Dog.bg Форуми : Овчарските кучета на Балканите

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (232 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Темата е заключена

Овчарските кучета на Балканите

#21 Потребителят е офлайн   DessyD Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4080
  • Регистрация: 25-February 06
  • Gender:Male
  • Location:PLOVDIV, BG

Публикувано: 04 January 2007 - 05:15 PM

Точно защото е работна порода, трябва да се работи върху темперамента. Селекция се прави с психологически устойчиви екземпляри. Не знам да има порода, в която да се толерира неустойчивия темперамент. Едно е неустойчив темперамент и съвсем друго праг на възбудимост. А когато се внасят определени характеристики чрез кръстоски да не се гони само размера, а да се прави анализ на резултата като цяло. Готова съм да се извиня на всеки, който ми покаже такъв анализ на клуба или някой развъдник.
User's Signature

Това, което ни тревожи не е това, което НЕ ЗНАЕМ, а това, което ЗНАЕМ, ЧЕ НЕ Е ВЯРНО.
"Животът е трагедия за този, който чувства и комедия за този, който мисли" Фрасоа дьо Ларошфуко
"Можеш да победиш другите със собствените си доводи. Но да ги убедиш можеш само с техните."
Жозеф Жобер, "Мисли, максими и есета"
God says: Animals are my quite beings. Now they remain silent to cruelty but the day of reckoning they will talk!.." Mevlana Celaleddin Rumi

#22 Потребителят е офлайн   bonboni Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5760
  • Регистрация: 19-June 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 04 January 2007 - 05:19 PM

Кое в темперамента на овчарските кучета те притеснява?
User's Signature

"Някои хора са като 1 стотинка - двулицеви и не струват нищо!! "

Качена снимка MASTERPIECE OF BALKAN-NEWFOUNDLAND KENNELКачена снимка

#23 Потребителят е офлайн   DessyD Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4080
  • Регистрация: 25-February 06
  • Gender:Male
  • Location:PLOVDIV, BG

Публикувано: 04 January 2007 - 05:38 PM

Значителна част от тях са неустойчиви към дразнители, извън рамките на полето им на действие. Проявяват прекомерна агресия, а развъдчиците не полагат усилия да се разбере произхода й. Гледат се външните характеристики и в развъждане влизат всички. Има голяма разлика между това да проявява охранителни качества когато работи и да се нерви от всеки шум или минаващ обект извън тази работа. Най-общо казано, мнението ми е, че не се работи особено целенасочено в селекцията им, а просто се размножават и каквото се получи. Съжалявам ако засягам някого. Това е моето наблюдение по темата.

П.П. - Съгласна съм с това, че с тази "порода" малко се работи откъм обучение. Тук не говоря за това да се правят домашни любимци.
User's Signature

Това, което ни тревожи не е това, което НЕ ЗНАЕМ, а това, което ЗНАЕМ, ЧЕ НЕ Е ВЯРНО.
"Животът е трагедия за този, който чувства и комедия за този, който мисли" Фрасоа дьо Ларошфуко
"Можеш да победиш другите със собствените си доводи. Но да ги убедиш можеш само с техните."
Жозеф Жобер, "Мисли, максими и есета"
God says: Animals are my quite beings. Now they remain silent to cruelty but the day of reckoning they will talk!.." Mevlana Celaleddin Rumi

#24 Потребителят е офлайн   bonboni Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5760
  • Регистрация: 19-June 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 04 January 2007 - 05:45 PM

Аз мога да кажа пък мойте наблюдения към българското овчарско куче,събирала съм мойто и са си играли две мъжки,нямаше агресия,работи се за еднотипност в всичко за тази порода,тези кучета освен,че работят по предназначение са и изложбени кучета(което говори,че не може да има непредвидима агресия в тях),според мен всичко до момента е в допустими граници,не че няма какво още да се желае разбира се.
User's Signature

"Някои хора са като 1 стотинка - двулицеви и не струват нищо!! "

Качена снимка MASTERPIECE OF BALKAN-NEWFOUNDLAND KENNELКачена снимка

#25 Потребителят е офлайн   gulev_1991 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 250
  • Регистрация: 06-November 06

Публикувано: 04 January 2007 - 06:16 PM

И моето мнение е такова,че са прекалено възбудими!Много често ги пускат в дворовете,да пазят различни селскостопански животни(кокошки,прасета и др.)Аз живея в Созопол и извън града има ранчота(обработваеми)и там ги пускат обикновенно или в по добрият случай ги държат на верига,защото иначе,ако не е метала то,те ще прескочат и направо ще те разкъсат!Дори и само да си минаваш от там те се хвърлят по оградата,джаскат се,искат да те разкъсат!Просто злоба и нищо друго!Аз съм обеден,че не само в Созопол има такива случаи,а по цяла България!Според мен повечето развъждат кучетата си за лична изгода!Те не обръщат внимание на социализацията,а на парите!
П.С-този коментар не се отнася за стопаните грижещи се за кучетата си с любов,които самалко в нашата страна!

#26 Потребителят е офлайн   DessyD Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4080
  • Регистрация: 25-February 06
  • Gender:Male
  • Location:PLOVDIV, BG

Публикувано: 04 January 2007 - 06:41 PM

Цитат

..,работи се за еднотипност в всичко за тази порода,тези кучета освен,че работят по предназначение са и изложбени кучета(което говори,че не може да има непредвидима агресия в тях),според мен всичко до момента е в допустими граници,не че няма какво още да се желае разбира се.

Виж, не се заяждам. И аз познавам кучета, при това работещи, които си играят с други. Не знам какво точно разбираш под еднотипност, защото това което виждам на изложбите въобще не показва еднотипност. Да, съгласна съм, че някои от развъдчиците проявяват по-голяма последователност при развъждането, но ... необходимо им е нещо повече от Б.Борисов и неговия Борко за да постигнат резултат. Това, че има хора, полагащи усилие да направят собствената си овчарка по-обучено куче, не означава, че като цяло се работи за породата и точно това пречи да създадат нормален приемлив стандарт. Необходима е повече грамостност и професионално отношение, а това определено куца при тях. Щеше да бъде най-малкото добро начало, ако се бяха постарали да изработят регистър на аборигенните кучета, с които работят и уточняване на целите, които искат да постигнат.
User's Signature

Това, което ни тревожи не е това, което НЕ ЗНАЕМ, а това, което ЗНАЕМ, ЧЕ НЕ Е ВЯРНО.
"Животът е трагедия за този, който чувства и комедия за този, който мисли" Фрасоа дьо Ларошфуко
"Можеш да победиш другите със собствените си доводи. Но да ги убедиш можеш само с техните."
Жозеф Жобер, "Мисли, максими и есета"
God says: Animals are my quite beings. Now they remain silent to cruelty but the day of reckoning they will talk!.." Mevlana Celaleddin Rumi

#27 Потребителят е офлайн   bonboni Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5760
  • Регистрация: 19-June 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 04 January 2007 - 06:46 PM

Еднотипност-10 поколения едни и същи кучета,това имам предвид и е постигнато и показано.Въпрос на малко време е признаването на породата от FCI.Тук пишат хора доста по осведомени от мен могат дори да кажат и развъдниците и имената на кучетата.
User's Signature

"Някои хора са като 1 стотинка - двулицеви и не струват нищо!! "

Качена снимка MASTERPIECE OF BALKAN-NEWFOUNDLAND KENNELКачена снимка

#28 Потребителят е офлайн   Laikata Икона

  • MOD
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1629
  • Регистрация: 24-October 06
  • Gender:Male

Публикувано: 04 January 2007 - 06:49 PM

Моля не говорете неща ,които явно не са ви ясни.!Стандарта е предаден на ФЦИ и е приет по принцип.Отстраняването на някои документални неточности и дооправяне на други, нямат нищо общо със стандарта ,те са от друго естество.Престанете да си чешете езиците и в тази тема е ли каракачанско или БОГ!!!
User's Signature

ХУКНАЛ ДЖОНИ НАШ ДА ПИТА,КАК ДА СВИКНЕ СЪС ТРУДА,
НО СЕ СПЪНАЛ И ПОЛИТНАЛ,ЗЪРНАЛ МРАВКАТА В ПРАХА.

#29 Потребителят е офлайн   DessyD Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4080
  • Регистрация: 25-February 06
  • Gender:Male
  • Location:PLOVDIV, BG

Публикувано: 04 January 2007 - 06:59 PM

Нямате проблем ще спра, щом БРФК са наясно по въпроса - как ще се изказвам. oleeee
User's Signature

Това, което ни тревожи не е това, което НЕ ЗНАЕМ, а това, което ЗНАЕМ, ЧЕ НЕ Е ВЯРНО.
"Животът е трагедия за този, който чувства и комедия за този, който мисли" Фрасоа дьо Ларошфуко
"Можеш да победиш другите със собствените си доводи. Но да ги убедиш можеш само с техните."
Жозеф Жобер, "Мисли, максими и есета"
God says: Animals are my quite beings. Now they remain silent to cruelty but the day of reckoning they will talk!.." Mevlana Celaleddin Rumi

#30 Потребителят е офлайн   Laikata Икона

  • MOD
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1629
  • Регистрация: 24-October 06
  • Gender:Male

Публикувано: 04 January 2007 - 07:05 PM

Казах го по принцип,не конкретно към някой!!
User's Signature

ХУКНАЛ ДЖОНИ НАШ ДА ПИТА,КАК ДА СВИКНЕ СЪС ТРУДА,
НО СЕ СПЪНАЛ И ПОЛИТНАЛ,ЗЪРНАЛ МРАВКАТА В ПРАХА.

#31 Потребителят е офлайн   bonboni Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5760
  • Регистрация: 19-June 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 04 January 2007 - 07:19 PM

Писала съм признаване на породата не одобряване на стандарта s)
User's Signature

"Някои хора са като 1 стотинка - двулицеви и не струват нищо!! "

Качена снимка MASTERPIECE OF BALKAN-NEWFOUNDLAND KENNELКачена снимка

#32 Потребителят е офлайн   nikigeen Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 3727
  • Регистрация: 25-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Кюстендил

Публикувано: 04 January 2007 - 08:14 PM

Цитат

каракачанката е много добър представител на овчарските кучета на балканите!но на!много са злобни!!! a) имат буен темперамент!!тази преценка се дължи на личното ми виждане!какво бихте казали Вие?

wink Дали е каракачанско или БОК все още не се знае ,ако обаче говорим за овчарското куче с родина България,то не бих казал злобни нито буйни .Те просто имат характер,а всичко останало зависи от собствениците и формирането на характера в последствие,но спирам защото навлизам в друга тема wink
Поздрави
User's Signature

"Животните са голямото мълчаливо мнозинство,без право на глас,което може да оцелее едиствено с наша помощ" Джералд Даръл

#33 Потребителят е офлайн   borislav Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 130
  • Регистрация: 11-December 06

Публикувано: 05 January 2007 - 01:13 PM

Цитат

Еднотипност-10 поколения едни и същи кучета,това имам предвид и е постигнато и показано.Въпрос на малко време е признаването на породата от FCI.Тук пишат хора доста по осведомени от мен могат дори да кажат и развъдниците и имената на кучетата.

bonboni, това не го разбрах. Искаш да кажеш, че има развъдчици, които от 30-40 години отглеждат едни и същи кучета, еднотипни, така ли?

#34 Потребителят е офлайн   bonboni Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5760
  • Регистрация: 19-June 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 05 January 2007 - 02:16 PM

Незнам от колко години,но това е факт и е показано там където трябва.
User's Signature

"Някои хора са като 1 стотинка - двулицеви и не струват нищо!! "

Качена снимка MASTERPIECE OF BALKAN-NEWFOUNDLAND KENNELКачена снимка

#35 Потребителят е офлайн   borislav Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 130
  • Регистрация: 11-December 06

Публикувано: 05 January 2007 - 02:20 PM

Цитат

Незнам от колко години,но това е факт и е показано там където трябва.

Ами по моя скромна преценка 10 кучешки поколения прави толкова - 30-40 години. И щом е факт, кажи къде е показано и как е доказано. Информацията е за това - да се разпространява.

#36 Потребителят е офлайн   bonboni Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5760
  • Регистрация: 19-June 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 05 January 2007 - 02:32 PM

Има хора тук,които го знаят по добре в подробности те ще дадат информацията точно как е.
А за годините си в грешка,пак сметни.Последното е било бебе.

на стр 139 в темата за БОК дог.бг е написал точно и ясно как се признава стандарта на една порода, на БОК стандарта е признат,щом са спазени условията значи има най-малко 8 еднотипни поколения от тези кучета.В Белград тогава са показани 10 еднотипни кучета.
User's Signature

"Някои хора са като 1 стотинка - двулицеви и не струват нищо!! "

Качена снимка MASTERPIECE OF BALKAN-NEWFOUNDLAND KENNELКачена снимка

#37 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 05 January 2007 - 03:49 PM

Цитат

на стр 139 в темата за БОК дог.бг е написал точно и ясно как се признава стандарта на една порода, на БОК стандарта е признат,щом са спазени условията значи има най-малко 8 еднотипни поколения от тези кучета.В Белград тогава са показани 10 еднотипни кучета.

bonboni, написаното от мен е превод на изискванията на FCI за признаване на порода. В тези изисквания не се говори за еднотипност на поколенията, а за осем независими семейства.

Стандарта на българско овчарско куче - аз не харасвам съкращението бок - е приет от БРФК и породата е призната на национално ниво. Какви са изискванията на БРФК за признаване на порода на национално равнище не зная. Стандарта е приет от комисия в определен състав, но доколко е изследвана популацията, кое е взето под внимание, направени ли са изследвания и какви ... и това не зная. Примерно на мен ми е интересно как са изглеждали кучетата преди 10 години и как сега. Правени ли са тогава замервания за височина, формат ? Каква част от популацията е изследвана ? Какви са процентните показатели ? Въобще някога правени ли са изследвания за дисплазия ? Има ли племенна книга, от коя година е ? Породата съществува от хилядолетия. Лично мнение - не е работа на човека да я променя, а да я запази.

Не зная и какъв е опита на другите държави по отношение на техните кучета. Може би трябва да се проучи, особено що се отнася до хърватския торняк, който бе призват от FCI наскоро.

#38 Потребителят е офлайн   bonboni Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5760
  • Регистрация: 19-June 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 05 January 2007 - 04:04 PM

8 семейства,но кучетата са еднотипни,нали тогава говорим за порода,за да не стават недоразумения понеже не съм била там има хора,които са били и могат най точно да кажат за какво става въпрос.
User's Signature

"Някои хора са като 1 стотинка - двулицеви и не струват нищо!! "

Качена снимка MASTERPIECE OF BALKAN-NEWFOUNDLAND KENNELКачена снимка

#39 Потребителят е офлайн   borislav Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 130
  • Регистрация: 11-December 06

Публикувано: 05 January 2007 - 05:31 PM

Цитат

8 семейства,но кучетата са еднотипни,нали тогава говорим за порода,за да не стават недоразумения понеже не съм била там има хора,които са били и могат най точно да кажат за какво става въпрос.

bonboni, еднотипност 10 (или 8) поколения и 10 (или 8) еднотипни семейства са две съвсем различни неща. Ако приемем, че едно кучешко поколение се равнява на 3-4 години, това прави 30-40 години срок. За това те попитах. А въпросите на dob.bg са много интересни, но не знам кой ще отговори.
Според мен това, че хилядолетия тук се срещат еднотипни кучета, не ги прави автоматично порода.
А, и нещо много важно - 8-те семейства трябва да са НЕЗАВИСИМИ.

#40 Потребителят е офлайн   bonboni Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5760
  • Регистрация: 19-June 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 05 January 2007 - 05:51 PM

чети никъде еднотипни семейства не съм написала,говоря,че породата си има стандарт,по него се определя породата-което автоматично означава кучетата щом са от тази порода да са еднотипни.Стандарта е признат,щом кучетата ,които са били представени са одобрени са били в стандарта значи са били еднотипни.

Има кой да отговори на тези въпроси бъди сигурен,може би не сега е момента.
User's Signature

"Някои хора са като 1 стотинка - двулицеви и не струват нищо!! "

Качена снимка MASTERPIECE OF BALKAN-NEWFOUNDLAND KENNELКачена снимка

  • (232 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Темата е заключена

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни