Dog.bg Форуми : Хранене

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (27 Страници) +
  • « Първа
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Темата е заключена

Хранене Оцени темата: -----

#61 Потребителят е офлайн   atichka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 362
  • Регистрация: 24-September 04
  • Gender:Female
  • Location:софия

Публикувано: 28 December 2004 - 03:56 PM

ако съм изпуснала не6то моля да ме допълните !

#62 Guest_venci_*

  • Група: Гости

Публикувано: 28 December 2004 - 04:37 PM

кьде да се регистрирам тук си направих регистрация

#63 Потребителят е офлайн   trenertg Икона

  • ветеринарен лекар -етолог
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2307
  • Регистрация: 22-December 04
  • Gender:Female
  • Location:Cофия
  • Interests:обучение на кучето , клинична етология и изследване на поведението при кучето и котката, зоопсихология .
    немско овчарко куче :) , боксер , мин пин
  • Skype:

Публикувано: 28 December 2004 - 07:18 PM

по- скъпо ще ти излезе да храниш кучето си с "манджи", - не можеш да я балансираш ,нужно е месо поне 30% от дажбата, калции и т.н.
гранвулираната храна 1 е балансирана давма се по малко и не е толкова скъпа като месото. с нея няма да има проблеми срастежа и т.н

#64 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 28 December 2004 - 07:33 PM

никакви мазнини и фиде! Само това остава, кучета не са прасета.

венци, защо нямаш възможност да храниш кучето си с гранулирана храна? Правилно балансирана натурална храна изисква доста четене по материала, в звисимост от породата, възрастта и режима на животното процента на белтъчините трябва да е съобразено с тези показатели. Знам какво говоря защото храня кучето си с натурална храна, само че не "манджи" или остатъци от масата, а балансирана дието специално за него.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#65 Guest_venci_*

  • Група: Гости

Публикувано: 28 December 2004 - 08:34 PM

ако едното хранене е от гранули а другите от сварено рагу булына с хляб няма ли да е достатьчно

#66 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 28 December 2004 - 08:57 PM

не, Венци, няма да е достатъчно. Не се препоръчва смесване на двата вида храни - гранули и натурална. Най-добре е да се спреш на един тип храна. Хляб, тестени изделия - от това кучета ти няма нужда. Вместо хляб сварявай му ориз - пак е въглехидрат и пълнеж на стомаха, но е къде по-полезен за животното (в дивата природа убивайки плячката си вълците изяждат първо вътрешностите на жертвата си, заедно със стомаха, където имало треви и жита, това го пиша в защитата на кашите, в случай че някой се зачуди за какво са му на кучето ориза и зеленчуците). самото месо в чистият му вид не толкова мускулно месо, колкото шкембе или сърце. но, предполагам ще му сваряваш от кокали. В такъв случай не давай пилешките варени кокали - цепят се лесно и може да травмират стомаха и червата. Не давай мазнини - кучето ти няма нужда от тях, бульоните не са от полза - те са концентрат на най-различни извлеци от месото, пилешкото в днешно време е бъкано с хормони за растеж (чиста химия) а кучетата са с по-слаб черен дроб и бъбреци от човешките, такъв вид храна може да им се отрази зле (дроба и бъбреците са естествени филтри, през които минават боклуците в организма, в резултат на неправилно хранене те бързо се "задръстват" и външно това се проявява в окапване на козина, алергии, мокнещи екземи). За храната е добре написано от mil копирам ти го направо

"Доста легенди чета тук. Ето какво мога да кажа по темата:
Кучето НЯМА нужда от разнообразна храна в смисъла, в който го разбираме ние, хората. На него няма да му омръзне да яде едно и също всеки ден, години наред. Има нужда от ПЪЛНОЦЕННА храна, т.е. - да получава необходимите за него вещества в необходимото съотношение, като се има предвид, че в различните периоди от живота му нуждите му са различни.
Който смята, че може да му осигури добър баланс (протеини, мазнини, въглехидрати, пепел, микро и макроелемени) с натурално хранене - чудесно, но затова се изискват много познания. Аз ги нямам, затова предпочитам качествените гранулирани храни, на чиято опаковка можеш да прочетеш точния състав и необходимата дневна дажба. Но ако кучето ви не е привикнало към гранулирана храна от малко - трудно ще го накарате да я приеме на по-късен етап. Може да се започне с нея веднага след отбиването, но подбирайте марката и предназначението. Например малкото куче се нуждае от доста повече протеини, мазнини и калций в сравнение с отрасналото.
Е, тук за пръв път чух, че миксерите са вид храна, било то и за кучета, аз ги мислех за електродомакински уреди :)
Като говорим за сухи храни: различавайте пълноценна гранулирана храна от микс. Миксовете съдържат обикновено смес от зърнени храни с малка добавка от мазнини и имат ниска хранителна стойност. Те не са пълноценни - използват се за добавака или нека кажа пълнеж. Ако кучето ви е лакомо, то няма да се засити от порцията пълноценна храна, която му се полага, а миксът ще му даде чувство за ситост.
Моите съвети:
Гранулирана храна - да, консервирана - никога! Консервацията при гранулираните храни се постига чрез екструдиране и извличане на водата, а при консервираните (влажни и полувлажни) - чрез консерванти. Познавам куче от породата средноазиатска овчарка, което почина на 5 г. с масиран карцином на цялата храносмилателна система вследствие хранене с консерви (разбира се, това е крайно зловещ пример, имало е и други фактори, но ви казвам заключението след аутопсията). Освен това в консервите след отварянето дори за ден веднага започват да се развиват гъби, плесени и какви ли не микроорганизми.
За да изберете добрата за вашето куче гранулирана храна трябва да минете един период по метода "проба - грешка" - опитвайте различни, докато попаднете на тази, която най-много ще се хареса на вашия приятел.
Добри марки, но и твърде скъпи са: Royal canin, Purina Proplan, Eucanuba. Добри и средно скъпи: Фрискис, Пурина дог чоу (що стана с таз латиница, бе?!), Нутра нагетс, Даямонд, сигурно пропускам нещо. Евтини и с лоша репутация: Педигри, Чапи, български измишльотини.
Ако храните с гранулирана храна давайте строго определено количество, а не "нека да яде кученцето колкото му се иска" и осигурявайте много вода.
Хляб - да, но не бял.
Въобще въглехидрати - умерено. Никога продукти, съдържащи какао! (напр. шоколад)
Плодове и зеленчуци - да, но без лук и картофи.
Кости - да, без тръбни.
Субпродукти (карантия) - много внимателно.
Млечни продукти - съвсем малко (също като субпродуктите предизвикват стомашни разстройства).
Яйца - един-два пъти седмично.
Нуждата от сол на кучето е нищожна - не давайте солени храни. Задължително обезсолявайте рибата.
Ако храните натурално не забравяйте, че кучето е месоядно животно - храносмилателния тракт е доста по-къс от този на тревопасните и на всеядните (като човека). От останалите храни усвоява твърде малко, затова разчитайте просто на месото.

Тук редактирам, защото забравих да спомена две важни неща:
Кости се дават след 6 месечна възраст, когато зъбите са вече укрепнали. Първото ми куче счупи постоянен зъб на 4 месеца с кост, защото избързах.
И още нещо - храносмилателната система на кучето се "настройва" към вида хранене, който сте избрали. Не го сменяйте рязко. Ако решите да преминете от натурално хранене към гранулирани храни или обратното, добавяйте по малко от новата храна към предишната в продължение на седмица, да речем, като постепенно сменяте съотношението. Погрешно е например "за разнообразие" да давате един ден натурална храна, а на другия - гранулирана.

Хайде, със здраве. "
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#67 Guest_Guest_venci_*

  • Група: Гости

Публикувано: 28 December 2004 - 09:11 PM

мерси за сьветите сега е на 2 месеца и 15 дни Ротвайлер как да разбера кога се е нахранила стах ме е да не получи разширен стомах

#68 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 28 December 2004 - 10:41 PM

Добре е да я претеглиш за да знаеш колко тежи. Ако даваш натурална храна за бебе като нея се дава 7-10% процента от теглото й. Подрастващите кученца получават около 5% дневна дажба от теглото си, а възрастните около 2-3% ориентировачно. Този проблем отпада ако я храниш с гранули - качествена суха храна за кученца от едра порода: върху опаковката пише колко трябва да се дава.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#69 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 29 December 2004 - 05:55 AM

Да припомним отново - че за качеството и количеството на храната следим по качеството на фекалиите и по общото му състояние. Всеки организъм е строго индивидуален.Корекции в храненето са задължителни за формиране на една наистина пълноценна храна.
И още нещо- кучето се опитва да ни даде обратна връзка,като посочва предпочитана храна за различните си периоди на растеж,външни условия и конкретно състояние.
Ще дам конкретен пример- за различните периоди предлагам различна храна.Цикълът се определя от кучето - например предлагам му отделно месо и гранули- то се насочва първо към месото в някои случаи,в други към гранулите.Когато предпочете месото,махам гранулите.Когато видя че расте твърде интензивно,намалявам протеините в храната.Изкуствено създадени витамини и калций не предпочитам.Те се съдържат в храните и кучето ,ако е здраво, ги усвоява без проблеми от тях.Допълнителните витамини,минерали и други лекарства правят организма му зависим от това.Гарантирано го правим постоянен пациент на ветеринарите.
User's Signature

Marten BG

#70 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 29 December 2004 - 10:11 AM

Не мога отново да не се съглася с теб, трябва да следим сигналите на животното, които то ни подава. Кучета се вслушват в организма си и се ръководят от нуждите му, абсолютно си прав.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#71 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 29 December 2004 - 02:25 PM

Малко ще поспоря с Мартен, дано не изглежда, че това ми е хоби :)
Говоря за калция и витамините ако храним с гранулирана храна. Витамините в нея липсват поради технологията на производство, затова трябва да добавяме. Наистина, добре е под формата на сурови зеленчуци и плодове. Аз освен това се застраховам с лъжичка SA-37 дневно.
За калция разпитах 5 ветеринаря и всеки познат ми стопанин на куче. Имах притеснението, че в гранулираните храни той е добавен и се опасявах от "прекалциране". Всички ми казаха, че независимо от това трябва да давам калций таблетки минимум до 1 г. Не им повярвах, добре, изчислих съдържанието на калций в гранулираната храна и го приспаднах от таблетите. В резултат кучето ми започна да гризе като пощуряло стени, да яде пръст и да гълта клечки още на следващия ден. Върнах се към дозата - всичко е ОК. Същото стана когато се опитах да подменя Calci Delice на Virbac с български, нищо, че са указани еднакви показатели на опаковките, очевидно усвояемостта е различна.
Уточнявам, че калций под формата на таблети е необходим на кучета от едрите породи докато растат интензивно. За дребни - не, за средни - по преценка.

#72 Потребителят е офлайн   trenertg Икона

  • ветеринарен лекар -етолог
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2307
  • Регистрация: 22-December 04
  • Gender:Female
  • Location:Cофия
  • Interests:обучение на кучето , клинична етология и изследване на поведението при кучето и котката, зоопсихология .
    немско овчарко куче :) , боксер , мин пин
  • Skype:

Публикувано: 29 December 2004 - 04:42 PM

от моите наблюдения предимно върху немски овчарки- защото ги развъждам и следя поне до година и като вет- когато се храни с качествена гранула - роял канин или еукануба кучето израства без проблемно . за момента отдавам предпочитание да се хранят едрите породи с еукануба - дажбата е малка покрива всички нужди - без добавки .
и двете храни имат формули за различните животни - royal canine max junior или gigant junior
eukanuba junior large breed -

#73 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 29 December 2004 - 05:39 PM

Мил,начина по който спориш е повече от приятен и продуктивен.Нека да ти е хоби:)))
Сега по същество- по скоро доказваш че кучето вече е станало зависимо от калция и витамините.Тоест- давала си ги,организмът се е поленивил повече да издърпва такива вещества от храната и когато това е прекъснато- почва да гризка стени...
При едрите породи - не калция помага, а контролираното тегло и темпо за растеж.Съотношението Калций/Фосфор при младите азиатци е 0.8/1.Което е правилното.За ужас на тези които твърдят че съотношението трябва да е 2/1.Да,такова трябва да бъде,но при вече завършило ръста си зряло куче.
Нуждата от добавки към храните на хората и кучетата- като витамини,минерали,соли и прочие е формирана изкуствено по линия на Маркетинга.Тодор Колев във филма "Двойникът" го демонстрира идеално.
Печелят само търговците на храни и лекарства.Крем "Денин":)))
Като в рекламата- "сок с ВитаминС."Ако пием само сок удоволствието е по малко,отколкото ако знаем че има специално за нас поставен и Витамин- така сме убедени че хем си пием нещо хубаво,хем междувременно то се грижи и за здравето ни.Стар търговски похват.
User's Signature

Marten BG

#74 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 29 December 2004 - 06:07 PM

Цитат

че кучето вече е станало зависимо от калция и витамините.

Склонна съм да се съглася. Четейки внимателно, очаквах този отговор. Ти имаш много повече наблюдения отколкото аз (моите се изчерпват с: БОК, прехранван, невероятно внимание към растежа, желание за максимум, хранен натурално, с рахит, и - риджбек, хранен с гранулирана храна, също внимание към апетита, но и към ветовете, с идеални кости, в едно и също реално време.
Искам да чуя твоето мнение: в момента, в който спрях калция (вече на година) не наблюдавам признаците на липса. Той не го търси.
Действително, не искам да обиждам ветовете, но те са се превърнали в търговци.
За хуманните доктори ... не ми се говори. Те са се превърнали във вампири.

#75 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 29 December 2004 - 06:47 PM

Много интересна тема (вади си тетрадка за да прави записки).
Marten BG
Чисто теоретично, да попитам - ами ако куче, което никога не е получавало калций, започва да яде пръст и т.н.? тогава необходимо ли е да се въведе? тоест, развивайки това което казваш за "сигналите, които кучето ни подава", калций би трябвало да се въведе само ако кучето ни покаже че има нужда от него?
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#76 Потребителят е офлайн   benyb Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 828
  • Регистрация: 22-September 04
  • Gender:Female
  • Location:Пловдив

Публикувано: 29 December 2004 - 06:55 PM

Цитат

здравейте имам един вьпрос подариха ми родвайлер на 2 месеца но нямам вьзможност да го храня с гранулирана храна какво да го храня

да попитам и аз-защо не можеш да го храниш с гранулирана храна?моята кучка изяжда максимум по 500 гр гранули на ден.като сметна цената на месото-каквото и да е то всякак ще ми излезе по-скъпо да и готвя специално.да не говорим за усилията.и това,че ако храната е добра марка няма нужда да даваш някакви добавки,за да расте кучето ти здраво.
някои храни имат специални отстъпки за членовете на клубове-ако кажеш от кой град си мога да ти помогна да се свържеш с НКРотвайлер евентуално.
User's Signature

Качена снимка

#77 Потребителят е офлайн   trenertg Икона

  • ветеринарен лекар -етолог
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2307
  • Регистрация: 22-December 04
  • Gender:Female
  • Location:Cофия
  • Interests:обучение на кучето , клинична етология и изследване на поведението при кучето и котката, зоопсихология .
    немско овчарко куче :) , боксер , мин пин
  • Skype:

Публикувано: 29 December 2004 - 07:08 PM

Цитат

Цитат

че кучето вече е станало зависимо от калция и витамините.

Действително, не искам да обиждам ветовете, но те са се превърнали в търговци.
За хуманните доктори ... не ми се говори. Те са се превърнали във вампири.

ЧАКАЙ МАЛКО,
нещо не разбрах...
хранил си с гранула , хранил си и с обща храна и? ...
няма проблеми - значи си успял да я балансираш .
и аз съм хранила с обща храна - все пак първото ми куче е от 90г .
мисълта ми е такава : трудно е да балансираш храната на едно подрастващо куче така , че да е задоволено със всички необходими вещества когато храниш с обща храна - за това си има цяла наука за храненето на животните .
във всяка определена възраст изискванията на организма се променят - това значи че за едно 40 дневно пале примерно дакел изискванията ще са различни от тези ,които има 6 месечен дакел, който почти е израснал .
същото и най вече това важи за едрите породи - изискванията на подрастващо куче са много по - големи от тези на куче на година например.
затова са създадени сухите храни които са съобразени с изискванията на различните възрасти и големини кучета
не отричам ,че има индивидуални особености в усвояването на храната - но това вече е до индивид - там е мястото на вет. доктора - да прецени добре ли се развива кучето ,трябва ли да се промени нещо в начина на хранене или гледане , ако трябва ще направи необходимите изследвания
за ветовете и търговците - едно уважаващо себе си вет.GP първо се интересува от здравето на пациена си

#78 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 29 December 2004 - 08:57 PM

Цитат

Marten BG
Чисто теоретично, да попитам - ами ако куче, което никога не е получавало калций, започва да яде пръст и т.н.? тогава необходимо ли е да се въведе? тоест, развивайки това което казваш за "сигналите, които кучето ни подава", калций би трябвало да се въведе само ако кучето ни покаже че има нужда от него?

Невъзможно е кучето никога да не получава калций- той се съдържа в храната.От известно време си пиша с човек от Сибир ,който отглежда и вълци,освен азиатци.Твърди че са всеядни(вълците),храни ги с гранули,месо,каши...Очаквам да получа и видеокасета,най вече по повод поведението им в глутницата.
Ако кучето започне да яде пръст,то по скоро според мен е във връзка с микрофлората в стомаха,а не с Калция.Ако почне да гризе стени- да.Само че....- обърни внимание на другия фактор- да се осигури плавен,а не интензивен растеж на организма.При интензивен растеж ще е необходимо да даваме храни с по високо съдържание на калций,но само това.Всяко предозиране е по скоро вредно,отколкото полезно.И как ще установим дозата?Като четем от опаковката колко мг на кг живо тегло?Защо?Ами какво е съотношението в кръвта?Следователно,ако искаме действително научно да постигнем балансирани порции,то при всеки сигнал на песа се прави кръвен анализ,за да се потвърди предположение.
User's Signature

Marten BG

#79 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 30 December 2004 - 08:13 AM

Грешката е моя - имах предвид ако кучето никога не е получавало допълнително калций като таблети, хапове , добавки и т.н.

да, разбрах мисълта ти, мерси. наистина излиза че препоръчаните толкова често добавки и сие са препоръчане повече с цел комерсиализиране, а не заради истинските нужди на кучето.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#80 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 30 December 2004 - 08:51 AM

Важно е да се знае следното: не отделните вещества ,а баланса между тях формират правилно едно куче.Тоест- само калций в храната е нищо,ако няма баланс с фосфор и витамините от групата АД3Е.Само при наличието им и в правилно съотношение можем да твърдим че Калция се усвоява в количества и отива по назначение в депата на организма.
Затова,неслучайно,търговците на готови храни подчертават че те са "Балансирани".
Организмът е една сложна,доста добре обмислена от Природата система в която като бутнеш едно се разваля друго.- увеличеното съдържание на едно вещество се компенсира с доста други реакции на организма - тоест той е в състояние на болест.
Същото се получава,ако към храната,която е подходяща за кучето,дадем добавките.Организмът компенсира това като се опитва да се изчисти от излишните количества вещества.Тоэст- ние го натоварваме повече.
За мен са важни два Постулата при храненето:
1.Претоварването е по вредно от недояждането.
2.храната трябва да осигури нормален,а не бърз растеж.
Амбициите на стопанина влошават,а не подобряват общото състояние на кучето.Желанието непременно бързо да порасне и да е много здраво в повечето случаи довежда до трайно болестно състояние.
User's Signature

Marten BG

  • (27 Страници) +
  • « Първа
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Темата е заключена

2 потребители четат тази тема
0 потребители, 2 гости, 0 анонимни