Dog.bg Форуми : Въпрос

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Темата е заключена

Въпрос

#41 Потребителят е офлайн   cvetelina_1997 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 147
  • Регистрация: 20-October 09
  • Gender:Female
  • Location:Ямбол

Публикувано: 17 February 2010 - 06:28 PM

хора спрети са как да ви го кажа аиде по тиннеийджарски стига с тези тапотии даи да си пи6е за по полезни работи на кои померана му бил едиколко си сантиметраняма значение дали е пом или 6пиц пак 6те си го обичаме и пак 6те е на6ето детенце така мисля аз.kачавиате снимки мисля че споровете са изли6ни

#42 Потребителят е офлайн   merlins_pom Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 103
  • Регистрация: 06-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 17 February 2010 - 06:31 PM

Цитат(abra1313 @ Feb 17 2010, 03:50 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Уважаеми колеги,
За да сме полезни на всички и на себе си, нека не водим спорове, които очевадно не са от нашата компетентност! Хайде да се опитаме да си разясним разликите между мини шпиц и померан! В България има вече хора с опит, нека да се включат и да помогнат с едно адекватно обяснение! Стандарта на Немски шпиц е един и е включен под един номер в ФСИ - FCI-Standard N°97 /05.03.1998/ GB Немски шпиц, включващ вълчия шпиц(кеесхонд) и померан.
В него въпросната порода е разделена по размери(височина при холката), по цвят, и другата разлика, която виждам е в муцуна(която е еднаква за мини и померан). Помогнете и разяснете в какво се състоят другите разлики? За всички е очевидно, че разлики има. Но то и между различните типове померани има разлики(прилагам снимки на два различни типа померан).
Защо постоянно се водят безсмислени спорове от рода на : може ли, не може ли да ги смесваме? Какъв проблем точно решаваме във форума? Всеки си има мнение по въпроса и си го отстоява. Всички знаем, че в някой страни(членки на ФСИ) се разрешава кръстосването между померан и мини шпиц, а в други не се разрешава!!! Как мислите, че на ниво форум ще разрешим този проблем?!?
Предполагам, че моето мнение на тема кръстосване, повечето от Вас го знаят и за това няма да влизам в този спор.
Но си мислех, че форума съществува и за да е полезен.А то какво стана пак!

Защо се наложи по тези форуми че малкия шпица е по долно качество от померан.
Напротив всеки шпиц от най-малкият ди най-големият е невероятен.
Доста от помераните имат малки шпицове назад,а и обратното и има много малки шпицове с померански роднии.
Защото всички тези пухчовце са взети от страни катоРусияи някои европейски кдето кучето се определя според размера в коя разновидност е ,а в САЩ всичко е померан там няма малък шпиц.
В днешно време типът /имам предвид муцунка,космена покривка,костна система и др. /доста се унифицират за двете разновидности на шпица явно основните различия са в размера.Но това не е за пренебрегване.
Ще коментирам нещата за американския стандарт защото нещата там са измерими в кг. и е по лесно да си ги представим.
Там се смята за редно от1,400 до 3,200кг.Представете си едра порода куче която в стандарта и горната граница в теглото да е два пъти и половина по голяма от долната каква аномалия е това./като пример от 20 до 50 кг/.
А какво остава ако тези размери минат към по едрата разновидност.
Защо "размерът"е много важен за доброто здравословно състояние на кучетата.
Ако се премини към размножаване на кучета с близки размери ще се появяват много по безпроблемно бебета на бял
свят.Които и по размери и тип ще са близки до своите предци а не да се играе на тото.
Как една мишка може да роди 10 читави мишлета,а една майка померан има проблеми с раждането на две кученца.
И докато тези неща се въртят в омагьосън кръг това винаги ще е проблем.
User's Signature

http://www.merlinspom.com
[url="//https://www.facebook.com/photo.php?fbid=694626657604638&set=pcb.694629704271000&type=3&theater%5B/url]

#43 Потребителят е офлайн   evelina_pom Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 275
  • Регистрация: 09-September 09
  • Gender:Female

Публикувано: 17 February 2010 - 07:47 PM

Ето и снимките на кучетата от Световното.Тези които взеха много призови места. Снимките са направени от Светла Колева,публикувани в темата за мини шпиц md_064.gif
Първото куче е Sparkling Stone Bakkardi-Excelent 1,CAC,CACIB,World Winter - в родословието си има баща померан
Второто куче е Bicontys Fail-Safe- Excelent 1,CAC,R.CACIB

Снимка (и)

  • Прикачена снимка
  • Прикачена снимка
  • Прикачена снимка
  • Прикачена снимка
  • Прикачена снимка


#44 Потребителят е офлайн   VelvetDamour Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 302
  • Регистрация: 15-August 09
  • Gender:Male
  • Location:България
  • Skype:

Публикувано: 17 February 2010 - 08:05 PM

Цитат(evelina_pom @ Feb 17 2010, 07:47 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Ето и снимките на кучетата от Световното.Тези които взеха много призови места. Снимките са направени от Светла Колева,публикувани в темата за мини шпиц md_064.gif
Първото куче е Sparkling Stone Bakkardi-Excelent 1,CAC,CACIB,World Winter - в родословието си има баща померан
Второто куче е Bicontys Fail-Safe- Excelent 1,CAC,R.CACIB



Да тези снимки всички сме ги гледали,но въпроса е това правилно ли е,според мен типа и визията на малкия шпиц е заличен, това просто са едни пораснали померани,и какво се случва оттук натам пълна каша,двете разновидности губят своя смисъл това е цялата история.
User's Signature

Качена снимка

#45 Потребителят е офлайн   Huskypower Икона

  • Rebel At Heart!
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5075
  • Регистрация: 29-March 05
  • Gender:Female
  • Location:Sofia

Публикувано: 17 February 2010 - 09:23 PM

cvetelina_1997 мисля, че всички ти прочетоха поста с големите червени букви. Трябва да знаеш, че за грамотните потребители е доста дразнещо да четат постове с повече от 7-8 правописни грешки като твоя, и 6 вместо Ш. zz_217.gif
User's Signature

HUSKYPOWER - THE POWER WITHIN!
JulyVell Siberians

For the world I'm just a person, for my dogs I'm just the world!

Качена снимка

#46 Потребителят е офлайн   cvetelina_1997 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 147
  • Регистрация: 20-October 09
  • Gender:Female
  • Location:Ямбол

Публикувано: 17 February 2010 - 09:54 PM

tctc еи от такива като тебе страда на6ата даржава. се гледа да се заяде или не6то друго

#47 Потребителят е офлайн   Huskypower Икона

  • Rebel At Heart!
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5075
  • Регистрация: 29-March 05
  • Gender:Female
  • Location:Sofia

Публикувано: 17 February 2010 - 10:01 PM

Ей, много я мислиш тази дАржава! Тя страда предимно от неграмотници. Вместо да се дърлиш си обърни внимание на правописа. Не се заяждам, а констатирам очевидни факти. Така че, не си позволявай да измисляш обиди по мой адрес малката!


User's Signature

HUSKYPOWER - THE POWER WITHIN!
JulyVell Siberians

For the world I'm just a person, for my dogs I'm just the world!

Качена снимка

#48 Потребителят е офлайн   iveta 2 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 952
  • Регистрация: 08-May 06

Публикувано: 17 February 2010 - 10:03 PM

Какво ли не прочетох в тази темичка, от пълни глупости писани от хора които нямат никаква представа от породата до абсолютни истини(които явно не се харесват на някой).Истината обаче е ЕДНА,ФЦИ разрешава смесването на померан и шпиц като родословията на поколението са напълно легитимни!На изложби се допуска записването в породата шпиц на кучета с родословие на померан(по усмотрение на собственика).Значи поговорката "Царя дава пъдаря не"важи внашия случай!Това,че в България не разрешават такива връзки няма да ни превърне в резерват за опазването на породата померан.Толкова сме малки и незначителни,че изобщо няма да окажем влияние в развитието или разпадането на каквото и да било.Публична тайна е,че все пак нашият клуб е издавал родословия на такава връзка.А доста от най-върлите противници на смесването имат кучета от такива връзки.Те си ги харесват щом са ги купили и ще продължат да си ги развъждат!Примери от рода на хъски + маламут са неуместни защото никъде и никога ФЦИ не е издавало родословия на такива кучета.На мен не ми се разрешава да коментирам чуждите кучета, защото съм права и няма как да се каже на бялото черно ab_041.gif Затова аз с удоволствие ще изкоментирам моите "смески".Имам две женски от породата малък немски шпиц-бял.Техният баща е бял ПОМЕРАН а майките са шпицки(родословията им заедно със снимки ги има в моя сайт).Моите кучета имат напълно легитимни родословия и са чистокръвни шпицки ,участвали в много изложби у нас и в чужбина.Те са ОТЛИЧНИ представители на породата и аз страшно се гордея с тях!!!Ако имаше нещо нередно в смесването на шпиц и померан аз нямаше да имам родословие и разрешение да развъждам моите кучета.
Мога да напълня форума с доказателства,че почти цял свят развъжда смесено.Дори в родината на НЕМСКИЯ шпиц Германия това е практика.Но мисля,че е безмислено.Който наистина се интересува от породата може сам да си намери информация а не да плещи врели-некипели,смески,повехнали орхидей и смешни примери!
User's Signature

WHITE SPITZ KENNEL "ORCHIDE IN BLOSSOM"
http://www.orchide-in-blossom.com

#49 Потребителят е офлайн   Huskypower Икона

  • Rebel At Heart!
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5075
  • Регистрация: 29-March 05
  • Gender:Female
  • Location:Sofia

Публикувано: 17 February 2010 - 10:13 PM

Айде моля по-полека с плещенето на врели-некипели! И хапливия език също не за тук - моля! Може да нямам големи познания в твоята порода, но имам някакви елементарни познания в генетиката. Заключенията ти ги смятам за твърде прибързани и доста обобщителни, за да се връзвам повече. Ти кога и какво попита в FCI?
Да кажем, че аз имам зад гърба си някаква една такава ... доста маловажна в твоите очи кореспонденция именно по тези въпроси.
User's Signature

HUSKYPOWER - THE POWER WITHIN!
JulyVell Siberians

For the world I'm just a person, for my dogs I'm just the world!

Качена снимка

#50 Потребителят е офлайн   evelina_pom Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 275
  • Регистрация: 09-September 09
  • Gender:Female

Публикувано: 17 February 2010 - 10:15 PM

Huskypower Недей така моля те! И на мен не ми е много приятно,но тя е сравнително малка-има още доста да се учи! smile.gif Нека не се нахвърляме така smile.gif Цвети,аз съвсем добронамерено ще ти кажа,че е хубаво да ги препрочиташ и да не пишеш с такива големи букви -в интернет пространството се приема като крещене.

П.С Извинявам се за спама! И към темата напълно съм съгласна с Ивета,най-добре го каза тя! Има на какво да се учим от нея db_046.gif
Хубава вечер на всички!

#51 Потребителят е офлайн   abra1313 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 252
  • Регистрация: 17-May 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 17 February 2010 - 10:29 PM

Цвети, радвам се, че мъничко момиченце като теб се интересува от породата и си гледа с удоволствие кученцето. Но уважението към по-големите хора и хора с опит е необходимо винаги и навсякъде. Надявам се да приемеш забележката ми съвсем спокойно, защото на твоята възраст живота трябва да е много цветен и весел, а не заядлив. mg_062.gif

#52 Потребителят е офлайн   VelvetDamour Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 302
  • Регистрация: 15-August 09
  • Gender:Male
  • Location:България
  • Skype:

Публикувано: 17 February 2010 - 10:37 PM

Цитат(iveta 2 @ Feb 17 2010, 10:03 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Какво ли не прочетох в тази темичка, от пълни глупости писани от хора които нямат никаква представа от породата до абсолютни истини(които явно не се харесват на някой).Истината обаче е ЕДНА,ФЦИ разрешава смесването на померан и шпиц като родословията на поколението са напълно легитимни!На изложби се допуска записването в породата шпиц на кучета с родословие на померан(по усмотрение на собственика).Значи поговорката "Царя дава пъдаря не"важи внашия случай!Това,че в България не разрешават такива връзки няма да ни превърне в резерват за опазването на породата померан.Толкова сме малки и незначителни,че изобщо няма да окажем влияние в развитието или разпадането на каквото и да било.Публична тайна е,че все пак нашият клуб е издавал родословия на такава връзка.А доста от най-върлите противници на смесването имат кучета от такива връзки.Те си ги харесват щом са ги купили и ще продължат да си ги развъждат!Примери от рода на хъски + маламут са неуместни защото никъде и никога ФЦИ не е издавало родословия на такива кучета.На мен не ми се разрешава да коментирам чуждите кучета, защото съм права и няма как да се каже на бялото черно ab_041.gif Затова аз с удоволствие ще изкоментирам моите "смески".Имам две женски от породата малък немски шпиц-бял.Техният баща е бял ПОМЕРАН а майките са шпицки(родословията им заедно със снимки ги има в моя сайт).Моите кучета имат напълно легитимни родословия и са чистокръвни шпицки ,участвали в много изложби у нас и в чужбина.Те са ОТЛИЧНИ представители на породата и аз страшно се гордея с тях!!!Ако имаше нещо нередно в смесването на шпиц и померан аз нямаше да имам родословие и разрешение да развъждам моите кучета.
Мога да напълня форума с доказателства,че почти цял свят развъжда смесено.Дори в родината на НЕМСКИЯ шпиц Германия това е практика.Но мисля,че е безмислено.Който наистина се интересува от породата може сам да си намери информация а не да плещи врели-некипели,смески,повехнали орхидей и смешни примери!


Ивета благодаря ,че поне взе от дума и спря да подмяташ чуждите кучета rc_036.gif .Дано крачка по крачка поне успеем да комуникираме тук с теб нормално без крясъци и викове. fc_026.gif
User's Signature

Качена снимка

#53 Потребителят е офлайн   cvetelina_1997 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 147
  • Регистрация: 20-October 09
  • Gender:Female
  • Location:Ямбол

Публикувано: 17 February 2010 - 10:41 PM

Цитат(abra1313 @ Feb 17 2010, 10:29 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Цвети, радвам се, че мъничко момиченце като теб се интересува от породата и си гледа с удоволствие кученцето. Но уважението към по-големите хора и хора с опит е необходимо винаги и навсякъде. Надявам се да приемеш забележката ми съвсем спокойно, защото на твоята възраст живота трябва да е много цветен и весел, а не заядлив. mg_062.gif

охх вече сам свикнала в учили6те на улицата на жсякаде е така . .... 6те приема забележката

#54 Потребителят е офлайн   abra1313 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 252
  • Регистрация: 17-May 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 17 February 2010 - 10:42 PM

Радвам се af_089.gif

#55 Потребителят е офлайн   cvetelina_1997 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 147
  • Регистрация: 20-October 09
  • Gender:Female
  • Location:Ямбол

Публикувано: 17 February 2010 - 10:46 PM

аз попринцип не се заяждам ама какжо да правя нали трябва да отварна на удара и не сам чак толкова малка вчера станах на 13 ab_041.gif ab_041.gif

#56 Потребителят е офлайн   VelvetDamour Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 302
  • Регистрация: 15-August 09
  • Gender:Male
  • Location:България
  • Skype:

Публикувано: 17 February 2010 - 10:49 PM

Цитат(cvetelina_1997 @ Feb 17 2010, 10:46 PM) <{POST_SNAPBACK}>
аз попринцип не се заяждам ама какво да правя нали трябва да отварна на удара и не сам чак толкова малка вчера стабах на 13 ab_041.gif ab_041.gif


Цвети мерси за разбирането ae_085.gif
User's Signature

Качена снимка

#57 Потребителят е офлайн   merlins_pom Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 103
  • Регистрация: 06-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 18 February 2010 - 02:01 PM

Нека всеки изкаже своите доводи и мнения,но наистина да расъждава а не всичко да се приема за догма.
Това е така защото в цял свят го правят така и точка.Но каква е причината да го правят в цял свят така ?Дали е достатъчно аргументирана и в полза и на двете разновидности на шпица ли е?
И ние сме се вързвали на тази сентенция и на още много други твърдения които са водели до допускане на грешки,но когато започнеш да се занимаваш с реално развъждане и ти минат няколко поколения виждаш недомислията на определени догми.
Huskypower е страшно права като твърди че основата на развъждането е генетиката.Това е наука даже по сложна от математиката защото всеки знае че там две и две е четири а в генетиката е коренно различно събираш две хубави кучета и очакваш твоето което се роди да е по перфектно от тях ,но уви резултатът е трагичен.Но една част от това се дължи и на грешките които са допуснали развъдчици преди теб защото много малко от тях в действително са били на ясно какво "животно" е това генетика и защо е нужно да я знаеш и разбираш поне малко за да си наясно какво вършиш и какви ще са последствията от това.
Но шапка свалям и на хора които от по посредствени екземпляри за породата са достигнали до неверояти постижения.
Едно две са късмет но когато всичко се развива в посока по големи успехи това не е случайност.
Някой замислял ли сие защо има само няколко всеизвестни и реномирани развъдници за померани в цял свят чиито кучета са невероятни и страшно еднотипни,и всеки си мечтае за куче от там.И те сигурно първоначално са се лутали и са допускали грешки ,но с времето са успяли да овладеят това и с целенасочена стратегия и не допускане на компромиси са стигнали дотам.
Ще цитирам по памет изявление на собствениците на американския развъдник S'tarfires те казват "че те се стемят всички женски кучета да са максимално близко по тип до мъжките" т.е. изложбени и това е така има доста примери.
Но как ще стане навсякъде другаде тов след като се шири едно грешно твърдение че като при паяците женските е добре да са поголеми за да раждат по лесно и повече на брой кученца.
Повярвай те от практичен опит ви го казвам че това е абсолютна глупост/извинявам се за израза/биха го потвърдили и други колеги.
Но примерите са многобройни майка малък шпиц баща померан.И проблема се задълбочава .
Защото ако няма гени които обославят по големият размер от двоика померани ще се раждат померани ,а не прераснали бебета които да се чудим дали са перфектни изложбени малки шпицове или померан пет клас .
Независимо до къде ще се развият събитията дали в България ще се разреши това развъждане ние лично за нас сме решили кученца произведени от развъдникът ни които са с тенденции да минат стандарта за немски цверг шпиц /померан/ да си останат клас домашен любимец колкото и перфектни и изложбени да са за малък шпиц.
Може да сме малка страна и от нас нищо да не зависи ,но всеки има разбиране и идея как трябва да се случват нещата и нека всеки следва своя път.
User's Signature

http://www.merlinspom.com
[url="//https://www.facebook.com/photo.php?fbid=694626657604638&set=pcb.694629704271000&type=3&theater%5B/url]

#58 Потребителят е офлайн   lazo Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 10
  • Регистрация: 10-May 06

Публикувано: 18 February 2010 - 09:31 PM

И така колеги и колежки,
за пореден път успях да се изумя от купищата глупости изписани в този форум. И в този ред на мисли ви моля да не вините Цветелина. На детето му е простено да допуска накои грешки в писането - все пак от от чат поколението и подобни писаници с 4 и 6 са едно зло за което самите деца не са виновни но темата е друга.
Необяснимо ми е как "колеги" (кавичките са съвсем умишлени) претендиращи за развъдчици и селекционери продължават да подържат теорията че мини шпица и померана са една порода. Да съгласен съм, че и едното и другото е немски шпиц но доколко това ги прави едно и също. Те и стрептококите са едни бактерии ама едните правят вкусно кисело мляко, а другите предизвикват кариеси, венерически болести и пневмонии. Иначе са еднакви де.
И моля iveta 2 като един голям специалист по шпицовете да ми разясни защо след като двете породи са еднакви по изложбите има ринг мини шпиц и ринг померан. И защо от ДВЕТЕ породи се излъчва ВОВ? И по същата логика защо има световни шампиони померани, и световни шампиони мини шпицове? Аз все още не съм присъствал на изложба на която всички шпицове да излизат заедно на ринга като представители на една порода.

#59 Потребителят е офлайн   Huskypower Икона

  • Rebel At Heart!
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5075
  • Регистрация: 29-March 05
  • Gender:Female
  • Location:Sofia

Публикувано: 18 February 2010 - 10:16 PM

На мен също така ми е интересно защо често заплождат женските мини с пом, а обратното правят ли?
Защото надявам се повечето развъдчици тук са на ясно с развитието на семействата и линиите и с производителите както майки, така и съответно бащи. А и в крайна сметка елементарните закони на Мендел се отнасят, както за женските, така и за мъжките индивиди ab_041.gif


----
И извън темата, мисля, че децата също (не само) са виновни за грешките, които правят. Също така мисля, че само ако им се правят забележки, само тогава биха си обърнали внимание на правописа. За мен грамотността е много показателна. Не им търсете оправдание, дори в конкретния случай, мисля че позицията е съвсем ясна и с тази "защита" ще има само обратен ефект!
User's Signature

HUSKYPOWER - THE POWER WITHIN!
JulyVell Siberians

For the world I'm just a person, for my dogs I'm just the world!

Качена снимка

#60 Потребителят е офлайн   lazo Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 10
  • Регистрация: 10-May 06

Публикувано: 18 February 2010 - 10:47 PM

Huskypower, извинявам се ако не съм се изразил правилно. Далеч не съм привърженик на подобен род изкривяване на родния език. Просто на фона на безумията изписани от доста по-възрастни и (предполагам) образовани субекти писанията на хлапето ми се виждат като песен ab_041.gif ab_041.gif ab_041.gif
Както и да е- по темата:

Все повече се съмнявам, че доста от развъдчиците (трудно мога да говоря за селекция след подобни теми) дори не са си правили труда да отворят учебник по генетика, какво остава за "тухлата" "Генетика и породообразуване".
С риск да обидя някого смятам, че единственото което води до подобни мисли за събиране на едната порода с другата е единствено и само по-високата цена на померана. Няма какво да се заблуждаваме с приказки за подобряване на тип и т.н.
Разликите между помераните и мини-тата (както и днешният вид на всяка една порода) са дело на безрезервните и дългогодишни усилия на хора посветили живота си на кучетата и селекцията. А в абсурдната родна действителност хора с няколко (далеч не десетки) години опит се изживяват като специалисти. Дайте да не бъркаме звездите с бенгалски огън. ab_041.gif


  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Темата е заключена

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни