Dog.bg Форуми : Корекция

Към съдържанието

 
 
 
  • (5 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Корекция една бесмислица, според мен Оцени темата: ***** 2 Гласове

#1 Потребителят е офлайн   Apso Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2548
  • Регистрация: 19-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Sofia
  • Interests:08886080270
  • Skype:

Публикувано: 09 June 2010 - 12:25 PM

Здравейте, отдавно мисля да започна тази тема : "Корекция".
Според моят скромен опит - в корекция няма смъсл.
1. "Воздействие на кучешки врат" - колко трябва да е силно? За своят живот аз съм видяла много кучета кои свободно и леко теглили след себе на стог нашийник упиращисе собственици с тегло около 100кг. Аз сама в екстремални случаи рязко! дигам куче на горе, така че той се оказва в полет! но това аз правя не като корекция, а като "евакуация" в случай ако някое куче напада моето. Моето куче не восприема това като наказание, а като "асансиор" до моите ръце.
2."Комуникация" много хора и начинаещи и опитни бъркат "корекция" с "комуникация". Дърпане на каишка е друг вариант да кажеш "Не", "Ела","сменяме посока", "идвай на пред"... Вопрос е в сила на "гласа", едни хора успяват да обеснят на своите кучета с леко напрегнане на повода, а други много и рязко дърпат.

Това е на кратко. С правилно обучение на куче до корекция (истинска корекция) прибегват може би 2 пъти за цял живот на куче.
п.с. до Галядогс,
Галя, ако имаш време напиши какво е корекция, аз забравих "формулата" :dh_188:

п.с. до всички

User's Signature

Кога човек взима ски- пьрво,той идва да се научи как да ходи на тях. Кога човек купува кола, то идва в училище да се научи как да кара тази кола. Но кога човек взима куче, вместо сам да научи как да общува със куче, той опитва да учи куче! Тотално объркана работа!
Качена снимка
училище

#2 Потребителят е офлайн   John Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 361
  • Регистрация: 22-December 05
  • Gender:Male
  • Location:София
  • Skype:

Публикувано: 09 June 2010 - 09:18 PM

Apso темата наистина е безсмислена.Просто при израза "корекция" се има в предвид корекция на неправилна постъпка,поведение и това,не е задължително да е свързано със строг нашийник.Корекцията може да стане и с гласова команда,жест дори неприятен шум/ако бъркам поправете ме/.Първото ми куче беше постоянно със строг нашийник,но при липса на подходяща команда зададена със съответният тон...нашийникът беше украшение.Корекцията трябва да върви с комуникацията,колкото по добре общувате с кучо,толкова по-малко корекции има.Със сегашните ми кучовци общуваме с жестове и леки подсвирквания.Просто сме се адаптирали един към друг и няма проблеми.
User's Signature

Няма лошо куче,има лош стопанин.

#3 Потребителят е офлайн   Catt Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 119
  • Регистрация: 22-May 10
  • Gender:Female
  • Location:Бургас
  • Skype:

Публикувано: 11 July 2010 - 09:58 AM

Apso, корекцията не е безсмислица, дори в някои случаи е просто наложителна. И за да се обоснова защо мисля така, ще дам само един малък пример:

Ако човек си вземе кученце от малко бебе и започне да се занимава с правилното му възпитание и обучение, до корекция в поведението му ще се стига изключително рядко, понякога дори няма да има и нужда. Но какво се случва при хората осиновили вече пораснало куче? А ако осиновеното куче идва от улицата или пък е било някога домашно, но след това натирено и оставено на произвола на съдбата? В тези случаи няма как да се знае какъв живот е живяло животното преди, нито дали е било обучавано и възпитавано както трябва. Често това не е правено, а там където е правен опит за възпитаване, е било с грешна методика. В такива случаи е абсолютно наложителна корекция в поведението.

Моето куче е на приблизителна възраст - 2г, осиновено. Никой не знае какъв живот е имал преди да попадне на улицата. Налага се да коригирам много неща в поведението му, повечето команди не са заучени правилно, доста неща изобщо не са научени, така че корекцията при нас е наложителна и върви редом с обучението.
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

#4 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 11 July 2010 - 10:32 AM

Доколкото разбирам, Апсо визира корекция единствено в смисъл на механично въздействие върху кучето, което му създава някакво неприятно усещане и по този начин го кара да се откаже от дадено действие.

#5 Потребителят е офлайн   Apso Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2548
  • Регистрация: 19-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Sofia
  • Interests:08886080270
  • Skype:

Публикувано: 11 July 2010 - 11:44 AM

Имах в предвид "Колко пъти трябва да теб нашлапам за да разбереш какво искам?"

и, в повечето случая под обучение с корекции хора разбират това:

User's Signature

Кога човек взима ски- пьрво,той идва да се научи как да ходи на тях. Кога човек купува кола, то идва в училище да се научи как да кара тази кола. Но кога човек взима куче, вместо сам да научи как да общува със куче, той опитва да учи куче! Тотално объркана работа!
Качена снимка
училище

#6 Потребителят е офлайн   Apso Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2548
  • Регистрация: 19-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Sofia
  • Interests:08886080270
  • Skype:

Публикувано: 11 July 2010 - 12:03 PM

:ea_103:

:zz_020:
User's Signature

Кога човек взима ски- пьрво,той идва да се научи как да ходи на тях. Кога човек купува кола, то идва в училище да се научи как да кара тази кола. Но кога човек взима куче, вместо сам да научи как да общува със куче, той опитва да учи куче! Тотално объркана работа!
Качена снимка
училище

#7 Потребителят е офлайн   Apso Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2548
  • Регистрация: 19-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Sofia
  • Interests:08886080270
  • Skype:

Публикувано: 11 July 2010 - 12:20 PM


User's Signature

Кога човек взима ски- пьрво,той идва да се научи как да ходи на тях. Кога човек купува кола, то идва в училище да се научи как да кара тази кола. Но кога човек взима куче, вместо сам да научи как да общува със куче, той опитва да учи куче! Тотално объркана работа!
Качена снимка
училище

#8 Потребителят е офлайн   Apso Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2548
  • Регистрация: 19-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Sofia
  • Interests:08886080270
  • Skype:

Публикувано: 11 July 2010 - 12:25 PM

Moite trenirovki (sorry nqmam kirilica sega)
http://www.youtube.c.../59/NQHGUD-_Zbc
http://www.youtube.c.../62/KT4B996N8rc
User's Signature

Кога човек взима ски- пьрво,той идва да се научи как да ходи на тях. Кога човек купува кола, то идва в училище да се научи как да кара тази кола. Но кога човек взима куче, вместо сам да научи как да общува със куче, той опитва да учи куче! Тотално объркана работа!
Качена снимка
училище

#9 Потребителят е офлайн   Apso Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2548
  • Регистрация: 19-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Sofia
  • Interests:08886080270
  • Skype:

Публикувано: 11 July 2010 - 12:37 PM

rezultat

User's Signature

Кога човек взима ски- пьрво,той идва да се научи как да ходи на тях. Кога човек купува кола, то идва в училище да се научи как да кара тази кола. Но кога човек взима куче, вместо сам да научи как да общува със куче, той опитва да учи куче! Тотално объркана работа!
Качена снимка
училище

#10 Потребителят е офлайн   agalina Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 6537
  • Регистрация: 22-October 05
  • Gender:Female

Публикувано: 11 July 2010 - 07:20 PM

Показване на мнениетоApso, в 09 June 2010 - 10:30 AM, написа:

Според моят скромен опит - в корекция няма смъсл.
1. "Воздействие на кучешки врат" - колко трябва да е силно? За своят живот аз съм видяла много кучета кои свободно и леко теглили след себе на стог нашийник упиращисе собственици с тегло около 100кг. Аз сама в екстремални случаи рязко! дигам куче на горе, така че той се оказва в полет! но това аз правя не като корекция, а като "евакуация" в случай ако някое куче напада моето. Моето куче не восприема това като наказание, а като "асансиор" до моите ръце.
2."Комуникация" много хора и начинаещи и опитни бъркат "корекция" с "комуникация". Дърпане на каишка е друг вариант да кажеш "Не", "Ела","сменяме посока", "идвай на пред"... Вопрос е в сила на "гласа", едни хора успяват да обеснят на своите кучета с леко напрегнане на повода, а други много и рязко дърпат


"Корекция" е разговорно приета дума (не съм сигурна доколко е термин ) за поправка на нежелано поведение . Корекцията се разбира обикновено като моментно действие ,направено своевременно като противопоставяне (поне в тесния смисъл ).Така погледнато - корекцията е част от комуникацията - като похвалите и играта .
Дали ще бъде подръпване чрез повода ,дали ще бъде чрез бързо рязко докосване за стряскане и смяна на внимание, дали ще бъде сваляне долу за успокояване и т.н. - корекцията е нещо ,без което не може.
Друго - корекцията не е свързана с употреба на сила, не толкова и с глас .За успех е необходимо пак старото правило - спокойствие ,увереност и справедливост.Лекота.Корекцията не трябва да бъде свързана с болка .

Поздравления за готината тема.:)
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !

#11 Потребителят е офлайн   Bobolin Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 219
  • Регистрация: 25-September 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 15 July 2010 - 04:43 PM

Ако аз трябваше да дефинирам разбирането ми за думата корекция, то би било:
"Умишлено предизвикване на негативно усещане в кучето с цел корегиране на нежелано поведение."
Толкова. Ни повече, ни по-малко. Дали е нужна корекцията - ДА!

#12 Потребителят е офлайн   Apso Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2548
  • Регистрация: 19-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Sofia
  • Interests:08886080270
  • Skype:

Публикувано: 20 July 2010 - 11:24 AM

Показване на мнениетоBobolin, в 15 July 2010 - 02:48 PM, написа:

Ако аз трябваше да дефинирам разбирането ми за думата корекция, то би било:
"Умишлено предизвикване на негативно усещане в кучето с цел корегиране на нежелано поведение."
Толкова. Ни повече, ни по-малко. Дали е нужна корекцията - ДА!


Аха, значи това са КОРЕКЦИИ:
- когато аз тренирам моето куче на него му е много не прияттно да не получи лакоство, направо е растроен "до сълзи", и когато той прави нещо което аз не искам, аз го "коригирам" с недаване на лакомство. И го поощрявам когато прави нещо правилно с наградка
или
- когато аз го тренирам да ходи на ред до мен в посока назад (с опашка на пред) исползвам края на тротуара и се движа по край него. Когато куче се откланява от права линия- задна лапичка се оказва над празно место, няма да падне но усещане е много не приятно за куче. И така той прекращава нежалано действие-"движение на страни"

Всички мои действия са отговарят на 1,Умишлено ,2 предизвикване на негативно усещане в кучето и 3 с цел корегиране на нежелано поведение
User's Signature

Кога човек взима ски- пьрво,той идва да се научи как да ходи на тях. Кога човек купува кола, то идва в училище да се научи как да кара тази кола. Но кога човек взима куче, вместо сам да научи как да общува със куче, той опитва да учи куче! Тотално объркана работа!
Качена снимка
училище

#13 Потребителят е офлайн   tigi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 363
  • Регистрация: 05-April 09
  • Gender:Female
  • Location:Пловдив

Публикувано: 21 July 2010 - 07:03 AM

Вие говорите за нежелано поведение при ДРЕСИРАНЕ на куче, а знаете, че корекция се използва в доста случаи не за да учим кучето да ходи на задни лапи или с дупето назад, а да предотвратим опасно за околните - ХОРА И ЖИВОТНИ - поведение. В тези случаи съм убедена, че лакомства и тротоари не помагат.
Ето и нашата история. Във втория линк търсете tigi
http://forum.dog.bg/...%9D%D0%A3%D0%9A

http://forum.dog.bg/...D0%B5__st__1020
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка
"В най-ледената нощ,когато звездите изчезнат от небето и мрак поледи самотното иглу,само бялото куче с очи като полярен лед ще премине през прага на душата ти и човешкото зло ще те напусне...Завинаги."

#14 Потребителят е офлайн   Apso Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2548
  • Регистрация: 19-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Sofia
  • Interests:08886080270
  • Skype:

Публикувано: 21 July 2010 - 11:46 AM

tigi Ти скоро ще имаш юбилей 100 дни с Нанук. И може да споделиш опит- дали корекции помагат с решаване на проблеми.
Ти казваш : да предотвратим опасно за околните - ХОРА И ЖИВОТНИ - поведение. В тези случаи съм убедена, че лакомства и тротоари не помагат.
Сподели опит- че корекции помагат и какви точно действия като корекции дават искан от теб резултат.

От моят личен опит с кучета кои претерпели психични травми, корекции само влошават ситуация.
User's Signature

Кога човек взима ски- пьрво,той идва да се научи как да ходи на тях. Кога човек купува кола, то идва в училище да се научи как да кара тази кола. Но кога човек взима куче, вместо сам да научи как да общува със куче, той опитва да учи куче! Тотално объркана работа!
Качена снимка
училище

#15 Потребителят е офлайн   Catt Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 119
  • Регистрация: 22-May 10
  • Gender:Female
  • Location:Бургас
  • Skype:

Публикувано: 23 July 2010 - 12:54 AM

Apso, Вие просто имате друго тълкувание на думата "корекция". Не знам как е при дресировките, може би там е малко по-различно. Но аз използвам корекцията, за да "отуча" кучето си от придобити вредни навици преди идването му при мен. Смея да твърдя, че постигам успех, макар и малък засега.
Давам пример:
1. По време на разходка, кучето изследва какво се търкаля по земята, ако докопа нещо "годно" за ядене, а това е нещо, което аз не искам той да прави, тогава коригирам с твърдо, ясно и отчетливо НЕ, комбинирано с придърпване на повода. Ако пусне веднага "нещото" получава похвала и погалване, ако не получава пошляпване по муцуната. Все още се случва да захапе нещо от земята, но напредваме с корекцията. Идеята е кучето да разбере, че това е нещо което не му е позволено и не бива да го прави.

2. Пак по време на разходка, кучето дърпа силно напред. Аз не искам това да се случва, а да върви редом до мен, затова придърпвам на къс повод, близо до крака ми и пак казвам твърдо НЕ. Идеята ми тук е, че той трябва да ходи Редом до мен, а не пред мен или зад мен, без аз да съм му показала, че искам това от него.

3. Отново по време на разходка, ако край нас минава друго куче, особено ако е по-едро, започва да ръмжи и да лае по него. На мен това поведение не ми харесва, затова отново придърпвам повода и казвам НЕ, ако се наложи первам леко по муцуната - след намесата ми, ръмженето и лаенето спират. Не галя и не успокоявам, допускам че кучето би го разтълкувало по друг начин - похвала например и ефекта от корекцията би бил обратен. Идеята тук е кучето да разбере, че другите кучета не са заплаха за него.
Според мен това е поведенчески проблем, само че не зная дали е придобит по време на престоя му на улицата или просто предишните му собственици не са го социализирали добре, като не са го събирали с други кучета. Характера му е прекрасен, просто не знае как да общува със себеподобни.

Това разбирам аз под думата "корекция". И точно това имах предвид, когато писах предният си пост. Примерите които давам са едни от най-елементарните, но в момента имаме проблем точно с това. Нямам претенциите да съм специалист по обучение и възпитание на кучето, изобщо даже не се и доближавам. Опитът ми е базиран единствено на годините прекарани с предишното ми куче. Да, отнема ми време да постигна желаното, но пък и на двамата ни е приятно. Той се стреми да ми достави удоволствие като ми изпълнява нарежданията, аз се радвам при правилно направено нещо и го възнаграждавам с лакомство и много гушкане и мачкане. :ae_085:
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

#16 Потребителят е офлайн   Bobolin Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 219
  • Регистрация: 25-September 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 23 July 2010 - 11:04 AM

Apso, гледаш нещата от съвсем друга кула ако ме разбираш. Доколкото съм останал с впечатление, ти имаш малко кученце с което тренирате съвсем различни без да се обиждаш "циркаджииски" номера. Може и да имаш или и да си имала и големи жиивотни, но когато до теб върви 40-50 кг. пес с прилична доза генетично заложена агресия и порода селектирана изцяло само за охрана, ще разбереш, че корекцията с цел заучаване и бъдещо възпрепятстване на нежелано поведение към околна заобикаляща ни среда е ЖИЗНЕНОВАЖНА!

И понеже усещам някакъв тънък сарказъм в мнението ти, ще отговоря без никакви скруполи с подобен. Ако имах малко кученце у дома, навярно и аз бих подавал лакомства пред муцунка, използвал тротоара за ограничител и в критична ситуация с два пръста да я вдигна от каишката на метър във въздуха. Та извода, според кучето и подходите!

#17 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 23 July 2010 - 11:44 AM

Бих добавила и че лишаване от лакомство действа при кучета със силен хранителен стимул. Лишаване от игра или любимата играчка действа на кучета, обичащи да играят. Ами когато кучето изобщо няма хранителен стимул, дори да го оставиш гладен три дена, тогава какво остава освен корекция с механично въздействие? Моят пес взимаше кашкавал за да ми направи услуга и го изплюваше тутакси - той нямаше никакъв хранителен стимул и не смяташе лакомството за награда. Въобще и изобщо. И ако не му давам лакомство за изпълнена команда - няма и да забележи. И когато виждаше в далечината тичаща глутница искаше да се втурне към нея въпреки командата "Спри!". Нямах никакво намерение да го изгубя, ако се засили след тичащо куче през оживен булевард. За това за командата Спри връзвах дълго въже за простор и го настъпвах след командата. Кучето спираше, няма как. Чиста механична корекция си беше това, защото с положително подкрепление при нас не се получаваше: не е лакомник, не е апортировчик, не е зациклен върху присътствие на човека.
Тези трикове минаваха с лабрадорката, но с чау - не.

Има ситуации, породи и кучета, където само и единствено с положително подкрепление или лишаване от него корекция не се получава.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#18 Потребителят е офлайн   Apso Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2548
  • Регистрация: 19-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Sofia
  • Interests:08886080270
  • Skype:

Публикувано: 23 July 2010 - 02:03 PM

Целта на тази тема да се стане ясно какво е корекция и как се прави.
Виждала съм какви ли не "чудеса" на каишки -един упорито дътпа, но друг продолжава да влачи дърпача.
Доста хора гледайки един метод взимат го за магична пръчка, без да разберат как този метод работи. Четат "корекция"- и започва яко дърпане и очакват куче да разбере какво от него искат, купуват кликер- сядат и кликакат- очаквайки че само от "клик" куче ще стане "комисар Рекс".

Малко за себе, не съм тренер с диплома, понеже в цивилизовани страни има висше,средно,начално кинологическо образование.
Имам кучета от малка, но само първо ми куче беше "декоративно". Всички други които аз имах беще голями и "секонд хенд". Последни няколко години имам само едно куче порода лхаса апсо.
За порода - по генетичен код тази порода най близко стои до вълк, от колкото до куче. Направлена човешка селекция в тази порода започната около 1950 година. При 5000 летно съществуване близо до человек този животно, е останало животно.
За моето куче- взях го възрастен, с проблеми като агресия и доминантност. Като тип той е флегматик, доминантен, независим.
Моите снимки

Снимка (и)

  • Прикачена снимка

User's Signature

Кога човек взима ски- пьрво,той идва да се научи как да ходи на тях. Кога човек купува кола, то идва в училище да се научи как да кара тази кола. Но кога човек взима куче, вместо сам да научи как да общува със куче, той опитва да учи куче! Тотално объркана работа!
Качена снимка
училище

#19 Потребителят е офлайн   Apso Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2548
  • Регистрация: 19-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Sofia
  • Interests:08886080270
  • Skype:

Публикувано: 23 July 2010 - 02:11 PM

:dog: imam problem s kirilica.
User's Signature

Кога човек взима ски- пьрво,той идва да се научи как да ходи на тях. Кога човек купува кола, то идва в училище да се научи как да кара тази кола. Но кога човек взима куче, вместо сам да научи как да общува със куче, той опитва да учи куче! Тотално объркана работа!
Качена снимка
училище

#20 Потребителят е офлайн   Bobolin Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 219
  • Регистрация: 25-September 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 23 July 2010 - 02:13 PM

Apso, много хубаво е че си описала подробно какво куче имаш и кратката история на породата, но това мен НЕ МЕ ИНСТЕРЕСУВА. Пуснала си тема, която е силно провокативна, защото да се спори какво е корекция и нужна ли е тя все едно да спориш дали аз като представител на мъжката половина на човечество имам отличителните полови белези в гащите. Какъв мислиш е отговора, а? Или има място за спор? Честно казано, ме изнервят такива всеотдайни писачки по форуми като теб, защото подвеждат по-незапознатите хора оставщи чувство за компетентност. Някой неща ги разбираш, ама за други има още много руски форуми да четеш! :eg_033:

  • (5 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

2 потребители четат тази тема
0 потребители, 2 гости, 0 анонимни