Dog.bg Форуми : Кучето в София - на къса каишка

Към съдържанието

 
 
 
  • (22 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Кучето в София - на къса каишка Оцени темата: -----

#1 Потребителят е офлайн   georgia Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 111
  • Регистрация: 11-June 10

Публикувано: 31 July 2010 - 07:17 PM

Домашните кучета в София вече ще трябва да са на една ръка разстояние от стопаните си по време на разходките им.
Промени в наредбата на общината предвижда собственикът да води четириногия си приятел задължително на повод, не по -дълъг от 80 см.
Още нещо: намордникът ще е задължителен за всички кучета над 10 кг. Късият повод и преградата пред зъбите ще могат да се махат само на определените от общината алеи за разходки на животните по кварталите.
Новите изисквания към отглеждането на любимци са разработени с неправителствени организации и са публикувани на сайта на кметството за обществено обсъждане. Експертите на общината са отворени за предложения и корекции.

Собствениците на кучета вече възроптаха срещу 80-сантиметровия повод. “Как ще се водят малките породи като пекинезите или пинчерите на толкова къс повод? Те направо ще се удушат на него”, опасяват се стопаните. От общината обаче смятат, че ако кучето е непосредствено до стопанина си, при евентуална агресия той би могъл по-лесно да го контролира.

Освен това в наредбата се забранява на деца под 18 г. да разхождат и да продават кучета. Досега това ограничение беше до 14 г. “Децата трудно могат да удържат при атака куче, особено ако е по-голямо”, смятат общинарите.

За да предотврати бъдещи кървави инциденти, общината е предвидила и глоба от 2000 лв. за стопанин, чието куче нападне, ухапе или причини щети на човек. Животното пък ще се иззема от собственика с полиция и ще бъде настанявано в приют. Специална комисия от общинари, неправителствени организации и полиция ще разследват случая. А при доказана агресивност четириногото ще бъде евтанизирано. Според определение в наредбата не са агресивни кучетата, които са посегнали да хапят при самозащита, за защита на стопанина или собствеността на господаря си.Двойно - до 400 лв., скачат глобите за разхождане на животни без повод, за липса на регистрация и платена такса. Както и за собственици, които не почистват изпражненията на любимците си. Общината запазва и минималната такса от 20 лв., която стопаните ще могат да платят и на място с фиш.

Още една такса предвижда общината в промените в наредбата за домашните любимци. От 100 до 250 лв. ще плащат собствениците на кучета, които не са ги кастрирали и са допуснали те да се размножат на улицата.

При повторно нарушение санкцията ще е 500 лв. Причина за въвеждането на тази глоба била, че над 50% от бездомните кучета по улиците в столицата идвали от домовете на недобросъвестни стопани.

2000 лева глоба за ухапване ще плащат стопаните на злобно куче в столицата. А самото животно може да бъде евтаназирано.
Ветеринарят ще регистрира песа

Над 2000 столичани вече са платили дължимата към общината годишна такса от 24 лв. за регистрация на домашните си любимци. Броят на официално обявените четириноги е скочил няколко пъти спрямо м.г. Експертите обясняват бума на регистрации с масовите проверки на Столичния инспекторат съвместно с полицията по кварталите.

От общината напомнят, че от такса са освободени кучетата водачи на инвалиди, на МВР, на Гражданската защита, кастрираните животни, както и тези от развъдници, членове на киноложки клубове. Това означава, че премиерът Бойко Борисов, който развъжда една от кръвни линии на породата българско овчарско куче, също няма да плаща такса).

Столичани обаче често се оплакват, че служителите в общината още не знаят как и с какъв документ да приемат таксата от собствениците. Така на добросъвестните стопани се налага с часове да се разхождат от гише на гише, докато платят дължимото, съобщи преди дни “Дарик” радио.

Според новата наредба за домашните любимци регистрацията на животните вече няма да става в общините, а при ветеринарните лекари. Докторите ще са длъжни да изпращат на кметството всеки месец справка за новорегистрираните.

До края на годината на всички регистрирани кучета трябва да им бъде инплантиран чип. Изискването влиза в сила от 1 януари 2011 г. В общинското “Екоравновесие” електронното устройство, което съдържа пълна информация за животното и данни за собствениците, му струвало 6 лв.
Правила и за паничките с храна

Паничките, в които се хранят и поят различните домашните любимци в едно столично домакинство, трябва да са такова на отстояние една от друга, така че да не стават поводи за агресивна конкуренция между животните. Това е едно от изискванията за отглеждане на домашни и селскостопански животни, заложени в проекта за наредба на общината.

Остава въпросът как ще се контролират стопаните дали спазват изискването. От кметството обясниха, че заради трудностите с контрола условието ще важи предимно за кучешките приюти.

Собствениците на животни са длъжни да им осигурят и условия за живот спрямо нуждите. Изискванията към жилищната площ за четириноги са: до 10 кг - 6 кв. м, за средните породи до 25 кг -минимум 8 кв. м, а големите над 25 кг- минимум 10 кв. м. За котки трябва да се осигури площ от 6 кв. м.

От кметството уточняват, че площта се изчислява като обща с хората, живеещи в жилището.
Хасково не събира такси за “премиерска” порода

“Забранява се отглеждането в апартаменти, дворове и парцели на повече от 2 броя домашни животни (компаньони).” Това парадоксално вето е включено в наредбата за обществения ред във Варна, а нарушителите са заплашени с глоба от 50 до 500 лв. Съветниците обаче не са уточнили за кои любимци е лимитът. Не е ясно и дали касае животните от един и същ вид, или визира всички четириноги членове на домакинството като хамстерите, зайците, игуаните и водните костенурки.

При констатиране на животни над допустимия брой общината ще издава на собствениците предписание за премахването им в едномесечен срок. След това животните ще бъдат иззети и настанени в приют - нов нонсенс, защото в общинския кучкарник, след като кастрират и обезпаразитяват кучетата, ги пускат на улицата.

В Хасковопък бездомните кучета се настаняват в приют и ако никой не ги потърси 2 седмици, ги евтанизират. Радикалният подход на общината гневи защитниците на животни, но е факт, че в града няма бездомни кучета. Регистрацията на кучета в общината струва 10 лв. За да се утвърждава българското овчарско куче - развивано от премиера Бойко Борисов, животните от тази порода са освободени от такса.
До 2 метра свобода за четириного в Шумен

Шуменци могат да разхождат домашните си кучета, но трябва да са винаги на повод, не по-дълъг от 2 м, гласи общинска наредба. За агресивните е задължителен и намордник. Общината е определила 20 места, където кучетата да тичат на воля. Който иска да отглежда животно у дома, трябва да му осигури пространство - за кучета до 10 кг и за котки - 6 кв. м, а 10 кв. м за лаещите над 25 кила.

Над 6 пъти е нараснал в сравнение с м.г. броят на регистрираните кучета в Стара Загора. От 40 обявените четириноги вече са над 250. Според общинарите причината за рязкото увеличение е регистрирането на етажната собственост и вписването на любимците в домовите книги. Годишната такса за домашния любимец е 24 лв., а по селата плащат по 10 лв., но нямало много мераклии да я внесат.

Със специални минипаркове за разходка на кучета и първото у нас гробище за домашни любимци може да се похвали Пловдив. В район “Западен” бяха изградени първите 3 площадки за развлечения на домашни любимци с площ от 300 кв. м всяка. В бюджета за 2010 г. са заложени средства за създаването на още подобни минипаркове в останалите 5 района. Те ще бъдат оборудвани с катерушки, кокалчета, топки и различни препятствия и игри. На “Рогошко шосе” работи първото кучешко гробище у нас със 100 места. От общинско предприятие “Траурни дейности” предлагат кучешки ковчези, надгробни плочи и венчета, които излизат минимум 70 лв.

Плащат се и 69 лв. за изкопаване и ползването му 5 г. Ритуално вече са погребани 34 кучета и 5 котета.
По селата в Търновско са най-изрядни

Стопаните на домашни кучета по селата в община Велико Търново най-изрядно спазват наредбата на местния общински съвет. В НАП са регистрирани 2260 домашни любимци. 80-90% от тях са от селата. Едва стотина кучета са регистрирани в града. Собствениците на животни трябва да плащат годишна такса от 20 лв. в градовете и 5 лв. на село. Наредбата задължава всяко куче да има име, паспорт и имунизация. Санкциите за нарушенията на наредбата са от 100 до 500 лв. “Досега няма санкционирани граждани”, обясни общинският съветник Гани Пантелеев.
50 лева санкция за... лаене!

Толкова е глобата в Хасково за лаещите кучета, които смущават съня на съседите. През последните дни за това са били санкционирани няколко стопани. При повторен случай санкцията може да стигне и 200 лв.


http://www.trud.bg/A...rticleId=561654
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

#2 Потребителят е офлайн   Archiball Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 532
  • Регистрация: 09-June 09
  • Gender:Female
  • Location:Варна
  • Interests:жУвотни

Публикувано: 31 July 2010 - 08:10 PM

Показване на мнениетоgeorgia, в 31 July 2010 - 07:22 PM, написа:


Собствениците на кучета вече възроптаха срещу 80-сантиметровия повод. “Как ще се водят малките породи като пекинезите или пинчерите на толкова къс повод? Те направо ще се удушат на него”, опасяват се стопаните. От общината обаче смятат, че ако кучето е непосредствено до стопанина си, при евентуална агресия той би могъл по-лесно да го контролира.


Е как, собствениците на малки породи кучета ще ходят наведени след тях :ab_041: След тази наредба рязко ще скочи процента на пациенти с болки в гърба и изкривявания. Така и докторите ще имат работа, всичко е навързано в тази държава :smile: И така, хората с по-едри мопсове, пекинези както и френски булдоци, пригответе си ръчно направени намордници, режете повода на две...няма тън мън в София. Иначе с останалите "нонсенси" :smile: съм почти съгласна.
User's Signature

Качена снимка


"you cannot change the world by saving one animal, but for that one animal...you can change the world."

"Имаме земя, имаме вода... и си правим кал."

#3 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 31 July 2010 - 09:14 PM

400 лева за нерегистрирано куче ?

#4 Потребителят е офлайн   Vesela_5 Икона

  • Afrodita of Angel's staff
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2664
  • Регистрация: 28-April 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас
  • Interests:American Staffordshire Terrier
  • Skype:

Публикувано: 31 July 2010 - 09:52 PM

Това са адски необмислени простотии и съм на 100% сигурна, че никой няма да ги спазва.

#5 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 31 July 2010 - 09:58 PM

Ами не са необмислени простотии. Това са много обмислени простотии. Нашите хора се бориха като прасе с тиква месеци. Занесоха на общинарите от девет кладенеца вода.
Общината иска да си върже гащите. Не знам дали помните, но искаше да забрани породи. Като не щем забрана на породи - тогава намордници за всички над 10 кг. Предложихме тестове поне като възможност да се освободиш от задължение за намордник. Всичко живо във форума (и не само) скочи като ужилено - кой щял да прибере парите, кви щели да бъдат тестовете ... ОК, значи без тестове и без възможност за амнистия.
Това е положението.
Натискът за рестрикции е неудържим.

ПП Това с 80-те см за първи път го чувам. Че то стандартните поводи са по 1.50 м. Ще трябва да пратим столичната наредба на всички производители.

#6 Потребителят е офлайн   майната Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 121
  • Регистрация: 17-April 09

Публикувано: 31 July 2010 - 10:13 PM

Не зная кои са "нашите хора" и не искам да ги обвинявам, но това за намордниците е уникална глупост, на която аз никога не бих се съгласил. Просто уникална глупост.

Не твърдя, че съм запознат със законите във всички други държави, но в тези, в които съм живял за известен период (4 на брой), и в тези, които съм посетил (много на брой), никъде не съм видял масово кучета с намордници по улиците. Съответно поне там където съм бил никъде няма такава уникална глупост.

Как приучаваш едно пет, шест, десет-годишно животно към намордник ако то никога не е носило такъв? И какво става ако не успее да свикне? Напускаш кутийката и се местиш в къща с два декара двор ли?

#7 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 31 July 2010 - 10:18 PM

Нашите хора са няколко души от форума, които ходиха като откачени и писаха членове, щото общината иска всичко да й се снася наготово. Е, виждам, че после общината си е творила още.
Та нашите хора не се съгласиха за намордниците. И аз не се съгласявам, но никой не ме пита.
Единствената възможност е да предложим начин за освобождаване от това задължение.
Темата с обсъждането

#8 Потребителят е офлайн   petic Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 61
  • Регистрация: 01-March 10
  • Gender:Female
  • Location:Sofia

Публикувано: 31 July 2010 - 10:52 PM

Аз пък не виждам проблем в носенето на намордник и кое му е страшното. Освен това нали не се отнася за местата, определени за свободно пускане на кучетата? Младо или старо, всяко куче може да се научи и да привикне с различни неща, зависи от постоянството на стопанина.
Аз съм средно висока (166 см) и разстоянието от земята до дланта ми, когато ми е отпусната ръката е около 60 см - така че и въпросните 80 см за повод при водене на дребно куче не са кой знае какъв проблем.
Нищо от прочетеното за София не звучи толкова страшно, колкото беше забраната на породи. Това вече си беше проблем. Според мен точно това, което са постигнали преговарящите от форума си е голямо постижение. И вместо да се роптае веднага против всичко може да се помисли първо. Много по-важно е да има къде да си пуснеш кучето да играе и тича свободно. На мен лично изобщо не ми е важно дали ще го заведа до въпросното място на къс повод, след като после мога да го пусна - без повод и без намордник.

#9 Потребителят е офлайн   techichi Икона

  • !!! CHIHUAHUA !!!
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1326
  • Регистрация: 12-November 08
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:https://www.facebook.com/mini.muzzles

Публикувано: 31 July 2010 - 10:57 PM

Невероятни простотии! В мен бушуват смесени чувства-от една страна не мога да спра да се смея,от друга ми се плаче!До кога ще измислят все повече небивалици?!Ясно до кога -докато не се откажем изобщо да отглеждаме каквито и да е живинки!Просто нямам думи!!!Но определено това не може да остане така!
User's Signature

MINI MUZZLES
chihuahua kennel
Sofia

#10 Потребителят е офлайн   (archy) Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 451
  • Регистрация: 12-June 10
  • Gender:Female

Публикувано: 31 July 2010 - 10:59 PM

Показване на мнениетоpetic, в 31 July 2010 - 10:57 PM, написа:

Аз пък не виждам проблем в носенето на намордник и кое му е страшното. Освен това нали не се отнася за местата, определени за свободно пускане на кучетата? Младо или старо, всяко куче може да се научи и да привикне с различни неща, зависи от постоянството на стопанина.
Аз съм средно висока (166 см) и разстоянието от земята до дланта ми, когато ми е отпусната ръката е около 60 см - така че и въпросните 80 см за повод при водене на дребно куче не са кой знае какъв проблем.
Нищо от прочетеното за София не звучи толкова страшно, колкото беше забраната на породи. Това вече си беше проблем. Според мен точно това, което са постигнали преговарящите от форума си е голямо постижение. И вместо да се роптае веднага против всичко може да се помисли първо. Много по-важно е да има къде да си пуснеш кучето да играе и тича свободно. На мен лично изобщо не ми е важно дали ще го заведа до въпросното място на къс повод, след като после мога да го пусна - без повод и без намордник.

Извинявай,че те питам,но къде са тези места?Аз лично не съм видяла заградено място предназначено за кучета.Плюс това проблемните кучета,които са агресивни,къде ще се разхождат?Кучето ми(няма и 5 кила) е такова и не мисля,че не е подходящо да го водя на предназначените места,защото нито ще е спокоен,нито ще си изразходва енергията вързан.

#11 Потребителят е офлайн   petic Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 61
  • Регистрация: 01-March 10
  • Gender:Female
  • Location:Sofia

Публикувано: 31 July 2010 - 11:41 PM

Показване на мнението(archy), в 31 July 2010 - 11:04 PM, написа:

Показване на мнениетоpetic, в 31 July 2010 - 10:57 PM, написа:

Аз пък не виждам проблем в носенето на намордник и кое му е страшното. Освен това нали не се отнася за местата, определени за свободно пускане на кучетата? Младо или старо, всяко куче може да се научи и да привикне с различни неща, зависи от постоянството на стопанина.
Аз съм средно висока (166 см) и разстоянието от земята до дланта ми, когато ми е отпусната ръката е около 60 см - така че и въпросните 80 см за повод при водене на дребно куче не са кой знае какъв проблем.
Нищо от прочетеното за София не звучи толкова страшно, колкото беше забраната на породи. Това вече си беше проблем. Според мен точно това, което са постигнали преговарящите от форума си е голямо постижение. И вместо да се роптае веднага против всичко може да се помисли първо. Много по-важно е да има къде да си пуснеш кучето да играе и тича свободно. На мен лично изобщо не ми е важно дали ще го заведа до въпросното място на къс повод, след като после мога да го пусна - без повод и без намордник.

Извинявай,че те питам,но къде са тези места?Аз лично не съм видяла заградено място предназначено за кучета.Плюс това проблемните кучета,които са агресивни,къде ще се разхождат?Кучето ми(няма и 5 кила) е такова и не мисля,че не е подходящо да го водя на предназначените места,защото нито ще е спокоен,нито ще си изразходва енергията вързан.



Аз не съм прочела някъде да пише за заградени места. Коментират се определените от общината. Ако те са определили за разхождане на куче неоградено място, аз си го разхождам там. В моя случай основно Южен парк 2, зад музея Земята и хората.
А за агресивно куче - нещо не разбрах въпроса. Имаш предвид, че искаш да го разхождаш на по-дълъг повод и на места извън определените и очакваш, че така ще може да си изразходва енергията ли? (питам, за да си изясня какво ме питаш). Но така или иначе и според сега действащата наредба агресивните кучета трябва да са на къс повод и с намордник. Няма смисъл да изместваме темата към възпитание и обучение на кучето, социализация, йерархия и т.н. Агресивните кучета при всички случаи трябва да се контролират. Независимо каква порода, с какви размери и колко килограма. Но не да се набеждават породи за агресивни. Защото моето куче е 45 кг и не е агресивно.

#12 Потребителят е офлайн   майната Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 121
  • Регистрация: 17-April 09

Публикувано: 01 August 2010 - 12:02 AM

Показване на мнениетоmil_, в 31 July 2010 - 10:23 PM, написа:

Нашите хора са няколко души от форума, които ходиха като откачени и писаха членове, щото общината иска всичко да й се снася наготово. Е, виждам, че после общината си е творила още.
Та нашите хора не се съгласиха за намордниците. И аз не се съгласявам, но никой не ме пита.
Единствената възможност е да предложим начин за освобождаване от това задължение.
Темата с обсъждането


Мил, може би аз нещо не разбирам, но ми се струва, че размяната е "забрана на породи" срещу "намордници". В същото време говорим за Община София?!

В моите представи "забрана на породи" може да бъде само на национално ниво, докато "намордници" може да се прилага на общинско такова. Някак си не виждам равната замяна. В други държави има забранени породи, но например не в Бристъл или в Норич, а в цяла Великобритания. Едва ли Община София има правомощия да забрани порода след като България не ги забранява? В този смисъл опцията "забрана" не би трябвало дори да съществува.

Не знам - предполагам, че общината е преиграла, но цялото усилие ми се струва недомислено. Да не говорим, че след тези милион и две такси и проверки/глоби - най-лесният изход за голям процент от собствениците на кучета ще е да ги "махнат". Да се повторя - не поставям под съмнение "нашите хора" и нямам за цел да започвам полемика - просто се дразня на безумията, които като че ли нямат край във всяка страна на ежедневието на милата ни Родина.

#13 Потребителят е офлайн   nadety90 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 550
  • Регистрация: 19-October 09
  • Gender:Female
  • Location:Пловдив

Публикувано: 01 August 2010 - 12:36 AM

Първо :) ... РАДВАМ се, че не живея в София .. :)
Второ .. намордник на моето куче няма да сложа .. :) С тази козина, в тази жега .. то няма да може съвсем да диша ..
Трето .. глобата за нерегистрирано куче :) напълно СЪЛГАСНА :)
Четвърто за фекалийте също съм съгласна ..
Пето за повода ПРОТИВ ! 80 см. :) еХо моето куче е 25 кила .. с още 5-7 кг. теглитесна сила .. Общинарите да го държат на 80см. .. Другото .. не е ХИГИЕНИЧНО .. хората да влизат нон стоп в тревните площи .. и да подпикават дърветата заедно с кучетата ..
Шесто :) Бат Бойко гледа да смуче от всякъде пари ..
User's Signature

www.luckydogs.alle.bg

#14 Потребителят е офлайн   gabipap Икона

  • Непоправим оптимист
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 2128
  • Регистрация: 03-August 06
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Животни, природа, истински хора, MLM. Здравословен и природосъобразен начин на живот. Хубави книги, нови знания - всичко, което ме провокира да мисля.

Публикувано: 01 August 2010 - 01:43 AM

Гледам, тук коментирате статията от "Труд". Има малки неточности в нея - по отношение на регистрацията на кучетата най-вече, а и по отношение на "размножаването на улицата".
Който иска може да види проектонаредбата на сайта на Столична община.
Въпреки, че малко са се престарали с дължината на повода и намордника за над 10 кг, като цяло преобладават разумните неща. Искрено се надявам, че ще чуят в даден момент и това за тестовете :ba_025:
User's Signature

Ако всеки от нас прави добре и отдадено това, което е негова работа, ако осъзнаем, кои са истинските ни желания и не пожелаваме това, от което нямаме нужда, ако помагаме на беззащитните - светът ще е едно прекрасно място!

#15 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 01 August 2010 - 07:46 AM

Показване на мнениетомайната, в 01 August 2010 - 12:07 AM, написа:

Едва ли Община София има правомощия да забрани порода след като България не ги забранява?

Разбира се, че има правомощия да забрани отглеждането на дадени породи на своята територия. След което други общини щяха да последват светлия пример.
Между другото, община Пловдив има породоспецифични разпоредби.
Всичко се разви и обсъди тук, в съседните теми. Излишно е да обяснявам сега, всички подробности са там.
Не знам дали може да се говори за "размяна", тя все пак е сделка между равностойни партньори, а равностойност в случая липсва. Може да се говори само за временно смекчаване на удара.

#16 Потребителят е офлайн   shifter Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 395
  • Регистрация: 27-April 08

Публикувано: 01 August 2010 - 08:00 AM

Да, след като се постарах да изчета текста, всъщност преобладават разумните неща.
Единствената очевадна тъпотия е това за късия повод и намордниците. Иначе, като цяло, проектът е учудващо умерен, смислен и "мек". Честно казано, лошото е, че най-вероятно хич няма да бъде приет в този му вид и в готовия си вариант кой знае какви простотии ще съдържа...
Чисто принципно, изискването за къс (80 см.) повод не е толкова странно - просто, преведено на простосмъртен език, навсякъде извън определените за разходки пространства кучето трябва да се движи плътно до собственика си (редом, сиреч) и това, така погледнато, звучи съвсем естествено. Идеята е кучето, като член на градската среда, да създава минимално количество проблеми при движението си в тази среда... Всъщност - замислете се! - на улицата, докато ходите по тротоара, кучето ви едва ли се ветрее насам-натам на разтегателната каишка... нали? Държите си го изкъсо и кротко се разминавате с минувачите. Друг е въпросът как точно ще се измерва дължината на повода, на който го води човек: дали "заключената" рулетка влиза в упоменатите 80 см. или не; дали хванатият в средата по-дълъг иначе повод се брои и т.н.; или всички ще трябва да си купят къси каишки. Впрочем, има такива - от всички марки при това. Тъпи са и са неудобни, но...
Определянето на килограмажа за поставянето на намордник вече е по-интересен проблем. Проверяващите ще си носят кантарче за по-дребните кучовци или...? Или измерването ще става на око? Чисто принципно, при правилен подбор на намордник, носенето му не е проблем за кучето дори в голяма горещина (правилният намордник позволява отваряне на устата, дишане с изплезен език и не създава неудобства), а наличието му може да спести много проблеми дори на собственици с неагресивни животни. Пак друг е въпросът, че програма за тестване за "градско куче" не съществува като такава, общоприета, за да може да се повдига въобще въпросът за предлагането й като приложение към правилника. Така че - намордници за всички е разумна идея всъщност. Много е вероятно, ако тест за "градско куче" бъде създаден и се докаже като действащ, да може да бъде внедрен в общината?
Общо-взето шапка свалям на всички, които са си дали труда да помогнат този проекто-правилник да добие смислен вид! Браво, хора! Това само показва, че когато има стимул, можем да "пробием" системата! Браво!

#17 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 01 August 2010 - 08:49 AM

Проблемът беше следният: в сегашната наредба намордниците са задъжителни за агресивни кучета. Общинарите искаха да лепнат етикет агресивни на породен принцип, след като възроптахме те казаха: ОК, но дайте тогава акъл как да определим кои кучета са агресивни. Ако не можете, тогава - намордници за всички по пътя до мястото за разходка (все пак местата за разходка общината обяви в районите и даде възможност на гражданите да дават предложения за тях, в моя квартал са добре ситуирани, в доста други - също).
Тогава предложихме това да става чрез тест. По света няма задължителни намордници, но има задължителни тестове. Ние предложихме тестовете да не са задължителни, но чрез такъв да можеш да докажеш по свое желание, че кучето ти не е агресивно, и да бъдеш освободен. Тогава те поискаха ние да изготвим методологията и да им кажем как ще се провежда и финансира. Т.е, искат завършен проект от нас и са отворени за него. (под "нас" имам предвид онези, които заявиха желание и участваха на работни срещи - това бяха представител на кинолозите, АРС и ГОХ, основната работа вършиха KOKO_ko, Nickey и stassi, а мисля, че по някое време се намесиха и други от кръга на Аксиния, които, обаче, бяха контра на тестовете). Темата тестове все още е отворена и АКТУАЛНА: те го очакват от нас, въпросът е можем ли да го направим. Всеки може да дава предложения, не само досегашните участници.
След реакциите във форума и истериите на някои активисти, които заявиха, че някой ще усвоява милиони чрез тестове, определено ентусиасти да се нагърбят с тази задача липсват. Сами разбирате, че това ще бъде голям, отговорен и неблагодарен ангажимент. Компетентност по въпроса може да има единствено в клубовете, друг ресурс няма откъде да дойде.

Лично аз съм против генералните намордници така, по принцип, но за себе си не виждам особена драма да преведа кучето с намордник до градинката през кръстовищата и гмежта и там да му го сваля. Моите - единият на 3, другият на 7 години, не са учени на намордник, но реших да пробвам, нямаше никакъв особен проблем, не биха го търпяли, ако са пуснати свободно, но на повод по пътя сме си ОК.

#18 Потребителят е офлайн   kittykat.ruse Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 626
  • Регистрация: 02-April 09
  • Gender:Female
  • Location:Русе
  • Skype:

Публикувано: 01 August 2010 - 09:51 AM

Първо - познавайки общинския служител като такъв без да конкретизирам, постигнатото си е геройство.
Второ - аз нямам нищо против да отида при специалист, който да "изпита" кучето ми, да му платя и да имам документ, доказващ, че кучето ми не е агресивно и може да не носи намордник.
Трето- при правилно ситуирани и достатъчно на брой места за разходка, какво толкова - 80 -85 см, едва ли някой ще ходи със сантиметъра, ясен е принципа -до стопанина - това между другото се води вид контакт с кучето и е полезно за връзката стопанин-куче.

#19 Потребителят е офлайн   майната Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 121
  • Регистрация: 17-April 09

Публикувано: 01 August 2010 - 11:01 AM

Ако дискусията с общината ви е все още наистина актуална - моята идея е простичка: тестват се само кучетата от породите, които иначе биха били забранени - останалите не са задължени да носят намордник както е по нормалния свят. Който не иска да се тества - носи намордник.

Недостатък - тези породи един вид пак се отделят от останалите и пак са по презумция "виновни" до доказване на противното - неудобство за стопаните, което обаче е заложено в момента така или иначе. Предимства - далеч по-лесна за реално въвеждане и изпълнение процедура (като нужен ресурс) от това да се тестват всички кокери и колита заедно с т.н. "опасни породи", спестяват се главоболия на собственциите на останалите породи, няма столицата на България да прилича на някой научно-фантастичен филм тип Зараза - вместо хората с маски, кучетата с намордници.

#20 Потребителят е офлайн   kittykat.ruse Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 626
  • Регистрация: 02-April 09
  • Gender:Female
  • Location:Русе
  • Skype:

Публикувано: 01 August 2010 - 11:03 AM

Показване на мнениетомайната, в 01 August 2010 - 11:06 AM, написа:

няма столицата на България да прилича на някой научно-фантастичен филм тип Зараза - вместо хората с маски, кучетата с намордници.


:ba_025:

  • (22 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни