Dog.bg Форуми : Хранене

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (27 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Темата е заключена

Хранене Оцени темата: -----

#1 Потребителят е офлайн   kali Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 11
  • Регистрация: 06-August 04

Публикувано: 07 September 2004 - 02:19 PM

Написано от mil (всички благодарим!):

Доста легенди чета тук. Ето какво мога да кажа по темата:
Кучето НЯМА нужда от разнообразна храна в смисъла, в който го разбираме ние, хората. На него няма да му омръзне да яде едно и също всеки ден, години наред. Има нужда от ПЪЛНОЦЕННА храна, т.е. - да получава необходимите за него вещества в необходимото съотношение, като се има предвид, че в различните периоди от живота му нуждите му са различни.
Който смята, че може да му осигури добър баланс (протеини, мазнини, въглехидрати, пепел, микро и макроелемени) с натурално хранене - чудесно, но затова се изискват много познания. Аз ги нямам, затова предпочитам качествените гранулирани храни, на чиято опаковка можеш да прочетеш точния състав и необходимата дневна дажба. Но ако кучето ви не е привикнало към гранулирана храна от малко - трудно ще го накарате да я приеме на по-късен етап. Може да се започне с нея веднага след отбиването, но подбирайте марката и предназначението. Например малкото куче се нуждае от доста повече протеини, мазнини и калций в сравнение с отрасналото.
Е, тук за пръв път чух, че миксерите са вид храна, било то и за кучета, аз ги мислех за електродомакински уреди :)
Като говорим за сухи храни: различавайте пълноценна гранулирана храна от микс. Миксовете съдържат обикновено смес от зърнени храни с малка добавка от мазнини и имат ниска хранителна стойност. Те не са пълноценни - използват се за добавака или нека кажа пълнеж. Ако кучето ви е лакомо, то няма да се засити от порцията пълноценна храна, която му се полага, а миксът ще му даде чувство за ситост.
Моите съвети:
Гранулирана храна - да, консервирана - никога! Консервацията при гранулираните храни се постига чрез екструдиране и извличане на водата, а при консервираните (влажни и полувлажни) - чрез консерванти. Познавам куче от породата средноазиатска овчарка, което почина на 5 г. с масиран карцином на цялата храносмилателна система вследствие хранене с консерви (разбира се, това е крайно зловещ пример, имало е и други фактори, но ви казвам заключението след аутопсията). Освен това в консервите след отварянето дори за ден веднага започват да се развиват гъби, плесени и какви ли не микроорганизми.
За да изберете добрата за вашето куче гранулирана храна трябва да минете един период по метода "проба - грешка" - опитвайте различни, докато попаднете на тази, която най-много ще се хареса на вашия приятел.
Добри марки, но и твърде скъпи са: Royal canin, Purina Proplan, Eucanuba. Добри и средно скъпи: Фрискис, Пурина дог чоу (що стана с таз латиница, бе?!), Нутра нагетс, Даямонд, сигурно пропускам нещо. Евтини и с лоша репутация: Педигри, Чапи, български измишльотини.
Ако храните с гранулирана храна давайте строго определено количество, а не "нека да яде кученцето колкото му се иска" и осигурявайте много вода.
Хляб - да, но не бял.
Въобще въглехидрати - умерено. Никога продукти, съдържащи какао! (напр. шоколад)
Плодове и зеленчуци - да, но без лук и картофи.
Кости - да, без тръбни.
Субпродукти (карантия) - много внимателно.
Млечни продукти - съвсем малко (също като субпродуктите предизвикват стомашни разстройства).
Яйца - един-два пъти седмично.
Нуждата от сол на кучето е нищожна - не давайте солени храни. Задължително обезсолявайте рибата.
Ако храните натурално не забравяйте, че кучето е месоядно животно - храносмилателния тракт е доста по-къс от този на тревопасните и на всеядните (като човека). От останалите храни усвоява твърде малко, затова разчитайте просто на месото.

Тук редактирам, защото забравих да спомена две важни неща:
Кости се дават след 6 месечна възраст, когато зъбите са вече укрепнали. Първото ми куче счупи постоянен зъб на 4 месеца с кост, защото избързах.
И още нещо - храносмилателната система на кучето се "настройва" към вида хранене, който сте избрали. Не го сменяйте рязко. Ако решите да преминете от натурално хранене към гранулирани храни или обратното, добавяйте по малко от новата храна към предишната в продължение на седмица, да речем, като постепенно сменяте съотношението. Погрешно е например "за разнообразие" да давате един ден натурална храна, а на другия - гранулирана.

Хайде, със здраве.







Колко пъти на ден и с какво храните овчарките? Четох по книги и списания но навсякъде информацията е различна и приблизителна.

#2 Потребителят е офлайн   dogman Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 362
  • Регистрация: 30-June 04
  • Location:SOFIA

Публикувано: 08 September 2004 - 11:12 AM

Овчарката е куче, което иска разнообразна храна. Готвено задължително, моето куче не обичаше суха храна. И варен ориз, обаче не го иска варен, а препечен го харесваше повече. Иначе като малък хапваше два - три пъти на ден, като възрастен - веднъж. И един път в седмицата имахме гладен ден - не яде нищо. Избягвай евтини храни и пилешки крака - това за пилешките крака задължително, не му ги давай сурови. И храната да не е само суха, да има готвено, нещо мазно ... усмивка. Иначе не са капризни, ядат с удоволствие.

#3 Потребителят е офлайн   kali Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 11
  • Регистрация: 06-August 04

Публикувано: 08 September 2004 - 11:20 AM

Цитат

Овчарката е куче, което иска разнообразна храна. Готвено задължително, моето куче не обичаше суха храна. И варен ориз, обаче не го иска варен, а препечен го харесваше повече. Иначе като малък хапваше два - три пъти на ден, като възрастен - веднъж. И един път в седмицата имахме гладен ден - не яде нищо. Избягвай евтини храни и пилешки крака - това за пилешките крака задължително, не му ги давай сурови. И храната да не е само суха, да има готвено, нещо мазно ... усмивка. Иначе не са капризни, ядат с удоволствие.

Пилешките крака защо не? Моят ги яде с удоволствие. Оризът прибавен към нещо ли го даваш? А хляб? Извинявай за многото въпроси, но моя е на 9 месеца, яде всичко и страшен лакомник /обича много плодове и зеленчуци/ и незнам какво да не му давам.

#4 Потребителят е офлайн   dogman Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 362
  • Регистрация: 30-June 04
  • Location:SOFIA

Публикувано: 08 September 2004 - 11:42 AM

Ако можеш, послушай съвета на един патил човек - сурови пилешки крака не. По принцип в тях няма нищо хранително като съставка, а отделно кожата им - една такава жълта не се разтваря от стомашния сок и затова зъдължително трябва да се варят. Отделно ноктите им, ако са в суров вид ще направят стомахчето на кучето на нищо и ще се възпали. Избягвай ги, ако можеш - пак казвам, съвет на патил човек. Въобще пилешките кости не са много препоръчителни, виж чисто пилешко месо да. Ориз за въглехидрати, първо го варя, после само го препържвам, че звера не го искаше варен. Обожаваше гръклян, пилешко месо, а хляб пък не искаше, но е хубаво да се дава. И храната да не е само мека - в смисъл, само готвено, хубаво е отвреме на време да хапва и кости или поне аз така знам. Зеленчуците са полезни - витамини в чист вид. Често му давах и SA 30 като добавка в храната. Нека да яде, той сега расте и му е нужно.

#5 Потребителят е офлайн   kali Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 11
  • Регистрация: 06-August 04

Публикувано: 08 September 2004 - 11:51 AM

Цитат

Ако можеш, послушай съвета на един патил човек - сурови пилешки крака не. По принцип в тях няма нищо хранително като съставка, а отделно кожата им - една такава жълта не се разтваря от стомашния сок и затова зъдължително трябва да се варят. Отделно ноктите им, ако са в суров вид ще направят стомахчето на кучето на нищо и ще се възпали. Избягвай ги, ако можеш - пак казвам, съвет на патил човек. Въобще пилешките кости не са много препоръчителни, виж чисто пилешко месо да. Ориз за въглехидрати, първо го варя, после само го препържвам, че звера не го искаше варен. Обожаваше гръклян, пилешко месо, а хляб пък не искаше, но е хубаво да се дава. И храната да не е само мека - в смисъл, само готвено, хубаво е отвреме на време да хапва и кости или поне аз така знам. Зеленчуците са полезни - витамини в чист вид. Често му давах и SA 30 като добавка в храната. Нека да яде, той сега расте и му е нужно.

Краката задължително ги варя, и става един чудесен мазен бульон и като се прибави малко хляб. Бях чела някъде че пилешките крака съдържали много желатин, което било полезно за костите на кучето, та за това му ги давам. Ако съм разбрала правилно значи даваш ориз вместо хляб /въглехидрати/???Днес ще му приготвя ориз по твоята рецепта.

#6 Потребителят е офлайн   dogman Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 362
  • Регистрация: 30-June 04
  • Location:SOFIA

Публикувано: 08 September 2004 - 11:56 AM

Да, защото хляба не го обича. Е, към ориза прибавях и гръклян, варен. Няколко пъти съм пробвал само ориз, обаче не го изяждаше целия. Да, ориза е полезен и е по добре от хляба.

#7 Потребителят е офлайн   kali Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 11
  • Регистрация: 06-August 04

Публикувано: 08 September 2004 - 12:21 PM

Говориш в минало време! Кучето живо ли е ?

#8 Потребителят е офлайн   dogman Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 362
  • Регистрация: 30-June 04
  • Location:SOFIA

Публикувано: 08 September 2004 - 01:41 PM

Не, за мое най голямо съжаление почина вчера. Затова явно бъркам сегашно и минало време, някак си ми се иска това да не е истина и да ме посрещне в къщи. Още не съм свикнал, в главата ми са толкова неща, които искахме да направим заедно.

#9 Потребителят е офлайн   kali Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 11
  • Регистрация: 06-August 04

Публикувано: 08 September 2004 - 02:42 PM

Много съжалявам! Извинявай за въпроса!

#10 Потребителят е офлайн   dogman Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 362
  • Регистрация: 30-June 04
  • Location:SOFIA

Публикувано: 08 September 2004 - 02:59 PM

Всичко е наред, е не точно но ... затова и се радвам на твоята тема, защото храненето е важно, и то много !!! Основните подозрения при мен са именно заради храненето. Възпален стомах и когато отидохме на море, от солената вода са станали направо ранички в стомахчето и не успяха да го спасят въпреки всички усилия на лекарите от Несебър, Бургас и София. Така че храната и апетита са основните за едно куче и при най малки съмнения е добре да се отива на лекар.

#11 Потребителят е офлайн   nori Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 713
  • Регистрация: 10-July 04

Публикувано: 08 September 2004 - 04:57 PM

Ne davaite na kuchetata si trubni kokali!!!

#12 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 08 September 2004 - 05:45 PM

Цитат

Не, за мое най голямо съжаление почина вчера

Много съжалявам dogman.Сигурно още не можеш да го преживееш.От болестта ли беше?Какво се оказа че му има на Чанук?Ако не ти се говори за това ще те разбера.
Просто Друпи един цял ден повръща и го боля корема и от един американски форум ме изплашиха ,че е издуване на корема,което е смъртоносно.Направо щях да се разрева!
Много съжалявам за Чанук.

Цитат

Ne davaite na kuchetata si trubni kokali!!!

О да-те са опасни.Аз лично на моя му давам пилешки шийки.Костиците са толкова дребни,че и неговата слаба челюст може да ги схруска.И аз прибавqм витамини в яденето-SA 37
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

#13 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 09 September 2004 - 04:24 PM

Аз ви съветвам да храните с качествена гранулирана храна и ще забравите всички тия проблеми за който говорите.

#14 Потребителят е офлайн   kali Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 11
  • Регистрация: 06-August 04

Публикувано: 09 September 2004 - 05:21 PM

Цитат

Аз ви съветвам да храните с качествена гранулирана храна и ще забравите всички тия проблеми за който говорите.

Например каква? Моят не обича особено суха храна, последната от която взех струваше 7 и нещо /кг. и беше за супер злояди кучета /моят не е /, но пак не му беше вкусна. Пък и навсякъде пише че храната трябва да е разнообразна, както суха така и течна.

#15 Потребителят е офлайн   nori Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 713
  • Регистрация: 10-July 04

Публикувано: 09 September 2004 - 06:09 PM

Suhata hrana sadurja vsichki neobhodimi vestestva ot koito se nujdae kucheto,a ti mojesh li da sgotvish neshto v koeto da sa tochno suchetani tezi neshta?Pileshki glavi ili shiiki s malko hlqb nqma da sadurjat tezi vestestva!A ako kucheto ti ne obicha suhi granuli mu gi nakisni v topla voda ili bolion i shte proqde!Dobri hrani sa Royal Canin,Purina,Eukanuba,Friskies,no az sam nai dovolna ot Eukanuba i Purina

#16 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 09 September 2004 - 07:30 PM

Цитат

Pileshki glavi ili shiiki s malko hlqb nqma da sadurjat tezi vestestva!

Цитат

Аз ви съветвам да храните с качествена гранулирана храна

Granuliranata hrana ne winagi e nai-dobroto re6enie.
4istoto meso plus wuglehidrati ot sorta na zele, oweseni qdki ili oriz si mu e maikata-estesweno s hlqb.Na Droopy mu wzehme kakto we4e pisah i witamini na prah ,ot koito mu dawame wednuj dnewno-taka si ima wsi4ko ot koeto se nujdae.Ponqkoga mu prawim po4iwka ot mesoto i mu dawame iaice s izwara i malko granuli.
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

#17 Потребителят е офлайн   Хлебаров Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1531
  • Регистрация: 01-September 04

Публикувано: 10 September 2004 - 09:07 AM

не знаей, че зелето е такъв богат източник на въглехидрати ...

#18 Потребителят е офлайн   kali Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 11
  • Регистрация: 06-August 04

Публикувано: 10 September 2004 - 09:44 AM

Цитат

Suhata hrana sadurja vsichki neobhodimi vestestva ot koito se nujdae kucheto,a ti mojesh li da sgotvish neshto v koeto da sa tochno suchetani tezi neshta?Pileshki glavi ili shiiki s malko hlqb nqma da sadurjat tezi vestestva!A ako kucheto ti ne obicha suhi granuli mu gi nakisni v topla voda ili bolion i shte proqde!Dobri hrani sa Royal Canin,Purina,Eukanuba,Friskies,no az sam nai dovolna ot Eukanuba i Purina

Не говоря за готвени ястия!Кучешките храни са сухи, полусухи и консервирани.Сухата е по евтина и по лесно се съхранява от консервираната, която освен ,че съдържа същите полезни съставки е много по вкусна. Във всички дневни менюта на кучетата са включени суха,полувлажна и миксер. Така, че не мога да се съглася с мнението ти, но всичко е въпрос на предпочитания.

#19 Потребителят е офлайн   nori Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 713
  • Регистрация: 10-July 04

Публикувано: 10 September 2004 - 10:38 AM

А ти от къде ще си сигурен че си съчетал добре сухата и мократа(така да се каже) храна?На консервата пише точно колко на ден трябва да изяде едно куче,има породи които трябва да ядат по 5 консерви на ден! Е аз също съм почитателка на разнообразието и понякога готвя на кучето,но е много,ама много трудно да се съчетаят продуктете така че да се получи нещо нормално и вкусно и да има необходимите неща за кучето.Ориз,пилешко месо(без кости),зеленчуци,риба - всичко това е полезно!

#20 Потребителят е офлайн   kali Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 11
  • Регистрация: 06-August 04

Публикувано: 10 September 2004 - 11:03 AM

Цитат

А ти от къде ще си сигурен че си съчетал добре сухата и мократа(така да се каже) храна?На консервата пише точно колко на ден трябва да изяде едно куче,има породи които трябва да ядат по 5 консерви на ден! Е аз също съм почитателка на разнообразието и понякога готвя на кучето,но е много,ама много трудно да се съчетаят продуктете така че да се получи нещо нормално и вкусно и да има необходимите неща за кучето.Ориз,пилешко месо(без кости),зеленчуци,риба - всичко това е полезно!

За тази цел има таблици със средни енергийни нужди на кучетата и количества от различни готови храни, необходими за тяхното удовлетворяване. Въз основа на кг. и породата на кучето има пропорции от вида храна /суха,полувлажна и миксер/ които трябва да се дават за деня! И въобще не е сложно!

  • (27 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Темата е заключена

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни