Dog.bg Форуми : Eпидемия от ДИРОФИЛАРИЯ NB! Неприятни снимки!

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (14 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Eпидемия от ДИРОФИЛАРИЯ NB! Неприятни снимки! Да вземем мерки! Оцени темата: -----

#21 Потребителят е офлайн   isi_ar4i Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 961
  • Регистрация: 27-August 10
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:кучето ми, планинатаааа, ски, фотография, филми.......

Публикувано: 06 April 2011 - 04:18 PM

Вече се обадих до Централната Ветеринарна клиника и там казаха, че те поне нямат и не знаят в БГ да има, но това не изключва възможността да има някъде.
Направо се потресох от тази болест, още утре ще се изследваме и почваме някакви хапчета за защита.......
User's Signature

Качена снимка

#22 Потребителят е офлайн   grigo009 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1036
  • Регистрация: 28-August 08
  • Gender:Female
  • Location:Italia

Публикувано: 06 April 2011 - 04:26 PM

Показване на мнениетоnellidi, в 06 April 2011 - 03:00 PM, написа:

До колкото знам ваксина ( годишна ) срещу дирофилария няма, има препрата за превенция, който обаче трябва да се дава ВСЕКИ месец, през активния период на комарите. Да, не е от вчера и мерки не са взети, за това и вече добива заплашителни размери. За сега при нас, но нали не мислите , че БГ е толкова голяма?

Има годишна и поетапна инжекция/ваксина против ,Но да ви призная честно мненията са супер противоречиви все още(за Италия говоря),по отношение качеството,надеждността и най вече безопасността... :mg_062:
В този смисъл Аз лично съм заложила на най масово одобреното и функциониращото...
Таблетки + външно обезпаразитяване адекватно...Да вярно по ангажиращ вариант е ,но зависи от приоритетите на даден стопанин.Не е кой знае колко труд, един път месечно да отделиш 5 минутки да сложиш ампулата и да дадеш хапчето,което поне в моя случай е апетитно и се изяжда от дзверовете,като пържола на Нова Година... :md_064:

Навар не е нищо лично, просто споделям, каквото знам и са ме съветвали.А, че има инжекции е вярно и ако при теб действат и ти си преценил ,че са достатъчно щадящи и безпроблемни...Супер :ae_085:
User's Signature

Успелият е винаги част от разрешението.
Губещият е винаги част от проблема.

Успелият сравнява постиженията с целите си.
Губещият сравнява постиженията си, с тези на другите.

#23 Потребителят е офлайн   nellidi Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 1139
  • Регистрация: 06-August 07
  • Gender:Female
  • Location:Burgas
  • Skype:

Публикувано: 06 April 2011 - 04:28 PM

twoofo ми показа грешката, която съм допуснала при четене на горното мнение, за това го махам. И аз се заудих, че е възможно това...нашите лекари и тези от ЦВК са запонзнати с проблема и са ни помагали не веднъж с всякакви случаи..не само на диро.
User's Signature

Качена снимка


#24 Потребителят е офлайн   twoofo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 2572
  • Регистрация: 28-April 06
  • Location:София

Публикувано: 06 April 2011 - 04:44 PM

nellidi - мисля, че isi_ar4i е писала, че са отговорили, че няма ваксина, а не че няма дирофилария.

Цитат

Не е кой знае колко труд, един път месечно да отделиш 5 минутки да сложиш ампулата и да дадеш хапчето
- радвам се, че в Италия разбрахме, че имате по-удачни хапчета от нашия Празимек, само че в България не е точно така. Аз за да се сдобия с въпросното хапче от чужббина (понеже съм от тези, дето не са спокойни давайки Празимек) полагам значителен труд и финанси.

Цитат

Защо не е добре да се ползва този или други подобни?


О, аз не твърдя, че не трябва - следвайте това, което е предписал вашия лекар.

Интересуваше ме кои точно евтини схеми има предвид поста (защото Празимек и инжективен ivermectin ми е ясно), тъй като моята с която съм спокойна за дозировки и ефект (гореописана и от elena19) Стронгхолд/Адвокейт + Дронтал излиза към 50тина пари на месец/куче при едро куче, дори без да калкулираме Дронтала (който не е всеки месец).
User's Signature

Качена снимка


"Money will buy you a pretty dog, but it won't buy the wag of his tail"

#25 Потребителят е офлайн   koniarska Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 2842
  • Регистрация: 25-July 07
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Skype:

Публикувано: 06 April 2011 - 05:04 PM

Аз лично ползвам ivermectin през устата/може и инжективно/ всеки месец от април до октомври,излиза около 3лв на месец, за външно дуо уин на вирбак около 15лв. и дронтал или цестал за вътрешно обезапаразитяване,обща сметка за 22кг.куче 25-27лв. на месец.Всяка година преди да започна с ivermectin правя тест за дирофилария,за да не стане беля.
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !

#26 Потребителят е офлайн   DessyD Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4080
  • Регистрация: 25-February 06
  • Gender:Male
  • Location:PLOVDIV, BG

Публикувано: 06 April 2011 - 06:09 PM

Мисля, че отидохме в някаква ... странна посока.....
Първо, схемата за всяко куче търпи определени корекции спрямо средата на живот, спрямо поносимостта към препаратите и спрямо наличността от възможни решения.
Достатъчно е да се приканят хората да настояват пред ветеринарните си лекари за тестове и превенция относно дирофиларията.
Логично е повечето лекари да не са се сблъсквали със заболяването, защото доста време то не беше така разпространено и беше предимно регионален проблем. Климатичните условия, обаче, се променят. Температурите, а с тях и разпространението на различни видове насекоми се разнообразява. Все по-често се констатират случаи на дирофилария, ерлихиоза, лайшмания и подобни доколкото знам, наричани векторен тип заболявания, т.е. преносими от насекоми.
Ако отидете в Гърция ще намерите съвсем различни препарати, които са изпитани в практиката и е установено, че действат на съответната географска ширина, при съответните географски условия. Няма защо да превръщаме темата в дискусия по ветеринарно-медицински въпроси. Най-добре с това да си се занимават лекарите.
Знаете много добре, че няма ваксина или медикамент, които да нямат отражение върху черен дроб или други органи. Какво ще изберем зависи най-вече от преценката на ветеринарният ни доктор. Празимекът и ивермектиновите препарати се понасят трудно от животните. Те не трябва да се предлагат като панацея, но засега са сигурно атакуващи дирофиларията. Освен това, съществуват различни тези относно лечението на дирофиларията, например с доксациклин. Да, странно е. Да, в някаква степен е ... еретично, но има и такава теория. Доколко тя е приложима ще ви кажат ветеринарните лекари. Те затова посещават една камара семинари, за да обсъждат такива неща. В крайна сметка всеки от нас се е доверил на съответния ветеринарен лекар. Нека той прецени какво е необходимо и съответства на нашите възможности и нуждите на кучето. Достатъчно е само да знаем, че е необходимо да го попитаме за това заболяване. Важно е и да има доставка на разнотипни медикаменти, за да имаме поне някакъв по-голям избор не само ние, но и ветеринарните лекари. Лошото е, че ние сме малък пазар и фирмите вносители избягват да внасят големи количества, което прави препаратите доста скъпи.
По-напред в един от постовете се казваше, че "препарат можел да се намери". Не съм съгласна. Не може винаги да се намери и това също е голям проблем. Не може постоянно да поръчваш медикаменти от чужбина! Постоянно да търсиш връзка с някой познат за да получиш някакъв медикамент, който все пак се явява необходимост за повече от едно куче!

п.п. - Тестът отчита наличие на антитела срещу полово зрели индивиди, т.е. не може да отчете наличие на ларви. Под микроскоп не винаги могат да се видят такива ларви, зависи от фазата им на развитие, но пък е установено чисто практически, че празимекът действа на ларвите, но трябва да се прилага по схема, а не по описания на опаковката начин. Инкубационният период на заболяването е 6 месеца, т.е. само куче дало два отрицателни теста през 6 месеца се счита за здраво, като междувременно е третирано с препарати за превенция.
User's Signature

Това, което ни тревожи не е това, което НЕ ЗНАЕМ, а това, което ЗНАЕМ, ЧЕ НЕ Е ВЯРНО.
"Животът е трагедия за този, който чувства и комедия за този, който мисли" Фрасоа дьо Ларошфуко
"Можеш да победиш другите със собствените си доводи. Но да ги убедиш можеш само с техните."
Жозеф Жобер, "Мисли, максими и есета"
God says: Animals are my quite beings. Now they remain silent to cruelty but the day of reckoning they will talk!.." Mevlana Celaleddin Rumi

#27 Потребителят е офлайн   isi_ar4i Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 961
  • Регистрация: 27-August 10
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:кучето ми, планинатаааа, ски, фотография, филми.......

Публикувано: 06 April 2011 - 07:53 PM

Ох добре, съвсем се шашнах, за новобранец като мен, а и повечето, които гелдат куче, какво предлагате?
Не знаех, че се уврежда черния дроб. Ходих след работа до нашия ветеринар и той ми препоръча само каишка на Баяер и евентуално Празимекс.
Утре ще направим тест с/у дирофилария
User's Signature

Качена снимка

#28 Потребителят е офлайн   DessyD Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4080
  • Регистрация: 25-February 06
  • Gender:Male
  • Location:PLOVDIV, BG

Публикувано: 06 April 2011 - 08:21 PM

Е, точно това става като се пуска тема с истеричен оттенък !!! Черният дроб може да се увреди от много неща, в това число и от редица медикаменти и ваксини, но не е само той.
Просто отиди на ветеринарен лекар и той ще ти обясни какво е най-добро за твоето куче. Няма да умират всички кучета и котки. Има предепидемична ситуация, но няма да умират всички. Споко ! Просто питай лекаря за всичко, той ще ти обясни.
User's Signature

Това, което ни тревожи не е това, което НЕ ЗНАЕМ, а това, което ЗНАЕМ, ЧЕ НЕ Е ВЯРНО.
"Животът е трагедия за този, който чувства и комедия за този, който мисли" Фрасоа дьо Ларошфуко
"Можеш да победиш другите със собствените си доводи. Но да ги убедиш можеш само с техните."
Жозеф Жобер, "Мисли, максими и есета"
God says: Animals are my quite beings. Now they remain silent to cruelty but the day of reckoning they will talk!.." Mevlana Celaleddin Rumi

#29 Потребителят е офлайн   nellidi Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 1139
  • Регистрация: 06-August 07
  • Gender:Female
  • Location:Burgas
  • Skype:

Публикувано: 06 April 2011 - 08:26 PM

Много се извинявам, но темата е с такъв оттенък за да и се обърне внимание, както внимателно описах в първия пост, тръбим за проблема от миналата година. Чудно ми е след две години, колко вайкания ще има тук...вие и аз си заем какво, що, но повечето хора им минава ей така информацията..докато не им дойде до главата, а в случая, не е желателно.

В момента кастрираме в индустриалната част и ВСИЧКИ кучета са болни, все пак кастрираме, поне да не се раждат нови, но тези ще си умрат..да, напълно реално ще живеят още година - две и ще са инкубатор на заразата. Айде кажете ми каво да направим. Освен да пуснем информация навсякъде и то такава, че да се постреснат хората и вземат мерки поне за своите си животни.

Да не говорим за хилядите котки из Бургас...
User's Signature

Качена снимка


#30 Потребителят е офлайн   DessyD Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4080
  • Регистрация: 25-February 06
  • Gender:Male
  • Location:PLOVDIV, BG

Публикувано: 06 April 2011 - 08:32 PM

Показване на мнениетоnellidi, в 06 April 2011 - 08:26 PM, написа:

Много се извинявам, но темата е стакъв оттенък за да и се обърне внимание, както внимателно описах в първия пост, тръбим за проблема от миналата година. Чудно ми е след две години, колко вайкания ще има тук...вие и аз си заем какво, що, но повечето хора им минава ей така информацията..докато не им дойде до главата, а в случая, не е желателно.


Разбирам те напълно, но просто не съм фен на такъв тип поднасяне на проблем. Знам, че повечето потребители изпадат в паника при такива заглавия и помнят само определени извадки, след което се налагат километрични обяснения, които в дадения случай трябва да ги прави лекар.
User's Signature

Това, което ни тревожи не е това, което НЕ ЗНАЕМ, а това, което ЗНАЕМ, ЧЕ НЕ Е ВЯРНО.
"Животът е трагедия за този, който чувства и комедия за този, който мисли" Фрасоа дьо Ларошфуко
"Можеш да победиш другите със собствените си доводи. Но да ги убедиш можеш само с техните."
Жозеф Жобер, "Мисли, максими и есета"
God says: Animals are my quite beings. Now they remain silent to cruelty but the day of reckoning they will talk!.." Mevlana Celaleddin Rumi

#31 Потребителят е офлайн   taraT Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 517
  • Регистрация: 06-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас
  • Interests:ВЕО,дизайн,риболов,оф-роуд

Публикувано: 06 April 2011 - 08:35 PM

Лично от опит и от разговор с ветове знам ,че вътрешно обезпаразитяване максимум на 30 дена.Обеснението беше доста дълго и логично,ще потърся статия и ще публикувам.Практиката да се обезпаразитява през-2-3 месеца за вътрешни и да се спира обезпаразитяването за външни паразити през зимните месеци ,не е удачна и я има сигурно само в БГ.Репликата,ама то няма кърлежи през зимата,защо да се набутвам да давам 18-20 лв. на месец за Адвантикс ,Фронтлайн или какво и да било там е абсолютно грешна.Кърлежи има през пролет-лято,но бълхи има през цялата година.Комари съм намирала в къщи и през декември,скрили се на топло от студа в къщи.Кой си мисли ,че точно тоз комар дето му е на гости не предава зараза?Имаме любимец и сме длъжни да полагаме грижи за здравето му.ДЛЪЖНИ!Не ,ако мога,не ако искам!За да се спре всичко това,нека не се надяваме само на общините.Те няма да ни защитят любимците.Тях просто не ги интересува.Както не ги интересува и бездомните.Знам ,че много хора ще кажат,че това е работа първо на държавата.Да ама нека ние бъдем държавата,нека първо ние защитим тези ,за които се грижим.Ако бъдем отговорни стопани ,можем по някакъв начин да помогнем да не пламне наистина една тотална епидемия.От нас се изисква по-голяма отговорност и начина на мислене да се промени тотално,"на мен това не може да се случи" да остане някъде назад във времето.На всеки може да се случи,нека да направим максималното това да не се случва поне на тези ,за които се грижим.
Честно казано потресена съм от масовото слагане на обезпаразитяващи препарати вътрешно на 3-4 месеца,външно само летния сезон и то еднократно.Може ли да ни е толкова ниска културата?Никой не чете,всеки си е грабнал едно-две животинки и тяхната грижа се стига до там да му вземат килограм пилишки шийки или фенери и край.
Отплеснох се много,но проблема наистина е на път да експлодира,само дето масово тези дето си гледат животните както и да е,ще има да се чудят ,какво същност им има на животното,какъв е точно проблема,ще го лекуват с аспирин и аналгин,с бабини илачи,но и през ум няма да им мине през главата да пуснат едно изследване за дирофилария.Защо ли?Защото на тях ими е скъпо,защото не ги интересува,защото са в тотално невидение какво е това,защото все още съществува полемиката:"ще му мине като на куче"и...........защото сме с толкова ниска култура.
Благодаря за материала.Искренно се надявам той да ни събуди и да накара повече хора да се стреснат от проблема,щото той е тук,при нас...
П.П.Лична моя превенция:Обезпаразитявам точно на 28 дни,вътрешно със каниверм,на всеки 3 месеца сменям и давам Дронтал.Външно на всеки месец Адвантикс,/дават го репилент за комари/+каишка Килтекс поставена най-късно април+тест за всички възможни гадости:диро,ерлихиоза,бабиоза и т.н. един път годишно в началото на сезона:март-април.
User's Signature

Качена снимка



"Само слабите се стремят към порядък,силните владеят хаоса!"

#32 Потребителят е офлайн   Дизел Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 975
  • Регистрация: 20-January 11

Публикувано: 06 April 2011 - 08:51 PM

И аз смятам така да направя.. нашийник килтекс ... адвантикс всеки месец... и дронтал за вътрешно ...
User's Signature

Качена снимка

#33 Потребителят е офлайн   Bellboy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 516
  • Регистрация: 29-June 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 06 April 2011 - 09:00 PM

Нашийник Килтекс и Дронтал и ние си го изпълняваме.
Само да добавя-заглавието..доста е странно.Качена снимка

#34 Потребителят е офлайн   isi_ar4i Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 961
  • Регистрация: 27-August 10
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:кучето ми, планинатаааа, ски, фотография, филми.......

Публикувано: 06 April 2011 - 09:12 PM

мнг стопани не сме наясно с болестите, съжелявам и се осведомявам.
Вярно е, че ако не беше с такова заглавие темата, нямаше да и обърна внимание.
Ветеринарят ми препоръчва каишка и адвендикс. Но ние не седим само в София. Ходим в градове, където е топло, лятото ходим почти всяка седмица на планина. Миналото лято бяхме в Пирин на > 2200м на едно езеро и не мога да ви опиша на какви плюски станах от комарите и то през дрехите. Кучето тогава още не беше с нас, но тази година ще бъде.
За това ivermectin може ли някаква инфо, сайт и т.н, аз не мога да намеря нищо :(
И колко би натоварил организма ivermectin + Cestal или друго подобно за вътрешно обезпаразитяване.

ТараТ, аз съм чела някъде за 2 месеца или на мен така ми е останало в главата. Обаче потърсих в нета - ето извадка " Колко време минава от поглъщането на яйце на паразит (напр. По време на разходката), докато то се развие в организма на кучето или котката и започне от своя страна да отделя нови яйца в изпражненията на животното? Това зависи от вида на паразита, но най-кратък цикъл на развитие е 3-4 седмици, т.е. 1 месец."
а ето и цялата статия

User's Signature

Качена снимка

#35 Потребителят е офлайн   koniarska Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 2842
  • Регистрация: 25-July 07
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Skype:

Публикувано: 06 April 2011 - 09:17 PM

Противопаразитните каишки няма да предпазят кучето от дирофилария,адвантикса също.За съжаление все още има лекари,които твърдят,че тази болест не се срещатук ,само,че докато го казват, аз лекувах куче от дирофилария и то в София.
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !

#36 Потребителят е офлайн   arina Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 474
  • Регистрация: 11-December 09
  • Gender:Female

Публикувано: 06 April 2011 - 09:18 PM

Някой ползвал ли е Fypryst за външно обезпаразитяване и с какви впечатления е?

#37 Потребителят е офлайн   danny Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 939
  • Регистрация: 25-June 05

Публикувано: 06 April 2011 - 11:55 PM

TaraT,
това, че САМО в България обезпаразитявали рядко - на 3 месеца са басни! Преди 2-3 години попитах в един немски форум с какво си обезпаразитяват шелтитата и колитата. За начало не получих отговор от иначе любезните форумци. Попитах по-изнервено. Отговориха ми с въпорс - какъв проблем имам, та искам да давам на кучето такива лекарства. Викам си - леле какво невежество! И обясних за нуждата, схемите, видовете илачи и задължителното обезпаразитяване. Ето тук мнооого деликатно единият админ се включи и тактично с мнооого увъртания обясни, че има страни ъъъъ - с по-топъл климат примерно ъъъъ - където ветеринарите така съветват ъъъъ... А иначе там нямали практика да дават вътрешни обезпаразитяващи - нямат срещу какво. Няма бездомни, няма лоша хигиена, няма боклуци - няма и зарази. А за дирофилариозни комари е хладничко. Та така...
Само искам да напомня - редица породи не понасят айвермектин-съдържащи препарати. Хич не го понасят - чак до летални последствия. Вече споменатият бобтейл, както и коли (всички), шелти, австралийска овчарка. Мисля четох, че се дъжи на някаква мутация на ген и носител са породите, в чиято селекция назад във времето участват староанглийските овчарски породи. Затова непременно поровете из интернет, дали вашата порода не е от критичните, преди да дадете подобно лекарство.
User's Signature

Моето куче (лабрадор) има дисплазия - наследство от баща си Баркли Блондфел, който е куче на iglika (от този форум) и Мартин.

#38 Потребителят е офлайн   Amigo's Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 158
  • Регистрация: 12-January 10
  • Gender:Female
  • Location:Бургас

Публикувано: 07 April 2011 - 09:31 AM

Бих искала и аз да се включа по въпроса за английските породи и препаратите, съдържащи Ivermectin.Тъй като имам староанглийска овчарка и още преди да взема кучето се ошашавих и порових много в Интернет по въпроса с обезпаразитяването. Та ровейки се попаднах на тази статия в сайт на американска организация за спасяване на колита. Ще се опитам да преведа най-важното за тези които не разбират английски:

"Колитата имат генетичен синдром, който може да бъде смъртоносен. Някои от нашите колита нямат необходимата "транспортна система" в мозъка, която пренася химичните съединения между мозъчната тъкан и кръвта, снабдяваща мозъчната тъкан. Тези колита са много чувствителни към някои лекарства, които влизащи в мозъка не могат да излязат. Кучетата, нямащи необходимата транспортна система биха могли да се интоксикират, да получат пристъп/припадък и вероятно да умрат ако приемат определени лекарства. Сред тези лекарства са: препарати съдържащи Ivermectin ( активната съставка в някои профилактични препарати срещу Сърдечен червей (дирофилария) и ушни препарати), Imodium - препарат срещу диария, и редица лекарства, използвани в химиотерапията. Прилагането на такива лекарства може да бъде фатално при много колита.
45% ОТ НАШИТЕ КОЛИТА НОСЯТ ДЕФЕКТНИ ГЕНИ. Тези колита биха могли да реагират на гореописаните лекарства, а биха могли и да не реагират."

Говорейки с моят ветеринар на тази тема, той ми обясни, че не всички кучета от староанглийските породи носят задължително такива дефектно гени, както и че дефектни гени биха могли да носят и кучета от не-английски породи, но при тях се срещат много по-рядко. Затова той предпочита да не дава на пациентите си препарати, съдържащи Ивермектин, но когато се е налагало, винаги държи да наблюдава кучето известно време за евентуална реакция.....

Аз слагам на Амиго Адвантикс всеки месец и се надявам, че огромната козина е някаква предпазна мярка срещу комарите, макар че живеем на морето. През устата редуваме Цестал и Дронтал пак ежемесечно, но доколкото зная те не предпазват от сърдечен червей.... Уморих се да търся, разпитвам, чета...защото повечето препарати, за които чета в Интернет че са подходящи за нас - просто ги няма тук.....в нашата провинция България!
Какво ме учуди в статията - че Имодиума също може да бъде смъртоносен...както и химиотерапията... :-( Сега се сетих за една тема тук във форума, беше писала жена, загубила бобтейла си след борба с рак и химиотерапия.

Ето в този сайт има хубава статия за болестта и таблица с всички възможни препарати ( опасявам се, че важат за щатите, сигурно в Европа има други).
Тези, които са със звездичка са опасни за английските породи! http://www.peteducat...=2+2096&aid=743



THE IVERMECTIN HEARTWORM PREVENTITIVE STORY

Reprinted to SWCR website with permission from Dr. Cindi Bossart, DVM, Chairman of the Collie Club of American Health Committee, Director, Collie Health Foundation


There is a genetic syndrome in Collies that can be deadly, if not addressed. Some of our Collies do not have the proper transport system in the brain to move chemicals back and forth between the brain tissue and the blood that supports the brain tissue. These Collies are very susceptible to certain toxic drugs that enter the brain and cannot get back out. The dogs that do not have the proper transport system can become intoxicated, seizure and possibly die when exposed to certain drugs. Among the drugs that can affect our Collies are ivermectin and ivermectin sister drugs (the active ingredient in certain heartworm preventatives and ear medications, Imodium (anti-diarrheal medication), and a number of the drugs used for chemotherapy. Exposure to these drugs, in a large number of our Collies, can be fatal.

APPROXIMATELY 45% OF OUR COLLIES ARE CARRIERS OF THE AFFECTED GENES. These Collies may or may not react to thsoe drugs listed above. If they react, it is usually not as severe a reaction as the affected Collies; however, when two carriers are bred, they can produce affected, affected carriers, and unaffected non-carriers.

APPROXIMATELY 20% OF OUR COLLIES ARE NOT AFFECTED AND ARE NOT CARRIERS. There is now a genetic test available to determine if your Collie is affected, a carrier, or not affected. It is a simple cheek swab.

WHAT HEARTWORM PREVENTATIVE TO USE...
For years, there was only one type of heartworm preventative to use. It was the daily pill containing the active ingredient, diethlycarbamazinfe (DEC). This pill was changed from a not-so-exciting tablet to a chewable daily treat. It was marketed under several names, the most familiar of which was Filaribits.
In the 1980's monthly heartworm pills hit the market. The first was Heartguard, which contains the active ingredient, Ivermectin. The next heartworm preventative to hit the shelves was Interceptor, again a monthly pill, containing the active ingredient, Milbemycin. The next product to hit the market was Revolution, a monthly topical preparation containing Selamectin. Revolution was applied in a liquid form between the shoulder blades.

To make heartworm prevention even easier than once a month therapy, Fort Dodge put out ProHeart 6, an injectable medication given every six (6) months to prevent heartworm infection. Until recently, dogs that could not tolerate the monthly or semi-annual heartworm preventative, could always opt for the daily treatment - Filaribits.

Now, Filaribits are off the market and, at present there is no replacement. I have changed all my dogs to Interceptor, since the number of Collies reacting to this long term preventative is less than with any other treatment.
User's Signature

Човешките същества, които не оставят след себе си велики постижения, а само низ от малки добрини, не са пропилели живота си.

Качена снимка

#39 Потребителят е офлайн   twoofo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 2572
  • Регистрация: 28-April 06
  • Location:София

Публикувано: 07 April 2011 - 09:40 AM

Показване на мнениетоtaraT, в 06 April 2011 - 08:35 PM, написа:


П.П.Лична моя превенция:Обезпаразитявам точно на 28 дни,вътрешно със каниверм,на всеки 3 месеца сменям и давам Дронтал.Външно на всеки месец Адвантикс,/дават го репилент за комари/+каишка Килтекс поставена най-късно април+тест за всички възможни гадости:диро,ерлихиоза,бабиоза и т.н. един път годишно в началото на сезона:март-април.


Цитат

И аз смятам така да направя.. нашийник килтекс ... адвантикс всеки месец... и дронтал за вътрешно ...

Тази схема по никакъв начин не е профилактика на дирофилария.

Репелентното действие на адвантикс съм го изпитвала не веднъж - водя кучетата си по гори и паланки, където комарите ама хич не се впечатляват, че кучето ми било накапано преди 3 дни с адвантикс....
Репелентите могат да имат някакъв отблъскващ ефект, но той не е толкова надежден, че да се разчита на тях.
От моите лични наблюдения - аз не виждам никакво отблъскващо действие на адвантикс срещу комари, явно е доста слабо или не действа на местните комари и въобще го зачерквам адвантикса като някаква степен защите срещу дирофилария :tb_195:
Противопаразитната каишка няма и съмнение, че не е защита срещу комари.

DessyD - да, съгласна съм, че лекуващия лекар трябва да назначи профилактиката, но докато в Пловдив и други инвазирани райони може да чувате повече за тази гадост - в София това не е практика, трябва да си прочел, да си се впрегнал и да се поинтересуваш за алтернативи, които лекар може да ти препоръча и най-често ще чуеш Празимек (пък аз не искам да го избера и съм в схемите...). След като чувам за все повече случаи и из София - предполагам и тук ще се разтръби по кабинетите.
User's Signature

Качена снимка


"Money will buy you a pretty dog, but it won't buy the wag of his tail"

#40 Потребителят е офлайн   DessyD Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4080
  • Регистрация: 25-February 06
  • Gender:Male
  • Location:PLOVDIV, BG

Публикувано: 07 April 2011 - 10:00 AM

twoofo с всичко съм съгласна :ab_041: :ab_041: :ab_041: Просто не искам да се правя на ветеринарен лекар. :ab_041: Затова непрекъснато призовавам за консултация с лекар. Констатацията за подготовката на лекарите в София относно темата важи и за други лекари по други места, за Пловдив също. Тук също ще чуеш становище, че Адвантикса е напълно достатъчен.
Съгласна съм, че празимекът е много специфичен препарат. Както вече писах, не всички животни го понасят. Има животни, които понасят хапчетата, но не и инжекциите или обратното. Затова не бива да се правят експерименти.
Празимекът е трудно поносим или непоносим не само към английските овчарки. Моят китаец, например, също реагира отрицателно, точно затова направихме първо проба с много ниска доза, а не с това, което по принцип трябва да му се даде. Но това са сравнително малък процент от кучетата на фона на останалите, които го понасят добре. Важно е по принцип да се намали възможността от заразяване и разрастване на проблема. Това, разбира се, е обвързано и с някакъв вид "обществен натиск" (мразя тази формулировка). В смисъл да се пръскат през съответните месеци местата с наличие на рояци или "люпилни" .... не знам как се наричат .... но това е..... друга бира..... :tb_195:
Аз не харесвам тъпченето с препарати по принцип, но в момента на нашия пазар просто няма разнообразие от медикаменти. Предполагам, че дистрибуторите не внасят целия каталог на фирмите или ... знам ли, нямат необходимите познания за да ги предлагат на лекарите ...но така или иначе, всички сме на едно мнение - "Не правете това сами у дома!"
User's Signature

Това, което ни тревожи не е това, което НЕ ЗНАЕМ, а това, което ЗНАЕМ, ЧЕ НЕ Е ВЯРНО.
"Животът е трагедия за този, който чувства и комедия за този, който мисли" Фрасоа дьо Ларошфуко
"Можеш да победиш другите със собствените си доводи. Но да ги убедиш можеш само с техните."
Жозеф Жобер, "Мисли, максими и есета"
God says: Animals are my quite beings. Now they remain silent to cruelty but the day of reckoning they will talk!.." Mevlana Celaleddin Rumi

  • (14 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни