Dog.bg Форуми : Дресировка на куче

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Дресировка на куче Озлобяване срещу чужди хора Оцени темата: -----

#1 Потребителят е офлайн   Homie Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 6
  • Регистрация: 20-August 10
  • Gender:Male
  • Location:Русе

Публикувано: 11 September 2010 - 02:48 PM

Здрвайте на всички,искам да попитам един въпрос,кучето ми е Дог Бордо Септември месец 2010 година прави 2 години,късно ли е за обучение да се държи злобни към чужди хора??? Защото наскоро,вкъщи стана кражба не голяма но някакви хора са влезли във външното помещение и са взели ДВД-то (Живея в къща) а моето куче баща ми каза даже и Бау не е казало а по принцип вечер се скъсва от лай,иначе е добряк хората просто са си влезли и са си взели от външното помещение ДВД-то (не че ме е яд за ДВД-то но ме е яд за кучето че нищо не е направил) та искам да попитам как мога да го накарам някой чужд човек като влезе вкъщи моя да го хапе и лае и да не го оставя да си краде ей така? та моля ви помогнете :)

#2 Потребителят е офлайн   Tali Икона

  • EVERLASTING
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2184
  • Регистрация: 22-March 08
  • Gender:Female
  • Location:Монтана
  • Skype:

Публикувано: 11 September 2010 - 03:10 PM

Има достатъчно теми, в които е писано по този въпрос...
Само това ще кажа, защото иначе ще избухна... Качена снимка

#3 Потребителят е офлайн   Homie Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 6
  • Регистрация: 20-August 10
  • Gender:Male
  • Location:Русе

Публикувано: 11 September 2010 - 04:16 PM

Знам но никъде не намерих подобен случай само как да го обучим на "ела", "седни" и някакви такива аз искам моя да го озлобя поне малко че да върши работа на пазач той е изключително плашлив (мислим че е малтретиран пред да го вземем) прочетох другите теми но нищо не ми свърши работа ;/ страх го е от вода и изобщо от всичко през деня лае хората като минавата покрай оградата но само толкова и вечер не спира да лае явно тогава се мисли за мъж ,не ми трябва да го уча на "седни" ,"преърколи се" и някакви подобни просто да знае че трябва да пази и да бъде агресивен,понякога идват други кичето и котки се мушват през оградата отиват спят му в къщата и му ядат от храната а той седи и ги гледа даже беше си преотстъпил къщата на някакъв помяр постоянно ги гоня но те винаги се връщат (дори по едно време баща ми беше прибегнал да ги стряска с въздушна пушка и явно имаше някакво въздействие защото много рядко вече се случва някой друго куче да дойде при него но той си остава плашлив) и като цяло искам да го науча да проявява агресия към чуждите хора и животни а не да бъде един вид "ШМАТКА" :)

#4 Потребителят е офлайн   fanciful Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 632
  • Регистрация: 07-April 08
  • Gender:Female
  • Location:Sofia

Публикувано: 11 September 2010 - 04:32 PM

Homie, нима не знаете, че Dogue de Bordeaux трудно могат да бъдат наречени "куче-пазач". Те са горди и благородни,и според мен не трябва по никакъв начин да се опитвате да предизвиквате каквато и да била агресия у каквато и да било порода куче. Някои други породи пазят двора и без да бъдат агресивни и се справят отлично. Замислете се върху това.
Милият той - пуска котките в колибката и до паничката!
User's Signature

www.monasterymeadows.com

#5 Потребителят е офлайн   petrunov Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 84
  • Регистрация: 15-May 10

Публикувано: 11 September 2010 - 04:35 PM

Показване на мнениетоHomie, в 11 September 2010 - 04:21 PM, написа:

Знам но никъде не намерих подобен случай само как да го обучим на "ела", "седни" и някакви такива аз искам моя да го озлобя поне малко че да върши работа на пазач той е изключително плашлив (мислим че е малтретиран пред да го вземем) прочетох другите теми но нищо не ми свърши работа ;/ страх го е от вода и изобщо от всичко през деня лае хората като минавата покрай оградата но само толкова и вечер не спира да лае явно тогава се мисли за мъж ,не ми трябва да го уча на "седни" ,"преърколи се" и някакви подобни просто да знае че трябва да пази и да бъде агресивен,понякога идват други кичето и котки се мушват през оградата отиват спят му в къщата и му ядат от храната а той седи и ги гледа даже беше си преотстъпил къщата на някакъв помяр постоянно ги гоня но те винаги се връщат (дори по едно време баща ми беше прибегнал да ги стряска с въздушна пушка и явно имаше някакво въздействие защото много рядко вече се случва някой друго куче да дойде при него но той си остава плашлив) и като цяло искам да го науча да проявява агресия към чуждите хора и животни а не да бъде един вид "ШМАТКА" :)


Колега, така както описваш кучето, то просто е с друг характер - приберето го този домашен любимец вътре :ab_041:, а за пазач вземи друго куче..

И със сигурност трябва доста да прочетеш/научиш за обучението - най-малкото, ако взимаш друго куче, се консултирай с дресьор най-добре или поне с хора, които имат солиден опит с кучета.

За сегашното ти куче - много е зле кучето да бъде плашливо/боязливо и агресивно - това значи неконтролируемо куче. Така както ти се изразяваш - "да го озлобя" - по-добре остави тази работа, че не се знае какво ще излезе. И най-важното - каквото и да правиш, гледай да не тормозиш животинката.

На края ще ти кажа моята теория, за кучето пазач:
Не можеш да разчиташ на кучето, да ти пази покъщнината или теб - точно обратното - кучето разчита на твоята закрила и сила - един човек е много по-силен от едно куче - чисто физичеки. Да не говорим, че човекът може да се справи с кучето по стотици начини, дори без да използва физическа сила - надявам се разбираш какво искам да кажа.

Едно куче, дори да е добър пазач, е по-скоро беззащитно пред нападателите си - да, то може да е безстрашно и да се хвърли да хапе, но изходът едва ли ще е благоприятен за него.
За мен под куче пазач, можеш да разбираш само, кучето да лае активно ако някой навлезе в периметъра и така да предупреди/събуди хората - повече от това просто не е сериозно.

Разбира се има и полицейски кучета, бойни кучета, но ти си много далече от тези неща и просто няма смисъл да се говори за тях. Също ще те подсетя, че и най-големия звяр да вземеш, много е лесно да му подхвърлят една отрова и след 15 минути да го няма - това значи да го обучаваш, да не приема храна от чужди хора и още куп други неща - не опира до едното озлобяване.

Предлагам ти да помислиш да си подсигуриш имота по друг начин. :rc_036:

#6 Потребителят е офлайн   Homie Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 6
  • Регистрация: 20-August 10
  • Gender:Male
  • Location:Русе

Публикувано: 11 September 2010 - 04:59 PM

Хах не явно аз не съм се изразил както трябва за което се извинявам не искам да го "озлобявам" просто като влезе някой да бъде по смел като трябва да скочи и да го захапи отностно лая той като види непознати започва да лае... но явно само кат са отвън като има предграда между тях като са влезли крадците... нашия явно е избягал и се е скрил някъде защото прозореца на баща ми е бил отворен и вика аз нищо не съм чул само колата като потегля... а нашия даже не им е излаял той е смел като... гълъб досега не бях виждал толкова дободушно куче а отностно коментара на fanciful че Дог Бордо трудно могат да бъдат наречени куче пазач:
Дог де Бордо излъчва сдържано спокойствие и мощ, а видът му внушава респект, което му придава качества на отличен пазач. Трудно раздразним е, но понякога проявява агресивност към други кучета. Първообраза на това куче е бил ловец и куче борец, но в последствие французите са селектирали предано и вярно до смърт на господарите си куче, което добре се поддава на обучение, а силната му захапка, смелостта и телесната сила го правят великолепен бодигард. Същевременно е грижовен и дружелюбен с децата, миролюбив с хора и други домашни животни и е отличен домашен компаньон.
сега не знам на кое да вярвам на твоя коментар или на информацията от нет-а искам просто да е по смел,след като някой влезе вкъщи би трябвало поне да почне да лае силно или направо да скочи да го хапе не мисля че едно куче би рябвал ослед като види че някой влиза в къщи да си избяга в къщичката... така че ПОМОЩ някой да даде полезен съвет...

#7 Потребителят е офлайн   Васил Динков Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 101
  • Регистрация: 22-August 10
  • Gender:Male

Публикувано: 11 September 2010 - 05:37 PM

Мисля си ,че е най - добре да си гледаш животинката като домашен любимец.Това че не е проявил агресия не е недостатък
(Предполагъм че имаш или смяташ да имаш семейство ,както и да ти идват гости)
Породата е едра и вменяването на чувство за собственост с цел агресия е нож с две остриета.
По-добре е според мен ,ако искаш бъде "лош" , да се обучи на команди за атака (в твое присъствие)
Но каквото и да решиш не предприемай дресировка ако не си сигурен в това което правиш (на експериментирай) :ae_085:
User's Signature

Да възпиташ котка,като куче...Т'ва му е майката....

#8 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 11 September 2010 - 06:44 PM

Homie,
Имам куче с предразположеност към агресия и силно изразени охранни качества. Живея в апартамент, в кооперация.
Много ви моля - внимавайте какво си пожелавате защото ако то се сбъдне можете в такова чудо да се видите, че ще си викате "Да не го бях искал".

Историята ни е следната - кучета ни погрешно се смятат за пухени възглавници, породата е от 2000 години и е използвана за лов и охрана съвсем успешно, което повечето дори самите стопани на чау не го знаят. В стандарта на породата ни пише че са пазачи и са много недоверчиви към непознати, което е вярно, нищо че сега предназначението им е "компаньон".
Цял живот на този пес аз се мъча да предотвратя и да отуча да прави това, което вие наричате "да скача и да ухапе" - имало случаи далеч не по мое желание и мога да ви кажа че такова куче е огромна отговорност и непрекъсната коцентрация от страна на стопанина. Плюс към това той се опита да доминира още от бебе, за това всичките тези правила от рода на "Да не се дават парчета храна от масата, да не се качва по леглата и диваните, да знае мястото в иерархията на семейството което възприема като глутница" и всички останали тези куп неща които успях да прочета и да чуя от опитни стопани на служебни сериозни породи бяха въведени от мен като желязно правило още от възрастта му като бебе. И въпреки това той непрекъснато от време на време проверява дали не може да се изкачи една стълба нагоре и му трябва съвсем малко да се опита да го направи.

А сега си представете че вие имате такова куче - само че вместо да скочи и да захапе крадеца, той ще скочи върху ваш гостенин, който вижда за първи път докато вие, стопанинът му който трябва да контролирате поведението му отсътствате по някаква причина. Моят не го е правил точно това и ви обясних защо - аз години наред правя всичко възможно за да не му го позволявам, а не да го науча и да го насърчавам. Огромно неудобство е и когато сме на почивка - разхожда се сутрин рано и по местата където няма туристи и много народ, иначе като е навалицата - намордник.
Обучен е на команди но никога не съм го учила на "Дръж" или "Фас" или "Хапи", напротив.
Защото ако крадеца иска да влезе - той ще влезе. Нас ни обраха когато кучето беше една нощ на балкона - влязоха от другата тераса докато спяхме вътре, изнесоха лаптопа ми и смартфоните, наблюдаваха ни след ремонта - според следователите имало вътрешен човек от майстори, които щъкаха из апартамента.

Куче не е панацея от крадци. Но куче, което може да скочи върху непознат и да го захапе е в милион процента по-голямо главоболие и отговорност отколкото си мислите - уверявам ви в това, имам такова, аз кабелджии не мога да оставя да работят ако не съм в стаята - той ги арестува веднага и в това няма никакъв кеф, налага ми се да го изолирам за да не пострада невинен човек.

Нали не си мислите че той като реши да хапе ще хапе изключително и само лошите?

Разбирам обидата ви от тази кражба, но кучето ви не става за пазач - той е добър домашен любимец, и вместо да промените този факт - радвайте се! Че обратния вариант е като таралеж в гащите, повярвайте ми.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#9 Потребителят е офлайн   Homie Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 6
  • Регистрация: 20-August 10
  • Gender:Male
  • Location:Русе

Публикувано: 11 September 2010 - 07:33 PM

Ами.. не аз не ми заради кражбата едно DVD в днешно време вече струва 20 лева пък и повече да е все ми е тая просто искам да си има такъв навик да си пази територията... иначе когато имаме гости никога даже не е и излаял когато ни види че ние сме с тях обаче ако са пред вратата примерно ги лае... но само толкова не се престрашава да направи нещо повече ако влязат вътре иначе отностно командите даже и седни не му се отдава само понякога :) защото така се съмнявам даже че и дори някой примерно да ми изскочи с нож да ме ограбва моя ако е при мене и ще избяга и нищо няма да направи ;/

#10 Потребителят е офлайн   kuche100 Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7
  • Регистрация: 15-June 10

Публикувано: 11 September 2010 - 07:44 PM

да късно е,но все пак това е молос,достоен за пазач и естествен другар,но възпитанието трябва да започне на 6-тия месец и то възпитание а не спортна дресировка.Догът от Бордо има висок праг на реакция и понася с голамо търпение обременености.ТО е куче,което плаши повече с външния си вид,отколкото с поведение,но ако е селекциониран само за изложби,забрави!

#11 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 11 September 2010 - 07:54 PM

Ако някой ще извади на мен и кучето ми нож - ще бягам колкото сили имам и през ум няма да ми мине да пжертвам кучето си заради някой наркоман и да му махна намордника и да го обрека на смърт. (чак настръхвам като помисля)

Добре, дайте да видим - кучето сега ще навърши 2 години, абсолютен добряк е и не напада непознати. Не разкъсва кучета и котки които се промъкват през оградата - това е добре, оправете онази дупка в оградата и ще решите проблема, тук дори пушка неви трябва. Казвате че е страхлив и го е страх от водата - това с водата не е толкова сигурно, има кучета които по рождение н са плувци, моят е такъв, той е като котка - заобикаля локвите дори, а лабрадорка която живееше при нас ги газеше с кеф, и се опитваше да се удави в 1 см вода във ваната когато й миех лапи след разходка. Има кучета и породи които не обичат водата, нищо фатално. Има кучета които трябва внимателно да ги учат да плуват, има кучета които са готови да се отъркалят целите в гадна мръсна всяка една локва и са щастливи от този факт.

А от кога той е при вас и защо мислите че предишните стопани може би са го малтретирали? Откъде го взехте и гарантираха ли ви че става за пазач предишните му стопани?

Това че на почти две години дори Седни не изпълнява не говори за качествата на кучето - нито е тъпо нито е лошо - просто е въпрос на вашето търпение.

Това че облайва гостите ви когато вас в няма чисто и просто означава че той вас ви е признал за старши и си изпълнява функциит си: подавам сигнал с облайване а от там нататък водача (тоест вие) да поеме. Това изобщо не е най-лош вариант, даже напротив.

Относно крадците - може да са го подхранвали с нещо, добре че не са го отровили.

Намерих обява на инструктор в Русе, най-разумно е да се обърнете към него като първо започнете от социализация и общо послушание, защото не можем да искаме от кучето ви изпълнение на по-сложни команди, както не искаме от децата да пишат и четат без да са минали през ченгелчета и азбуката първо, нали?
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#12 Потребителят е офлайн   archi_vr Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 36
  • Регистрация: 29-November 07

Публикувано: 11 September 2010 - 08:30 PM

Имам дого аржентино само че женско-зад оградата е алармаджия гомяма .изведа ли я на разходка с всеки е приятел.Рота е друга песен.

#13 Потребителят е офлайн   Homie Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 6
  • Регистрация: 20-August 10
  • Gender:Male
  • Location:Русе

Публикувано: 12 September 2010 - 01:45 AM

Моя е същия зад оградата е смелчага №1, но като го изкарам добряк и веселяк така искам и да си остане но зад оградата да е по смел...

#14 Потребителят е офлайн   jumpy777 Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 1
  • Регистрация: 27-February 10

Публикувано: 22 September 2010 - 05:58 PM

Дог де Бордо излъчва сдържано спокойствие и мощ, а видът му внушава респект, което му придава качества на отличен пазач. Трудно раздразним е, но понякога проявява агресивност към други кучета. Първообраза на това куче е бил ловец и куче борец, но в последствие французите са селектирали предано и вярно до смърт на господарите си куче, което добре се поддава на обучение, а силната му захапка, смелостта и телесната сила го правят великолепен бодигард. Същевременно е грижовен и дружелюбен с децата, миролюбив с хора и други домашни животни и е отличен домашен компаньон.
сега не знам на кое да вярвам на твоя коментар или на информацията от нет-а искам просто да е по смел,след като някой влезе вкъщи би трябвало поне да почне да лае силно или направо да скочи да го хапе не мисля че едно куче би рябвал ослед като види че някой влиза в къщи да си избяга в къщичката... така че ПОМОЩ някой да даде полезен съвет...
[/quote]
моят съвет .Е със някой приятел с куче което лае и дори напада да са вързани у вас .Той при неговото ти до твойто . Когато дойде ( фигуранта ) да дразни неговото .Твоито да лае от страни. така ня колко пъти по макс 10 мн . фигуранта всеки път да бяга.горе долу е това

#15 Потребителят е офлайн   NANIOX Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: German Shepherd Dog
  • Мнения: 777
  • Регистрация: 09-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Смолян
  • Interests:http://www.youtube.com/watch?v=fag9c50wJE0

Публикувано: 22 September 2010 - 08:34 PM

Показване на мнениетоkuche100, в 11 September 2010 - 05:49 PM, написа:

да късно е,но все пак това е молос,достоен за пазач и естествен другар,но възпитанието трябва да започне на 6-тия месец и то възпитание а не спортна дресировка.Догът от Бордо има висок праг на реакция и понася с голамо търпение обременености.ТО е куче,което плаши повече с външния си вид,отколкото с поведение,но ако е селекциониран само за изложби,забрави!


Възпитанието ,започва от първия ден.И ако може да ми обясниш какво е спортната дресировка и какво възпитание.........???

#16 Потребителят е офлайн   isi_ar4i Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 961
  • Регистрация: 27-August 10
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:кучето ми, планинатаааа, ски, фотография, филми.......

Публикувано: 23 September 2010 - 02:33 PM

Не е късно никога за нищо, въпросът е да четеш и прилагаш, мнг тренировки и така. Ние самите превъзпитаваме куче на 3 години. Нашето дори лапа не знаеше да дава. И то най-вече се стремим да ограничим агресивността му към други животни и мъжки кучета. Още не сме успяли напълно, но с много тренировки и никакво глезене вече има някакво подобрение.
Мисля че трябва да се радваш на добротата на твоете куче, отколкото да се опитваш да го правиш агресивно. Има мнг породи, които не стават за пазачи. Ако и в нас влезе чужд човек, съвем спокойно ще ни обере. Ако има и още един, който да гали кучето дори ще изнесат всичко от нас :D. И моето като идват хора в нас им се радва и оставя да бъде гален, никаква агресивност , нищо. Това според мен е правилно поведение на кучето, отколкото да скача и да всява страх. Вслушай се в думите на Furia_S !
User's Signature

Качена снимка

#17 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 23 September 2010 - 03:29 PM

Моля ви, хора, преди да се премине към подобно обучение трябва поне общо послушание да се отработи железно. Какви фигуранти за кучето което не винаги изпълнява "Седни"?
Да намери инструктор, който да види кучето на място и да чуе пълната му история на куч (предишните стопани, на коя възраст е се озовал при сегашните, поради каква причина са се разделили предишните с куч)и да започне да работи по основните неща - това първо трябва да направи собственика. А не на своя глава според прочетени съвети от нета да прави експерименти с някои приятели.
Внимавайте какво съветвате, хайде малко по-отговорно.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#18 Потребителят е офлайн   -Selene- Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 76
  • Регистрация: 28-June 10
  • Gender:Female
  • Location:Sofia

Публикувано: 27 September 2010 - 05:30 PM

Фурия е много права,внимавайте какво си пожелавате!Помислете добре преди да започнете каквото и да било обучение.Другият вариант е да и вземете още едно куче,например немска овчарка или нещо от сорта,ако толкова искате пазач.Но и то ще има нужда от обучение.Няма да е приятно ако ви дойде...някоя бабка на гости,например,или дядка,зависи къде живеете.А може и несъобразителен приятел,варианти всякакви.Та този гост ако бъде ухапан без вие да сте разбрали,че е влязъл?Много неприятности може да си докарате според мен.По-добре е само да лае.Нищо повече.Това е моята позиция.Ако напада,това означава,че ако противникът има оръжие,дори камък,кучето може да пострада.
User's Signature

If you want to touch Me - touch the sun,
if you want to catch Me - catch the wind,
if you want to smell Me - smell the blood,
if you want to kill Me - kill the death,
if you want to live - be Me...

#19 Потребителят е офлайн   Rainman Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 67
  • Регистрация: 27-August 10
  • Gender:Male

Публикувано: 01 October 2010 - 12:29 PM

Показване на мнениетоpetrunov, в 11 September 2010 - 04:40 PM, написа:

И със сигурност трябва доста да прочетеш/научиш за обучението - най-малкото, ако взимаш друго куче, се консултирай с дресьор най-добре или поне с хора, които имат солиден опит с кучета.


Е къде са тези хора? :) Съвсем сериозно търся хора които професионално да могат да ме консултират и да ми помогнат в обучението на кучетата. Има ли някой лични впечатления и да може да препоръча човек(фирма) с едно малко изключение, че искам да е в София.

#20 Потребителят е офлайн   John Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 361
  • Регистрация: 22-December 05
  • Gender:Male
  • Location:София
  • Skype:

Публикувано: 01 October 2010 - 01:23 PM

Ако погледнеш по-внимателно ще забележиш една тема "Списък и контакти с трен."Ако това не ти е достатъчно......
User's Signature

Няма лошо куче,има лош стопанин.

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни