Dog.bg Форуми : Пристъпи, гърчове, неизвестна диагноза

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Пристъпи, гърчове, неизвестна диагноза

#1 Потребителят е офлайн   jockitch Икона

  • PALACHA
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1569
  • Регистрация: 21-August 07
  • Gender:Male
  • Location:DARK SECTOR
  • Interests:A.P.O.C.A.L.Y.P.T.O
  • Skype:

Публикувано: 27 January 2012 - 08:34 PM

От 4 месеца Текила припада и има гърчове. Всичко започна след биенето на годишната ваксина(, която не беше бета на два пъти). Оттогава ветеринарите поставят различни диагнози(сърце, бъбреци, енцефалит). Обаче въпреки лечението пристъпите продължават през 12 дни и стават все по-гежки.

Симптомите започнаха с треперене в областта на главата-по-точно врата, след това кучето ми започна да спира и се вдървяваше. В началото си помислих, че е заради женска, понеже прави подобни ритуали, когато е подушил някоя. Уви, не беше, понеже тогава показва и други признаци. Освен описаните симптоми, забелязах, че в погледа му има нещо като стена или перде, което не ми харесва и се опитваше да фокусира. Това стана по време на биенето на ваксината и малко след това. Преди нея го лекувах с лекарства от конюнктивит и очите му се пооправиха. На дневна светлина цветът на очите му е същият, както е бил, обаче вечер на моменти се появява като перде. Не знам дали е от значение и, че в същия ден, в който му поставиха ваксината, го бях извел на плажа. Тогава попитах лекарите дали е проблем, отговориха, че не е. Три дни след биенето на ваксината, той започна да изхожда кръв, което премина за 3-4 дни. Схващанията пък, които описах, се появяваха 3-4 пъти през период от 3-4 дни и отидох да му изстискат аналните жлези. На следващия ден получи първия гърч-хапна малко повече, обаче не знам дали това е причината,у понеже и друг път е попреяждал. Как се прояви гърчът: кучето ми се дръпна, започна да се дави и да се изпъва, започна да премигва(от доста време имаше същите премигвания-нещо като страх). Аз се панирах и единствено проверих дали си е глътнал езика. Сетих се, че едно куче беше умряло от преяждане. Стиснах го за корема-беше твърд и кучето ми изпусна газове. Веднага след това се оправи, обаче не знаеше къде се намира. Отидохме на лекар-кръвното му беше 180(горна граница). Дадоха му нещо течно през устата, за да го свалят. След това се прибрахме и той изпи ужасно много вода-около 1,2 литра и след около час реших да го изведа да чурка. Физиономията му се промени-пак започна да се гърчи и да опъва краката си, обаче този път за сравнително по-малко време. Успях да го снимам с камера. Мога да Ви изпратя видеото, ако ще е полезно.

д-р1

Диагнозата, която първият лекар постави беше проблем със сърцето. Започнах да му давам лекарства(Ветмедин-по 1 капсула на ден, Дехидрин по половин таблетка на ден и Еулаприл по 1 таблетка от 10 мг на ден за сваляне на кръвно), назначени от ветеринаря му. 1 път съм му дал и 1 хапче Депакин(на третия ден от старта на лечението му), заедно с другите лекарства-тогава вечерта направи гърч.

д-р2
Следващия ветеринар изписа Sunilox375mg сутрин и вечер X 1таблетка в продължение на 14дни, както и прахчета без име, които се разтварят във вода по един път на ден.
След като свършат прахчетата, продължи с Cyston X2 сутрин и 2 вечер, Beneurin X3 на ден един месец.
След като направих курса на лечението обаче пак получи пристъп. Забелязах, че на 12 дни прави пристъпи по два на 24часа.
След това същата лекарка му изписа Аугметин на 12 часа+аналгин X1na den Cyston X2 сутрин и 2 вечер.
Направихме и този курс и на 12-ия ден пак получи силни пристъпи, но този път се начуркваше и пристъпите се увеличаваха по два на ден.
След втората нощ му дадах диазипам от 10мг пак по лекарско предписание на същата ветеринарка. Беше задъхан, много развълнуван с червени клепачи и стоеше много време на едно място и премигваше, но това е типично според мен за Бултериера. Цяла нощ не заспа и постоянно търсеше нещо и дори се опитваше да разпознае мен(нешироки зеници, изпито лице и щурав поглед).

д-р3
На третия ден трети лекар изписа доксециклин 100мг на 12часа и му биха 1-та инжекция предназолон, опитваше да прави пристъпи но само потреперваше. Състоянието му остана същото, обаче нетипично се изчурка вкъщи на пода снощи.

Последните три дни забелязах, че е с неадекватни мътни очи и щурав поглед вечер. През деня играе с топка и всичко си е наред.
Преместван е 2 пъти, заради смяна на жилищата. Преди това 4 години беше на едно място. Сега е на малко по-тъмно място с прозорец в дъното на моята стая.
Изпращам Ви всички изследвания, както и заключенията за диагнозата от лекуващите го лекари.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Генерализиран припадък: тонично-тетаничен (може да бъде силен или слаб). При силния припадък тоничната фаза настъпва, когато животното падне, загуби съзнание и крайниците му ригидно се изпънат. Дишането също спира (апнеа). Тази фаза продължава обикно- вено 10-30 секунди и след това започва тетаничната фаза. Тетаничните движения включват гребни движения на край-ниците и дъвкателни движения. Други симптоми, които могат да се появят по време и на двете фази, са разширяване на зениците, усилено слюноотделяне, уриниране и дефекация. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Правени са тестове за релихиоза само два отрицателно
тест за гана отрицателно

Благодаря Ви за вниманието!

С уважение,

Русален Михайлов

 

 

Заключенията на лекарите:

От изследванията на сърцето има данни за леко увеличен размер, но категорично няма данни за дилатативна кардиомиопатия. Препоръчвам да се направи рентгенова снимка (латерална и дорзовентрална проекция на гръден кош) и ЕКГ-тогава ще може да се постави диагноза на 100%. По мое мнение кучето няма сърдечен проблем. Относно пристъпите, може да се започне с един препарат против епилепсия, който е човешки, много е лек и няма проблем да се дава дори една година, после постепенно се спира. Това лекарство Дехидрин е силно отводняващо, не се дава повече от 5-6 дни.

Малко ми трудно да поставям диагноза и лечение от дистанция- казвам ви лекарството за епилепсия и ако имате възможност да направите и другите изследвания - ще е полезно. Лекарството се казва Депакин 500мг, да приема по 1 табл.на 12 часа.



Критерии за ранна диагноза на DCM на Европейската асоциацияна ветеринарните кардиолози. Над 6 точки е много вероятна субклинична проява:

Дилатация на левата камера в систола или диастола -3 т.

Увеличена сверичност - 3 т.

FS% под 25% - 3 т.

Ниско оценени критерии - 1 точка

Аритмия при боксери и добермани.

Атриални фибрилации.

EPSS > 7,7mm

PEP/LVET>0,4

FS%>25 < 30%

Уголемяване на лявото и или дясното предсърдие

При конкретния пациент има дилатация на лявата камера в систола и диастола - 3 т., FS% е 16,1 - 3т., EPSS е 10 mm . До тук са 7 т. , като аз не съм направил подробно изследване а само скринингово, но до тук от ЕАВК са категорични, че е много вероятно да се касае за DCM. Подробно изследване ще направя след няколко дни. Ренгенови снимки не съм направил, защото не са толкова диагностични в субклинични случаи, плюс това от тях може да се види единствено увеличен сърдечен индекс, но не да се постви точна диагноза такава се поставя с ехокардиография. Също трябва да преразгледате мнението си по отношение на дехидрина по някога се налага да се дава с леки корекции в продължение на месеци, дори години.

 

Втори ветеринар(не съм го лекувал по неговите предписания. Изпращам го само като мнение.), видял изследванията-Здравейте!
Рези лекарства не сам ги давал 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Доста лекари вече клонят към диагноза постваксинационна реакция. Питал съм и в чужбина и там казват, че е това.
Текила не е имал здравословни проблеми преди това и не е имал контакт с други кучета.
Сега пие фенобарбитал през 12 часа. Поддържа температура. Все още е без диагноза.

Диагнозите са постнати във фейсбук-Tequila Prince Fester.

Кой ще даде съвет?

#2 Потребителят е офлайн   Виктория Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 782
  • Регистрация: 22-December 07
  • Gender:Female
  • Location:Русе

Публикувано: 31 January 2012 - 10:56 AM

Никой ли от така уважаваните от нас Доктори няма да се включи по темата?
Само да прибавя,че Доктора бил ваксината я е поставил мускулно:(

#3 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 04 February 2012 - 05:52 PM

Възможно,е да е постваксинална реакция,както е възможно вашето куче,вече да е било болно по време на ваксинацията.За да се помогне със съвет във вашия случай,трябва да се изяснят някои неща:
1.Пълно неврологично изследване,извън или непосредствено след фазата на пристъпа.
2.Възраст,пол,предишни заболявания на кучето.
3.Подобни пристъпи при неговите родители,братя и сестри.
4.Пълно изследване на биохимичните показатели на кръвта,ДКК,ПКК.
5.Кардиограма и ехокардиография.
6.Изследване на мозъчната течност.
......има и доста други,които могат да са от полза........направете 24ч температурна крива с колко и как се променя температурата........разбира се мускулното приложение на ваксина не се препоръчва,но когато се е налагало съм прилагал ваксина венозно,без усложнения/важно е да се знае видът,фирмата,номера на ваксината,нейната годност и дали по време на ваксинацията температурата е била нормална/.........не ми се коментират глупавите лечения с антибиотици или Депакин.Засега фенобарбитала е вашия избор,при постваксинален
.енцефалит/постваксинална нервна форма на гана/,обикновенно пристъпите зачестяват,удължават се във времето и не са през равни интервали,тази картина/без температурата/ е характерна при идиопатична епилепсия.
Желая успех на булчето,стискам палци.

#4 Потребителят е офлайн   drjeliazkov Икона

  • drZH
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 834
  • Регистрация: 25-November 07
  • Gender:Male
  • Interests:Плуване, бойни изкуства, музика( свиря на ударни инструменти), кино, политика....

Публикувано: 05 February 2012 - 04:18 PM

Адмирации за Валпроевата киселина! Няма да навреди, само може да помогне. Недостатък на препарата е, че при кучета "зацепва" доста по-бавно и в доста по-високи дози, отколкото аналозите на GABA. (Валпроата просто активира глутаматдехидрогеназата и така индиректно променя съотношението Глутамат/ГАМК).
User's Signature

д-р Живко Д. Желязков, двм, специалист хирург
Център PROVIA ветеринарна хирургия
СТАРА ЗАГОРА

Лична страница

#5 Потребителят е офлайн   jockitch Икона

  • PALACHA
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1569
  • Регистрация: 21-August 07
  • Gender:Male
  • Location:DARK SECTOR
  • Interests:A.P.O.C.A.L.Y.P.T.O
  • Skype:

Публикувано: 05 February 2012 - 07:19 PM

Благодаря ти, Axel. От всички ветове, с които говорих, ти единствен изглежда говориш запознато и с полезно инфо. Изследванията наистина трябва да са така подробни, обаче никой тук не се хваща или не му идва на ум да ги прави. Включително се свързах с представители на компанията, която е произвела ваксината, Мериал. И те не казаха за подобни изслдвания-само за кръв за Гана и накрая не я напрявиха, тъй като в България е правена и е отрицателна. Текила е на 4 години и половина, мажко куче и преди не е боледувал, освен от пробелми с очите-конюнктивит. Изследване на сърцето също е правено-показа леко уголемяване на едната камера на сърцето, обаче не е това. Останалите не знам дали някой ще се наеме. За температурата дори няма да коментирам-наскоро беше вдигнал температура и ветеринарят каза, че е добре. Видът на ваксината е обща годишна ваксина, №L370508, годна до 15.11.2012, не знам за температурата.
Абсолютно само фенобарбиталът помогна засега. Засега и диагноза най-вероятно-идиопатична епилепсия.
Тъй като единствено ти отговаряшкато хората от ветовете, знаеш ли кой и къде може да се направи изследване за съвпадение на генома на вируса в мозъка и този във ваксината, за да се потвърди или да се отхвърли тезата за постваскинационна реакция. Ликфорът вече отпадал.

#6 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 07 February 2012 - 09:07 PM

Разбирам,болката и яростта,която изпитваш...........................,но аз лично не знам дали е възможно сега,ако приемем,че ваксиналния вирус се размножава в т.нар. глиеви клетки на мозъка, без да предизвиква цялостна клинична изява,поради наличие на антитела в кръвта/,които пък за съжаление не могат да преминат през мозъчната бариера/ за да се култивира вирус трябва да се вземат клетки,които го съдържат,а не знам дали е възможно това приживе.......,а и това няма да има някакво решаващо значение при лечението.......
д-р Желязков,при условие че се касае за постваксинална,нервна форма на гана,обикновенно се развива демиелинизиращ енцефалит,характеризиращ се с нервни тикове и припадъци и тук Валпроевата киселина няма да помогне......

#7 Потребителят е офлайн   ketti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 49
  • Регистрация: 11-March 09
  • Gender:Female
  • Location:холандия
  • Interests:Мод: Редакция.
  • Skype:

Публикувано: 08 February 2012 - 12:44 PM

Aз минах през по4ти същата ситуация след инжекция за бяс.излезе 4е при нас е епилепсия ,която се разви за 2 месеца толкова много,4е припадъците станаха по 2 на седмица въпреки хап4етата които взимаше.....пожелавам ви да не е това и скоро да намерите то4ната диагноза.

#8 Потребителят е офлайн   д-р Коджабашев Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 630
  • Регистрация: 19-April 06

Публикувано: 08 February 2012 - 02:20 PM

Не разбрах до тук колко време след ваксината са се появили нервни признаци. Също не разбрах дали преди това кучето е било ваксинирано и кога.
Наистина, описан е постваксинален менингоенцефалит http://www.ivis.org/...aund27/ivis.pdf , но той засяга млади кучета. Според мен подобно изключително рядко нещо може да се подозира, само ако се отхвърлят по-честите причини за гърчове при кучета. А те никак не са малко. За тази възраст най-честите /но не само те/ причини
за гърчове са: Първична епилепсия /най-много вероятна/, електролитни нарушения, чернодробни заболявания, бъбречни, ендокринни, възпалителни неинфекциозни заболявания , инфекции от всякъкав тип, токсини, травми, съдови заболявания и т.н.
Дори и причината да е вирусът на гана, това още не значи, че това е ваксиналния вирус. Аз лично съм ваксинирал хиляди кучета с ваксини Мериал, много кучета с тази серия ваксина и такива проблеми няма. За сметка на това съм виждал много много кучета с нервни признаци след гана. Всички те са били неваксинирани или отдавна ваксинирани........

Лекарствата, използвани с успех за противогърчово третиране на кучета не са много. Валпроева киселина не е сред тях.

#9 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 08 February 2012 - 09:59 PM

Също работя от години с тази ваксина и не съм имал проблеми.Съгласен с д-р Коджабашев,даже вчера търсих точно този линк,който е публикувал,за което му благодаря.

#10 Потребителят е офлайн   jockitch Икона

  • PALACHA
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1569
  • Регистрация: 21-August 07
  • Gender:Male
  • Location:DARK SECTOR
  • Interests:A.P.O.C.A.L.Y.P.T.O
  • Skype:

Публикувано: 09 February 2012 - 08:47 PM

Благодаря ви за заинтересоваността и това, че сте търсили подробности около проблема на Текила. Кучето всяка година е ваксинирано. На3-тата седмица след ваксинацията започна да се схваща. На 4-тата направи пристъп. При последните изследвания за Токсоплазмоза, резултатът беше 88% положителен.

#11 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 11 February 2012 - 05:42 PM

Опитайте се моля, да ми опишете точно гърчовете, както и поведението преди и след тях. Още един въпрос-повтаряли ли сте третирането с преднизолон?
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#12 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 11 February 2012 - 09:08 PM

ТУк можете да ги видите (видеото го има на страницата, дадена в първия пост).
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#13 Потребителят е офлайн   jockitch Икона

  • PALACHA
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1569
  • Регистрация: 21-August 07
  • Gender:Male
  • Location:DARK SECTOR
  • Interests:A.P.O.C.A.L.Y.P.T.O
  • Skype:

Публикувано: 12 February 2012 - 05:16 PM

Само веднъж му е даван предназолон-докато го лекуваха за енцефалит. След лечението направи най-големия гърч.

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни