Dog.bg Форуми : Декоративно зайче

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (134 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Декоративно зайче

#1 Потребителят е офлайн   yani4ka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1074
  • Регистрация: 23-January 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас/Стара Загора
  • Skype:

Публикувано: 20 December 2007 - 12:12 AM

Хайде хора почвайте да пишете само по специализираните теми.Иии дано скоро си имаме модератор.

Значи за моето зайче да къпя го.Е къпала съм го само няколко пъти 2-3 за 5те години които го имам.А иначе дупето понякога му го мия когато много го оплеска.
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !
Welcome to yani4ka's zoo world :)
Качена снимкаКачена снимкаКачена снимка

#2 Потребителят е офлайн   Keri14 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1208
  • Регистрация: 28-September 07
  • Location:гр.София,кв.Младост2

Публикувано: 20 December 2007 - 10:16 PM

Е и аз дупето го мия,някой път като чистя клетката,че понякога ми намерисва.

#3 Потребителят е офлайн   infetka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 387
  • Регистрация: 08-May 07

Публикувано: 21 December 2007 - 12:53 PM

Здравейте
и аз си имам зайчок от вчера, клепоуха е, на месец и половина и много сладка

ето  малко снимки

http://i.data.bg/07/...716915_orig.jpg
http://i.data.bg/07/...716911_orig.jpg
http://i.data.bg/07/...716913_orig.jpg
http://i.data.bg/07/...716914_orig.jpg

най-голямото ми притеснение е дали наистина е мини или ще с тане след 2 години великанка. Щом големичка изглежда ма не знам от козината ли е или е дебела.

Абе обичам я дори ив гущер да се превърне
User's Signature

Качена снимка

#4 Потребителят е офлайн   buch Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1000
  • Регистрация: 16-March 07
  • Gender:Male
  • Location:София жк надежда

Публикувано: 21 December 2007 - 02:07 PM

От къде си я взе и за колко много е сладка
User's Signature

КУЧЕТО - КАКВО Е ТО ЗА НАС? НАЙ-ДОБЪР ПРИЯТЕЛ, НАЛИ?

Качена снимка

#5 Потребителят е офлайн   infetka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 387
  • Регистрация: 08-May 07

Публикувано: 21 December 2007 - 04:31 PM

ми София, подлеза на Бан - една спирка преди орлов мост за 35лв
иначе имаше подобни на Цар Иван Асен 2ри (пак една от улиците около Орлов мост) ама там бяха по 45лв. Имаше и клепоухи и от ппородата "лъвска глава"
User's Signature

Качена снимка

#6 Потребителят е офлайн   Keri14 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1208
  • Регистрация: 28-September 07
  • Location:гр.София,кв.Младост2

Публикувано: 21 December 2007 - 07:17 PM

Ние май от там си взехме женското зайче,от Цар Иван Асен2,но може и да бъркам,че не ги знам много по имена,ще питам точно и ще ви кажа.Мойто е лъвска глава.То ги водят мини,но естествено не си остават такива каквито сме си ги взели,взехме я нашата бебе,сега хич не е толкова малка.Не се притеснявай няма да стане огромно,ако си виждала тези зайците където ги отглеждат за ядене :'(,те са много големи и са обикновенни,а тези нашите са много по-малки ;) така че споко.Хора кажете с какво ги храните,на моите не давам зеленчуци,защото бяхме взели едно бебе на седмица и няколко дена и не сикаше да яде и да пие вода.И аз накрая реших,че неможе да не яде една седмица,защото ще умре и му взех морков и малко кисело мляко,обаче млякото не пипна,моркова го изяде целият,след това получи разтройство и почина.Дълга е историята и е тъжна,така че няма да я разказвам.Та сега ги храня със Скалар или купувам от една жена много хубава насипна.

#7 Потребителят е офлайн   yani4ka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1074
  • Регистрация: 23-January 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас/Стара Загора
  • Skype:

Публикувано: 22 December 2007 - 10:27 AM

Моя много обича моркови.Като му го сложа и направо му засичам колко време му трябва за да го изяде.Ама тове не му е основна храна,а само като разнообразие,наградки.Обелки от краставици също много обича.Аз в началото го храних със специална храна за зайци от тези в кутиите.Обаче един ден като му взех беше развалена и пълна с буби и я хвърлих и реших,че с такава няма да го храна вече.После почнах да му взимам насипна пак за зайци от по-хубавите и по-скъпите.Ама той си я отбираше.Не всичко изяждаше,най-вече мрази царевица.Тогава от зоомагазина ми препоръчаха някаква много висок клас пак само за зайци.Като суха храна е.На гранулки.Всичко е смляно и не отбира нищо.Направо е луднал по нея.Само като чуе,че е време за ядене и почва да руши клетката.Но наистина е доста скъпичка.100г са 2.00лв.Но си струва.А освен това му взимам едни като кексчета направени,които се водят лакомства.Трябват му не повече от 2 до 5 минс да го изяде.И креда си има и сено тъпче като луд...Сега като се замисля аз май прасе си гледам не заек ;)
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !
Welcome to yani4ka's zoo world :)
Качена снимкаКачена снимкаКачена снимка

#8 Потребителят е офлайн   Меги Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 805
  • Регистрация: 22-November 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 22 December 2007 - 11:20 PM

Ето и моето зайче - казва се Гвендолин

Качена снимка

Много е сладка нали :wub:
User's Signature

[url=http://www.catfriendsbg.hit.bg]Качена снимка

#9 Потребителят е офлайн   georgy_n Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 113
  • Регистрация: 10-February 07
  • Location:pleven

Публикувано: 23 December 2007 - 09:01 AM

голям чаровник  ;) а мини зайче ли е ? Аз изобщо нищо не разбирам  :-

#10 Потребителят е офлайн   Maggie Икона

  • Rover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1333
  • Регистрация: 23-January 07
  • Gender:Female
  • Location:Лом
  • Interests:Музика,литература,кино,театър,фентъзи,езда,животни

Публикувано: 23 December 2007 - 10:47 AM

Естествено,че е мини. ;DНали все пак и темата е такава,а и го гледам не е чак толкова огромен. :P Много са хубави зайчетата на всички!
User's Signature

- Сънищата сбъдват ли се ? – попита Роувър.
- Някои от моите, да – отвърна старецът. – Някои, но не всички; още по-малко пък веднага или докато ги сънуват.

#11 Потребителят е офлайн   Keri14 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1208
  • Регистрация: 28-September 07
  • Location:гр.София,кв.Младост2

Публикувано: 23 December 2007 - 10:34 PM

Мини зайче е,има различни породи.Мини заека не само със къса козина и с прави учи,има клепоухи,лъвска глава,ангорски и т.н.Мини-зайчето, още наричано зайче-джудже или домашно зайче става все по-популярен домашен любимец в България и може да се намери в много от зоомагазините в страната. То живее между 5 и 15 години, като най-често достига възраст около 10 години.Наистина не е трудно отглеждането,стигат грижите и много,много любов. :blink:

#12 Потребителят е офлайн   Keri14 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1208
  • Регистрация: 28-September 07
  • Location:гр.София,кв.Младост2

Публикувано: 23 December 2007 - 10:35 PM

МЕГИ много е сладка наистина :wub: А аз ще дам нещо,скоето се надявам да бъда полезна ;)  Болното зайче-болести,лечение и съвети

Преди да разберете за болестите,които засягат декоративното зайче трябва да имате в предвид,че повечето от тези болести се проявяват при некомпетентно гледане и могат лесно да се избегнат посредством хигиенично и правилно отглеждане,тоест здравето на вашият любимец е във вашите ръце! Най-честите заболявания могат да се класифицират в пет категории:
1.Вирусни и бактериални болести
2.Паразитни болести
3.Заболявания вследствие на неправилно отглеждане
4.Заболявания вследствие на неправилно хранене
5.Наранявания
По отклоненията в нормалния външен вид можем да констатираме,че зайчето е болно.Сплъстената козина,мокрият нос и слепналите очи без блясък са сигнал,че нещо не е наред.Ако зайчето се храни с апетит,непрекъснато се движи и следи с внимание всичко около себе си едва ли е болно.Всяко отклонение от това поведение е сигнал за болестно отклонение.

ЗАЕШКАТА ЧУМА- е първата и най-страшна болест която засяга зайчетата.Миксоматозата или "заешката чума" се причинява от вируси,които се пренасят от немаларийни комари и зелен фураж,заразен от диви зайци.В повечето случаи тази болест е неизлечима и за да спестим мъките на зайчето е по добре да бъде приспано.Миксоматозата се разпознава по зачервяването на конюктивата на клепача и отоци по кожата,което се изразява в т.нар. "лъвска глава".Освен това животното е много тихо,седи апатично и очите му са слепнати.Единствения и ефикасен начин за предпазване е ваксинацията.Прави се на всеки шест месеца от ветеринар.Друга алтернатива е мрежата против комари,не трябва да яде зайчето изпражненията на диви зайци.Заразеното зайче трябва да се изолира от другите,не напразно е наречена болеста-заешка чума.

ВЪЗПАЛЕНИЕ НА ЧЕРВАТА- това е друго бактериално заболяване,което засяга зайчетата.То се причинява от храна с високо съдържание на белтъчини.Друга причина е прехранването и изхранването с детелина без добавка на сено.Вследствие на нездравословното хранене се нарушава храносмилането,а следователно и чревните бактерии.Те имат разрушително действие върху чревния тракт,зайчето изпитва силни болки и в тежки случаи да умре.
ЛЕЧЕНИЕ: Преминаване към изхранване с качествено сено,евентуално чай от лайка. Животното следва да се отдели от другите,човека трябва да си мие ръцете след допир,защото може да пренесе бактериите.

КОКЦИДИОЗА- ТЯ спада към вътрешнопаразитните болести.Този едноклетъчен паразит разрушава чревната стена и образува различни форми,които посредством замърсения фураж отново се приемат от зайчето.Така се получава един кръговрат,който може да се избегне с редовно почистване на клетката.Трябва да заведете зайчето на лекар,който да назначи подходящо лечение.

ГЛИСТИ И ТЕНИИ-Те могат да попаднат в стомашно-чревния тракт посредством замърсен с изпражнения фураж.Профилактиката и предпазването става с редовно изриване и почистване на зайчарника.

ПАРАЗИТИ ПО КОЖАТА И КОЗИНАТА- Извънтелесните паразити могат да бъдат- акари,въшки,бълхи,космояди и в по-редки случаи кърлежи.Те причиняват кожни струпеи и сърбеж,които засягат главно главата и трупчето.Лекуват се с подходящи контактни инсектициди,предписани от ветеринарен лекар.Гъбичките имат подобни симптоми,лечението обезателно трябва да се назначи от ветеринар.

НЕПРАВИЛНО ИЗХРАНВАНЕ - Последиците и заболяванията причинени от неправилното хранене могат да бъдат избегнати,ако се съблюдават няколко неща:
1. Избягвайте внезапна промяна в храната на зайчето
2.Зайчето винаги се нуждае от сено,като допълнителна баластна храна.
3.Водата винаги трябва да е чиста и прясна..
4.Давайте такова количество храна,което да може да бъде изядено до следващото хранене. Едно от заболяванията,които причинява неправилното изхранване е препълване на стомаха.Вследствие на претоварване на мускулите на стомаха се получава запек,който е много болезнен за зайчето и без намесата на лекар може да умре.Симптомите се забелязват веднага то престава да се храни и скърца със зъби.Приемането на само концентриран фураж може да доведе до същите последствия.Тимпанията е друго опасно стомашно-чревно заболяване,получава се втвърдяване на коремната стена от образуване на газове.

НЕПРАВИЛНО ОТГЛЕЖДАНЕ- Най-често те се проявяват при "начинаещи" зайчари.Запомнете,че зайчетата понасят студ от -20 градуса,но при +20 те не се чувтват много добре.През горещите летни дни избягвайте излагане на слънце,или да стоят на задушно без вода.Могат да получат топлинен удар,животното се изпружва на земята и пръхти,за да вентилира с белия дроб.В този случай отведете животното на хладно,намокрете крайниците с вода,ако не помогне/ дали се успокоява дишането/ тичайте веднага при лекар!

НАРАНЯВАНИЯ- Най-често се получават при свади между животни.Ако не е сериозна раната се почиства внимателно и се нанася крем за рани,ако е сериозна отидете на лекар.Раните по крайниците трябва да се лекуват веднага,защото краката на зайчето са в постоянен допир с нечистотии и изпражнения и бързо се инфектират.

#13 Потребителят е офлайн   yani4ka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1074
  • Регистрация: 23-January 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас/Стара Загора
  • Skype:

Публикувано: 24 December 2007 - 12:43 AM

Абе вие правите ли ваксинки на вашите ушковци.Аз на моя исках преди време да му правя ама ми казаха че няма смисъл,защото ваксината е само за болести,които се разпространяват между гризачи.Още преди години мислех да го събирам с един друг ушко и тогава задължително трябваше да го ваксинирам ама се провалиха нещата и не съм го.Поради тази причина и с мишока нямат никакъв контакт.А иначе на моя му давам хапчета за вътрешни и външи паразити.Малко със зор,но се справям. ;D
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !
Welcome to yani4ka's zoo world :)
Качена снимкаКачена снимкаКачена снимка

#14 Потребителят е офлайн   Keri14 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1208
  • Регистрация: 28-September 07
  • Location:гр.София,кв.Младост2

Публикувано: 24 December 2007 - 03:08 AM

Ми ние нашите не сме ги ваксинирали :rolleyes: по принцип ги водехме само да им режат ноктите и на преглед,но сега вече се научих аз да си им ги режа и не ги водя.А тази ваксина е животни които живеят навън,в смисъл такъв заека като е домашен и не излиза навън.КАкви са тези хапчета за глисти,смисъл специялно за заек ли са или?И има ли някой от тук който да е купил каишка за заека си и да го изкарва,и ако има такъв кажете как реагира заека,изобщо движи ли се и не яде ли боклуци?

#15 Потребителят е офлайн   Меги Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 805
  • Регистрация: 22-November 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 24 December 2007 - 10:47 AM

А пьк сьм чела, че с болеста заешка чума може домашното зайче да се зарази от сеното, а ваксината е точно срещу тази болест и затова е хубаво да се ваксинира зайчето като стане на 6 месеца, затова и моето скоро ще се запьти кьм ветеринаря. :blink:
User's Signature

[url=http://www.catfriendsbg.hit.bg]Качена снимка

#16 Потребителят е офлайн   yani4ka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1074
  • Регистрация: 23-January 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас/Стара Загора
  • Skype:

Публикувано: 24 December 2007 - 12:59 PM

Keri14 при положение,че имаш 2 зайчета мисля,че е по-добре да ги ваксинираш.Аз на моя като се наложи да му режа ноктите само взимам ножичката от клиниката и си му ги режа в нас.Ваксината е именно за домашни зайчета.Не знам дали е същата като за големите,предполагам.Хапчетата са си за зайци ама такива селскостопански,затова му давам малка доза,само 1/2 хапче на 3 месеца.Аз на моя каишка не съм му взела ама съм го изкарвала навън за малко,но само веднъж защото не е ваксиниран.А и не умирам от желание да ходи вънка по мрасотиите и да налапа нещо си :rolleyes:
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !
Welcome to yani4ka's zoo world :)
Качена снимкаКачена снимкаКачена снимка

#17 Потребителят е офлайн   Keri14 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1208
  • Регистрация: 28-September 07
  • Location:гр.София,кв.Младост2

Публикувано: 24 December 2007 - 08:52 PM

Ми знаете ли защо не ги ваксинирах,първо защото вета каза,че сега не е нужно.Аз го питах защото знаех за тази ваксина от една приятелка,която заведе заека си,и да ви кажа след ваксината,на мястото където е бита получи нещо като екзема и опада козинката :rolleyes: и това е нещото заради което не смях.А и тези ваксини се бият на всеки 6 месеца,ще и бия.А за сеното ние даваме много рядко или ако взимаме е от скъпото,то не е българско.Не даваме често,защото женският заек не обича изобщо(като бебе ядеше,вече не) като беше бременна,в клетката имаше всичко сено,три купи с различно ядене и витамини,които и давах.Да ви кажа сеното не го пипна,освен последният ден го използва за гнездото.А за ножичката,продават се по зоомагазините,но може и с обикновенна нижичка или нокторезачка.Не е важно с каква точно,важното е да се внимава докъде и да се пази живеца. ;) Иаз не ги изкарвам,взели сме ги за вътре не за вън.Ей ако знаете какви снимки направих на Блеки :wub: Весели празници!

#18 Потребителят е офлайн   yani4ka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1074
  • Регистрация: 23-January 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас/Стара Загора
  • Skype:

Публикувано: 24 December 2007 - 10:49 PM

Аз моя 5години не съм го ваксинирала и не мисля да го ваксинирам сега.И аз му взимам от скъпото сено,защото ми писна да се занимавам с български боклуци и да треперя да не му стане нещо.А за ножичката няма нужда да си купувам,защото работя във ветеринарна клиника и като ми трябва просто я взимам и я връщам после ;)
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !
Welcome to yani4ka's zoo world :)
Качена снимкаКачена снимкаКачена снимка

#19 Потребителят е офлайн   Keri14 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1208
  • Регистрация: 28-September 07
  • Location:гр.София,кв.Младост2

Публикувано: 24 December 2007 - 11:46 PM

Ахахм супер значи ;) наистина по-добре да си му взима човек качествена храна отколкото да му трепери :rolleyes:

#20 Потребителят е офлайн   georgy_n Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 113
  • Регистрация: 10-February 07
  • Location:pleven

Публикувано: 25 December 2007 - 08:37 PM

я кажете каква марка е това сено че аз си поръчах ама незнам какво зареждат на магазина

  • (134 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни