Dog.bg Форуми : Курс обучение на малкото куче

Към съдържанието

 
 
 
  • (17 Страници) +
  • « Първа
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Курс обучение на малкото куче Оцени темата: ***** 13 Гласове

#281 Потребителят е офлайн   Marinka7 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 263
  • Регистрация: 26-May 13
  • Gender:Female

Публикувано: 26 July 2013 - 12:22 PM

Показване на мнениетоLaurena, в 02 April 2013 - 08:14 AM, написа:

Здравейте, благодаря за темата, изключително е полезна!

С моя двумесечен бебок имаме проблем и от няколко нощи не съм спала.
През деня си почива спи в легълцето си, след като сме си играли и т.н., но когато се събуди през ноща започва да скимти непрестанно за да си поиграем и/или да го гушна за да заспи пак. Веднъж след половин-часово скимтене го качих на леглото с мен и като се събудих се беше изпишкал в ъгъла на леглото. Веднага го смъкнах и смених чаршафите, но беше късно да му кажа 'не' и просто не знаех как да реагирам за да му покажа, че е направил беля. От тогава винаги когато съм на леглото и чета примерно или почивам той скимти за внимание. Ако стана през ноща и го сложа на леглото му и го почеша малко той се унася.
Започна да ми съдира матрака от опити да се качи на леглото.
Не знам какво да правя. Невъзможно е да игнорирам толкова продължително скимтене по цяла нощ и сърцето ми се къса.

Страх ме е, че ще започне да се опитва да ми привлече вниманието с други номера. Не искам да го уча да не може да изкара ноща без човешка ласка. Помогнете ми!

И моето е на 2 месеца,ние също имаме този проблем и може би решението беше като не се затваряше вратата и може да си ходи по коридора напред - назад :wb_052:

#282 Потребителят е офлайн   Nero-Bombero Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 2
  • Регистрация: 16-August 13

Публикувано: 17 August 2013 - 07:48 AM

Здравейте,пиша в тази тема,защото смятам,че може би все още спадаме към "малкото куче",но след прочетеното тук реших,че се образува проблем и по-добре да попитам някой доста по-компетентен от мен. Ще разкажа за малкият ни принц,Нерон.
Неро е сибирско хъски и след 2 седмици прави 4 месеца.Учиме го него и нас по книга :) всичко е много добре,доста по-едър е от другите си събратчета,тежи 13 кг,сменя зъбки в момента,много игрив и умен.Взехме го на 32 дни в деня на първата му ваксина.Преодоляхме скимтенето на балкона вечерно време като отворихме балконската врата.На 2-т месец той знаеше какво е "седни,легни,дай лапа,остави,вземи,ела" Доста послушен докато не започнахме да излизаме 2 седмици след 3-та ваксина.Към хората на улицата нямаме прроблеми-радват ни се,ние пък сваляме уши и се милваме,но вкъщи докато играе не можем да го откажем от "джвакането на ръце" и то само на моите и на моя приятел.Та от както излизаме на първите си 2 дни беше смутен,покриваше се при нас после се разчупи и започна да играе с другите кучета. Прави ми впечатление,че от женските бяга,другите,които са на неговата височина се налага и бие,а с тези,които са по-големи от него,като мъжко хъски на 1 година,големи лабрадори и овчарки умира да ходи да играе с тях.Обратно по мисълта ми от както излизаме навън имаме доминантна агресия към плячката и храната. Докато яде ръмжи,ежи се,показва зъби и дори скача да хапе,същото направи вчера и навън с една ябълка,още по страх ме хваща като някое дете се приближава да го гали докато си чеша зъбките в/у ябълката. Не знам обаче как да се справим с този проблем в зародиш.Знам,че те не са агресивни кучета,че е възможно някой от родителите да е такъв,но по-важното е че незнам как точно да се изкорени проблема.Опитва ме се да го галим докато гризе ябълката,да му отвлечеме вниманието,но преди няколко дни се опитах да му отворя устата както и преди съм го правела за да изкарам един станиол със целуфан от устата му и ме ухапа с кучешките си зъбки и цялата ми ръка после беше в кръв,а той няма още 4 месеца :/ моля,помагайте !
Нерон и мама!

Снимка (и)

  • Прикачена снимка


#283 Потребителят е офлайн   Marinka7 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 263
  • Регистрация: 26-May 13
  • Gender:Female

Публикувано: 17 August 2013 - 03:23 PM

Много ценна информация,благодарности ! :flagbg:

#284 Потребителят е офлайн   Ashba Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7
  • Регистрация: 26-December 13
  • Gender:Male

Публикувано: 20 January 2014 - 05:09 PM

Здравейте, имам чихуахуа родено на 25ти Август 2012г. Къде в София е възможно да се запишем на курс по обучение?

#285 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 20 January 2014 - 05:23 PM

''Послушен''
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#286 Потребителят е офлайн   iNfRaSoNiC Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 131
  • Регистрация: 21-November 13

Публикувано: 23 January 2014 - 07:06 PM

Здравейте, с моя Джак Ръсел на 2 месеца и 5 дена почнахме обучението.
За сега само от вкъщи и само команди, седни, на място, ела тук, играта на дърпане и слагането на повода.
До момента след по около 10 повторения на всички изброени от 1-во упражнение имаме ефект.
Най-добър е той на команда ела. Само като си сваля ръката ( отворена) на земята и тича през глава :D

С команда седни пък нещата са най-странни. Кучето сяда без да му казвам или правя нищо :)
Породата е малко трудно, ще видим какво ще постигна.

Също така се учим че храна с дава само когато е спокоен и може да яде само когато му кажа.
Аз мисля, че ако всичко от тази тема се изпълни + двете неща от горния ред, дори без никакво друго обучение ще имаме куче, което е доста по-добро от повечето в България.
Дано винаги имам повече време и да се занимава с него, тъй като не намирам тема за обучение на възрастно куче :)
User's Signature

Качена снимка

#287 Потребителят е офлайн   ivangog Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 137
  • Регистрация: 05-March 12
  • Gender:Male
  • Location:pleven
  • Interests:скулптора , кучета , колоездене ,

Публикувано: 24 January 2014 - 06:50 AM

Показване на мнениетоNero-Bombero, в 17 August 2013 - 07:48 AM, написа:

Здравейте,пиша в тази тема,защото смятам,че може би все още спадаме към "малкото куче",но след прочетеното тук реших,че се образува проблем и по-добре да попитам някой доста по-компетентен от мен. Ще разкажа за малкият ни принц,Нерон.
Неро е сибирско хъски и след 2 седмици прави 4 месеца.Учиме го него и нас по книга :) всичко е много добре,доста по-едър е от другите си събратчета,тежи 13 кг,сменя зъбки в момента,много игрив и умен.Взехме го на 32 дни в деня на първата му ваксина.Преодоляхме скимтенето на балкона вечерно време като отворихме балконската врата.На 2-т месец той знаеше какво е "седни,легни,дай лапа,остави,вземи,ела" Доста послушен докато не започнахме да излизаме 2 седмици след 3-та ваксина.Към хората на улицата нямаме прроблеми-радват ни се,ние пък сваляме уши и се милваме,но вкъщи докато играе не можем да го откажем от "джвакането на ръце" и то само на моите и на моя приятел.Та от както излизаме на първите си 2 дни беше смутен,покриваше се при нас после се разчупи и започна да играе с другите кучета. Прави ми впечатление,че от женските бяга,другите,които са на неговата височина се налага и бие,а с тези,които са по-големи от него,като мъжко хъски на 1 година,големи лабрадори и овчарки умира да ходи да играе с тях.Обратно по мисълта ми от както излизаме навън имаме доминантна агресия към плячката и храната. Докато яде ръмжи,ежи се,показва зъби и дори скача да хапе,същото направи вчера и навън с една ябълка,още по страх ме хваща като някое дете се приближава да го гали докато си чеша зъбките в/у ябълката. Не знам обаче как да се справим с този проблем в зародиш.Знам,че те не са агресивни кучета,че е възможно някой от родителите да е такъв,но по-важното е че незнам как точно да се изкорени проблема.Опитва ме се да го галим докато гризе ябълката,да му отвлечеме вниманието,но преди няколко дни се опитах да му отворя устата както и преди съм го правела за да изкарам един станиол със целуфан от устата му и ме ухапа с кучешките си зъбки и цялата ми ръка после беше в кръв,а той няма още 4 месеца :/ моля,помагайте !
Нерон и мама!

Каква е тази доминантна агресия че не съм мн наясно ?!
А дали си свършил всичко по книга явно не си щом има такова държание .
Трябва да поработиш по социализацията , намери материали и прочети . Трябва да се работи и върху партньорството ви , щом си пази "плячката " от теб значи те има за конкуренция .
User's Signature

Не трябва непременно да сте луд за да работите при нас , но все пак помага !

#288 Потребителят е офлайн   ivangog Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 137
  • Регистрация: 05-March 12
  • Gender:Male
  • Location:pleven
  • Interests:скулптора , кучета , колоездене ,

Публикувано: 24 January 2014 - 06:53 AM

Показване на мнениетоiNfRaSoNiC, в 23 January 2014 - 07:06 PM, написа:


Аз мисля, че ако всичко от тази тема се изпълни + двете неща от горния ред, дори без никакво друго обучение ще имаме куче, което е доста по-добро от повечето в България.


Минимум !
User's Signature

Не трябва непременно да сте луд за да работите при нас , но все пак помага !

#289 Потребителят е офлайн   iNfRaSoNiC Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 131
  • Регистрация: 21-November 13

Публикувано: 24 January 2014 - 11:25 AM

Нашия обаче е доста страхлив и първите ни излизания ще са предизивкателство!
Ще видим днес след като пак трениране команда "на място" какво ще стане :) За сега само ме гледа умно и сладко :D
User's Signature

Качена снимка

#290 Потребителят е офлайн   iNfRaSoNiC Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 131
  • Регистрация: 21-November 13

Публикувано: 31 January 2014 - 10:27 AM

Моля за съвет. Искам да науча кучето, че в някой стаи не може да влиза без мое разрешение. Държа го на вратата, седнал, и само когато му кажа влиза, но това е така само когато съм там.
Ако ме няма или не гледам веднага си влиза. Как предлагате да постъпя, или просто да бъда последователен и в един момент, Лео ще разбере.

Също така ме притеснява, че яде вичко що намери по земята, това е много лошо... смятате ли, че се дължи на възраста му ( 70 дена) или да започваме някакво отучване от сега?
В момента му давам някакви награди по земята и го карам да седи мирно докато му кажа да не ги яде, но ефект има пак само когато го гледам, инак си яде :)
Благодаря.
User's Signature

Качена снимка

#291 Потребителят е офлайн   MiSs KiSs Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 464
  • Регистрация: 19-August 12
  • Gender:Female
  • Location:Пловдив

Публикувано: 31 January 2014 - 12:12 PM

Показване на мнениетоiNfRaSoNiC, в 31 January 2014 - 10:27 AM, написа:

Моля за съвет. Искам да науча кучето, че в някой стаи не може да влиза без мое разрешение. Държа го на вратата, седнал, и само когато му кажа влиза, но това е така само когато съм там.
Ако ме няма или не гледам веднага си влиза. Как предлагате да постъпя, или просто да бъда последователен и в един момент, Лео ще разбере.

Също така ме притеснява, че яде вичко що намери по земята, това е много лошо... смятате ли, че се дължи на възраста му ( 70 дена) или да започваме някакво отучване от сега?
В момента му давам някакви награди по земята и го карам да седи мирно докато му кажа да не ги яде, но ефект има пак само когато го гледам, инак си яде :)
Благодаря.


Ако искате да не влиза в някоя стая, докато ви няма, има едно много ефективно средство, наречено врата.
За какво ви е изобщо да го карате да прави всичко това на 70 дни? Според мен е все едно да учиш едногодишно човешко бебе на математика и физика. Изчакайте поне да стане на три месеца. До тогава "седни", "легни" и "дай лапа" е достатъчно. Заучаването на твърде много команди едновременно единствено ще обърка хайвана и няма да изпълнява нито една както трябва. Научете една команда в съвършенство, пък тогава мислете за нова.
Яденето на боклуци няма да спре скоро. Така опознават света. Ограничете колкото можете достъпа до всичко, което става за ядене.
User's Signature

Качена снимка

Качена снимка

Винаги ще останеш в сърцето ми, Ричи (1992-2009)

#292 Потребителят е офлайн   starrkopf Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1117
  • Регистрация: 10-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Pleven
  • Interests:All You Need is Love

Публикувано: 01 February 2014 - 07:44 AM

Показване на мнениетоShiBumi_GirL, в 20 January 2014 - 05:23 PM, написа:

''Послушен''

"...Много често хората сами си обучават кучетата,защото има съвпадение в темпераментите им. Когато обаче си вземат второ куче ,или когато то се окаже доминантно, силно или страхливо , ето тук вече идва треньора за да покаже
как най-правилно да се подходи към него ."
д-р К. Кандулкова
Моето куче - трети сезон 14 еп.

Дали някой ще го дообясни ?

PS. Като стана дума за доминантността и йерархията
Как ще се отървем от това щом и от екрана на родната телевизия ни заливат с подобни прозрения http://archive.bnt.b...vreme_za_gubene
User's Signature

Всеки има кучето,което заслужава...
https://www.facebook..._homepage_panel
https://www.facebook...34862426717095/

#293 Потребителят е офлайн   stefa Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 4
  • Регистрация: 12-June 13

Публикувано: 01 February 2014 - 08:55 AM

Моля, за съвет спешно!Как да приуча кучето да ползват за нуждите си банята.Взех 2 кутрета на 3 мес. от ARS като приемен стопанинСтарият прит го взе общината,а новият не е готов и в тази люта зима ми дожаля за мъниците.Нямам опит с малки кучета и си представях как ще тичат из топлия дом и ще се радваме и гушкаме .Кога да се радваме и гушкаме като аз тичам с кофа и парцал - паркети ,килими, мозайки, - акита, акита ,акита И не като на кутрета -като,че ли са мастифи..Пишкането вече ми е бял проблем.Може би , защото са живяли в клетка напоследък, не се приучват .Пазех банята да не влизат, но откакто попрочетох полезни неща тук , ще се помъча да я направя на тоалетна.Как дастане най -бързо,че търпението ми е........

#294 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 01 February 2014 - 09:06 AM

Извеждайте ги по-често навън за кратко време.
Кученцата вършат нужди веднага след храна,игра,сън.Така,че веднага след тези работи до тоалетната.
Изберете им място(примерно банята) и постелете памперс и при всяка една от горните ситуации ги водете на памперса.Ако ги сварите да правят белата другаде хващате на ръце и поставяте върху памперса.
Има в зоомагазините капки за привличане,към които аз съм скептично настроена,но пък някой споделят успех с тях.Може да опитате все пак да поръсите върху памперса или да натриете памперса с урина да ги привлича там.
С много търпение се научават,не очаквайте чудеса.Кученцата окончателно се научават да стискат до към 7 месец ,някои до годинка-просто всико е строго индивидуално.
Знам,че сте искали да помогнете,но едно кученце се гледа трудно,а пък две си е ''голям залък''
Успех :ba_025:
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#295 Потребителят е офлайн   stefa Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 4
  • Регистрация: 12-June 13

Публикувано: 01 February 2014 - 07:52 PM

ShiBumi_Girl, много Ви благодаря. Обзаведох се с книги,вкусни поощрения и стол в банята.Но объркването е пълно - едното свърши ли работа получава награда и го пускам от банята,за да разбира защо е било там.Настъпва плач и драскане по вратата, че не искат да са разделени и за секунда.Второто хабер няма, нито защо е било в банята, нито защо излиза.А кой е направил белята, никога не се знае. Мисля,че след седмица, ако няма подобрение вдигам бял байрак. :zz_020:

#296 Потребителят е офлайн   iNfRaSoNiC Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 131
  • Регистрация: 21-November 13

Публикувано: 16 February 2014 - 04:42 PM

Здравейте, ние с моя Лео ( ДРТ на почти 3 месеца ) вече сме на команда "До мен" или " Ред" , за сега само в къщи, но пак е добре.
Имам един въпрос, кученцето се опитва да скача и да си взима лакомството от ръката ми. Това поведение нормално ли е?
User's Signature

Качена снимка

#297 Потребителят е офлайн   koniarska Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 2842
  • Регистрация: 25-July 07
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Skype:

Публикувано: 17 February 2014 - 12:19 AM

не и не го позволявайте :)
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !

#298 Потребителят е офлайн   iNfRaSoNiC Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 131
  • Регистрация: 21-November 13

Публикувано: 20 February 2014 - 01:34 PM

Здравейте, ние от известно време имаме един проблем, който на този етап не знам как да поправя.
Когато се караме на кучето или то не е доволно и по някой път се опитва да проявява характер.
Примерно, наказваме го и му се караме, защото е направил някой беля, а той лае и от време на време леко се спуска да хапе.
В определени моменти изглежда озлобен дори. Как да процедирам в такива моменти? Ако продължа да се карам той си злобее още, ако престана пък да не си помисли, че така му минава номера и той казва на мен какво да правя?

Благодаря.


Според мен кучето ме приема за лидер, тъй като всичко осанало си е както трябва.
Дори когато му се карам, но по-лека сваля глава и седи помирен.
Но ако му се карам по-ожесточено тогава се проявява поведението от горния ми пост...
Ще постна въпроса си и в другата тема да видим.
Благодаря.
User's Signature

Качена снимка

#299 Потребителят е офлайн   Ev.Mink Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 161
  • Регистрация: 14-December 10
  • Gender:Female

Публикувано: 26 February 2014 - 01:55 PM

Показване на мнениетоiNfRaSoNiC, в 16 February 2014 - 04:42 PM, написа:

....
Имам един въпрос, кученцето се опитва да скача и да си взима лакомството от ръката ми. Това поведение нормално ли е?


Нормално е. Подрастващите кученца по принцип имат подчертана хранителна реакция към различни дразнители и именно това се ползва като най-достъпен метод за мотивиране да се изпълни дадена команда. На по-късен етап човек наблюдава в конкретното кученце какви още други реакции преобладават и започва да заменя хранителната стимулация с други мотивиращи средства.

Когато ползвате лакомство е добре да внимавате да не научите кученцето на грешно поведение. Добре е също да правите разлика между "подкуп" и "заработка" и да не дразните кученцето. Размахвайки наблизо или пред него храна е покана кученцето да се изправи и да скочи, и да започне скача към лакомството, минавайки от спокойно в превъзбудено състояние и невъзможност да изпълни вашето желание/команда . Първо давате команда и след изпълнението секунда-две награждавате с похвала и след това лакомство, а не обратното или едновременно. Така и двете страни ще са удовлетворени. По-подробно. в следващите страници може да прочетете за един първоначално труден начин на обучение на кученцето да очаква вашите напътствия, след като сте го приучили да сяда и да очаква вашето внимание за всичко:

Основна програма за възпитание на малко кученце (незадължителна, но база за по-нататъшно леко обучение на безпроблемен домашен любимец)

За обща култура може да изгледате видео с Ян Дънбар, в симулативен превод на български език:

Обучение на домашното куче - 1-ва част.

Обучение на домашното куче - 2-ра част.

Обучение на домашното куче - 3-та част.

Обучение на домашното куче - 4-та част.

#300 Потребителят е офлайн   Ev.Mink Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 161
  • Регистрация: 14-December 10
  • Gender:Female

Публикувано: 26 February 2014 - 02:29 PM

Показване на мнениетоiNfRaSoNiC, в 20 February 2014 - 01:34 PM, написа:

Здравейте, ние от известно време имаме един проблем, който на този етап не знам как да поправя.
Когато се караме на кучето или то не е доволно и по някой път се опитва да проявява характер.
Примерно, наказваме го и му се караме, защото е направил някой беля, а той лае и от време на време леко се спуска да хапе.
В определени моменти изглежда озлобен дори. Как да процедирам в такива моменти? Ако продължа да се карам той си злобее още, ако престана пък да не си помисли, че така му минава номера и той казва на мен какво да правя?

Благодаря.


Според мен кучето ме приема за лидер, тъй като всичко осанало си е както трябва.
Дори когато му се карам, но по-лека сваля глава и седи помирен.
Но ако му се карам по-ожесточено тогава се проявява поведението от горния ми пост...
Ще постна въпроса си и в другата тема да видим.
Благодаря.



Когато се възпитава куче с караници, крясъци, психически тормоз, груби физически наказания и т.н. се постига раздразнение, превъзбуждане и дори до агресивен отговор, ухапване, скачане, нападение от страна кученцето към дразнителя. Рано или късно, ако се продължава по тези методи да се "дресира" кучето вместо да се тренира, то ще бъде затормозено, стресирано с подтиснати реакции, които ще се проявят в най-неочакван момент в неконтролируеми поведенчески реакции към непознати и невинни хора/деца, себеподобни и др. обекти. Нека да правим разлика между дисциплиниране и насилие. Спомнете си как са ви възпитавали вас в детството и кой от методите ви е бил най-желан и е довел до най-трайни навици и позитивни уроци. Кое сте предпочитали - "шамарената фабрика" или поощрения, мотивация и личния пример на възпитателя/тренера/родителите? А сега какъв шеф/шефка предпочитате - силно мотивиращ, авторитетен или силно потискащ ви, плашещ, санкциониращ, авторитарен:) Кучето е социално същество като човека и се обучава най-успешно по същите позитивни и градивни критерии като нас.

Защо наказанието се проваля, какво върши по-добра работа?

И тази недоказана и удобно измислена теория за доминантността и лидерството на човека над кучето, над всичко живо и неживо в този свят, над природата въобще отдавна се опровергава в най-различни области с факти. Няма как и не е необходимо за мирното и щастливо съжителстване между човек и куче, човекът да доминира над кучето. Нито сме по-бързи, нито имаме техния нюх, слух, зрение (последно се говори за ултравиолетово зрение при кучетата) и инстинкти, нито условните ни рефлекси са еднакви. Кучетата са същества, които си пестят енергията и не я пилеят за излишни цели, различни от оцеляване, задоволяване на инстинкти и удолетворение от "заработването" на щастлив живот. А хората имат за идеали и цели такива мимолетни неща като консумацията и щастието на всяка цена, дори когато унищожават живот и природа. Кой кого води и изпреварва не е важно, важното е да се разбираме и взаимно да сме удовлетворени от добре свършената съвместна "работа"/живот. Напротив, добре обучените кучета могат да ни "изпреварят" и да ни спасят и защитят живота и здравето. Нали сме съзнателни и умни. Какво ни пречи да търсим и открием най-подходящата мотивация за нашия домашен любимец. Подобно все едно да се сърдим, че децата ни надминават нашите възможности един ден и няма да ни слушат. Кучето очаква от нас ясно обяснени му правила в именно това семейство, което го отглежда и възпитава и евентуално насоки при отклонение от тези правила. То е родено да ни следва и ако ние не го "четем" по езика на тялото какво ни казва, то много по-добре ни следи по 24 часа в денонощието какво ние му "казваме". И от това зависи какво ще бъде поведението му и дали ще стане проблемно или щастливо куче. Конкретно за кучетата и вълците има много изследователска съвременна литература, която накратко казва:

Алфа статус.

Е ли кучето животно на глутницата

Доминиращо куче.

  • (17 Страници) +
  • « Първа
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни