Dog.bg Форуми : Роден Наш Български

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Роден Наш Български или как точно пишем на български език

#1 Потребителят е офлайн   taraT Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 517
  • Регистрация: 06-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас
  • Interests:ВЕО,дизайн,риболов,оф-роуд

Публикувано: 04 December 2010 - 10:00 PM

Не знам дали е правилното място,но темата е публикувам,след поредното мъчение да прочета и разбера написани постове от потребители,на непълно неразбираем за мен език.Трябва ли в България да говорим и пишем правилен български и какво учим в училище.Знам ,че има потребители ,които са на 12-14 години,но мисля ,че основите се поставят още в 1-2 клас или на 7-8 години.Ще си позволя да копирам правила на писане от друг форум,с надеждата поне малка част от пишещите тук ,да прочетат и да вземат под внимание преди да публикуват следващия си пост.Моля Ви ,живеем в България и сме българи.



"Като за начало ,ето ви 10 лесни правила за по-правилно писане на български език:

1. Цифрите 4 и 6 ,не съществуват като букви нито в латиницата, нито в кирилицата.Те се срещат само в „маймуницата”,която става за ча - „чат”, „шматка”, а не „4ат”, „6матка”...;

2. Ер малък (Ь ь) не е сложен за красота в азбуката. Слага се след съгласни букви- „Пеньо”, Ганьо,„твърдо нье”. След гласни букви ,в началото на думата или пред съществително собствено име се пише „йо” – Пейо,Зайо, Йовчо,Йорданка и др.

3. В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й: „Цялата работа си е частен случай.” „Имаше много частни случаи .” Не („Имаше много частни случай .”); илария - иларии, а не иларий

4. В заглавия пишем главна буква единствено на първата дума и при собствено име/географско име итн.
„Минаваш през мен (като Каспър)”, „Том Сойер и”..., „Кравите не се доят сами”, „Край река Марица седнах и лових”.
Като си говорим за главни букви... за разлика от други езици, главна буква от абревиатурите е само първата: БНБ е Българска народна банка, БДЖ: Български държавни железници, допустимо е МВнР (Министерство на външните работи), ако има наложила се абривиетура МВР (Министерство на вътрешните работи);

5. Прилагателните се пишат с малка буква („Изучавам български език в частна школа.”), но когато се отнася за учебен предмет, буквата е главна („Даскалката по Български език е строга”).
Това важи и за всичко, което е единствено. Например: "Влизам в много форуми, но моят Форум е"...
Това, което може да оприличите като лично име се пише с главна буква;

6. „Не знам” се пише отделно. Същото важи и за „не мога”, ”не искам”, „не се” и т.н. "



Да си поговорим за пълния и непълния (краткия) член на съществителните от мъжки род. Ако искате естествено...

Пълен член пишем когато можем да заменим въпросната дума, в която се съмняваме, с "той".
Той се явява подлог в изречението. Или за по-разбираемо ,ТОЙ извършва действието.

Пример:
МесярЯТ хвана ножа. Проверяваме: Той хвана ножа. Следователно пишем с пълен член.

Когато можем да заменим въпросната дума с "него", пишем кратък член.
”Него” не е подлог в изречението.”Него” не извършва действието.
Пример:
На Ловеца му хванаха заек. Проверяваме: На „него” му хванаха заек. Следователно пишем кратък член.

При съществителни от женски и среден род такива проблеми няма .

Пълният член се поставя на определението (прилагателното), ако има такова,. Отново се прилага проверката - той/него.
Пример:
Веселият пират си хвана риба. - Той си хвана риба .
Или обратното: На веселия пират му хванаха риба. На НЕГО му хванаха риба.

Отново при женски и среден род проблеми няма.

Може и да има други начини за проверка на пълен, кратък член, но този е най-сигурният.
_________________


Все по-често забелязвам, че една доста голяма част от пишещите във форума колеги, пропускат поставянето на малко тире (-) при използването на сравнителната и превъзходната степен. Малкото тире се пише без интервали отстрани.
Не е болка за умиралка, но изглежда зле, пък и нерядко се променя целия смисъл на изречението.

Пример:
хубав, по-хубав, най-хубав
велик, по-велик, най-велик
голям, по-голям, най-голям
щастлив, по-щастлив, май-щастлив
и т.н.

Частиците за степенуване по и най се пишат без тире когато са пред изрази.
Примери:
По ми се иска да беше спечелил Иван.
По му се искаше днес да не вали.
Най му беше хубаво с приятели.
... но най му се искаше да я погледне в очите.

Частицата за сравнителна степен по не трябва да се бърка с предпога по.
Пример:
по дефилето
по осовата линия
по ливадата

Нека си припомним и правилата за писане на /в, във/ /с, със/.
ВЪВ пишем, когато следващата дума започва с буква В или Ф.

Пример:
Той влезе във видеотеката.
Тя пише във форумите.

Във всички останали случаи пишем В.
Пример:
Той влезе в кафенето /сградата,киното,театъра и др./.

СЪС пишем, когато следващата дума започва с буква С или З.
Пример:
Той оцвети вратата със синя боя.
Той оцвети вратата със зелена боя.

Във всички останали случаи пишем С.

Пример:
Той оцвети тавана с жълта /кафява,червена,черна и др./ боя.

Пълната форма ВЪВ и СЪС се пишат и когато са употребени самостоятелно.
Пример:
... във или извън помещението. А не: ... в или извън помещението.
... със или без гаранция. А не: ... с или без гаранция.
_________________


Лека-полека, стигнахме и до следващата тема. Естествено,че винаги ще има какво да се добави, но идеята ми беше да включа само основни правила на правописа, без да влизам в излишни сложнотии.

Малко писания за запетайките.
Най-важното е да не забравяме, че пред /ЧЕ/ винаги се поставя запетая.

Пример:
Той каза, че рибата не кълве.
Естествено е и това правило /като всяко друго/ да си има изключения. Става въпрос за изрази като:
- въпреки че
- макар че
- така че
В тези случаи запетайките се поставят преди целия израз.

Пример:
Тя харесваше риболова, въпреки че от нея се искаше само да приготвя софрата.
Тя харесваше риболова, макар че единствено и само приготвяше софрата.
Беше и станало навик, така че нямаше смисъл да се оплаква.

Запетайки се поставят и когато изреждаме прилагателни.

Пример:
Той беше дебел, беловлас, червендалест и гръмогласен.

Също така /поставяме запетайки/, когато в едно изречение употребяваме наколко пъти съюза И , но винаги след второто И.

Пример:
Той беше дебел и беловлас, и червендалест, и гръмогласен.

Следващото използване на запетая е, когато тя се явява като свързващо звено, между две и повече прости изречения, в едно сложно. Приемете това изречение за пример.

Има и още едно правило, според което, запетайки се поставят на места, където се повишава интонацията. Това зависи от начина на четене, така че.........може и така:

Пишете изречение, пишете 10-тина запетайки след него и командвате: ”Всички запетайки по местата!”




За интервалите
След запетая, точка, двуеточие, многоточие и др. препинателни знаци, винаги се пише интервал. Пред тях не се пише интервал.
Тоест, препинателният знак е залепен за предната дума и сред него има интервал.

Скоби и кавички "затварят" думата или израза без интервал. Извън тях се поставят интервали.
Тоест, скобите или кавичките за залепени за думата или израза, който затварят и са оградени с интервали.


За заглавията
Заглавията започват с главна буква и завършват без никакъв препинателен знак. В редки изключение се допуска да завършат с удивителна или въпросителна. Но само в много, много редки изключения. В този форум едва ли има ситуация, която да налага такива изключения.


За многоточието
Многоточието е препинателен знак. То се състои от три точки. Само от три точки.




Двойно "н"!
фин плат - фини ръце
каменен стълб - каменни къщи



_________________




Благодаря специялно на Takezo Sensey от форума на "Направи си сам".Не съм искала разрешение за публикацията,но искренно вярвам ,че когато става въпрос за нашия БЪЛГАРСКИ ЕЗИК ,едва ли някой ще се сърди ,че съм копнала част от писанията.Стига ми да знам ,че дори и един пишещ тук ще се замисли ,как точно се пише на български.Чудя се всъщност ,как ли говорят?!?


П.П.
Моля създателя на темата "Малко мОцуни"да мине от тук!
User's Signature

Качена снимка



"Само слабите се стремят към порядък,силните владеят хаоса!"

#2 Потребителят е офлайн   elsss Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 391
  • Регистрация: 10-September 10
  • Gender:Female
  • Location:Пловдив
  • Interests:Веганство, животни, анатомия, мениджмънт, музика, природа, нощни разходки :) , кулинария , пътуване и други.

Публикувано: 04 December 2010 - 10:12 PM

Хубава тема :ba_025: сигурна съм , че и аз си имам грешки в някои постове, но главно от бързане да съм пропуснала нещо :ab_041: , но според мен всички писали в темата "Малко мОцуни" , трябва да минат от тук :ag_106: :ag_106: (казвам го защото днес прочетох някои доста интересни писания)
User's Signature

Don't go around saying the world owes you a living. The world owes you nothing. It was here first.

#3 Потребителят е офлайн   tigi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 363
  • Регистрация: 05-April 09
  • Gender:Female
  • Location:Пловдив

Публикувано: 05 December 2010 - 12:44 AM

И от темата "Булли уЙкед" също.
Между другото, погледнете и наблегнете на интервалите си след препинателните знаци, taraT.
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка
"В най-ледената нощ,когато звездите изчезнат от небето и мрак поледи самотното иглу,само бялото куче с очи като полярен лед ще премине през прага на душата ти и човешкото зло ще те напусне...Завинаги."

#4 Потребителят е офлайн   Ариел Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1895
  • Регистрация: 20-August 09
  • Gender:Female
  • Location:Пловдив

Публикувано: 05 December 2010 - 08:59 AM

.....което ми дава идеята....да направим компилация от бисери с граматически лапсуси на списващи тук,чиято граматика и речников потенциал са индентични с уменията и на пещерния човек.Сещам се за поне трима дуайени и.....плачат да бъдат увековечени заедно с уникалните си производни на български думи,с които искрено съм се смяла,опитвайки се да ги произнеса гласно.
User's Signature

....нито дъжд,нито смях,нито слънце....

#5 Потребителят е офлайн   GAG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1034
  • Регистрация: 11-May 09
  • Gender:Female
  • Location:VT

Публикувано: 05 December 2010 - 09:34 AM

И да вметна само: в книжовния български език не съществува глагол "знам". Глаголът е "зная". Следователно за 1 л. мн.ч. формата е "ние знаем".
User's Signature

We make a Living by what we get... We make a Life by what we give...

#6 Потребителят е офлайн   LG9 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 637
  • Регистрация: 10-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Германия

Публикувано: 05 December 2010 - 11:57 AM

Моля ви, "незнам" се пише ОТДЕЛНО !!! :zz_020:
User's Signature

Качена снимка

'He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours,
faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion.'

#7 Потребителят е офлайн   tigi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 363
  • Регистрация: 05-April 09
  • Gender:Female
  • Location:Пловдив

Публикувано: 05 December 2010 - 12:18 PM

Показване на мнениетоАриел, в 05 December 2010 - 08:04 AM, написа:

.....което ми дава идеята....да направим компилация от бисери с граматически лапсуси на списващи тук,чиято граматика и речников потенциал са индентични с уменията и на пещерния човек.Сещам се за поне трима дуайени и.....плачат да бъдат увековечени заедно с уникалните си производни на български думи,с които искрено съм се смяла,опитвайки се да ги произнеса гласно.

Ако не беше толкова тъжно, щях да се посмея:
"големия е от гарестата кучка сестре на караман гарестия а малкиа е от сивата щерка на зана "
Не успях с превода, за това-гадайте!
И още:
"Кът идваш по нащите мероприятия ше се изесним велинградски тигъре,вземи и куче твое."
А най-обичам неграмотни със самочувствие. Една от фаворитките ми:
1 значи няма как да давате на кучето кислео мляко и да искаще да няма разтройство.
2 не го мъчите като го карате да яде гранули а my правите добро , разбирасе че ще предпочете човешката храна , всички кучета я предпочитат , но така не му правите добро .почти всички деца безбожно много обичат шоколад , ако имате дете ще му давате ли закуска обяд и вечеря по 1 шоколад милка ?(в случеи че не знаете кучето има по-различни нужди от нашите , следователно това което е полезно за нас не винаги е полезно за кучето)
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка
"В най-ледената нощ,когато звездите изчезнат от небето и мрак поледи самотното иглу,само бялото куче с очи като полярен лед ще премине през прага на душата ти и човешкото зло ще те напусне...Завинаги."

#8 Потребителят е офлайн   LG9 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 637
  • Регистрация: 10-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Германия

Публикувано: 05 December 2010 - 12:59 PM

Номер 2 убива!:af_089:
User's Signature

Качена снимка

'He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours,
faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion.'

#9 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 05 December 2010 - 01:58 PM

Показване на мнениетоАриел, в 05 December 2010 - 08:04 AM, написа:

.....което ми дава идеята....да направим компилация от бисери ...

Имаше подобна тема, но тона в нея стана прекалено злостен.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#10 Потребителят е офлайн   taraT Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 517
  • Регистрация: 06-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас
  • Interests:ВЕО,дизайн,риболов,оф-роуд

Публикувано: 05 December 2010 - 03:47 PM

Показване на мнениетоtigi, в 04 December 2010 - 11:49 PM, написа:

И от темата "Булли уЙкед" също.
Между другото, погледнете и наблегнете на интервалите си след препинателните знаци, taraT.


Качена снимка Бързата кучка, слепи ги ражда!
User's Signature

Качена снимка



"Само слабите се стремят към порядък,силните владеят хаоса!"

#11 Потребителят е офлайн   Ариел Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1895
  • Регистрация: 20-August 09
  • Gender:Female
  • Location:Пловдив

Публикувано: 05 December 2010 - 11:43 PM

Понеже съм веке на години (нали може да ползвам диалект за нагледност на стилистиката си) ,откровено си казах мнението на някои тук съфорумци и ги посъветвах да ползват редактор,понеже не са в 1 клас и претендират за добро образование и познания.Е,в началото ми се обидиха,ритаха,късаха,но....аз да си кажа,пък да става каквото ще.И...чудо-след преминалата обида в тях,виждам,че са си взели поука,поправят се,стараят си и прочие.Все пак има и градивна критика,нали!?Обещавам,попадна ли случаайно на бисери,от които ме е срам,че списващите са ми сънародници,да ги копна тук.А който чете,да се сята как НЕ трябва да се пише.
User's Signature

....нито дъжд,нито смях,нито слънце....

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни