Dog.bg Форуми : Курс обучение на малкото куче

Към съдържанието

 
 
 
  • (17 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Курс обучение на малкото куче Оцени темата: ***** 13 Гласове

#41 Потребителят е офлайн   gulev_1991 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 250
  • Регистрация: 06-November 06

Публикувано: 06 January 2007 - 03:51 PM

Малко гадно,че е на руски ама пак ше четем!!!!

#42 Потребителят е офлайн   Nadq And Karma Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1634
  • Регистрация: 10-January 07
  • Gender:Female
  • Location:Варна

Публикувано: 24 January 2007 - 10:15 AM

Ами аз мога да преведа неска, една част примерно, защото цял ден съм свободна, тъкмо да се упражня малко, че съм болна и пропускам.Искате ли? r)
User's Signature

Представете си само каква тишина щеше да настане,
ако хората говореха само това, което знаят.

#43 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 24 January 2007 - 10:22 AM

Разбира се, давай и благодаря.

#44 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 26 January 2007 - 09:11 PM

Цитат

Ами аз мога да преведа неска, една част примерно, защото цял ден съм свободна, тъкмо да се упражня малко, че съм болна и пропускам.Искате ли? r)

О,да , супер. Стигнали сме до 6 занятие r) (то е наред за превеждане).
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#45 Потребителят е офлайн   gabi morales Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 1
  • Регистрация: 27-January 07

Публикувано: 27 January 2007 - 04:29 PM

nok ku4eto mi go e strah da izliza na vyn, ne ponasq povoda, ve4e mu e vreme da izliza,a to se dyrpa kato ludo...pomognete mi!

#46 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 27 January 2007 - 09:29 PM

Занятие 6




Mясто на занятието:
Отработването на идване по команда, сядане и лягане може да проведете на мястото, което сте ползвали при социализацията на първото и второ занятие (в парка, на 20-30 метра от голямо шосе).




Необходимо време:
Общо време 110 минути. Не тренурайте кучето веднага след хранене, тогава вкусопоощрителния метод няма да бъде ефективен (кучнецето няма или крайно неохотно ще реагира на лакомството).


Лакомство:
Като лакомство е най-добре да се използва варено месо. Подходящ е и всеки продукт, който кученцето харесва. Давайте лакомството на малки хапчици, по 5-7 милиметра (необходимо е да го нарежете или начупите предварително). Парченцата трябва да са достатъчно малки, така че кучето да не се нахрани след 3-5 поощрение.




Препоръки
Вашия питомец вече умее след команда да сядаи след съответния жест да се задържа на място кратко време (до 5 секунди); отива на място по команда и жест (със задържането на място е възможно още да имате проблеми); след идването по командасяда само в случай, че му подадете команда и жест. Кученцето спокойно се разхожда по улицата, не реагира на минаващите хора и коли. Кучето спокойно реагира на подръпването на повода, на намордника, влиза и излиза спокойно в кола. В същото време помощника ви пуска и спира двигателя.
Днес започваме изработването на още два навика: лягане по команда и движение на ред.

Пристъпвайки към отработването на упражнението, сложете нашийника на кучето. Между всички упражнения както и преди правете почивки не по-малки от 5 минути, през които не се занимавайте с обучение. Нека кучето свободно почине и потича.




Упражнение #1

Идване по команда


Необходимо време: 10 минути
Продължавайки да отработвате идването по команда, се занимавайте със сядането след идване. Подавайки командата при мен и жеста с ръка, бъдете готови веднага, шом кучето дотича при вас да го сложите са седне. За това използвайте допълнителен жест (като при сядане). Сега, за да получи кучето поощрение, не е достатъччно само да дойде. Поощрете го само след като седне.
Отработвайте упражнението 5-6 пъти.


Упражнение #2
Сядане по команда



Продължителност: 10 минути.
Днес продължителността на задържането след сядане удължете до 10 секунди. Ако кучето по време на отработването на навика става от мястото си, подайте жеста повторно. Не се безпокойте, ако питомецът ви все още не прави всичко точно, гласът ви трябва да е доброжелателен и ободряващ.
Повторете упражнението 5-6 пъти.


Упражнение #3
Приучаване на място.

Продължителност 10 минути.



Това упражнение е нужно да правите у дома.
Отработвайки идването на място по команда и жест, изисквайте задържане от 10 секунди. Ако е необходимо, стойте по-близо да мястото, за да можете на време да въведете нужните дразнители. Лакомството давайте и поощрявайте кучето само след като то остане на мястото си 10 секунди. Намомняме: не е важно какво ще прави на мястото си. Нека стои, лежи, седи или скача, главното е да не мърда от него.
Это упражнение необходимо провести дома.
Ако кучето провали (ако се махне от мястото си), върнете го обратно, изплзвайки лакомството, команда и жест. Поощрявайте кучето само в момент, в който то се намира на мястото си, а не когато се е махнало от него.
Повторете 5-6 пъти.


Упражнение #4
Приучаване към аксесоари

Продължителност 15 минути.



Продължавайте да приучавате кученцето към спокойни реакции при управлението с повода. Слагайки му намордника го стегнете и после веднага го свалете. Успокойте и поощрете кучето. Лакомството дайте на кучето не в намордника, а след като му го свалите. Сега не привличате вниманието на кучето към лакомството в намордника, а го поощрявате след като кучето даде спокойно да му се сложи и свали намордника.


Упражнение #5
Социализация

Продължителност 20-30 минути.

Днес започнете да приучавате кучето към пресичане на шосето и спокойни реакции към обществения транспорт.
Приучаването към обществения транспорт направете на спирката. Застанете на 10-15 метра от края на тротоара. Там обикновено има много хора. Обърнете внимание на това, как кучето реагира на тези хора, в случай на нужда го разсейте и успокойте, или го отведете по-далеч, ако е прекалено възбудено.





Упражнение #6
Приучаване към возене в автомобил

Продължителност 10-15 минути.



Един път за винаги определете мястото, което ще заема кучето в колата. Това ще ви помогне да избегнете много неудобства и дори опасни ситуации (куче, което се мята из салона и пречи на управлението на автомобила). Изисквайте от кучето винаги да се намира само на своето място.
За да се качи кучето в колата използвайте командата на място. Започнете да приучавате кучето към мястото му в колата такак, както првите това у дома. Тъй като сега има странични дразнители (шума на двигателя, миризмите в салона), управлявайте кучето, както правихте на първото занятие: дайте конюманда на място, привлечете му вниманието с миризмата на лакомството и с ръка го отведете до определеното му място. С другата ръка дръжте повода, управлявайки кучето. В колата не пускайте кучето, седнете до него. Поощрете кученцето и постойте в колата известно време (няколко минути), изведето го от колата и го поощрете.
Няколко пъти по време на отработването на упражнението повторете влизането и излизането.


Упражнение #7
Развиване на апортировъчни реакции

Продължителност 10 минути.



Занимавайки се при условията от предишните занятия (преследване на апортировъчния предмет, борба за него), от време на време хвърляйте предмета към себе си под краката. Педи това е нужно да привлечете вниманието на кучето с движещия се предмет и чак след това да го хвърлите.


Упражнение #8
Приучаване към движение на ред.

Продължителност 10 минути.



Към изработване на навика пристъпвайте в условия на максимална липса на отвличащи дразнители. Преди всичко се занимавайте на същото място, на което започнахте да изработвате сядането по команда. Все още кученцето не може адекватно да реагира на силните подръпвания на повода. За това не бива още да ги изполвате. Основния метод за изработване на навика е вкусопоощрителния.
Кученцето трябва да е от лявата ви страна. Вземете повода в дясната ръка, а в лявата длан стиснете късче лакомство. Подайте команда ред, привлечете вниманието на кучето с миризмата (придвижете ръката с лакомството пред муцуната на кучето) и запонете движение напред. Движете се с бързи крачки, така кучето по-лесно ще ще се нагоди към вапето темпо, отколкото при бавен ход. Нужни са ви не повече от 7-10 метра.
През цялото време привличайте вниманието на кучето с миризмата на лакомството, дръжте месото право пред носа на кучето. Ако сте направили всичко правилно, кученцето ще върви редом с вас, заинтересовано душейки дланта ви. По време на движението ще ви се наложи да се приведете към кучето. Изминавайки 7-10 метра, поощрете кучето, дайте му лакомството и го пуснете да играе с цялата дължина на повода.
За 10 минути повторете упражнението 5-6 пъти.


Упражнение #9
Приучаване към лягане по команда

10 мин.


Сложете кучето да седне и седнете до него (нека кучето ви е от лявата страна). Завъртете нашийника му така, че карабината да е отдолу. Дръжте повода с лявата ръкадо самия нашийник и дърпайте надолу. Едновременно а дясната ръка (с лакомство в нея) привлечете кучето с миризмата и движете дланта напред и надолу. Кучето няма да има възможност да стане и ще легне (помогнете мус несилни подръпвания с повода). Щом кучето легне, веднага му дайте лакомството и го поощрете.
Повторете 5-6 пъти за 10 минути.

Повторете това занятие след ден, не бързайте да въвеждате сами усложнения



Съвети как да избягвате най-честите грешки
Винаги завършвайте занятието положително за кучето. Това значи, че не е нужно да докарвате кучето да такава умора, че да не може да изпълнява дори привичните упражнения. Опитвайте се да завършите упражнението тогава, когато питомецът ви направи това, което се иска от него и получи за това поощрение.

Лягането е добре да се отработва в края, тогава, когато кучето е вече уморено. Тогава кучето по-лесно ще запази исканото положение. Това е особено важно при кучета с много възбудима нервна система.
Ако кучето ви е прекомерно възбудимо, преди началото на занятието е нужно известно физическо натоварване. Това натоварване трябва да съответства на възрастта на кучето и физическите му възможности.

Най-важния момент при социализацията това е идването на автобуса (тролейбуса) към спирката. Вида на голямата машина, минаваща покрай кучето, често го плаши. За това бъдете внимателни, силната уплаха може да стане причина кучето дълго време да се страхува от обществения транспорт. Не отивайте прекалено близо до каря на тротоара до тогава, докато не се убедите, че кучето реагира на дразнителите спокойно.

Ако кучето по време на изработването на апортировъчните реакции губи заинтересоваността си или не може бързо да намери предмета, нужно е малко да оживите предмета размърдайте го с връвчицата, или с крак.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#47 Потребителят е офлайн   misheto7 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 845
  • Регистрация: 24-November 06
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Skype:

Публикувано: 27 January 2007 - 09:36 PM

от вече 2 месеца правим упражненията описани тук. bravoS на bushkata за времето и желанието да ги преведе и качи тук.благодарение на нея лудият кокер от който се оплаквах на mil сега е angelpik .имам само едно питане -когато изпълняваме "редом" след няколко крачки редом кучо започва да подскача леко и иска да вземе лакомството.дайте идея как да го отуча

#48 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 27 January 2007 - 09:59 PM

Цитат

имам само едно питане -когато изпълняваме  "редом" след няколко крачки редом кучо започва да подскача леко и иска да вземе лакомството.дайте идея как да го отуча

Цитат

Подайте команда ред, привлечете вниманието на кучето с миризмата (придвижете ръката с лакомството пред муцуната на кучето) и запонете движение напред. Движете се с бързи крачки, така кучето по-лесно ще ще се нагоди към вапето темпо, отколкото при бавен ход. Нужни са ви не повече от 7-10 метра.

T.e.- трябва да вървиш по-бързо от него, да го "увличаш" след себе си и ръката ти да е ПРЕД кучето, а не над него - така няма да скача, а ще следва ръката, която е пред него и се движи бързо. Освен това, трябва да е кратко - няколко метра -направи ли го -край. Иначе се губи "увличащия" момент и то започва да иска да се докопа до лакомството с всякакви средства. r)
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#49 Потребителят е офлайн   misheto7 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 845
  • Регистрация: 24-November 06
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Skype:

Публикувано: 27 January 2007 - 10:34 PM

мерси bushka утре ще пробваме пък после ще почерпя cheers .ако успеем ще сме един от малкото кокери вървящи редом b)

#50 Потребителят е офлайн   Slander Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7
  • Регистрация: 08-April 06

Публикувано: 28 January 2007 - 12:18 AM

Имам един въпрос, понеже малко късно видях тази полезна тема, кучето не се вмества в някои от критериите.
Например тя е на 7 месеца, знае командите седни, дай лапа, дай другата и лягай. Започнах да я уча на "При мен". Обикновено докато тя е на 5-6 крачки разтояние аз й показвам наградата, при което тя се насочва към мен, аз казвам "При мен", тя сяда и чака. Изпълнява го с лекота и си мисля, че е твърде хубаво, за да е истина. Да продължавам ли същите действия или бъркам някъде? Защото си мисля, че с командата ще свикне лесно, но от друга страна не съм сигурен, че го правя правилно. А ако я извеждам навън тя често се отдалечава от мен, но на такова разтояние, че да ме държи под око и съответно се придържа към моя курс. Когато я викам, тя не идва, а продължава да си души и да разучава. В този случай прибирането става изключително трудна задача. Ще съм благодарен, ако някой ме посъветва какво да правя.

#51 Потребителят е офлайн   misheto7 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 845
  • Регистрация: 24-November 06
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Skype:

Публикувано: 28 January 2007 - 12:42 AM

slander прочети и отработете заедно упражненията посочени в темата .когато сте навън след като сте се разходили 10-15 мин за извършване на физиологичните нужди я пусни да тича и през изавестно време я викай при теб.използвай една и съща команда и жест и при всяко идване й давай награда и я хвали .нокога не я викай когато знаеш че няма да дойде/души нещо,заиграла се е с друго куче и т.н/.когато подадеш команда винаги изисквай изпълнение.никога не я наказвай и не й се карай за нещо когато тя е дошла сама при теб .ако искаш да направиш корекция за нещо отиди ти при нея.след време тя ще привикне към командата и ще я изпълнява и без лакомство/ние се научихме така ама колко бисквити изядохме докато се научи b) /.прочети и темите в подписа на mil там има много полези неща.успех в обучението

#52 Потребителят е офлайн   Slander Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7
  • Регистрация: 08-April 06

Публикувано: 28 January 2007 - 12:55 AM

Цитат

slander прочети и отработете заедно упражненията посочени в темата .когато сте навън след като сте се разходили 10-15 мин за извършване на физиологичните нужди я пусни да тича и през изавестно време я викай при теб.използвай една и съща команда и жест и при всяко идване й давай награда и я хвали .нокога не я викай когато знаеш че няма да дойде/души нещо,заиграла се е с друго куче и т.н/.когато подадеш команда винаги изисквай изпълнение.никога не я наказвай и не й се карай за нещо  когато тя е дошла сама при теб .ако искаш да направиш корекция за нещо отиди ти при нея.след време тя ще привикне към командата и ще  я изпълнява и без лакомство/ние се научихме така ама колко бисквити изядохме докато се научи  b) /.прочети и темите в подписа на mil  там има много полези неща.успех в обучението

Мерси за съветите, току що ги видях темите в подписа на mil_, които са повече от невероятни!

#53 Потребителят е офлайн   misheto7 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 845
  • Регистрация: 24-November 06
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Skype:

Публикувано: 28 January 2007 - 11:27 AM

slander успех и пиши как върви обучението.пък като ги научим на всичко ще почерим mil и bushkata за хубавите теми и съвети cheers

#54 Потребителят е офлайн   Bonbonenata Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7
  • Регистрация: 09-February 07

Публикувано: 09 February 2007 - 11:24 PM

Здравейте. От три дена имам куче b) l) Мини пудел на 3 месеца. Отдавна знам сайта, но сега с животичне е съвсем различно. Тази тема много ми харесва.

Та на въпроса. Естествено, мъчим се още на първото заниятие. Мисля, че вече свикна с вкъщи, така че... Ето въпросчетата ми:
1. Значи като почнем да упражняваме, то полудява тотално. Почва да подскача, да се хвърля, да си играе. Това с "при мен"... Че то се хвърля с ееееей така скорост.А като почне да иде, имам чувството, че ръката ми ще изяде. Вече окончателно не си чувствам пръстите.
2. Като се опитвам да си сложа ръката над него (така че да седне) почва едно лудешко подскачане, изобщо не сяда.
3. Малко тъп въпрос, но трябва да питам - какво е повод? Доколкото чета не е събитие l)

Въз осноснова на 1 и 2 си мисля, че нещо не правя както трябва...
User's Signature

Качена снимка

#55 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 10 February 2007 - 12:42 AM

Цитат

Здравейте. От три дена имам куче b)  l) Мини пудел на 3 месеца. Отдавна знам сайта, но сега с животичне е съвсем различно. Тази тема много ми харесва.

Та на въпроса. Естествено, мъчим се още на първото заниятие. Мисля, че вече свикна с вкъщи, така че... Ето въпросчетата ми:
1. Значи като почнем да упражняваме, то полудява тотално. Почва да подскача, да се хвърля, да си играе. Това с "при мен"... Че то се хвърля с ееееей така скорост.А като почне да иде, имам чувството, че ръката ми ще изяде. Вече окончателно не си чувствам пръстите.
2. Като се опитвам да си сложа ръката над него (така че да седне) почва едно лудешко подскачане, изобщо не сяда.
3. Малко тъп въпрос, но трябва да питам - какво е повод? Доколкото чета не е събитие l)

Въз осноснова на 1 и 2 си мисля, че нещо не правя както трябва...

Мисля си, че ако е прекалено енергичен и възбудим е хубаво тогава да опиташ упражненията след хубава разходка, да се е поуморил.
А защо скача и ти хапе ръката? Заради лакомството? Ако е толкова лаком - опитай тренировките след ядене - при много лакоми кучета стимула с лакомството пак ще работи, но може да е малко по-спокоен.

Повод е каишката, с която го водиш на разходка. r)

п.п. Възползвай се от това, че идва с огромна скорост и удоволствие при теб. Винаги го хвали, когато идва. Когато видиш, че всеки момент ще се втурне към теб (дори без да си го повикала) - дай командата "при мен" -така след време ще свърже командата с идването.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#56 Потребителят е офлайн   kara and cveti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1314
  • Регистрация: 04-December 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 02 March 2007 - 01:31 AM

Здравейте,благодаря ви за полезния материял bravoS super best мойта палавница скоро ще стане на 6мес. от малка я научих на седни,легни,на място,дай лапа,но незнам защо колкото повече пораства толкова повече не слуша и не испълнява.Когато я карам да легне започва да скача,лае и да се заиграва,все по рядко ми испълнява командите.Тук чета за наказание,в какво се състой то?Моля ви дайте ми съвет какво да правя и как да въспитам кучинка r)

#57 Потребителят е офлайн   cvetunka Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7
  • Регистрация: 19-January 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 15 March 2007 - 06:20 PM

Това е превода на 7 и 8-мо заниятие. Ако откриете някои неточности ми кажете да ги поправя.


Занятие 7

Mясто на занятието:
Отработването на идване по команда, сядане и лягане може да проведете на мястото, което сте ползвали при социализацията на първото и второ занятие (в парка, на 20-30 метра от голямо шосе).

Необходимо време: Общо време 110 минути.


Препоръки

Вече сте отработили достатъчмо голям комплекс от навици заедно с кучето си. За да ви е по-лесно да се занимавате, можете да обеедините отрабтоването на отедлните навици в групи и за вбъдеще да се придържате лъм определн график за изпълнение на упражненията. Сутринтта повреме на разходката отработете идване по команда, след кратко прекъсване е възможно да проведете упражнението за социализация. За приучаване на място и лягане е по-добре да изберете време по средата на деня ( когато е възможно). Между отделните упражнения правете почивка от 10-15 мин. В края на деня е подходящо за правите упражненията за откриване на предмети. Вечерно време тренираите с автомобил. Командата на място усъвършенствайте вкъщи по всяко време, но помнете че ако те се прибрали от тренировка кученцето ще е изморено. То почти винаги трябва да сяда замостоятелно след подаване на команда но понякога си помогнете с жест. След подаване на команда легни кучето трябва да се задържи в тази поза 10 сек. След команда на място и жест трябва да застава на място и да стои там 10 сец. Трябва да реагира спокойно на наморника. Трябва също да е спокойно на улицата, въпреки че може да реагира на спирката на автобуса. Между отделните упражнения правете почивки не по-мали от 5 мин., защото няма да усвои командите. Оставете кученцето да потича.



Упражнение #1 - (Необходимо време: 10 минути)

Идване по команда

След подаване на команда при мен и жеста с ръка, дайте възможност на кученцето като дотича при вас само да седне. За това е необходимо да направите пауза от 2-3 сек. Ако кученцето не възнамерява да сяда, подайте допълнителен жест. Окуражете го само в случай, че седне самостоятелно. Нормално е в това заниятие ако кученцето все още не сяда самостоятелно веднага след подаването на командата. Проявете спокойствие. За 10 мин повторене упражнението 5-6 пъти.

Упражнение #2 - (Продължителност: 10 минути.)

Сядане по команда

Днес продължителността на задържането след сядане удължете до 15 секунди. След като седне се обърнете и направете 2-3 крачки и после се вернете към него. Не позволявайте на кучето да стане веднага след като се обърнете, в противен случай кучето ще започне да се изправя всеки път когато се обърнете. Ако кучето по време на отработването на навика става от мястото си, подайте жеста повторно. Повторете упражнението 5-6 пъти.


Упражнение #3 (Продължителност 10 минути. )
Приучаване на място.

Това упражнение е нужно да правите у дома. За да пратите кучето на мястото му от друга стая е все още рано. Пристъпете към отработване на упражнението, доближете мястото на кученцето, подайте команда и жест. Говорете ясно и енергично но в никакъв случай не използвайте заплашителна интонация. Трябва да се задърйи на мястот си 15 сек. Както при отработване на сядане по команда се отдалечете няколко стъпки от кучето след което: почерпка и окуражаване. Повторене 5-6 пъти.


Упражнение #4 (Продължителност 15 минути. )
Приучаване към аксесоари

След поставяне на наморника не ро сваляйте 15-20 сек. За да отвлечете вниманието на кучето го погалете. След това свалете наморника и го погалете и поощрете с това е добре. Поврорете 5-6 пъти за общо 15 мин. Не забравяйте да тренирате кучето към спокойствие при слагането на наморник.


Упражнение #5 - (Продължителност 20-30 минути.)
Социализация

Разхождайки се с кучето по улицата, от време на време го окуражавайте. Това е особенно необходимо при наличие на дразнители: пресичане на улицата, преминаване през подлез, влизане в автобуса, преминаване през тълпа от хора и т.н. ако кучето покаже страх в подобна ситуация е необходимо много внимателно да подходите към това което е подтикнало този страх. Не опитвайте за броени дни да привиквате кучето към такива дразнители, така само ще влошите нещата. Докато преодолее страха може да мине не една седмица а дори цял месец. Трябва да проявите търпение и постоянство, само така ще постигнете резултат.


Упражнение #6 - (Продължителност 10-15 минути. )
Приучаване към возене в автомобил.

Практикувайте качване в кола с командата на място. Да си припомним, че това място е установено, без да позволявате на животното да се движи от единя до другия край на колата. Не се отдалечавайте от палето. Приучавайте кучето да отива на мястото си в колата, както го правите вкъщи. Тъй като сега има странични дразнители (шума на двигателя, миризмите в салона), управлявайте кучето, както правихте на първото занятие: дайте конюманда на място, привлечете му вниманието с миризмата на лакомството и с ръка го отведете до определеното му място. С другата ръка дръжте повода, управлявайки кучето. В колата не пускайте кучето, седнете до него. Поощрете кученцето и постойте в колата известно време (няколко минути), изведето го от колата и го поощрете.Няколко пъти по време на отработването на упражнението повторете влизането и излизането.


Упражнение #7 - (Продължителност 10 минути. )
Развиване на апортировъчни и обонятелни реакции


Обърнете внимание на факта че името на упражнението се е променило. Сега няма да развиваме само апортировъчните, а и обонятелните реакции. След като привлечете вниманието на кучето към предмета, го хвърлете на 5-7 метра. Хвърлете го до някакво препядствие, например до храсти ( необходимо е кученцето да не види самото падане на предмета). Не задържайте кучета, оставето го веднага да тръгне след предмета. Като не е видяло къде точно е паднал предмета, кученцето ще се принуди да го потърси. След като го открие го окуражете. Повторете 3-5 пъти ( ако интереса му спадне не го карайте повече, по-добре е по-късно да се опитате пак).


Упражнение #8 -(Продължителност 10 минути. )
Приучаване към движение на ред. .

Продължете изработването на навика както в предишното заниятие. Не се опитвайте да увеличавате дистанцията, която изминавате с кученцето. Подайте команда до мен. Много по-важно е че кученцето реагира на тази команда и на жеста. По-добре е да изминете веднъж 7-10 метра, но кученцето да бъде заинтересовано да е в необходимата позиция, отколкото да е незаинтересовано и да се съпротивлява. Повода не трябва да е опънат. След като изминете дистанцията го поощрете. Повторете 5-6 пъти.



Упражнение #9 - (10 мин. )
Приучаване към лягане по команда


Навика за лягане по команда е много по-сложен от навика за сядане. Затова не се учудвайте ако любимеца ви не го освои бързо. Продължавайте за правите упражнението, но вече преди да легне подайте команда легни. След като изпълнение на командата използваите лакомство за да задържите като използвате инструкциите от предното заниятие. Окуражете кученцето след като легне. Повторете този метод 5-6 пъти за 10 мин.

Повторете това занятие след ден, не бързайте да въвеждате сами усложнения


Съвети как да избягвате най-честите грешки

Да повикате при себе си след изпълнение на задържането не е задължително не само за кученца, но и за възрастни кучета. Разбира се когато навика на задържане е усвоен, ще можете да насочите кучето в посоката която искате, но в процеса на учене не правете това.

Не се занимавайте веднага след хранене на кучето. Току-що ялото куче не реагира толкова ефективно на лакомствата и този метод няма да е ефективен, а в действителност този метод е най-ефективен за обучение на малко куче.

Изберете място на заниятието, съобразявайки се със следните правила: за изработване на първоначален рефлекс влиянието на дразнителите трябва да е сведено до минимум. During bringing of the conditioned reflex to the habit on the contrary, the more complex the condition, under which is conducted the training, the more your ward smoothly will work.
Добрите ..... са задължителни за кучето, за да търси по миризми. Дори и да не възнамерявате да се занимава в последствие с подобни дейности, усъвършенстването на всички важни реакции за поведение е задължително. Укрепването на нервната система помага на кучето да е по-уравновесено и да възприема по-лесно.

Tрабва един път завинаги да определите мястото на кучето в автомобила. Ще ви помегне в бъдеще са избегнете опасни ситуации. Изисквайте кучето винаги за стои на своето място.

Трябва да запомните и стриктно да съблюдавте следното правило: трядва да поощрявате и награждавате кучето само при правилно изпълнение на упражнението. Необходимо е винаги за се приближавате кум кучето, в противен случай любимеца ви, очакващ награда , ще се дръпне от мястото и ще дойде към вас.

#58 Потребителят е офлайн   cvetunka Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7
  • Регистрация: 19-January 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 15 March 2007 - 06:22 PM

Занятие 8

Mясто на занятието:
Отработването на идване по команда, сядане и лягане може да проведете на мястото, което сте ползвали при социализацията на първото и второ занятие (в парка, на 20-30 метра от голямо шосе).

Необходимо време: Общо време 110 минути.


Препоръки


преминете към отрабтването на това занятие само след като сте се убедили, че е усвоена програмата от предишното. Вашият питомец би трябвало вече да знае достатъчно много да идва при вас при първа команда и след това да сяда самостоятелно. При отработването на сядането кучето трябва да може да изпълнява до 14 секунди и да реагира спокойно на вашето движение наоколо му. Издържането след команда на място също трябва да бъде поне 15 секунди. Кученцето трябва д ареагира спокойно на дразнителите на улицата, на намордника, да е спокойно в автомобил, в кйто работи двигателя, отварят се и се затварят вратите. Движението до вас трябва да става и на 7-10 метра, с помощта на лакомство
Започвайки упражненията, сложете нашийник на кучето.
Както и преди, давайте на кучето не по-малко от 5 минути за почивка между упражненията, като не се опитвйате през това време да му изработвате навици. Нека просто потича и си почине.

Упражнение #1 - (Необходимо време: 10 минути)

Идване по команда
След като кучето е дошло и седнлао пред вас, накарайте го да стои в тази поза 5-10 секунди. Ако седи, без да мърда от мястото си , просто задръжте времето и го наградете. Ако се разсейва го накарайте да седне, подавайки команда и жест. Нгардата трябва да се дава на кучето докато още седи, а не чак след като се е изправило.
Повторете 5-6 пъти.

Упражнение #2 - (Продължителност: 10 минути.)
Сядане по команда

Започнете упражението със сядане до 20 секунди. Докато питомецът ви седи, вие не стойте на място. Не е нужно да се отдалечавате на повече от 1-2 метра от него, но се движете наоколо му, като ту спирате, ту тръгвате отново. Внимателно следете поведението на кучето. Ако се разсейва (става), накарайте го да седне отново. След като е изтекло времето, коеото се определили за упражението, идете до кучето и го наградете.
Повторете 5-6 пъти.

Упражнение #3 (Продължителност 10 минути. )
Приучаване на място.
Това упражнение трябва да се прави у дома.
Постепенно увеличавайте времето на изпълнение след задаване на гласовата команда до 20 секунди.
Повторете 5-6 пъти.

Упражнение #4 (Продължителност 15 минути. )
Приучаване към аксесоари
Разхождайте кучето със сложен намордник за 2-3 минути. След кратко прекусване повторете упражнението. За да отвличате вниманието на животното потичайте малко с него. В края на упражнението наградете кучето, свалете му намордника и му дайте лакомство.
Не збаравяйте да приучите кучето към спокойна реакция когато го водите на каишка.

Упражнение #5 - (Продължителност 20-30 минути.)
Социализация

Подхождайте в въображение, когато избирате маршрути за разходка с кученцето. В района ви не трябва да има места, които не сте посетили. Това, че кучето реагира спокойно на рева на автобуса от съседната улица, не означава, че ще се държи също толкова спокойно и в центъра на града. Проверете и ако е нужно постепенно приучете кучето към евентуални дразнители.

Упражнение #6 - (Продължителност 10-15 минути. )
Приучаване към возене в автомобил

Направете следното упражнение след като кучето е на своето място в автомобила, излезте, без да затваряте вратата и стойте до колата 15-20 секунди. След това вземето кученцето и го поощрете. Повторете 3-5 пъти.

Упражнение #7 - (Продължителност 10 минути. )


Развиване на апортировъчни реакции

Хвърляйте предмета не само зад неголеми препятствия, но и достатъчно висока трева. Целта на това упражнение не е да поставяте препятствия пред кучето, а да го научите да търси предмета с помощта на обонянието си. Затова избирайте храстите така, че да бъдат лесни за заобикаляне, а тревата да е толкова висока, че движението в нея да не затруднява животното.
Активно поощрявайте любимеца си след като е намерил и донесъл предмета.

Упражнение #8 -(Продължителност 10 минути. )
Приучаване към движение на ред.
След като вече сте изработили навик на кучето, можете да се отдалечавате до около 15 метра. При това можете да направите няколко плавни промени на посоката, като при това привличате вниманието на кученцето с лакомство. Команда до мен може да се зададе отново само в случай, че кучето се разсейва и се опитва да избяга в друга посока.
Повторете 5-6 пъти.


Упражнение #9 - (10 мин. )
Приучаване към лягане по команда

Продължавайте да изработвате навик, изпозлвайки лакомство. След като кучето е легнало, го накарайате да задържи позата за 10-15 секунди и едва тогава о наградете. Седнете до кучето и бъдете готови да го контролирате.
Повторете 5-6 пъти
Повторете това занятие след ден, не бързайте да въвеждате сами усложнения


Съвети как да избягвате най-честите грешки
Ако видите, че кучето в уморено, в никакъв случай не снижавайте изискванията при отработването на отделните упражнения. По-добре проведете урока по друго време. Напълно недопустимо е да позволявате на кучето се разсейва по време на упражненията.

В най-добрия случай кучето трябва да се движи до вас след една, а не серия подадени команди. Ето защо след като веднъж сте подали първата команда по време на движение ползвайте само механични стимули.

Ако кучето ви е вяло, работи, сякаш никога не е подлаган на дресировка, а при предишното занятие всичко е било наред, незабавно прекратете упражненията. Възможно е да сте се престарали с натоварването, но е възможно кучето да се е разболяло. При всички положения веднага се обадете на лекар.

#59 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 15 March 2007 - 06:43 PM

cvetunka, worthy 1super
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#60 Потребителят е офлайн   petu604et0 Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 2
  • Регистрация: 15-March 07
  • Location:София

Публикувано: 16 March 2007 - 10:50 AM

Здравейте на всички!Аз съм нова във форума и ще се радвам да ми помагате!След 2 седмици ще си взема женско голдън ретривърче и съм много щастлива.Започнах да чета всичко което сте побликували и най- вече инфото което ни предоставя МИЛ.Искам кученцето ми да е отгледано с много любов и по най-правилния начин!Благодаря предварително!

Моля, не прикачвай картинки, без никаква връзка с текста.
мод


  • (17 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

2 потребители четат тази тема
0 потребители, 2 гости, 0 анонимни