Dog.bg Форуми : Отглеждане и хранене на сираци

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Отглеждане и хранене на сираци откъси от книгата на Д. Гиргинов/ Ф. Калфелц

#1 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 13 April 2011 - 12:11 AM

ХРАНЕНЕ

Търговските продукти (специални адаптирани млека за кученца и котенца) са за предпочитане за хранене на осиротели кученца и котенца пред домашно приготвените храни.
Съдържанието на лактоза в кравето мляко е почти 3 пъти по-голямо от това, в кучешкото мляко, а почти равно на това, в котешкото. Кученцата и котенцата прехранвани с мляко могат да получат диария в резултат от непоносимост към лактозата. Това състояние е по-често срещано при кученцата.
Също така, кравето мляко съдържа 1,5% по-малко протеин на база калории спрямо кучешкото и една трета по-малко, спрямо котешкото. Козето мляко също не е подходящо.


Компромисен вариант на достъпна цена е сухо мляко за човешки новородени бебета, като Фризолак.

(Специални адаптирани млека за кученца и котенца можете да намерите в зоомагазините, във ветеринарните клиники. Алтернативен и по-евтин вариант са хуманните бебешки млека (но все пак - несъобразени с нуждите на животните). Пропорциите за разтваряне на млеката са дадени на всяка опаковка - четете ги внимателно. Важно е! Ако не разтворите правилно млякото, рискувате да пълните коремчето на бебето с течност, която тъй като е прекалено рядка, не може да задоволи нуждите на растящия организъм. Предозирането също не е препоръчително.
Буш)



Дози за хранене (кученца и котенца):

Възраст(седмици)>>>>>>Дневна доза (ml/100 g телесно тегло)*

1>>>>>>>>>>>>>>13

2>>>>>>>>>>>>>>17

3**>>>>>>>>>>>>20

4>>>>>>>>>>>>>22


*Количеството се разпределя на 4 приема;
**Започва се предлагане на твърда храна



След хранене коремчето трябва да е пълно, но не много издуто. Степента на издуване на корема се използва понякога като мярка за количеството на храната. По-добре е първите няколко дни животното да е недохранено и постепенно да се увеличи дозата до нужното количество. През първите няколко седмици новородените само ядат и спят, затова трябва да се направи всичко за задоволяване на техния апетит. Ако плачат непрекъснато , значи са гладни или им е студено, или и двете.

При раждането очите и ушите са затворени. Очите се отварят между 10-16-я ден, а след това ушите - 15-17 ден. През първите 24 часа живот дихателните движения са 8-18 в минута; до 5 седмична възраст - 15-35 в минута. Пулсът се ускорява от 120-150 удара в минута на първия ден до 220 у/м на петата седмица. Съответните стойности за възрастно животно са 10-30 дихателни движения в минута и 80-140 в минута пулс.


Нормално тегло при раждане и темповете не растеж на котетата и някои породи кучета са както следва:


Кученца:
Померан - 120 г
Мини-шнауцер - 180 г
Бийгъл, кокер шпаньол - 280 г
Немска овчарка - 400 г
Дог - 450-550 г

Кученцата трябва да наддават по 2-4 г/ден/кг от предполагаемото тегло на възрастно куче през първите 5 месеца.


(Знам, че в случаите на намерени бебета на бездомници тази таблица е безполезна, но все пак дава някакъв ориентир. Буш)

Котенца:
Тегло при раждане - 90-110 г
Котетата трябва да наддават 50-100 г седмично




При хранене на сирачета, млякото трябва да е затоплено и приборите за хранене изключително чисти. Храненето с лъжица или капкомер е бавно и може да причини аспирационна пневмония и смърт. По-добре е използването на специален биберон:
Прикачена снимка
http://www.zoomagazi...t=167&cat1=9515

Дупчицата на биберона трябва да е толкова голяма, че млякото да се излива бавно. При храненето изцедете капка мляко на върха на биберона и тогава го сложете в устата на животното. Никога не изстисквайте мляко от шишето, ако то е в устата - може да причините аспирационна пневмония и смърт.



Това е правилната позиция за хранене на бебе. Практикуваното слагане по гръб, макар и по-удобно за хранещия, не е препоръчително. Не е естествена поза и вероятността да задавите бебето, като попадне мляко в трахеята, е много голяма.
Позата от снимката е най-близка до позата, в която бебетата сучат от майката.

Прикачена снимка
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#2 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 13 April 2011 - 12:45 AM

ЗАТОПЛЯНЕ

Телесната температура на кученцата през първите две седмици е 34.5-36С. Прз първите 6 дни те нямат рефлекс за треперене и следователно зависят изцяло от майката за поддържане на телесната им температура. Новородените често са на купчина, което намалява общата изложена телесна повърхност и намалява загубата на топлина. При температура на околната среда под 30 С, температурата на новороденото бързо спада. Леката хипотермия не е непременно летална и може би това е едно от предимствата в естествените условия на живот.
Умерената и силна хипотермия обаче сериозно застрашава живота. При умерена хипотермия кученцето става по-отпуснато и забавя рефлексите си. То може да направи опит да суче, но не поглъща мляко. Пулсът е забавен, ректалната температура спада до 15-20 С. При актурната хипотермия няма дишане, а само спорадични въздишки. Рефлексите са изключително неадекватни. Животното не се храни и може да умре.
Известно е обаче, че дори кученца със силна хипотермия могат да бъдат съживени чрез бавно затопляне до 30 С.


Когато кученцата имат майка:
На 6 дневна възраст кученцата могат да треперят. От втората до четвъртата седмица температурата им се повишава на 36-37 С, а след това е почти като температура на възрастно животно. Около 18-тия ден кученцата започват да ходят, което допълнително стимулира поддържането на висока темп. Поне през първите няколко седмици околната температура трябва да е минимум 21 С.

Ако кученцето бъде отхвърлено от майката или се отдели от кучилото - поддържайте температура като за сирачета - 30 С.

При хипотермия:

Ако ректалната им температура е под 34,5 С, те не сучат. В тези случи животните плачат и могат да умрат за няколко часа. Необходимо е бавното им затопляне при 30 С. Бързото затопляне увеличава нуждата от кислород на периферните тъкани, а слабите дихателни движения и пулс не осигуряват снабдяването им с достатъчно кислород. (В такъв случай е нужно посещение на ветклиника, където на животното ще бъде даден кислород.)Затоплянето се извършва за период от 1-3 часа в зависимост от степента на охлаждане.Често майките отхвърлят хипотермичните новородени, но ги приемат обратно, след като се затоплят.

Ако телесната температура е под 35 С, не давайте мляко!!! Първо затоплете бебето!


Затоплянето на кученца без майка може да става със специална лампа или с пластмасови бутилки с топла вода. В зависимост от броя на сирачетата, напълнете няколко броя бутилки с топла вода. Завийте ги с пелена или тънко одеало. Поставете бебето между тях. Нужно е да има достатъчно пространство и извън обсега на бутилките. Така, в случай, че стане прекалено топло - новороденото ще може да се премести и охлади.
Проверявайте редовно температурата на водата в бутилките и я сменяйте с нова. Обикновено смяна се налага след 2,5-3 часа, в зависимост от външната температура.

Меренето на температурата на бебетата става ректално. С обикновен хуманен термометър, който се намазва предварително с малко недразнещ-неутрален крем/вазелин и след това бавно и внимателно се вкарва в ректума.




Най-важното, което трябва да знаете, ако намерите премръзнали бебета е, че е необходимо първо да ги затоплите, чак тогава да ги нахраните!
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#3 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 13 April 2011 - 12:51 AM

ИЗХОЖДАНЕ

Майката се грижи за новородените като облизва корема, ануса им и половите им органи. По този начин тя стимулира изхождането, както и дейността на червата. На практика, в първите дни, новородените не мога да се изхождат без тази стимулация.
След всяко хранене обтривайте коремчето, ануса и половите органи с навлажен (с топла вода) памук или марля, симулирайки облизването на майката. Това ще накара малките да се изхождат. Ако нищо не се случва два дена - потърсете лекар.

Често се случва поради неестествената храна бебетата да получат запек. В такъв случай добавете капка (буквално "капка"!) зехтин/олио към дозата за хранене. Обикновено след 3-4 хранене вече има ефект.

User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#4 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 13 April 2011 - 12:54 AM

Всички цитати са взети от книгата на Д. Гиргинов и Ф. Калфелц "Клинично хранене на кучета и котки".
Моля, ако цитирате някъде тези текстове, изрично упоменавайте авторите!

(Писаното със сив цвят са мои допълнения.)
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#5 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 01 May 2011 - 11:45 AM

Определяне пола на малко коте (нагледно):
Момче
Прикачена снимка

Момиче
Прикачена снимка
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#6 Потребителят е офлайн   Vesela_5 Икона

  • Afrodita of Angel's staff
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2664
  • Регистрация: 28-April 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас
  • Interests:American Staffordshire Terrier
  • Skype:

Публикувано: 01 May 2011 - 11:51 AM

Много хубава тема, благодаря Бушка Качена снимка

#7 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 01 May 2011 - 11:54 AM

страхотна тема ,много полезна :rc_036:
ПС:Весела писали сме заедно :smile:
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#8 Потребителят е офлайн   криси русанова Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 14
  • Регистрация: 14-March 11

Публикувано: 24 June 2011 - 11:26 AM

много благодаря :rc_036:

#9 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 08 July 2011 - 02:09 AM

Полезно четиво!
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#10 Потребителят е офлайн   Iveta81 Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 23
  • Регистрация: 21-May 12

Публикувано: 21 May 2012 - 01:39 PM

Сьвсем се отчаях:((
Вече ми се вижда по сложно от преди.
Дози за хранене (кученца и котенца):

Възраст(седмици)>>>>>>Дневна доза (ml/100 g телесно тегло)*

1>>>>>>>>>>>>>>13

2>>>>>>>>>>>>>>17

3**>>>>>>>>>>>>20

4>>>>>>>>>>>>>22


*Количеството се разпределя на 4 приема;
**Започва се предлагане на твърда храна

С това не сьм сьвсем на ясно.
Значи ли,че както кученцата са на две седмици трябва да ядат 17мл. на всеки 100 техни грама.Примерно,ако са по 200 грама трябва да изяват по 34мл. ли?Ако е така трябва да ги тегля точно колко са,така ли?А през колко време?

#11 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 21 April 2014 - 10:37 PM

Показване на мнениетоIveta81, в 21 May 2012 - 01:39 PM, написа:

С това не сьм сьвсем на ясно.
Значи ли,че както кученцата са на две седмици трябва да ядат 17мл. на всеки 100 техни грама.Примерно,ако са по 200 грама трябва да изяват по 34мл. ли?Ако е така трябва да ги тегля точно колко са,така ли?А през колко време?

Не знам защо не съм отговорила на това, нито някой друг.
Ще го напиша сега, може пък да е полезно за вбъдеще.

Точно така е сметката. Ако са 200 грама (значи ще трябва да ги премерите) - това са 34 мл на ден, разделено на 4 приема. През около 3 часа.
Но това са относителни сметки, за да ви дадат някакъв ориентир с каква доза да започнете. Животинките са различни. Едно може да хапва повече, друго - по-малко.
Важно е като начало да разредите млякото според указанията на опаковката. След това следете издуването на коремчето. Както пише и по-горе - по-добре е в началото да бъдат леко недохранвани, отколото прехранвани. Особено ако са гладували ден или два. Нахранените (и здрави) бебета започват сами да определят дозата си. В началото сучат лакомо, като постепенно спират и не искат повече биберона.
Възможно е да се наложи (ако бебето е неспокойно, буди се, плаче и сте елеминирали всички други възможно причини за безспокойство, т.е. изходили сте го и има допълнителна топлина) и едно нощно, пето хранене. Тогава давате доза, каквато сте дали на едно от храненията през деня.
Мерете ги и следете дали наддават. Ако наддават и спят спокойно до следващото хранене - значи се справяте добре.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#12 Потребителят е офлайн   simona623 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 361
  • Регистрация: 15-August 12
  • Gender:Female
  • Location:Плевен

Публикувано: 21 April 2014 - 11:32 PM

Благодаря, че отговорихте, на мен ми беше полезно, защото и аз не можах да разбера добре тази таблица:smile:
User's Signature

Качена снимка

#13 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 22 April 2014 - 02:25 PM

Копирам полезен пост:

Показване на мнениетоnetware5, в 22 April 2014 - 01:45 PM, написа:

Внимавайте с клизмите, че после да не се чудите как да спрете акането. По принцип малки котета, които са без майка, не акат толкова често колкото тези с майка. Ако се изхожда два пъти или дори един път дневно е добре. Ако прекалите с разхлабителните процедури може да се стигне до диария, а тя може да бъде животозастрашаваща при толкова малко коте. Разровете се във форума, някъде бях публикувал таблица с нормалното тегло на новородено коте по дни и седмици от раждането. Използвайте домакинско кантарче и мерете котето редовно. Трябва да се следи дали наддава правилно също като при човешко бебе. И аз ще потърся таблицата и ще постна линк тук, ако я намеря.

P.S. Намерих линковете.

В ТАЗИ ТЕМА можеш да видиш как се развива коте от 0-дневна възраст (серията от снимки е уникална и действително може да служи за образователни цели). а в ТАЗИ има таблица с теглото и данни за останалите показатели. Ето и директен линк към поста с таблицата

User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни