Dog.bg Форуми : Събирачи на животни

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Събирачи на животни Обмен на информация, опит, казуси

#1 Потребителят е офлайн   Elizd Икона

  • Прекалено лековерна...
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 2500
  • Регистрация: 13-August 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 04 March 2010 - 08:34 PM

Не съм сигурна дали темата е за тук, ако не съм уцелила раздела, моля мод да я премести, слее с друга или изтрие.

Прикачена снимка
Покрай една тъжна котешка и човешка история започнах да се ровя тук и на други места, за да науча повече за 'събирането' или 'трупането' на животни.

Ако не се лъжа, тук за първи път прочетох за подобен случай, описан от deni_avr, където научих и етикета 'събирач'.

Намерих доста информация, която бих се радвала да споделя и тъй като за съжаление има и много други хора, натрупали опит с подобни случаи, вярвам, че ще е полезно, ако те споделят още източници и съвети.

Започвам от теми, поствани тук (това не е изчерпателен списък):

Ето инфо на английски език, включително и дефиниции:


С ужас открих, че на английски излизат над 155 000 резултата в Гугъл за 'animal hoarding', като по принцип доколкото разбрах, се използват 2 термина, американизиран, който свободно си превеждам като 'трупане' на животни (animal hoarding) и по-европеизираното, но по-меко, 'колекциониране' (collecting).

Ето определението от уикипедия (мой нескопосан превод):
Събирането на животни представлява 'трупане' на голям брой животни като домашни любимци, без те да имат възможност за нормална среда или грижи и докато в същото време собственикът отрича неспособността си да се грижи за тях. Компулсивно трупане може да се характеризира като симптом на психично разстройство, а не умишлена жестокост към животните. Събирачите са дълбоко привързани към своите домашни любимци и намират за изключително трудно да се отделят от тях. Обикновено не могат да разберат, че вредят на животните, като не им предоставят подходящи грижи и са склонни да вярват, че отдават всичко необходимо за своите домашни любимци.

Има и една фраза, която срещнах на няколко места и мога да потвърдя от малкото опит, който имам:
Събирачите смятат, че обичат животните си, но ги оставят да страдат 'сами в претъпкана стая'.

Писах си с човек от RSPCA, Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals или пак моя нескопосан превод "Кралско общество за предотвратяване на жестокост към животните". Те ми дадоха няколко прости и за съжаление не обнадеждаващи съвета. Мисля, че това е най-краткият и ясен съвет, към всеки, който би се заел да помага на събирач на животни:

Добре е, че сте решили да се намесите.

Много често събирачите на животни слагат своето собствено желание да бъдат заобиколени от животни, пред нуждата на животните от подходяща среда и храна.

Докато работите по задомяването на котките, е важно да помните, че статистиката сочи, че около 60% от хората, обвинени в събирачество, отново вършат това престъпление и започват на 'трупат' нови животни.

Ще е необходимо постоянно наблюдение, за да подсигурите, че жената, на която помагате няма да почне да събира нови котки, за да замести тези, които вземете.

(оригинал: It is good that you have decided to intervene. Animal hoarders often put their own desire to be surrounded by animals above their animals' need for a suitable diet and environment. As you work to remove the cats, it is important to remember that statistics show that around 60% of people convicted of animal hoarding offences re-offend and begin to collect animals again. It will require constant monitoring to ensure that the lady you are helping does not start acquiring more cats to replace the ones that you remove.)
User's Signature


*
Толкова по-зле:
"Пуснете вкъщи кучето, покрито с кал.
И толкова по-зле за хората, които не обичат
нито кучетата, нито пък калта.
....
Не могат никога да се измият тези,
които казват, че обичат кучета,
но при условие, че... "
Жак Превер, Превод: Иван Бориславов

#2 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 04 March 2010 - 10:54 PM

О, браво, супер тема. Бях чела някъде съвети как се конуникира с подобни хора, за да се постигне максимален ефект. Ключа беше търпение. Ще потърся отново.
Беше материал на английски, който език определено не ми е силна страна. Та ако някой по-говорящ и четящ английски намери, ще е супер. Ще е полезно, защото за съжаление с такива хора ще се сблъскваме винаги.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#3 Потребителят е офлайн   Elizd Икона

  • Прекалено лековерна...
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 2500
  • Регистрация: 13-August 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 05 March 2010 - 10:20 AM

bushkata, благодаря за подкрепата и идеята!

Намерих, отново на английски, това. Отваря се бавно и е .pdf документ, но ми се струва полезно. Ако намеря още ще кача тук. В случая става дума за 'събирачество' на каквото и да е - четох, че много често събирачеството на животни и презапасяването с вещи (тип 'Плюшкин'), вървят заедно.

Накратко (отново мой превод, убедена съм, че може да се подобри):
Въведение:
'Събирачеството' е често психически проблем, около 92% от изследваните имат някакъв проблем
То не е следствие на мързел, липса на отговорност или липса на стандарти. Точно обратното, хората могат да имат много високо ниво на внимание към детайла, склонност към перфекционизъм ('само аз мога най-добре да гледам моите животни, при друг ще им е зле'), недоверие към другите.
Два са основните методи за помощ:
  1. Прилагане на превантивни мерки: постявяте наясно 'събирача' за всички причини, които ще доведат до нежелано стечение на обстоятелствата и изяснявате какви мерки трябва да бъдат приложени, за да се избегнат тези негативни събития. Например: ще има проблем със съседите, ако не освободи поне част от животните. Избягва проблемът като сътрудничи: предостави за осниовяване, подготви за кастрация. Обикновено е тази 'действена' роля влизат представители на институциите.
  2. Подкрепа: предоставяте му помощ, за да избегне тези нежелани събития. В 'подкрепящата' роля може да е представител на гражданска организация, занимаваща се със случая, психотерапевт.


И двете роли трябва са се въздържат от предразсъдъци и да не съдят 'събирачите' за техните (без)действия. Важно е да има и ясно разграничаване на ролите, например подрепящата не бива да заплашва с прилагане на превантивни мерки. Не бива и да се изкушават да прилагат 'добро ченге, лошо ченге'. От изключителна важност е двете роли да не спират да обменят информация.

Успешен начин за комуникация с подобни хора е т.нар. 'мотивационно интервюиране': задаване на въпроси с цел подсилване на вродената мотивация за промяна у тези хора. Основно да е се общува без конфронтация, с уважение, но твърдо. И да се намали, вместо увеличи, нежеланието за промяна.

Добър резултат е, ако 'събирачат' осъществи добра връзка с 'подкрепящата' функция - за това сочи, ако има резултати :), но и малки неща: ако казва 'ние', визирайки общи действия, заедно с този, който му помага, ако позволи на помоагащият сводобен достъп до дома си...


Ето тук има доста инфо как да се помогне неформално - ако имаш близък или приятел с подобен проблем. Отново се говори, че преди да помогнеш трябва да потиснеш собственото си мнение как е редно да се живее (очевидно не така) и да не го налагаш и натрапваш на 'събирача'. Съшо така съветват да се прочете и нещо за връзката човек-животно. Много често 'събирачите' търсят убежище от стреса и проблемите си с други хора в общуването с животни. Важно е и да се слуша внимателно и търпеливо. Добре е и да се води дневник/отчет на направеното.
User's Signature


*
Толкова по-зле:
"Пуснете вкъщи кучето, покрито с кал.
И толкова по-зле за хората, които не обичат
нито кучетата, нито пък калта.
....
Не могат никога да се измият тези,
които казват, че обичат кучета,
но при условие, че... "
Жак Превер, Превод: Иван Бориславов

#4 Потребителят е офлайн   deni_avr Икона

  • Speechless
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 7282
  • Регистрация: 18-April 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 05 March 2010 - 10:28 AM

Хубава тема, наистина. Но всичко зависи и от самия събирач. Преди седмица имах удоволствието случайно да се срещна с една стара познайница събирачка и поговорихме отново. Оказа се, че всичките ми приказки и помощ са били напразни. При повечето събирачи или поне при тези, с които аз имам допир има един ключов фактор - това, че те са манипулатори. Лъжат те в очите, измислят истории само и само да не дадат животните докато в същото време твърдят, че им е тежко и искат да ги махнат. Една от тези жени отказа да ме пусне в апартамента й като ми показваше котките през терасата. Същата тази жена поради огромен натиск от съседите се оказа, че е пуснала всичките си кучета на улицата по нощите. Така че много често с добро не се получава. По-добър резултат би имала твърдостта и непреклонността. На теория нещата много могат да се дълбаят, на практика всичко е строго индивидуално и един подход не може да свърши работа при различни хора.
User's Signature

Качена снимка

#5 Потребителят е офлайн   horserider Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 847
  • Регистрация: 16-January 08

Публикувано: 26 March 2010 - 02:41 AM

Темата наистина е много хубава. Единственият опит, който имам в областта е с човека от темата Сложна кучешка ситуация. Той беше събирал така кучета, защото му било жал да ги остави навън и в един момент се оказа претъпкан и без изход. Тогава се срещнахме случайно и ме помоли за помощ. Откакто задомихме кучовците и му останаха само 3, периодично ми се случва да ми звъни за други животни. Прибра котка, после втора. После видя ,че не може да ги гледа и пусна едната. Другата още е там и я гледа добре, макар че мисля,че има по-добър вариант за млад котарак от 3 стаен апартамент с 3 кучета и един човек...но е по-добре от улицата,а и се разбира с кучетата. Наскоро ми звъня за едно куче, което от години живее около близък блок. То е много възрастно, по-бавно ходи, трудно вижда, но за него се грижат добре хора от блока и си личи,че кучо е добре хранен и поддържан. Въпросният човек искаше да го прибере, но първо ми звънна. Защо? Било му жал, горкото куче щяло да умре в такъв вид навън. Обясних му спокойно, че за кучето се полагат грижи, дори от ветеринар (което е вярно) и да не го взима. Послуша ме, слава богу!
Но "обичта" му към животните все го "кара" да си търси новии нови. На цялоо безпаричие си купи 2 хамстера, от които сега има към 20! Как да ги задомя тях, просто не знам - напълнили са 2 аквариуа вече. Там спорих, карах се, да не ги взимя - нямаше ефект - харесвали му. Сега ми звъни - Ела направи нещо с хамстерите? Какво? В зоомагазина не ги искат... Отделно гледа рибки, чиято вода се сменя познайте колко често. Те също се размножават бързо, защото са гупи - живораждащи. Добре, че поне предаде доброволно и съзнателно костенурките и гълъбите, които falconess прие така сърдечно.
Изводът от всичко, което написах, е, че някои събирачи могат да бъдат обработвани и да им се въздейства по определен начин. Трябва много търпение и обяснения. С този човек постигнах успех в много отношения. Сам успя да проумее, че не се грижи добре за животните и искаше да ги даде. Съдейства ми изцяло, затова не мога да го причисля напълно към групата "събирачи". Все пак донякъде е такъв, защото колкото и да му казвам - "Няма да помагам вече, ако вземеш ново животно", все се пръква някое покрай него, което той си прибира. Последното е някакво пиленце - конопарче, което още не съм отишла да видя. Иска ми се да го измъкна и него - мразя отглеждане на птици в клетка!
Не знам кога и дали изобщо някога ще свърши цялата одисея, но поне откъм кучета се позакрепиха нещата, че по едно време беше мазало вътре. Дано да няма повече животни.
Относно психическия проблем, за който Elizd пише, тук наблюдавам такъв, когато човекът е леко подпийнал. Веднага ми се обажда, че искал да си вземе някакво хубаво животинче - змийче, черно коте и т.н. Като изтрезнее, се чуди за какво ли му е, но понякога желанието надделява и в един момент пак се сдобива с животинка.
Дано постът ми не е много объркан, но видях темата късно и вече съм полузаспала. Реших да пиша, защото ми се струва важно да се прави разлика между различните индивиди, както и евентуално в подхода към тях.

#6 Потребителят е офлайн   ssiberia Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 345
  • Регистрация: 18-December 07

Публикувано: 12 April 2010 - 02:04 PM

Цитат(horserider @ Mar 26 2010, 12:46 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Темата наистина е много хубава. ...

Тя, темата си е хубава ... , но не ми помага.
Като прочета разказ тук или другаде, че болно или осакатено животинче спешно се нуждае от временен или постоянен дом. И аз ... а..ха да пиша - ще го взема! Едвам се удържам. И ми става гадно. Темата си виси, ..., никой не помага. И аз не помагам. Защото трябва да се сложи край на бройката там, някъде. От разумна, по-разумна, но така не се чувствам по-добре.
Когато го срещна и виждам и зная, че всички го подминават ... А то се нуждае от помощ сега! После ще е късно! И ... подминавам ...
Не винаги! Понякога се озовава у дома. Ще го лекувам, ще го кастрирам, ще му намеря дом! Страхотен план до последното - дом няма. Никой не го иска. И тогава? У дома или на улицата? Там, на улицата може да не го видя повече, а може да го видя прегазено, пребито, отровено, ... С нищо не е по-лошо или по-грозно от другите ми любимци. От кого да се лиша? Кого да обрека?
Понякога има кандидат. Преценявам, преценявам, стомахът ме присвива, шесто чувство. Не става. Дилемата е пак такава: не неподходящ човек ли да го обрека, на улицата ли да го натиря или пак у дома?
Някога си мислех, че като помогна ще се чувствам удовлетворена от стореното. Друг път! Само притеснения и тревоги! За парите и не споменавам.
И така! От една страна съм мнооого далеч от "събирачите на животни", от друга ... Къде е границата? Колко пъти и колко твърдо ще мога да казвам: "Не мога да го прибера!"
Бях на митинга. Една от малкото. Взех формуляри. Сега спирам и заговарям непознати хора. Всякакви. Какво ли не чух. На "луда калинка" се правя, но подписа го взимам. Поне мъничко да направя. За успокоение на съвестта? Кого ли заблуждавам!

#7 Потребителят е офлайн   deni_avr Икона

  • Speechless
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 7282
  • Регистрация: 18-April 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 12 April 2010 - 02:16 PM

Знам какво имаш предвид, Сиберия. Аз лично много пъти съм се питала - не съм ли твърде близо до границата? В момента съм с 6 котета, като едно от моите собствени е в дълбок стрес от това. Да, близо съм, но понеже съм виждала неведнъж какво точно значи събирач, мога да те уверя, че все още сме много много далеч от това понятие. Бъди сигурна! Не искам да прикрепям към думите си сними, защото всеки път като ги видя и като знам, че на тия места все още има животни, а аз не мога нищичко да сторя, просто ме жегва надълбоко.
Много ме е яд, че хора като теб не получават помощ и ако можех бих ти помогнала с нещо. В България трудно се намират домове, а когато се намерят в 50% от случаите връщат животното след кратко или дълго/губят го и прочие и прочие. Разбира се има и свестни стопани. Мислела ли си самоинициативно да превеждаш историята на котето и да го предлагаш в чужбина на организации чрез имейл?
User's Signature

Качена снимка

#8 Потребителят е офлайн   ssiberia Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 345
  • Регистрация: 18-December 07

Публикувано: 12 April 2010 - 02:34 PM

Цитат(deni_avr @ Apr 12 2010, 11:21 AM) <{POST_SNAPBACK}>
...Мислела ли си самоинициативно да превеждаш историята на котето и да го предлагаш в чужбина на организации чрез имейл?...

Да, мислила съм. Имам малко информация и много съмнения. Пак съм си там.
Всъщност поотклоних темата. Зная за какви събирачи на животни говорите. Много животни, некастрирани, нелекувани, отглеждани в нехигиенично място, с малко и неподходяща храна. Човекът от своя страна истински си ги обича и никак не разбира, че така не им помага. Кастрирах, кастрирах, раздавах, котешката чума ги унищожи на 80 % и сега всичко си е в първоначалното положение. Отказах се. Умряха много хубави и кротки животни. За всяко от тях съм разсъждавала дали да не стане мое. Сегашните не желая да ги познавам.

#9 Потребителят е офлайн   Elizd Икона

  • Прекалено лековерна...
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 2500
  • Регистрация: 13-August 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 19 April 2010 - 09:18 PM

Много ви благодаря, че сте писали в темата, споделеният опит е много полезен за мен, убедена съм, че и на останалите.

Преписвам тук един превод на нещо, което обмислях да дам на жената от тази тема, но се отказах. Може да е полезно тук, макар и написана 'по американски', т.е. доста елементарно:

Как да НЕ бъда «лудата жена с котките»

Най-вероятно всички сте чували термина «лудата с котките» или «лудата коткарка» (''Crazy Cat Lady") поне няколко пъти. Може би дори сте били наричани така, когато някой ви види да храните бездомни котки, или да тичате с фенерче под проливния дъжд, за да спасявате някое коте.

В дома на «лудата с котките», типична сцена са купища боклуци в коридорите и стаите, преизпълнени с изпражнения котешки тоалетни, и най-вече вонята на толкова много занемарени животни (заедно с миризмата на разлагащи се животни, понякога). Тук няма чест, а само тъга, болести и смърт.

В дома на отговорен спасител на котки, ще намерите животни, за които се полагат добри грижи, котешки тоалетни, винаги почистени от отпадъци и без неприятни миризми.

Зле информираните хора често използват фразата «лудата с котките», без да обръщат достатъчно внимание на това, което всъщност означава понятието. Какви съвети дават на спасяващите котки техни 'колеги':

Луиз Холтън, основател на дружество за спасяване на котки:

Спасявайе отговорно. Знайте и настройте финасовите си граници. Ако не можете да кастрирате животните, за които си грижите, вие не правите услуга на това животно Набирайте пари за вашата кауза. Когато работите с котки, които обществото е изоставило, вие губите много пари. "Вие не искате парите за вас." Те са за котките, за да си позволите нивото на обслужване, което заслужават и е необходимо.

Всички спасители трябва да поддържат постоянен контакт едни с други. Бъдете на разположение и се подкрепяйте един друг, особено, когато натоварването става прекалено тежко. Интернет е един чудесен начин да започнете мрежа. "Бих искала да видя национална мрежа от спасители, която обхваща всяка държава."

А била ли е самата Луиз някога наричана лудата дама с котките? "Само от някои неосведомени хора, които нямат познания за обема на работата, която изискват бездомните котки.", казва Луис. Тя никога не излиза извън границите, които си е поставила, и осъзнава, че на част от стотицитя повиквания, които получават на горещата им телефонна линия, няма да бъде отговорено. "Има толкова малко приемни семейства и стационари, че няма как да насмогнем да помогнем на всички, за съжаление."

Дъсти Рейнболт, автор на книга в помощ за котките, споделя мислите си:

Научете се да казват "НЕ!'' Вие не можете да помогнете на всички, дори ако искате. Винаги имайте на разположение списък с контакти, от където може да получите помощ. Дружества за защита на животните, частни хотели, вет клиники, които правят отстъпки за кастрации.
Не приемайте за престъпление, ако не можете да помогнете. Ако някой изостави коте и се опитва да ви прехвърли отговорността, помнете, че не е ваша вината, че котката е изоставена.

Създайте си добри отношения с ветеринарен лекар в околността.

НИКОГА не давайте имена на малките котенца. ''Ако им дадете имена, вие се ангажирате с котенцата.", обяснява Дъсти. "Оставете на осиновителите им да дадат име. Докато са при вас ги назовавяйте по цвят или по ред - това ви дава възможност да запазите дистанция."
Работете в сътрудничество с други спасителни групи във вашия район. Създайте си връзки с други хора, които обичат котки. Ако ви не можете да помогнете, може би друг ще може.

Таня Уотърхаус, която осигурява приемен дом за котки, предлага следните съвети:

Погрижете се тоалетната на котките да е винаги чиста създайте си навик да 'патрулирате' из къщата и да изгребвате изпражненията на точно определено време. Когато живете с много котки в дома си, всяка котка има нужда от отделна тоалетна. Почиствайте ги често. Не допускайте миризмата да превземе дома ви.

Не бъдете отшелници. Не се оставяйте нуждите на котките да надделеят над вас и да забравите за вашите собствени. Отделете време за приятели, отидете на пазаруване (не само за котешка храна!). Прочетете някоя книга, отидете на разходка. Просто се измъкнете за малко от отговорността, която носите.

Знайте своя лимит. Знайте кога да кажете "НЕ!" Лесно е да се затрупате, особено, когато нуждата е голяма. Ако си казвате "Какво толкова, още една котка?" запътили сте се към неприятности.

Ако искате да спасите бездомните в двора, вашият опит за спасяване не трябва да спира само с хранене на "гладуващото котенце." Залаване, кастрация и връщане или намиране на нов дом са действията, които ви отвеждат далеч от царството на 'лудата с котките' и ви поставят в отговорна ситуация за спасяване. Спасяването е сериозна работа. Тези, които не разбират вашите намерения може да ви сложат етикета 'луд', но здравите, добре хранени и щастливи котки, на чието безразборно и безотговорно развъждане е сложено край под вашите грижи знаят по-добре.

Непрофесионален и не съвсем точен превод със съкращения от източник:
http://www.felinexpr...zy-cat-lady.asp

User's Signature


*
Толкова по-зле:
"Пуснете вкъщи кучето, покрито с кал.
И толкова по-зле за хората, които не обичат
нито кучетата, нито пък калта.
....
Не могат никога да се измият тези,
които казват, че обичат кучета,
но при условие, че... "
Жак Превер, Превод: Иван Бориславов

#10 Потребителят е офлайн   deni_avr Икона

  • Speechless
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 7282
  • Регистрация: 18-April 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 20 April 2010 - 12:35 AM

Това последното е много полезно! Браво!
User's Signature

Качена снимка

#11 Потребителят е офлайн   Zonker Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 378
  • Регистрация: 24-January 10
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 29 April 2010 - 11:09 AM

http://www.slate.com/id/2123006/
User's Signature

Early this morning, when you knocked upon my door, I said "Hello, Satan. I believe it's time to go!"

#12 Потребителят е офлайн   papyy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 803
  • Регистрация: 20-January 05
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Деца, котки, пътешествия, фотография

Публикувано: 07 May 2010 - 10:14 AM

Събирачите на животни са психично болни индивиди, които се нуждаят от лечение. За съжаление това е разновидност на манийната психоза и прогнозата е недобра. Тъй като се счита на обществено неопасно не се подлагат на принудително лечение.
Не бива да им се има доверие, заболяването рецидивира, а и заявеното съдействие обикновено е лъжа. Те осъзнават лъжата, но я оправдават.
В затворения кръг на болестта си са. Липсата на лечение ги прави събирачи, събирачеството ги отдалечава от хората, стават силно подозрителни към всички, не желаят лечение, както обикновено при психичните заболявания се чувстват здрави, това, което правят считат за нормално.
Сс
User's Signature

Обичам всички котки, вашите също.

#13 Потребителят е офлайн   Elizd Икона

  • Прекалено лековерна...
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 2500
  • Регистрация: 13-August 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 16 May 2010 - 01:33 AM

Благодаря ви - новите постове са много полезни - Качена снимка

За съжаление, споделената информация е доста плашеща :(

В допълнение, прочетох нещо, което бих искала да споделя с вас, макар че отново са американски 'азбучни истини'. Най-малкото хората са го казали много ясно (е, може и да не си личи, предвид не особено добрия ми превод).

И една снимка на част от котките при един от случаите, описани във форума:
Прикачена снимка

Какво би мотивирало някой да събира и 'складира' голям брой животни?

Няма цялостно психологическо проучване на синдрома на 'събирачеството', и повечето хора са склонни да мислят за събирачите като мотивирани от "любов към животните, които излизат от контрол." Това е един от възможните, но не единствен фактор. Има съмнения за следните въздействия (или съчетания от тях), и те не са еднакви за всеки събирач.

  • "Любовта към животните", комбинирана с липсата на отговорни грижи. Така например, една възрастна жена, която храни всички квартални улични животни, но не е кастрирала нито едно, нито е завела на ветеринар или обезпаразитила някое. Този тип човек обикновено е истински любител на животните, но бързо се затрупва, когато те се размножават.
  • Усещането, че да почиташ живота значи да го опазиш, независимо от неговото качество. Някои хора намират мисълта за смъртта, така ужасяваща, че считат нечовешкият живот далеч за предпочитане пред хуманната смърт. Те често надхвърлят възможностите си, за да "спасяват" кучета или котки, като понякога се хвалят, че по този начин ги спасяват на косъм от смъртта.
  • Комплексът "герой / мъченик". Събирачите често получават много добра 'реклама' за личните жертви, които правят за сметка на животните. Те се влюбват в този свой публичен образ и няма да рискуват да го опетнят открито като се освободят от животните, дори и когато са станали прекалено много.
  • Нуждата да упражнят контрол. Много събирачи създават ситуации, които има дават абсолютна власт над всеки аспект от съществуването на животните под тяхна отговорност. Те държат жертвите си в претъпкани пространства, зад заключени врати, като ги обричат без човешка ласка, ветеринарни грижи, упражнения, постелки, чист въздух, и подходяща храна и вода.
Какво можете да направите, за да предотвратите подобни трагедии?

  • Насърчавайте законодателство, което предвижда лицензиране, контрол и стриктно регулиране на частни и обществени приюти.
  • Предоставяйте подкрепа-морална и финансова- на организациите, законодателството и програмите, които се фокусират върху кастрация на животни компаньони.
  • Доколкото може да си позволите, участвайте в пряко подпомагане на онези, които не са във финансово състояние да кастрират своите домашни любимци, дори ако трябва да "направите всичко сами" (например, заплащане на ветеринарните такса за операция и транспорт на животни до и от кабинета на ветеринарния лекар).
  • Подкрепяйте местните организации в защита на животните, които се борят за наказания срещу жестокостта към животните.
  • Разпространявайте информация сред обществото относно страданията, причинени от събирачите и отричайте образа им на хора, които често биват погрешно характеризирани като "пристрастени към животните." Обществеността, много журналисти и дори някои представители на организации за защита на животните са склонни да съчувстват на събирачите, защото смятат, че те правят добро: отглеждат животни, които иначе биха били евтаназирани или изоставени. Повечето хора не разбират, че отглеждането на животните в средата, която предоставят събирачите неизменно води до непоносимо страдание. Състраданието към събирачите е уместно, когато съзнаваме, че повечето от тях са в отчаяна нужда от психологическа помощ. Но не е уместно, ако е типът съчувствие и подкрепа, които им позволяват да продължат укриването и придобиванете на още животни. Важно е за тези, които са запознати със "събираческия синдром", да информират другите за последиците от този проблем.
  • Не се самозалъгвайте, че животните, за които не може да бъдат намерени домове са по-добре при 'събирачите', отолкото на улицата или евтаназирани. Парадоксалното е, че животните "спасени" от събирачи, обикновено са осъдени на адски условия на живот и дълга, болезнена смърт.

    Източник: Animal Hoarders Fact Sheet

User's Signature


*
Толкова по-зле:
"Пуснете вкъщи кучето, покрито с кал.
И толкова по-зле за хората, които не обичат
нито кучетата, нито пък калта.
....
Не могат никога да се измият тези,
които казват, че обичат кучета,
но при условие, че... "
Жак Превер, Превод: Иван Бориславов

#14 Потребителят е офлайн   deni_avr Икона

  • Speechless
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 7282
  • Регистрация: 18-April 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 16 May 2010 - 12:00 PM

ето линк към снимки от едно подобно място, на което се опитахме да помогнем много хора преди години. Къде успешно, къде не толкова. Не се страхувайте да осиновявате котета от такива места, хора. Тези животни са по-нуждаещи се и от тези на улицата. Конкретно от това място Гатофила осинови коте, аз взех Сиси и още няколко човека все още гледат осиновените си котки. Та въпреки ужасните снимки и мислите, които преминават през главата на човек когато ги види, животните от такива места са също толкова гальовни и прекрасни колкото и останалите.

албум снимки

това беше и темата - тема
User's Signature

Качена снимка

#15 Потребителят е офлайн   GattaNegra Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 73
  • Регистрация: 02-December 08
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Котки, linux, компютри, книги, музика

Публикувано: 20 May 2010 - 10:37 PM

Здравейте,
Имам информация за една доста бедна жена в Казанлък.
Всички и подхвърлят котки, а тя от нямане на какво да прави ги прибира.
В момента има 5 големи котки,
три от тях са родилки.
има общо 17 малки котета.

Намерила се е добра жена да и даде пари за кастриране, само че ..
Жената я е страх да пуска обяви, за да не вземели котетата змияри..

Аз съм от София, не мога нищо да направя.
Или мога да опитам, но от тук - много трудно.
Може ли да ми дадете съвет.
Онази жена не може да праща пари за всички бездомни котки в Казанлък?
Какво да правим?

EDIT!!!
Значи става дума за същата Аделина Стоянова от Казанлък - преравям целия форум тук в момента, но не намирам още информация. а линковете горе не работят!.. Искам .. да дам информация на моята приятелка , дето я спонсорира, за да знае за какво иде реч. Моля помогнете!
Аделина и моята приятелка са се "намерили" в котките.ком...
User's Signature

Cats walk alone.

#16 Потребителят е офлайн   Elizd Икона

  • Прекалено лековерна...
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 2500
  • Регистрация: 13-August 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 21 May 2010 - 09:11 AM

Пускам линк към темата за Аделина във форума на без дом:
http://www.bezdom.in...opic.php?t=7364

За съжаление мога да си едитвам постовете като всеки потребител - само няколко часа след пускане. Ще помоля мод, ако има възможност да оправи линковете, но според мен са се 'счупили' заради промяната на форума.

Междувременно, бърз 'обиколен път' е просто да копирате името на темата, към която съм дала линк и да 'пейстнете' в търсачката, оригиналната тема излиза много бързо.

Списъкът с теми, за мое огромно съжаление е непълен, има още много подобни случаи във форума...


Линковете са оправени.
мод

User's Signature


*
Толкова по-зле:
"Пуснете вкъщи кучето, покрито с кал.
И толкова по-зле за хората, които не обичат
нито кучетата, нито пък калта.
....
Не могат никога да се измият тези,
които казват, че обичат кучета,
но при условие, че... "
Жак Превер, Превод: Иван Бориславов

#17 Потребителят е офлайн   kitana Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 888
  • Регистрация: 11-March 08

Публикувано: 21 May 2010 - 12:04 PM

:eg_033: Бедната женица ще стане още по-бедна,ако я докопам аз! Случая не е събирач на животни,а на алчна ,самотна старица ,в чийто гръден кош чегърта калкулатор!
Темата в бездом е показателна!
И каква ли връзка има г-жа Лора Баракова,собственичка на развъдник за персийски котки LARIS от Фелиноложко дружество Пловдив ,може би собственичка на зоомагазин(имала планове за такъв,както се изрази нейната другарка Аделина) ,чийто телефон е използван за не малко обяви за продажба на Аделинови котки!

Аделина ПРОДАВА и подарява котки.Тя НЕ ги събира!!
User's Signature

Конформизъм е промяна на поведението,чрез която индивидът отговаря на натискa на групата,опитвайки се да е в съгласие с нея,като приема предложени или наложени норми.
Тази промяна минава през отрицание на някои предишни позиции и води до самоодобрение чрез приемането на новите.

#18 Потребителят е офлайн   deni_avr Икона

  • Speechless
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 7282
  • Регистрация: 18-April 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 21 May 2010 - 12:08 PM

В Казанлък точно има австрийска помощ. Може би те биха съдействали за кастриране на животните. Дано някой се включи с по-точна инфо.
Тази Аделина и според мен не е за оплакване. Тя самата е против кастрациите. Е, какво е очаквала да стане като събере няколко котки? Не кастрира, не иска, а се оплаква. Еми няма какво друго да се получи с такива виждания освен колония от котки, които да ожалваме.
User's Signature

Качена снимка

#19 Потребителят е офлайн   kitana Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 888
  • Регистрация: 11-March 08

Публикувано: 21 May 2010 - 12:26 PM

Ооо да,тя и в зооманията започна с "Моооля ,помогнееете!" и после като стана въпрос за кастрацията....ЕЙ сега ще изровя "разговора".
User's Signature

Конформизъм е промяна на поведението,чрез която индивидът отговаря на натискa на групата,опитвайки се да е в съгласие с нея,като приема предложени или наложени норми.
Тази промяна минава през отрицание на някои предишни позиции и води до самоодобрение чрез приемането на новите.

#20 Потребителят е офлайн   GattaNegra Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 73
  • Регистрация: 02-December 08
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Котки, linux, компютри, книги, музика

Публикувано: 21 May 2010 - 03:52 PM

Показване на мнениетоkitana, в 21 May 2010 - 12:31 PM, написа:

Ооо да,тя и в зооманията започна с "Моооля ,помогнееете!" и после като стана въпрос за кастрацията....ЕЙ сега ще изровя "разговора".


Изрови изрови..
Аз дадох на моята приятелка линкоме към тук..
Дано не е същата жена !
User's Signature

Cats walk alone.

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни