Dog.bg Форуми : Повод алпинистко въже "НР"

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Повод алпинистко въже "НР" За вашите любимци.

#21 Потребителят е офлайн   fanciful Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 632
  • Регистрация: 07-April 08
  • Gender:Female
  • Location:Sofia

Публикувано: 04 January 2012 - 06:46 PM

Миналата година изработихме такъв повод в един от магазините за алпинистко оборудване в София. Хората там са истински професионалисти, компетентни за всички възли и видове въжета. Като чуха за какво ми трябва, бяха изключително кооперативни и приятелски настроени.За всичко им благодаря.
Това, което исках от тях бе повод тип "Душач" за дърпащо се, невъздържано, едро 50-и няколко кг мъжко куче.
Проблемът при нашия повод бе, че възелът, веднъж затегнал се, не се само-освобождава / много важно в алпинизма и катеренето, но, според мен, неприложимо при живо същество/ Кучето се задави и имаше позиви за повръщане, свалихме веднага въпросния повод. Може би трябва да го преработим. Възможно ли е въобще? Има ли значение и самото въже -да е по-плъзгаво?
Виждала съм на приятели изработен подобен такъв повод с карабинка и "термо-шлаух" Много им е сполучлив.Не е с такъв възел. Карабинките ги има също в алпинистките магазини.
На снимката - възелът с по-малко намотки е статичен и е от страната на водача, а възелът с повече намотки е самозатягащият се, откъм врата на кучето.

Снимка (и)

  • Прикачена снимка

User's Signature

www.monasterymeadows.com

#22 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 04 January 2012 - 06:52 PM

Просто трябва халка в единия край. Като тук: http://www.ferplast....08/frm_pagina=1 Нанизва се халката и се прави тогава възела. Халката трябва да е изключително здрава и заварена.

Но душач от въже се отпуска сам много по-трудно от метален. Като при металния пак има правилна посока на поставяне, в обратната не се отпуска.

п.п. При дългокосмести кучета съвсем се усложнява ситуацията, защото се оплитат и косите.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#23 Потребителят е офлайн   fanciful Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 632
  • Регистрация: 07-April 08
  • Gender:Female
  • Location:Sofia

Публикувано: 04 January 2012 - 07:14 PM

Bushka, точно такъв исках и аз! Ама тези от магазина се амбицираха и казаха "що да даваш два лева за халка или около седем за карабинка, дай да го направим само от въже - с възлите..." Да, ама не! Ще оправим поводчето! Благодаря!
пп На приятелите ми на мястото на тази фабрична пластмаса/ за която горе другите пишат, че лесно се чупела/ е снадката с термо-шлаух-евтино и няма чупене. Мисля, обаче, че отдолу въжето е прошивано здраво едно към друго.
User's Signature

www.monasterymeadows.com

#24 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 04 January 2012 - 07:17 PM

Показване на мнениетоfanciful, в 04 January 2012 - 07:14 PM, написа:

Мисля, обаче, че отдолу въжето е прошивано здраво едно към друго.

Шито е, защото ще стане дебел възел и може би ще убива. Но наиситна трябва да се зашие много здраво.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#25 Потребителят е офлайн   netware5 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 540
  • Регистрация: 19-May 06
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 04 January 2012 - 07:30 PM

Показване на мнениетоfanciful, в 04 January 2012 - 06:46 PM, написа:

Проблемът при нашия повод бе, че възелът, веднъж затегнал се, не се само-освобождава ............


Най-вероятно хората в магазина не са били наясно, понеже не са имали опит с кучета. "Душач", който не се самозатяга, се получава много лесно от най-обикновен повод с "осморка", какъвто описах по-горе. Вместо да ползваш повод + карабинер + нашийник, просто правиш примка като промушваш въжето през "ухото" на осморката и я нахлузваш на врата на кучето. Само трябва поводът да е по-дълъг, защото ще се скъси с обиколката на шията на кучето. Практически "ухото" на осморката играе ролята на халката, за която говорите.

Абе с една дума, с парче алпийско въже и възли можеш да си направиш каквото си искаш..... :ab_041: И здравината не може да се сравнява с никакво шиене, винтове, и други приспособления и методи.
User's Signature

Качена снимка

#26 Потребителят е офлайн   Nickey Икона

  • the BlueAngelicDevil
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 7420
  • Регистрация: 25-June 07
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 05 January 2012 - 11:29 AM

Показване на мнениетоbushkata, в 04 January 2012 - 06:52 PM, написа:

Но душач от въже се отпуска сам много по-трудно от метален.

Ъм, не мисля. Поне аз за моите си ползвам душачи от въже, но са си купени - с халки и отделно на тях закачам повод (имам съответно къс и автоматичен)
Отпускат си се моментално щом не са опънати. Моите са на Ферпласт, ползвам ги отдавна (по-стария е поне на 2-3г и само изглежда малко по-мъхест, иначе си е напълно здрав).
С металните душачи проблем не е само оплитането в козината, но и по-некачествените оцветяват. В интерес на истината, и от въже се е случвало да се попретърка малко и оголи врата отдолу на единия ми дизастър, след упорито и често дърпане.
User's Signature

Качена снимка

#27 Потребителят е офлайн   azzzy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 277
  • Регистрация: 26-March 08
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 06 January 2013 - 01:52 PM

Показване на мнениетоnetware5, в 04 January 2012 - 07:30 PM, написа:

Вместо да ползваш повод + карабинер + нашийник, просто правиш примка като промушваш въжето през "ухото" на осморката и я нахлузваш на врата на кучето. Само трябва поводът да е по-дълъг, защото ще се скъси с обиколката на шията на кучето. Практически "ухото" на осморката играе ролята на халката, за която говорите.


Един голям плюс на този вариант е, че когато поводът е с карабина и отпуснат, често карабината увисва надолу от тежестта. Понеже често тичам с кучето до мен и оставям повода по-хлабав, за да мога да си движа ръцете свободно, се случва карабината да го удари по крака, често в областта на ставата. Във варианта на netware5, дори и да се случи това, няма да е болезнено или травмиращо.

#28 Потребителят е офлайн   ithilieth Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 3
  • Регистрация: 04-January 13

Публикувано: 11 April 2013 - 08:07 PM

Алпийско (за катерене или пещерно) въже може да се купи от всеки магазин за алпийска екипировка.
Давам няколко примера, като е много важно да се отбележи, че не работя в нито един от изброените магазини :)
http://www.alpibg.com/
http://www.stenata.com/

Няма да навлизам в темата дали въжето да бъде статично или динамично, но ми се струва, че статично въже ще е по-удачно за водене на силно куче. Динамичните имат определено разтягане, което много е вероятно да не се усети.
Тук има показани нагледно различни алпийски възли, които биха намерили приложение за целите, за които искате да използвате въжето.

http://www.animatedk...imatedknots.com

Булин възела не го препоръчвам, тъй като без контролен възел и ако не е направен правилно, може да се развърже..
Най стабилния възел, за правенето на "ухо" на края на въжето е "осмица" или "двойна осмица":

http://www.animatedk...imatedknots.com

#29 Потребителят е офлайн   ivayloptrv Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 77
  • Регистрация: 06-June 08
  • Gender:Male

Публикувано: 01 March 2014 - 02:33 PM

Ето два отлични варианта за повод

от Hurtta

и български

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни