Dog.bg Форуми : История със свраки

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

История със свраки

#1 Потребителят е офлайн   JustBistra Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 1
  • Регистрация: 16-July 06

Публикувано: 16 July 2006 - 02:08 AM

Здравейте,
Имам една случка малко необяснима тъй като досега от както живея(3-4 години) тук досега никога не е идвало и врабче на моя сив балкон, който е и остъклен... срещу нас има малка горичка и в горичката много птици като гарги и свраки и сойки имат гнезда много са... но досега никога не са имали интерес към блока дето живея.. обаче преди 1 месец някъде както беше слънчев ден и бях отворила остъкления прозорец (не вратата само остъкления прозорец)... и цъфна някаква сврака... почна да се разхожда и да наднича вътре след което влезе направо на балкона бях си затворила вратата от вътре обаче почна да наднича в стаята ми и да ме зяпа.... след малко си отлетя... на следвачият ден бях на балкона да пуша - и тя пак цъфна и тоя път дойде съвсем до мен в началото ме беше страх - все пак знам че не са съвсем невинни... нищо не ми направи просто любопитно животно... наследващият ден ме събуди рано с крясъка си тоя път бях затворила прозореца тъйкато все пак мисля че са красиви птици започнах да оставям по един орех знам че това едно от нещата дето обичат. постепенно свикнах да идва даже вече ми има и доверие и ми каца на ръката. Бая тежичка е bl) . Кръстих я Бени. както и да е ... обаче тя си доведе и втора сврака а след време те двете си доведоха и малко свраче оказа се цяло семейство. Та сега на балкона както никога стана доста сврачешко - не живеят там просто идват и киснат тука дори и не само за храна а ей тъй... другите две още не ми се доверяват като Бени така и я разпознавам. Оказа се че и гнездото им е точно отсреща по-надолу на едно дърво та сега моя сив балкон се превърна в нещо забавно дори преди да тръгна на работа като ги видя се ободрявам ...
Надявам се не могат да станат опасни изведнъж, признавам че са много умни и красиви но от такава дива птица от рода на гарваните не се знае как ще реагира всеки момент... Нашите вкъщи постоянно ми казват че няма страшно и че не са толкоз опасни ама все пак?

#2 Потребителят е офлайн   NadqampKarma Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 361
  • Регистрация: 13-April 06
  • Location:Варна, България

Публикувано: 31 July 2006 - 09:31 AM

Уау, страхотна история! cry2 bl)
User's Signature

[br]_____________www.virtualtown.forumup.com_______________

#3 Потребителят е офлайн   Poli Икона

  • Dreamer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2262
  • Регистрация: 13-January 06
  • Gender:Female
  • Location:Русе

Публикувано: 31 July 2006 - 09:46 AM

Супер история.Бени да ти е жива и здрава. cheers l)
User's Signature

Качена снимка
Бъдещето принадлежи на тези , които вярват в красотата на мечтите си ...!

#4 Потребителят е офлайн   djokova Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 966
  • Регистрация: 07-October 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 11 January 2007 - 10:04 PM

Оооо тва е много интересно bl) !Незнаех ,че е възможно cl) и много се чудя за доверието им cheers към хората...Блазе ти! super best

Поздрави! BEER

П.С.- Да ти е жива и здрава ,както и цялото птиче семейство.....!

#5 Потребителят е офлайн   garvan72 Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9
  • Регистрация: 24-January 07
  • Location:София

Публикувано: 24 January 2007 - 01:32 PM

Поздравления Бистре за доброто ти отношение към сем.Сврак-ови (-еви, -ски) super best !
Малко хора се впечатляват от тази птица, пради лошата репутация, която и е създадена у нас, напълно незаслужено ....
Аз не виждам тук нищо необяснимо.Всеизвестно е (на тези, които се интересуват), че птиците от сем.Вранови са най-умните (заедно с големите папагали) в "пилешкото царство".Освен това имат красива и хармонична външност - ето вижте свраката - самата прелест, багри, които се разливат като дъга след пролетен дъжд w) .......Свраката Бени (в тази история) вероятно е имала предишен контакт с човек (предолагам , че е намерена/хваната като малка, още нелятяща ) и поради тази причина не се плаши от теб...не се страхувай и ти - няма да ти причини зло.
Очакваме продължение!

П.с. Някои любители на врановите птици отглеждат гарвани (защитен вид!), свраки, гарги, врани и др. като домашни любимци, поради качествата които не притежава нито една друга птица wink !

#6 Потребителят е офлайн   amadina Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 193
  • Регистрация: 31-October 06

Публикувано: 25 January 2007 - 12:07 PM

Ако си гледал такива птици защо не ни разкажеш
Виж темата Декоративни птици- и там има една история за врана

#7 Потребителят е офлайн   djokova Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 966
  • Регистрация: 07-October 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 25 January 2007 - 01:09 PM

Да ,и аз съм забелязвала ,че някой ако види или пък чуе врана и веднага се кръсти и тн. bl) ,горките птици имат много лоша слава и аз например съм чувала кварталните клюкарки ( b) )
да си приказват един ден като излизах ето и какво чух:

Първата:...абе да ти кажа Станке ,те тия черните птици ,враните де ни зимат душите на сичките!
Втората:Да,бре!Онази нощ като я чух как грачи ,веднаха отих да зема сетената вода и кръста и неска сутринта викам на децата ,видат ли я да й земат душицата! ( говори като вещица)
Първата:Абе ти кога си я чула ,мъ ,щото ази говорих с Пена и тя ми вика мъжа и умрел!
Втората:Епа ,коя Пенка?
Първата:Ми оная ,ма оти дето живее е таме у блока ,високия..
Втората:Епа ,там ли ма ,ми оная черната таме беше кацнала ,е таме... зела му е душата на Колчо....
Първата:Ми да ,тея проклети птици и на сестрами един причтел отишъл.....


Тогава таксито ми дойде и не чух повече ,как може такива глупости да мислят незнам! b)
И на сичкото отгоре подкукоросват малките да убият птицата....едва ги търпя тия..ххххх

#8 Потребителят е офлайн   garvan72 Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9
  • Регистрация: 24-January 07
  • Location:София

Публикувано: 25 January 2007 - 03:36 PM

Цитат

Ако си гледал такива птици защо не ни разкажеш
Виж темата Декоративни птици- и там има една история за врана

Не, нямам такава възможност.Интересувам се и често се "ровя" по форумите, където научавам интересни факти и също така как се отглеждат в домашни условия врановите птици.Невероятно е, но е факт, че у нас (въпреки, че са толко широко разпространени - цели 8 вида!) хората почти нищо не знаят за тях.Невежеството и простотията на някои хора не си заслужава коментара....
Прочетох историята за враната и гарвана в "Декоративни птици" и съм сигурен, че е точно така - гарванът е бил уловен, като малко нелетящо пиле и отгледан от човек, който след това се е "отървал" от присъствието му. Ако някой си мисли, че е много лесно да се гледа гарван вкъщи - греши. Corvus corax (гарван гробар)е защитен вид и не смятам, че е редно да се отнема от природата.Жълтоклюната гарга, сокерицата и сойката също са сред "полезните" птици, които унищожават вредни насекоми 1super , а гаргата, сивата и посевната врана и свраката са ловен обект (значи "вредни" NNN )и се отстрелват целогодишно, с цена - 1 EU !

#9 Потребителят е офлайн   mmouse Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 684
  • Регистрация: 08-November 06
  • Location:Слънчев бряг

Публикувано: 25 January 2007 - 03:59 PM

Това е чудесна история, още повече че свраките са ми любимите птички, може би защото са страшно елегантни във своите фракове.
Преди много време гледах по ТВ нещо като класация " ТОП 10 на най-умните животни", та познайте кой беше в призовата тройка...

3 място - някакъв вид говорящ папагал
2 място - шимпанзе
1 място - врана

Показаха и клипче защо - враната кацнала на един стълб и гледа светофара ( не съм запозната с цветоразпознаването при птиците, може би следи трафика или хората, които чакат). Когато автомобилите спрат, тя каца на пешеходната пътека и оставя костеливото орехче и отлита пак на стълба. Чака да минат колите и когато пак светне червено, слиза на пътеката и си взима ядките от счупения орех!
И това ако не е умна птица.....
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

#10 Потребителят е офлайн   djokova Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 966
  • Регистрация: 07-October 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 25 January 2007 - 04:07 PM

Това е много интересно.По кой канал го гледа?

#11 Потребителят е офлайн   mmouse Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 684
  • Регистрация: 08-November 06
  • Location:Слънчев бряг

Публикувано: 25 January 2007 - 04:17 PM

Сега като се размислих, си спомних - по Канал 1 преди 2-3 години излъчваха такава поредица - "Топ 10 на най-еди какви си животни" и всеки път класацията беше различна - най-умни,най-бързи, най-малки и т.н.
Резултатът искренно ме учуди, но и много ме впечатли, затова сигурно съм го запомнила... b)
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

#12 Потребителят е офлайн   garvan72 Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9
  • Регистрация: 24-January 07
  • Location:София

Публикувано: 25 January 2007 - 07:27 PM

Цитат

Това е много интересно.По кой канал го гледа?

На 26.10.2005 вечерта гледах "Куриози с животни" по Animal Planet и видях как черните врани (родствени със сивата врана, у нас не се срещат!) в Япония чупят орехи.
Градските врани в Хамамото(или нещо подобно r) ), пускат орехи от пешеходните светофари върху пътното платно (точно на пешеходната пътека) след това изчакват автомобилите да размажат орехите и когато светне зелената вълна на пешеходния светофар спокойно слизат на платното и си събират ядките cheers .

Ето малко галерийка с врановото семейство:

http://www.hlasek.co...itinahledy.html

#13 Потребителят е офлайн   amadina Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 193
  • Регистрация: 31-October 06

Публикувано: 25 January 2007 - 08:47 PM

Разкошен сайт super best
Не само за враните и другите снимки са супер

#14 Потребителят е офлайн   Ancheto Икона

  • Да се радваш на живота като чихи <3
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 4922
  • Регистрация: 18-May 06
  • Gender:Female
  • Location:Варнааааа
  • Interests:Anfaris.King Chihuahuas kennel
    +359 884 733 611
    skype : anna_maria_dimitrova
  • Skype:

Публикувано: 25 January 2007 - 11:05 PM

Та вървя си аз и водя сутринта хлапето на градина. Изведнъж в игрището , покрай което минаваме се чува ЧАТ един орех се търкулна и една врана каца до него. Оглежда си ореха , преценява ,че е още цял , хвана го с човка и пак във въздуха. Този път го пусна на пътя и той се пръсна. Кацна и си го хапна доволно.
Врани съм гледала ,но главно докато им зарастне някоя травма и после ги пускам отново. На мен са ми любими чавките w)

#15 Потребителят е офлайн   garvan72 Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9
  • Регистрация: 24-January 07
  • Location:София

Публикувано: 26 January 2007 - 09:16 AM

Цитат

...На мен са ми любими чавките w)

И на мен (но след гарваните!).Ако имам възможност бих си взел малко чавче за любимец w)

#16 Потребителят е офлайн   Ancheto Икона

  • Да се радваш на живота като чихи <3
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 4922
  • Регистрация: 18-May 06
  • Gender:Female
  • Location:Варнааааа
  • Interests:Anfaris.King Chihuahuas kennel
    +359 884 733 611
    skype : anna_maria_dimitrova
  • Skype:

Публикувано: 26 January 2007 - 10:32 AM

За да имаш чавче или която и да е друга вранова птица е най-добре да живееш в къща с дворче. Така птиците хем си летят , прибират се и правят супер "магарии" l) Но като пораснат сърце не ми дава да ги задържам и ги оставям ,принуждавам да си напуснат сами , мъчно ми е ,но предпочитам на пролет да се погрижа за друго пострадало пиле . Много е весело когато има такива кротки птици и като се разхождаш с деца в паркаи да ги храниш от ръка r) . Имаше една врана (може и аз дасъм я отгледала , защото ги пускам в района) , която вече имаше малки на пролет и чакалеше с дружките си да взима падналите пуканки , бисквити и т.н. Тази врана много спечелваше , защото не я беше страх да се приближи и първа отнасяше тлъстият пай. Взимаше от ръка и е много смешна като пристъпва на една страна , но винаги си струваше super best
Единственото нещо , с което трябва да се примири човек, е че стоейки на рамо , малките палавници добре правят чертички по гърба от цвъкита l)

#17 Потребителят е офлайн   garvan72 Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9
  • Регистрация: 24-January 07
  • Location:София

Публикувано: 26 January 2007 - 11:28 AM

" Пролетната буря пее в комина и старите борове пред прозореца на работната ми стая възбудено махат с клони и шумят. Внезапно някъде отвисоко дузина черни, капковидни, източени като снаряди тела се стрелват през сектора облачно небе на моя прозорец. Тежки като камъни, те падат, докато стигнат съвсем близо над върховете на дърветата, и изведнъж придобиват големи черни криле, стават птици, леки перушинени топки, които бурята подхваща и отново ги изхвърля извън моето зрително поле.
Приближавам се до прозореца, за да наблюдавам своеобразната игра, която гаргите предприемат с бурята.
Игра? Да, игра в най-тесния и точен смисъл на думата: майсторско движение по тяхна собствена воля, но не с желание за постигане на дадена цел, а само като изпълнение на движения и наслаждаване от тези действия. Трябва да се отбележи, че това са умели, опитни, сръчни движения, научени, а не унаследени, инстинктивни! Това, което сега птиците упражняват използуването на вятъра, точното преценяване на разстоянието и преди всичко точното познаване на местните ветрови условия и на всички места, където при дадена посока и сила на вятъра съществуват възходящи течения, въздушни ями и вихрови котли, не е унаследено, а е придобито индивидуално.
И какво ли не правят гаргите с вятъра. На пръв поглед изглежда като че ли вятърът си играе с птиците, като котка с мишка. Ролите обаче са разменени: птиците са тези, които играят с вятъра. Те се оставят на бурята да налага своята воля, оставят се да бъдат изхвърлени високо във въздуха от възходящия поток и изглежда така, като че ли падат нагоре. Тогава с леко движение на едното крило те се преобръщат на гръб, разтварят за част от секундата крилете си срещу вятъра и се забиват към земята с многократно по-голяма скорост, отколкото скоростта на свободното падане, обръщат се със същото незначително движение на крилото в нормално положение и с почти събрани криле се стрелват срещу бурята, която иска да ги издуха на изток, а те отхвръкват на неколкостотин метра на запад. Това не струва никакво усилие на птиците, слепият великан стихията, трябва сама да свърши необходимата работа, за да може птичето тяло да се движи в простора с повече от сто километра в час. При това гаргата не е положила никакви усилия освен две-три малки, едва забележими изменения на положението на черните криле. Умело владеене на суровата сила, опияняващ триумф на живото тяло над елементарните сили на неорганичната материя!
Двадесет и четири години изминаха, откакто първата гарга летя по този начин над Алтенберг, двадесет и четири години, откакто подарих сърцето си на птиците със сребристи очи! И както често става с голямата любов на нашия живот, аз не мислех нищо особено, когато се запознах с първата млада гарга.Тя стоеше в магазина за животни"

Така започва Конрад Лоренц разказа (Вечните спътници) за гаргите - "Соломоновият пръстен".

#18 Потребителят е офлайн   amadina Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 193
  • Регистрация: 31-October 06

Публикувано: 17 March 2007 - 10:52 AM

Поздрави на garvan72 :

http://www.segabg.co...nid=10&id=00006

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни