Dog.bg Форуми : Опит за наредба в София, забраняваща "опасни породи"

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Опит за наредба в София, забраняваща "опасни породи"

#1 Потребителят е офлайн   KOKO_ko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3504
  • Регистрация: 20-March 06
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 10 May 2010 - 04:37 PM

Уважаеми колеги, в раздел НОВИНИ И СЪБИТИЯ е отворена тема, където бихте могли като КЛУБ по порода да покажете съпричастност с наболелия проблем 'опасни породи"

БРФК е обединяващо звено и върховен представител на организираната кинология у нас. Категорично смятам, че случаят е крайно належащ и изисква бърза и ясна намеса именно от УС на тази организация. Не на последно място нейна цел е и пропагандата и разяснителната работа в обществото по наболели теми и "кучешки" въпроси, което общество малко или почти никак не се интересува от изложби и кучешки конкурси. За съжаление в голямата си част, хората са жадни за сензации и единственото, което имат в главите си е нихилизъм и реваншизъм! Любимото на народа: "Око - за око и зъб за зъб!" само може да доведе до още по-големи разделения в и без това разединеното ни общество. Ето един примерен текст на писмо, което всяко ръководство на национален клуб по порода, би могло да обсъди със своите членове и да изпрати до заинтересованите страни! Естествено, текстът може да търпи промени, стига да са разумни и лишени от емоционални изблици.

"Относно обсъжданата нова Наредба за домашните кучета натериторията на Столична община.

Госпожо Фандъкова!


Разтревожени сме от това,че в медиите се обсъждат забрани за отглеждане на дадени породи кучета и категоризирането им като опасни - като в това е замесена и СО.

Сигурни сме в това, че си давате ясна сметка, че подобен, доказал своята неефективност по света подход, няма да защити обществото ни от кучешка агресия и няма да намали фаталните инциденти с кучета, а напротив. Агресията при кучетата не е функция на произхода им. Това е резултат от множество фактори, различни от спецификата на породата и в частност: липса на подходящ тренинг и социализация , неправилен избор на порода съобразно начина на живот на собственика , неправилни селекционни профилактики или умишлено създаване на агресивни модели на поведение, липса на грижи и пр. Необходимо е да се предприемат мерки, насочени срещу безотговорното развъждане, умишленото насърчаване на агресивността у кучетата, както и на безотговорното отглеждане на кучета с цел задоволяване на примитивни човешки страсти.

Подобни практики, каквато е породозабранително законодателство, в редица държави доказа на практика липсата на зависимост между наложените рестрикции върху отглеждането на определени породи и инцидентите с домашни кучета. Нещо повече - в голямото европейско семейство, към което България се стреми да бъде приобщена и където такива мерки неуспешно са прилагани, отдавна тече процес на отпадане на породните рестрикции като неефективен и нехуманен метод. Би било неразумно с лека ръка да отхвърлим световния опит и да продължим да се движим повече от десетилетие след развитите страни, докато сами открием, че този подход не дава никакъв ефект, а само лишава огромен брой граждани от възможността да отглеждат домашните си любимци.

Елиминирането на хиляди дружелюбни кучета, нарочени, само защото са от набедени за опасни, ще доведе единствено до дискриминация на собствениците им , което е неприемливо за нас. Нека всеки собственик да носи персонална отговорност за действията или бездействията си пред закона и обществото."


Към момента ръководствата на националните клубове за породите амстаф, ротвайлер, боксер и йоркширски териер са изказали подкрепата си за подобна инициатива. За мое най-голямо учудване са се намерили и "колеги - кинолози", които са заявили, че проблемът не ги засяга, поради това , че отглеждат декоративни породи и "техните не създавали проблеми"

Ще се радваме ако темата не се разводнява излишно и стане трибуна на едно що годе цивилизовано обсъждане и заявяване на ясни позиции. Ако ли не: както повечето пъти досега - всеки да се спасява поединично!
User's Signature

РАЗВЪДНИК ЗА РОТВАЙЛЕРИ "v. TISHEVITSA"

Качена снимка

всичко за ротвайлера ...

#2 Потребителят е офлайн   KaloyanR Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9
  • Регистрация: 10-March 10

Публикувано: 12 May 2010 - 10:37 AM

По-евтино, по-сигурно и бързо е една забрана за всички. Вместо да се преследват и наказват недобросъвестните стопани. По край сухото обаче ще изгори и суровото.
Мисля, че оттам се изхожда при взимането на подобни забрани.
БРФК и Клубовете нямат никаква популярност сред народа, който не се занимава с кучета и му е все тая. Никой, който не се занимава с кучета не знае и неще и да знае за тях, а и те май също, какви са що са и прочее. Никой не прави разликата със социализирано куче и несоциализирано Пит или Стаф и прочее, хората са неосведомени. Това беше споменато в предният пост. А това е проблем, че се отделят от другите... защо не знам? По праведни са май и с диференциация се чустват по висши някак си и там им е грешката. Незаинтересованите нормално им лепват етикет 'СНОБИ' и са с правото си.
Келешите които гледат развъдени кучета по-съседски не им пука за кучето, камо ли някаква друга отговорност, това е проблема, но решението му е скъпо засега, а и не сме още стигнали това ниво на съзряване. Аз имам един такъв комшия, който отваря вратата на кучето си и то само се разхожда, какво да го правя? Хората не правят разликата клубно не клубно - за тях е куче (Опасно).
Проблема е сложен, а човешкият живот безценен. Има и по-добро решение, но е по-скъпо и затова така.
Имаше едни ТВ предавания с "опит" за популяризиране на една порода ама то си беше чесане на ЕГО...
Клубовете са неправителствени организации и са на "добра" воля, не могат без да са популярни и дейни в общественият живот да диктуват правилата в държавата, те не са вредителя наистина в случая, но не са и решението.
и по-напреднали страни са избрали този начин...
аз не взимам страна по въпроса и не споря с никой, но разбирам и давете страни.
:-P

#3 Потребителят е офлайн   Vesela_5 Икона

  • Afrodita of Angel's staff
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2664
  • Регистрация: 28-April 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас
  • Interests:American Staffordshire Terrier
  • Skype:

Публикувано: 12 May 2010 - 11:04 AM

От както съм си взела куче от породата АСТ, оттогава се правя на лектор и обяснявам на всички хора колко са добри кучетата от тази порода, как обичат деца и т.н. Как лесно може да съжителстват с други кучета или други животни... Всички майки с деца в квартала ни ме познават и децата им тичат към кучето да го прегръщат по главата. За съжаление точно в съседният блок има едно флегматично момче с женски питбул, който разхожда свободно пуснат.. Веднъж тази питбулка ни нападна и се опита да захапе кучето ми... знаете, стигне ли се дотам, трудно се отваря устата на превъзбудено куче.. Налагало ми се е в едната си ръка да държа за нашийника непознато куче, а в другата моето и да се опитвам със всички сили да ги държа на разстояние за да не могат да се докопат. И на мен ми е писнало от безотговорни дебили, разхождащи се с едри кучета, независимо от каква порода са...
Каквито и закони да направят - поводи, намордници, никой не ги спазва, НИКОЙ!

#4 Потребителят е офлайн   LucaB Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 356
  • Регистрация: 24-December 09
  • Gender:Female
  • Location:VELINGRAD

Публикувано: 12 May 2010 - 11:07 AM

Мисля, че трябва да се противодейства на няколко нива- от една страна официално становище от БРФК по проблема, от друга клубовете и от трета- подписка сред гражданите - повечето от тях ще бъдат раздвоени, озлобени и т.н. /причината е в липсата на достатъчна информираност/, но с повече настойчивост, мисля че ще се постигне една добра кампания, която да се превърне в национална, защото днес е София, утре моя град, а след това вашия Качена снимка!
User's Signature

РАЗВЪДНИК ЗА АНГЛИЙСКИ БУЛДОГ И АМЕРИКАНСКИ СТАФОРДШИР ТЕРИЕР www.desirefortouch.com
FACEBOOK

#5 Потребителят е офлайн   KaloyanR Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9
  • Регистрация: 10-March 10

Публикувано: 12 May 2010 - 11:13 AM

Закони има а не се спазват, е ясно е на всички... защо е така още не знам. Безотговорнаостта е повсеместна и навсякъде, отдолу до горе.

явно
В банановите републики е така, дори въвеждане на задължителен тест за социализация за кучета живеещи в градски условия (което е най-лесното решение, а НЕ разделяне на клубове и породи)У НАС НЯМА ДА СВЪРШИ РАБОТА, защото както всичко друго, което не става с пари става с много пари хахахаха... факт, всеки пит-мен ще си носи тази хартийка в него.

популяризирането на социализираните кучета сред хората е най-добрият подход но е бавен.

п.п. Ето няколко години има закон за чип, но няма кой да и за какво да го чете, има данъци и такси, ама няма алеи за кучета и майките с право се сърдят. Има забрана за рязане на уши, ама има и как да я заобиколим и т.н и т.н.... Трябва методично и без разграничаване от клубове. Извънклубните няма как да бъдат забранение ако това ви е идеята НЯМА КАК. Идеята да е в посока социализирани и несоциализирани животни, как обаче да се реализира реално, след като далеч по-елементарни правила не се спазват?
Естествено първо трябва да се почне от скитащите кучета и безотговорните стопани, но дежурният отговор е НЯМА ПАРИ?
И става омагьосан кръг.... после ще го отнесат и съзнателните а,ама така е, понякога така става, кой ви каза че живота е справедлив?

#6 Потребителят е офлайн   LucaB Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 356
  • Регистрация: 24-December 09
  • Gender:Female
  • Location:VELINGRAD

Публикувано: 12 May 2010 - 11:28 AM

Показване на мнениетоKaloyanR, в 12 May 2010 - 11:18 AM, написа:



популяризирането на социализираните кучета сред хората е най-добрият подход но е бавен.


Качена снимка

...може и да се вдигнат темповете, стига държавата да има воля за това- само че за една Национална информационна кампания за популяризиране ще са нужни доста парички, които в периода на криза няма откъде да се заделят, а като премине кризата, властимащите ще си намерят друго оправдание Качена снимка!!!
User's Signature

РАЗВЪДНИК ЗА АНГЛИЙСКИ БУЛДОГ И АМЕРИКАНСКИ СТАФОРДШИР ТЕРИЕР www.desirefortouch.com
FACEBOOK

#7 Потребителят е офлайн   KOKO_ko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3504
  • Регистрация: 20-March 06
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 17 May 2010 - 08:43 AM

Колеги от БККАСТ, благодаря ви за заетата позиция по темата. Вие сте от малкото клубове (събрахме общо 13 подписа), които намериха време да се ангажират истински с грижата по опазването на доброто име на организираната кинология в България!

Днес до обяд ще внеса отвореното писмо до г-жа Фандъкова, пък натам каквото сабя покаже!


User's Signature

РАЗВЪДНИК ЗА РОТВАЙЛЕРИ "v. TISHEVITSA"

Качена снимка

всичко за ротвайлера ...

#8 Потребителят е офлайн   KaloyanR Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9
  • Регистрация: 10-March 10

Публикувано: 18 May 2010 - 02:31 PM

Ban the Deednot the Breed.





Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни