Dog.bg Форуми : Далматин

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (34 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Далматин

#41 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 13 September 2004 - 05:35 PM

Face ,имам един въпрос.Защо всички хора(включително и аз) казват на далматинът далматинец??
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

#42 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 13 September 2004 - 11:43 PM

Цитат

Face ,имам един въпрос.Защо всички хора(включително и аз) казват на далматинът далматинец??

Незнам точния отговор, но предполагам е езикова грешка. Понеже породата е от Далмация и затова хората наричат кучетата далматинци, но тук идва другия проблем, че и хората които живеят в тази област и те се наричат далматинци. Направено е изследване от институтът по чешки език към чехословашката академия на науките: "Породата кучета се нарича "далматин", въпреки, че от гледна точка на словообразуването терминът "далматинец" да е възможен, ние препоръчваме да се използва наименованието "далматин". Причината да се предпочете тази форма е, да не се застъпват две омонимни форми на названието, касаещи породата и жителите на областта Далмация"

#43 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 14 September 2004 - 12:05 AM

Цитат

А как преценявате, че трябва да изведете точно това кученце ? В смисъл, че двамата са братчета и според мен трябва да имат почти еднакви качества - значи аз съм любител, разсъждавам. Как преценяте кое от двете бебета има по добри изложбени качества и възможно ли е едното да е много по добро от другото - говоря за екстериор, не за работни качества. Имаше ли конкуренция при далматин ? Кои други участваха, имаше ли кучета от чужбина ?

Ал Капоне сме го дали в съсобственост, а пък Анакин сме решили да го продаваме и затова сега водим Ал Капоне. Но както се очертава май ще водим и Анакин на изложби, защото за момента няма сериозни кандидати за него, които да участват с него на изложби, за да може самото куче да се развива (като изложбена кариера). И двамата са прекрасни и ние много трудно избрахме, кое точно да запазим за нас, а пък и не искаме другото на "пропадне" някъде и да е неоткриваемо. Те ще си бъдат много голяма конкуренция на изложби, което от друга страна е много хубаво.
При далматините имаше конкуренция, но както винаги тя е малка, тъй като хората не искат да участват на такива мероприятия. Специално за Ал Капоне, той беше сам в класа си за породата, но и да имаше други бебета, те не са му реална конкуренция (но по-добре беше да има, тъй като ще се види разликата между самите кучета). Вече в конкурса за най-добро бебе на изложбата имаше силна конкуренция - йоркширски териер, хъски (традиционно силна порода за България), българско овчарско куче и други (не се сещам точно кои) и там взехме второто място, което е голям успех не само за нас, а и за породата като цяло. Нямаше кучета от чужбина при далматина.
На специализирана изложба като се съберат 15 кучета е голямо чудо (става въпрос за България) което мен много не ме радва, защото аз смятам, че с участието по изложби се популяризира породата. Дано след няколко години да се събират по 50-60 кучета на специалка.

#44 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 14 September 2004 - 11:08 AM

Ааа вече ми е ясно.Добре,обаче ,защо още от началото не са му викали просто далматин?От къде е дошло "далматинец"?
Ако вече напълно те обърках ,може и да не отговаряш на това съобщение :-))
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

#45 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 15 September 2004 - 09:33 AM

Цитат

Ааа вече ми е ясно.Добре,обаче ,защо още от началото не са му викали просто далматин?От къде е дошло "далматинец"?
Ако вече напълно те обърках ,може и да не отговаряш на това съобщение :-))

Порода е имала различни имена. Понеже произлиза от областа далмация затова му вика Далматинец, но се получава че дадена народност(става дума за хора) се нарича съсъ същото име и затова се приема Далматин, за по-правилно.

#46 Потребителят е офлайн   kalis Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 49
  • Регистрация: 29-June 04
  • Location:BG

Публикувано: 15 September 2004 - 10:23 AM

Цитат

Порода е имала различни имена.

Зная само далманинец, далматин, калясково куче ... има ли още ???

#47 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 15 September 2004 - 06:47 PM

Цитат

Цитат

Порода е имала различни имена.

Зная само далманинец, далматин, калясково куче ... има ли още ???

имена през вековете.

Тигрово куче - дадено от Аристотел 384г. пр.н.е

Далматски брак - разпосранено в райна на адриатическото крайбрежие 1235г.

Рагузански брак - синонимно название на стария далматски брак. наименованието е заимствано от република Рагуза, в която развъждали точкувани гончета.

Дубровско гонче - дадено от проф. д-р Фитцингер

Италианско куче - през XVIIв. - тава символ ма католическата църква и папската държава Ватикана, които разполагта с неограничена власт.

Френско куче - под това име дубровските гончета попадат от Франция в Англия. Дълго време се наричат така, докато Томас Беуик не написал в книгата си "История на четириногите" - издадена 1792г. разумно опровержение.

Далматски дог - според Сабанеев. Няма нищо общо с английското "Dalmatian dog", отнасящо се за далматина.

Далматинско куче - 1792 г. от Томас Беуик

Малко датско куче (малък датчанин) - Юатт 1822 г.

Турско куче - под това име през 1526 г. чешкия летописец Бартош Писар споменава точкуваните гончета, които турците използвали като бойни кучета при битката с унгарците. По късно нападат и австрииската армия. Под това име далматските бракове попадат в Чехия Моравия и Полша.

Арлекин (Руско куче) - Порода гончета създадена в южните части на Русия и териториятата на днешна Украйна около 1826/1828 г. на база на местни руски гончета кръстосвани с Далматин

Pantherhund - име с немски произход. име характеризиращо пантероподобното оцветяване на козината.

Canis pantherinus - латинско наименование с същото значение

Plumpudding dog - американците изпозват думата "Plum" (слива) за нагледно описание на формата, размера и наситения цвят на точките върху козината

Далматинско файтоново куче - това название е дадено от Ернст Беуик, произвеждал карети през 90-те години на XVIII в.

Петнисто каретно куче - напълно характеризира новото приложение на гончетата в Англия - ескорт на карети

Пожарно куче - нарицателно име за пренесените далматини в Америка и е свързано с още една тяхна "професия"

Далматин

Стана малко дълго, ама май това е всичко :):):)

#48 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 26 September 2004 - 05:13 PM

За всички фенове на породата линкове за сайтове свърани с породата Това е първата българска страница с такива линкове. В монета има около 170, но те през цялото време ще нарастват. Има също линк към този форум така че можете да задавате всякакви въпроси за страницата и породата :)

ето адреса http://dalmatin.start.bg

#49 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 14 October 2004 - 09:28 PM

От днес BAD & MAD SERBIAN SENSATION IN RAUL (Енцо) официално е млад шампион на България.

Ето го и сертификата

Качена снимка

#50 Потребителят е офлайн   Blazy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 855
  • Регистрация: 09-August 04

Публикувано: 14 October 2004 - 10:00 PM

ЕЙ това се казва новина :-))))) честито приятели!!!!! Само нопред и в най скоро време CH.BG и т.н. и да не забравиммного здраве на вас и кучетата

#51 Потребителят е офлайн   nori Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 713
  • Регистрация: 10-July 04

Публикувано: 14 October 2004 - 10:03 PM

Честито и да продължавате напред с титлите!

#52 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 14 October 2004 - 10:07 PM

Face
Честито! много победи и успехи! Браво!:-)))
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#53 Потребителят е офлайн   dogman Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 362
  • Регистрация: 30-June 04
  • Location:SOFIA

Публикувано: 14 October 2004 - 11:13 PM

Честито !!! Как се радвам !!! Браво на вас !!! Поздрави на вас и цялата банда !!! Честито още веднъж и още много, много успехи на "SPOTMANIAC" !!!

#54 Потребителят е офлайн   artoas Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 50
  • Регистрация: 03-November 04
  • Location:гр.Варна

Публикувано: 03 November 2004 - 11:56 AM

Vsi4ki,koito se interesuvat ot porodata dalmatin,imat vyprosi ili iskat da uznaqt powe4e za nai-hubavata poroda - IRC kanal #dalmatin.O4akvame vi!

#55 Потребителят е офлайн   Assie Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 16
  • Регистрация: 12-November 04
  • Location:София

Публикувано: 12 November 2004 - 06:00 PM

Здравейте.
Поздравления за хубавия сайт - след сериозно търсене установих, че е единственият с толкова пълна инаформациия в БГ уеб пространството.
Отскоро имам даламатинка и, преглеждайки стандартите за тази порода, се оказва, че е дефектна, защото е синеока. Но като я видях не можах да й устоя иманно на сините очи. Така че, се оказва, че няма да участва в конкурси, размножаване и т.н., но пък е безумно сладка и искам да направя от нея страхотно куче. Само че има 1 проблем - не съм гледала малко куче. Имам още едно куче, териер, което тръгна след мен преди доста години, но след преглед на ветеринар се оказа, че е било на 2.5-3 год., съответно възпитано. Разбира се, аз също съм го обучавала за много неща и, благодарение на изключителния му интелект, той се превърна в едно страшно въпитано и вярно куе. Искам и даламтинката да има такава съдба. Моля ви, насочете ме къде мога да намеря повече информация за това как да я възпитам. И много бих се радвала да посетя с нея някоя от ваште сбирки, само да й мине ваксината на 3 мес.
Предварително благодаря на всички, които ще прочетат и отговорят.

#56 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 15 November 2004 - 02:42 PM

Цитат

Здравейте.
Поздравления за хубавия сайт - след сериозно търсене установих, че е единственият с толкова пълна инаформациия в БГ уеб пространството.
Отскоро имам даламатинка и, преглеждайки стандартите за тази порода, се оказва, че е дефектна, защото е синеока. Но като я видях не можах да й устоя иманно на сините очи. Така че, се оказва, че няма да участва в конкурси, размножаване и т.н., но пък е безумно сладка и искам да направя от нея страхотно куче. Само че има 1 проблем - не съм гледала малко куче. Имам още едно куче, териер, което тръгна след мен преди доста години, но след преглед на ветеринар се оказа, че е било на 2.5-3 год., съответно възпитано. Разбира се, аз също съм го обучавала за много неща и, благодарение на изключителния му интелект, той се превърна в едно страшно въпитано и вярно куе. Искам и даламтинката да има такава съдба. Моля ви, насочете ме къде мога да намеря повече информация за това как да я възпитам. И много бих се радвала да посетя с нея някоя от ваште сбирки, само да й мине ваксината на 3 мес.
Предварително благодаря на всички, които ще прочетат и отговорят.

Здравей
поздравления за кученцето.
Има книга написана от български автор и на бългаски език за породата. Съветвам те да сия вземеш защото в нея има много полезни неща, за отглеждане възпитание, история и ред други хубави неща. Книгат се казва "Даламтин - всичко за породата" и написна от Цветелина Димчева-Дойчинова, те и председател на НКК "Даламтин-Елит". Тази събота или неделя е хубаво времето, ще направим една сбирка. Събираме се в Южния парк до Басеина Спартак към 13ч. Ще ви очакваме.

#57 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 15 November 2004 - 04:48 PM

Поздравления на SPOTMANIAC-само така!!!
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

#58 Guest_Guest_Assie_*

  • Група: Гости

Публикувано: 15 November 2004 - 07:20 PM

здравейте.

отскоро си взех едно даламтинче на 2 мес, женско. съвсем скоро разбрах, че красивите й сини очи, които ме накараха дая взема, всъщност са дефект при тази порода и често се асоциират с глухота. интересува ме как мога да разбера дали наистина е глуха? мисля, че не е, а просто си прави оглушки, защото много пъти реагира доста адекватно на шумове (наостря уши, почва да търси източника), но при пляскане, викане и т.н. изобщо не реагира. наскоро ми казаха, че било още рано, но не знам колко е вярно.
моля ви, дайте ми съвет как да разбера дали чува. не че няма и иначе да си я обичаме, но да знаем как да я възпитаваме.
предварително ви благодаря

#59 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 15 November 2004 - 08:58 PM

Цитат

но при пляскане, викане и т.н. изобщо не реагира. наскоро ми казаха, че било още рано, но не знам колко е вярно.

Наистина ли ИЗОБЩО не реагира??Понякога моя, въпреки че не е глух, също не реагира.Обаче ако е изобщо....Няма да е зле да се консултираш с ветеринар за това.
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

#60 Потребителят е офлайн   artoas Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 50
  • Регистрация: 03-November 04
  • Location:гр.Варна

Публикувано: 17 November 2004 - 11:38 PM

Здрасти, Далматините действително са много хубави и интелигентни кучета.Браво,че си избрала тази порода.Много ще се зарибиш на тази тема ако още не си го направил/а.За повече информация за породата,съвети и въпроси влизай в IRC (чата) канал #dalmatin.

  • (34 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни