да разтопи камък
Style Bullet Prince

Качена снимка

#15 Потребителят е офлайн   streletz2009 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 409
  • Регистрация: 28-October 09

Публикувано: 08 January 2010 - 11:13 PM

Не знам,не ми се мисли как ще накараме членовете да плащат всяка година по 10лв+чл.внос та на всичко отгоре и снимка всяка година?Та ние и сега не можем да съберем своевременно този членски внос!!!
Ще има и такива дето ще кажат:..." аз моето куче веднъж го водих на изложба и по-вече не му трябва!!!"
Това в същност ще откаже много хора да ходят на изложби! Почти съм сигурна в това!!! Вместо да спечели федерацията,от това ще загуби и то само заради тези 10 лв. ежегодно,защото като се прибавят таксите за участие и транспорт и сартификати,става доста скъпо удоволствие за държава в която се продават породисти кучета на най- ниските цени в света !
Това нововъведение според мен окончателно ще откаже българите от киноложките клубове,защото те така или иначе не са очаровани от нашите изложби и все по-вече предпочитат да ходят в чужбина !
User's Signature

www.streletz.eu

#16 Потребителят е офлайн   Vasko5 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 63
  • Регистрация: 13-October 09

Публикувано: 08 January 2010 - 11:53 PM

Цитат(streletz2009 @ Jan 9 2010, 12:13 AM) <{POST_SNAPBACK}>
за държава в която се продават породисти кучета на най- ниските цени в света !


Айде да си го кажем направо - пазарна икономика. Най - ниските цени за най - ниското качество. Всеки знае от породисто до породисто има разлика. А за тия картички ме притеснява - ако членува некой в 5 клуба - от всеки ли требе да има по една.

#17 Потребителят е офлайн   alexy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 965
  • Регистрация: 03-October 06
  • Gender:Male

Публикувано: 09 January 2010 - 09:34 AM

Цитат(streletz2009 @ Jan 8 2010, 10:13 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Не знам,не ми се мисли как ще накараме членовете да плащат всяка година по 10лв+чл.внос та на всичко отгоре и снимка всяка година?Та ние и сега не можем да съберем своевременно този членски внос!!!
Ще има и такива дето ще кажат:..." аз моето куче веднъж го водих на изложба и по-вече не му трябва!!!"
Това в същност ще откаже много хора да ходят на изложби! Почти съм сигурна в това!!! Вместо да спечели федерацията,от това ще загуби и то само заради тези 10 лв. ежегодно,защото като се прибавят таксите за участие и транспорт и сартификати,става доста скъпо удоволствие за държава в която се продават породисти кучета на най- ниските цени в света !
Това нововъведение според мен окончателно ще откаже българите от киноложките клубове,защото те така или иначе не са очаровани от нашите изложби и все по-вече предпочитат да ходят в чужбина !



Е чак пък толкова.Това не е сума която може да те откаже да членуваш,ако си фен.А тези които биха се отказали да ходят по изложби,ами прав им път тогава.Ако някакви такива дребни формалности,биха били достатчна предпоставка да се откажат,още по добре.На кинологията са нужни сериозни хора,а не "полу-заинтересовани".Едно сравнение,един пушач средно дава по 100 лв за цигари месечно.Е за какво си говорим тогава.Който е сериозен и му се занимава ще спазва правилата,останалите си търсят оправдания.
User's Signature

"Гробарю,когато копаеш гроба ми,нека бъде плитък,за да усещам дъжда."

#18 Потребителят е офлайн   streletz2009 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 409
  • Регистрация: 28-October 09

Публикувано: 09 January 2010 - 09:59 AM

Цитат(Vasko5 @ Jan 8 2010, 11:53 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Цитат(streletz2009 @ Jan 9 2010, 12:13 AM) <{POST_SNAPBACK}>
за държава в която се продават породисти кучета на най- ниските цени в света !


Айде да си го кажем направо - пазарна икономика. Най - ниските цени за най - ниското качество. Всеки знае от породисто до породисто има разлика. А за тия картички ме притеснява - ако членува некой в 5 клуба - от всеки ли требе да има по една.

Не съм съгалсна с вас,защото в България има хора и развъдници които са давали много пари за да внесат качествени кучета с силна кръв.Отглеждат поколенията си със скъпи храни,при това плащат по-високи цени за тях,спрямо цените за същите храни в Европа и на финала продават кучетата си, да не кажа подаряват,защото те вече са изяли тази ниска себестойност - 2-3пъти по-ниска от цените на закупените от тях кучета!
User's Signature

www.streletz.eu

#19 Потребителят е офлайн   streletz2009 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 409
  • Регистрация: 28-October 09

Публикувано: 09 January 2010 - 10:05 AM

Цитат(alexy @ Jan 9 2010, 09:34 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Цитат(streletz2009 @ Jan 8 2010, 10:13 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Не знам,не ми се мисли как ще накараме членовете да плащат всяка година по 10лв+чл.внос та на всичко отгоре и снимка всяка година?Та ние и сега не можем да съберем своевременно този членски внос!!!
Ще има и такива дето ще кажат:..." аз моето куче веднъж го водих на изложба и по-вече не му трябва!!!"
Това в същност ще откаже много хора да ходят на изложби! Почти съм сигурна в това!!! Вместо да спечели федерацията,от това ще загуби и то само заради тези 10 лв. ежегодно,защото като се прибавят таксите за участие и транспорт и сартификати,става доста скъпо удоволствие за държава в която се продават породисти кучета на най- ниските цени в света !
Това нововъведение според мен окончателно ще откаже българите от киноложките клубове,защото те така или иначе не са очаровани от нашите изложби и все по-вече предпочитат да ходят в чужбина !



Е чак пък толкова.Това не е сума която може да те откаже да членуваш,ако си фен.А тези които биха се отказали да ходят по изложби,ами прав им път тогава.Ако някакви такива дребни формалности,биха били достатчна предпоставка да се откажат,още по добре.На кинологията са нужни сериозни хора,а не "полу-заинтересовани".Едно сравнение,един пушач средно дава по 100 лв за цигари месечно.Е за какво си говорим тогава.Който е сериозен и му се занимава ще спазва правилата,останалите си търсят оправдания.


В общи лини си прав,но ако всеки си бие камшика,накрая ще се броим на пръсти и ще си правим малки селски изложби
или по-големи с чужденци изложби.
Мисля ,най-вече настоящата икономическа криза определя съзнанието на народа.

User's Signature

www.streletz.eu

#20 Потребителят е офлайн   Malaika wa mbinguni Икона

  • старо куче шампион
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1969
  • Регистрация: 23-January 08
  • Gender:Not Telling

Публикувано: 09 January 2010 - 11:08 AM

Когато изпращате снимка за членската си карта-освен трите имена изпратете информация-напишете в кои породни клубове членувате и киноложки дружества!
Съмнявям се че БРФК ще тръгне да издава на един и същи човек карти от всеки един клуб във който въпросният човек членува.

А за хората които тепърва навлизат в кинологията-сиреч се сдобиват с родословно кученце което имат желание да водят на изложби след като станат членове на съответния породен клуб-ще си изпратят снимки до отговорния орган в клуба който се е натоварил с тази задача и след като бъде представена информацията в БРФК от там ще бъдат издадени карти и на новите членове! smile.gif
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни