Dog.bg Форуми : Опит за наредба в София, забраняваща "опасни породи"

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Опит за наредба в София, забраняваща "опасни породи"

#1 Потребителят е офлайн   Грахче Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 796
  • Регистрация: 26-November 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 10 May 2010 - 04:19 PM

идеите за забрана на определени породи са доста стари и все така безумни, но този път са набрали много сила.

Темата
User's Signature

Must Love Dogs. Must Care. Must Share.
Качена снимка

#2 Потребителят е офлайн   Dimo Yotov Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 353
  • Регистрация: 14-May 09
  • Gender:Male

Публикувано: 10 May 2010 - 04:47 PM

Пожелавам успех на Софиянци в борбата с общината. :ba_025: Аз лично, ще направя всичко по силите си, в нашата община да не се стигне до забрана на породи.ОБЕЩАВАМ!!! :smile:

#3 Потребителят е офлайн   KOKO_ko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3504
  • Регистрация: 20-March 06
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 10 May 2010 - 05:01 PM

Уважаеми колеги, в раздел НОВИНИ И СЪБИТИЯ е отворена тема, където бихте могли като КЛУБ по порода да покажете съпричастност с наболелия проблем 'опасни породи"

БРФК е обединяващо звено и върховен представител на организираната кинология у нас. Категорично смятам, че случаят е крайно належащ и изисква бърза и ясна намеса именно от УС на тази организация. Не на последно място нейна цел е и пропагандата и разяснителната работа в обществото по наболели теми и "кучешки" въпроси, което общество малко или почти никак не се интересува от изложби и кучешки конкурси. За съжаление в голямата си част, хората са жадни за сензации и единственото, което имат в главите си е нихилизъм и реваншизъм! Любимото на народа: "Око - за око и зъб за зъб!" само може да доведе до още по-големи разделения в и без това разединеното ни общество. Ето един примерен текст на писмо, което всяко ръководство на национален клуб по порода, би могло да обсъди със своите членове и да изпрати до заинтересованите страни! Естествено, текстът може да търпи промени, стига да са разумни и лишени от емоционални изблици.

"Относно обсъжданата нова Наредба за домашните кучета натериторията на Столична община.

Госпожо Фандъкова!


Разтревожени сме от това,че в медиите се обсъждат забрани за отглеждане на дадени породи кучета и категоризирането им като опасни - като в това е замесена и СО.

Сигурни сме в това, че си давате ясна сметка, че подобен, доказал своята неефективност по света подход, няма да защити обществото ни от кучешка агресия и няма да намали фаталните инциденти с кучета, а напротив. Агресията при кучетата не е функция на произхода им. Това е резултат от множество фактори, различни от спецификата на породата и в частност: липса на подходящ тренинг и социализация , неправилен избор на порода съобразно начина на живот на собственика , неправилни селекционни профилактики или умишлено създаване на агресивни модели на поведение, липса на грижи и пр. Необходимо е да се предприемат мерки, насочени срещу безотговорното развъждане, умишленото насърчаване на агресивността у кучетата, както и на безотговорното отглеждане на кучета с цел задоволяване на примитивни човешки страсти.

Подобни практики, каквато е породозабранително законодателство, в редица държави доказа на практика липсата на зависимост между наложените рестрикции върху отглеждането на определени породи и инцидентите с домашни кучета. Нещо повече - в голямото европейско семейство, към което България се стреми да бъде приобщена и където такива мерки неуспешно са прилагани, отдавна тече процес на отпадане на породните рестрикции като неефективен и нехуманен метод. Би било неразумно с лека ръка да отхвърлим световния опит и да продължим да се движим повече от десетилетие след развитите страни, докато сами открием, че този подход не дава никакъв ефект, а само лишава огромен брой граждани от възможността да отглеждат домашните си любимци.

Елиминирането на хиляди дружелюбни кучета, нарочени, само защото са от набедени за опасни, ще доведе единствено до дискриминация на собствениците им , което е неприемливо за нас. Нека всеки собственик да носи персонална отговорност за действията или бездействията си пред закона и обществото."


Към момента ръководствата на националните клубове за породите амстаф, ротвайлер, боксер и йоркширски териер са изказали подкрепата си за подобна инициатива. За мое най-голямо учудване са се намерили и "колеги - кинолози", които са заявили, че проблемът не ги засяга, поради това , че отглеждат декоративни породи и "техните не създавали проблеми"

Ще се радваме ако темата не се разводнява излишно и стане трибуна на едно що годе цивилизовано обсъждане и заявяване на ясни позиции. Ако ли не: както повечето пъти досега - всеки да се спасява поединично!
User's Signature

РАЗВЪДНИК ЗА РОТВАЙЛЕРИ "v. TISHEVITSA"

Качена снимка

всичко за ротвайлера ...

#4 Потребителят е офлайн   Грахче Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 796
  • Регистрация: 26-November 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 10 May 2010 - 05:12 PM

проблемът е, че приеме ли се в София подобно безумие много бързо ще се резпространи из цялата Страна - практиката го е доказала. Затова, все пак, ми се струва, че тук имаме принципен въпрос, който каса правото на свободно отглеждане на породата Доберман в рамките на цялата страна без значение дали става въпрос за София, Петрич или Монтана.
User's Signature

Must Love Dogs. Must Care. Must Share.
Качена снимка

#5 Потребителят е офлайн   KOKO_ko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3504
  • Регистрация: 20-March 06
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 10 May 2010 - 05:31 PM

Показване на мнениетоГрахче, в 10 May 2010 - 05:17 PM, написа:

проблемът е, че приеме ли се в София подобно безумие много бързо ще се резпространи из цялата Страна - практиката го е доказала. Затова, все пак, ми се струва, че тук имаме принципен въпрос, който каса правото на свободно отглеждане на породата Доберман в рамките на цялата страна без значение дали става въпрос за София, Петрич или Монтана.


Много вярно! Сега е моментът да покажем, че сме заедно.
User's Signature

РАЗВЪДНИК ЗА РОТВАЙЛЕРИ "v. TISHEVITSA"

Качена снимка

всичко за ротвайлера ...

#6 Потребителят е офлайн   tok4ev Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 852
  • Регистрация: 28-July 06
  • Gender:Male

Публикувано: 10 May 2010 - 05:54 PM

Първо ще отбележа на модератора ако реши да съедини тази с другата такава тема. А и заглавието на другата ми се струва по подходящо "Опит за наредба в СО забраняваща "опасните породи"", вместо "Забрана на Доберман" :dry:
Политически и в житейско отношение София не е модел на подръжание за цялата страна, но това е друга тема. нека всички сме заедно в борба срещу забраните на породи!
Искам да попитам прави ли се нещо от някого, на място там в София, за да не се случи забраната на породи? Може би ако бях жител на София вече щях, със сериозна група съмишленици, да съм се озовал в ръководството на БРФК, за да ги питам "какво правим?!", тъй като борбата срещу тази безумна идея на определени кръгове в СО, трябва да бъде започната и водена именно от авторитети на българската кинология и тогава подкрепена от всички останали.
Подобни забрани е имало в някои от цивилизованите страни преди десетилетия и вече отдавна са в историята като претърпели неуспех безсмислени и спорни мерки, водещи до нищо добро. Но борбата срещу тях се е водела именно от водещите кинолози.
Малко ще изляза от темата, но аз лично виждам смисъл и да се поиска промяна в националното законодателство, за стриктно следене и наказание със затвор, най-напред на хората, които участват и отглеждат кучета с цел "боеве с кучета". Първо от там трябва да се тръгне. Там е опасния модел и многото хора с объркана психика. Мисля, че на всикчи е ясно, че породите нямат нищо общо, дори на тези дето се опитват да измислят законите срещу породите. Наистина народа е жаден за сензации. И ако няма качествено обоснован отпор мисля, че ще има кой да им ги даде.
Пак според мен няма и да е лошо да има огромни такси или глоби за тези, които развъждат кучета без доказан произход и извън определените структури за това. Тъй като това е належащ проблем, който е необходимо да се реши, не виждам причина да не се реши със закон. Но забрана на породи...!? Защото проблемните животни и стопани обикновено идват тъкмо от тези среди, а не от клубните представители. Бездомните също на 100% идват от там.
В крайна сметка смятам, че разума ще надделее и до забрани няма да се стигне, но е време да бъдат пресечени именно проблемните звена на "кучкарството" у нас.
Ако някой има качествени идеи за това как може наистина да се помогне, съм убеден, че и членовете, и ръководството на БРДК ще се отзоват.

#7 Потребителят е офлайн   KOKO_ko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3504
  • Регистрация: 20-March 06
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 10 May 2010 - 10:35 PM

Показване на мнениетоtok4ev, в 10 May 2010 - 05:59 PM, написа:

Ако някой има качествени идеи за това как може наистина да се помогне, съм убеден, че и членовете, и ръководството на БРДК ще се отзоват.



Аз пък си мисля, че едно официално писмо с входящ номер от УС на БРДК до УС на БРФК с искане за излизане с официална позиция пред медии и община ще свърши много добра работа...
User's Signature

РАЗВЪДНИК ЗА РОТВАЙЛЕРИ "v. TISHEVITSA"

Качена снимка

всичко за ротвайлера ...

#8 Потребителят е офлайн   KOKO_ko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3504
  • Регистрация: 20-March 06
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 11 May 2010 - 09:55 AM

Показване на мнениетоKOKO_ko, в 10 May 2010 - 10:40 PM, написа:

Аз пък си мисля, че едно официално писмо с входящ номер от УС на БРДК до УС на БРФК с искане за излизане с официална позиция пред медии и община ще свърши много добра работа...


Колеги, темата е разгледана 65 пъти вече. Къде ви е киноложкото съзнание и колегиалност? Къде е ръководството на клуба ви? Толкова ли ви се стори страшно да разговаряте по наболялата тема за породозабранителните наредби? Вие ще сте сред първите, върху които ще се стовари чиновническото безхаберие!
User's Signature

РАЗВЪДНИК ЗА РОТВАЙЛЕРИ "v. TISHEVITSA"

Качена снимка

всичко за ротвайлера ...

#9 Потребителят е офлайн   tok4ev Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 852
  • Регистрация: 28-July 06
  • Gender:Male

Публикувано: 11 May 2010 - 11:10 AM

От тези 65 пъти само аз съм я разгледал поне 15. БРДК е клуб с малко членска маса, а дори и половината от членовете не пишат тук, още повече редовно.
На мен определено не ми харесва тази наредба, която включва и забрана на породи, но и съм изключително скептично настроен към това, че тя ще стане факт, във този вид, в който се представят нещата. Звучи абсурдно.
Виждам в други теми по форумите на други клубове, че доста от тях са заявили подкрепата си срещу забраната на "опасните породи", като някои от тези клубове са клубове за породи, които са доста далече от определението за "опасни". Mалко и от чуждо име говоря, но тъй като виждам, че вече има предложение за обща декларация до БРФК, не виждам защо БРДК да не я подкрепи, и да излезе със официално становище по въпроса. Сигурно е, че членската маса стои твърдо срещу забраната на които и да било породи, а какво остава за любимия на всички ни Доберман. За някои неща обаче форумите не са точното място за обсъждане. Въпреки това, ако има изготвена обща декларация, запознайте нашия форум с нея. И ако се знае нещо по-конкретно за въпросната наредба на СО също ще е интересно да се каже. Аз лично новини скоро не съм гледал и не съм въобще наясно кой какво е казал.

#10 Потребителят е офлайн   KOKO_ko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3504
  • Регистрация: 20-March 06
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 11 May 2010 - 02:55 PM

[quote name='tok4ev' date='11 May 2010 - 11:15 AM' timestamp='1273569033' post='814830']
От тези 65 пъти само аз съм я разгледал поне 15. БРДК е клуб с малко членска маса, а дори и половината от членовете не пишат тук, още повече редовно.
На мен определено не ми харесва тази наредба, която включва и забрана на породи, но и съм изключително скептично настроен към това, че тя ще стане факт, във този вид, в който се представят нещата. Звучи абсурдно. [/quote

Нека пишем всички на едно място в темата в НОВИНИ и СЪБИТИЯ. За да отговоря на всички ще трябва да изръшкам целия форум! Говорих току що със СО и ако не се откажем, все пак може и да постигнем желания ефект.
User's Signature

РАЗВЪДНИК ЗА РОТВАЙЛЕРИ "v. TISHEVITSA"

Качена снимка

всичко за ротвайлера ...

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни