Dog.bg Форуми : Очи на четири лапи

Към съдържанието

 
 
 
  • (8 Страници) +
  • « Първа
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Очи на четири лапи Кучета - водачи

#61 Потребителят е офлайн   Waikikii Икона

  • Free the мушмул :)
  • PipPipPip
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 2201
  • Регистрация: 04-December 05
  • Gender:Female
  • Location:гр. София

Публикувано: 08 April 2010 - 06:19 PM

Цитат(dog.bg @ Apr 8 2010, 06:15 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Цитат(Waikikii @ Apr 8 2010, 05:17 PM) <{POST_SNAPBACK}>
За ДНК тестовете питай де, не изкавай така категорична позиция след като не си в породите. В България има изследвани и развъдени кучета с ДНК тестове.


В кой развъден правилник на кой български клуб ДНК тестовете са задължителни ?
Къде в България се правят такива тестове ?

За кучила зная, но тестовете бяха направени навън, а не тук. И понеже съм питал лекари наскоро и са ми казали, че в България не се правят, за това тепърва ще ходя в съседна държава да правя изследвания, за това ми е интересно - къде в България се правят ДНК тестове ?


Малко вече сме офф-топик, но...
Не съм писала, че има има български клуб, в който са задължителни ДНК тестовете. Всичко започна от изследванията за очи, които при ретривърите са проблем. Те са задължителни и в двата клуба.
ДНК тестовете са правят в чужбина, но процедурата не е невъзможна. Стига да има желание, има и начин!

#62 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 08 April 2010 - 06:19 PM

dog.bg

Точно това имам впредвиди аз: нито едно безпородно няма да замени добър представител на своята порода.
Мисля че Мати нагази в темата без да има нужна компетенция и вече не можа да спре. Човешко е, случва се.

Относно това, което прочетох тук за мъчение на кучетата, които трябва да служат на човека. Ами точно породите като голдън и лабрадор са предназначени за тандем с човека, те си умират да са около стопанина си и да вършат нещо със него или за него. Тези кучета светят от щастие, когато човек се занимава с тях - няма никаква мъка, напротив, мъка ми бе да накарам оная ми ти лепка да спре да ме тормози , искайки игра или занимания:-))))))))))

За незрящ човек самото усещане на топлата глава върху крака му или побутването с черен студен нос в ръката е вече сигнал "Хей, тук съм, до теб съм" също вероятно е важно, нали?
Тези кучета не са изпълняващи някакво досадно задължение, за тях това е смисъла на живота и абсолютно щастие. Съдя по възпитаничка ми - до последно ходеше пред мен с дупето напред и с питащи очи:
- А сега? ще ходим ли някъде? Ще играем ли? какво ще правим?
Толкова силна ориентация към човешко присътствие и занимание с човека имаше това куче, толкова беше зациклено върху това да върши нещо - игра, упражнения, апортировка, че нямаше по-голямо щастие за нея като виждаше раничката за тренировка: чак търчеше по тавана от кеф:-)))
И когато наблюдаваше другите кучовци, изпълняващи команди, цялата трепереше чак, тихо писукайки:
- Хайде и аз! Хайде и аз! И аз мога! Нека им покажа, мамо!

Така че дума не може да става за някакво си "тормозене" на кучета в такава ситуация.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#63 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 08 April 2010 - 06:32 PM

Цитат(Waikikii @ Apr 8 2010, 06:24 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Цитат(dog.bg @ Apr 8 2010, 06:15 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Цитат(Waikikii @ Apr 8 2010, 05:17 PM) <{POST_SNAPBACK}>
За ДНК тестовете питай де, не изкавай така категорична позиция след като не си в породите. В България има изследвани и развъдени кучета с ДНК тестове.


В кой развъден правилник на кой български клуб ДНК тестовете са задължителни ?
Къде в България се правят такива тестове ?

За кучила зная, но тестовете бяха направени навън, а не тук. И понеже съм питал лекари наскоро и са ми казали, че в България не се правят, за това тепърва ще ходя в съседна държава да правя изследвания, за това ми е интересно - къде в България се правят ДНК тестове ?


Малко вече сме офф-топик, но...
Не съм писала, че има има български клуб, в който са задължителни ДНК тестовете. Всичко започна от изследванията за очи, които при ретривърите са проблем. Те са задължителни и в двата клуба.
ДНК тестовете са правят в чужбина, но процедурата не е невъзможна. Стига да има желание, има и начин!

rc_036.gif

Тогава го обяснете това. Четейки постовете, остава се с впечатление, че се правят тук и са безпроблемни и утре поредните хора, четейки форума, ще започнат да питат развъдчиците - ама вие защо нямате ДНК тестове и после ходи обеснявай какво и как - ама в форума пише, че се правят, пък вие нямате ...

Процедурата все още е скъпа, не е евтина, не е масова дори и в чужбина. Надявам се един ден да стане достъпна и в България, но за това трябват усилия не само от страна на развъдчиците, а и на ветеринарните лекари.

Край на офф -а
rc_036.gif





#64 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 09 April 2010 - 10:19 AM

А какво общо има с това фондацията, кучета-водачи и слепите хора?
Има си достатъчно теми в подраздела "Да пазим и развиваме породите", където подробно се обяснява защо кварталното размножаване трябва да бъде спряно, та да не се пълнят зоомагазините, борсите и пазари с породоподобни, които после попадат в неизвестно чии ръце.
Писано-преписано за това десетки пъти, само че не виждам какво общо има този проблем с дадена тема тук?
Тук се говори за развъждане на служебни кучета, чиято цел е хуманна: подпомагане на хора с увреждания.


User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#65 Потребителят е офлайн   neofly Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 1196
  • Регистрация: 19-August 08
  • Gender:Female
  • Location:Горнослав

Публикувано: 09 April 2010 - 10:29 AM

Аз лично чакам единствено отговор на въпроса дали кучетата, които се използват за разплод, са с родословно дърво и дали развъждането става по правилата на FCI или БРФК.

#66 Потребителят е офлайн   Waikikii Икона

  • Free the мушмул :)
  • PipPipPip
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 2201
  • Регистрация: 04-December 05
  • Gender:Female
  • Location:гр. София

Публикувано: 09 April 2010 - 11:28 AM

Разделих темите, тъй като дискусията тръгна в друга посока. Другата тема може да продължите да тук:
http://forum.dog.bg/...showtopic=33458



#67 Потребителят е офлайн   Waikikii Икона

  • Free the мушмул :)
  • PipPipPip
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 2201
  • Регистрация: 04-December 05
  • Gender:Female
  • Location:гр. София

Публикувано: 09 April 2010 - 11:36 AM

Цитат(dog.bg @ Apr 8 2010, 06:37 PM) <{POST_SNAPBACK}>
rc_036.gif

Тогава го обяснете това. Четейки постовете, остава се с впечатление, че се правят тук и са безпроблемни и утре поредните хора, четейки форума, ще започнат да питат развъдчиците - ама вие защо нямате ДНК тестове и после ходи обеснявай какво и как - ама в форума пише, че се правят, пък вие нямате ...

Процедурата все още е скъпа, не е евтина, не е масова дори и в чужбина. Надявам се един ден да стане достъпна и в България, но за това трябват усилия не само от страна на развъдчиците, а и на ветеринарните лекари.

Край на офф -а
rc_036.gif


Ще се върна към този офтопик.
Дог, масово се правят ДНК тестове за очи, особено при ретривърите. Та то се правят ДНК тестове за определяне на това какъв цвят носи лабрадора, ти за тестове за очи. При твоята порода може да е друго, но при ретривърите е практика.

Мисля, че фондацията спокойно може да се свърже с Оптиген и да ги помолят за специални цени за изследване на кучетата им.

#68 Потребителят е офлайн   twoofo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 2572
  • Регистрация: 28-April 06
  • Location:София

Публикувано: 09 April 2010 - 11:56 AM

Това противопоставяне породни/безпородни ми е тотално безсмислено, не виждам как двете се конкурират и защо трябва да има разделение, близо до расизъм - Мил е споменала някои причини защо не е така черно и бяло.
Куче в нужда/болно/бездомно - е куче в нужда независимо от принадлежност към порода или не, тези обобщения не са от полза на никого според мен.

От куче, в което се влага - както е със служебните кучета се очаква някаква степен на предвидимост, което дава породната принадлежност в по-голяма степен отколкото безпородността. Това е в полза и на кучето и на човека и е реалност, схващам wind какво имаш предвид но утопичните теми си остават утопия.
Обучение е най-ползотворно, когато се гради на база от характеристики естествено присъщи на кучето. Не виждам защо да не се ползва естествената предразположеност на дадено куче да върши нещо, от което то има нужда, а да се приучава друго да бъде нещо, което то не е по естество.
Като човек с едно породно и едно безпородно се чувствам много странно като се слагат подобни етикети. Запалих се по теми свързани с обучение точно заради безпородното си изолаторно, обучението е нужда, а не някакво елитарно изкуство присъщо само за някакви снобисти с породисти кучета, дето си ги взимали само за да им развяват потеклото пречейки на безпородните по улиците да се задомят.

Относно работата на фондацията, с която не съм запозната толкова, колкото би ми се искало, мисля, че е тотално хабене на средства при ограничен бюджет да НЕ се инвестира в по-сигурни кучета. И в двата случая гаранция няма - то е ясно.
Може би опцията с дарение на куче от развъдник не е много застъпена поради недобър PR на фондацията (което виждам, че търпи развитие), защото съм сигурна, че има кучета от развъдници, които не за развъдни/изложбени цели и са идеални за водачи + развъдчици, които биха ги дарили. Има начини дори това дарение да е атрактивно и за развъдчика и да има win/win ситуация.
User's Signature

Качена снимка


"Money will buy you a pretty dog, but it won't buy the wag of his tail"

#69 Потребителят е офлайн   Ma-ti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1357
  • Регистрация: 13-September 09
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 10 April 2010 - 08:36 PM

Извинявам се за създалият се конфликт. Мнението ми за развъдниците си е лично мое, крайно, а вероятно и погрешно. Но това е извън темата.

Кучетата майки в Училището за кучета-водачи са от Развъдник в:

Тжебон, Чехия, най-големият развъдник за шестте вида ретрийвъри в Централна Европа. Кучетата са с родословие.

Лесковац, Сърбия, развъдник на ветеринарният лекар Александър Гаврилович. От там са купени 9 кучета. Едно е изгубено от приемното семейство, две са майки, всички други са дипломирани кучета-водачи.

Една майка е подарена от Асеновградския клуб на ретрийвърите.

Всички родители на кученца отгледани в Училището са с родословие. Но то е важно само дотолкова, доколкото да докаже, че предците им са здрави. Всички родители са изследвани за дисплазия и никой от тях няма. Не им се правят ДНК тестове.


User's Signature

ВИПАССАНА
"Нашето дело може и да е капка в морето, но без нея морето ще намалее, пък било то и с една капка!" Майка Тереза

#70 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 11 April 2010 - 09:45 PM

Цитат(Ma-ti @ Apr 10 2010, 08:41 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Извинявам се за създалият се конфликт. Мнението ми за развъдниците си е лично мое, крайно, а вероятно и погрешно. Но това е извън темата.


Няма конфликт, наистина. Аз не мога да повярвам че човек, който твърди че обича кучета като цяло и работи във фондация за кучета-водачи, смята породно развъждане и развъдчици за престъпление. Това в ерата на интернета ми изглежда меко казано странно.
Предполагам че подобно мнение се гради на незнания, друго обяснение не виждам.

Некомпетентен сте спрямо развъждането, сам го казахте.

Искам да обясня на четящите малко около съдържанието на кучетата във фондацията. В този аспект ще съм на страната на фондацията: може би повечето от кучкарите ще ги осъдят, но нещата не са зле. Кучетата ги гледат на чисто и на топло. Гледачите са деннонощно, чисти се непрекъснато. В една стая не са наблъскани като копърки, имат си персонални стаи с подбрани по сходни по темперамент индивиди, извеждат се редовно.
Друг въпрос е че за хора, свикнали да си дундуркат кучетата, това се струва не добро отглеждане, но пак напомням: това са служебни кучета с адаптивна към съжителство психика.

User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#71 Потребителят е офлайн   rimela Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1748
  • Регистрация: 17-July 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 11 April 2010 - 10:41 PM

Четох материали, публикувани в нет-а, за обучението на кучета-водачи и за тяхната работа след това в помощ на слепи хора. Материалите са доста стари, от 2004г
http://dogbg.net/ind...?sta=16&catid=3 и http://dogbg.net/ind...?sta=17&catid=3
- но са впечатляващи, поне за мен, защото не знаех нищо за това какво, аджеба, правят тези кучета, като водят незрящия човек?
Видях и една такава двойка човек - куче-водач, и то забележете къде - в ресторант!
Нормално - ама нали не сме свикнали да виждаме такива неща - пулим се, като ги срещнем!

Мисля, че за всички ще е интересно, ако хора знаещи разкажат тук нещо от "кухнята" на специалното обучение на такива кучета.
На мен например ми е интересно - как се научава такова куче-водач, докато води човека към целта по маршрута - да съобразява и заобикаля по пътя не само препятствията, които са такива за него, но и тези, които са препятствия за човека, когото води?
Например - паркирани коли на тротоара, има място да мине кучето, но не и човека. Може ли кучето да съобрази това и да заобиколи? Ако да - как се научава кучето да възприема човека, когото води като нещо, неразривно свързано със самото него?
Защото другото - да спира пред стъпала, бордюр на тротоар - това е все пак рутинно.
Но ако трябва да се съобразява?
Питам като лаик, от любопитство и с огромна симпатия към тези кучета, към тези, които ги отглеждат и обучават и към тези, за които те са техните очи - на четири лапи.
ae_085.gif
ПП Сори, ако въпросът ми е неуместен...

#72 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 11 April 2010 - 10:53 PM

Приемните семейства трябва да ги социализират, обучават да не взимат храна от непознат, спокойно преминаване през непознат терен и глутници, да не реагират на други хора, обучават още първа година на качване/слизане в обществен градски транспорт. Спирахме пред стълби при слизането и малко преди тях, апортирахме, пазехме от бездомните глутници, редовно нападащи едно бебе.

Не спахме нощем, учихме ги, треперихме им. Такива бяхме... командата от приемните семейства.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#73 Потребителят е офлайн   rimela Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1748
  • Регистрация: 17-July 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 11 April 2010 - 11:19 PM

rc_036.gif
Това мога да си го представя...
Кучо трябва да има наистина железни нерви, за да не издивее в ненормалната обстановка, в която се социализира. Приемните му стопани - също.
Навярно не всички "изплуват", успяват сигурно най-упоритите.

Интересно какво става след това - при специализираното обучение.
Освен ако не е "фирмена тайна", разбира се - не знам дали е уместно да питам?

#74 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 11 April 2010 - 11:33 PM

Цитат(rimela @ Apr 11 2010, 11:24 PM) <{POST_SNAPBACK}>
rc_036.gif
Това мога да си го представя...
Кучо трябва да има наистина железни нерви, за да не издивее в ненормалната обстановка, в която се социализира. Приемните му стопани - също.
Навярно не всички "изплуват", успяват сигурно най-упоритите.

Интересно какво става след това - при специализираното обучение.
Освен ако не е "фирмена тайна", разбира се - не знам дали е уместно да питам?

Стават си нормални неща - кучетата работят със новите водачи и се обучават. После се предавт на слепте нови стопани и живота си тече.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#75 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 12 April 2010 - 08:32 AM

Не че нещо и не е по темата,но смятам че е по добре да се използва незрящи,а не ''слепи''! ae_085.gif
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#76 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 12 April 2010 - 09:03 AM

Цитат(ShiBumi_GirL @ Apr 12 2010, 08:37 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Не че нещо и не е по темата,но смятам че е по добре да се използва незрящи,а не ''слепи''! ae_085.gif

това самата фондация ли ти го каза?)))))))))
Много тънкообидени се навъдиха: от бездом истерясат че наричат подзащитните им "помияри", тук пък хора които не са мръднали пръста за фондация сочат как да наричат слепите.

На оранжевата жилетка на моята възпитаничка пишеше "Училище на кучета водачи за СЛЕПИ".
Когато фондацията се преименува от "слепи" към "незрящи" тогава ще оперирам с тази дума.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#77 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 12 April 2010 - 09:35 AM

Не виждам пък вие защо реагирате така обидено.Не се познаваме така че не говорете какво сме или не сме направили за фондацията.Познавам хора с кучета водачи няма да споменавам имената им и предпочитат да ги наричат незрящи.
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#78 Потребителят е офлайн   Hela Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1042
  • Регистрация: 02-October 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 12 April 2010 - 09:51 AM

Цитат(Ma-ti @ Apr 10 2010, 06:41 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Всички родители на кученца отгледани в Училището са с родословие. Но то е важно само дотолкова, доколкото да докаже, че предците им са здрави. Всички родители са изследвани за дисплазия и никой от тях няма. Не им се правят ДНК тестове.


Извинявам се, че не по темата, но родословието НЕ съдържа информация и НЕ дава гаранция за здравословно състояние!

#79 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 12 April 2010 - 10:17 AM

Цитат(ShiBumi_GirL @ Apr 12 2010, 09:40 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Не виждам пък вие защо реагирате така обидено.Не се познаваме така че не говорете какво сме или не сме направили за фондацията.Познавам хора с кучета водачи няма да споменавам имената им и предпочитат да ги наричат незрящи.

И аз предпочитам да ги наричам незрящи -и това е ЛИЧНО МОЕ убеждение - но докато самата фондация се именува с етикета "слепи" нещата няма да се променят.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#80 Потребителят е офлайн   shifter Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 395
  • Регистрация: 27-April 08

Публикувано: 12 April 2010 - 10:32 AM

Що се отнася до развъждането: не виждам точната причина да се пита дали то се прави спрямо правилата на FCI... Правила точно за какво? За екстериор на дадената порода? Кучетата, които работят като водачи, се развъждат за работни качества и темперамент, не за външния им вид и съответствието на породните критерии. FCI и кинологията нямат и не могат да имат нищо общо в случая... Тук ми се ще да вметна, че на запад съществуват и масово се използват за кучета-водачи и кучета-асистенти (за хора с увреждания) кръстоски като лабрадудъл и голдъндудъл... Тоест, съществени са критериите, на които едно куче за работа от такъв тип трябва да отговаря: темперамент, размери, нужда от грижи. Същото, впрочем, се отнася и за служебните кучета за граница, полиция и т.н. - при тях също чистопородността и екстериорът нямат особено значение, ако кучето притежава точните качества да си изпълнява работата...
Изцяло друг е въпросът дали и как породните клубове би трябвало да съдействат на такъв тип дейност и че у нас, а и не само, нещата се правят малко... не баш както трябва, да речем. Съвсем наскоро някой спомена, че негови познати с развъдник за лабрадори заплождат безплатно женски - майки от програми за кучета-водачи. Това би трябвало за развъдчика да е повод за гордост: едно, че кучетата му са издържали тестовете за родители ab_041.gif (такива има... за характер, не само за здраве) и второ, че потомците на кучето му работят истинска и важна работа. У нас и развъдчиците, и самата фондация не полагат особени (да не кажа хич никакви) усилия в тази насока. А би трябвало. Най-малкото, не е болка за умиране фондацията да се свърже с клубовете и да се поинтересува дали пък някой няма желание да си подложи кучето на тестове и да го "даде" за баща - друго да не е... Клубовете и отделните развъдчици също би могло да се поинтересуват дали пък фондацията няма да прояви желание да използва техни кучета... Но това не е нещо, за което страничните наблюдатели могат по някакъв начин да повлияят.
Що се отнася до обучението: работата на кучето-водач е извънредно трудна и специфична. Кучето се научава да се съобразява с "промяната в размерите" като едно общо цяло с човека си. То трябва да се съобразява с препятствия на височина, която може да навреди на човек, с ширината на пространството, с наличието на локви, дупки и т.н. Не е толкова трудно да се научи, че да е за чудене af_089.gif - въпросът е в натоварването, на което е подложено през всеки свой работен ден. Докато работи, от него се изисква пълна концентрация: то не бива да се отвлича по други хора, интересни събития (които не влияят на движението и задачите му), котки, други кучета и т.н. Т.е. през цялото време, докато води, трябва да съобразява "размери и пространство", посока, скорост, препятствия... Всичкото това натоварва и изморява животното. Факт е, че работещите кучета (полицейски, водачи и т.н.) се състаряват и "износват" по-бързо. Факт е обаче и че работата носи удоволствие на кучето, прави живота му много по-пълноценен от този на обикновения домашен любимец. Това последното не е рекламен слоган wb_052.gif - достатъчно е човек да види как се променя животното в момента, в който му се слага твърдия повод и "влиза в работен режим".
В този смисъл: мир на праха на Ели Станишева и благодаря, че ме вкара в този свят и ми даде възможност да видя промяната. Да видя разликата. Да видя блясъка в очите на Джина, когато й се каже "Напред!"...
И за човека в другия край на каишката кучето-водач е незаменимо, а мобилността, която то му дава - огромна. Свободата... е невероятно нещо, което само някой, живял дълго време с ограничения от този род, може да оцени напълно.
Тъй че кучетата-водачи (и кучетата-асистенти също) са май най-важното, което съвременното общество може да даде на хората с увреждания - както и свободата да ги използват навсякъде...

  • (8 Страници) +
  • « Първа
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

2 потребители четат тази тема
0 потребители, 2 гости, 0 анонимни