Dog.bg Форуми : Бебе и животно - мисия ВЪЗМОЖНА!

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Бебе и животно - мисия ВЪЗМОЖНА!

#1 Потребителят е офлайн   DDG Икона

  • Попътен вятър
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 1959
  • Регистрация: 10-January 11
  • Gender:Female
  • Location:София, с. Кладница

Публикувано: 24 February 2011 - 10:56 PM

С позволението на Д-р Бобадова, автор на статията и с апел към всички - ветеринарни и хуманни лекари, семейства, отгледали бебета си с животни да допълват и да помогнат да изкореним още един от предразсъдъците, заради които доста животни остават без дом.

Няма нищо по-тъжно от обява “подарявам 4 годишно куче, защото съм бременна и не мога да го гледам повече.” Винаги съм смятала, че онези, родените на улицата, поне са запознати с реалността. А тези у дома, които отиват на улицата? Те не знаят как да се справят. Всички онези неща, на които сме ги учили, а именно: да не се качват на дивана, храната е в паничката, винаги има вода и тапетите НЕ се дъвчат, няма да им свършат никаква работа навън. Оказва се, че в най-добрия случай огромен процент от домашните любимци просто сменят дома си, но по-често отиват на улицата, защото просто не сме се поинтересували дали наистина да родим бебче и в същото време да имаме котка би било проблем. За сметка на това цялата рода, баби, лели, все експерти казват категорично – марш от къщата!

На практика нещата са далеч по-лесни. Няма как да има предаване на болести от любимеца към бебето, изискването е само едно! Завишени стандарти за хигиена в дома и обитаващите го. Но дори и да нямате животно у дома, нима няма да чистите повече от преди, щом се яви дете? Не виждам смисъл да се отървете от котката, защото пуска косми, а в същото време да има пласт прах по мебелите.

Другото, което е редно да се прави, но то ще предпази не само детето ви, а и вас, е редовното обезпаразитяване. Правете го всеки месец, а от време на време можете да зарадвате и ветеринарния ви лекар с пакетче за проба за паразити. Да давате един път месечно таблетка срещу вътрешни паразити няма да съсипе животното, както често чувам. Напротив. Цикълът на паразитите изисква такъв ритъм, личното ви здраве също, както и това на новия член на семейството. И ако вашият любимец не излиза навън – пак не му ги спестявайте. Все пак излизате вие и с обувките носите какво ли не. Просто си изградете навик, включете напомнянето на телефона си или си залепете бележка на хладилника:

“ 01-10 всеки месец – ТАБЛЕТКИТЕ НА РОНИ!”

Знам, че основните страхове се включват в думичката “токсоплазмоза”. За успокоение по отношение нея ми се иска да разясним няколко факта, които са особено важни, за да сте спокойни вие, но и за да не се разделяте с котката си ей така, а и с които да съобразим периода на бременността:

1) Заразените котки отделят яйцата с фекалиите си и са опасни 2-3 седмици и този период важи само, когато котката се зарази за първи път.

2) Котката е изключително чистоплътно животно и затова заразяване при галене, гушкане и т.н почти не съществува.

3) Опасност би била само външна котка. Такива просто не пипайте.

4) Най-сериозен източник на зараза по статистика е суровоядството.

Най-лесно ще се освободите от страховете си, ако просто изследвате фекалиите на котката ви, а и себе си - серологично за токсоплазмоза, и всичко ще е ок.

Имайте предвид, че заразяване може да се получи и ако предпочитате месото алангле. Също така и ако пиете сурово козе мляко. Предпазването от заразяване отново е просто – не консумирайте сурово или полусурово месо, винаги мийте ръцете сериозно след работа с месото, мийте добре съдовете, в които сте държали сурово месо, не пробвайте месото, докато готвите (дали сте го докарали на сол и има ли нужда от още пипер).

Мийте добре зеленчуците и плодовете, а в градината слагайте ръкавици. Не на последно място – любимото ми правило – бременната жена не сменя тоалетната на котката у дома! Много приятно правило, нали? Самото почистване трябва да става всеки ден, защото така няма да дадете възможност на яйцата да съзреят - за това се изисква 1 до 5 дни. Ако пък говорим за предпазните мерки за котката – не й давайте сурово месо, органи, каквото и да е. Ако котката ви е дворна, не почиствайте тоалетната й. И винаги покривайте кофите с отпадъци у дома.

Другите страхове са свързани с кожните заболявания. Имайте предвид, че нормално по нашето тяло, както и по тялото на любимеца ви, живеят милиарди бактерии, гъбички, дори акари. Заболяванията обикновено са свързани с общ спад в имунитета. Колкото и да битува твърдението, че гъбичките по животни се лекуват упорито, смея да твърдя, че не е чак толкова трудно, нито скъпо.

Аз самата съм израснала с котка, след това с куче, после с една сюрия папагали. Майка ми е израснала сред котки. А, всички онези хора, родени или израстнали на село, които цял живот са в контакт с животни? Простичко е. Мием си ръцете.

Освен ужасът от болести, зарази, мръсотия и т.н. помислете и за друго: как това животно промени вас, помислете дали имате друг такъв приятел като него?

Ж ивотното е и невероятен възпитателен фактор. Учи детето на отговорност. Учи го да е нежно с другите. Учи го на състрадание. Освен това домашният любимец е вечна тема за разговори между децата. Само разгледайте детските им рисунки, вижте колко често присъства домашният ви любимец там заедно с "мама, татко и аз". Сами знаете и за терапиите с животни за деца с физически и ментални увреждания. Контактът с мекото, мило и добро същество радва детето, ще го забележите в погледа му. Хей, та кой е по-готов да играе винаги с него? Кой е винаги готов да излезе за една разсходка в парка Няма – "Оф, мързи ме, остави ме да си догледам филма..." или "Махни се, боли ме главата". Домашното ви животно е винаги насреща за игра!

Не отнемайте на детето си тази радост.

Д-р Мила Бобадова @ LadyZone


User's Signature

I can't stop the war, shelter homeless, feed the poor
Can't walk on water, I can't save your sons and daughters
I can't change the world and make things fair
The least that I can do is Care.

#2 Потребителят е офлайн   iglub Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 193
  • Регистрация: 11-February 11

Публикувано: 24 February 2011 - 11:41 PM

Благодаря за тази статия. Не, че някога съм имала намерение да се разделям с котките си, но научих някои полезни неща относно токсоплазмозата :)

#3 Потребителят е офлайн   totschica Икона

  • groomer
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1289
  • Регистрация: 12-December 06
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Груминг на пудели, афганки, " космати" териери ( скоч, фокс, ердейл, " уести" ... )и др.

Публикувано: 24 February 2011 - 11:52 PM

Няма какво да допълваме: Статията е достатъчно подробна. По- скоро , всеки, който отглежда детето си с животни, може да опише плюсовете.

#4 Потребителят е офлайн   Chupacabra Икона

  • animal lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1343
  • Регистрация: 24-July 07
  • Gender:Not Telling
  • Location:свят

Публикувано: 24 February 2011 - 11:56 PM

Браво!
Имаше нужда от такава тема.


#5 Потребителят е офлайн   buddy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 807
  • Регистрация: 07-December 07

Публикувано: 25 February 2011 - 03:53 PM

Има много странни гледки - като например 12 годишно дете да разхожда питбул, или 45 годишен здравеняк, разхождащ йоркито на разглезената си дъщеря, която си го е взела в изблик на модна прищявка. Често се случва хората да решат да си вземат куче импулисвно, без да са подготвени за особеностите и нуждите на различните породи и да си вземат другар, който не пасва на техния начин на живот. Много хубаво е написана статията "Куче, котка, заек или птиче". Като продължение на темата, в отделна статия може да се изяснят особеностите на различните породи, нещо като "Каква порода куче да си взема, или пък безпородно?"

P.S. Извинявам се, сега видях, че има подобна статия - "Семейство и куче"

#6 Потребителят е офлайн   Hela Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1042
  • Регистрация: 02-October 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 25 February 2011 - 04:31 PM

Браво, момичета! :rc_036:
Нагърбили сте се със сериозна просветителска дейност! :ba_025:

#7 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 25 February 2011 - 04:38 PM

Поздравления трябваше да има такава тема :ba_025:
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#8 Потребителят е офлайн   anny Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 310
  • Регистрация: 13-October 07
  • Location:софия

Публикувано: 25 February 2011 - 05:33 PM

Мисията е възможна,а при мен и изпълнена.Никога няма да си оставя кучетата заради това,че имам дете.Има трудности,но с повечко желание се получава.Това са мойте ДЕЦА,от самото начало,и сега.Извинявам се,ако снимките са големи.Поздрави от нашата банда.ВИНАГИ ЗАЕДНО.Мая и Велислава и двете на 4г.

Снимка (и)

  • Прикачена снимка
  • Прикачена снимка


#9 Потребителят е офлайн   g_tanov Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 760
  • Регистрация: 31-October 10
  • Gender:Male

Публикувано: 28 February 2011 - 10:52 PM

Мисля, че всичко казано до тук е вярно и би могло да се допълни с това, че бъдещите родители се научават на доста неща за това как се отглежда дете, вземайки си куче. Смея да твърдя, че доста от грижите, които се полагат за малкото куче са аналогични с тези, които са необходими за бебето. Освен това бебето расте здраво и защитето от много повече вируси и алергии, отколкото "самотните" бебета. Всички се възпитават взаимно и семейството е завършено и по-истинско. Трябва да се внимава с по-доминантните породи, защото моята ротка брани дъщеря ми от чужди хора доста необосновано. Но и това се преодолява. В случая важи правилото "Повече грижи, повече щастие".



Снимка (и)

  • Прикачена снимка


#10 Потребителят е офлайн   Chupacabra Икона

  • animal lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1343
  • Регистрация: 24-July 07
  • Gender:Not Telling
  • Location:свят

Публикувано: 01 March 2011 - 12:14 AM

Аз ще си позволя да пусна една снимка от Ina Gencheva на Фани още от първите й дни между хора.
Качена снимка

Животните не се раждат агресивни. Хората ги правят такива.

#11 Потребителят е офлайн   Ината Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 120
  • Регистрация: 15-July 09
  • Gender:Female
  • Location:София Младост 2

Публикувано: 01 March 2011 - 02:43 AM

Никога не съм си и помислила че детето ще ме накара да изхвърля животинката - положителни качества са че детето заобичва животните свиква с тях, учи се на отговорност, според мен добива по силна имунна система от тези деца който не общуват с животни.
Прикачена снимка
Прикачена снимка
User's Signature

Качена снимка

#12 Потребителят е офлайн   sheba Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1472
  • Регистрация: 02-December 07
  • Gender:Female
  • Location:Перник и София
  • Skype:

Публикувано: 01 March 2011 - 03:14 PM

Eлия и Шеба.
Това са моите две дъщерички.
Имам и две момчета Бори и Мечо. Мечтата ми е да си взема Мечо при нас , защото сега е при мама - много ми е трудно в малкото жилище.

Снимка (и)

  • Прикачена снимка

User's Signature

Истинската красота е невидима за очите - тя се вижда със сърцето.
http://www.facebook....100000299149953

#13 Потребителят е офлайн   Веселушка Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 52
  • Регистрация: 24-July 08
  • Gender:Female
  • Location:Варна

Публикувано: 02 March 2011 - 05:15 AM

Здравейте, много хубава статия! Аз в момента съм бременна с близнаци, четвърта бременност ми е /надявам се успешна/, след ин витро. Три годишната ни котарачка е първият асоцииран член на нашето семейство :wb_052: .
Мерките, които ние взехме относно котето:
1. Наистина го обезпаразитяваме всеки месец, стори ми се множко, но след като двама ветеринари ни го казаха, го правим.
2. Тоалетна аз не чистя.
3. Изследвах се за токсоплазмоза и излезе, че организма ми я е срещал и имам антитела, т.е. повторно не мога да се заразя и риск за децата няма! Даже за по-сигурно се изследвах два пъти в две различни лаборатории. Докторът ми също потвърди, че мога да си гледам спокойно животинчето.
4. Спряхме да прибираме вкъщи животни, т.е. не сме вече приемен дом. Последните котенца, които живяха у нас, ги осиновиха в деня, в който стартирахме процедурата по ин витро.
5. Всички съдове задължително минават през миялната за дезинфекция на високата температура, а не се мият на ръка. Така и не можахме да е научим да не пие вода от всяка чаша, която се изпречи на погледа й и случайно, ако ме е домързяло да вдигна масата, да не ни ближе чиниите.

След като забременях изчетах една - две теми в бг мамма - "куче и бебе", "коте и бебе". Там наистина над 99% от майките бяха твърдо против. Доста зле ми повлияха, бая се замислих как ще е карам с две новородени и котето, чак една нощ сънувах бебешки креватчета, косми и бентонит :wb_052: В крайна сметка реших, че нямам избор и ще се справим. Благодарна съм на мъжа ми, майка ми и свекърва ми, че не ме пришпорват да махна животното.

Сега ме вълнува дали в началото трябва да й огранича достъпа до децата. До кога? Проблем ли е да стоят в една стая, ей такива битовизми :md_064:
Освен това котето си умира да лежи върху мен и да си слага главата на корема ми, чудя дали не чува тоновете на бебетата. Възможно ли е?

Лека вечер на всички!

#14 Потребителят е офлайн   Polence Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 931
  • Регистрация: 16-April 10
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 02 March 2011 - 05:25 AM

практикуващите доктори да ме коригират ако греша, макар че съм 99% сигурна, че не греша: има ясен имунен отговор срещу токсоплазми при жени, които са били в контакт с паразитите преди да забременеят (с или без клиничен израз на заразата). което намаля шансовете от аборт при стари коткарки Качена снимка

п.п. с веселушка сме писали заедно

#15 Потребителят е офлайн   MechoPuh Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 8341
  • Регистрация: 30-March 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 02 March 2011 - 05:37 AM

Веселушка, пожелавам ви лека и безпроблемна бременност, а скоро да можете да се включите в темата със снимки и на новите членове на семейството ви :). Сетих се за едно момиче от друг форум, което предполагам с радост ще сподели практически/битов опит как се съвместяват бебе и коте. Ето тук можете да прочетете темата и и да видите как си съжителстват нейната дъщеричка и котарака им - http://clubs.dir.bg/...psed&sb=5&part= . Ma-ti от този форум също някъде беше показвал снимки на бебето им заедно с котето. Надявам се да се включи и в тази тема.

#16 Потребителят е офлайн   sheba Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1472
  • Регистрация: 02-December 07
  • Gender:Female
  • Location:Перник и София
  • Skype:

Публикувано: 02 March 2011 - 05:04 PM

Здравейте пак от мен. Не съм с коте , но възнамерявам да си взема след още някой друг месец.
За бебето и кучето ще взема отношение.
Чела съм статии по въпроса и живи и здрави да сме искам да кажа, че още от втория ден на първото ми дете спиме в една стая- не съм изолирала кучето. Аз родих първото си дете в чужда държава и естествено е излишно да казвам колко бе чисто там и нямаше бездомни животни. Пък и животното ми бе подложено на огромен стрес та реши да не и пирчинявам и това. Някак тя сама започна да прекарва повече време в другата стая. Обезпаразитявах я всеки месец макар и в друга страна. Тук в БГ обаче наистина мога да кажа , че ме е страх......Вярно е , че съм малко параноичка, но при прибирането на кучето от разходка и измивам обстойно краката / ако мъжа ми я мие не е толкова обстойно/ мия и дупето, мия и устата и и забърсвам козината, само дето с мокри салфетки не съм започнала да я бърша......
Изпадам в шок ако видя обувки в антрето....и ако видя ръцете на дъщеря ми в устата. Опитвам се да не се втелявам толова, но страха ми наистина е голям....въпреки предприетите мерки.
Но съдбата си е съдба и дано Господ с нас не се разделям с майта Шеба въпреки, че направо се замайвам от ежедневното чистене и грижи за децата.
Спомнм си един момент- бях бременна и все още в България и то в Перник. В един пролетен ден училището на едно пернишко училище беше станало като море от падналия дъжд......
Моите двама немирници Мечо и Шеба се хвърлиха през глава да играят в локвата. Оставих ги да се омажат и намокрят до кости. Седнах да ги гледам и сърцето ми се е радвало с тях. Смеех се с глас като децата. Жалко е , че нямах апарат в себе си. Беше такава битка, такава гонитба, плуване под вода :ab_041: , хапане,, лаене, плюване. Такава дъндания настана, че привлякохме и публика....После естествено доста дълго се къпахме.
Ей този момент винаги ще си спомням и ще знам, че ролята на животните на този свят е да те правят щастлив, да ти даравят любов, да те накарат да се усмихнеш, да ти вдъхнат живот.......Ех колко беше готино......
User's Signature

Истинската красота е невидима за очите - тя се вижда със сърцето.
http://www.facebook....100000299149953

#17 Потребителят е офлайн   g_tanov Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 760
  • Регистрация: 31-October 10
  • Gender:Male

Публикувано: 02 March 2011 - 05:54 PM

Sheba, то си е за страх работата, ама кучето не променя нещата. Просто живеем в мизерия и мръсотия. Ние, хората сме най-големият преносител. Всичко се разнася във въздуха или се крие в земята. Дори да нямате куче, какво става ако детенцето ви играе на площадката и си бърка в устата? Т.е. искам да кажа, че със или без куче рискът от зараза е един и същ. По-скоро създайте добри хигиенни навици в детенцето ви, колкото и да е трудно - и аз имам две годишна дъщеря, която постоянно е с пръсти в устата. Това е. И Господ няма нищо общо с битовите условия на живот;)

#18 Потребителят е офлайн   nadety90 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 550
  • Регистрация: 19-October 09
  • Gender:Female
  • Location:Пловдив

Публикувано: 10 March 2011 - 06:02 PM

МИСИЯ ВЪЗМОЖНА :)

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Това е племенника ми :) ..
User's Signature

www.luckydogs.alle.bg

#19 Потребителят е офлайн   lgdani Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-November 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 11 March 2011 - 03:26 PM

Да се включа и аз , по темата, въпреки че не веднъж съм го правила в други теми :mg_062:. Когато родих дъщеря си, у дома имаше четири котки и едно куче -прибрано от улицата. Много съжалявам, че зарядното на един от старите ми телефони се повреди и не мога да ви покажа снимките от там, но ще потърся подобно зарядно и ще ги постна. Със съпруга ми никога не сме държали детето далеч от животните и сега почти 5 години по-късно имаме прекрасно, жизнено и здраво дете. Признавам си, че когато намерихме Брус /също е прибран от улицата/, който ще видите на по-долните снимки, ме беше малко страх да не нарани по някакъв начин Ани - тогава тя беше на годинка и половина, но той се оказа прекрасно куче и само след първите десетина минути страховете ми се стопиха. И така с течение на времето, от старите ми котки остана само една, но пък постепенно се появиха Брус, заека Пуфи /бившия Гошо/, двете малки котета Нигра и Амира, един папагал и цяла сурия бездомници. Моето дете расте с тях, ходи с мен винаги, когато се налага да помагам на някое животинче- независимо домашно или не. Надявам се, че ще ме замести достойно - като лудата в блока :ab_041: ,не че ме интересува :me_065: .

С Брус на един манастир - лятото на 2009г.

Качена снимка

На Богров с едно местно кучило.

Качена снимка

С малката Амира.

Качена снимка

С Пуфи и Брус.

Качена снимка



#20 Потребителят е офлайн   Rinusha Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 888
  • Регистрация: 05-February 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 11 March 2011 - 06:10 PM

Отгледах двете си деца с купища животни в къщи - кучета,папагал,морски свинчета,рибки,чинчили,коте.В къщите и на двете баби също има кучета и котки и аз самата съм отраснала с всевъзможни животни - никога не са ме спирали да взема животно у дома - коте,куче,пате,костенурки,заек,но от много рано разбрах,че отговорността за тях е моя и се научих да преценявам до къде ми се простират възможностите.Когато задавах въпрос на майка ми може ли да взема поредното добиче в къщи,отговорът винаги беше да,но когато я питах дали ще нахрани,разходи или гледа същото това животинче за няколко дни,понеже ще ходя някъде,отговорът неминуемо беше не :ea_103: И така пътувах с немска овчарка из България с влак и си мечтаех да изкарам шофьорска книжка :smile: Сега пътуването ни е още по-колоритно - в колата се товарим двама възрастни,две деца,две овчарки,две морски свинчета,а миналата година + всичко това от морето се прибрахме и с коте.Никога не съм имала притеснения за децата си - напротив,смятам,че няма по-хубаво от това да израснат с животни,даже от няколко години се изнесохме да живеем на село :ab_041: Е,започнах да обезпаразитявам освен своите кучета и тези на комшиите,ама така ми е по-спокойно.Децата израснали с животни стават отговорни млади ХОРА,а такива в днешно време са рядкост.
Има много още по темата,но аз ще спра до тук,ще приложа само и снимков материал

Снимка (и)

  • Прикачена снимка
  • Прикачена снимка
  • Прикачена снимка
  • Прикачена снимка
  • Прикачена снимка
  • Прикачена снимка

User's Signature

Може да си разочарован ако не успееш,но си обречен ако не опиташ

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни