Dog.bg Форуми : Как да намеря и мотивирам временни стопани?

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Как да намеря и мотивирам временни стопани? Въпроси, затруднения, споделен опит

#1 Потребителят е офлайн   Elizd Икона

  • Прекалено лековерна...
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 2500
  • Регистрация: 13-August 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 21 May 2010 - 06:53 PM

Отново не съм сигурна дали темата е за тук, ако не съм уцелила раздела, моля мод да я премести, слее с друга или изтрие. Под 'временни стопани' имам предвид приемен дом.
Прикачена снимкаПрикачена снимка Прикачена снимка

Във връзка със случая Много котета търсят дом, се замислих, колко по-добре за животните би било, ако имаше възможност част от тях да бъдат прибрани във временен дом, където да бъдат обезпаразитени, наблюдавани, приучвани на хигиенни навици, лекувани и най-вече кастрирани своевременно, без да се разчита на настоящата им 'стопанка'. Да, би било стресиращо за тях да се отделят от 'стадото', познатия човек и обстановка, но това рано или късно се надяваме да се случи, (т.е. да намерят нов дом), така че колкото по-рано, толкова по-леко ще мине периодът на адаптация после в постоянния дом.

Дано да е полезно, това, която аз съм си мислила, обсъждала с близки и събрала от нета.

Още по-полезно ще е, ако някой с опит има време да сподели как се прави.


Реших да търся временни стопани и се насочих към следните три канала
*:
• Мои познати и близки, на които мога да разчитам, че са отговорни и подходящи хора (обикновено с други животни, за съжаление не се сещам за близки без животни, които дори биха ме изслушали с подобна молба)
• Хора от форума тук или от други канали, свързани с любовта и грижата към животните
• Някои от осиновителите, с които имам вече приятелски контакт

Мислила съм си за критериите, на които следва да отговарят приемните домове и стигнах до заключение, че е абсолютно същото като с осиновителите. Като със сигурност ще настоявам за среща с хората в дома, където ще гледат животното и ще подпиша договор, подобен на този за осиновяване.

В процеса на разпитване, стигнах до следните най-чести въпроси/притеснения, които ми задават (пускам и моите отговори, за да помагате с коментар, както и позлвам някои много полезни взаемки от един страхотен сайт на английски език: http://petfoster.com/faqs.html):

1) Защо да го правя?

• Спасяваш живот! Няма по-добро възнагражедение и по-удовлетворяващ резултат от този да дадеш шанс за живот.
• Помагаш за друг човек: възрастен човек, който е принуден да се раздели с любимеца си, човек, който има прекалено много животни и не може да се грижи добре за тях, семейство, чието дете е алергично и трябва да остави кучето си. А също така помагаш и на бъдещия стопанин, като полагаш грижи за неговия приятел, с който още не са се намерили
• Грижиш се за питомец в най-важната му фаза: адаптацията, оздравяването и, ако е бебе – израстването и оформянето на поведението му на домашен любимец
• Благодарение на теб, той/тя стъпва обратно на краката си (понякога и буквално)
• Имаш домашен любимец, без свързаните разходи и 'без обвързване'
• Ще изпиташ невероятно удовлетворение и гордост в момента, в който твоят 'подопечен' си намери постоянен дом, повярвай ми.
• Ще научиш нови неща и никога няма да се отегчиш, ще се запознаеш с нови приятели, ще си подсилиш (върнеш?) вярата в доброто у хората

2) Колко време ще продължи?

• Честният отговор на този въпрос е 'не зная'. Може да отнеме в някои случаи дни, а в други – месеци. Ще се постарая за кокретния случай да се уговорим кокретно
• По принцип не ми се иска да местя животно от един приемен дом в друг, но естествено, че ще се съобразя с теб, ако условията се променят и не можеш да се грижиш повече за него (хубаво би било да има навременно предизвестие, предварително уточнено)

3) Какъв ще е моят ангажимент (на временния стопанин)?

• Да приемеш животното в дома си, да се запознаеш с неговата история, включително и факти за произхода му (ако ги знаем), лечението, всичко, което знаем за него/нея и е релевантно.
• Да осигуриш спокойна и сигурна среда за животното, без опасности за него (тук давам пример с обезопасяване на балкони/прозорци**)
• Да се грижиш за животното, според особеностите му: да предоставяш храна, вода, любов Качена снимка
• Да приемеш съвети от мен и други хора с опит
• Да ми предадеш животното, когато има уреден дом. По принцип е възможно, ако решиш да го задъжиш за постоянно – това е чудесен щастлив завършек на историята ви и няма проблем да се 'провалиш' като приемен дом, ставайки постоянен такъв. И на мен това ми се случи Качена снимка Но като цяло, ще те държа в течение и ще те предупредя достатъчно навреме, като се намери нов дом, за да се подготвиш.

4) Какъв ще е твоят ангажимент (на мен, която съм предала животното)?
• Да поема финансово вет. прегледи за животното, да предоставя храна и консумативи (примерно кот. тоалетна, купички, играчки)
• Да предоставя информация за неговата история, включително и факти за произхода му (ако ги знам), лечението, всичко, което знаем за него/нея и е релевантно.
• Да проверявам как сте, да ви подкрепям, да съм на разположение

5) По цял ден съм на работа, какво ще прави животното тогава? Как ще пътувам в отпуска като ми се наложи?

• По принцип, ако работата ти е свързана с много пътуване и чести отсъствия, няма смисъл да се мъчиш и ти, и животното, този вариант не е удачен, но ако ставя дума за стандартен 'офис' график, ами - И аз съм така Качена снимка
• Това не бива да те спира, особено, ако приемеш коте, те са доста по-самостоятелни и независими. Не е нужно да променяш графика си заради животното, ще намерим начин да се грижим за него, ако ти отсъстваш в отпуска.

6) Колко ще ми струва това?

• Като цяло ще се стремя да ти спестя разходи за вет, храна и консумативи.
• Ако ти искаш нещо специално, примерно да вземеш играчка за животинчето, нямам нищо против
• Принципно, е възможно да се разберем да ти дам пари (срещу бележка за покупка и, да кажем, до 10 лв), ако нямам възможност да доставя своевременно храна или нещо друго и трябва ти да го купиш (това може да е част от договора).

7) Как да знаем, че не е болно и няма да зарази моите домашни любимци? Или ако е агресивно и ги тормози?

• Ще ти покажа паспорта му/й (той ще седи у мен), ще ти покажа всички документи, които имам.
• По принцип, особено ако за първи път ще приемеш непознато животно, ще се погрижа да е социализирано и спокойно. Нямам намерение да те сдобия с някой тасманийски дявол Качена снимка
• Възможно е, обаче, ако имаш опит, да се случи да се грижиш за животно с проблеми в поведението. Тогава твоят опит и знания ще са от огромно значение, за да има то шанс за постоянен дом
• Добре е ако имаш други животни, те да са ваксинирани и обезпаразитени скоро и както си му е редът, за да няма риск от тяхна или от страна на новото животно

8) Ще се привържа към кучето/котето и после ще ми е трудно да го дам

• Ох, как те разбирам. Настоящата ми котка е моят първи 'провал' като приемен дом Качена снимка След нея съм имала няколко котки вкъщи, за които съм се грижила и съм задомявала отново. Всеки път плача със смесица от радост и тъга, това си е... Хем се радвам за животинчето, хем егоистично тъгувам, че се разделяме. Близките ми всеки път се заканват, че това е последния път, когато взимаме временно животно, след като ни е толкова тежко да се разелим. И всеки път взимаме ново Качена снимка
• Четох по темата нещо, казано много добре: "Моите чувства, когато се разделяме не са и на половина толкова тежки, както алтернативата животното да умре на улицата. Да дадеш временен дом означава да дадеш шанс за животното да намери постоянен такъв. Да ги обичаш толкова, че да ги оставиш да отидат в дома си."

9) Ще имам ли думата когато се решава кой да осинови животното? Ще получавам ли обратна връзка за него след това?

• Със сигурност. Разчитам на твоя опит с конкретното куче/коте и ако е възможно, ще те свържа с потенциалния осиновител, на когото сме се спрели.
• По принцип, ако животното се осиновява в чужбина, контактът и за нас е доста усложнен, защото се доверяваме на тамошно местно дружество, има езикова и културна бариера. Но със сигурност винаги когато имам новини, ще ги споделям с огромно желание – как да не искам да споделям щастието, което се дължи на теб?!


*Мисля си, че ако бях организация, бих се обърнала още и към студенти по Вет. медицина, Биология и др. Или към младежки или социално-настроени органзиции (вкл и такива със съвсем друга насоченост, примерно AIESEC, BEST, AEGEE – по стечение на обстоятелствата съм сътрудничила по проекти и с трите организации и съм предимно с положителни впечатления).

И към посолства, които евентуално да помогнат с финансово 'осиновяване', а не с реално.

Мислех да оставя обяви във вет кабинети и магазини, но още се колебая, защото се страхувам да не попадна на грешния човек и да не разбера, докато не е прекалено късно. Бях пробвала с обяви за приемен дом срещу малко заплащане, но в общи линии, ако е човек, който го прави за пари, няма да съм сигурна, че ще се грижи добре, а ако е любител на животните, няма да иска пари. Тук може да видите малко повече подробности и отговори на по-опитни от мен хора.

**Относно обезопасяването: мислила съм да купя голяма сглобяема клетка (от типа на това, което Бушката е направила), в случай, че не искат/не могат да обезопасят прозорци и балкони.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Снимките са от сайта на английски език, посочен по-горе и много ми харесаха. На първите 2, със заека и коня пише "Страх те е от дългосрочно обвързване?", на лаб-а: "Може ли да се настаня у вас за малко" (неточен превод), на булдога: "Става ли да остана на дивана за малко?", а на котката - "Кажи на свекървата/тъщата, че стаята за гости е заета" (това ми е фаворит. И не е (само) заради свекървата Качена снимка )
Прикачена снимка Прикачена снимка
User's Signature


*
Толкова по-зле:
"Пуснете вкъщи кучето, покрито с кал.
И толкова по-зле за хората, които не обичат
нито кучетата, нито пък калта.
....
Не могат никога да се измият тези,
които казват, че обичат кучета,
но при условие, че... "
Жак Превер, Превод: Иван Бориславов

#2 Потребителят е офлайн   stassi Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 449
  • Регистрация: 04-May 06
  • Gender:Female

Публикувано: 21 May 2010 - 07:57 PM

страхотна е статията и дава супер полезна информация.
може да се сложи в библиотеката горе, за да стои и да не се губи.
супер! :ba_025:

п.с. тук сме събрали от нета подобна инфо, но уви, все не остава време за превод
http://arsofia.com/l...ly/foster-a-pet
а тук има и историите на конкретни приемни семейства в България
http://arsofia.com/b...d-bg/fosters-bg

#3 Потребителят е офлайн   MechoPuh Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 8341
  • Регистрация: 30-March 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 21 May 2010 - 09:55 PM

Ели, за пореден път ти се възхищавам искрено :rc_036:! Отново си положила огромен труд и старание да систематизираш нещата! И си стигнала до изключително верни изводи. Какво повече да добавяме?! И аз съм с две ръце "ЗА" и тази тема и другата ти за събирачите да бъдат добавени в библиотеката.

#4 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 21 May 2010 - 10:16 PM

Само ще ги кача горе като важни. Ако ги "пъхна" в Библиотеката ще стане каша. Коментира се ту в едната, ту в другата тема - ще се омеша всичко.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#5 Потребителят е офлайн   kittykat.ruse Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 626
  • Регистрация: 02-April 09
  • Gender:Female
  • Location:Русе
  • Skype:

Публикувано: 01 June 2010 - 07:03 AM

Такава декларация се попълва при нас от приемните хора на бебетата. Понеже не искам и не държа бебета в приюта, в повечето случаи за тях се грижат хора , попълнили такава декларация. Животинчетата са вет. обслужени и ако приемният стопанин има проблем с храната - помагаме. От нас ангажимента да търсим постоянен дом...

Прикачени файлове



#6 Потребителят е офлайн   Elizd Икона

  • Прекалено лековерна...
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 2500
  • Регистрация: 13-August 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 02 October 2012 - 12:22 PM

Автор е Ma-ti. Поздравления за достъпния и въздействащ начин на писане! Качена снимка
Позволявам си да копирам тук без съгласието му, дано не е проблем.



Няколко причини да стана приемно семейство на коте или куче

1.) Алтруистична:
Състраданието към друго чувстващо същество в беда е основната причина. Но приемната грижа е не просто състрадание, а активно състрадание. Вместо да подминаваме страдащите около нас животни просълзени и с натежали сърца може да направим нещо, за да ги избавим от това страдание. Много хора подминават животни в нужда, защото се опасяват, че след като им помогнат няма да могат да намерят постоянен дом за тях. Когато сте част от приемните семейства на някоя организация тази опасност не съществува. Сериозните организации за защита на животните намират постоянен дом за животните, с които са се ангажирали до няколко месеца. Оправданието с това, че грижата за животно изисква много средства също не е валидно. Приемните семейства, ако нямат възможност и желание да се справят сами получават всички необходими консумативи за отглеждането на приемното им животинче. Ако животинчето е специално и има нужда от лечение, то в никакъв случай не е грижа на приемното семейство. Състраданието е истинско само, ако е активно!

2.) Егоистична:
Повечето хора си мислят, че да притежават повече неща ги прави по-щастливи. Това е ужасно неправилно. Човек е истински щастлив, когато дава от себе си. Приемната грижа е вид дарителство. Дарителство не на материални неща, а на обич! Неописуемо е щастието и удовлетворението, когато помогнеш на някой друг, на някое животно в нужда и го видиш доволно и щастливо! Не бъдете глупави егоисти, бъдете интелигентни егоисти и направете себе си и семейството си щастливи!

3.) Футористична:
Децата са бъдещето! Много изтъркано, но което си е факт си е факт. Всички искаме да живеем в хармоничен и мирен свят. Как да стане това като ежедневието на децата ни е изпъстрено с насилие и жестокост. Как е възможно да изпускате такава невероятна възможност, каквато е приемната грижа, да покажете на детето си какво е да обичаш друго същество освен себе си, да се грижиш за него, да се опитваш да го направиш щастливо. Хора, вие луди ли сте да изтипосвате децата си по цял ден пред телевизора да гледат простотии. Направете нещо истинско за тези малки същества. Научете ги на нещо важно. Как е възможно в милионен град като София, например, да няма поне 100 приемни семейства. Ако имаше достатъчно приемни семейства изолатори и концлагери за животни нямаше да има нужда да съществуват.

4.) Образователна:
Основната причина хора да се отказват от това да станат приемно семейство е мисълта за това как ще се разделят с животното, към което са се привързали. Ако наистина обичаш някого трябва да можеш да се разделиш с него, когато дойде време. Иначе всичко е просто егоизъм. Ако наистина обичаш някого трябва да можеш да го оставиш да бъде щастлив и без теб. Майчината обич е истинска обич. Но на абсолютно всяка майка й се налага поради една или друга причина да се раздели с рожбата си. Не е лесно, трудно е дори. На някой изглежда невъзможно. Но това е нещо пред, което със сигурност живота ще ви изправи някой ден. Научете се да обичате истински. Научете се, че щастието на онзи, когото обичаме не е нашето щастие. Научете се да се разделяте. Приемната грижа е чудесен урок, възползвайте се от него!
User's Signature


*
Толкова по-зле:
"Пуснете вкъщи кучето, покрито с кал.
И толкова по-зле за хората, които не обичат
нито кучетата, нито пък калта.
....
Не могат никога да се измият тези,
които казват, че обичат кучета,
но при условие, че... "
Жак Превер, Превод: Иван Бориславов

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни