Dog.bg Форуми : Тестове за пазачи на стада

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (12 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Темата е заключена

Тестове за пазачи на стада

#1 Потребителят е офлайн   petko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 825
  • Регистрация: 21-December 04

Публикувано: 22 March 2006 - 08:50 PM

За нещата като в тези линкове ;http://ethology.ru/library/?id=137;




petko, моля, пишете на български ! Благодаря за разбирането !
User's Signature

"Истината не е изящна, красивите думи не са истинни.[br]Добрите не са красноречиви, красноречивите не са добри.[br]Знаещия не убеждава, убеждаващия не е знаещ."[br]...........................................................................[br]Лао Цзи - "Дао де Цзин"

#2 Потребителят е офлайн   petko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 825
  • Регистрация: 21-December 04

Публикувано: 22 March 2006 - 08:53 PM

http://www.asiandogs...cles.php?aid=20
http://www.asiandogs...cles.php?aid=20
http://alabai.ru/mod...=article&sid=72
http://www.asiandogs...rm/4.php?page=1
User's Signature

"Истината не е изящна, красивите думи не са истинни.[br]Добрите не са красноречиви, красноречивите не са добри.[br]Знаещия не убеждава, убеждаващия не е знаещ."[br]...........................................................................[br]Лао Цзи - "Дао де Цзин"

#3 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 22 March 2006 - 09:31 PM

Преди години всевъзможни специалисти развиваха теории как изпитвали каракачанските кучета за използването им като пазачи. Спомням си обясненията, че се настървявали куче срещу куче и в даден момент преди достигане на схватка, действията се прекратявали.

Тази и подобни на нея теории за изпитания пригодността на едно куче за пазач на животните е абсолютен наивизъм, неиздържан от гледна точка на действителността.

Има няколко основни положения, които никога не трябва да се забравят и всяко тяхно свободно интрепретиране говори за невежество на този, който го прави.

1. Кучета, които се бият помежду си не се бият по същия начин и с хищника, който застрашава стадото. Така че теорията за проверка на куче срещу куче за пригодността му като пазач, е неиздържана.

2. Кучетата пазачи, за да бъдат такива трябва да са не само от съответните за целта породи, при които селекцията в това направление е водена от векове и хилядолетия, но трябва ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да са отглеждани от най-ранна възраст с животните. Първо, защото те трябва да бъдат социализирани към тях и второ, което никой не отчита, това е, че в процеса на израстване на малкото кученце на всеки етап от неговото постнатално развитие се обособяват и усъвършенстват различни мозъчни центрове, настъпват различни психични промени и пропускането на даден момент никога не може да бъде компенсиран в по-късен етап.

3. Изпитанието на работните качества на кучето пазач става САМО в реални условия сред стадото, на полето и при среща със съответния хищник. Всеки друг тест, има елемент на лабораторно проучване в неестествена среда, доближаващ проверката до бихевиористичен експеримент, а не до проверка на естествените природно заложени качества.

4. За един разплодник (независимо дали е мъжкар или женска) може да се каже, че е работно куче САМО ако се е доказало като такова. В такъв случай той (или тя) може да бъде поставен/а в кучкарник и отглеждан/а само, за да дава потомци. Следващият момент е, че с раждането си тези потомци възможно най-рано трябва да се вкарат сред стадото, което за вбъдеще ще трябва да охраняват.

Така се започва:

Качена снимка

И така се завършва:

Качена снимка
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#4 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 22 March 2006 - 10:30 PM

Nicholay Atanassov,
Не съм много съгласен с вас. Визираните от petko линкове се отнасят за тестови изпитания на туркменски алабай. Години наред там селекцията се е водила и по този признак - борба, единоборство между кучета. Уважението е към духа на кучето, неговото желание за борбеност, към духа на бореца, на война. В случея не се касае за кучешки битки или борби, а за традиция, носеща в себе си преклонението и уважението към кучето.
Лично мнение, разбира се ... с настъпване на комерсиализацията, естествено, и това е преиначено. Дано все още има стойностни хора, които да ценят традициите и да пазят породите такива, каквито са. С всичките им положителни и отрицателни черти.
Заводското развъждане също дава своя отпечатък. Има разлика между аборигенните породи и начина им на живот и предназначение и днешните "заводски" породи, отглеждани далеч от стадото, на синджир, където кучетата, не изпълняват своето предназначение - да пазят, а изпълняват чисто биологичната функция да се размножават. Да, няма ги и вълците, няма ги и едновремешните овчари, диви и първични като кучетата си. Доколко днешния свят е пригоден за тези кучета, доколко полянката в парка може да замени безкрайното пасбище ... не зная. Аз лично предпочитам дивия войн на пустошта пред кучето на синджир, легендата, до която можеш да се докоснеш и да разказваш пред комерсиализацията на реалността. Вярвам, че все още има хора, които ще запазят кучета такава, каквито са, ще запазят традициите. Доколкото зная, туркмените го правят.

#5 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 22 March 2006 - 10:37 PM

Цитат

Nicholay Atanassov,
Не съм много съгласен с вас. Визираните от petko линкове се отнасят за тестови изпитания на туркменски алабай. Години наред там селекцията се е водила и по този признак - борба, единоборство между кучета. Уважението е към духа на кучето, неговото желание за борбеност, към духа на бореца, на война. В случея не се касае за кучешки битки или борби, а за традиция, носеща в себе си преклонението и уважението към кучето.
Лично мнение, разбира се ... с настъпване на комерсиализацията, естествено, и това е преиначено. Дано все още има стойностни хора, които да ценят традициите и да пазят породите такива, каквито са. С всичките им положителни и отрицателни черти.
Заводското развъждане също дава своя отпечатък. Има разлика между аборигенните породи и начина им на живот и предназначение и днешните "заводски" породи, отглеждани далеч от стадото, на синджир, където кучетата, не изпълняват своето предназначение - да пазят, а изпълняват чисто биологичната функция да се размножават. Да, няма ги и вълците, няма ги и едновремешните овчари, диви и първични като кучетата си. Доколко днешния свят е пригоден за тези кучета, доколко полянката в парка може да замени безкрайното пасбище ... не зная. Аз лично предпочитам дивия войн на пустошта пред кучето на синджир, легендата, до която можеш да се докоснеш и да разказваш пред комерсиализацията на реалността. Вярвам, че все още има хора, които ще запазят кучета такава, каквито са, ще запазят традициите. Доколкото зная, туркмените го правят.

Аз говоря за работа на кучетата пазачи именно като такива. Друг е въпроса за традициите и борбите, наподобяващи гладиаторските битки.

Аз написах, боят между кучета не бой между куче и хищник. Подходите са различни и едното няма връзка с другото.

Кучето пазач на стадата от хищници е подчинено на вродените си инстинкти и придобитите си качества именно като боец срещу хищници, а не срещу себеоподобни от същия биологически вид.

Говорим за различни неща.
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#6 Потребителят е офлайн   petko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 825
  • Регистрация: 21-December 04

Публикувано: 23 March 2006 - 06:04 PM

ЗДРАВЕЙТЕ
Мнения всякакви гн.Атанасов вашето го разбрах,макар да не сам сагласен напълно с вас,бихте ли споделили чуждите няма значение дали е вразрез с вашите разбирания и пак моля ако може да преведете или да нахвърлите с ваши думи написаното там.Имам чувството че точно тези народи имат истински работни пастирски кучета имат поле за действие имат и ниска киноложка култура и накрая и кучета
dog в България вълци има много от опит го знам,но са в планините.
User's Signature

"Истината не е изящна, красивите думи не са истинни.[br]Добрите не са красноречиви, красноречивите не са добри.[br]Знаещия не убеждава, убеждаващия не е знаещ."[br]...........................................................................[br]Лао Цзи - "Дао де Цзин"

#7 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 23 March 2006 - 10:50 PM

Цитат

ЗДРАВЕЙТЕ
Мнения всякакви гн.Атанасов вашето го разбрах,макар да не сам сагласен напълно с вас,бихте ли споделили чуждите няма значение дали е вразрез с вашите разбирания и пак моля ако може да   преведете или да нахвърлите с ваши думи написаното там.Имам чувството че точно тези народи имат истински работни пастирски кучета имат поле за действие имат и ниска киноложка култура и накрая и кучета
dog в България вълци има много от опит го знам,но са в планините.

Ако ползвате английски език, мога да Ви свържа с човек от Турция, който работи по няколко проекта както за съхранение на Кучето Кангал, така и по проверка на работните му качества.

Негово мнение е (а то се базира върху личния му опит и личните му работни кучета, който не стоят в кучкарник, а със стадата), че кучето се проверява само на практика в борба с вълци или както той казва "само в природата".

Мога да Ви свържа и с фермери от САЩ, които развиват същата теория, аналогична на моята.

Мога да Ви дам координатите не само на фермери, но и академични личности, които са провеждали изпитания на работните качества на кучетата пазачи на стадата (срещу опосуми, койоти, вълци, планински пуми и гепарди в Африка). Всички до един развиват същата теория. Дори има и разработени схеми и поведенчески анализи как се води битка между куче пазач и различен хищник (подхода е един спрямо вълка и чакала, съвсем друг, спрямо планинската пума, различен при битка с опосум и дори при битка с отровни змии).

Както казах в моя постинг, едно е да се бият куче с куче (това е гладиаторство) друго е схватката в реални условия между куче и хищник, представител на друг биологически вид.

Вие никога в природата няма да видите ситуация подобна на тази, само че да бъде между куче и вълк:

Снимката е правена на 3 Април, 2005 в Бишкек (Киргизстан).

Качена снимка

Аз не съм привърженик на боя между кучета. Това е единствената снимка, която си позволявам да поместя, макар че са ми изпращани много такива, но всичките с уговорката "само за моите очи", защото аз нямам колеги и пиятели никъде по света, които да приемат такава форма на "тестване" на работните качества, защото това не е никакво тестване. Именно това е т. н. "гладиаторство".

Този вид борби са присъщи само за изостаналите в цивилизацианно отношение народи. Те не се приемат не само от Западните фермери, но и от нито един сериозен научен работник, който се занимава с изучаване поведението на кучетата пазачи на стадата.

Имам подобни на горната снимки, правени дори и със скрита камера. Това е нещо покъртително, нещо показващо примитивизма и изродеността на големи маси народ. Аз не го приемам.

Позволявам си малко лирично отклонение, но истинският боец се бие на бойното поле, а не в боксовия ринг.
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#8 Потребителят е офлайн   petko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 825
  • Регистрация: 21-December 04

Публикувано: 24 March 2006 - 11:51 AM

Здравеите гн.Атанасов не зная цужди езици и за това ви молех да преведете
статиите, за кангала ше са ми изклюцително интересни
Интересувам се по темата ,може би знам малко но не достатацно и за да си саздам свое мнение са ми нужни цужди и колкото се мойе разлицни искам аз да отсея виарното според мен .
User's Signature

"Истината не е изящна, красивите думи не са истинни.[br]Добрите не са красноречиви, красноречивите не са добри.[br]Знаещия не убеждава, убеждаващия не е знаещ."[br]...........................................................................[br]Лао Цзи - "Дао де Цзин"

#9 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 24 March 2006 - 03:55 PM

Цитат

Здравеите гн.Атанасов не зная цужди езици и за това ви молех да преведете
статиите, за кангала ше са ми изклюцително интересни
Интересувам се по темата ,може би знам малко но не достатацно и за да си саздам свое мнение са ми нужни цужди и колкото се мойе разлицни искам аз да отсея виарното според мен .

Съжалявам, но аз не разполагам с време, което да ми позволи да чета линкове от интернет или статии, които не касаят моите интереси.

Казах Ви това, което съм чувал, това което съм виждал, това което са доказали учени, работещи в областта по изпитания на кучетата пазачи на стада.

Ако Ви интересува нещо конкретно и ако е в рамките на моята компетентност, ще Ви отговоря. Но както казах по-горе, аз нямам време "да препускам на длъж и нашир из интернет", да се чудя в коя тема да се вместя и какви дълбокомислия да изкажа.

Говаря само канкретно и само ако съм уверен в това, което казвам.

Ако имате конкретни въпроси - с удоволствие, но оттук нататък само чрез лични съобщения.

Поздрави,

Николай Атанасов

П. П. Пропуснах нещо. Ако сте следили моите помествания в различни теми на интернет, сте разбрал, че комуникирам само с хора които са се представили и аз зная с кое конкретно лице съм в контакт. Молбата ми е да подадете повече и по-конкретна информация за себе си.

С уважение !
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#10 Потребителят е офлайн   petko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 825
  • Регистрация: 21-December 04

Публикувано: 24 March 2006 - 05:07 PM

'Съжалявам, но аз не разполагам с време, което да ми позволи да чета линкове от интернет или статии, които не касаят моите интереси'
[B]А за какжо сте саздали тази тема за да ми поместите две снимки едната на малко куце с овца и другата на куце веце голиамо с валк дето не се знае кои го е убил по средата между тези две снимки требва да е имало страшно много не мислите ли,кои са вашите и нтереси да афиширате в вразките си по целиа свиат
'Казах Ви това, което съм чувал, това което съм виждал, това което са доказали учени, работещи в областта по изпитания на кучетата пазачи на стада;
-такав капацитет като вас да знае само тва е немислимо,невиарвам даже да го твардите вие самиа
-до какав извод са стигнали уцените це куцето е само социализация ниама да е лажа ако кажа це може да социализирам иаре сас говедо ама после и двамата ще бадат изиадени, КАК ИЗПИТВА РАБОТАТА НА ЕДНО КУЦЕ ЕДИН УЦЕН еи тва е вапрос
;Ако Ви интересува нещо конкретно и ако е в рамките на моята компетентност, ще Ви отговоря. Но както казах по-горе, аз нямам време "да препускам на длъж и нашир из интернет", да се чудя в коя тема да се вместя и какви дълбокомислия да изкажа.

Говаря само канкретно и само ако съм уверен в това, което казвам'
-а ,нищо конкретно дранкам си из форумите,толкоз много работи изписвате да се защитавате и доказвате като цовек це забравиате за кво се борите,а по темата с две думи
Поздрави,

Николай Атанасов

П. П. Пропуснах нещо. Ако сте следили моите помествания в различни теми на интернет, сте разбрал, че комуникирам само с хора които са се представили и аз зная с кое конкретно лице съм в контакт. Молбата ми е да подадете повече и по-конкретна информация за себе си.

Благодариа за поздравите,аз сам един анонимник както бихте рекли вие името ми нищо не ви говори веднаж веце споделих нежелание да ви се представиа но все още си говорим и после аз знам ли це ти си Николаи Атанасов ми дог бг кои е
ми не ме интерсеува,името ми е Михаил Петров ,казжам ви го защото биахте лиубезен за сажаление не полезен
и нека продалжим по темата остажиам ви да прецените какво да публикувате ,никои ниама да ви сади ако напишете нещо разлицно
User's Signature

"Истината не е изящна, красивите думи не са истинни.[br]Добрите не са красноречиви, красноречивите не са добри.[br]Знаещия не убеждава, убеждаващия не е знаещ."[br]...........................................................................[br]Лао Цзи - "Дао де Цзин"

#11 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 24 March 2006 - 09:02 PM

Всяко мое обръщение към Вас е било в дух на добронамереност, така че поведението, което демонстрирате с последното си писане ме изненадва. Явно отново съм сгрешил в критериите се по отношение на човек, с когото съм мислил, че може да се води цивилизован, разумен и по темата разговор.

За това, че не съм Ви бил полезен, съжалявам, но какво да се прави. Човек може да бъде полезен с нещо, ако отсрещната страна има нужната подготовка или непреднамереното желание да приеме това, което й се поднася.
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#12 Потребителят е офлайн   ILIEV Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Validating
  • Мнения: 466
  • Регистрация: 05-April 05

Публикувано: 24 March 2006 - 10:26 PM

Точно така е ,борбата между кучета е пълна глупост.
Какво доказваме с това че две овчарски кучета могат да се бият,че ще се справят с хищник или с човек?
Нито едното нито другото.
Организацията за каракачански кучета правят тестове за характер.
В какво се състоят те;
кучето се бие с друго куче/може би за да докаже че ,може да се бие с хищник/
кучето се тества срещу фигурант.
Наредени са няколко собственици със своите кучета и срещу тях се изправя фигурант,които ги атакува.
Успех на теста е когато кучетата лаят и не бягат,независимо че ги е страх да атакуват.
Да не говорим за самостоятелна атака на кучето,далеч от човека.
Подобна е картината със всички овчарски породи.
Ако е отвързано едва ли някои ще моgе да го хване да не избяга.
Затова не виждам какво доказват тези тестове между себеподобните,след като същото куче ,го е страх след това от човека с е неспособно да се противопостави на човек.
Значи тук има едно противоречие,овчарските кучета трябва да могат да се справят с човек,а те не могат ,а след това ние искаме да ги превърнем в боици.
Ще ви направя съпоставка с породи които са били селекционирани за борба.
Тези породи /пит или стаф / в момента са способни и се състезават във всички измислени изпитания за кучета/ипо,шутцхунд,мондиоринг,руски ринг,френски ринг,к9/
Тоест какво излиза боиното куче,може да бъде обучено и да се справи със всякаква дисциплина,а овчарското с нищо и дори с наи-нормалното което трябва да прави да се справи с човек без да бяга.
Така че мисля си първо се започва от характера и тогава се селекционират другите черти.

#13 Потребителят е офлайн   petko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 825
  • Регистрация: 21-December 04

Публикувано: 25 March 2006 - 03:54 PM

гн ИЛИЕВ не жи разбирам,боините породи ку4ета според вас как са селекционирани и сащевремено твардите 4е са универсални.Да аз смиатам 4е ку4е което не може да се справи с ку4е с валк ниама шанс не твардиа 4е такова което се бие добре ше е велик пастир,но оставам с впе4атлението 4е народите които организират борби имат по добри работни ку4ета,да погледнем пастирските породи на изток от нас и тези на запад огромна разлика според мен.Илиев вие сте трениор мислиа ,нещо по вапроса с обу4ението на пастирско ку4е по отношение на валка за хора по добре да биагат не мислиа 4е има по голем звер от 4овека.4овек и ку4е е голиама комбинациа,ама само ку4е.гн Атанасов извиниавам се ако сам ви обидил,не сам го искал,и пак питам в Турциа кадето сте били имали тестове за работни ка4естжа на ку4етата или ги селекционират по екстериор
User's Signature

"Истината не е изящна, красивите думи не са истинни.[br]Добрите не са красноречиви, красноречивите не са добри.[br]Знаещия не убеждава, убеждаващия не е знаещ."[br]...........................................................................[br]Лао Цзи - "Дао де Цзин"

#14 Потребителят е офлайн   Mad_Max Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2314
  • Регистрация: 06-July 05

Публикувано: 25 March 2006 - 04:25 PM

Г-н Илиев,
ще се въздържа от коментар относно постинга Ви. Какво и как, и защо се организира за каракачанските кучета да обясняват организаторите. Към Вас имам конкретен въпрос, като човек с опит и поглед над обучението и въпросната проверка :

Как да проверим вълкодав без вълк? Извън естествената му среда? Извън обекта на охрана (стадо, териториална собственост и др.)?

Ще си позволя да цитирам няколко абзаца от интервюто с кинолога г-н Курбанович Кяризов:

Цитат

...
Конечно, овчарка - это квалифицированный подпасок, она помощник человека при отаре, но защитить овец ночью может только одна собака - волкодав. Он как боец, готовый отдать жизнь за спасение отары, не раздумывая, бросается наперерез хищнику. Не случайно поэтому меджек ит идут или впереди овец, очищая путь, или сзади, охраняя тылы. Всё, что от них требуется, - защитить не только отару, но и в первую очередь себя. Поэтому туркменского и кавказского волкодавов в корне неправильно называть овчарками.
Труд чабана тяжёл и опасен. И он не может позволить себе такую роскошь - возить за многие километры продукты для лишних собак. Ему не нужен десяток лёгких, подвижных, но бессильных перед волком животных. Достаточно двух-трёх крупных и мощных волкодавов, способных убивать врага, и не нужно вертолётов, автомобилей, мотоциклов, чтобы истреблять волков. Не нужно дорогостоящих кошар, чтобы прятать в них испуганных овец.
...
Сегодня некоторые любители собак уже поговаривают о спасении и защите волкодава от жестокости, которой, мол, сопровождаются бои. А нам кажется, что, наоборот, надо защищать породу от спасителей, готовых мужественного бойца превратить в живую мягкую и добродушную игрушку.
...
Главным условием распространения и сохранения породы собак остаётся создание в каждом городе рингов для боёв и выявление чемпионов породы. Мы ничего не придумываем заново. В Туркменистане есть этрапы - Гушгынский, Тагтабазарский, Керкинский, Сарахсский, Какинский, Бахерденский, где каждый житель знал и знает своих чемпионов на ринге. Этими собаками, как правило, очень дорожат. Благодаря Ашгабатскому рингу были сохранены такие яркие представители породы, как Чёрный и Белый Екемен, Рыжий Екемен, Кара Келле, Аккуш, Тохмет, Старый Елбарс, Рыжий Елбарс, Гоймот, Акелла.
Для нас важно вырастить не просто крупную и здоровую собаку. Есть традиционные кинологические показатели у волкодавов, которые точно так же, как и в работе с овчарками, имеют свои точки отсчёта. Для овчарки, например, это чутьё и т.д. Для туркменского волкодава просто крупная злая собака - этого тоже не достаточно. Для определения породистости очень важно, например, как волкодав хватает противника. Если 'берёт' не в области головы и шеи, а в холке или дальше - это уже недостаток. Мы говорим, что у собаки холодный рот, то есть она хватает противника и отпускает чтоб перехватить. У нас был Рыжий Елбарс. Про него говорили, что он хорошо владеет своим телом. Он так входил и выходил из боя, что на нём даже слюны противника не было. Есть собаки, которые не держат тело, или у них нет дыхания. И, наконец, самый важный показатель - на сколько волкодав терпелив: не визжит ли он после первого укуса.
Особое внимание всегда уделялось экстерьеру собаки. Когда она дралась, отмечалось, какой у неё постав передних и задних конечностей, широкая ли грудь, имеет ли она жёсткую и правильную линию верха, мощную поясницу, крутые рёбра и длинные ложные рёбра. У волкодава должны быть сильная короткая шея, массивная тяжёлая голова с плавным переходом ото лба к морде, напоминающая голову белого медведя.
Естественно, все эти качества представителя породы можно зафиксировать только на ринге, а не ночью, когда собака схватится с волком. Тогда уже будет поздно. Готов ли воин, обучен или нет - выявит ринг. Это - место и точка отсчёта в селекционной оценке волкодава.


#15 Потребителят е офлайн   petko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 825
  • Регистрация: 21-December 04

Публикувано: 25 March 2006 - 05:36 PM

Супер мад ако можеше и на балгарски да е,нека не само гн.Илиев го разбере нищо 4е е вапроса ти е кам него
ще си позволиа да изкажа една велика сентенциа за живота 'истината е ниакаде по средата' но триабва за целта да виждаме нещата не едностран4иво а и от двата им краиа за да разберем кам кои краи клони и после в спора се ражда истината ама да спорим не да се караме.
User's Signature

"Истината не е изящна, красивите думи не са истинни.[br]Добрите не са красноречиви, красноречивите не са добри.[br]Знаещия не убеждава, убеждаващия не е знаещ."[br]...........................................................................[br]Лао Цзи - "Дао де Цзин"

#16 Потребителят е офлайн   Mad_Max Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2314
  • Регистрация: 06-July 05

Публикувано: 25 March 2006 - 06:31 PM

Ще се опитам да преведа смисъла на посланията, отправени от г-н Кяризов. Преводът няма да е дословен и подробен, поради не достатъчни знания относно руския език, а начина по който аз разбирам тези думи, за което предварително моля да бъда извинена..

Овчарката, това е куче, квалифицирано да бъде помощник на човека в отглеждането на животни, но да ги защити през нощта е способно само едно куче - вълкодава. Той е боец, способен да даде живота си за да защити собствеността, без да се замисли изправяйки се срещу хищника. Не случайно за това той се движи пред, за да проверява за заплахи пътя, или зад стадото - да пази тила. Всичко, което се изисква от тях е не само да защитят собствеността, но и на първо място да докажат себе си. За това не е съвсем правилно да наричаме кавказкия и туркменския вълкодав - овчарка.
Работата на чобана е тежка и опасна. Той не може да си позволи такъв разкош - да издържа голям брой кучетата. На него не са му нужни само десетки подвижни и издържливи кучета, а в същото време безсилни да победят вълк. Достатъчни са два-три мощни и здрави вълкодава, способни да убият врага, а не да се избиват с въртолети, автомобили и мотоциклети от хората. Не е необходимо да изграждаме здрави кошари, в които да крием животните си.
...
Днес има любители на кучето, които се борят за спасение и защита на вълкодава от жестокости, към които спада и боя. А на нас ни се струва, че напротив, нужно е да защитим породите от "спасители", които се стремят да превърнат родените мъжествени бойци в меки и добродушни кукли.
...
Главните условия за разпространение и съхранение на породите остават по местата, където са възникнали и са оценявани по рингове за боеве, като породни шампиони. Ние нищо ново няма да измислим. В Туркменистан има области (?) - Гушгынский, Тагтабазарский, Керкинский, Сарахсский, Какинский, Бахерденский, където всеки жител е знаел и познава своите шампиони на ринга. Като правило, тези кучета са доста издържливи. Благодарение на Ашгабатският ринг са съхранени ярки представители на породата, като Черният и Белият Екимен, Рыжий Екемен, Кара Келле, Аккуш, Тохмет, Старый Елбарс, Рыжий Елбарс, Гоймот, Акелла.
За нас не е важно кучето да порастне само здраво и силно. Има традиционни киноложки показатели у вълкодавите, които по същият начин, както и в работата с овчарки, имат своята важност в оценката. За овчарките, например, това е чутьё (слух?) и др. За туркменският вълкодав не е достатъчно само кучето да е "зло и здраво". За определени породи има определени породни белези, които са доста важни, като например при вълкодавите - как те подхождат към противника си. Ако при атака не се стремят към областите на главата, или врата, а към холката или краката - това се счита за недостатък. Кучето трябва да бъде "хладно" и да отпуска, само за да захване по-добре. Да вземем Рижият Елбарос. За него говореха, че той владее тялото си изключително добре. Той така встъпвал и напускал боя, че дори не е оставял слюнки по противника си. Има кучета, които не умеят да си служат с тяло, които не умеят да разпределят въздуха си, вдишванията. И, в заключение, проверка на вълкодава за търпеливост: не визжит ли он после первого укуса. (според мен става въпрос за бързо укротяване и хладен характер, въпреки горещото сърце, дух)
Особено внимание винаги се е отделяло на екстериора на кучето. При борба може да се оценят както правилната заъгленост на крайниците, така и гърдите, изобщо анатомията като цяло. Вълкодава трябва да е с перфектна анатомия, което определя и перфектните движения. Трябва да притежава и дух. (това обобщаващо относно цялото интервю)
Естествено, породните представители на всички тези качества могат да бъдат фиксирани само на ринга, а не през нощта когато кучето и вълка попаднат в схватка. Тогава ще стане ясно. Готов ли е война, добре ли е обучен или не - выявит ринг. Ринга - това е мястото и точката за отчитане на оценка за селекция на вълкодава.

Ако смислово нещата се различават някъде в своеобразния превод, ако мога така да го нарека, моля някой да ги поправи. Благодаря предварително.

#17 Потребителят е офлайн   petko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 825
  • Регистрация: 21-December 04

Публикувано: 25 March 2006 - 08:30 PM

blagodaria mad za otdelenoto vreme i trud
User's Signature

"Истината не е изящна, красивите думи не са истинни.[br]Добрите не са красноречиви, красноречивите не са добри.[br]Знаещия не убеждава, убеждаващия не е знаещ."[br]...........................................................................[br]Лао Цзи - "Дао де Цзин"

#18 Потребителят е офлайн   ILIEV Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Validating
  • Мнения: 466
  • Регистрация: 05-April 05

Публикувано: 25 March 2006 - 09:52 PM

Цитат

Г-н Илиев,
ще се въздържа от коментар относно постинга Ви. Какво и как, и защо се организира за каракачанските кучета да обясняват организаторите. Към Вас имам конкретен въпрос, като човек с опит и поглед над обучението и въпросната проверка :

Как да проверим вълкодав без вълк? Извън естествената му среда? Извън обекта на охрана (стадо, териториална собственост и др.)?

Ще си позволя да цитирам няколко абзаца от интервюто с кинолога г-н Курбанович Кяризов:

Цитат

...
Конечно, овчарка - это квалифицированный подпасок, она помощник человека при отаре, но защитить овец ночью может только одна собака - волкодав. Он как боец, готовый отдать жизнь за спасение отары, не раздумывая, бросается наперерез хищнику. Не случайно поэтому меджек ит идут или впереди овец, очищая путь, или сзади, охраняя тылы. Всё, что от них требуется, - защитить не только отару, но и в первую очередь себя. Поэтому туркменского и кавказского волкодавов в корне неправильно называть овчарками.
Труд чабана тяжёл и опасен. И он не может позволить себе такую роскошь - возить за многие километры продукты для лишних собак. Ему не нужен десяток лёгких, подвижных, но бессильных перед волком животных. Достаточно двух-трёх крупных и мощных волкодавов, способных убивать врага, и не нужно вертолётов, автомобилей, мотоциклов, чтобы истреблять волков. Не нужно дорогостоящих кошар, чтобы прятать в них испуганных овец.
...
Сегодня некоторые любители собак уже поговаривают о спасении и защите волкодава от жестокости, которой, мол, сопровождаются бои. А нам кажется, что, наоборот, надо защищать породу от спасителей, готовых мужественного бойца превратить в живую мягкую и добродушную игрушку.
...
Главным условием распространения и сохранения породы собак остаётся создание в каждом городе рингов для боёв и выявление чемпионов породы. Мы ничего не придумываем заново. В Туркменистане есть этрапы - Гушгынский, Тагтабазарский, Керкинский, Сарахсский, Какинский, Бахерденский, где каждый житель знал и знает своих чемпионов на ринге. Этими собаками, как правило, очень дорожат. Благодаря Ашгабатскому рингу были сохранены такие яркие представители породы, как Чёрный и Белый Екемен, Рыжий Екемен, Кара Келле, Аккуш, Тохмет, Старый Елбарс, Рыжий Елбарс, Гоймот, Акелла.
Для нас важно вырастить не просто крупную и здоровую собаку. Есть традиционные кинологические показатели у волкодавов, которые точно так же, как и в работе с овчарками, имеют свои точки отсчёта. Для овчарки, например, это чутьё и т.д. Для туркменского волкодава просто крупная злая собака - этого тоже не достаточно. Для определения породистости очень важно, например, как волкодав хватает противника. Если 'берёт' не в области головы и шеи, а в холке или дальше - это уже недостаток. Мы говорим, что у собаки холодный рот, то есть она хватает противника и отпускает чтоб перехватить. У нас был Рыжий Елбарс. Про него говорили, что он хорошо владеет своим телом. Он так входил и выходил из боя, что на нём даже слюны противника не было. Есть собаки, которые не держат тело, или у них нет дыхания. И, наконец, самый важный показатель - на сколько волкодав терпелив: не визжит ли он после первого укуса.
Особое внимание всегда уделялось экстерьеру собаки. Когда она дралась, отмечалось, какой у неё постав передних и задних конечностей, широкая ли грудь, имеет ли она жёсткую и правильную линию верха, мощную поясницу, крутые рёбра и длинные ложные рёбра. У волкодава должны быть сильная короткая шея, массивная тяжёлая голова с плавным переходом ото лба к морде, напоминающая голову белого медведя.
Естественно, все эти качества представителя породы можно зафиксировать только на ринге, а не ночью, когда собака схватится с волком. Тогда уже будет поздно. Готов ли воин, обучен или нет - выявит ринг. Это - место и точка отсчёта в селекционной оценке волкодава.

Как са проверявани векове наред без да са организирани борби,в реална ситуация.
Ще дам пример ,в Пиринска ,Егеиска и Вардарска Македония в момента ,а и винаги е имало много вълци,тоест кучетата са проверявани в реална ситуация,без да са участвали в кучешки боеве.
Кучешките боеве могат тотално да променят структурата на кучетата,когато целта е само това.
Променят се много части от тялото ,главата,ъглите на предните и задните краиници,променя се дори и темперамента,кучетата които са селекционирани за борби не могат да съжителстват с други кучета от техния пол.
Много неща мога да напиша но мисля ,че е безсмислено да се пише на тази тема,на тази тема си пишете във форума на Мартен/нали за това се отделихте/.

#19 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 25 March 2006 - 10:02 PM

Цитат

Как са проверявани векове наред без да са организирани борби,в реална ситуация.
Ще дам пример ,в Пиринска ,Егеиска и Вардарска Македония в момента ,а и винаги е имало много вълци,тоест кучетата са проверявани в реална ситуация,без да са участвали в кучешки боеве.
Кучешките боеве могат тотално да променят структурата на кучетата,когато целта е само това.
Променят се много части от тялото ,главата,ъглите на предните и задните краиници,променя се дори и темперамента,кучетата които са селекционирани за борби не могат да съжителстват с други кучета от техния пол.
Много неща мога да напиша но мисля ,че е безсмислено да се пише на тази тема,на тази тема си пишете във форума на Мартен/нали за това се отделихте/.

Това се опитвах и аз да кажа, но кой да те разбере. Вместо това - обиди и сарказъм.
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#20 Потребителят е офлайн   Mad_Max Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2314
  • Регистрация: 06-July 05

Публикувано: 25 March 2006 - 10:13 PM

Цитат

Как са проверявани векове наред без да са организирани борби,в реална ситуация.
Ще дам пример ,в Пиринска ,Егеиска и Вардарска Македония в момента ,а и винаги е имало много вълци,тоест кучетата са проверявани в реална ситуация,без да са участвали в кучешки боеве.
Кучешките боеве могат тотално да променят структурата на кучетата,когато целта е само това.
Променят се много части от тялото ,главата,ъглите на предните и задните краиници,променя се дори и темперамента,кучетата които са селекционирани за борби не могат да съжителстват с други кучета от техния пол.

Благодаря за отговора. Ще търся информация в тази насока.
Поздрави!

п.п. Аз не Ви питам, г-н Илиев, как да проверим вълкодава в реална ситуация, а как да проверим и да оценим способността му да пребори хищник преди наличието на реална ситуация.

  • (12 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Темата е заключена

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни