Dog.bg Форуми : Проблеми с Аляски маламут

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (12 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Проблеми с Аляски маламут Доминантност, възпитание, обучение - въпроси и съвети

#1 Потребителят е офлайн   TaF Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 11
  • Регистрация: 23-February 12
  • Gender:Not Telling

Публикувано: 23 February 2012 - 08:24 PM

Здравейте, имам малък Аляски маламут (на 64 дена) . Имам няколко проблема от който единия е доста сериозен.

Ще започна с него, вярно е, че е малък и си чеше зъбите, но постоянно хапе не зависимо от това дали го закачаш или не. Хапе по ръцете или чехлите, когато му каже "НЕ" няма никаква реакция от негова страна, пробвал съм с различна интонация, не се получава пробвах с ляко поляпване по дупето с вестник пак не се получава хапе и хапе. Взех му кокалчета, топче дори и хека си прежалих, но си игра не повече от ден с тях и му стана без интересно, друго си е когато захапе мръвка(ръка, крак или каквото набара).

Втория промлем, който се появи наскоро е, че нарочи ли си някого вкъщи върви след него на всякъде. Когато решиш да влезеш в банята/тоалетната и затвориш вратата, той почва да скимица и драска по вратата. Когато излезеш от апартамента също скимица докато, не се отдаличиш и спре да те чува.

Проблем номер 3 нинаги намира нещо за дърпане/късане ... кабели, връвки, листа на цветя (майка ми се раздели с половината си цветя) и т.н. Този проблем ми пречи да му създам и някакви хигиенни навици. Купих му легло мъкне всичко което прибира в него, взех му капки и памперси Puppy Trainer, но вместо да ги използва той ги къса.

Последното не знам дали е проблем, но сутрин когато майка излезе за работа, а аз още спя той се качва да спи в нейното легло вместо да си легне в неговото.

До сега мога да се похваля само с 1 малък прогрес, благодарение на сестра ми и 100-150 грама бисквити, той вече сяда при команда(но нали си е инато магаре понякога не го прави).

Знам, че има подобни теми, но реших да пусна моя собствена, за да мога отчасти да ви запозная с моето зверче: Демон :)

#2 Потребителят е офлайн   Flawless Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2473
  • Регистрация: 14-March 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 23 February 2012 - 11:00 PM

Това не са проблеми, а част от порастването! те са социални животни, искат компания и внимание . . .
User's Signature

Качена снимка

#3 Потребителят е офлайн   Arolski9111 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 259
  • Регистрация: 17-June 11
  • Gender:Male
  • Interests:+359878787912
    arolski911@gmail.com

Публикувано: 23 February 2012 - 11:07 PM

Здравейте !

Ще започна директно по вашите проблеми. Казвате, че ви хапе, и когато кажете НЕ, не помага, чудите се защо - въпроса е дали знае какво значи думата НЕ. Защото ако той не знае какво значи тази дума, съответно няма как той да се съобрази с това, което искате от него !
След като ви хапе, аз не прочетох от горе описаните неща, ответна реакция от ваша страна, с която да покажете на кучето, че неговото поведение е нежелателно. Ето примерен вариант как бихте могли да покажете на кученцето си да не ви хапе --- http://www.youtube.c...h?v=xR2G0RohYGE

За да разрешите проблемите си разберете, че трябва да покажете на кученцето си какво искате от него ! Разберете, че е нормална реакция на кученцето да търси вашата компания, да иска да е с вас, да ви търси и да ви следва, но, когато искате да отидете до банята, или където и да е и искате вашето кученце да стой на определено място, покажете му го. Когато то почне да ви следва, го връщате на неговото място, без да му се карате, без да повишавате тон, всичко трябва да бъде много спокойно, и когато го върнете на неговото място - му кажете, стой тук, или на място, или някаква команда която то да научи и да знае, какво значи тя.

След това, разберете, че е нормално кученцето ви да прави бели. Да изяде тапетите, кабел, чехла, въобще каквото се сетите. То няма как да знае, че този кабел е HDMI кабел и струва 80лв ( примерно ). То няма как да знае, че тези чехли са ви любимите, подарък от някой и имат сантиментална стойност. То си търси забавление, има не изразходена енергия, и трябва да я изразходи по някакъв начин. А за едно малко кученце, играта е начин то да се забавлява и да усвободи излишната енергия. Затова, когато излезете на разходка, стремете се да доставите достатъчно игра на вашето мъниче.Да му доставите достатъчно умствени упръжнения ( те са много важни и не бива да се забравят ) с една дума изкарайте му душата, за да може да стой спокойно у дома Ви !

А относно качването на леглото е лично ваш избор дали да му позволявате подобно поведение. Ако на вас ви пречи, покажете му го. Покаже те му, че това не е неговото място, и го занесете на неговото място. Но имайте едно на ум - каквото не се позволява, на голямо куче, не се позволява и на малко ! Защо - защото то сега е на 64 дни, но ще порасне и ако вие сте решили, че ще го оставите да се качва на леглото, когато порастне може да ви създава грижи и неприятни емоций, затова много добре помислете над това.

Надявам се да съм бил полезен с нещо, и се надявам да имате само положителни емоций с вашият домашен любимец :smile:
Поздрави и Ви желая успех :rc_036:
User's Signature

Асен Аролски треньор на кучета
и
техните собственици

Качена снимка

#4 Потребителят е офлайн   Letty Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1243
  • Регистрация: 27-May 08
  • Gender:Female
  • Location:Бяла Слатина -- > Варна

Публикувано: 23 February 2012 - 11:08 PM

Така...по първия въпрос: ще хапе още няколко месеца, след което сам ще отвикне. Недейте да му давате всички играчки наведнъж. Дайде му днес една играчка, а другите ги скрийте, като видите, че му омръзва (няма значение дали ще е същия ден или на следващия), приберете старата и дайте нова - гарантирано занимание поне 1 час. Като тръгне да ви хапе ръцете, казвате НЕ!, отдръпвате си ръката и му слагате някаква играчка в устата или гледате да му привлечете вниманието е нещо друго. Изморявайте го много, и когато е така да се каже "без сили" , тогава го милвайте, така ще разбере, че може да е хубаво и без да ви хапе.
По втория въпрос: пак казвам - бебе е. Ходи му се навсякъде и със всекиго. Нормално е да плаче, все пак е на 64 дни, и тепърва е свикнало с вас, а вие в един момент го изоставяте - било то с влизане в банята или с излизане от апартамента. Правете му забележка. Като влизате в банята и то започне да драска по вратата - отворете, скарайте се, кажете НЕ или ТИХО и пак затворете вратата. Дори да замълчи за 30 сек. - напредък е, похвалете го и му дайте лакомство. Правете това упражнение поне веднъж дневно.
Трети въпрос: и пак - бебе е! :)) Карайте се, ограничавайте му достъпа до разни "опасни" места, вдигнете цветята нависоко, както и кабелите. Хубаво, че не си е разкъсал леглото, ама ми мъкне разни работи там, което означава, че го има като за свое и знае, че там е неговото място.
И последно четвърто: когато майка ви излезе, просто затворете вратата - така няма да се качва на нейното легло. Хубаво е кучето да си има собствено място - да кажем коридора. Там, където му стои леглото, купичките, играчките и да му се ограничава посещението като за начало в другите стаи, когато ви няма. Когато сте си вкъщи може да се разхождате заедно из апартамента, да го следите какво ще понечи да прави (било то да отмъкне чехъл, да се приближи със 'зли" мисли :))) към саксията) и тогава да го хванете в крачка и да коригирате това поведение. Така с времето, ще осъзнае, че ако той го направи = вие се карате.
И последно - ако излизате навън, изморявайте го, за да е мирен и да спи повече вкъщи и да разбере, че навън е играта! Успех на вас и Демончо :) (дано се окаже Ангелчо)

П.С. С Arolski9111 сме писали заедно :)
User's Signature

Качена снимка

Качена снимка

15.03.1997 - 10.12.2011 - R.I.P. Rino! Always in my heart...

#5 Потребителят е офлайн   TaF Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 11
  • Регистрация: 23-February 12
  • Gender:Not Telling

Публикувано: 24 February 2012 - 07:50 AM

Благодаря ви много, за отговорите. Притесних се, защото на места пише, че ставали много своенравни и реших да пиша. Иначе все още не излизаме навън, за сега сме вкъщи. Играта си я знаем, но за нуждите не иска и да чуе за puppy trainer-а и бягаме постоянно с четката из къщи. След 3-та ваксина вече ще излизем да си вземем един друг силите :)

Още веднъж, благодаря! :)

#6 Потребителят е офлайн   isi_ar4i Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 961
  • Регистрация: 27-August 10
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:кучето ми, планинатаааа, ски, фотография, филми.......

Публикувано: 24 February 2012 - 09:24 AM

TaF, искам да те питам, ти прочете ли нещо за породата и за възпитанието на малкото куче, преди да си вземеш такова? Защото според мен не си. Ето няколко теми
1
2
3
4

Това е много своенравна порода, която от първия до последния ден се възпитава. Прочети материалите и прочети темите в Аляския маламут, защото там ще придобиеш най-добра представа за това, което те очаква.
Пожелавам ти само по-горе описаните "проблеми" да имате като проблеми и разбира се да ги изгладите :)
А в темата на Аляския маламут може да разкажеш нещо повече за мъника, откъде е и т.н да не спамя повече :)
User's Signature

Качена снимка

#7 Потребителят е офлайн   TaF Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 11
  • Регистрация: 23-February 12
  • Gender:Not Telling

Публикувано: 25 February 2012 - 01:31 PM

Естествено, преди да го взема поизметох няколко статии за темата, защото предното ми куче беше пудел. Сега през последните дни взех да чета и този форум и малко по-малко се опитвам да го ограмотя. Признавам си не е толкова лесно колкото си мислех в началото :D

Иначе, някой ден ще по разкажа малко да моето диване, за сега съм споделил само няколко снимки:)

#8 Потребителят е офлайн   isi_ar4i Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 961
  • Регистрация: 27-August 10
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:кучето ми, планинатаааа, ски, фотография, филми.......

Публикувано: 25 February 2012 - 06:59 PM

прекрасно е, че си гледал пудел. Мисля, че в класацията за 10-те най-умни кучета са сред първите, а в тази за интелигентсност пък маламутите са напред :).
За съжаление нямам линк към една от класациите, където маламутът е доста назад. Тя се отнася за запомняне и изпълнение на команди по броя на повтарянията. Маламутът беше за над 50 повтаряния :(.

Мисълта ми е, че те са доста своенравни същества и понякога чуват и разбират, но не желаят да го изпълнят. Винаги със собствено мнение, не просто "роботи" да изпълняват сляпо всичко, което им кажем, затова и ти е трудно, щом пък си гледал и пудел :)
Но не се отказвай, трябва да си мнг упорит. Само да усетят, че си слаб ( физически и психически) и ще се възползват.

Моя примерно с едно дете се държеше мнг гадно :(. Усети го веднага, че е малко и слабо физически, а също и че детето мнг го хареса и издебваше момента, когато детето е само, за да скача по него, съответно почти го събаряше. Също му джафкаше, за да му даде топката и го плашеше, но това го забавляваше :(. Накрая изгуби интерес от него и го подминаваше като пътен знак с едно такова пренебрежение... едни такива погледи му хвърляше, когато то искаше да го погали.....добре че хлапето не разбира. Не проявяваше агресия или нещо подобно, а страхотно неуважение и пренебрежение.

Затова трябва да се стремите да ви уважава, не с бой и мускули, а с думи :)
User's Signature

Качена снимка

#9 Потребителят е офлайн   dimy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 496
  • Регистрация: 18-November 07
  • Gender:Male
  • Location:Самоков
  • Skype:

Публикувано: 25 February 2012 - 09:00 PM

Сега ще скочат някой , ма от няколко первания през муцуната с рака няма да му стане нищо :ea_103: , когато следващият път те захапе по раката го перни с нея по муцуната кажи му не и му направи жест с пръст .
След това като му подадеш рака да те хапе му давай само леко да хапе , ако стисне кажи ох и пак го перни .

Аз основно моя съм го възпитавал така с первания през муцуната и силни блъскания настрани и натискания надолу ,за да знае от малък кой командва и кой е по-силен
User's Signature

Качена снимка

#10 Потребителят е офлайн   deedeto Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 52
  • Регистрация: 26-March 12
  • Gender:Male
  • Location:софия-бургас

Публикувано: 26 March 2012 - 05:54 PM

здравейте от 6 дни си имам и аз аляски маламут на 3 месеца много четох за възпитанието му но въпреки всичко е много трудно понякога имам чуството че ще ме побарка.
искам да си призная нещо един ден много ме ядоса и го ударих по муцуната- аз сам жена т.е. не беше никак силно но го затворих и в банята за 40 мин. той много виеше но накрая спря и аз го пуснах и не му обращах внимание така от следващия ден много ме слуша много рядко прави нещо което не му е разрешено даже се научи да пишка и ака на терасата- още не го изкарвам липсва ни 3 ваксина.
проблема е че се чувствам много виновно - много ли сам сгрешила и ще имам ли проблем по-нататък заради това
много благодаря предварително

#11 Потребителят е офлайн   peter_angelov Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 123
  • Регистрация: 03-March 12

Публикувано: 27 March 2012 - 02:43 AM

Трябва да му покажеш, че ти си шефа. Едно пошляпване е здравословно за ината им. Моето разбира всичко и ако не му се карам ще си прави к'вото си иска. А и са пълни с номера. Използват, че са мн сладки и злаупотребява. Аз като му се карам ходи при моята, че тя го лигави ...

#12 Потребителят е офлайн   deedeto Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 52
  • Регистрация: 26-March 12
  • Gender:Male
  • Location:софия-бургас

Публикувано: 27 March 2012 - 08:30 AM

много благодаря за отговора сега сам малко по спокойна че мои познати тук като разбраха много ме кориха и аз много се притесних но наистина смятам че това беше правилното решение защото от тогава наистина е много по подчинителен - когато чуе да си сменя тона ме гледа в очите и внимава повече
оххх така като чуеш от човек гледащ маламут е друго мерси пак :)
ааа и ние сме така по точно обратно - аз сам възпитателката а приятеля ми го лигави :)

#13 Потребителят е офлайн   Finwe Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 971
  • Регистрация: 14-September 06

Публикувано: 27 March 2012 - 04:41 PM

Най-голямото наказание за маламута е игнорирането - когато го игнорираш, се опитва да ти се хареса и слуша много, изпълнява команди. Пошляпването е здравословно, стига да е на точното място и навреме, и не трябва да се прекалява, защото те помнят кой ги е удрил и се страхуват, но не уважават. Също много помага "НЕ" (строго, отсечено, като шамар, но не с висок истеричен тон, а със страшен нисък и спокоен глас). Това са най-хитрите и най-умните кучета, които съм срещала, и са толкова упорити, че са способни да те изкарат извън кожата, а те остават спокойни и хладнокръвни в белите, които правят. Именно игнорирането и спокойствието и упоритостта на стопанина е спасението и доказателството за тях кой е шефа.
User's Signature

Щом Бог е създал глупака, значи има нужда от него

#14 Потребителят е офлайн   deedeto Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 52
  • Регистрация: 26-March 12
  • Gender:Male
  • Location:софия-бургас

Публикувано: 27 March 2012 - 05:31 PM

това с игнорирането го открих онзи ден много се ядосва и сарди когато не му обарна внимание драскаме гледаме даже вечерта след като го наказах в банята(онази вечер когато ме побарка) след това легна в краката ми видя че не му обращам внимание и отиде сам в банята е легна там до вратата и чакаше да отида беше много сладак едвам издаржах да не отида но не му показах че сам се отсардила до сутринта. и като се събудихме беше голяма любов и радост
сега от време на време пак се инати например да се качва на леглото-аз не му давам, да му дам нещо от масата когато вечеряме- не искам да го уча така, искам да си яде само от купичката и за ей такива неща още се инати но както казваш като снижа гласа и започна да казвам не и да го бутам почва да се сарди и след малко се отказва.
с две думи голямо приключение е
имам още малко въпроси и се надявам да не нахалствам но ще съм благодарня за помоща
1.нормално ли от време на време когато спи например като го пипнем с приятеля ми той започва да ръмжи много странно и като спрем се успокоява случвало ни се е няколко пъти
2. когато го изкарам за първи път да отидем ли веднага при другите кучета в квартала или не
Благодаря предварително :)

#15 Потребителят е офлайн   Finwe Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 971
  • Регистрация: 14-September 06

Публикувано: 27 March 2012 - 07:32 PM

Показване на мнениетоdeedeto, в 27 March 2012 - 03:31 PM, написа:

с две думи голямо приключение е
имам още малко въпроси и се надявам да не нахалствам но ще съм благодарня за помоща
1.нормално ли от време на време когато спи например като го пипнем с приятеля ми той започва да ръмжи много странно и като спрем се успокоява случвало ни се е няколко пъти
2. когато го изкарам за първи път да отидем ли веднага при другите кучета в квартала или не
Благодаря предварително :)


Животът ви оттук нататък ще бъде едно непрекъснато приключение, с маламутите скука няма, и бели коси могат да ви докарат.
На въпросите ви:
1/ Не е нормално да ви ръмжи докато го галите, но се случва - когато маламутът е с доминантен характер, за съжаление това се предава наследствено и не е никак хубава черта. Спасението е: да си извоювате истинско лидерско място, защото явно той не ви счита за водачи на глутницата. Как става това: има много съвети тук във форума и в Интернет, но накратко: никога да не яде преди или когато вие се храните, а след като вие сте се нахранили, не му давайте когато вие ядете нещо, дори и да ви гледа с най-жалния поглед, трябва да започва да се храни само когато сте му дали команда - а не още докато слагате чинията; никога не отклонявайте първи погледа си ако се гледате с него право в очите - той трябва да обърне погледа си; никога не му давайте да минава преди вас през врати, тесни пространства, стълби - а да ви изчаква и да не се бута във вас; когато върви на повод, никога да не е пред вас - а или до коляното ви, или зад вас... има и още, но това са основните
2/ за запознанството с други кучета - винаги е добре кучето да се среща с много свои събратя, така се социализира и свиква с присъствието на други кучета. Колкото повече го извеждате сред хора и кучета, толкова по-добре. Хубаво е обаче да му подбирате компанията особено докато е малък и характера му се изгражда (а малките кучета копират от по-възрастните) да не се среща с агресивни екземпляри, а такива, които да го научат да си играе без да се бие.
User's Signature

Щом Бог е създал глупака, значи има нужда от него

#16 Потребителят е офлайн   deedeto Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 52
  • Регистрация: 26-March 12
  • Gender:Male
  • Location:софия-бургас

Публикувано: 27 March 2012 - 08:22 PM

хммм това за яденето май съм посбъркала защото му даваме да яде преди нас и тогава ние, но от утре ще го променим иначе никога не му даваме да яде докато се храним и го гледам винаги в очите докаъо той не си обърне погледа но това със храненето по команда много трудно ще стане защото той е като невидял като усети че ще му давам гранули как да се справя с това да го държа ли в началото или?
другото което е той доста се бута в краката ни но това не е ли нормално на 3 месеца е, това не се ли променя и обучава като поотрасне
до скоро:)

#17 Потребителят е офлайн   Finwe Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 971
  • Регистрация: 14-September 06

Публикувано: 27 March 2012 - 09:13 PM

Показване на мнениетоdeedeto, в 27 March 2012 - 06:22 PM, написа:

хммм това за яденето май съм посбъркала защото му даваме да яде преди нас и тогава ние, но от утре ще го променим иначе никога не му даваме да яде докато се храним и го гледам винаги в очите докаъо той не си обърне погледа но това със храненето по команда много трудно ще стане защото той е като невидял като усети че ще му давам гранули как да се справя с това да го държа ли в началото или?
другото което е той доста се бута в краката ни но това не е ли нормално на 3 месеца е, това не се ли променя и обучава като поотрасне
до скоро:)


За да го научиш да започва да яде по команда, първо трябва да знае командата "седни" (тя се учи лесно, намери в интернет) - после вземаш купата с храната и даваш команда "седни". Когато седне, и понечи да яде, буташ муцуната и казваш "не" - всеки път като посегне, буташ муцуната и казваш НЕ. Изглежда невъзможно, но почти всички малки кученца от втория-третия път схващат какво се иска от тях. И първо го караш да чака само няколко секунди, и казваш "ОК" (или "ЯЖ" - каквото си избереш). Никога не трябва да започва да яде без твоето разрешение.

За да не се бута в краката ти - ползвай своите крака да го спираш - когато се бута, ти го бутай с крак. Ако рече да мине покрай тебе през вратата, задържай с крак докато се върне малко назад и чака. и тогава тръгвай, не тръгвай, докато той не спира да се движи около теб. Ако н можеш с крак, хвани за нашийника и го дръпни назад. Въобще създавай си свой периметър постоянно, който той да не нарушава - една ръка разстояние. Няма нищо по-дразнещо от това кучето да се навира постоянно в теб.

Учи го на всякакви задържащи команди: Седни, Стой, Чакай, и т.н. важно е да се научи на търпение и да чака твоята команда. Ще разбереш колко е ценно това търпение, особено като порасне. Точно това е да можеш да го контролираш
User's Signature

Щом Бог е създал глупака, значи има нужда от него

#18 Потребителят е офлайн   deedeto Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 52
  • Регистрация: 26-March 12
  • Gender:Male
  • Location:софия-бургас

Публикувано: 27 March 2012 - 09:22 PM

той да сяда вече се научи това със храната трудно се получава за вода и някоя играчка чака да му кажа но храната там подуши ли я става страшен немирник
:)
ама много си права голямо приключение от 7 дни го имам а вече имам чувство че се възпитаваме от 1 година ихихих

#19 Потребителят е офлайн   Александър Стефанов Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 46
  • Регистрация: 11-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Sofia
  • Interests:Dogs, fishing

Публикувано: 28 March 2012 - 10:49 AM

Показване на мнениетоFinwe, в 27 March 2012 - 07:32 PM, написа:

Показване на мнениетоdeedeto, в 27 March 2012 - 03:31 PM, написа:

с две думи голямо приключение е
имам още малко въпроси и се надявам да не нахалствам но ще съм благодарня за помоща
1.нормално ли от време на време когато спи например като го пипнем с приятеля ми той започва да ръмжи много странно и като спрем се успокоява случвало ни се е няколко пъти
2. когато го изкарам за първи път да отидем ли веднага при другите кучета в квартала или не
Благодаря предварително :)


Животът ви оттук нататък ще бъде едно непрекъснато приключение, с маламутите скука няма, и бели коси могат да ви докарат.
На въпросите ви:
1/ Не е нормално да ви ръмжи докато го галите, но се случва - когато маламутът е с доминантен характер, за съжаление това се предава наследствено и не е никак хубава черта. Спасението е: да си извоювате истинско лидерско място, защото явно той не ви счита за водачи на глутницата. Как става това: има много съвети тук във форума и в Интернет, но накратко: никога да не яде преди или когато вие се храните, а след като вие сте се нахранили, не му давайте когато вие ядете нещо, дори и да ви гледа с най-жалния поглед, трябва да започва да се храни само когато сте му дали команда - а не още докато слагате чинията; никога не отклонявайте първи погледа си ако се гледате с него право в очите - той трябва да обърне погледа си; никога не му давайте да минава преди вас през врати, тесни пространства, стълби - а да ви изчаква и да не се бута във вас; когато върви на повод, никога да не е пред вас - а или до коляното ви, или зад вас... има и още, но това са основните
2/ за запознанството с други кучета - винаги е добре кучето да се среща с много свои събратя, така се социализира и свиква с присъствието на други кучета. Колкото повече го извеждате сред хора и кучета, толкова по-добре. Хубаво е обаче да му подбирате компанията особено докато е малък и характера му се изгражда (а малките кучета копират от по-възрастните) да не се среща с агресивни екземпляри, а такива, които да го научат да си играе без да се бие.


Здравейте,

Реших и аз да вметна няколко думи, неканен :db_046: , понеже срещах/м сродни проблеми.
Аз също имам маламут от скоро, казва се Гандалф, 3 месеца и от вчера го разхождам в квартала. Първоначално и аз се чудех как ще възприеме другите кучета и се оказа, че напразно съм се притеснявал. Сутринта се бяха събрали 5-6 кучета на голямата поляна до блока (със стопаните си ест), бяха пуснати и си играеха. Като видяха Ганди, всичките дойдоха :dog: :dog: :dog: да се запознаят, гътнаха го на земята и му беше доста трудно в началото, защото имаше и големи кучета. Преди това мислех, че може да стане проблем с по-големите, но веднага разбират, че е още бебе (16 кг вече - добро вълче в мечешко тяло) и са по-толерантни. Имаше и една маламутка Арда, голяма красавица. Тя много го хареса. И още нещо, само така ми беше спокойно, че няма да се затича нанякъде и го пуснах без каишка, просто цялото му внимание беше заето да си играе с другите. Надявам, се че тези ежедневни контакти ще изградят по-добър характер на кучето.

Днес сутринта се успахме, изпуснахме глутницата и се наложи да тичаме само двамата. Пак без каишка, но внимателно, по принцип му става интересно да тича след мен.

Надявам се да съм Ви успокоил, още повече след това, което Finwe пише по-горе.
User's Signature

...Beauty without Vanity,
Strength without Insolence,
Courage without Ferocity,
And all the Virtues of Man without his Vices...
.

Inscription on the Monument of a Newfoundland Dog by Lord Byron

#20 Потребителят е офлайн   Александър Стефанов Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 46
  • Регистрация: 11-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Sofia
  • Interests:Dogs, fishing

Публикувано: 28 March 2012 - 11:09 AM

Показване на мнениетоdeedeto, в 27 March 2012 - 09:22 PM, написа:

той да сяда вече се научи това със храната трудно се получава за вода и някоя играчка чака да му кажа но храната там подуши ли я става страшен немирник
:)
ама много си права голямо приключение от 7 дни го имам а вече имам чувство че се възпитаваме от 1 година ихихих


Нужно е доста време, търпение и награждаване (ядене) / ненаграждаване (неядене), за да може да започне да изпълнява всеки път. Като взехме Ганди, по отношение на храната, беше вълк. Докато яде не даваше да го докоснем, да не говорим да му бръкнеш в чинията, ръмжеше и даваше вид, че ще те захапе (не го направи). Сега вече като сложа купата сяда до нея и не започва да яде, преди да му разреша, дори да ме изгуби от поглед пак чака. Ръмжене си остана, ако го тормозя докато яде (за проба, по принцип не го правя), но намаля и не се страхувам, че ще ме ухапе, дори да му бръкна в устата. Малко трудно, но все пак, се съгласява да пусне каквото е захапал, с команда.
По-острото не (или друга позната дума), за което Finwe говори, има най-добър ефект, при повечето неща, които е нежелателно да прави.
В момента Ганди сяда, ляга, дава лапа и почти се е научил да носи пръчка (или играчка) - нещо което съм чел, че е трудно при тази своеволна порода. Много е забавно, когато демонстрира пред приятели, как може да дава лява или дясна лапа по команда. Той просто дава една от двете и понякога уцелва коя кога :]

Търпение и любов и ще се научите на много неща :]
Успех
User's Signature

...Beauty without Vanity,
Strength without Insolence,
Courage without Ferocity,
And all the Virtues of Man without his Vices...
.

Inscription on the Monument of a Newfoundland Dog by Lord Byron

  • (12 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни