Dog.bg Форуми : Проблеми с Аляски маламут

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (12 Страници) +
  • « Първа
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Проблеми с Аляски маламут Доминантност, възпитание, обучение - въпроси и съвети

#181 Потребителят е офлайн   owl Икона

  • Adopt! - Don't buy!
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 610
  • Регистрация: 13-January 12
  • Gender:Not Telling
  • Skype:

Публикувано: 07 November 2013 - 10:18 AM

Показване на мнениетоPr07o7yp3, в 06 November 2013 - 08:53 PM, написа:

Ясно, само че започнах сериозно да се притеснявам.
Изчетох сума ти теми из интернет относно този въпрос с доминантността, уж спазвам абсолютно всичко, поне така си мисля, но въпреки всичко кучето ми се държи така, че все едно то командва.
Сега е малка, но като порасне и не се оправи тогава вече не знам...
Освен, че трябва да сте "лидер" трябва да изградите здраво доверие помежду си. Правила също, няма нищо лошо в правилата.


Вече знаете, че имате по-опърничаво куче, така, че опитайте се да не я поставяте в ситуации в които да показва "лошата" си страна. Правете така, че да има възможност да се представи в добра светлина и награждавайте това.

Подбирайте си компанията, не се стремете да постигнете идеално поведение с всички кучета с които се срещате, това няма как да стане сега и веднага. Една подходяща компания от кучета ще създаде за нея среда в която да може да попива положителното и да свикне с определено поведение. И при хората е така, човек поставен в определена среда за дълго малко или много придобива сътветните навици.

Ако искате да я накарате да пуска/да не яде неща/да не прави неща, трябва да й предложите добра алтернатива.







User's Signature

Качена снимка


Качена снимка

#182 Потребителят е офлайн   Pr07o7yp3 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 204
  • Регистрация: 09-December 12
  • Gender:Male

Публикувано: 07 November 2013 - 12:06 PM

Благодаря Ви за съветите.

owl, проблемът с взимането на неща от земята не ми е толкова сериозен. Пък и като лапне някое найлонче, като и викна "пускай" и го оставя, е не с всичко работи, примерно ако си намери някое сочно и прясно изпражнение нищо не помага.
Знае, че не трябва, защото ме гледа едно такова гузно, но въпреки това в повечето случаи го изяжда.

Поне това с крака ще знам, че не трябва да и позволявам да го прави, аз принципно не и позволявах, тя доста пъти се опитва, но просто вчера реших да видя какво иска и като започна да ги прави тези неща и се стреснах. :D

В момента ме слуша и се държи прилично само, когато ще я храня. Научил съм я докато не и кажа да яде да стои и чака, но веднага след като се нахрани се започва със старите изпълнения. Започва да ме лае, да скача по мен, да ме хапе (е то това най-вероятно от игра, защото не ме хапе много силно) и да се опитва ми се "качи".

BTW: Вчера забравих, но днес ще взема малко гранулки докато се разкарваме, защото ми писна да ме излага пред хората. :D

#183 Потребителят е офлайн   owl Икона

  • Adopt! - Don't buy!
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 610
  • Регистрация: 13-January 12
  • Gender:Not Telling
  • Skype:

Публикувано: 07 November 2013 - 12:33 PM

Някои от нещата са ми доста познати...

Моята също похапва лайна, вече рядко, но се случва. Носете лакомства, но такива на които няма да устои.

Пример: На връщане по маршрута ни за разходка има малко блато, когато разходката е била по-интензивна, тя е уморена, прегряла, жадна и най-естесвеното нещо е да иска да утоли жаждата и да се охлади. Наближаваме ние блатото и тя се насочва по пътечката към блатото, аз извиквам "място", тя се заковава и ме гледа, гледа мен, гледа блатото и накрая спринтира и цоп, излиза омърляна, но охладена и напита с вода и почва да ми се извинява и омилостивява извивайки врат и лягайки пред мен.

Моята грешка и решението: Вместо след като е излязла от блатото да й се карам и сърдя, ако аз носех вода в бутилка и й бях дала да пие и я бях поизкъпала за да се охлади тя нямаше да отиде в блатото.

Почти винаги има решение и те биха слушали, ако не се опитваме да издевателстваме над техните инстинкти.

Целта на този ми разказ беше, че начинът е ПРЕВЕНЦИЯ, не каране, не сърдене, не бой след като се е случило нещо, а да се работи върху това да се ибягват тези случки.


User's Signature

Качена снимка


Качена снимка

#184 Потребителят е офлайн   Annie Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 73
  • Регистрация: 05-March 13
  • Gender:Female
  • Location:Перник

Публикувано: 07 November 2013 - 01:26 PM

owl, може би при твоите кучета игнонирането не помага, но при мен именно това свърши най-добра работа. Опитах какво ли не, за да го накарам да мирне особено онези месеци 4-6-ти и ефект почти нямаше. После започнах да тествам всеки път, когато направи нещо, с което не съм съгласна излизах от стаята и го оставях сам. Много бързо схвана, че когато се държи по определени начини остава без компания и спря да зверее и да ме гризе и тем подобни.
Ако я игнорира 1-2 дни според мен ще се опитва да му привлече вниманието и да го омилостиви. Сигурна съм, че работи, защото съм се сърдила на Тимбър и той прекара целия ден в седене/лежане до мен без да гъкне. Въпроса е да се разсърдиш след като направи беля. Караш се и започваш да я игнорираш. Ако досажда - оставяш я сама. Ако вие - продължаваш да не й обръщаш внимание, докато не миряса. Когато прецениш прекратяваш наказанието, но в никакъв случай почти веднага след като си го наложил, защото съвсем ще те вземе за мезе.
User's Signature

Качена снимка

#185 Потребителят е офлайн   Sasha I Икона

  • Member
  • PipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 20
  • Регистрация: 19-December 12
  • Gender:Female
  • Location:Sofia
  • Interests:Art, design, travelling, sports

Публикувано: 07 November 2013 - 05:53 PM

От моя опит мога да кажа, че тактиката с игнорирането на кучето, след като е направило беля, работи на 100%, защото игнорирането и изгонването на един член на глутницата от нея е най-голямото наказание за него.
Но много е важно също както каза owl превенцията, това да спреш кучето да прави белята на момента. При кучетата всичко се случва на момента, а не след 10 минути или 1 ден.
Общо взето както при тях всичко е инстинкт, така на теб трябва да ти стане инстинкт да реагираш веднага на ситуацията.
User's Signature

The great moments are not those fleeting seconds of glory most people mistake them for, but rather, they are all the days and years of work invested when there is no guarantee of success or that there will ever be a reward.

#186 Потребителят е офлайн   isi_ar4i Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 961
  • Регистрация: 27-August 10
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:кучето ми, планинатаааа, ски, фотография, филми.......

Публикувано: 07 November 2013 - 08:29 PM

абсолютно смятам, че игнорирането помага. Аз така се държа с Арчи, когато се прибера и намера нещо разкъсано... да не говорим, че той дори ме чака пред вратата ( обикновено ме чака на леглото в спалнята), за да може да го полигавя, преди да видя, какво е сътворил, знаейки, че когато е направил беля, няма да има лигаване. При игнориране от моя страна известно време ( минути, преди да излезем за разходка), само едно повикване и веднага дотърча и се мазни, така че това помага!!!!!!
User's Signature

Качена снимка

#187 Потребителят е офлайн   Pr07o7yp3 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 204
  • Регистрация: 09-December 12
  • Gender:Male

Публикувано: 09 November 2013 - 11:24 AM

Отново благодаря за съветите ви.

Аз в момента правя следното. Като тръгне да ме хапе или да ми се качва и викам "НЕ" и я свалям на земята. В смисъл натискам я на земята докато се успокои. По този начин се опитвам да и покажа кой е по-силния.
Смятате ли, че това изобщо помага?

#188 Потребителят е офлайн   isi_ar4i Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 961
  • Регистрация: 27-August 10
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:кучето ми, планинатаааа, ски, фотография, филми.......

Публикувано: 09 November 2013 - 12:43 PM

да.
Като цяло кучето трябва да е под човека и в буквалния смисъл. Затова не е хубаво да спи на леглото, а на земята. Ти си водача- ти седиш по-високо. Затова не трябва да се катери по теб- катери се, защото иска да е над теб. И в този дух, трябва да ги държим по-долу от нас.
Това с натисканетоо и аз го прилагах едно време и за мен върши работа. Аз заставах над него и го натисках в земята, разбира се не докато се размаже :db_046:, но просто да усети, кой контролира ситуацията и така докато спре да ми ръмжи!!!!!!! То е ясно, че те са по-силни от нас и в такава ситуация само да решат, ще обърнат ролите, но явно все пак и при тях има нещо генетично заложено да слушат :) и да се подчиняват :af_089::af_089::af_089:.
Вече се издигнахме във взаимоотношенията и почти не се налага ( дори не помня кога за последно) да го натискам за земята. Сега дори с повечето кучета се разминаваме спокойно по тротоара. Понякога само му хващам муцуната и я вдигам към мен, за да се срещнат погледите ни. Това особено го мразят според мен, но действа, точно защото го мразят и гледат да не се стига го този момент :)
User's Signature

Качена снимка

#189 Потребителят е офлайн   Pr07o7yp3 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 204
  • Регистрация: 09-December 12
  • Gender:Male

Публикувано: 11 December 2013 - 01:58 PM

Здравейте отново,
вече мина 1 месец от както писах в темата и аз все още се чудя, аз ли някъде греша или кучето ми е прекалено доминантно.

Като цяло вече определено сме по-добре с разходките. Ръмженията са сведени до минимум и като, започне да ми се кара, само с едно "НЕ" и в повечето случаи спира.

Мислех, си че вече всичко е под контрол, но явно не е. Примерно днес, пуснах я малко на двора да потърчи из снега. Направи няколко бързи обиколки и като я викнах и понечих да я погаля започна едно ръмжене и хапане.
Викам и НЕ, карам и се, а това като цяло сякаш още повече я ядосваше. Мушеше ми се в краката и лаеше, и от време на време ми се качваше на крака и започваше да се клати. Аз разбира се я бутах и и се карах, а тя продължаваше отново със същите си неща.

Да не говорим, че от известно време си пази колибката. От вече може би месец е долу на двора, направили сме и местенце, където да спи, тя много си го хареса.
Всяка вечер като я храня правя този тест и тя всяка вечер не пропуска да ми изръмжи. Какво имам в предвид. Влиза си в колибката и ако понеча да бръкна и да я погаля, започва да ръмжи и понечва да ме хапе. Захапва ми ръката, не стиска, но го прави така, че сякаш отбранява нещо, в случая колибката си.

Не знам вече, когато излизаме винаги гледам да излизам първи през вратата и да минавам първи през тесни пространства и други врати.
Никога не се държа прекалено глезено с нея, даже напротив, опитвам се да бъда възможно по-строг към нея.
Няма как да спи на леглото ми, или да се храни първа, тъй като тя е долу на двора така, че тези неща отпадат. Вече почти смени всички зъбки, днес изпаднаха и кучешките, тъй като новите бяха вече поникнали донякъде, а старите още се крепеха.

Команди не изпълнява ако нямам гранули в мен или ако я изпълни го прави с много приканване от моя страна. Очаква, че всеки път щом и съм и дал някаква команда, трябва да получи награда при изпълняването и.

Имам чувството, че с външни хора се държи много по-добре отколкото с мене или дори сестра ми. Само като някои непознат започне да и говори гальовно и тя направо се разтапя, започва да препикава, ляга по гръб и т.н, а с мен е коренно различно.
Между другото това е и другия проблем, не желая кучето ми да бъде агресивно и да хапе наред, но искам като някои я закачи да запази хладнокръвие, а не да се разтопи в краката му.

#190 Потребителят е офлайн   ElenaA Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 262
  • Регистрация: 14-March 13
  • Gender:Female
  • Location:Варна

Публикувано: 11 December 2013 - 09:37 PM

Цитат

Никога не се държа прекалено глезено с нея, даже напротив, опитвам се да бъда възможно по-строг към нея.


Taзи част никога не съм я разбирала - ти войник ли искаш или куче? И аз в началото започнах така и какво - по едно време само дето не строявах всички у дома да козируват... зарежи и се дръж нормално с кучето, радвай му се, гали го, глези го. А кучето е още малко, нормално е да хапе, купи му пресовани кокали да гризе тях, не ръцете - това не е агресия.

#191 Потребителят е офлайн   ves Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 391
  • Регистрация: 18-June 10
  • Gender:Female
  • Location:Варна

Публикувано: 12 December 2013 - 09:48 AM

На мен това с хапането, карането на крака и скачането около теб и между краката ти си ми звучи на съвсем обикновена маламутска покана за игра. Рая го прави почти на всяка разходка. Естествено не стиска със зъбите. Ако твоето куче е по-грубовато може да ти се стори като агресия. Тя просто те кани да бягате заедно на двора. А това че се глези на другите, но не и на теб ми се струва съвсем нормално отношение на господар и подчинен. Аз също съм го забелязала и то според мен се дължи на по-строгото ти отношение към нея. За мен това значи, че тя осъзнава че лигавните не минават при теб и затова не ги прави. Ако искаш такова отношение е трябвало да си вземеш котка :). Явно кучето ти има енергия и нужда от компания за игра. Ако я пуснеш с друго куче и си бягат заедно предполагам не те закача така.
User's Signature

Качена снимка

#192 Потребителят е офлайн   Pr07o7yp3 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 204
  • Регистрация: 09-December 12
  • Gender:Male

Публикувано: 12 December 2013 - 05:19 PM

Като си взема новия телефон ще направя 1 клипче, за да видите държанието ѝ и да ми кажете дали е заради възрастта, в което аз силно се надявам.

Ето примерно няколко днешни случки. Разкарвам я и минаваме по улица, по която има има много липи. И заради сезона има много от пъпчиците от липите по земята. Моята Хера обаче ги яде, а мене това ме дразни. Не знам дали е вредно за нея, мисля, че не е, но въпреки това и правя забележки.
И по едно време ми писна и започнах да я следя. Веднага щом се наведеше да изяде някоя пъпчица и дръпвах главата на горе. След 3-4 пъти обаче започна да ме лае и ръмжи.
Другото, има една улица, по която тя обича да тича. Реших днес да потичаме и като тръгнах да бягам, тя започна да застава пред мене и да ме ръмжи, все едно ми казваше "аз дала ли съм ти да бягаш".

Имам чувството, че тя все още се мисли за лидер.

#193 Потребителят е офлайн   Annie Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 73
  • Регистрация: 05-March 13
  • Gender:Female
  • Location:Перник

Публикувано: 12 December 2013 - 09:20 PM

Според мен прекаляваш. Как искаш да се чувства кучето като му се караш за всичко? Дразни те, че яде липи? Това е куче... нормално е да дъвка разни тревички, да си играе с пръчки и тем подобни. Моят постоянно подхвърля разни клонки от храсти. Как я забавляваш като сте на разходки? В крайна сметка не е ли целта да ви е добре и на двамата като сте заедно...

Цитат

Мислех, си че вече всичко е под контрол, но явно не е. Примерно днес, пуснах я малко на двора да потърчи из снега. Направи няколко бързи обиколки и като я викнах и понечих да я погаля започна едно ръмжене и хапане.
Викам и НЕ, карам и се, а това като цяло сякаш още повече я ядосваше.

Цитат

Реших днес да потичаме и като тръгнах да бягам, тя започна да застава пред мене и да ме ръмжи, все едно ми казваше "аз дала ли съм ти да бягаш".

Мисля, че това е опит за игра . Особено ако не прекарва достатъчно време в разходка и тичане е нормално да дивее. Тези кучета пращят от енергия. Ако е помислила, че искаш да я хванеш и да я прибереш, а не се е била наиграла, може и затова да е реагирала така.
User's Signature

Качена снимка

#194 Потребителят е офлайн   isi_ar4i Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 961
  • Регистрация: 27-August 10
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:кучето ми, планинатаааа, ски, фотография, филми.......

Публикувано: 15 December 2013 - 01:06 PM

и аз мисля, че е игра, когато си я пуснал да потича, а после си я викал и тя е ръмжала. Арчи като потича малко, особено в сняг, изпада в едно таков асъстояние, дет тича и ръмжи като болен от бяс, скача по теб, хапе ти ръката, катери се и т.н. Ние го оставяме да "изхвърли" таиз енергия от себе си и след минути се успокоява. Разбира се ако прекали, бързо е скастрен. Мисля че и при вас е нещо подобно.

Това с колибата също не мисля, че е някакъв проблем. Има кучета и кучета. Твоето е от тези, които си пази къщичката, освен това първо те предупреждава с ръмжене. Според мен просто уважете нейното право да си има свое местенце. Аз на моето му бъркам в устата по всякакви поводи (вкл. да вадя кокал), но не всяко куче дава, така че не го мисля за нещо ненормално.

Това че с друГИ хора се държи добре, както казваш....това е лигавото им поведение. Според мен един маламут, не може да се "разтопи" така пред стопанина си и пред хората, с които е денонощно, както пред чужди хора. И нашият го прави. Не забравяй, че те обичат да са център на вниманието и по всякакъв начин ще накарат хоратата да ги гледат и да им се радват :) Освен това ти не би се възхитил така, както чужди хора, защото му знаеш номерата, а те са жадни за внимание и нови подвизи :)
Любовта на маламута не се основава на лигнята им, а на уважение. Бъди сигурен, че слуша ли те и има ли респект към теб, значи те обича. Те си избират кой да слушат и кой не и обикновено случат един, двама човека и то тези с които живее, а не външни.
Според мен мнг добре усещат хорското възхищение "о колко е красив, колко е съвършен, истински вълк" и просто се възползват, МАНИПУЛИРАТ ГИ :) докато теб е по-трудно, не че не се опитва :)
User's Signature

Качена снимка

#195 Потребителят е офлайн   Pr07o7yp3 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 204
  • Регистрация: 09-December 12
  • Gender:Male

Публикувано: 15 December 2013 - 04:09 PM

Ами не знам, казаха ми, че не е добре че си пази къщичката от мене.
Даже ако се опитам да я изкарам насилствено докато е вътре става доооста агресивна.

Помня на времето, когато още беше вътре у нас, имаше едно място под една маса, и когато беше там правеше същите номера.


Нямам иначе проблеми да и бъркам в устата и да вадя разни неща, проблем за нея е когато се опитвам да я задължа да прави нещо, което не желае.

#196 Потребителят е офлайн   dimy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 496
  • Регистрация: 18-November 07
  • Gender:Male
  • Location:Самоков
  • Skype:

Публикувано: 15 December 2013 - 10:58 PM

Май си изпуснал урока дет трябва да знае ,че всичко е твое , и няма нейно !!!
Постарай се да го разбере , моя много добнре знае къде му е мястото .
User's Signature

Качена снимка

#197 Потребителят е офлайн   Pr07o7yp3 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 204
  • Регистрация: 09-December 12
  • Gender:Male

Публикувано: 16 December 2013 - 01:21 PM

Добре и как да и обясня тогава?
Както казах, тези номера с пазенето на територия го прави още от малка. Имаше едно място под една маса. И тогава и се карах като лае и хапе, правя го и сега.
Явно не подхождам правилно, за това би ли ми обяснил ти как го правиш, защото моята е невероятен инат?

Опитах с добро, опитах и с лошо, случвало се е дори и да я ударя като прекалява, но абсолютно нищо не помага.

#198 Потребителят е офлайн   kara11 Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 1
  • Регистрация: 29-December 13

Публикувано: 29 December 2013 - 09:43 PM

Здравейте, от 24 декември имам 3 месечно женско маламутче и имам малък проблем.Имам голям двор и пригодена къща за нея, но не искам да я връзвам за къщата, но като я оставя да си ходи свободно из двора тя идва и се залепя за врата и не мърда от там.Разбира се на мен ми става жал и я пускам вътре.Проблема е , че вътре е доста топло , защото имам малко дете на 1.5м а на ку4ето не му е добре и застава на плочките.Ако някой може да ме посъветва как да я накарам да си стой на двора ще съм му задължена.:)

#199 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 29 December 2013 - 10:44 PM

Като не я пускаш вътре :md_064:
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#200 Потребителят е офлайн   Annie Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 73
  • Регистрация: 05-March 13
  • Gender:Female
  • Location:Перник

Публикувано: 29 January 2014 - 11:20 AM

Да се похваля. Нашият господинчо най-после яде. Имахме около месец, в който хапваше по-малко от 1/4 от дажбата, която би трябвало. Окльоштавя и започна да се улежава. Държахме печено на метода слагаш купата, чакаш 10 мин. и я махаш и резултата не ни хареса. Решихме да сменяме храната. От Orijen минахме на Acana, после Taste Of The Wild... нямаше промяна. Пак хапване без апетит в много малка доза. И тогава "мама" се стегна и взе да готви :ab_041: Варя 1-2 пъти в седмицата воденички с макарони/ориз или скумрия със макарони/ориз, което му стига за няколко яденета. Тях си ги хапваше, обаче с гранулите промяна нямаше. И решихме да минем на по-нисък клас за тест... ВОАЛА!! Взехме Josera и се родихме. Вече от половин месец чака храната с нетърпение, изяжда си всичко и започна да понаедрява и да е игривчо-дивчо както преди. Много съм доволна от тази храна. Смяната на гранулата му понесе без никакви проблеми (разбира се плавно) и за моя радост готвеното също му понася добре. Та така... пак ядеммммм! :af_089:
User's Signature

Качена снимка

  • (12 Страници) +
  • « Първа
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни