Dog.bg Форуми : Курс обучение на малкото куче

Към съдържанието

 
 
 
  • (17 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Курс обучение на малкото куче Оцени темата: ***** 13 Гласове

#21 Потребителят е офлайн   jimmy1 Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 1
  • Регистрация: 22-March 06

Публикувано: 22 March 2006 - 09:17 PM

Привет на всички, първо искам да споделя страшно добрите си впечатления от този форум 1super
Та на въпроса: приятел ме помоли да му издиря в Нета нещо като ръководство за дресировка и възпитание на куче. Взел си е НОК и иска да го възпита. Копнах му горепосочените 4 занятия и мисля, че ще му бъдат от полза, но ми се иска да намеря нещо като пълно ръководство по темата - на български и да е в електронен формат за да го сваля и принтирам. Молбата ми е ако някой може да помогне с линк - да го сподели.
Много благодаря предварително и се извинявам ако съм досадил или съм в грешен раздел b)

#22 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 23 March 2006 - 10:53 AM

Ако имаше такова нещо, нямаше да пишем тук.
Горе-долу сме съставили нещо такова, прегледай темите за Нервна система, Правила на обучението, Команди Седни, Редом, Не, Агресия.

#23 Потребителят е офлайн   mamaZu Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 513
  • Регистрация: 13-March 06
  • Location:Sofia

Публикувано: 30 March 2006 - 03:38 PM

mil

много съм ти благодарна. Прочетох всичките 4 занятия. Мога да кажа , че ги изпълняваме 80%, е иска се още малко но съм била съвсем на прав път преди да ги намеря. Имам обаче един два въпроса :

- всичко изпълняваме до момента, в който не се появи някой "набор" и тогава направо получава "факс":)))....то настава една гонитба една игра и сме като трите маймунки пластиката...(не чух, не видях....)как да го овладявам тогава...и Бьоф Строганов да му покажа все си е тая:))

- когато сме двамата в къщи ОК..."долу, седни, легни, на място, не"...обаче дойде ли някой и се започва един въртеж...като малките деца. И като му кажа нещо започва да ми отговаря:))) то не е лай ами едно особено извиване, все едно наистина говори...нито много силно нито много слабо

ако дадеш съвест ще бъда много благодарна
User's Signature

Човек трябва да бъде достатъчно голям, за да признае грешките си, достатъчно умен, за да спечели от тях, и достатъчно силен, за да ги поправи!

#24 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 30 March 2006 - 05:17 PM

Абсолютно нормално поведение за кученце на тази възраст.
В този курс има още 11 занимания, ако разбираш руски, виж курса в оригинал, линкът е в първия постинг на bushkata.
1. За момента трябва да си работите в спокойна обстановка, без силни дразнители (наборите и гостите са силни дразнители b) ). Дразнителите се въвеждат много постепенно. Например, отработвате 2-3 пъти командата щом отдалеч видите играещата група, после по-наблизо и т.н.
Вече може да започнете задържане при някои команди. Лека-полека удължавай времето, преди да дадеш лакомство при седни, например.
Отработвате ли командите на повод?
Всичко - първо на повод. Ако виждаш, че играта вече е започнала, по-добре забрави за команди. Не подавай на кученцето команди, които няма да изпълни.
2. При пристигане у дома, постарай се да игнорираш кученцето, докато не се успокои. Знам, че е трудно да устоиш на бурната му радост, но далеч по-добре е да го игнорираш, ако много скача и да го поздравиш и похвалиш чак когато се успокои. Ако трябва влизай и излизай по пет пъти на прибиране, докато постигнеш ефекта твоето влизане да не му прави чак такова впечатление.
Помоли гостите ти да правят същото. Нека не го вземат в прегръдки от вратата и не показват голямо вълнение. Ако трябва, да влязат и излязат 2-3 пъти. Знам също, че е трудно да молиш някого да ти съдейства в това, но много ще ти помогнат, ако се съгласят.
По-късно започни да му слагаш повод щом се звънне на вратата и прави леки корекции с него.

Единственият начин да го овладееш, е да го приучиш към по-голямо спокойствие в тези ситуации. Вярвай, ако правиш това, в бъдеще ще ти е много по-лесно.

#25 Потребителят е офлайн   mamaZu Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 513
  • Регистрация: 13-March 06
  • Location:Sofia

Публикувано: 31 March 2006 - 09:19 AM

mil

много много ти благодаря за добрите съвети r)

колкото за посрещането, той не скача ами се тръшва по гръб като труженичка на Моста на дружбата и докато не се изпонагалим 5 мин никакво прекрачване не мога да направя...един път щях да му съпя на корема:))

ще опитам с влизането и излизането...най-много комшийте да решат , че на стари год съвсем съм се побъркала, ама нали знаеш " по добре на хората в устата отколкото в краката":))

ще прегледам всички занимания, няма проблем с руския nok
User's Signature

Човек трябва да бъде достатъчно голям, за да признае грешките си, достатъчно умен, за да спечели от тях, и достатъчно силен, за да ги поправи!

#26 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 05 April 2006 - 10:26 PM

Занятие 5




Място за занятията

За изработване на навиците идване и сядане по команда засега използвайте едни и същи места. Не е нужно да опитвате да правите това при наличието на отвличащи дразнители.

Необходимо време

Общото време е 90 мин. Както и на предишното занятие, вие ще отработвате различни упражнения в различно време на деня. Не тренирайте веднага след хранене вкусопоощрителният метод на обучение ще бъде неефективен (кученцето няма или ще реагира неохотно на лакомството).

Лакомство

Като лакомство е най-добре да се използва варено месо. Подходящ е и всеки продукт, който кученцето харесва. Давайте лакомството на малки хапчици, по 5-7 милиметра (необходимо е да го нарежете или начупите предварително). Парченцата трябва да са достатъчно малки, така че кучето да не се нахрани след 3-5 поощрение.

Препоръки

Вашия питомец трябва вече бързо да идва при вас по команда и жест; да сяда, макар и не винаги, но да се старае да дочака лакомството в течение на 5 секунди; да тича на място по жест и команда; да се разхожда спокойно по тротоара, близо до оживено движение; да яде лакомство, сложено в намордник и да реагира спокойно на автомобил, който в непосредствена близост до кучето включва и изключва двигателя.
Пристъпвайки към отработване на упражненията, сложете на кучето нашийник.
Между всички упражнения както преди правете почивки не по-малки от 5 минути, през които не опитвайте да отработвате упражнения. Нека кучето просто да почине и да потича.

Упражнение #1 (Времетраене 10 минути)

Идване по команда

След 10 минутна разходка, започнете отработването на упражнението. Днес въвеждаме поредното усложнение приучаване към сядане след идването.
Подайте команда при мен и съответния жест изпъната встрани лява ръка. Парченце лакомство скрийте в дясната си ръка. Щом кученцето дотича при вас, веднага подайте команда седни и изпълнете жеста с дясна ръка (ръката напред, дланта кън кучето). Ако кучето се бави с изпълнението, привлечете вниманието му с миризмата на лакомството, така, както правехте при първите упражнения за сядане по команда. За сега не обръщайте внимание на това, къде и как сяда кученцето. Ако то изпълни сядането, веднага го поощрете, дайте му лакомството и го пуснте да се разходи. За сега не е нужно да се отработва задържане или да се опитвате да постигнете бързо и красиво сядане.
Повтаряйки упражнението в бъдеще, всеки път след повикване командвайте кучето да седне. Никога не променяйте това правило, сядане след идване трябва да стане закон за кучето. В бъдеще ще престанем да подаваме команда седни кучето ще сяда след идване само.

Упражнение #2 (Времетраене 10 минути)

Сядане по команда

Продължавайте да работите върху задържането след сядане, така, както правехте на предишното занятие. Дайте команда седни и жест, заставете кучето да задържи 5 сек. Ако се налага, привлечете вниманието му с миризмата на лакомство и допълнително подаване на жест (за това ще ви се наложи да преместите лакомството от лявата в дясната ви ръка).
Повторете упражнението 5-6 пъти.


Упражнение #3 (Времетраене 10 минути)

Приучаване на място

Това упражнение се отработва у дома.
Поредното усложнение. След като кучето дойде на мястото си, задръжте го 5 секунди и чак тогава му дайте лакомството и го поощрете с команда браво и погалване. Ако кучето не остане на мястото си 5 сек. привлечете вниманието му с лакомството и повторете жеста увличайки го след ръката.
Дали кучето ще седи или лежи на мястото си не е важно. Поощрете го за това, че е дошло на това място.
Повторете 5-6 пъти.

Упражнение #4 (Времетраене 15 минути)

Приучаване към повод и др.


Разхождайки се с кучето със закачен към нашийника къс повод, продължавайте да го приучавате към опъване на повода и леки подръпвания. От време на време му давайте лакомство от намордника, поощрявайки го с глас и погалване. В момента, в който кучето яде предложеното лакомство, задръжте намордника 2-3 сек, без да го сваляте.

Упражнение #5 (Времетраене 20-30 минути)

Социализация


Когато се разхождате по улицата се старайте да се разминавате с повече хора. Избирайте за това многолюдни места, например спирки. Поощрявайте кучето и го ободрявайте, когато се разминавате с хората.
По време на разходката идете и близо до входа, на някой подлез (ако има наблизо).
Приближете се и до някое кръстовище с оживено движение, но за сега не е нужна да учите кучето да пресича (това се учи след отработване на първоначалния условен рефлекс движение ред).
Ако кучето се бои панически, ще ви се наложи да се върнете към предишните занятия и да отработвате предишното упражнение до тогава, докато кучето не привикне.

Упражнение #6 (Времетраене 15-20 минути)

Приучаване към возене в автомобил


Днес и при това упражнение въвеждаме уложнение.
Отворете вратата на колата преди началото на упражнението. Помощника ви, както и преди, трябва 3-4пъти да включи и спре двигателя. В това време вие се разхождайте с кучето около колата, сядайте вътре и после излизайте. Поощрявайте кучето, когато сяда вътре и когато излиза.
Ако кучето показва безспокойство, тогава трябва д влиза в автомобила, само когато двигателя е изключен.

Упражнение #7 (Времетраене 10 минути)

Развиване на апортировъчни реакции


Днес продължете да играете с апортировъчни предмети. Нека кучето участва в борбата за предметите, да тича след тях преди да ги хване. Активно използвайте премети на ластик и връв. Избягвайте силни дърпания.
Всеки път кучето трябва да бъде победител и да получава предмета. Не създаайте ситуации, в които кучето не получава нищо, а предмета остава у вас.

Повторете занятието след ден. Не бързайте самостоятелно да усложнявате упражненията.


Съвети как да избягвате най-честите грешки

Старайте се на всяко занятие да отработвате някое усложнение. Например, при отработване на идване по команда се стремете към скорост и точност на идването, без да обръщате внимание на това, как сяда кучето. В бъдеще, когато скоростта и точността на идването станат приемливи, можете да се заемете с качеството и точността на сядането.

Ако кученцете много се отвлича от различни дразнители по време на упражнението за социализация, постарайте се да продължите маршрута си така, че да се отдалечите от тези дразнители. Не забравяйте да поощрявате и ободрявате кучето.

Най-удобното място за превозване на куче е на задната, дясна седалка. Така кучето ще ви пречи по-малко при шофиране, в същото време вие ще можете да се обърнете към него и лесно да го достигнете.

За да не цапа колата, постелете за кучето малка постелка на определеното за него място. Виждайки постелката, кучето по-лесно ще разбере, че в колата трябв да ляга само на тази постелка.

Приучавайки кучето към автомобил, активно използвайт лакомство. Така обучението ще бъде най-бързо и безболезнено.

При всички упражнения, в които на кучето се налага да привиква към странични дразнители, най-голям ефект има по-честото повторение на сравнително кратки упражнения. Отделяйте на социализацията поне 15-20 минути ежедневно.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#27 Потребителят е офлайн   wattie Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 205
  • Регистрация: 19-August 06
  • Location:София, България

Публикувано: 19 August 2006 - 07:44 PM

Темата е трахотна и мога да кажа, че кученцето ми почна да сяда още от първия ден. С другите (освен с колата, в която се вози без проблеми) обаче нямаме особен успех :) Продлжаваме да опитваме!

#28 Потребителят е офлайн   gabipap Икона

  • Непоправим оптимист
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 2128
  • Регистрация: 03-August 06
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Животни, природа, истински хора, MLM. Здравословен и природосъобразен начин на живот. Хубави книги, нови знания - всичко, което ме провокира да мисля.

Публикувано: 20 August 2006 - 12:51 AM

Ние сме още съвсем бебе и не излизаме /освен на двора/. Но започнах да го уча на някои от командите.
Също усвои сядането още първия ден nok , вече сяда само по команда /гласова, и без жеста/. С идването по команда също бележим успехи. Но с другите нещо не се получава за сега l)
Благодаря за хубавата тема и за вложения труд на преводача l) b)
User's Signature

Ако всеки от нас прави добре и отдадено това, което е негова работа, ако осъзнаем, кои са истинските ни желания и не пожелаваме това, от което нямаме нужда, ако помагаме на беззащитните - светът ще е едно прекрасно място!

#29 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 20 August 2006 - 06:27 AM

Леле, ами те са общо 15. Ще трябва да преведа и останалите, особено щом някой има интерес r)
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#30 Потребителят е офлайн   wattie Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 205
  • Регистрация: 19-August 06
  • Location:София, България

Публикувано: 23 August 2006 - 06:48 PM

Цитат

Леле, ами те са общо 15. Ще трябва да преведа и останалите, особено щом някой има интерес r)

Ами те са доста сходни - просто обобщете разликите и всичко ще е точно :)

BTW и моето е съвсем бебе и още не излиза :Р

#31 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 23 August 2006 - 07:02 PM

Цитат

Ами те са доста сходни - просто обобщете разликите и всичко ще е точно :)

Какво значи сходни? Това са упражнения! Какво значи да обобщиш разликите между упражнение 2 от ден първи и упражнение 8 от ден 27-ми?
Такова изказване може да направи човек, който не е пробвал нито едно от упражненията и май няма намерение.

#32 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 23 August 2006 - 08:14 PM

Ами те не само не са сходни, ами си имат и последователност. Првят се едно след друго(пише през какъв период и всяко по колко време), ако все пак ги прочетеш ще разбереш, че се въвежда нещо ново, на базата на научени вече неща.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#33 Потребителят е офлайн   ivelinka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 116
  • Регистрация: 23-August 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 24 August 2006 - 11:36 AM

Здравейте,

много са интересни материалите ;) И най-вече с уважение към превеждащите super best .

Аз съм с голямо куче, но ми е интересно да чета материалите за възпитание и дресировка и се надявам до няколко месеца, живот и здраве, да задумим моята глезла и да гледам и възпитавам малко кученце.

Продължавайте в същия дух материалите са много интересни има доста неща, които не знаех r) b) bravoS !

#34 Потребителят е офлайн   wattie Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 205
  • Регистрация: 19-August 06
  • Location:София, България

Публикувано: 27 August 2006 - 08:58 AM

Цитат

Цитат

Ами те са доста сходни - просто обобщете разликите и всичко ще е точно :)

Какво значи сходни? Това са упражнения! Какво значи да обобщиш разликите между упражнение 2 от ден първи и упражнение 8 от ден 27-ми?
Такова изказване може да направи човек, който не е пробвал нито едно от упражненията и май няма намерение.

Не ме разбрахте - имам предвид да се пропуска превода на еднаквите неща, а да се пишат само разликите. Нещо от сорта:

Урок №1 - правите следните стъпки.... (подробно описание) и след това награждавате кучето
Урок №2 - повторете същото два пъти и чак тогава го наградете


П.С. по тези упражнения научих кучето да сяда по команда до степен без жестове и награди на третия ден (кучето е ротвайлер на 2 месеца и две седмици), тъй че съм ги пробвал

#35 Потребителят е офлайн   Diyana Char Икона

  • Freaky animal
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 853
  • Регистрация: 29-December 05
  • Location:София

Публикувано: 29 August 2006 - 03:24 PM

super best Ей, страшни сте. Нямаше досега така подробно сдъвкано, дословно обяснено, и недосадно, ами ясно... Страшни сте. За начинаещ и дори за неначинаещ е много полезно. Дано повечко хора се зачитат в него, когато не са наясно. Чудесна тема. Браво!!! super best

#36 Потребителят е офлайн   nadita Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7
  • Регистрация: 31-August 06
  • Location:София, Гоце Делчев

Публикувано: 31 August 2006 - 12:30 PM

Здравейте!
Страхотни сте и блкагодаря на преводача.
Ние с Марк сме съвсем нови тук и още от днес ще започнем . Притеснява ме това , че е на 10 месеца и от два дни се познаваме. Вчера се научихме да сядаме , но само ако държа лакомство.
Изключително съм щастлива , че упорито се рових в нета и открих сайта, а благодаря на Diyana Char за помоща. bravoS
А това сме ние.

Прикачени файлове



#37 Потребителят е офлайн   gulev_1991 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 250
  • Регистрация: 06-November 06

Публикувано: 04 January 2007 - 06:58 PM

много полезна и хубава тема е!на мен страшно много работа ми върши!!браво!по последователност кучето научава много!:)блаодаря

#38 Потребителят е офлайн   Dogo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 249
  • Регистрация: 09-May 06
  • Gender:Male
  • Location:Бургас
  • Skype:

Публикувано: 05 January 2007 - 12:51 AM

r) На мен ли така ми се струва или занятията са само 5 от общо 15 bl)

#39 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 05 January 2007 - 08:18 AM

Има линк в началото на темата към целия курс.
Приема се помощ с превод.

#40 Потребителят е офлайн   Dogo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 249
  • Регистрация: 09-May 06
  • Gender:Male
  • Location:Бургас
  • Skype:

Публикувано: 06 January 2007 - 01:05 AM

Разглеждал сам го линк-а мерси все пак за инфото. r) Руския ми е направо невероятен b) l)

  • (17 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни