Dog.bg Форуми : Трудният характер и обучение на сибирското хъски

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

  • (61 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Трудният характер и обучение на сибирското хъски

#1 Потребителят е офлайн   Rositoo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1240
  • Регистрация: 17-July 07
  • Gender:Female
  • Location:Шумен

Публикувано: 05 November 2007 - 04:03 PM

Здравейте  ;) ;)
Повода за започването на тази тема е трудният характер на нашите любими кучета- сибирските хъскита и всичко свързано с него. Бих искала всеки от нас да сподели дали славата за трудния характер на хъскитата е наистина вярна. Също така как сме ги обучили, какви са били трудностите през този период, какви методи са използвани, проблеми, непослушание, всичко. Нека има тема в която съветите да са главното нещо, както и обменянето на опит в отглеждането на хъскита.
Както всички знаем като си вземеш куче задължително трябва да го обучиш, дори и на най простите команди, то трябва да знае кое е позволено, и кое не е. Със сибирските хъскита нещата стоят малко по различно. Те са твърдоглави, самоуверени и когато си наумят нещо с всички сили ще се опитат да го постигнат, което ги прави страшно умни същества.
Е дано ви хареса темата и ПОЗДРАВИ ОТ МЕН!!  :P  :yahoo: :P
User's Signature

http://www.vbox7.com/play:d880ab65

Turn the lights down low, take it off, let me show, my love for you is insatiable...

#2 Потребителят е офлайн   macinci Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 254
  • Регистрация: 04-November 07
  • Location:гр.Пловдив

Публикувано: 05 November 2007 - 04:45 PM

браво хубава е темата..аз лично съм съгласна че са твърдоглави и наистина имат труден характер..в момента съм още в период на обучение на моят звяр :) снощи забелязах нещо което малко ме притесни..държах наградка и й казах да седне а тя направо легна..може би защото друг път след това и казвам и да легне и е решила да мине направо към лягането незнам :)

#3 Потребителят е офлайн   Huskypower Икона

  • Rebel At Heart!
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5075
  • Регистрация: 29-March 05
  • Gender:Female
  • Location:Sofia

Публикувано: 05 November 2007 - 09:19 PM

А дали някой от вас може да ми каже какво точно се разбира под труден характер и твърдоглавост? :huh:
И евентуално колко кучета сте имали и възпитали и обучили до сега от тази порода? Имам по-различно мнение, за това питам.
User's Signature

HUSKYPOWER - THE POWER WITHIN!
JulyVell Siberians

For the world I'm just a person, for my dogs I'm just the world!

Качена снимка

#4 Потребителят е офлайн   killaruna87 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 523
  • Регистрация: 31-January 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 05 November 2007 - 09:31 PM

"Хъскито е едно от най-умните кучета - то изпълнява команда само ако види смисъл в това."
Това го четох в една книжка за сибирското хъски и е доста вярно според мен :) Но с упоритост и постоянство се постигат добри резултати.В началото един "разбирач" ми каза "Ами това е тъпо куче!То освен да тегли друго не знае" - няма грам истина в тези думи, повярвайте ми.Сибирците са умни животни, просто бързо им доскучава.
Моето зверче знае доста неща, най-любимото от които е "седни", особено ако надуши лакомство - тогава сяда само, без никой да му е казвал ;D Команда сме учили само за три дни!После я тренираме редовно.За мен това е предостатъчно доказателство, че хъскито е умно куче.Преди да я взема слушах от кой ли не, че хъскито е абсолютно неподатливо на обучение, твърдоглаво и какво ли още не - е за почти три години не видях грам твърдоглавост и инатене.Единствено не можах да я науча на командата "ела", или по-точно тя я знае, но я изпълнява само когато е грохнала от умора.И все пак с гранули се постигат чудеса, е почти чудеса :) Хъскито е схватливо куче, бързо разбира какво се иска от него, а дали ще го изпълни зависи само от неговата добра воля.С много упоритост може да се научи на всичко, на което могат да бъдат научени и другите кучета(едно от кученцата от кучилото на Чери го дадоха на Витоша да бъде обучено за спасително куче).
Аз лично мога да ви посъветвам да учите само по една команда, в смисъл не учете кучето си на "седни" и след 5 минути на "легни" - така се обърква.Никога не бийте кучето си!!!Това е основна грешка.Ако не иска да се занимава по-добре го оставете да си почине и по-късно опитайте пак.Давайте му лакомства като го хвалите на глас, после постепенно намалявайте вкусотийте и преминавайте само към погалване и похвала.Ако искате да го научите да прескача препятствия, първо минете вие като водите кучето след себе си.Кучето ви възприема като водач на глутницата и след като види, че прескачате нещо то ще разбере, че това не е опасно и не е страшно.Не го дърпайте и не го бутайте, така ще се уплаши и няма да направите нищо.
Може би е по-добре по-опитните гледачи и развъдчици да напишат повече неща по темата :)

#5 Потребителят е офлайн   Huskypower Икона

  • Rebel At Heart!
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5075
  • Регистрация: 29-March 05
  • Gender:Female
  • Location:Sofia

Публикувано: 05 November 2007 - 09:44 PM

Имам хъски, което изпълнява команди само с жест/без глас. Имам хъски, което с еднократна команда ела тук, оставя разгонена женска. Може моите кучета да са изключение, но според мен по скоро има хора, които не се справят с кучетата си достатъчно добре, нямат добър контакт с кучето, не разбират психиката и поведението му. Хъскито се обучава много лесно, по трудно е да се постигне послушанието, защото то е готово да ви бъде приятел до край, но не и да ви бъде роб.
Иначе, killaruna87 добре го написа! :palec:
User's Signature

HUSKYPOWER - THE POWER WITHIN!
JulyVell Siberians

For the world I'm just a person, for my dogs I'm just the world!

Качена снимка

#6 Потребителят е офлайн   macinci Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 254
  • Регистрация: 04-November 07
  • Location:гр.Пловдив

Публикувано: 05 November 2007 - 11:55 PM

Huskypower аз лично съм новак..за първи път имам такова куче и го казах това защо не е от най -послушните...аз й говоря тя се прави че не ме чува,но когато има нещо за хапване много слуша ..но може да е от мен си..да не съм я възпитала както трябва да не е от кучето не споря.Иначе и аз за една вечер я научих да сяда след това тренирахме,но както казах само с храна става :/

#7 Потребителят е офлайн   Huskypower Икона

  • Rebel At Heart!
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5075
  • Регистрация: 29-March 05
  • Gender:Female
  • Location:Sofia

Публикувано: 06 November 2007 - 04:12 PM

Да, само че аз това не го смятам твърдоглавост. Кучетата, от която и да е порода си искат специален похват, който от индивид до индивид може да е различен; т.е. най-често така се случва. Когато човек обобщава и дава заключения за нещо значи има опит, гледал е много кучета от една и повече породи, за да може да дава заключения. Хъскито разбира се не е за всеки човек, но това може да се каже за всяка порода. Зависи с каква цел го взимаш и какво очакваш от него.
User's Signature

HUSKYPOWER - THE POWER WITHIN!
JulyVell Siberians

For the world I'm just a person, for my dogs I'm just the world!

Качена снимка

#8 Потребителят е офлайн   Rositoo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1240
  • Регистрация: 17-July 07
  • Gender:Female
  • Location:Шумен

Публикувано: 06 November 2007 - 05:21 PM

Huskypower Бленика също ми е първо куче, затова не мога да кажа какъв е характера на другите породи, защото не съм запозната толкова добре с всяка от тях. Тя е хъски, тя е куче и като всяко живо същество си иска своето. Понякой път слуша понякой път не, в природата на всички е така. Не знам какво мислят другите но моето мнение е това че, ако кучето (в случая хъски) не слуша и има някакъв проблем с обучението, ясно е че нещо куца.Може би нещо в подхода, може би нещо куца в този който обучава, но може и да е в самото куче. Случаи всякакви.  Никой не иска кучето му да е роб или нещо от сорта, естествено има и изключения. Не казвам че хъскитата са твърдоглави, просто славата им е такава, но не мога да отрека че си искат своето и знят как да го постигнат. Съгласна съм напълно с kallaruna87, хъскито е наистина умно куче и е вярно че не е за всеки.  ;) ;) Само че едно умно куче винаги има силен характер. Не мисля че трябва да си гледал дузини кучета за да занеш как се обучава, достатъчно е да разбереш какво мисли кучето ти и да се съобразиш, тогава и то ще се съобрази с тебе. Хъскитата са твърдоглави, защото знаят какво искат, мисля че всеки притежател на хъски няма да отрече факта, че тези кучета са страшно красиви,страшно умни но и страшно своенравни.
Това е моето мнение ;) ;)  все пак свят голям, хора всякакви, мения от едно до друго по различни.

Поздрави от нас. :wub: :wub:
User's Signature

http://www.vbox7.com/play:d880ab65

Turn the lights down low, take it off, let me show, my love for you is insatiable...

#9 Потребителят е офлайн   Huskypower Икона

  • Rebel At Heart!
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5075
  • Регистрация: 29-March 05
  • Gender:Female
  • Location:Sofia

Публикувано: 06 November 2007 - 07:30 PM

Ами аз просто пояснявах. Не съм казала, че някой иска кучето му да е роб. Просто хората са различни, взимат кучетат си с различна цел и очакват от тях определени неща, които си мислят, че се очакват от всяко куче. Относно силния характер, като се замисля много от индивидите в различните породи имат такъв. За да знаеш как се обучава, разбира се че не е задължително да си отгледал дузина кучета, но поне да си обучил дузина такива и да имаш поглед върху породното поведение на няколко породи. Нещо, което само професионалните инструктури правят може би...  От друга страна животните не мислят, те се обучават да реагират в посока, в която ние желаем. Реакциите и инстинктите са тези, които водят всичко при тях. Животните не могат да мислят в дългосрочен план, дори при запасяването с храна, това  инстинкта са самосъхранение и оцеляване.
За това не съм съгласна лично аз (мнения всякакви), че хъскито е с труден характер и е твърдоглаво, както писахте. Да своенравно е, и послушанието при него се постига просто по-трудно, но то много бързо учи, умно е, хитро и ловко, и то доста повече от някои други породи спорез мен, но му трябва мотивация, за да изпълнява това, което искаме. Може кучето да не е обучавано да изпълнява кой знае какви или колко  команди, но според мен всяко куче трябва да бъде възпитано и социализирано. Ако с нещо съм засегнала някого, това не ми е било цел.  :blink:
User's Signature

HUSKYPOWER - THE POWER WITHIN!
JulyVell Siberians

For the world I'm just a person, for my dogs I'm just the world!

Качена снимка

#10 Потребителят е офлайн   Rositoo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1240
  • Регистрация: 17-July 07
  • Gender:Female
  • Location:Шумен

Публикувано: 07 November 2007 - 06:20 PM

Huskypower написаното е много интересно и много поучително.  ;) Мен лично нищо не ме е засегнало от това което си писала, даже научих много неща които ще са ми от полза, за което Благодаря..... :yahoo: :yahoo: Дано и другите са на същото мнение  ;)
User's Signature

http://www.vbox7.com/play:d880ab65

Turn the lights down low, take it off, let me show, my love for you is insatiable...

#11 Потребителят е офлайн   BG Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 24
  • Регистрация: 25-September 07

Публикувано: 09 November 2007 - 04:01 PM

Наистина хъскито са много умни кчета.Моето куче още на 3-4 месеца се научи да сяда и тръгва след команда,ляга,претъркаля се.Единствено се затруднявам с командата "ЕЛА".Да не би да реагират на друга дума!Споделете!Познава вкъщи всички.
Много умни кучета са,но зависи от стопанина според мен дали му отделя повече внимание и дали е настоятелен. :blink:
User's Signature

[img width=500 height=43]http://www.members.t...nehuskymush.gif[/img]

#12 Потребителят е офлайн   Huskypower Икона

  • Rebel At Heart!
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5075
  • Регистрация: 29-March 05
  • Gender:Female
  • Location:Sofia

Публикувано: 09 November 2007 - 06:34 PM

Кучетата не знаят значението на думите. Думата няма значение, ако искаш можеш да го научиш да идва и като му казваш "чиба" със същия успех.
User's Signature

HUSKYPOWER - THE POWER WITHIN!
JulyVell Siberians

For the world I'm just a person, for my dogs I'm just the world!

Качена снимка

#13 Потребителят е офлайн   Rositoo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1240
  • Регистрация: 17-July 07
  • Gender:Female
  • Location:Шумен

Публикувано: 14 November 2007 - 06:26 PM

Здравейте отново.  ;)
С Бленика имаме малък проблем, предполагам и много други собственици го имат. Когато излезем навънка, абсолютно всичко по земята трябва да се обере (всичко което става за ядене), като я пусна без повод командата "ела" когато е намерено нещо интересно или за ядене, не върши никаква полза. Вече на 2-3 пъти ми се случва да я гоня по близо 15 до 30 минути!!!  :huh: :huh: Не знам дали някъде не съм сгрешила в обучението. :(
User's Signature

http://www.vbox7.com/play:d880ab65

Turn the lights down low, take it off, let me show, my love for you is insatiable...

#14 Потребителят е офлайн   sheme7a Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 255
  • Регистрация: 28-August 06
  • Gender:Male
  • Location:kostinbrod

Публикувано: 14 November 2007 - 09:36 PM

еми и при нас е така явно са се такива кучетата а може и ние така да сме ги научили.Аз сара не я пускам никога без повод освен в двора но това не се брой,като се разхождаме то това лятото ставаше с колелото и на повод и нагръдника(но не тя да ме дърпа а да тича до мен) а сега понеже съм много ангажиран с работата и ученето остовно тя дивее в двора а и вече няма ги няма зеленчуците на баба та тя си прави каквото иска из целият двор.Връзвам портата и я пускам да вилнее сутрин по час час и половина.
User's Signature

Качена снимка

#15 Потребителят е офлайн   Huskypower Икона

  • Rebel At Heart!
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5075
  • Регистрация: 29-March 05
  • Gender:Female
  • Location:Sofia

Публикувано: 14 November 2007 - 09:53 PM

Тази вашата порта няма ли как да се затваря или заключва, че много лесно може да мине някой покрай вас и да се прибере в къщи с ново куче. :huh:
User's Signature

HUSKYPOWER - THE POWER WITHIN!
JulyVell Siberians

For the world I'm just a person, for my dogs I'm just the world!

Качена снимка

#16 Потребителят е офлайн   Huskypower Икона

  • Rebel At Heart!
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5075
  • Регистрация: 29-March 05
  • Gender:Female
  • Location:Sofia

Публикувано: 14 November 2007 - 10:01 PM

Rositoo гоненето няма добър ефект. И аз съм била в такива приключения, нормално е, въпреки това наистина е опасно, защото никога не знаеш какво може да изяде. Нямам добра рецепта за отучване, мисля, че е индивидуално. Едно от кучетата ми, като намереше нещо и аз се втурвах да го отнемам. Те бързо разбират че искаме да им вземем плячката и понеже са доста по бързи от нас, разиграване пада яко. После някак от самосебе си или не помня как точно, но се случи така, че започна да заравя плячките, за да не я гоня и да не мога да и ги взимам. Това мен напълно ме устройваше.  ;D Ванеса също първо ми бягаше, но после я научих да идва сега тя идва с кокал в уста даже помахвайки с опашка. Това е може би защото един два пъти я оставих да се прибере в къщи с намерения кокал в устата.  И изобщо и показвах , че не ме интересува какво си е намерила. ;D
На два пъти сама го пускаше пътьом, като видеше някоя котка и веднага забравяше за него. Иначе при мен добра работа върши командата "ФУ".
User's Signature

HUSKYPOWER - THE POWER WITHIN!
JulyVell Siberians

For the world I'm just a person, for my dogs I'm just the world!

Качена снимка

#17 Потребителят е офлайн   Rositoo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1240
  • Регистрация: 17-July 07
  • Gender:Female
  • Location:Шумен

Публикувано: 15 November 2007 - 01:03 PM

;D ;D
При нея командата "фу" върши работа но само когато е на повод, а иначе и "фу" и "пусни" и "остави" не вършат никаква работа. Затова казвам че ще ме замени за един кокал.  ;D
Аз също  я осатвям да си яде каквото иска, с намерението да разбере че не ми пука....но няма никаква полза, даже когато е без повод и си намери нещо за ядене идва пред мене да ми го покаже, като го държи в устата си и аз лекичко да мръдна и тя избягва,а ако продължа да не и обръщам внимание врътва се и си го изяжда. И друг случай е когато почне да бяга около мен само и само да видя какво има в устата си и да тръгна да я гоня Много ми е странно защото по принцип тя трябва да гони мене а не аз нея  ;D ;D ;D при нас нещата явно са доста объркани  ;D
User's Signature

http://www.vbox7.com/play:d880ab65

Turn the lights down low, take it off, let me show, my love for you is insatiable...

#18 Потребителят е офлайн   killaruna87 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 523
  • Регистрация: 31-January 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 15 November 2007 - 01:12 PM

Когато пусках Чери извън двора като че ли напук ядеше всякакви боклуци :rolleyes: Това, което я отказа беше...наморник ;D Може и смешно да ви звучи, но през наморника не можеше да похапва каквото й попадне :blink: В последствие използвах "не" и така свикна на командата.Сега преди да захапе нешо се оглежда, а кажа ли "не" веднага пуска захапаното нещо.

#19 Потребителят е офлайн   sheme7a Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 255
  • Регистрация: 28-August 06
  • Gender:Male
  • Location:kostinbrod

Публикувано: 15 November 2007 - 01:29 PM

Цитат

Тази вашата порта няма ли как да се затваря или заключва, че много лесно може да мине някой покрай вас и да се прибере в къщи с ново куче. :huh:


Портата може и да се заключва но като дойде някой в нас и ако е заключена няма как да влезе,за това я връзвам с тел и така можеш да отвържеш да влезеш и пак да вържеш.А тук в Костинброд до сега не съм чул на някой да са му откраднали кучето и затова не се притеснявам.
User's Signature

Качена снимка

#20 Потребителят е офлайн   Rositoo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1240
  • Регистрация: 17-July 07
  • Gender:Female
  • Location:Шумен

Публикувано: 27 November 2007 - 03:16 PM

Отдавна никой не е писал по темата и реших че времето е дошло. ;)
Днес пуснах Бленика без повод навън, хем бяхме на една полянка, и по принцип като я пусна и като я викна, ако няма никой наоколо идва. Днес откъде се взе тая бабичка не знам  :huh: И Бленика естествено бам при нея, викам , моля се няма реакция, добре че жената не я беше страх и почна да се радва, но това е едно от нещата които мисля че няма начин да поправя :rolleyes: Постоянно иска да е върху хората, затова и не смея да я пускам, вече сме само на повод, от тези на ролетката. Хем е и доста дълъг (8 метра), но си личи че не и стига, иска да бяга свободно, но не знам как да я отуча от някои вредни навици  :huh:
User's Signature

http://www.vbox7.com/play:d880ab65

Turn the lights down low, take it off, let me show, my love for you is insatiable...

  • (61 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни