Dog.bg Форуми : Корекция

Към съдържанието

 
 
 
  • (5 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Корекция една бесмислица, според мен Оцени темата: ***** 2 Гласове

#21 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 23 July 2010 - 02:41 PM

Apso,

Цитат

Целта на тази тема да се стане ясно какво е корекция и как се прави.


Ами ето че си дойдохме на думата, нали?:-))) Корекция е въздействие на кучето от страната на стопанина или инструктора или водача за постигане на този резултат, който е очакван.
Това че ти си против механично въздействие е друг въпрос. Механика не значи да го риташ или пляскаш. Снимката с тигъра е некоректно сравнение: мен не ме интересуват диви животни от зоопарка, цирка или онзи манастир. Мен ме интересува куче домашно, по-точно не спортист или изложбено, а РАБОТЕЩО. Забележи, не пиша работно - с дипломи и взети изпити, но не виждало реална работа. Работещо куче ме интересува - водач, полицейско, търсач на наркотици - и това да му е всекидневие кажи речи. нима си мислиш че ние си възпитавахме бъдещите водачи с шутове и бой?
Глупости! Куче-водач трябва да е възпитавано в желанието си да работи с човека.
Но и механиката я прилагахме. Не ми е ясно защо я сравняваш с удряне и смачкване на кучето.

Без корекция не става, факт. Но и начинът за корекция на поведение/изпълнение на команда при всяко едно куче е строго индивидуален. И не бива да се отрича механиката щото някой там в ютуба е закачил клип как се дърпа едно куче на душач. Карен Прайор евтанизира онази котка, която не можа с помощта на кликера да я отучи да се изхожда върху котлона. Извинявай, аз бих търсила друг начин за корекция на подобно поведение, но не и да приспа котката, при условие че дамата е автор на книгите "Не ръмжете по кучето си" и "Дресура на кучето с помощта на кликер".
Уважавам работа на мадам Прайор, но моля без фанатизъм. Предпочитам да комбинирам спрямо едно конкретно дадено куче видове корекции, отколкото да фаворитизирам само един начин и в резултата от това животното да пострада.


Ето ти реален пример - кучило лабрадори, минаващи общ курс дресура на полянката до Хилтън. По времето на интензивен растеж практически всички изведнъж оглушаха и оглупяха. По време на пубертета това се случва с повечето кучета - това, което те перфектно изпълняваха в 5-6-месечна възраст отказват да чуват и изпълняват на 9-10.
И не става дума за липса на контакт със стопанина, липса на социализация и физическо натоварване или липса на непрекъснати упражнения.
Теглото и силата при мъжки особено на тази възраст е драстично скочило, а стопанките им по 50 кг са си същите.
Хайде обясни защо си мислиш че не е оправдано по-строго дърпане при командата "Редом" при колективни упражнения в група, ако мъжкия пред теб радостно се втурва да облизва закъсняла за занятието дружка?
И дори лаком апортировчик като моята възпитаничка забравяше за наградки-пръчки, защото тогава друго куче на хоризонта за нея бе къде по-силен дразнител.

Извинявай, но за кучета-помощници на инвалиди с кликер до тук знам да ги обучават в Холандия, и то - кликер не е корекция, а е положително подкрепление. Но категорично не мога да твърдя че в процеса на обучение не са използвали механика въобще: при командата "Седни" натискане върху дупето на кучето също е механично въздействие все пак.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#22 Потребителят е офлайн   Catt Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 119
  • Регистрация: 22-May 10
  • Gender:Female
  • Location:Бургас
  • Skype:

Публикувано: 23 July 2010 - 03:32 PM

Показване на мнениетоFuria_S, в 23 July 2010 - 01:46 PM, написа:

Но категорично не мога да твърдя че в процеса на обучение не са използвали механика въобще: при командата "Седни" натискане върху дупето на кучето също е механично въздействие все пак.


Фурия, взе ми думите...

Всяко куче е индивидуално, моите методи са спрямо моето куче. Чела съм, гледала съм, питала съм, теорията я прилагам на практика, но всичко е съобразено с характера на кучето. Понякога се налага да го натискам към земята, като го държа за врата - майката прави така, когато малкото не я слуша, един вид подчинявам го и му показвам, че аз съм шефа. Може да упражнявам натиск, но той съвсем не е с груба сила.

Колкото и да се дискутира по тази тема, едно нещо е ясно - корекцията не е безсмислена, дори напротив. Всяко куче има нужда от коригиране на поведението, кое повече, кое по-малко. Дали ще се използва за дресура, за цирк, за работа и там още каквото се сетите, кучето си има нужда от корекция в поведението, както и допълнително обучение.

Да, в този случай просто само едно ще кажа - задължителна е! И често пъти е свързана с механично въздействие в/у кучето, както и не винаги на кучето му е приятно.
Че то и на мен не би ми било приятно, ако тръгне да облайва всичко живо де що мърда около него (примерно, не че го прави) или пък ако започне да ръмжи на другите. Та, затова - корекцийкааа ;)

Ако аз оставя моя хубостник да прави само това което му е приятно, това означава да ми се качи напълно на главата и да нямам контрол над него.
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

#23 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 23 July 2010 - 03:44 PM

Catt,

Мога да дам примери за брутална корекция върху моя мъжки чау: когато ухапа мен и дъщеря ми веднага пристъпих към драстични мерки. Кастрация, намордник, душач, режима на "падни-легни, пълзешком до хоризонта и обратно". Защото аз позволих след като се появи лабрадорката в семейството ни, чау да реши че тригодишната ни дъщеря и малкото лабрадорче са еднакви в иерархичната стълба, а той е над тях в нашето семейство.

Грешката, допусната по отношение на доминантен и твърдоглав мъжкар, който не желае да ходи под строй, бе само моя.

Но и последващата корекция: медицинска, механична и психологическа - не бе грешка.

В момента 5-годишната ми дъщеря сресва някога агресивен спрямо нея чау. И това също е обяснимо: тя е пораснала, той спря да я смята за бебе, признал нишата й в иерархията.

И не сме допринесли за никакви истерии по форуми "подаряваме", или "търсим добри стопани щото не се справяме".
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#24 Потребителят е офлайн   Bobolin Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 219
  • Регистрация: 25-September 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 23 July 2010 - 04:06 PM

Показване на мнениетоFuria_S, в 23 July 2010 - 03:49 PM, написа:

Мога да дам примери за брутална корекция върху моя мъжки чау: когато ухапа мен и дъщеря ми веднага пристъпих към драстични мерки. Кастрация, намордник, душач, режима на "падни-легни, пълзешком до хоризонта и обратно" ...


Това ме впечатли. Явно наистина обичаш и държиш на това куче!

#25 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 23 July 2010 - 04:11 PM

Показване на мнениетоBobolin, в 23 July 2010 - 04:11 PM, написа:

Показване на мнениетоFuria_S, в 23 July 2010 - 03:49 PM, написа:

Мога да дам примери за брутална корекция върху моя мъжки чау: когато ухапа мен и дъщеря ми веднага пристъпих към драстични мерки. Кастрация, намордник, душач, режима на "падни-легни, пълзешком до хоризонта и обратно" ...


Това ме впечатли. Явно наистина обичаш и държиш на това куче!


Тоест ти смяташ че кастрация и корекция е по-зле отколкото обява "подарявам чау-чау, защото имам детенце, когото то хапе, вземете го някой":-))))))))

Кучето ми не представлява породна ценност - купен е от зоомагазин. Според повечето инструктори с които се консултирах тук и в чужбина кастрацията подпомага за намаляването на агресия и подпомага за корекция на нежелателното поведение при мъжките, в което се убедих.

Твоите деца по главата колко твоите кучета са ги хапали?
Слушам:-)))

Ако бъркам - моля да ме извиниш, просто напоследък толкова невменяеми мнения чета, че вече се пазя отвсякъде.
Например, една дама (не на този форум) ме упрекна в садизъм за кастрация и намордник... Като въпросната дама е приспала предното си куче н 2-годишна възраст щото я мързеше да се занимава с възпитанието и лекуването на нейното чау.
Така че моля те да не ми се сърдиш.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#26 Потребителят е офлайн   Apso Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2548
  • Регистрация: 19-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Sofia
  • Interests:08886080270
  • Skype:

Публикувано: 23 July 2010 - 04:35 PM

Имам проблем с кирилица и зато ще отгаварям бавно.
1. Много се радвам че започнало общуване с примери! :beer:
2.Как то виждате исползвате дума корекция в разни ситуации, по различен начин- това лесно обърква начинаеш.
Корекция тип "кастрация, намордник, душач + военски лагер" само при кога куче не е седнало - приемливо? но практика показва че има такива случаи. Затова аз и започнах тази тема.

Цитат

Ето ти реален пример - кучило лабрадори, минаващи общ курс дресура на полянката до Хилтън. По времето на интензивен растеж практически всички изведнъж оглушаха и оглупяха. По време на пубертета това се случва с повечето кучета - това, което те перфектно изпълняваха в 5-6-месечна възраст отказват да чуват и изпълняват на 9-10.
И не става дума за липса на контакт със стопанина, липса на социализация и физическо натоварване или липса на непрекъснати упражнения.
Теглото и силата при мъжки особено на тази възраст е драстично скочило, а стопанките им по 50 кг са си същите.
Хайде обясни защо си мислиш че не е оправдано по-строго дърпане при командата "Редом" при колективни упражнения в група, ако мъжкия пред теб радостно се втурва да облизва закъсняла за занятието дружка?

това е КОРЕКЦИЯ, която истинска класическа корекция:
куче е обучено, знае какво е редом и рязко дърпане го връща "в реалния свят", като шамар при човек не е болезнено, но отрезвляваще.
Това е връщате в нормално състояние, за това се и нарича корекция. Това не е начин на обучение. За да исползва този метод кучето е първо трябваше да е обучено.
Има своите нюанси как, кога, и при какви кучета.
User's Signature

Кога човек взима ски- пьрво,той идва да се научи как да ходи на тях. Кога човек купува кола, то идва в училище да се научи как да кара тази кола. Но кога човек взима куче, вместо сам да научи как да общува със куче, той опитва да учи куче! Тотално объркана работа!
Качена снимка
училище

#27 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 23 July 2010 - 04:41 PM

Показване на мнениетоApso, в 23 July 2010 - 04:40 PM, написа:

Имам проблем с кирилица и зато ще отгаварям бавно.
1. Много се радвам че започнало общуване с примери! :beer:
2.Как то виждате исползвате дума корекция в разни ситуации, по различен начин- това лесно обърква начинаеш.
Корекция тип "кастрация, намордник, душач + военски лагер" само при кога куче не е седнало - приемливо? но практика показва че има такива случаи. Затова аз и започнах тази тема.

Цитат

Ето ти реален пример - кучило лабрадори, минаващи общ курс дресура на полянката до Хилтън. По времето на интензивен растеж практически всички изведнъж оглушаха и оглупяха. По време на пубертета това се случва с повечето кучета - това, което те перфектно изпълняваха в 5-6-месечна възраст отказват да чуват и изпълняват на 9-10.
И не става дума за липса на контакт със стопанина, липса на социализация и физическо натоварване или липса на непрекъснати упражнения.
Теглото и силата при мъжки особено на тази възраст е драстично скочило, а стопанките им по 50 кг са си същите.
Хайде обясни защо си мислиш че не е оправдано по-строго дърпане при командата "Редом" при колективни упражнения в група, ако мъжкия пред теб радостно се втурва да облизва закъсняла за занятието дружка?

това е КОРЕКЦИЯ, която истинска класическа корекция:
куче е обучено, знае какво е редом и рязко дърпане го връща "в реалния свят", като шамар при човек не е болезнено, но отрезвляваще.
Това е връщате в нормално състояние, за това се и нарича корекция. Това не е начин на обучение. За да исползва този метод кучето е първо трябваше да е обучено.
Има своите нюанси как, кога, и при какви кучета.



Моля???????????????????????????

Хайде посочи тогава начин за обучение за агресивен мъжкар с ясно изразени териториални инстинкти. Без хранителен стимул, възрастен, вече чукал кучки, доминантен. Голям колкото каракачанка. Как ще го социализираш с кликер.

Не е тигър, куче е. Канис фамилярис.

Отричаш механиката, ок, няма проблем, ама не всички кучета са като твоя любимец, не всички са от вашата порода, не всички са предназначени за фристайл. Е, недей така.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#28 Потребителят е офлайн   Apso Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2548
  • Регистрация: 19-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Sofia
  • Interests:08886080270
  • Skype:

Публикувано: 23 July 2010 - 04:44 PM

Фурия, в твоята ситуация аз бих поступила би също като теб с малки разлики -Кастрация, намордник, клетка, строга диета +режима на "падни-легни, пълзешком до хоризонта и обратно"
Само че при нас "падни-легни" изглежда " пирует и па-де-де" в "темпе вальса"
User's Signature

Кога човек взима ски- пьрво,той идва да се научи как да ходи на тях. Кога човек купува кола, то идва в училище да се научи как да кара тази кола. Но кога човек взима куче, вместо сам да научи как да общува със куче, той опитва да учи куче! Тотално объркана работа!
Качена снимка
училище

#29 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 23 July 2010 - 04:56 PM

Показване на мнениетоApso, в 23 July 2010 - 04:49 PM, написа:

Фурия, в твоята ситуация аз бих поступила би също като теб с малки разлики -Кастрация, намордник, клетка, строга диета +режима на "падни-легни, пълзешком до хоризонта и обратно"
Само че при нас "падни-легни" изглежда " пирует и па-де-де" в "темпе вальса"


Ама защо клетка за нашата порода при 5-годишно куче? Бе защо клетка, към клетката се приучават кучета от бебета. Ако говорим за изолиране - то пък изолирането на балкона някой да го е отменил?
И какво знаеш за нашето хранене (нали написах че кучето не взима кашкавал а и други лакомстна съм пробвала, дори да е било държано гладно преди това 3 дена) и специфика на нашата порода, и поведението й, и индивидуален режим на кастрата относно диетата ли ти е известен? А какво знаеш за чау, гледан в съчетание с работен лабрадор?

Моля те, всяко куче е уникално и решенията за корекцията му трябва да са съобразени с обстоятелствата около него.

Недей да даваш по интернета такива съвети преди да си видяла на живо кучето в условията на дома му.

Корекцията е необходима. Механиката е част от нея. Това е мнението ми. Не съм фен на безразборното механика-кликер-лакомство.
Да уточня , ако някой не е разбрал.

Корекцията трябва да е индивидуално подбрана според съчетания от всичките й видове спрямо определено куче.

P.S. така нищо не каза за Прайор, която е евтанизирала котката , пикаеща върху котлона, когато не успя да я възпита с кликера.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#30 Потребителят е офлайн   Catt Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 119
  • Регистрация: 22-May 10
  • Gender:Female
  • Location:Бургас
  • Skype:

Публикувано: 23 July 2010 - 05:21 PM

Показване на мнениетоFuria_S, в 23 July 2010 - 04:01 PM, написа:

Корекцията е необходима. Механиката е част от нея. Това е мнението ми. Не съм фен на безразборното механика-кликер-лакомство.
Да уточня , ако някой не е разбрал.

Корекцията трябва да е индивидуално подбрана според съчетания от всичките й видове спрямо определено куче.

Абсолютно заставам зад тези думи. :ba_025:


Фурия, не се ядосвай. Мисля, че на нас пишещите в темата ни стана ясно, че Апсо просто има друго виждане за понятието "корекция". Може би иска да каже същото като нас, само че с други думи и се получава разминаване в комуникацията. Не знам и аз, вече. :wa_048:
(моля, да бъда разбрана правилно, не правя опит да се заяждам, нито да споря, нито пък използвам сарказам, просто споделям мнение и питам)

Апсо, имам запитване. Да си представим, че взимате куче от едра и силна порода, за което обаче не знаете нищо от предишният му живот. Кучето голямо, пораснало на възраст, хубаво е, но поведението му е крайно нежелано - как ще коригирате проявата на необуздана агресия, доминантност, териториалност?

Не мисля, че с погалване по главата и изключването на механично въздействие ще имате успех. По-скоро обратното.
Да, аз бих приложила и силови методи, е не дотолкова че да повредя животното, но колкото да предизвикам неприятно усещане, а не силна болка-има разлика между двете.

Корекцията е строго индивидуална за всяко куче. Ако за вашето, важат едни методи, то при друго ще са други, при трето - трети и т.н.
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

#31 Потребителят е офлайн   agalina Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 6537
  • Регистрация: 22-October 05
  • Gender:Female

Публикувано: 23 July 2010 - 06:15 PM

Показване на мнениетоCatt, в 23 July 2010 - 03:26 PM, написа:

[quote name='Furia_S' date='23 July 2010 - 04:01 PM' timestamp='1279896978' post='847341'


Да си представим, че взимате куче от едра и силна порода, за което обаче не знаете нищо от предишният му живот. Кучето голямо, пораснало на възраст, хубаво е, но поведението му е крайно нежелано - как ще коригирате проявата на необуздана агресия, доминантност, териториалност?

Не мисля, че с погалване по главата и изключването на механично въздействие ще имате успех. По-скоро обратното.
Да, аз бих приложила и силови методи, е не дотолкова че да повредя животното, но колкото да предизвикам неприятно усещане, а не силна болка-има разлика между двете.


Непознато куче от едра и силна порода, за което нищо не знаете значи. И ще прилагате "силови методи".
Моля Ви , не правете това . :)
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !

#32 Потребителят е офлайн   Galiadogs Икона

  • оптимист-рецидивист
  • Икона
  • Група: German Shepherd Dog
  • Мнения: 2923
  • Регистрация: 01-March 08
  • Gender:Female
  • Location:Пловдив/Съединение

Публикувано: 23 July 2010 - 06:35 PM

agalina,напълно подкрепям мнението ти.Колкото до корекцията,да необходима е,но кога,как и защо едва ли може да се реши в този или някой друг форум.
Механиката не винаги е корекция,понякога така механично се изгражда двигателен навик.Особено полезно е при работещите кучета.А корекцията не винаги е механика.
User's Signature

Качена снимка

#33 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 23 July 2010 - 07:39 PM

agalina,
Galiadogs


Хех, в очите на обикновен гражданин дори НОК е голямо и силно куче, не отварям темата за мастино.

Последен подарен от съседите ми пет-годишен НОК си намери щастието точно при властен едър мъж с гръмовен глас: кучето не се подчиняваше на син-тинейджър и майка-слабарана.
Не, не става дума за външен вид, става дума за този , който се наложи и когото кучето ще приеме като водач.
Пет години кучето съседите не ги е приемало, а в рамките на месеци в новото семейство слушаше новият стопанин с обожаване.
Явно защото там новия стопанин не го е хранил от масата и не го е пускал по леглата, а пък как го е уморявал песа от разходки и команди -за това не говорим:-)))
Корекция ли бе в изграждане на новоизградилите се отношение новото положение на нещата? Корекция. Стрес за разглезеното куче, ама за негово добро.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#34 Потребителят е офлайн   agalina Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 6537
  • Регистрация: 22-October 05
  • Gender:Female

Публикувано: 23 July 2010 - 08:48 PM

Показване на мнениетоFuria_S, в 23 July 2010 - 05:44 PM, написа:

agalina,
Galiadogs


става дума за този , който се наложи и когото кучето ще приеме като водач.
Пет години кучето съседите не ги е приемало, а в рамките на месеци в новото семейство слушаше новият стопанин с обожаване.
Явно защото там новия стопанин не го е хранил от масата и не го е пускал по леглата, а пък как го е уморявал песа от разходки и команди -за това не говорим:-)))
Корекция ли бе в изграждане на новоизградилите се отношение новото положение на нещата?


Приемането за водач и нещата ,които си описала са за мен единствения и най-добрия подход - то е установяване на Правила и Йерархия.
Корекция е ,разбира се - ако го разбираме в широк смисъл като поправка на поведението.

Аз мисля обаче, че Апсо поставя темата за корекцията като моментно, да го нарека механично силово (поправете ме ако греша) реагиране в ситуация на нежелано поведение.И доколкото я разбирам - тя не приема такава корекция като ефективна. Да си призная честно - аз също.
Аз с моя скромен опит съм се убедила, че ако не изградя връзка и доверие с кучето ,основани на правила и да го скъсам от "падни - стани" ще получа обратен ефект при непознати или учуден поглед при моите .Не твърдя ,че съм права -може и да от кучетата ,с които съм работила ,може и да е от моя телевизор :)
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !

#35 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 23 July 2010 - 09:03 PM

Тук никой не пропагандира ритане , шутове, обеска и други тям подобни за норма.

Повтарям: корекция не е безсмислица, както го е решила Апсо. Положително подкрепление не работи винаги. Не бива да отричаме механиката , която хем не е панацея, хем не е анатемосана.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#36 Потребителят е офлайн   agalina Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 6537
  • Регистрация: 22-October 05
  • Gender:Female

Публикувано: 23 July 2010 - 09:26 PM

Май с теб говорим за едно и също, не знам защо се получава разминаване. Ще опитам да го кажа в прав текст тогава - за корегиране в смисъла, който е вкарала Апсо в началото на темата - с откъсване на глава и или крещене - аз също мисля ,че не е ефективно. Има много други начини за механична поправка .
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !

#37 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 23 July 2010 - 09:39 PM

Показване на мнениетоagalina, в 23 July 2010 - 09:31 PM, написа:

Май с теб говорим за едно и също, не знам защо се получава разминаване. Ще опитам да го кажа в прав текст тогава - за корегиране в смисъла, който е вкарала Апсо в началото на темата - с откъсване на глава и или крещене - аз също мисля ,че не е ефективно. Има много други начини за механична поправка .

Откъсване на главата и крещене и шутове не е корегиране, и нямат нищо общо с механика, тъй де)))
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#38 Потребителят е офлайн   Catt Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 119
  • Регистрация: 22-May 10
  • Gender:Female
  • Location:Бургас
  • Skype:

Публикувано: 23 July 2010 - 10:52 PM

agalina, то така като чета, май всички говорим за едно и също, ама казано с различни думи. И естествено се получава разминаване, от там и неразбирането.

Всичко опира до характера на кучето, а спрямо него се нагаждат и методите. Но да, най-важното е, кучето да разбере кой е водача. Радвам се, че в нашия случай моя хубавец, разбра много бързо кой командва парада.

А колкото до "силовите" методи при корекция, едва ли бих го направила със силно и едро куче, не и без да имам до себе си опитен човек. Но под непознато имах друго предвид, че ако кучето примерно е осиновено и няма как да се знае как е било гледано и възпитавано преди това. Тук вече говоря от собствен опит.
Ох, надявам се вече всички да сме разбрали кой какво е искал да каже. :smile:
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

#39 Потребителят е офлайн   Apso Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2548
  • Регистрация: 19-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Sofia
  • Interests:08886080270
  • Skype:

Публикувано: 25 July 2010 - 01:11 PM

Показване на мнениетоCatt, в 22 July 2010 - 10:59 PM, написа:

Apso, Вие просто имате друго тълкувание на думата "корекция". Не знам как е при дресировките, може би там е малко по-различно. Но аз използвам корекцията, за да "отуча" кучето си от придобити вредни навици преди идването му при мен. Смея да твърдя, че постигам успех, макар и малък засега.
Давам пример:
1. По време на разходка, кучето изследва какво се търкаля по земята, ако докопа нещо "годно" за ядене, а това е нещо, което аз не искам той да прави, тогава коригирам с твърдо, ясно и отчетливо НЕ, комбинирано с придърпване на повода. Ако пусне веднага "нещото" получава похвала и погалване, ако не получава пошляпване по муцуната. Все още се случва да захапе нещо от земята, но напредваме с корекцията. Идеята е кучето да разбере, че това е нещо което не му е позволено и не бива да го прави.
Не съм разбрала точно как става "коригиране", предполагам казваш Не! и дърпаш рязко за повода. Какво ще научи куче? " когато взъмам вкусна хапка на улица мен предупреждават и отнимат тази хапка". Виждала съм перфектно научени по този начин кучета кои са схванали идеята- и бързо глътат намереното! Не дъвчат, а гълтат! резултат понякога е ужасен, едно куче опитвало да проглътне пилешки кокал, стопапнин го "коригирал"- резултат прободване на трахея и опериране в вет.клиника.
Това не е обучение, а закъснела реакция на вече случващасе.
Човек трябва да мисли поне на една крачка пред куче! нали е човек?
Вариант с голямо куче. По закон човек трябва да расхожда голямо куче в намордник. Ако соблюдавам закон, то изобщо нямам проблеми какво ще се окаже в уста на куче.
А иначе как се прави? 1. в къщи кучето се обучава на команда ФУ!/Не!, 2, на улица се повтаря. 3 и кога куче вече знае команда Фу! и започва да иследва какво може да намери или отвеждаме куче в дуго място, отвличаме негово внимание от търсене или как би изглеждала корекция?- виждате куче е нацелеоно на тази хапка, давате команда Фу!, ако куче не се отказало от цел "отрезвлявате го" с дърпане на каишка, но преди да е взел тази хапка! Кога вече хапка в уста е късно за корекция! остава "Ако пусне веднага "нещото" получава похвала и погалване"
Кучета са логики и тук имаме 2 разни елемента " не взъмане" и "отдаване" и се учат отделно, по разни начини. други варианти за тук http://forum.galiado...topic.php?t=382 i tuk http://forum.galiado...topic.php?t=385


Показване на мнениетоCatt, в 22 July 2010 - 10:59 PM, написа:

2. Пак по време на разходка, кучето дърпа силно напред. Аз не искам това да се случва, а да върви редом до мен, затова придърпвам на къс повод, близо до крака ми и пак казвам твърдо НЕ. Идеята ми тук е, че той трябва да ходи Редом до мен, а не пред мен или зад мен, без аз да съм му показала, че искам това от него.

По принцит това нещо се нарича "обучение с негативно поощрение", и куче в този вариант на практира учи че на всякъде е "лошо", а безопасно само до ляв крак на водача. Може ли така да се обучава куче? да, може. Какъв е проблем? Ако след това ти поикаш да обучиш куче да върви до твоята дясна страна или след теб - кучето ще се прави на инат. И ще има право! Ти вече го научи че безопасно само и само от твоята лява страна! А сега искаш от него той да ходи " в опасна зона".
При вариант "обучение с позитивно поощрение" куче се учи че "това е супер да си до ляв крак на водача". С други думи "позитивно" да е до лява страна и "нейтрално" навсякъде. А при "обучение с негативно подкрепление" -" нейтрално" до лява страна и "негативно" на всякъде.При позитивно обучение куче мисли и търси начин как да е до твоят ляв крак, при негативно как да избегне наказание..
Вариант на обучение - аз се правя на инат и идвам с куче само когато не дърпа. Ако повод се опъва- аз спирам и не мърдам. Има и други варианти в тема "Редом"

Показване на мнениетоCatt, в 22 July 2010 - 10:59 PM, написа:

3. Отново по време на разходка, ако край нас минава друго куче, особено ако е по-едро, започва да ръмжи и да лае по него. На мен това поведение не ми харесва, затова отново придърпвам повода и казвам НЕ, ако се наложи первам леко по муцуната - след намесата ми, ръмженето и лаенето спират. Не галя и не успокоявам, допускам че кучето би го разтълкувало по друг начин - похвала например и ефекта от корекцията би бил обратен. Идеята тук е кучето да разбере, че другите кучета не са заплаха за него.
Според мен това е поведенчески проблем, само че не зная дали е придобит по време на престоя му на улицата или просто предишните му собственици не са го социализирали добре, като не са го събирали с други кучета. Характера му е прекрасен, просто не знае как да общува със себеподобни.

Това разбирам аз под думата "корекция". И точно това имах предвид, когато писах предният си пост. Примерите които давам са едни от най-елементарните, но в момента имаме проблем точно с това. Нямам претенциите да съм специалист по обучение и възпитание на кучето, изобщо даже не се и доближавам. Опитът ми е базиран единствено на годините прекарани с предишното ми куче. Да, отнема ми време да постигна желаното, но пък и на двамата ни е приятно. Той се стреми да ми достави удоволствие като ми изпълнява нарежданията, аз се радвам при правилно направено нещо и го възнаграждавам с лакомство и много гушкане и мачкане. :ae_085:

Всяка една реакция на поведение го подкреплява. Фактически и негативна реакция на негативно поведение също. Вместо да спреш реакция на друго куче, ти я закрепляваш. От моята практика "коккото по къса каишка, толково по агресивно куче"
Вариант никаква реакция! Ти си един айсберг и това нещо не съществува. Не показваш никаква реакция на нежелателно поведение. Но най правилно, ти да мислиш една крачка пред куче! Ако имаш възможност преди да твоето куче започнало да реагира или да избегнеш контакта или да привлечеш внимание на куче на нещо друго и позитивно, например на команда Седни или Дай лапа. Куче да концентрирано на теб. С течение на время твоето куче ще забрави старите агресивни реакции, може би и няма да стане игриво и отворено, но поне ще нейтралeн към други кучета.
User's Signature

Кога човек взима ски- пьрво,той идва да се научи как да ходи на тях. Кога човек купува кола, то идва в училище да се научи как да кара тази кола. Но кога човек взима куче, вместо сам да научи как да общува със куче, той опитва да учи куче! Тотално объркана работа!
Качена снимка
училище

#40 Потребителят е офлайн   Apso Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2548
  • Регистрация: 19-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Sofia
  • Interests:08886080270
  • Skype:

Публикувано: 25 July 2010 - 01:50 PM

Показване на мнениетоFuria_S, в 23 July 2010 - 09:49 AM, написа:

Бих добавила и че лишаване от лакомство действа при кучета със силен хранителен стимул. Лишаване от игра или любимата играчка действа на кучета, обичащи да играят. Ами когато кучето изобщо няма хранителен стимул, дори да го оставиш гладен три дена, тогава какво остава освен корекция с механично въздействие? Моят пес взимаше кашкавал за да ми направи услуга и го изплюваше тутакси - той нямаше никакъв хранителен стимул и не смяташе лакомството за награда. Въобще и изобщо. И ако не му давам лакомство за изпълнена команда - няма и да забележи. И когато виждаше в далечината тичаща глутница искаше да се втурне към нея въпреки командата "Спри!". Нямах никакво намерение да го изгубя, ако се засили след тичащо куче през оживен булевард. За това за командата Спри връзвах дълго въже за простор и го настъпвах след командата. Кучето спираше, няма как. Чиста механична корекция си беше това, защото с положително подкрепление при нас не се получаваше: не е лакомник, не е апортировчик, не е зациклен върху присътствие на човека.
Тези трикове минаваха с лабрадорката, но с чау - не.

Има ситуации, породи и кучета, където само и единствено с положително подкрепление или лишаване от него корекция не се получава.

Корекция,корекция,корекция....Корекция като метод, а как изглежда този метод? за сравнение "кликер-тренинг" всичко е ясно : какво е кликер, как се исползва, в какви ситуации. Моля някой да ми посочи аналогичен материал за "корекция" И защо се получава така едни предлагат в качество на кореция дърпане на каишка, други режим "падни-легни", а трети директно избиване на куче?

Към вопроса на Фурия. Позитивно поощрение- това е когато даваш на куче това което то иска. Има кучета кои искат храна, други умират за играчка, трети - искат да ги оставят на мира! 1 трябваше да се намери какво иска куче и това да се дава в качество на награда! Най малко и очевадно че куче от този пример искаше да играе с други кучета. За начало може да се исползва, а след това да се замени на нещо по приемливо. Като пример моят нямаше желание нито за храна, нито за игра, нито за контакт с човек или други кучета. Искаше само да спи в къщи, сега взъма за награда и храна и играчка и галене. Тук вопрос упира не в метод, а навик как да работиш с този метод.

Какво да остава ? "корекция с механично въздействие". "Механично моделиране" има и в позитивно обучение, има и в кликер-тренинг.
В този вопрос аз не разбирам "корекция", как точно тя изглежда?
Как то разбирам ти исползваш метод "механично моделиране", спираш кучето си с дълг повод, а след това?
User's Signature

Кога човек взима ски- пьрво,той идва да се научи как да ходи на тях. Кога човек купува кола, то идва в училище да се научи как да кара тази кола. Но кога човек взима куче, вместо сам да научи как да общува със куче, той опитва да учи куче! Тотално объркана работа!
Качена снимка
училище

  • (5 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

2 потребители четат тази тема
0 потребители, 2 гости, 0 анонимни