Dog.bg Форуми : Основни съвети при грууминг

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Основни съвети при грууминг Оцени темата: -----

#1 Потребителят е офлайн   moonriver Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 656
  • Регистрация: 09-September 04
  • Location:Plovdiv

Публикувано: 02 February 2006 - 09:30 PM

Правилният груминг е важна част от грижите за домашния любимец.Това означава не само да направиш кучето си да изглежда по-добре,но влияе и на неговото физическо и психическо здраве.

КОЗИНА:
Решете своето куче основно всеки ден.Това помага да поддържате козината му в добра кондиция,да премахне мръсотията,да разнесе естествената мазнина по цялата козина равномерно,пречи на козината да се сплъсти,да оформи козината,да я пази чиста,и да предпазва козината от възпаления и сърбежи.
Добре е да започнете с ресането от ранна възраст,но не е отчайващо ако кучето е и възрастно.Научете го да се забавлява при груминга.Процесът е бавен,нужно е много търпение и изобилие от похвали,за да направите от това истинско забавление!

НОКТИ:
Режете ноктите на своето куче поне веднъж на месец.Нужна е специална ножица,подходяща за размера на кучето ви.Нужна ви е за всеки случай и малка бутилка с кръвоспиращ препарат /пудра,или спрей/.
Как да режем правилно ноктите:
1.Сложете кучето да седне до вас.Сложете лапата му във вашата ръка.Ако се дърпа,нежно го приучете към този процес.
2.Започнете с един нокът.Старайте се да действате бързо,но изключително внимателно.Внимавайте да не засегнете живеца на нокъта,тъй като там се намират много нерви и кръвоносни съдове.Ако не го виждате,спрете там където нокъта се завива надолу.
3.Ако засегнете живеца,не се паникъосвайте.Сложете от кръвоспиращия препарат и притиснете мястото за няколко минути.
4.Повтаряйте процеса докато не бъдат отрязани всички нокти на кучето.
5.Не забравяйте да подрежете и петия нокът,който се намира отзад на всеки преден крак./Не при всички кучета го има/.

УШИ:
Грижата за ушите е взжна част от груминга.Ушните инфекции са не само болезнени,но могат да доведат и до частично или цялостно оглушаване.Знак,че има проблем с ушите,е зачервяването,непрестанното разчесване,неприятна миризма.
Как да почистим ушите на своето куче?
1.Правете го поне два пъти месечно.Кожата отвътре трябва да бъде бледо розова.Ако кожата е зачервена,кафеникава или черна,и има боклуци в ухото,потърсете съвет от ветеринар.
2.Навлажнете памучен тампон с топла вода или минерално олио и почистете вътршната част на ухото.Внимавайте да не засегнете дълбоко каналчето на ухото.

ЗЪБИ:
Кучетата са склонни към образуване на зъбен камък и болезнени инфекции на венците,за това е нужно редовното им почистване с паста,поне два пъти седмично.Най-добре е да използвате детска четка за зъби с меки влакънца.Има специални кучешки пасти,но може да се използват и човешки,като ментовата не е препоръчителна.
Вашият ветеринар също може да почиства зъбите на кучето.

КЪПАНЕ:
Къпете кучето си веднъж на два месеца /ако не е изложбено/.Почистете козината от сплъстени места преди къпане.
1.Сложете кучето в банята така,че да не може да се пързаля.Най-добре отдолу да има гумена постелка.Поставете му памучни тампони във всяко ухо,за да попречите на водата да влезе вътре.
2.Къпете с топла вода.Използвайте душ,но не дръжте струята твърде близо до кожата на вашето куче.Никога не го пръскайте по лицето!
3.Използвайте специален шампоан в умерени количества,започвайки от главата към опашката.Бъдете сигурни че сте премахнали шампоана между пръстите,зад ушите,и под муцуната.
Ако има попаднал шампоан в очите,отстранете го внимателно.
4.Изплакнете с топла вода.
5.Подсушете с кърпа,и след това ползвайте сешуар.

rungrey

#2 Потребителят е офлайн   suzanka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 437
  • Регистрация: 11-December 05
  • Location:гр. Видин

Публикувано: 02 February 2006 - 10:36 PM

Тук пише, че зъбите на кучето може да се мият и с човешка паста за зъби. Аз съм чела, че тя не трябва да се използва - има кучешки пасти за зъби. Дори са ми казвали, че човешката паста за зъби е отровна за кучета, особено ако погълнат големи количества.
Вярно ли е това, което съм чела?

#3 Потребителят е офлайн   North face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 4588
  • Регистрация: 05-August 04
  • Gender:Female
  • Location:Bulgaria,Sofia
  • Interests:siberian husky, akita,amerikan akita pomeran, grooming and handling.

Публикувано: 02 February 2006 - 10:53 PM

ами....незная имам приятелка където 12години вече мие зъбите си на кокерчето със човешка паста за зъби но за деца bl) r) и на за зъбите на кучето могат много кучета да му завидят на тази възраст super
Но аз лично използвам кучешка паста worthy
User's Signature

Golden Nicol siberan huskies
Качена снимка

Сибирско хъски - истината е повече от две сини очи

#4 Потребителят е офлайн   suzanka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 437
  • Регистрация: 11-December 05
  • Location:гр. Видин

Публикувано: 06 February 2006 - 10:00 AM

Има ли кучешка паста за зъби в София? Във Видин няма.

#5 Потребителят е офлайн   mik Икона

  • Breeding for Quality,NOT Quantity
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2631
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Female
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 06 February 2006 - 11:56 AM

За повечето неща съм съгласна,но не и zа ряzане на нокти и миене на zъби n)
Смятам,че ако искаме да имаме zдраво и красиво куче,то трябва да можем да му осигурим нужното движение според породата и иzискванията и,при това положение ноктите по съвсем естествен начин се иzносват сами и ряzането на нокти си е чиста глеzотия и мъчение zа кучето.Много често стопани на дребни кучета режат нокти вместо да се раzмърдат и да раzхождат по 1 час кучето.Вярва се,че дребните кучета нямат нужда от толкова много движение,колкото големите което е илюzия.
Миенето на zъби също според мен е беzпредметно когато на кучето му се дават да гриzе кокали от пресована телешка/биволска кожа.
Според мен е добре да поzволим на кучето ни да си остане такова и да не прекаляваме с глеzотийте си в желанието си да се грижим добре zа него всъщност да вредим на псхиката и поведението му.

#6 Потребителят е офлайн   moonriver Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 656
  • Регистрация: 09-September 04
  • Location:Plovdiv

Публикувано: 06 February 2006 - 05:58 PM

Знаеш ли ,при всяко куче е различно.Моите кучета тичат минимум по час и половина на ден.Но го правят на трева.От асфалта/цимент им се нараняват много лапите.И за това им режа ноктите.Купих си специална ножица.Става за 5 минути.
Относно зъбите.Кучета които постоянно ядат кокали от кожа,телешки,такива които се хранят само с гранула,пак са предразположени лъм образуване на зъбен камък.Мисля че миенето,без да се прекалява,е добре за кучето b)
Иначе за малките кучета си права.Собствениците им си мислят,че вземат ли си малко куче,проблема с разходките е никакъв.А да вземем дакелите например:ловни кучета.Имат нужда от толкова разходка,колкото и един сетер. super

#7 Потребителят е офлайн   mik Икона

  • Breeding for Quality,NOT Quantity
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2631
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Female
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 06 February 2006 - 06:29 PM

Имам поzната чиято Дакелка се раzхожда наравно с Немците и другите едри кучета,че и темперамента им е вzела l) d)

#8 Потребителят е офлайн   valev Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 345
  • Регистрация: 07-September 05
  • Location:Plovdiv

Публикувано: 17 February 2006 - 01:40 PM

r) Ето една идея за козината :

БАДЕМОВО МАСЛО
Бадемовото е класическо масло - то прониква много добре и е подходящо за всеки тип кожа и всяка възраст.
Неговият мастен състав е най-близък до човешкия и поради доброто му въздействие е наричано още "кожно" масло. То е най-често използваното в козметиката, а също и като базово масло в аромотерпията. Бързо попива, успокоява, омекотява и заглажда кожата. Не случайно от древността се използва като масажно масло за бебета и деца. . Описано е във всички фармакопеи и намира широко приложение в медицината. Не дразни и не предизвиква алергични реакции. Бадемовото масло се нарежда сред най-мощните природни стимулатори за поникване и заздравяване на косата(козината). Подхранва нейните корени, стимулира растежа, засилва блясъка, гъвкавостта и еластичността.
Качеството на предлаганите на пазара козметични продукти може значително да се подобри, като към тях се добави някое от растителните масла. Към шампоаните може да се добавят по 1 чаена лъжичка масло на 100 мл. шампоан. Шишенцето трябва много добре да се раздруса, за да се получи бяла емулсия и после да се употреби. Тази емулсия е нестабилна и трябва преди всяка употреба да се разклаща (раздрусва) добре. Към балсамите също може да се добавят по 1-2 чаени лъжички масло след добро размесване получената смес се употребява.


Благодарение на любезното съдействие на МАРТА!!!!! dribble
User's Signature

Твой приятел вечен ,весел Патиланчо!

#9 Потребителят е офлайн   m_dyakova Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 305
  • Регистрация: 01-November 05
  • Location:Варна

Публикувано: 20 February 2006 - 09:33 AM

Цитат

r) Ето една идея за козината :
Благодарение на любезното съдействие на МАРТА!!!!! dribble

r) E, нали не си мислиш, че съм открила топлата вода... ;) Това го знам благодаряние на Емо Борисов (ATOMZONE). 1super
Но подобни съвети можете да получите и от ветериняря си. Нашите поне (от "Обединена ветеринарна клиника - Варна") са супер и в това отношение! Даже предлагат и почистване на зъбен камък с специална машинка (както при хората bl) ) на кучета, котки...

Иначе за нещата написани от Деси - абсолютно "за"! super best
И ние разхождаме кучетата много, но ако се прекалява с разходките на асфалт се "изпиляват" не само ноктите, но и възглавничките... s)

Имам само един въпрос към "сериозните" развъдчици с много кучета като Злати, например...
Абе, винаги съм се чудела как сколасвате с поддържането на добрия им външен вид на всичките? А те сибирските породи имат и повече козина от булмастифа... bl) b)

#10 Потребителят е офлайн   North face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 4588
  • Регистрация: 05-August 04
  • Gender:Female
  • Location:Bulgaria,Sofia
  • Interests:siberian husky, akita,amerikan akita pomeran, grooming and handling.

Публикувано: 20 February 2006 - 11:06 AM

Цитат

Имам само един въпрос към "сериозните" развъдчици с много кучета като Злати, например...
Абе, винаги съм се чудела как сколасвате с поддържането на добрия им външен вид на всичките? А те сибирските породи имат и повече козина от булмастифа...  

Ами....малко мазохисти си падаме l) това в кръга на шегата но иначе сме създали нещо като ред на работа когато се подготвят кучета / и особено ако са повече /
Аз и само аз къпя това си е мой специалитет и ако сме с повече кучета викам Светлето и Пламен на помощ те сушат у нас имам две грууминг маси точно по една за Светла и Пламен и те си знаят какво да правят. Иначе като съм сама къпя,суша,чиста зъби .....за едно куче отделям по 2 часа ако бързам сама и за час и 30 мин.
Иначе майка не се меша в подготовката на кучетата за изложба само в рядки случаи къпе. А пък си имам един стол на двора като го извадя и седна на него всички хъскита ме гледат малко с досата и си викат тая пак пощуря с четките и гребените и ме заобикалят старателно nono
User's Signature

Golden Nicol siberan huskies
Качена снимка

Сибирско хъски - истината е повече от две сини очи

#11 Потребителят е офлайн   m_dyakova Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 305
  • Регистрация: 01-November 05
  • Location:Варна

Публикувано: 21 February 2006 - 02:54 PM

Цитат

А пък си имам един стол на двора като го извадя и седна на него всички хъскита ме гледат малко с досата и си викат тая пак пощуря с четките и гребените и ме заобикалят старателно nono

super best Mного ми хареса!!! Браво за търпението... на кучетата... l) l) l)

Иначе да добавя към това, което каза Владо.
Ние ползваме най-вече "масло от жожоба" (пак на Икаров) - почти същото е като бадемовото.
Освен това не го разтвяряме в шампоана, а след къпането се нанасят няколко капки на дланите и така се обтрива цялата козина. НО да не се прекалява с количеството, защото козината може прекалено да се омазни.
За ноктите (ако са напукани) може да се използва и "масло за укрепване на ноктите" (пак на Икаров) - то се втрива с масажни движения е основата на нокъта.
Всички тези масла ги има в почти всяка аптека и са на цена 2-3 лв. (ако няма промяна, разбира се).

#12 Потребителят е офлайн   fourleafclover Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 26
  • Регистрация: 23-March 08
  • Location:Варна

Публикувано: 01 April 2008 - 08:27 PM

Много ми хареса и е много полезно :blink:.

Но имам един проблем:Като среша кучето козината мус е оправя,но попринцип стои така:

#13 Потребителят е офлайн   Joana* Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 309
  • Регистрация: 12-March 08

Публикувано: 06 May 2008 - 05:26 PM

Дали някой може да ми даде съвет за груминга - кога е хубаво да се направи,колко дни преди изложбата :(???
Казвали са ми, че след тази процедура на козината на кучето са й необходими няколко дни за да започне да стой естествено...Дали ще има проблем ако груминга е направен денят преди изложбата, дали ще стой "неестествено" :rolleyes:???
За първи път ще се грумваме и сме малко притеснени, всякакви съвети биха ни били от полза :wub:!

#14 Потребителят е офлайн   Bini Икона

  • Over the rainbow
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1792
  • Регистрация: 13-January 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 06 May 2008 - 07:41 PM

Аз винаги правя грууминга ден преди изложбата, обикновено вечер и на време на събитието стои много добре.. ако е по-рано много се цапа на разходки и до тогава трябва пак да я мия.
За да седи козината добре се суши със сешоар и се уформя.. При вашата порода не знам как е, но при нашата няма проблем да е ден преди изложбата и не седи неестествено.

#15 Потребителят е офлайн   Joana* Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 309
  • Регистрация: 12-March 08

Публикувано: 06 May 2008 - 08:09 PM

Благодаря за съвета!
Най-вероятно и ние ще направим така!

#16 Потребителят е офлайн   North face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 4588
  • Регистрация: 05-August 04
  • Gender:Female
  • Location:Bulgaria,Sofia
  • Interests:siberian husky, akita,amerikan akita pomeran, grooming and handling.

Публикувано: 07 May 2008 - 09:29 AM

Цитат

Благодаря за съвета!
Най-вероятно и ние ще направим така!

Не се подвеждайте, за хъскито груминга е добре да е пресен така да се каже но за голдена може и да не е...най - добре попитайте спец. по породата.
User's Signature

Golden Nicol siberan huskies
Качена снимка

Сибирско хъски - истината е повече от две сини очи

#17 Потребителят е офлайн   Joana* Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 309
  • Регистрация: 12-March 08

Публикувано: 07 May 2008 - 05:41 PM

Търся си аз филираща ножица, ама не намирам никъде:'(
Ако някой от хората, които са по-навътре в областта на грууминга и разполага с подобни "инструменти" моля да ми помогне - да ми препродаде или да ми заеме срещу съответното заплащане разбира се! :sos: :sos: :sos:

#18 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 19 June 2010 - 03:11 AM

http://www.ustream.t...annel/salon-cam
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни