Dog.bg Форуми : Въпрос

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (4 Страници) +
  • « Първа
  • 2
  • 3
  • 4
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Темата е заключена

Въпрос

#61 Потребителят е офлайн   abra1313 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 252
  • Регистрация: 17-May 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 18 February 2010 - 10:48 PM

Цитат(lazo @ Feb 18 2010, 09:31 PM) <{POST_SNAPBACK}>
И така колеги и колежки,
за пореден път успях да се изумя от купищата глупости изписани в този форум. И в този ред на мисли ви моля да не вините Цветелина. На детето му е простено да допуска накои грешки в писането - все пак от от чат поколението и подобни писаници с 4 и 6 са едно зло за което самите деца не са виновни но темата е друга.
Необяснимо ми е как "колеги" (кавичките са съвсем умишлени) претендиращи за развъдчици и селекционери продължават да подържат теорията че мини шпица и померана са една порода. Да съгласен съм, че и едното и другото е немски шпиц но доколко това ги прави едно и също. Те и стрептококите са едни бактерии ама едните правят вкусно кисело мляко, а другите предизвикват кариеси, венерически болести и пневмонии. Иначе са еднакви де.
И моля iveta 2 като един голям специалист по шпицовете да ми разясни защо след като двете породи са еднакви по изложбите има ринг мини шпиц и ринг померан. И защо от ДВЕТЕ породи се излъчва ВОВ? И по същата логика защо има световни шампиони померани, и световни шампиони мини шпицове? Аз все още не съм присъствал на изложба на която всички шпицове да излизат заедно на ринга като представители на една порода.

Ммммного мило, особено тази част с колегите в кавички ea_103.gif Ами имат хората претенции, защото развъждат. Аз и вие, вероятно не би трябвало да имаме по обективни причини! ab_041.gif А "колеги" не е обръщение само към развъдчици в този форум, а и към всички нас, които имаме кучета! Та колега, поддържат хората тази теория защото...цитат от стандарта на Немски шпиц:
- РЪСТ И ТЕГЛО:
Ръст при холката:
А) ВЪЛЧИ ШПИЦ/КЕЕСХОНД: 49 СМ. +/- 6 см.
Б) ГОЛЯМ ШПИЦ: 46 см. +/- 4 см.
В) СРЕДЕН ШПИЦ: 34 см. +/- 4 см.
Г) МАЛЪК ШПИЦ: 26 см. +/- 3 см.
Д) МИНИАТЮРЕН ШПИЦ (померан): 20 см. +/- 2 см.

Кучета под 18 см. са нежелателни.
Тегло: Всяка разновидност на немския шпиц трябва да има тегло, съответстващо на ръста.
Иначе сте абсолютно прав за изложбите. Мисля, че никой от нас не е присъствал на такава изложба. Аз за това помолих в по-горен свой пост да изчетете стандарта и да ми намерите точните различия, защото аз открих само 1 за померан и мини шпиц. Може и да греша, но за това пойсках по-компетентно мнение от моето. И трябва ли пак да обиждаме някой, за да защитим някой конкретен човек или конкретна позиция?
Оставам с уважение!

#62 Потребителят е офлайн   iveta 2 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 952
  • Регистрация: 08-May 06

Публикувано: 18 February 2010 - 11:01 PM

В никакъв случай не твърдя,че съм най-големия специалист.Но в България се развъждат померани от съвсем скоро да не говорим,че с много малки изключения хората които ги развъждат ходят на изложби извън България.Колко от вас са виждали световния(примерно за 2009г-) шампион при помераните на живо?Повечето от пишештите тук гледат померани на картинки и коментират.Казвала съм го и преди ,който наистина иска да знае много за една порода трябва да ходи на много изложби,да гледа(на живо)кучетата да контактува с развъдници с дългогодишна практика.
При пуделите ВОВ също не е един,те се делят по големина но са една порода!!!От едно кучило може да се роди малък пудел а брат му да е голям пудел.
При шпицовете също е възможно в едно кучило да има померан и малък шпиц.В България също има померанче на което братчето и сестричето са малки шпицове по родословие(не го цитирам по име защото пак ще има сърдити).
На lazo ще отговоря,че СВЕТОВНИЯ ШАМПИОН при малкия немски шпиц-цветен за 2009г. е ЧИСТ померан по родословие!!Има негова снимка няколко поста по-назад но човека не си е направил труд дори да прочете за какво става дума!При малкия немски шпиц бял в сравнение с моята бяла женска излезе пак ЧИСТ померан по родословие!В каталога от световното има доста кучета които мога да дам за пример.ЧИСТИ ФАКТИ!Ако още не ви е ясно в каква порода ще излезне кучето,решава се според ръста му.Естествено това не съм го решила аз а е практика в цял свят.Имам и пример от Българска изложба на която померан от Франция беше записан при малките шпицове. ab_041.gif
merlins_pom от писаното разбирам,че вие не одобрявате смесването на малък шпиц и померан?Но вие самите имате поколения от майка малък шпиц и баща померан.Вашия Фил е от такава връзка(на мен кучето ми харесва,явно и на вас щом сте го оставили за развъждане във вашия развъдник).Но наистина ми е интересно, как нашия клуб ви е издавал родословия след като забраняват това?
Съгласна съм,че генетиката е сложно нещо.Например гепардите са на изчезване, защото са останали малко и всички имат родствена връзка.Липсва нещо...малко чужда кръв за здраво поколение smile.gif
User's Signature

WHITE SPITZ KENNEL "ORCHIDE IN BLOSSOM"
http://www.orchide-in-blossom.com

#63 Потребителят е офлайн   lazo Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 10
  • Регистрация: 10-May 06

Публикувано: 18 February 2010 - 11:01 PM

abra1313 за Вас колега не знам какви претенции имате, но за себе си мога да кажа, че не развъждам поради лично мои причини известни на повечето от развъдчиците на померани. А относно претенциите ми имам ги защото за разлика от "колегите" (пак казвам че кавичките са умишлени, защото не бих нарекъл колега човек който сравнява мишка с куче и т.н. ) съм изчел и държал изпити по не една генетика, занимавам се с селекция от доста време, и следя развитието на породите. Това че в стандарта по FCI единствено сантиметрите са разлика (и предполагам не за дълго) ако се заинтересовате по-издълбоко ще установите много, много други разлики.

А това, че си позволявам да се изказвам по грубо и някой се чувства засегнат си е негов проблем. Не защитавам хора и позиции във форума. Защитавам животните и труда на хората довели померана до вида в който го виждаме днес, от опитите на алчни псевдоспециалисти да печелят на техен гръб.

Запазвам си правото да бъда неудобен когато ми е удобно!!!!


iveta 2 това, че едно куче е излязло в друга категория не е отговор на въпроса защо са две отделни класациите? Явно защото породите са две. А кой какво и защшо записва по изложби- дори световната- хайде всички да знаем как стават нещата. А след изказването за всички гепарди с родствената връзка - прочети малко за да разбереш че имено изкуствения имбридинг към момента спасява гепардите от изпадане под критичният минимум!

#64 Потребителят е офлайн   lazo Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 10
  • Регистрация: 10-May 06

Публикувано: 18 February 2010 - 11:18 PM







Ето родословни мини шпиц и померан!!!
Откриййте ??? разликите?

#65 Потребителят е офлайн   abra1313 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 252
  • Регистрация: 17-May 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 18 February 2010 - 11:26 PM

Разбира се, че всеки има всякакви права. Аз уважавам Вашите,но и никъде не съм написала, че имам претенции! И генетика не съм учила(за съжаление)Така че, най-вероятно нямам Вашите познания. Но и не виждам, кой сравнява мишка с куче. Хубаво би било, да се пише по-конкретно. Защитавам животните и труда на хората довели померана до вида в който го виждаме днес, от опитите на алчни псевдоспециалисти да печелят на техен гръб. Мися че всички това се опитват да правят. Как смятате, че се нарушава труда на хората създали стандарта? Този стандарт да не е константа във вековете?!? Нали именно хората, работещи в тази посока го създават, променят и т.н. А и да кажа, че померана не в един вид, който всички виждаме.Напротив виждаме няколко различини типа и някой от тях удивително приличат на мини шпица.Хората от много време се опитват да питат, защо в някой страни това се позволява(те не налагат мнение!) Питат! Никой не иска да развъжда кръстоски! Колко пъти да го кажат всички, които пишат тук?Че да бъдат разбрани правилно! А относно защита на животните:
-от къде дойдоха отворените фонтанели, липсата на зъби и обратните захапки и големите сърца в малките телца, ражданията със секцио(редовно)? Аз не съм специалист по генетика и нямам никакви претенции, пак повтарям!

#66 Потребителят е офлайн   TIARRA Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7
  • Регистрация: 29-December 09
  • Gender:Male

Публикувано: 18 February 2010 - 11:26 PM

Какво е становището на теоритиците на всички четящи ни стана ясно. Какво пише в "тухлата" "Генетика и породообразуване" също. Но как всъщност стоят нещата на практика? Верни ли са изнесените факти - вярно ли е, че и България има кученца от смесване на малък шпиц и померан? Вярно, ли е че и в България померани се състезават с малки шпицове? Вярно ли е че и в България се изчаква да се види колко ще порасне кученцето за да му се определи вида - малък шпиц или померан? За нас лаиците по тази тема тези въпроси са по важни.

#67 Потребителят е офлайн   abra1313 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 252
  • Регистрация: 17-May 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 18 February 2010 - 11:27 PM

В страничка по-назад публикувах снимки на два родословни померана. Видяхте ли ги? И помолих да откриете разликите mg_062.gif

#68 Потребителят е офлайн   iveta 2 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 952
  • Регистрация: 08-May 06

Публикувано: 18 February 2010 - 11:39 PM

За да става въпрос за сравнение кучетата трябва да са в един тип.Както има шпицове в померански тип така има и померани които в класическия немски тип.Погледнете ,че през годините померана много е изменил своя облик.По същата причина и малкия шпиц се променя и сега почти никой не развъжда класическия тип шпиц. http://www.vintoyra....l/ang/index.htm вижте помераните в този сайт,те също са померани но в класическия тип.Те също се различават от вашото куче но са една и съща порода.
Както виждате и това е бял немски шпиц но в друг тип.Различни типове има в сяка порода и кучетата не могат да бъдат като извадени под индиго.Всеки развъдчик сам определя какъв тип му харесва и какво да развъжда.Вие не можете да кажете кой тип е правилен а можете само да изберете какво на вас ви допада.

Прикачени снимки

  • Прикачена снимка

User's Signature

WHITE SPITZ KENNEL "ORCHIDE IN BLOSSOM"
http://www.orchide-in-blossom.com

#69 Потребителят е офлайн   iveta 2 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 952
  • Регистрация: 08-May 06

Публикувано: 18 February 2010 - 11:46 PM

Това също е померан от немски развъдник,ако разгледате родословието до 4 коляно ще видите американски линии.На всякъде има различни типажи!
http://www.ollishof..../html/yoko.html

Прикачени снимки

  • Прикачена снимка

User's Signature

WHITE SPITZ KENNEL "ORCHIDE IN BLOSSOM"
http://www.orchide-in-blossom.com

#70 Потребителят е офлайн   VelvetDamour Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 302
  • Регистрация: 15-August 09
  • Gender:Male
  • Location:България
  • Skype:

Публикувано: 19 February 2010 - 12:03 AM


Така ясно е ,че всеки има мнение по въпроса ,аз предлагам някои да обобщи темата като се придържа към зададения въпрос от потребителя създал темата и с това да приключим.А кои как и какви цели ще следва си е негов личен избор tb_195.gif

Цитат(Gabriela6811 @ Feb 14 2010, 11:00 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Zdraveite kazvam se Gabriela i iskam da popitam edin vupros koito ot nqkolko dena se pitam,4eta v internet za da namerq otgovor,no navsqkade pi6e razli4no....Iskam da razbera mini nemski shpic i pomeran edno i su6to li e?I ako ne kakva e razlikata? r_181.gif


User's Signature

Качена снимка

#71 Потребителят е офлайн   abra1313 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 252
  • Регистрация: 17-May 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 19 February 2010 - 12:17 AM

Gabriela, не не са едно и също и разликите можеш да прочетеш ето тук:http://forum.dog.bg/-t31793.html
Поздрави и дано не си се уплашила от всички нас smile.gif

#72 Потребителят е офлайн   VelvetDamour Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 302
  • Регистрация: 15-August 09
  • Gender:Male
  • Location:България
  • Skype:

Публикувано: 19 February 2010 - 12:31 AM

Цитат(abra1313 @ Feb 19 2010, 12:17 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Gabriela, не не са едно и също и разликите можеш да прочетеш ето тук:http://forum.dog.bg/-t31793.html
Поздрави и дано не си се уплашила от всички нас smile.gif


Гери rc_036.gif ,мир и любов vb_024.gif vb_024.gif

User's Signature

Качена снимка

#73 Потребителят е офлайн   Huskypower Икона

  • Rebel At Heart!
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5075
  • Регистрация: 29-March 05
  • Gender:Female
  • Location:Sofia

Публикувано: 19 February 2010 - 12:13 PM

Разбира се, във всички породи има вътрепородни типове. В тази порода освен тях има и разновидности. И ако последните две разновидности толкова нямат значение за някои хора, тогава би било редно да се слеят в една разновидност. Това нищо чудно и да стане някой ден, ако страната вносител на стандарта реши да го промени, но до тогава мнението ми ще е съобразено с действащия в момента стандарт за различните разновидности.
Сравнението с пуделите мисля, че не е уместно в случая, защото до колкото ми е известно при тях разновидностите се определят само от сантиметрите. При шпицовете съществуват и други разлики, които според мен не са за пренебрегване и авторите на стандарта явно са ги счели за достатъчно основателни за изтъкване и разграничаване.
User's Signature

HUSKYPOWER - THE POWER WITHIN!
JulyVell Siberians

For the world I'm just a person, for my dogs I'm just the world!

Качена снимка

#74 Потребителят е офлайн   merlins_pom Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 103
  • Регистрация: 06-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Стара Загора

Икона за мнението  Публикувано: 19 February 2010 - 05:49 PM

Само за да сме коректни и да не оставт не изяснени факти ще оговоря на iveta 2,въпросната майка на Фил беше 20,5 см,с тегло 2,200кг. и посетила изложби с получена развъдна способност.Мисля до тук да прекратя с обясненията.


Наистина се впуснахме в дебати и не можахме да отговорим на конкретно зададения въпрос.
Померан е синоним на определен тип и размер мини /той,цверг,джудже/ шпицове.
/Уточнявам че не цитирам до словно стандарта на АКС,а с няколко свободни думи за разгрничаване от класическия шпиц/
Този тип се характеризира с:
-много скъсена и удебелена муцуна,
-заоблено подстригани уши,
-скъсено и компактно тяло
-косменна покривка с много обилен подкосъм, при който няма рязко изразена сезонност при смяната му.
-може да има леко не регламентирано подстригване ,на определени участъци
-по масивни предни и задни крайници,
-леко скосяване на гръбната линия към опашката и още други подробности ,някои от които са споменати в Американския стандарт ,но изобщо не са отразени в Европейския.
Това е тип основно наложен от Американски и Канадски развъдници и се налага и толерира защото много хора го харесват.
Стандартът при тях който определя големината , е в килограми максимално 3,200кг.
Което означава ,че по едрите пухчовци ще надминават 22 см.
Така че има възможност вземайки си куче от там, което да е над 22 см, за тях да е померан-стандартен,а в Европа да се класифицира не като цверг шпиц/померан/,а като малък шпиц.


Но не по този начин стоят нещата в стандарта на FIC. Там най-малкия от шпицовете/цверг/ да се определя като померан .Стандарта където се посочва големината е в сантиметри максимум 22см.
Което на прктика означава че куче с такава височина при холката не може практически да е повече от 2,300- 2,500кг
За сега никъде и в Европейския стандарт не са упоменати горепосочените корекции които са настъпили във визията му.
Така че съдиите в Европа/ където се числим и ние/,трябва да правят разликата между малкия шпиц и цверг шпица/ померана/ само във височината при холката и да се придържат към стандарта .
Като не се дава превес на американо-канадския тип,пред класическия европейски тип на шпица.Но на прктика явно нещата не стоят така.
Та като обобщение на горе казаното :
За да се движиш по правилата на европейския стандарт- померан е немски шпиц до22 см,а ако искаш да си в тон с модата g_199.gif ie_146.gif if_147.gif и този тип,/ така наречения от мен Американо-Канадски/, ти допада -към размера трябва да прибавиш и другите показатели за външния вид.
В предвид на това ,че стандартите търпят корекции, нищо чудно в скоро време тези промени да станат факт и в стандарта на FIC.


Като всичко което коментирахме с едно уточнение че, се отнася за чистопородно развъжданите кучета ,а не тези които нямат ясен произход и решаваме на каква порода приличат. wf_039.gif
User's Signature

http://www.merlinspom.com
[url="//https://www.facebook.com/photo.php?fbid=694626657604638&set=pcb.694629704271000&type=3&theater%5B/url]

#75 Потребителят е офлайн   iveta 2 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 952
  • Регистрация: 08-May 06

Публикувано: 19 February 2010 - 10:51 PM

iveta2 това е последния път в които си правя труда да трия подмятанията ти на ЧУЖДИ кучета!От тук натам всеки пост в който си позволиш това ще го трия без да си правя труда да ти обяснявам защо!!!!!!!!

Никои от нас тук не си позволява да плюе по ЧУЖИДИ кучета,затова несмятам ,че е редно да го правиш само ти.Ако имаш някакви питания относно работата на колеги можеш да се обърнеш към тях на лични и да се изяснявате.Или се обърни с молба към клуба за въпросите който те вълнуват относно работата на който и да било!

редактирано от МОД..
User's Signature

WHITE SPITZ KENNEL "ORCHIDE IN BLOSSOM"
http://www.orchide-in-blossom.com

#76 Потребителят е офлайн   Titka - banditka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 767
  • Регистрация: 26-September 07
  • Gender:Female
  • Location:Sofia
  • Skype:

Публикувано: 20 February 2010 - 12:16 AM

Следя темата от самото начало. На въпроса на момичето не беше отговорено точно, за човек който не е наясно с породата. Всичко написано е един голям миш-маш. Ще си позволя да цитирам г-н Иван Димитров от един друг спор: "Породата мини шпиц и померан е едно!" Той изключително и многократно го е подчертавал в старата тема на малкия шпиц! Така, че никой не отговори конкретно на зададения въпрос.
Съзнавате ли колко грозно впечатление прави спора ви и личностните ви разногласия за всички четящи?!
Аз не съм генетик, но гледам кучета от 35г, много от изписаните мнения на тупащите се в гърдите такива, са меко казано смехотворни! Как хора закупили кучета от така горещо отричаните "смески", осъзнали грешката си, ги развъждат?! Всичко е някакъв абсурд! Не знам с какви очи пишете, имате претенции, че и акъл давате??!!
Грозна история!!! За съжаление, нищо ново под слънцето!
User's Signature

Качена снимка

#77 Потребителят е офлайн   VelvetDamour Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 302
  • Регистрация: 15-August 09
  • Gender:Male
  • Location:България
  • Skype:

Публикувано: 20 February 2010 - 12:19 AM

Цитат(abra1313 @ Feb 19 2010, 12:17 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Gabriela, не не са едно и също и разликите можеш да прочетеш ето тук:http://forum.dog.bg/-t31793.html
Поздрави и дано не си се уплашила от всички нас smile.gif



Мисля ,че на зададения въпрос е даден точен и конкретен отговор,с оглед да престанат безмислените престрелки тук темата ще бъде заключена.
User's Signature

Качена снимка

  • (4 Страници) +
  • « Първа
  • 2
  • 3
  • 4
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Темата е заключена

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни