Dog.bg Форуми : Храненето - ден първи до ден последен

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (30 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Храненето - ден първи до ден последен Оцени темата: -----

#1 Потребителят е офлайн   Vabank Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1492
  • Регистрация: 09-August 04
  • Location:София

Публикувано: 01 May 2006 - 04:17 PM

Поради нуждата малко да се обобщи, ето една "обобщена тема".
ДЕН ПЪРВИ
Новородените кученца бозаят от майка си в течение на приблизително 20 дни, след което постепенно преминават към обща храна; но продължават да сучат до около 40-50 дневна възраст, "замезвайки" с млекцето на мама. Има и случаи, в които жертвоготовни женски пускат мляко чаааак до третия месец след раждането, но това са по-скоро уникални моменти.
През първите 1-2 дни млякото, отделяно от майката, има жизненоважно значение - това е така наречената "коластра": по-жълта и по-гъста на вид от обикновеното мляко, която съдържа много важни за бъдещото развитие на кученцето вещества. В последствие млякото минава към "обичайния" си състав.
Трябва да се има предвид, че кучешкото мляко се различава значително по състав от кравешкото например. Т.е. ако нещо се случи с майката или бебетата просто са ужасно много, не е възможно "автоматично" да се замени майчината кърма с мляко от магазина.
Най-добрият вариант за изкуствено хранене в първите 15-ина дни след раждането е сухото "кучешко" мляко - продават го поне няколко фирми за храни за кучета. Тъй като веднага след раждането си кученцата са способни само да сучат (не да ближат и преглъщат) удобният метод е да се дава мляко с биберон за кучета... в по-неудобния случай - със спринцовка, като се вкарва на малки порции навътре в гърлото и се внимава кученцето да не се задави.
Другият вариант е кравето мляко да се "подобри" с жълтък (суров), допълнително калций и витамини - съществува специална рецепта, която ще ви предпише ВЕТЕРИНАРЕН ЛЕКАР.
Допълнително хранене се налага в случай, че (не дай си Боже) нещо се случи с майката или, евентуално, ако кученцата са извънредно много. Винаги, когато има такава възможност, е по-добре малките да останат на майчина кърма!

ДЕН ВТОРИ
След 15-ия ден кученцата вече са в състояние да ядат и друга храна освен млякото на мама. Стандартна "възраст" за подхранване е около 18-20 дни, зависи от породата и броя на малките; ако по някаква причина се налага, възможно е да се започне постепенно отбиване и около 15-ия ден.
Най-добрият вариант за захранване е с гранулирана храна за малки кученца, някои фирми имат и специални "преходни" продукти от рода на "стартер", "каша" и др. Малко количество от сухата храна се накисва с вряла вода до омекване и се смачква (най-добре с пасатор) на гъста каша; при необходимост се долива още малко вода. Храната трябва да бъде течна, но сравнително гъста, с температура като за малко бебе - капната върху чувствителна кожа, да не е нито топла, нито студена. Слага се малко количество в плитка (и малка) паничка; за по-дребни породи добра идея е капачка от буркан например.
При първите хранения може да се наложи муцунката на кученцето да бъде топната в храната, за да се оближе то. Вкусващите за първи път друго освен мляко бебета са крайно забавни - ближат, опитват се да "засучат" течността, топят си носовете и пускат мехурчета... задачата на човека е плътно да ги следи, евентуално с длан да ги подкрепя под гърдите да стоят изправени на четири крачета... и да внимава да не цопнат в яденето.
В началото подобни "вкусови експерименти" се правят веднъж на ден, след като малките започнат да се хранят с апетит - два и съответно три пъти. След 25-ия ден накиснатата суха храна се дава в по-неразмачкан вид, а след 30-ия ден бебетата вече имат зъби и достатъчно развита дъвкателна мускулатура, за да могат да се справят с меките "топчета".
В случай, че не разполагаме с гранулирана храна, подхранването може да започне с каши за бебета - най-добре пшенично-млечна - към които се добавя по малко прясна кайма, най-добре телешка; бульончета и смляно с пасатор добре сварено пилешко месо. Постепенно количеството месо се увеличава и към кашата се добавят и други тестени продукти, като не забравяме, разбира се, жизненоважните добавки - витамини, калций, няколко капки олио...

ДЕН ТРЕТИ
Около тридесетия ден от раждането си малките вече са в състояние изцяло да преминат на нормален хранителен режим и да бъдат отбити от мама.
Тук ще се повторя: аз съм привърженик на гранулираната (сухата) храна, която е много по-лесна за употреба и по-сигурна от гледна точка на състава: т.е. това, което даваме на кучето като енергийна стойност, протеини и т.н. Ето защо за "натуралното" хранене ще се отписвам "мимоходом". В случай, че много настоявате да готвите на кучето си, ще добавя само, че балансирането на диетата е МНОГО трудна задача и НЕ СЕ състои от сваряването на една тенджера неизвестни мръвки - кучето, особено подрастващото, трябва да получава точно количество протеини, въглехидрати, мазнини, витамини, калций и фосфор, микроелементи и т.н.; ако държите да храните по този начин, нужно е да поровите и почетете доста.
И тъй - около 30-35 ден след ражаднето кученцето вече яде накисната гранулирана храна и почти е спряло да суче.
След 40-45 дневна възраст можете да започнете да давате и по малко ненакисната суха храна - например в отделна чиния - с която бебето да се бори. Около втория месец количеството накисната храна започва да намалява, увеличава се ненакиснатата, докато животинчето изцяло премине на суха храна в сухия й вид.
Не забравяйте от 25-26 дневна възраст да оставяте задължително достъпна за кученцата паница с вода!

ДЕН ЧЕТВЪРТИ
С израстването си кученцето започва да яде все по-голямо и по-голямо количество храна. Максимумът достига около шестия месец, след което - около 9-10 месечна възраст, зависи от породата, количеството леко намалява, докато се установи на това, "предписано" за възрастни кучета.
Около 10-ия месец (12-ия за едрите породи) храната постепенно се сменя от такава за подрастващи/млади кучета на такава за възрастни.

ДЕН ПЕТИ
Храненето на кучето се определя от сезона и активността му. Ако е горещо (през лятото) намаляваме леко дневната дажба; ако е студено (зимата) я увеличаваме; допълнителни корекции следват и от това дали кучето живее вкъщи или на двора. Ако се движи много, увеличаваме дажбата; ако води по-застоял живот я намаляваме...
Признак за добра кондиция:
когато напипаме ребрата на кучето, без да се налага силно да натискаме; и напипаме по същия начин двете щръкнали кости на таза. Гръбнакът НЕ СЕ напипва като броеница.
Ако кучето е твърде слабо, ребрата и тазът ще се виждат и с просто око.
Ако е твърде дебело, няма да се напипват лесно.

ДЕН ШЕСТИ
След 7-ата година (едрите породи и малко по-рано) кучето постепенно навлиза в залеза на живота си и хранителните му нужди се променят - то по принуда започва да води все по-застоял живот, страда от различни болести... организмът му се "износва". Това налага и смяната с храна за възрастни - senior - кучета, с която продължаваме да го храним до края на живота му.

ПОЗВОЛЕНИ И ЗАБРАНЕНИ НЕЩА
Като цяло, "идеалното" хранене се състои само от гранулирана храна и нищо друго - е, изключвам необходимите понякога витамини и евентуално калций, макар че добрите марки храни съдържат практически всичко необходимо за растящото и възрастно куче.
На практика, разбира се, кучето е част от семейството и няма начин да не получава едно-друго покрай хората.
Разрешени и полезни са:
ЗЕЛЕНЧУЦИ - чушки, моркови, чесън... домат, краставици... в общи линии, всичко без сурови картофи
ПЛОДОВЕ - пак всичко, без костилки и семки, разбира се.
Забранени са: бобови продукти (боб, грах, соя, леща...), зеле.
ЗЪРНЕНИ ПРОДУКТИ - хляб (в ограничени количества, най-добре на сухари), овесени и др. ядки, грис, каши от различни брашна; мюсли
ЯДКИ - орехи, бадеми, лешници, фъстъци и т.н.
МЕСО - практически всякакво, НЕТЛЪСТО - т.е. свинското и агнешкото гледайте със специално подозрение; полезни са субпродуктите - дроб, шкембе, виме и т.н.
КОКАЛИ - полезни и приятни са големи сурови или варени кокали, с които кучето да играе; МОЖЕ да се дават плоски кости от пиле (гръбнакът), много добре сварени глави, шийки... сварени почти до омекване. НЕ МОЖЕ да се дават тръбести кости - от крила и крака; кости от заек, патица, гъска и пернат дивеч
РИБА - практически всякаква, ОБЕЗКОСТЕНА и без люспи (ако е примерно шаран).
НЕ СА полезни пилешки, патешки и т.н. кожички, патешки изрезки (много мазни)
Специално внимание трябва да се обърне на ЗЕХТИНА и олиото: растителните мазнини са полезни в минимални количества, т.е. една лъжичка дневно спомага за по-лъскава и здрава козина. За препоръчване е сурово-пресованият зехтин.
МЛЕЧНИ ПРОДУКТИ: Практически всички - обезсолено сирене, кисело мляко, извара, кашкавал... трябва да се избягва сметана (много мазна); повечето кучета получават разстройство от ПРЯСНО МЛЯКО, т.е. не е разумно да им се дава.

ХРАНИТЕЛЕН РЕЖИМ
През първите 2 месеца кученцето се храни 4-5 пъти дневно.
Между 3-ия и 6-ия месец: четири пъти дневно
Между 6-ия и 10-ия: три пъти дневно
Между 10-ия и... зависи от породата, 12 до 15 месец - два пъти дневно...
След което, в зависимост от породата, се преминава на едно хранене на ден или, при свръх-едрите породи, се остава за цял живот на две хранения дневно.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:
Не прехранвайте кучето! Необходимата доза суха храна ЗА ДЕНЯ е написана на опаковката на чувала и търпи само леки корекции в зависимост от по-активния/застоял начин на живот или породата.
Не сменяйте рязко храната! Винаги, когато въвеждате нова марка храна или нов продукт, давайте съвсем малко през първия ден, в допълнение към обичайната храна, малко повече втория ден и т.н. Иначе рискувате кучето да получи разстройство... та дори и гастрит.
Не редувайте храната! Няма по-вредно нещо от "един ден готвено - един ден гранули". По-добрият вариант е да се дава основно количество гранули плюс КЪМ СЪЩОТО ХРАНЕНЕ някакъв месен продукт (примерно дроб или гръклян).
Не хранете поне два часа ПРЕДИ разходка и поне два - след. Няма по-вредно нещо от това кучето да се натъпче и да пробяга няколко километра... или да се върне уморено от разходката и да се натъпче. Така можете да си докарате превъртане на стомаха... или, в най-добрия случай, лошо храносмилане.
Не давайте прекалено студена храна (от хладилника) или гореща.
НЕ ДАВАЙТЕ сладко (захар) и шоколад. Има си специални наградки за кучета и дори шоколад за кучета, които са много по-полезни за животинката.
Спазвайте редовен хранителен режим! Както и човекът, така и кучето се приспособяват по-добре и имат по-редовно храносмилане, ако организмът знае и очаква, че в 5 следобед (примерно) предстои хранене.
User's Signature

Качена снимка Почивайте в мир, мили ангели!

#2 Потребителят е офлайн   Елен Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1345
  • Регистрация: 03-August 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 09 May 2006 - 03:24 PM

Отдавна ме мъчи апетита на Льова. Няма и няма. Да уточня за суха храна. Иначе от масата би омела всичко, ама кой да и даде?!?!
Като рече да не яде и до три дена сме стигали, а когато яде яде 2/3 максимум от полагаемата и се дажба.
От време на време ми става жал за нея и започвам да и овкусявам гранулите, но се чудя дали е правилно и дали не е по добре да съм твърда.
А как ми се иска да качи поне 3-4 кг.
User's Signature

Качена снимка

#3 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 09 May 2006 - 03:32 PM

Тук във форума сме говорили за злоядите гадове - не помня къде...

Общо взето у нас това беше много драматичен проблем. Стигало се е до 7-дневен глад при 4-месечно кутре (Градо). Сега при смяната на храната имахме 9 дни без изядена троха. Не мога да преценя доколко т.нар. "твърдост" има някакъв смисъл, когато става въпрос за кучета с такъв упорит характер. Поне аз на твое място не бих настоявала повече - в крайна сметка, всички правила си имат изключения.

Градо качи няколко килограма и подобри апетита си с употребата на ЕНТЕРОФЕРМЕНТ (липолизирани киселомлечни бактерии) и доливането на 1-2 лъжици разтопено масло в накиснатите предварително във вода гранули. Повече от това не бих искала и смятам, че не е кой-зное какъв компромис с правилата. Още повече, че разтопеното масло носи не само аромат, но и калории, които са скъпоценни за такъв хърбавелко.

Не съм фен на Гестаповските методи. Не може със всяко куче да е едно и също... Раздели дажбите на 2-3 хранения, овкуси минимално... Ще има ефект.
User's Signature

Качена снимка

#4 Потребителят е офлайн   trenertg Икона

  • ветеринарен лекар -етолог
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2307
  • Регистрация: 22-December 04
  • Gender:Female
  • Location:Cофия
  • Interests:обучение на кучето , клинична етология и изследване на поведението при кучето и котката, зоопсихология .
    немско овчарко куче :) , боксер , мин пин
  • Skype:

Публикувано: 09 May 2006 - 03:47 PM

пробвай със смяна на гранулата - при мен шера е най злояда на роял канина му се мръщеше , юкануба хапва ама без и щах , но намерих храната която яде със удоволствие бош микс - може да се дава и суха може и леко навлажнена мирише на готвено и до сега съм много доволна лъснала е козинката и блести

#5 Потребителят е офлайн   Елен Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1345
  • Регистрация: 03-August 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 09 May 2006 - 03:54 PM

Ох и аз не съм фен, но тя понякога издевателства с мен. Хапва две хапки, пие вода /обикновенно пиенето на вода означава край на храненето/, аз и подсушавам брадата, тя хапва още две хапки и отново пие, аз подсушавам, на петото подсушаване не издържам и я гоня. Това го прави и на овкусени гранули. А ако и вдигна водата няма на инат да пие цял ден, освен ако не идем на гости при съседките - там изпива по кофа вода независимо дали туко що е пила. Съседките се смеят, че нарочно икономисвам от водата у дома. Ама все у съседките да я водя не върви.
Сменях и гранулите, от новия вид яде два пъти и толкоз, все същото.
Този ЕНТЕРОФЕРМЕНТ от къде се взема и каква доза?
User's Signature

Качена снимка

#6 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 09 May 2006 - 04:00 PM

Може да ти поръча твоят ветеринарен лекар или да вземеш от Борсата на Иво пак след поръчка. Той не е вълшебна пръчица, но върши работа. Поне в 3 случая около мен съм го видяла да помага... Иначе се дава по лъжица сутрин и вечер, смесен с храната.
User's Signature

Качена снимка

#7 Потребителят е офлайн   trenertg Икона

  • ветеринарен лекар -етолог
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2307
  • Регистрация: 22-December 04
  • Gender:Female
  • Location:Cофия
  • Interests:обучение на кучето , клинична етология и изследване на поведението при кучето и котката, зоопсихология .
    немско овчарко куче :) , боксер , мин пин
  • Skype:

Публикувано: 09 May 2006 - 04:09 PM

Цитат

Хапва две хапки, пие вода /обикновенно пиенето на вода означава край на храненето/, аз и подсушавам брадата, тя хапва още две хапки и отново пие, аз подсушавам, на петото подсушаване не издържам и я гоня.

а ако не и подсушиш брадата как реагира - може да си е създала рефлекс някъкъв а да не е злояда

#8 Потребителят е офлайн   Елен Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1345
  • Регистрация: 03-August 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 09 May 2006 - 04:09 PM

Мерси, ще го потърся.
User's Signature

Качена снимка

#9 Потребителят е офлайн   Елен Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1345
  • Регистрация: 03-August 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 09 May 2006 - 04:11 PM

Цитат

Цитат

Хапва две хапки, пие вода /обикновенно пиенето на вода означава край на храненето/, аз и подсушавам брадата, тя хапва още две хапки и отново пие, аз подсушавам, на петото подсушаване не издържам и я гоня.

а ако не и подсушиш брадата как реагира - може да си е създала рефлекс някъкъв а да не е злояда

Ако не и подсуша брадата седи пред купичката и дреме, защото знае, че не трябва да се разхожда с мокра брада.
User's Signature

Качена снимка

#10 Потребителят е офлайн   Joanna Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 32
  • Регистрация: 26-March 06
  • Location:Сливен

Публикувано: 09 May 2006 - 06:54 PM

По-добре,че не ги яде тези гранули.При продължителен прием водят до стомашно-чревни проблеми и бъбречни заболявания.Котката ми почина от такава храна.Хранех я с Роял Канин,защото друга не искаше и стигна го изтъняване на четвата,съпроводено с диарии.Установи се,че е резултат на гранулестата храна.Най-добре е натуралното.Тези храни са за да става търговия.И понеже е бързо и лесно се купуват от собествениците и се наложиха на пазара.
Санбернара ми изобщо не съм го хранила с нея,макар,че я обичаше давах му по шепа на седмица за награда.
Явно животинката ти е природно интелигентна и не се потдава на модните линии:)

#11 Потребителят е офлайн   Джуди Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 311
  • Регистрация: 18-March 06

Публикувано: 13 May 2006 - 09:12 AM

[COLOR=red]Търся съвет.Любимката ми/мопс/ не харесва никоя от предлагани те кучешки храни Смятам да премина на човешка, която тя харесва.Какво количество и каква храна е подходяща и какви витамини и добавки да включа. d)

Прикачени файлове

  • Прикачен файл  14.jpg (49.96K)
    Брой сваляния: 3837

User's Signature

Ако обичаш едно цвете, което съществува само в един екземпляр сред милионите и милиони звезди, стига ти да погледнеш звездите, за да бъдеш щастлив... Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите.Ще се грижиш ли за мен..страх ме е...маничка съм а мама я няма ". Смешно е, но и аз не вярвах че един поглед на едно такова малко животно може да породи такива безкрайни емоции . ДЖУДИ

#12 Потребителят е офлайн   Eni Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1306
  • Регистрация: 04-October 04
  • Location:Плевен

Публикувано: 13 May 2006 - 09:21 AM

Опита ли да я подържиш малко гладна? В смисъл, като не ще да яде, вдигаш паничката. На следващото хранене пак даваш и пак прибираш, като не иска. Нищо и няма, че ще погладува малко. Не съм чула, за куче, което да е умряло доброволно от глад. Опитай да смесиш гранулите с малко пастетче, да ги полееш с кисело мляко, с пилешки бульон или супа, или да сложиш извара и да объркаш. А може би трябва да ги накисваш във вода преди да ги дадеш. Опитвай, не се отказвай. Гранулите са по-добрия избор. Иначе трудно ще и направиш балансирана храна.
User's Signature

прочети правилата за подписите

#13 Потребителят е офлайн   danny Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 939
  • Регистрация: 25-June 05

Публикувано: 13 May 2006 - 09:23 AM

А ти кой "предлагани храни" опита? Тези от кварталните магазини или препоръчваните качествени гранули? Тук на форума има много писано по темата. Опита ли Бош, Роля Канин, Юкануба, Нутра Голд, Адванс? Ако искаш по-конкретно - пиши ми на лични, за да не превръщаме темата в реклама.
За "човешка храна" - не съм аз човекът, който ще ти препоръча подобна авантюра.
User's Signature

Моето куче (лабрадор) има дисплазия - наследство от баща си Баркли Блондфел, който е куче на iglika (от този форум) и Мартин.

#14 Потребителят е офлайн   Джуди Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 311
  • Регистрация: 18-March 06

Публикувано: 13 May 2006 - 09:28 AM

Цитат

Опита ли да я подържиш малко гладна? В смисъл, като не ще да яде, вдигаш паничката. На следващото хранен пак даваш и пак прибираш, като не иска. Нищо и няма, че ще погладува малко. Не съм чула, за куче, което да е умряло доброволно от глад. Опитай да смесиш гранулите с малко пастетче, да ги полееш с кисело мляко, с пилешки бульон или супа, или да сложиш извара и да объркаш. А може би трябва да ги накисваш във вода преди да ги дадеш. Опитвай, не се отказвай. Гранулите са по-добрия избор. Иначе трудно ще и направиш балансирана храна.

Всичко това съм пробвал.Три дена е седяла гладна .Винаги съм и пребирал при отказ храната,но няма резултат d) w)
User's Signature

Ако обичаш едно цвете, което съществува само в един екземпляр сред милионите и милиони звезди, стига ти да погледнеш звездите, за да бъдеш щастлив... Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите.Ще се грижиш ли за мен..страх ме е...маничка съм а мама я няма ". Смешно е, но и аз не вярвах че един поглед на едно такова малко животно може да породи такива безкрайни емоции . ДЖУДИ

#15 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 13 May 2006 - 09:57 AM

човешка храна в никакъв случай не давай на куче. по вредно нещо за тях просто няма... но виж може да й готвиш отделно, балансирано за нея. заряваш се в интернет и четеш какво трябва да съдържа балансираната кучешка диета като процентно съдържание на мазнини, въглехидрати и белтъчини. после четеш в кои храни по колко се съдържа и започваш да ги комбинираш до получаване на желаното съотношение. трябва да знаеш и абсолютните стойности на дневните нужди и да й ги осигуряваш в дългосрочен план (тоест винаги може един ден да яде повече белтъчини, но на другия това трябва да се компенсира с повече мазнини примерно). след това трябва да четеш за нужддите от витамини и микроелементи на същия принцип - отношение между тях и абсолютни нужди. обикновено са описани и добавките които ще ти се налага да добавяш към храната, която е термично обработена поради разрушаването на част от хранителните вещества. много е писано за това в интернет и намери един голям сайт и се води по него. в момента на запад е на голяма почит суровата диета за кучета и котки, като най природосъобразен начин на живот. но това крие и рискове с които трябва да си азпозната преди да преминеш на подобно хранене. ако имаш много време за четене и самообразоване по темата и време за готвене ежедневно... това е най-доброто което можеш да направиш. успех ти желая

#16 Потребителят е офлайн   Джуди Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 311
  • Регистрация: 18-March 06

Публикувано: 13 May 2006 - 01:12 PM

Цитат

човешка храна в никакъв случай не давай на куче. по вредно нещо за тях просто няма... но виж може да й готвиш отделно, балансирано за нея. заряваш се в интернет и четеш какво трябва да съдържа балансираната кучешка диета като процентно съдържание на мазнини, въглехидрати и белтъчини. после четеш в кои храни по колко се съдържа и започваш да ги комбинираш до получаване на желаното съотношение. трябва да знаеш и абсолютните стойности на дневните нужди и да й ги осигуряваш в дългосрочен план (тоест винаги може един ден да яде повече белтъчини, но на другия това трябва да се компенсира с повече мазнини примерно). след това трябва да четеш за нужддите от витамини и микроелементи на същия принцип - отношение между тях и абсолютни нужди. обикновено са описани и добавките които ще ти се налага да добавяш към храната, която е термично обработена поради разрушаването на част от хранителните вещества. много е писано за това в интернет и намери един голям сайт и се води по него. в момента на запад е на голяма почит суровата диета за кучета и котки, като най природосъобразен начин на живот. но това крие и рискове с които трябва да си азпозната преди да преминеш на подобно хранене. ако имаш много време за четене и самообразоване по темата и време за готвене ежедневно... това е най-доброто което можеш да направиш. успех ти желая

Бльгодаря,дали ще боже някои адреси. w)
User's Signature

Ако обичаш едно цвете, което съществува само в един екземпляр сред милионите и милиони звезди, стига ти да погледнеш звездите, за да бъдеш щастлив... Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите.Ще се грижиш ли за мен..страх ме е...маничка съм а мама я няма ". Смешно е, но и аз не вярвах че един поглед на едно такова малко животно може да породи такива безкрайни емоции . ДЖУДИ

#17 Guest_mitko_velev92_*

  • Група: Гости

Публикувано: 03 June 2006 - 01:56 PM

kakvo da my davam kato e o6te malko moito d) a
neznam za6toto ne sam imal takova ky4e

Пиши на кирилица!

#18 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 03 June 2006 - 03:15 PM

върни го за още две седмици при майка му и го вземи тогава. bl)

#19 Потребителят е офлайн   de4ko Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 3
  • Регистрация: 03-June 06

Публикувано: 03 June 2006 - 03:28 PM

V zoomagazinite se prodavat iskustveni mleka za malki ku4enca!Probvai s tqh!!!


Пиши на кирилица!

#20 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 03 June 2006 - 06:00 PM

Храненето - ден първи до ден последен
ПП: Изисква се елементарно внимание преди да питате, темата за храненето е във важни точно пет реда над новата в същия раздел.

  • (30 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни