Dog.bg Форуми : История и Стандарт на породата Аляски маламут

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

История и Стандарт на породата Аляски маламут

#21 Потребителят е офлайн   Finwe Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 971
  • Регистрация: 14-September 06

Публикувано: 13 June 2010 - 01:47 PM

Показване на мнениетоПьотр, в 12 June 2010 - 05:53 PM, написа:

Ако става въпрос за впрегатни качества ,маламута е на последно място.Аляските хъскита са издръжливи и бързи.Нормално е никъде да не се ползват маламути.Доминантиния характер прави едно куче водач.

Не мога да се съглася, че маламутът е на последно място относно впрегатните си качества - по-скоро по бързина, а не изобщо. Все пак той никога не е бил бързоходно куче, а се цени неговата способност да тегли тежки товари на дълги разстояния. Оттук следва, че всеки човек, който иска да постигне някакви цели - дали да участва в надпревари, дали просто да ползва впряг за удоволствие, или да превозва някакви товари - ще си преценя какви кучета иска и ще вземе тези, които имат съответните най-добри характеристики за това. Маламутът не се цени сега, просто защото когато в началото на 20 век започват първите надпревари с кучета и това става нов, модерен и печеливш бизнес, постепенно бързоходните дребни породи измествят големите, едри и по-бавни тежкотоварни и се сменя предназначението на впрегатното куче въобще. Много ми се иска да прочета книгата "The long whip - story of the last husky" (Дългият къмшик - историята на последното хъски), в която е описан точно този период от историята на впрегатните кучета и началото на спорта "sleddog" - за съжаление книгата не може да се намери свободно на пазара, отдавна е изчерпана.
Другият важен въпрос е доминантния характер на маламута - аз си мисля, че това също е резултат от неправилна или безотговорна селекция, има линии (и то предимно тези за които говорех по-горе, поддържащи работните качества на породата), които се характеризират с по-меки и лесни характери на кучетата, те не са агресивни едно към друго, леко се работи с кучетата - за съжаление обаче те са рядкост. Шоу-развъдчиците много не обръщат внимание на това и развъждат изключително доминантни, а някой път и агресивни екземпляри, наблягайки предимно на красивата и "модна" външност. Аз неслучайно тук във форума непрекъснато повтарям, че освен красотата, желаещите да имат маламут, трябва да проучват и характерите на родителите, за да са наясно какво да очакват от кученцето си, както и развъждащите да обръщат внимание както на здравето, така и на темперамента на кучетата, които заплождат. Уви това някак си тук постоянно се пропуска, сякаш никой не иска да го забележи и дори коментира.

Показване на мнениетоПьотр, в 12 June 2010 - 05:53 PM, написа:

Двете кучила в България не са регистрирани по клубове.Става въпрос за кучило от Айси Карнак или Норд от Троян ,и кучила от мойта кучка ,Амика с Аспен.Не знам дали познавате тези кучета ,това са едни от първите маламути в България.Естествено това не е официална статистика , и на мен тази фактология не ми харесва ,но това е истината.Просто многото съвпадения тук се потвърдиха и отвъд океана.Там не са правени специални изследвания на породата ,просто това са данни от постъпили биопсични мостри за година в институт за изследване на туморите при бозайниците.Според тях маламута е на трето място.Това не значи че породата е обречена ,а че е предразположена.Естествено ,че не всички кучета са такива.

Аз съм чувала само за Айси Карнак и сина му, тук във форума има няколко потребители с кучета от сина на Айси Карнак, познавам и маламутите от Варна, които са негови наследници. Вашето куче не го познавам. Но е много важно това, което казвате. Явно тук има и нещо генетично заложено. Тази статистика, на която се позовавате - посочва ли причините за появата на туморите при маламутите?
User's Signature

Щом Бог е създал глупака, значи има нужда от него

#22 Потребителят е офлайн   Пьотр Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 34
  • Регистрация: 09-June 10

Публикувано: 13 June 2010 - 06:03 PM

Кучето ми беше дъщеря на Айси Карнак.Фенотипно тя беше негово женско копие.В момента нямам снимки в цял ръст за да я покажа.
Разработката на моя колега от Онтарио беше върху туморите при кучетата причинени от РНК вируси.Просто по статистика епителните тумори от този тип са много разпространени при маламута.Самата порода не е изследвана обстойно.

#23 Потребителят е офлайн   Пьотр Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 34
  • Регистрация: 09-June 10

Публикувано: 13 June 2010 - 06:14 PM

Това е друга снимка .

Снимка (и)

  • Прикачена снимка


#24 Потребителят е офлайн   Finwe Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 971
  • Регистрация: 14-September 06

Публикувано: 13 June 2010 - 09:45 PM

Показване на мнениетоПьотр, в 13 June 2010 - 04:08 PM, написа:

Кучето ми беше дъщеря на Айси Карнак.Фенотипно тя беше негово женско копие.В момента нямам снимки в цял ръст за да я покажа.
Разработката на моя колега от Онтарио беше върху туморите при кучетата причинени от РНК вируси.Просто по статистика епителните тумори от този тип са много разпространени при маламута.Самата порода не е изследвана обстойно.

А кучето ви на колко години почина? Айси Карнак не съм го виждала на снимки, вие имате ли негови? Виждала съм неговия син. Имате ли наблюдения с нейните деца - при тях има ли тенденция към тези заболявания?
User's Signature

Щом Бог е създал глупака, значи има нужда от него

#25 Потребителят е офлайн   Deeper Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 91
  • Регистрация: 09-July 10

Публикувано: 09 July 2010 - 01:06 PM

Здравейте.Току що се регистрирах във форума,като горд собственик на Аляски Маламут на име Кафира,родом от Троянското селце Орешак,внучка на Норд и пра-внучка на Айси Карнак.Преди 50-ина дена ни зарадва с 11 кутрета :af_089:
Надявам се,че това което се обсъжда тук (относно туморите) не е наследствено !Поздрави на всички и хубав ден

#26 Потребителят е офлайн   Петя Кръстева Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2223
  • Регистрация: 11-July 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 09 July 2010 - 05:11 PM

Показване на мнениетоDeeper, в 09 July 2010 - 11:11 AM, написа:

Здравейте.Току що се регистрирах във форума,като горд собственик на Аляски Маламут на име Кафира,родом от Троянското селце Орешак,внучка на Норд и пра-внучка на Айси Карнак.Преди 50-ина дена ни зарадва с 11 кутрета :af_089:
Надявам се,че това което се обсъжда тук (относно туморите) не е наследствено !Поздрави на всички и хубав ден

Добре дошли във форума !
Ама защо чак сега влизате в него ? .....А да - имате малки бебета.....
Виждам, че малкото бебе на Ves - Рая е ваше. Защо го продадахте само на 35 дни ?
User's Signature

Akita Bagatur Ken
за връзка тел.088 7 982 645, 088 8 982 645

"АКО ВЕДНЪЖ ВЛЕЗНЕШ ВЪВ ФОРУМ ЗА КУЧЕТА, НЯМА КАК ДА НЕ СЕ НАУЧИШ ДА ХАПЕШ"
Петя Кръстева

#27 Потребителят е офлайн   Deeper Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 91
  • Регистрация: 09-July 10

Публикувано: 09 July 2010 - 09:51 PM

Показване на мнениетоПетя Кръстева, в 09 July 2010 - 04:16 PM, написа:

Показване на мнениетоDeeper, в 09 July 2010 - 11:11 AM, написа:

Здравейте.Току що се регистрирах във форума,като горд собственик на Аляски Маламут на име Кафира,родом от Троянското селце Орешак,внучка на Норд и пра-внучка на Айси Карнак.Преди 50-ина дена ни зарадва с 11 кутрета :af_089:
Надявам се,че това което се обсъжда тук (относно туморите) не е наследствено !Поздрави на всички и хубав ден

Добре дошли във форума !
Ама защо чак сега влизате в него ? .....А да - имате малки бебета.....
Виждам, че малкото бебе на Ves - Рая е ваше. Защо го продадахте само на 35 дни ?

Защото те нямаха търпение да си го вземат :) Ние също взехме нашата Кафира на 34-35 дни поради същата причина :) Не сме злоупотребили,спокойно ! ;)

#28 Потребителят е офлайн   ves Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 391
  • Регистрация: 18-June 10
  • Gender:Female
  • Location:Варна

Публикувано: 10 July 2010 - 08:06 AM

Показване на мнениетоDeeper, в 09 July 2010 - 08:56 PM, написа:

Показване на мнениетоПетя Кръстева, в 09 July 2010 - 04:16 PM, написа:

Показване на мнениетоDeeper, в 09 July 2010 - 11:11 AM, написа:

Здравейте.Току що се регистрирах във форума,като горд собственик на Аляски Маламут на име Кафира,родом от Троянското селце Орешак,внучка на Норд и пра-внучка на Айси Карнак.Преди 50-ина дена ни зарадва с 11 кутрета :af_089:
Надявам се,че това което се обсъжда тук (относно туморите) не е наследствено !Поздрави на всички и хубав ден

Добре дошли във форума !
Ама защо чак сега влизате в него ? .....А да - имате малки бебета.....
Виждам, че малкото бебе на Ves - Рая е ваше. Защо го продадахте само на 35 дни ?

Защото те нямаха търпение да си го вземат :) Ние също взехме нашата Кафира на 34-35 дни поради същата причина :) Не сме злоупотребили,спокойно ! ;)


Здравейте, аз не виждам нищо лошо в това, че сме я взели толкова малка. Тя вече си ядеше и нормална кучешка храна, така че не е било голям стрес поне в това отношение. Бебето си е много добре, расте, яде и други работи прави :ab_041: Толкова много ме грабнаха като ги видях на куп тея малки топчета, че нямах търпение да си я вземем.
User's Signature

Качена снимка

#29 Потребителят е офлайн   ATANASOVA Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 276
  • Регистрация: 21-October 09
  • Gender:Female
  • Location:пловдив

Публикувано: 10 July 2010 - 01:24 PM

Здравейте Вес и Рая.Добре дошли!

Лошото за това че сте я взели толкова малка,се състои в това,че никаква друга храна не може да замени майчиното мляко.Колкото по късно кученцето се отбие,толкова по-добре за него в здравословно състояние,веществата които съдържа кърмата,няма как да му ги набавите.Същото важи и за поведението-това на което би го научила майка му,вие няма как да се справите и с това.А това след време,може да даде отражение върху поведението му.
Казвам го доста обобщено,макар че има много причини,поради които кученцата,не трябва да се взимат по-рано от 2-мес.възраст,да не казвам и 3-мес.
Знам какво е да не можеш да устоиш,но все пак става въпрос за живо същество.
Но,да ви е живо и здравичко,и много щастливи мигове ви пожелавам!!
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

#30 Потребителят е офлайн   Deeper Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 91
  • Регистрация: 09-July 10

Публикувано: 10 July 2010 - 02:45 PM

Показване на мнениетоATANASOVA, в 10 July 2010 - 12:29 PM, написа:

Здравейте Вес и Рая.Добре дошли!

Лошото за това че сте я взели толкова малка,се състои в това,че никаква друга храна не може да замени майчиното мляко.Колкото по късно кученцето се отбие,толкова по-добре за него в здравословно състояние,веществата които съдържа кърмата,няма как да му ги набавите.Същото важи и за поведението-това на което би го научила майка му,вие няма как да се справите и с това.А това след време,може да даде отражение върху поведението му.
Казвам го доста обобщено,макар че има много причини,поради които кученцата,не трябва да се взимат по-рано от 2-мес.възраст,да не казвам и 3-мес.
Знам какво е да не можеш да устоиш,но все пак става въпрос за живо същество.
Но,да ви е живо и здравичко,и много щастливи мигове ви пожелавам!!

Без грам злоба или лоши чувства бих заявил,че определено на животинката ще и е по добре отделена,от колкото в кучилото още 2 месеца (визирайки твоето изказване).Първо-Майката определено няма никакво желание да ги учи на каквото и да е .....а и на какво би могла?Единственото което се опитва да направи когато е покрай тях,е да се опита миг по скоро да изчезне.Имам чувството,че дори развива нетърпимост към малките.Второ-Майка им също е взета на 34-35 дена....заповадяй на гости да я погледнеш що за хубавица е ;) Като трета причина бих могъл да изтъкна факта,че се родиха 11 кученца....успяхме да запазим всички до едно (сега можеби ще се засегне темата за естественият подбор и как най-силните индивиди само трябва да живеят) но тъй като не съм нито развъдник,нито търгашин вложих средства,време и усилия както аз,така и жена ми да запазим всичките малчугани.Ако не се бяхме грижили буквално денонощно за тях мислиш ли,че всички биха оцеляли,че всички биха имали възможноста да се насладят на майченото мляко и/или на това,на което майката би ги научила?Започнали сме да ги захранваме когато навършиха 20-ина дни.4 кучена сме раздали до сега и съм обеден,че никой от новите им собственици не би се изказал по по-различен начи от VES по-горе :beer:

#31 Потребителят е офлайн   Петя Кръстева Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2223
  • Регистрация: 11-July 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 11 July 2010 - 10:00 PM

Показване на мнениетоDeeper, в 10 July 2010 - 12:50 PM, написа:

Показване на мнениетоATANASOVA, в 10 July 2010 - 12:29 PM, написа:

Здравейте Вес и Рая.Добре дошли!

Лошото за това че сте я взели толкова малка,се състои в това,че никаква друга храна не може да замени майчиното мляко.Колкото по късно кученцето се отбие,толкова по-добре за него в здравословно състояние,веществата които съдържа кърмата,няма как да му ги набавите.Същото важи и за поведението-това на което би го научила майка му,вие няма как да се справите и с това.А това след време,може да даде отражение върху поведението му.
Казвам го доста обобщено,макар че има много причини,поради които кученцата,не трябва да се взимат по-рано от 2-мес.възраст,да не казвам и 3-мес.
Знам какво е да не можеш да устоиш,но все пак става въпрос за живо същество.
Но,да ви е живо и здравичко,и много щастливи мигове ви пожелавам!!

Без грам злоба или лоши чувства бих заявил,че определено на животинката ще и е по добре отделена,от колкото в кучилото още 2 месеца (визирайки твоето изказване).Първо-Майката определено няма никакво желание да ги учи на каквото и да е .....а и на какво би могла?Единственото което се опитва да направи когато е покрай тях,е да се опита миг по скоро да изчезне.Имам чувството,че дори развива нетърпимост към малките.Второ-Майка им също е взета на 34-35 дена....заповадяй на гости да я погледнеш що за хубавица е ;) Като трета причина бих могъл да изтъкна факта,че се родиха 11 кученца....успяхме да запазим всички до едно (сега можеби ще се засегне темата за естественият подбор и как най-силните индивиди само трябва да живеят) но тъй като не съм нито развъдник,нито търгашин вложих средства,време и усилия както аз,така и жена ми да запазим всичките малчугани.Ако не се бяхме грижили буквално денонощно за тях мислиш ли,че всички биха оцеляли,че всички биха имали възможноста да се насладят на майченото мляко и/или на това,на което майката би ги научила?Започнали сме да ги захранваме когато навършиха 20-ина дни.4 кучена сме раздали до сега и съм обеден,че никой от новите им собственици не би се изказал по по-различен начи от VES по-горе :beer:

За съжаление и кучетата не могат да избират стопаните си........ Не ми се коментира !
User's Signature

Akita Bagatur Ken
за връзка тел.088 7 982 645, 088 8 982 645

"АКО ВЕДНЪЖ ВЛЕЗНЕШ ВЪВ ФОРУМ ЗА КУЧЕТА, НЯМА КАК ДА НЕ СЕ НАУЧИШ ДА ХАПЕШ"
Петя Кръстева

#32 Потребителят е офлайн   Deeper Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 91
  • Регистрация: 09-July 10

Публикувано: 11 July 2010 - 10:10 PM

Не,нека коментираме?!? Нещо много не според очакванията ми ни приехте тук,в този форум!!!Да не би да сте някакви хейтъри или какво?Нещо наистина не разбирам какво ви стана на всички?!? Коментирай какъв е проблема с животинките и техните стопани....

#33 Потребителят е офлайн   Finwe Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 971
  • Регистрация: 14-September 06

Публикувано: 12 July 2010 - 09:59 AM

Показване на мнениетоПетя Кръстева, в 11 July 2010 - 08:05 PM, написа:

За съжаление и кучетата не могат да избират стопаните си........ Не ми се коментира !



Показване на мнениетоDeeper, в 11 July 2010 - 08:15 PM, написа:

Не,нека коментираме?!? Нещо много не според очакванията ми ни приехте тук,в този форум!!!Да не би да сте някакви хейтъри или какво?Нещо наистина не разбирам какво ви стана на всички?!? Коментирай какъв е проблема с животинките и техните стопани....


Това е тема за Историята и Стандарта на породата, и искам да помоля модератора да премести последните коментари в другата тема, макар че и аз като Петя Кръстева не виждам какво има да се коментира във вашия случай... Подобни дискусии са водени много пъти - за справка - темата "Аляски маламут"
User's Signature

Щом Бог е създал глупака, значи има нужда от него

#34 Потребителят е офлайн   isi_ar4i Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 961
  • Регистрация: 27-August 10
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:кучето ми, планинатаааа, ски, фотография, филми.......

Публикувано: 21 September 2010 - 10:54 AM

ей, маламутови стопани :)
Искам да питам ,колко време трае смяната на козината? Нашият започна вече да я сменя. Нали му е време или още е рано? От около 2 седмици малко по-малко пада, като тея дни доста се засили.
User's Signature

Качена снимка

#35 Потребителят е офлайн   Finwe Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 971
  • Регистрация: 14-September 06

Публикувано: 21 September 2010 - 09:37 PM

Показване на мнениетоisi_ar4i, в 21 September 2010 - 08:59 AM, написа:

ей, маламутови стопани :)
Искам да питам ,колко време трае смяната на козината? Нашият започна вече да я сменя. Нали му е време или още е рано? От около 2 седмици малко по-малко пада, като тея дни доста се засили.


Тъй като това е темата за ИСТОРИЯТА на породата, ви отговорих в другата тема, където се дискутират всякакви общи въпроси по отглеждането, здравето и т.н.: тема: "Аляски маламут"
User's Signature

Щом Бог е създал глупака, значи има нужда от него

#36 Потребителят е офлайн   ves Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 391
  • Регистрация: 18-June 10
  • Gender:Female
  • Location:Варна

Публикувано: 25 April 2011 - 12:26 PM

Попаднах на една много интересна архивна снимка придружена от следния текст :smile: Била съм в Аляска и в самия град Anchorage и много съжалявам, че съм проопуснала този музей :dry:

I search through the various digital archives of Alaska from time to time and found this photo in the Ward Well Collection of the Anchorage Museum. It shows the last dog team carrying mail between Gambell and Savoonga on Saint Lawrence Island in 1963. Photographer: Ward W. Wells.

Прикачена снимка
User's Signature

Качена снимка

#37 Потребителят е офлайн   DiDemon_96 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 238
  • Регистрация: 13-July 10

Публикувано: 25 April 2011 - 12:32 PM

Невероятна снимка,а и маламутите са очарователни.:)
User's Signature

Качена снимка

#38 Потребителят е офлайн   Cucinka Икона

  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 4
  • Регистрация: 08-June 11
  • Gender:Female

Публикувано: 08 June 2011 - 01:12 PM

Здравейте :)))) Искам да попитам дали е възможно да има аляски маламут със сини очи..Прочетох че е дисквалифиционен порок,но когато купувахме малката Айра ни казаха че има такива аляски маламути само че на състезания няма да ни допуснат...Естествено не я взехме за състезания и прочие,а защото ни хареса тази порода...И сега толкова се обърках че седя и я гледам и се чудя дали е хъски или маламут!!!!

#39 Потребителят е офлайн   koce Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 223
  • Регистрация: 17-September 05
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 08 June 2011 - 01:28 PM

Най вероятно е и двете,което не етолкова значимо :ba_025: Да ти е жива и здрава :re_037: Помисли за кастрация :dog: :dog:
User's Signature

тихо, коце спи!!!!

#40 Потребителят е офлайн   ves Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 391
  • Регистрация: 18-June 10
  • Gender:Female
  • Location:Варна

Публикувано: 08 June 2011 - 01:36 PM

Чистопороден Аляски маламут със сини очи няма :smile: има нагли търгаши, които лъжат хората без срам.....
User's Signature

Качена снимка

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни