Dog.bg Форуми : слабеещо старо куче

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

слабеещо старо куче

#1 Потребителят е офлайн   yveta Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7
  • Регистрация: 29-October 11

Публикувано: 29 October 2011 - 03:59 PM

здравейте!
колебаех се дали не сме за "Хранене", но реших ,че все пак старостта е определящ признак.
Моят ерделоподобен куч, на 12 г. и 5 мес. яде повече от всякога в живота си, а слабее.Той не е бил от най_едрите представители на породата си(щото няма и такава,де), но от 23 кг в разцвета си сега сме на 20кг 300г, а само допреди месец беще 20кг 800 г.
Кръвните му изследвания са идеални, енергичен е много за възрастта си и има страшен апетит.
Преди 2 год.претърпя операция заради заседнал в хранопровода кокал ( намери си го на поляната пред Обсерваторията) и оттогава не може да преглъща твърда храна.
Яде всичко на пюре, но всеки ден слагам в ориза ,овес. ядки или качамака поне 300 г месце, лъжица св. мас, или яйце и извара,варени мркови, чушки и пр. Правим редовни изследвания по съвети на вет, но за храненето казва да увеличим храната.Колко още да я увелича? Той изяжда над 2 кг ката количество.Разбира се, деля го на 3 порции.3 разходки получава на ден, витамини и редовно обезпаразитяване,като никога през живота си не е имал глисти, разстройство и прочие
Има кожни проблеми напоследък, но и тях упорито лекуваме.
Моля за съвет хора,ноито са гледали куче до старини (на мен ми е първото) - 1.обичайно ли е това слабеене, можеби като у старите хора?
2. какво все пак да му забъркам, че да го подсиля малко?Аз гледах енергий ните бомбички, но дали са подходящи за дядковци?
Нашият вет не е много словоохотлив по темата

#2 Потребителят е офлайн   Vesela_5 Икона

  • Afrodita of Angel's staff
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2664
  • Регистрация: 28-April 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас
  • Interests:American Staffordshire Terrier
  • Skype:

Публикувано: 29 October 2011 - 04:31 PM

Ами ако разбирам добре, кучето изяжда 2кг храна на ден, в която има 300г месо? Т.е. другите 1,700 са ориз, овесени ядки и яйце или извара. Хм, както и да го смятам, това са страшно много излишни въглехидрати. Пробвайте да увеличите месото, примерно с 500гр пилешки сърца, 2-3 супени лъжици олио, махнете чушките и морковите. Ако ми напишете какво точно ви е дневното меню, ще ви сметна калориите и процентите протеин, мазнини и въглехидрати. Номера е да увеличите протеина и мазнините, а въглехидратите да намалите. Аз правя така, когато искам да кача килограми на някое от кучетата ми.

#3 Потребителят е офлайн   yveta Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7
  • Регистрация: 29-October 11

Публикувано: 29 October 2011 - 05:46 PM

Благодаря, Vesela-5, ще увелича месото и няма да са сърца,защото се съмнявам, че добре ще се разбият с миксера.Ще добавя пилешко бутче обезкостено или тел. кайма.А св. масчица не е ли достатъчна - 1 суп.лъж на всичко това???
Аз по-скоро се притеснявах дали няма да го претоваря с мазнини и месо като е старичък, но щом може - ще действаме.Още веднъж благодаря за съвета!

#4 Потребителят е офлайн   Vesela_5 Икона

  • Afrodita of Angel's staff
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2664
  • Регистрация: 28-April 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас
  • Interests:American Staffordshire Terrier
  • Skype:

Публикувано: 29 October 2011 - 06:03 PM

Ами точно обратното е, възрастния организъм се нуждае от по-малко храна като количество, но по-калорична и пълноценна. В този смисъл е по-добре да се храни с източници на протеин и мазнини. Въглехидратите само натоварват организма на кучето. Една супена лъжица свинска мас е 50г, т.е. около 450калории. Телешката кайма е по-калорична от пилешкото месо от бутче. Можеш да пробваш и енергийните бомбички, само внимавай с меда, някои кучета са алергични, тествай кучето с малко количество.

П.С.: Спомням си, че четох в една книга, че киселинността в стомаха на кучето е доста висока, и поради тази причина кучето усвоява по-добре парчета месо, отколкото месо на кайма. Незнам дали наистина е така, но можеш да опиташ.

#5 Потребителят е офлайн   yveta Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 7
  • Регистрация: 29-October 11

Публикувано: 29 October 2011 - 06:26 PM

Виж ти, не знаех, че мазнините са добри и за старите кучета.За месото на парчета - няма как да стане, той гълта наведнъж, нищо че си има зъби и после се дави ужасно да повръща - това му остана след операцията.Но съм благодарна на д-р Делчев от ОВК Варна, благодарение на лекарите живее втори живот.Сега като го поугоим, няма да има от него по- доволен! Кучето имам предвид, не добрият д-р Делчев!
От довечера почваме новият режим, чак му завидях, и аз съм месарка

#6 Потребителят е офлайн   Vesela_5 Икона

  • Afrodita of Angel's staff
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2664
  • Регистрация: 28-April 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас
  • Interests:American Staffordshire Terrier
  • Skype:

Публикувано: 29 October 2011 - 11:32 PM

Показване на мнениетоyveta, в 29 October 2011 - 04:26 PM, написа:

Виж ти, не знаех, че мазнините са добри и за старите кучета.


Ами принципно повечето стари животни са залежават и затлъстяват, затова има специални храни за възрастни кучета, който са лайт, т.е. по-нискокалорични. Но във вашия случай е точно обратното, кучето слабее. Проверете все пак за вътрешни паразити, и може за всеки случай да направите и един тест за дирофилария. И да увеличите калориите, че идва зима и е хубаво кучето да има малко подкожна мазнина.

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни