Dog.bg Форуми : Названието "Ветеринар"

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Названието "Ветеринар"

#1 Потребителят е офлайн   Д-р Влади Кирилов Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 24
  • Регистрация: 18-March 06
  • Location:София

Публикувано: 19 March 2006 - 01:31 PM

Позволявам си една ненатрапчива молба към участниците в този форум без ветеринарномедицинско образование.
Едва преди три дни се регистрирах във форума, но успях поне 15 пъти вече да се подразня от наименованието "ветеринар". То дразни с неправилността и и с други свои характеристики и 90 % от колегите в страната. "Ветеринар" се родее с високоуважавани, но немедицински професии като говедар, овчар, маймунар, както и с някои хобита - рибар например. Правилното название е "ветеринарен лекар" - то елегантно демонстрира принадлежността на професията ни към високоуважаваната и високохуманна медицинска наука и практика.
Това си уточнение съм правил и в предаването на Роси Кирилова "За животните с любов", където половин година водих рубриката "Минутки на доктора", както и в предавания по други телевизии (например "7 дни") и радиа - с неудоволствие установявам, че ефектът не е бил особено голям.
С поздрав и извинение,
Д-р Влади Кирилов

#2 Потребителят е офлайн   Eni Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1306
  • Регистрация: 04-October 04
  • Location:Плевен

Публикувано: 19 March 2006 - 02:02 PM

Аз не разбирам защо Ви дразни думата ветеринар. Според тълковния речник на бълг.език тя е от лат.veterinarius, т.е. лекар на домашни животни. Едва ли някой прави аналогии с говедар, овчар - сами по себе си също достойни професии. Трябва да знаете, че изреченото с нужната доза респект и уважение "ветеринар" е много по-добро от "абе, маани ги тия лекари, / респективно доктори!/, нищо не разбират!". Все пак човек сам си завоюва положението в обществото, едва ли някакво формално название може да му помогне. Ако изобщо върши работа, ще е само в началото. Аз лично наричам лекарите, които лекуват кучетата ми ветеринари, но тук ще ми е трудно да изразя възхищението и преклонението си пред тях - те са две страшно всеотдайни момчета и в тая дума "ветеринар" аз лично влагам всичкото това, което чувствам и изпитвам към тях. Слава богу, и те досега не са ми се обиждали, или да ми правят забележки. Мисля, че е дребнаво и малко бие на комплекс всичкото това - ветеринар или ветеринарен лекар. Дай боже да Ви уважават и търсят за това, че сте най-добрия лекар, а как ще ви наричат.................не е от голямо значение. w) d)
Надявам се, да не съм Ви засегнала, просто това е моето мнение по въпроса.
User's Signature

прочети правилата за подписите

#3 Потребителят е офлайн   Д-р Влади Кирилов Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 24
  • Регистрация: 18-March 06
  • Location:София

Публикувано: 19 March 2006 - 02:27 PM

Eni,
Ни най-малко не си ме засегнала, раздвам се, че разширяваш темата. Именно думата "ветеринар" е добила по-широка гражданственост през годините, вероятно поради простотата и краткостта си. И именно времето, през които тя е станала тривиално наименование, бе времето на недооценяване на професията - последиците днес виждаме в това, че работата на много участъкови лекари се възпрепятсвта от техници или дори зооинженери, че много хора все още си мислят, че ветеринарният труд следва да е едва ли не безплатен и т.н. Имай предвид, че не визирам само лекарите за дребни животни - не забравяй, че ветеринарната професия е насочена основно към стопански полезните животни и се практикува основно в селските райони.
Аз не изразявам личен комплекс или претенция, а желание на гилдията. Неслучайно във ветеринарномедицинските наредби е изрично изискване да се използва "за ветеринарномедицинска употреба", а не "за ветеринарна употреба" (например на опаковките на медикаментите), НВМС е абревиатура от Национална Ветеринарномедицинска служба (а не от ветеринарна) и т.н. Защитавам това наименование и в качеството си на ученик на негов ревностен защитник - д-р Маринков (бивш ръководител на катедра "Акушерство" в Университета).
С други думи, мисля, че взаимното уважение между лекари и стопани няма да загуби, а само може да спечели от преимущественото използване на посоченото от мен название. Не вярвам и цялата ни гилдия и особено ръковоството и да е комплексирано.
С най-добри чувства,
Д-р Влади Кирилов

#4 Потребителят е офлайн   Eni Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1306
  • Регистрация: 04-October 04
  • Location:Плевен

Публикувано: 19 March 2006 - 02:56 PM

Цитат

Eni,
Ни най-малко не си ме засегнала, раздвам се, че разширяваш темата. Именно думата "ветеринар" е добила по-широка гражданственост през годините, вероятно поради простотата и краткостта си. И именно времето, през които тя е станала тривиално наименование, бе времето на недооценяване на професията - последиците днес виждаме в това, че работата на много участъкови лекари се възпрепятсвта от техници или дори зооинженери, че много хора все още си мислят, че ветеринарният труд следва да е едва ли не безплатен и т.н. Имай предвид, че не визирам само лекарите за дребни животни - не забравяй, че ветеринарната професия е насочена основно към стопански полезните животни и се практикува основно в селските райони.
Аз не изразявам личен комплекс или претенция, а желание на гилдията.

Вие сте вътре в нещата и знаете кой и как ви пречи да работите - неща, които хората отвън не можем да знаем. А това, че всеки си мисли, че труда на другия е безплатен, е останка от предишни времена, а може би и липса на уважение към чуждия труд. За отношението на хората по селата към труда на вет. лекари - все си мисля, че там май най-много го уважават, или да кажем, че са такива впечатленията ми от посещенията ми в селски райони. А за да добие гражданственост и да се приеме от хората названието , на което държите - мисля, че доста ще трябва да поработят за това колегите ви. Не става въпрос, че лошо работят конкретната си работа, а просто да разясняват, защо държат така да ги наричат. Хубаво е, че сте убеден и се опитвате да ни просвещавате в това отношение. Така, че желая Ви успех от все сърце! b) bravoS
User's Signature

прочети правилата за подписите

#5 Потребителят е офлайн   Д-р Влади Кирилов Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 24
  • Регистрация: 18-March 06
  • Location:София

Публикувано: 19 March 2006 - 03:03 PM

Eni,
Благодаря Ви за добрите думи и разбирането. За съжаление именно по селата трудът на ветеринарния лекар е най-подценен и финансово недооценен. Много правилно отбелязвате обаче, че това, както и проблемът с правилното наименование, е проблем до голяма степен на гилдията и се нуждае от значителни, при това координирани усилия на колегията. Аз просто се възползвах добронамерено от трибуната на този качествен и много посещаван форум. Радвам се, че срещам разбирането на интелигентни и ерудирани хора.
С особено уважение,
Д-р Влади Кирилов

#6 Потребителят е офлайн   bigi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 292
  • Регистрация: 08-February 06
  • Location:Перник

Публикувано: 19 March 2006 - 03:30 PM

Здравейте Док!

Радвам се , че вече активно сте в нашия форум. bravoS

За жалост не много ветеринарни доктори са като вас и аз лично ако мога да ги обидя с думата ветеринар -бих го направила. Преживяхме доста тежки моменти с моето кутре заради ПЕЧАЛБАРИ- Не Доктори!- Много жалко , че има такива и смятам , че точно вашата гилдия си ги познава добре.

Уважавам и се прекланям пред истинските Ветеринарни Доктори worthy

Поздрави
User's Signature

Качена снимка[br] Поздрав най-сърдечен Драги ми Смехурко!!!

#7 Потребителят е офлайн   Vabank Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1492
  • Регистрация: 09-August 04
  • Location:София

Публикувано: 19 March 2006 - 03:50 PM

Замисляйки се по въпросите на лингвистиката b) , взех да стигнах до простия извод, че названието "ветеринар" е придобило гражданственост по няколко причини.
Първата е СХОДСТВОТО на окончанието на думичката с това, с което окончават и един куп съвсем други професии, нямащи общо с говедарството и овчарството - а именно, в българския език голям процент от "професионалните" названия завършват на -ер, -ор, -ар. Например: инженер, сервитьор, касиер...
Второто е СХОДСТВОТО на окончанието на ПРИЛАГАТЕЛНОТО с това, при което се образуват такива названия: инженерна техника (примерно), ветеринарна медицина и т.н.
Третото е фактът, че в българския език гражданственост е добило названието "доктор" в смисъл на хуманен лекар.
С други думи "ветеринар" в никой случай не е "обиден" термин, както не е и инженер, по-скоро е "равнозначно" да речем на английското съкращение "vet". Може да изглежда неправилно, но както говедарят няма да бъде наречен говедовъд от нормалния човек, така и 95% от хората няма да се отучат да казват "ветеринар" за лекаря, който "ползва" животните им. Друг е въпросът, че поне 70% от нормалните хора с домашни любимци си водят кучетата, котетата и папагалчетата не на ветеринар, а на ДОКТОР.
Поне аз така правя. Просто докторите на моите животинки са завършили ветеринарна, а не хуманна медицина.
--
От тази гледна точка (не, че искам да влизам в спор, точно обратното, уважавам мнението на д-р Кирилов и ще се постарая, ако се срещна с него, да не му викам "ветеринар", щом не му харесва), ми се струва все едно кварталният лекар да се сърди, че хората му викат Докторе и да държи да го наричат Хуманен лекар...
С извинение, получава се малко като изсиленото НОК. С годините поне малко от малко хората се научиха, че немската овчарка всъщност е Немско овчарско КУЧЕ, обаче този обрат на езика е абсолютно безсмислен за българския език на база на отдавна приетия факт, че "овчарско куче" е куче, което се занимава с овце (конкретно пасе стадото) и на база факта, че други породи са "овчарки" по название в славянските езици, и че в ДРУГИ славянски езици и НОК си е "овчарка". При наличието на силно течение, малко от малко хората ще се научат, че ветеринарят не е ветеринар, ами ветеринарен лекар, но дали това название ще има повече смисъл за тях или ще е просто заучена поза?
Аз лично мисля, че "обидната" форма е "конски доктор"... n)
--
Всъщност мнението ми, като си го препрочитам, се получи не толкова шеговито, а по-скоро малко иронично, което не беше целта, така че ако някой се почувства обиден - моите извинения, не съм целяла ироничната нотка да е ОБИДНА.
User's Signature

Качена снимка Почивайте в мир, мили ангели!

#8 Потребителят е офлайн   bigi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 292
  • Регистрация: 08-February 06
  • Location:Перник

Публикувано: 19 March 2006 - 04:05 PM

Стана ми смешно b)
ПРОСТО ИГРА НА ДУМИ:
МИТНИЧАР- ВЕТЕРИНАР - и двамата не се замислят като прибират l) l) l)
Не се сърдете породено е от факта , че пътуваме скоро - та направих такава аналогия
ЗАБЕЛЕЖКА: Ветеринар - за мен не означава ветеринарен лекар!!!
User's Signature

Качена снимка[br] Поздрав най-сърдечен Драги ми Смехурко!!!

#9 Потребителят е офлайн   Д-р Влади Кирилов Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 24
  • Регистрация: 18-March 06
  • Location:София

Публикувано: 19 March 2006 - 04:16 PM

Радвам се, че се получи дискусия. И че бяха изразени немалко на брой до едно аргументирани мнения. Радвам се и че немалко обичащи животните хора бяха запознати с мнението ми, което, смея да твърдя, наистина съвпада с това на преобладаващото число колеги.
Благодаря на всички за ангажираността, добронамереността и добрия изказ!
От мен за днес толкова.
Желая Ви здраве и пълноценен отдих.
Д-р Влади Кирилов

#10 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 19 March 2006 - 06:29 PM

Аз също като Vabank водя животните си на Доктор. Ще повторя също така в значителна степен нейното мнение, че това е неправилно. Понеже "доктор" е научна степен и не всеки лекар е доктор. Но това не ви обижда? От друга страна думата ветеринар е преди всичко значението, което се влага в нея и това, че е по кратка е позволило да се наложи в обществото. Както неминуемо мисля, че след време ще се наложи още по опростената форма "вет". но това няма значение.
И за да дам още един пример, с който да ви стане още по ясно защо мисля, че молбата ви е "излишна" (съжалявам ако думата е неподходяща, но не се сещам как по точно да се изразя). Вие на зъболекар ходите ли? Защото в момента образование за "зъболекар" няма. Има стоматолози, а след като ни приемат в Европейския съюз ще се промени названието на "магистри по дентална медицина". Бихте ли си заменили тази проста българска думичка "зъболекар" с това дълго словосъчетание по-горе? И по-важното: има ли смисъл да го правите?

#11 Guest_Guest_Д-р Влади Кирилов_*

  • Група: Гости

Публикувано: 19 March 2006 - 09:18 PM

Manus,
Молбата ми не може да е излишна, защото:
1. Е в съзвучие с желание на мои уважавани учители от старозагорския и софийския ветеринарномедицински факултети;
2. Част от служебните ми задължения налагат ежегодно да се срещам с минимум 800 практикуващи колеги в страната, като преобладаващата част от тях са на моето мнение и не са очаровани от наименованието ветеринар. Много от тях биха желали и на професионалния ни празник (14.12) да виждаме по телевизията Директора на НВМС с поздравление, както многократно сме гледали поздравления за празника на хуманномедицинските лекари - това обаче е друга тема.
Че молбата ми не е излишна личи и от факта, че и в тази дискусия някои участници изтъкнаха, че не влагат един и същ смисъл в понятията ветеринар и ветеринарен лекар, като сравнението е в полза на второто.
По въпроса за зъболекарите - названието включва лекар, така че не влиза в противоречие с моето мнение, напротив. И аз, и много други хора обаче използваме думата зъбар в разговори с приятели, едва ли обаче повечето стоматолози биха били очаровани, ако при посещенията си при тях ги наричаме така. Аз, както и много други колеги, имаме диплома за "магистри по ветеринарна медицина", това обаче не променя факта, че ветеринарномедицинската гилдия в страната преди десетки години е стигнала до окончателно решение, че названието ветеринарен лекар е коректното. Именно затова навсякъде в Закона за ветеринарномедицинската дейност, Правилника за приложението му, наредбите към него, лицензите за частна практика и т.н. се използва единствено и само понятието ветеринарен лекар. За съжаление вестниците и въобще журналистите с присъщата им лекота изопачават и съкращават това понятие, като го пренасят от разговорната речева сфера в публичното пространство. Те обаче правят същата грешка по отношение на маса професии, вкл. и наричайки в последната година почти ежедневно кмета на столицата градоначалник, въпреки че всеки грамотен човек и особено ползващите тълковен речник или на по-почетна възраст знаят, че градоначалникът винаги е бил началникът на полицията на даден град, а не кметът (статия по въпроса имаше и във в. "Стършел", но напразо). Фактът обаче, че тези неправилни понятия са получили толкова широка разгласа, не ги прави по-малко неправилни и тиражиращите ги - по-грамотни.
Относно думата доктор - тя се използва още от българското възраждане именно по отношение на медицинските специалисти (спомнете си Вазов и д-р Соколов - той не е имал научна степен), едва по-късно започва да се използва и за научни степени.
Ако всички отговорили на повдигнатата от мен тема бяха с Вашето мнение, щях да се съглася, че усилията ми са били престараване и "излишни". След като получих благодарности за уточненията обаче, съм изключително доволен.
И последно: още в първите си постове по темата изтъкнах, че:
1. Понятието ветеринар не ме е "обидило", а ме е подразнило - има голяма разлика. Изтъкнах, че ме подразни не това, че се използва от стопаните (те нямат никаква вина, след като не са информирани), а фактът, че въпреки споделянето на проблема от мен и мои колеги в телевизии, радиа и вестници ефект няма - очевидно информационният ефект от конкретните предавания е недостатъчен;
2. Явно някои са останали с впечатление, че проблемът е едва ли не огромен. Това далеч не е така - не случайно темата не е в главните, а в обикновените. И за мен, както и за всеки друг колега, е хиляда пъти по-важно дали собственикът води болно животно с навременно извършвани ваксинации и обезпаразитявания например, от това дали го нарича ветеринар или конски доктор.
В обобщение: повтарям казаното от мен в предишен пост, че не искам да звуча нито поучително, нито назидателно, нито капризно, а просто кротко да опитам да внеса допълнителен елемент на вежливост и цивилизиваност в отношенията ветеринарен лекар - собственик на пациент.
С благодарност към Manus за ангажираността по темата,
Д-р Влади Кирилов

#12 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 19 March 2006 - 09:47 PM

Мисля че малко не сме се доразбрали-далеч не искам да ви разубеждавам от мнението ви или да твърдя, че не е оправдано. Просто се опитах да внеса още един елемент върху, който да помислим и да дискутираме. Разбира се, че ако желанието ви (на цялата гилдия) е такова най-малкото което аз, а и всеки друг в този форум, можемда направим е да заменим в собствения си речник (за останалите не можем да отговаряме) "ветеринар" с "ветеринарен лекар", но си мислех точно за това което писах в предния пост-дали е оправдано? И дали "вет" (от английски-ветеринарен лекар) би предизвикало същите дискусии. Дали се държи на вложеното от някои хора (изненадан съм, че има такива, но щом и в това малко форумно общество се намериха - явно има) значение във "ветеринар" или на непременното споменаване на "лекар"?

#13 Guest_Guest_Д-р Влади Кирилов_*

  • Група: Гости

Публикувано: 19 March 2006 - 10:10 PM

Manus,
Дискусия с интелигентен човек като Вас може да ми донесе само удовлетворение. Макар и малко, това форумобщество ми импонира с отношение към домашните любимци, интелект и индивидуализъм в добрия смисъл на думата. Именно поради това бих бил доволен нежизненоважното ми послание да стигне дори само до този, макар и малък, но значим като качество кръг хора.
Благодаря Ви още веднъж за приятния разговор.
С респект,
Д-р Влади Кирилов

#14 Потребителят е офлайн   bigi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 292
  • Регистрация: 08-February 06
  • Location:Перник

Публикувано: 19 March 2006 - 10:11 PM

1. Понятието ветеринар не ме е "обидило", а ме е подразнило - има голяма разлика. Изтъкнах, че ме подразни не това, че се използва от стопаните (те нямат никаква вина, след като не са информирани), а фактът, че въпреки споделянето на проблема от мен и мои колеги в телевизии, радиа и вестници ефект няма - очевидно информационният ефект от конкретните предавания е недостатъчен;

Ех Док,
За жалост телевизията и радиата надали ще променят речника на публиката.
Та заслушай се в речника на повечето подрастващи- Честно моя дядо , който има докторска степен по Български език се отвращава от днешната реч , която се лее не само по улиците , а и по телевизий и радиа , да не говорим за правописа и граматиката по вестниците.
Надали ти или аз , или такива единици хора ще научим някой да се изразява правилно. Дали в училищата или в семействата държат на това? - Аз не мисля
Поздрави
User's Signature

Качена снимка[br] Поздрав най-сърдечен Драги ми Смехурко!!!

#15 Потребителят е офлайн   Chiita Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2796
  • Регистрация: 01-February 06
  • Gender:Female
  • Location:третия етаж...

Публикувано: 20 March 2006 - 11:04 AM

Честно да си кажа ,направо ми стана смешно ,докато четох тази тема!
За първи път чувам , че ветеринарните лекари се дразнят от названието "ветеринар"!Ако това беше основния проблем на ветеринарната медицина у нас ,тогава с удоволствие можеше да се кометира , но.... worthy де да беше само това!!!
За мен няма значение как ще ме наричат дали доктор,дали ветеринар ,дали лекар,по важно е как и дали съм си заслужила всяко едно от тези наименования!
НЕ ВСЕКИ С ДИПЛОМА ЗА ЛЕКАР Е ДОБЬР ЛЕЧИТЕЛ!!!
User's Signature

Качена снимка

#16 Guest_USDAVIS student_*

  • Група: Гости

Публикувано: 20 March 2006 - 07:15 PM

Цитат

Честно да си кажа ,направо ми  стана смешно ,докато четох тази тема!
За първи път чувам , че ветеринарните лекари се дразнят от названието "ветеринар"!Ако това беше основния проблем на ветеринарната медицина у нас ,тогава с удоволствие можеше да се кометира , но.... worthy де да беше само това!!!
За мен няма значение как ще ме наричат дали  доктор,дали ветеринар ,дали лекар,по важно е как и дали съм си заслужила всяко едно от тези наименования!
НЕ ВСЕКИ С ДИПЛОМА  ЗА ЛЕКАР Е ДОБЬР ЛЕЧИТЕЛ!!!

А всеки с куче - добър кучкар ли е ?
Подкрепям д-р Кирилов абсoлютно.
Опитите да се прави словестна еквилибристика е неуместна, още повече от приятели на форума.
Знае ли някой какво е vet complance ?

#17 Потребителят е офлайн   Vabank Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1492
  • Регистрация: 09-August 04
  • Location:София

Публикувано: 20 March 2006 - 09:54 PM

complacence може би?
Това е според речника
1. самодоволство
2. тихо доволство, удовлетвореност.
Или compliance: съгласие, услужливост...

--
А иначе complance какво значи?
User's Signature

Качена снимка Почивайте в мир, мили ангели!

#18 Потребителят е офлайн   schatzie Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 338
  • Регистрация: 27-April 05

Публикувано: 21 March 2006 - 02:10 AM

Цитат

А иначе complance какво значи?

Vabank, не означава нищо r)

Цитат

Знае ли някой какво е vet complance ?

залагам на VET compliance = Vocational Education and Training compliance, защото приемам, че технически е изпуснат 1 символ, а не 2 както в complacence

а иначе по темата: bl) И аз за пръв път чувам ветеринари да се обиждат от думата "ветеринар" - сигурно е от скоро... преди години знам, че се обиждаха само на "кравешки доктор" b) ама така де, отдавна не съм била на ветеринарен купон и може да са се променили нещата...

btw "ветеринар" си е съвсем нормална дума според тълковния речник и аз лично влагам много любов и уважение към определени хора с тази професия, които наистина се радвам, че познавам. Защото това не са просто ветеринари, не са и просто ветеринарни лекари, а са хора, които обичат животните w) но уви са рядкост

#19 Потребителят е офлайн   slawianka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 147
  • Регистрация: 02-March 06
  • Gender:Female
  • Location:Варна

Публикувано: 21 March 2006 - 01:29 PM

Ами...всъщност -ар е наставка, която носи значение на професия (не абсолютно винаги, разбира се, но в повечето случаи, а този спада към тях) и няма нищо лошо или унизително в това. Не знам дали сте забелязал, но лекар се състои от две морфеми - корен лек- и същата наставка -ар. oleeee
Имам много приятели, които в момента учат ветеринарна медицина и често обсъждаме въпроси от специалността им. Не съм чувала от тях, че имат лекции или упражнения по лингвистика (а между другото аз имам), не съм чувала и да се коментира как би трябвало да бъдат наричани. Наистина, както някой вече каза, по-важното е да бъдете специалист, и то добър. Все пак на хора като Вас разчитаме да опазят животните ни живи и здрави...
Съгласна съм с Вас, че ветеринарната медицина и онези, които са й се посветили, трябва да бъдат уважавани наравно с другите медици. Всеки тук би се съгласил, че животът на домашния му приятел (няма значение дали е куче, котка, или друго животинче, дали е породисто, или прибрано от улицата...) е толкова важен за него, че е готов да направи всичко, за да го спаси. Пример е Ана с Биги - дано отсега нататък да е здравичка малката красавица w) .
А по въпроса за заплащането на колегите Ви, които работят на село, напълно прав сте, че не са добре заплатени, но не мисля и че хората, чиито животни имат нужда от помощта им, могат да им заплатят по-добре. За съжаление често срещано явление на село е хората просто да убият болното животно, вместо да повикат лекар. s)
Дано нещата да се променят worthy
User's Signature

Качена снимка

to cat around

#20 Потребителят е офлайн   Tsvetelina Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 76
  • Регистрация: 11-July 04
  • Location:София

Публикувано: 22 March 2006 - 10:04 AM

Аз не виждам нищо лошо в думата "ветеринар" и смятам да използвам точно нея, защото ми пести време и усилия, докато пиша. За мен не е важно как казвам на доктора на моето куче, а какво мисля за него.
User's Signature

Ако много се разфилософствам, спрете ме навреме!

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни