Dog.bg Форуми : Малко свраче

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Малко свраче съвет как да се грижа за него

#1 Потребителят е офлайн   Ma-ti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1357
  • Регистрация: 13-September 09
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 04 May 2012 - 07:54 PM

Днес намерих това птиченце. Мисля, че е свраче.
Сега съм го настанил в една котешка клетка и съм му сложил трошици хляб, жито и вода.
Бихте ли ме посъветвали с какво се храни толкова малко птиче и въобще как да се грижа за него?

Снимка (и)

  • Прикачена снимка

User's Signature

ВИПАССАНА
"Нашето дело може и да е капка в морето, но без нея морето ще намалее, пък било то и с една капка!" Майка Тереза

#2 Потребителят е офлайн   Ma-ti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1357
  • Регистрация: 13-September 09
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 04 May 2012 - 08:00 PM

Видях темата НАМЕРИХ МАЛКО НА ДИВО ЖИВОТНО и си отговорих на някои от въпросите.
User's Signature

ВИПАССАНА
"Нашето дело може и да е капка в морето, но без нея морето ще намалее, пък било то и с една капка!" Майка Тереза

#3 Потребителят е офлайн   LKK Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 102
  • Регистрация: 07-July 10

Публикувано: 05 May 2012 - 08:09 AM

Може би тази информация ще ви помогне, само че на руски http://ptic.ru/forum...wtopic.php?id=4
Аз давах на пиле на посевна врана топчета, направени от извара, настърган морков и ситно смляно варено месо.

#4 Потребителят е офлайн   parcheka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 388
  • Регистрация: 01-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Варна
  • Interests:Чехословашки вълчак

Публикувано: 05 May 2012 - 09:10 AM

Еми така както сте започнали мисля,че няма да изкара много. По-добре му накиснете котешки гранули във вода. Като омекнат и набъбнат заедно с много вода(да не ги изтискате първо ) му ги подавате. Трябва да му давате с ръка отгоре,така имитирате майка му и принципно имат инстинкта да си отворят устата.Ако не иска на сила му я отваряте понеже може да е отслабнало до толковаче да не му се яде. И не забравяйте гранулките с колко може повече вода даже да тече.
Така както сте му сложили малко ме съмнява да яде и да пие.
Дано съм помогнал малко :ba_025:
Успех

#5 Потребителят е офлайн   Ma-ti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1357
  • Регистрация: 13-September 09
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 05 May 2012 - 11:48 AM

След като прочетох темата за намерени малки животни вече го храня с накиснати котешки гранули. Тази сутрин яде. Когато го вземеш отваря човка и си хапва накиснатите гранули.
Благодаря за помощта.
Намерих и гнездото, но е много високо :(
User's Signature

ВИПАССАНА
"Нашето дело може и да е капка в морето, но без нея морето ще намалее, пък било то и с една капка!" Майка Тереза

#6 Потребителят е офлайн   Ma-ti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1357
  • Регистрация: 13-September 09
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 06 May 2012 - 11:55 AM

Много добре се храни малкото свраче.

Има ли някаква опасност да се привърже? Или не е от тези птици?
User's Signature

ВИПАССАНА
"Нашето дело може и да е капка в морето, но без нея морето ще намалее, пък било то и с една капка!" Майка Тереза

#7 Потребителят е офлайн   LKK Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 102
  • Регистрация: 07-July 10

Публикувано: 06 May 2012 - 01:26 PM

Мисля, че всички вранови доста се привързват.
Между другото, обичат и да се къпят, можеш да му сложиш съдинка с вода, трябва да има и пръчица, на която да могат да сидят, за да не им се деформират крачета. Виждам, че при тебе има.
Пилето трябва да се храни доста често, сигурно го знаеш.

#8 Потребителят е офлайн   Ma-ti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1357
  • Регистрация: 13-September 09
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 06 May 2012 - 03:38 PM

Честичко го храним и пръчка има. Ще му направим и "баня".
Има ли начин да успеем да го отгледаме без да се привърже към нас, за да може да го пуснем на свобода, когато стане достатъчно голямо.
User's Signature

ВИПАССАНА
"Нашето дело може и да е капка в морето, но без нея морето ще намалее, пък било то и с една капка!" Майка Тереза

#9 Потребителят е офлайн   LKK Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 102
  • Регистрация: 07-July 10

Публикувано: 06 May 2012 - 04:42 PM

Най-вероятно ще идва известно време при вас "на гости" преди да се изнесе за постоянно.
Дядо ми преди години беше отгледал една чавка , тя остана да живее при него 1 година, изпращаше дядо ми до автобуса и се връщаше в къщи. Но един ден просто се присъедини към ятото и не се върна вече.

#10 Потребителят е офлайн   parrot_66 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 372
  • Регистрация: 16-June 09
  • Gender:Male

Публикувано: 06 May 2012 - 10:57 PM

Свраките...са като папагалите и подлежат на инпритинг.Затова е най-добре да бъде пратено в "Спасителния център".Хранете го с накиснати гранули и не го къпете в никакъв случаи.Това е бебе птиче и най-много да се простуди или да му влезе вода в дробовете!

#11 Потребителят е офлайн   parcheka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 388
  • Регистрация: 01-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Варна
  • Interests:Чехословашки вълчак

Публикувано: 07 May 2012 - 11:00 PM

Извинявам се но може ли да ми преведете думата " инпритинг" сериозно за първи път я чувам.
Мисля,че малко трябва да му свалите пръчката по-надолу за да може да се качва,струва ми се височко.

#12 Потребителят е офлайн   diadra Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 840
  • Регистрация: 27-November 08
  • Gender:Female
  • Location:Стара Загора/ София/Варна

Публикувано: 08 May 2012 - 11:16 AM

МАТИ , спокойно, врановите птици лесно се отглеждат. Мианалата година и аз в котешката клетка отгледах сойка и вранче. ( + гълъб и сова за 2011).

Хубаво , даже задължително е да го напича слънцето.
Освен гранули, пробвай с малко семенца да му слагаш. Това с ваничка с вода не ти го препоръчвам. И да напомня че телесната температура на птиците е много по-висока от нашата, така че гледай да не е на течение ( климатик абсурд) и да му е топло. Успех@!:md_064:

#13 Потребителят е офлайн   Ma-ti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1357
  • Регистрация: 13-September 09
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 08 May 2012 - 07:26 PM

Благодаря за съветите на всички ви! :rc_036:
Радвам се, че тук винаги мога да получа съвет и подкрепа.

Днес с Кеси (малкото свраче) пътувахме до Спасителният център за диви животни. Кеси е поверена на грижите на прекрасните хора там.
Благодаря ви че ще отгледате Кеси и за това че ни показахте центъра и най-вече, че бяхте толкова мили! :rc_036:

Преценихме, че за да е истинска сврака Кеси трябва да живее сред себеподобни. Иначе за нас беше истинско удоволствие да се грижим за това малко пиле. Но щеше да е егоистично и нечесто спрямо птичето да я оставим при нас!
User's Signature

ВИПАССАНА
"Нашето дело може и да е капка в морето, но без нея морето ще намалее, пък било то и с една капка!" Майка Тереза

#14 Потребителят е офлайн   parcheka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 388
  • Регистрация: 01-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Варна
  • Interests:Чехословашки вълчак

Публикувано: 08 May 2012 - 08:11 PM

Абе Мати при положение,че е ловен обект и като го пуснат след час могат да му дръпнат съчмите....
Наистина мястото на дивите животни е природата спор няма,но въпроса е с много гледни точки :rc_036:

#15 Потребителят е офлайн   Ma-ti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1357
  • Регистрация: 13-September 09
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 09 May 2012 - 08:35 PM

Аз съм доволен, че направих най-доброто, което прецених!
А това, че е налудничево да отида от София до Стара Загора само, за да занеса едно малко свраче ... може и така да е.
Може и да е малко, може и да е просто сврака, но мисля че това няма никакво значение.
Нека започнем да ценим ЖИВОТА, независимо в колко голямо тяло е скрит и колко обикновено изглежда на външен вид!
А това, че може още като го пуснат и да го застреля някой, ами може. Но то и мен може след малко нещо да ме убие.
Според мен всеки живот заслужава усилието да бъде съхранен и спасен!
User's Signature

ВИПАССАНА
"Нашето дело може и да е капка в морето, но без нея морето ще намалее, пък било то и с една капка!" Майка Тереза

#16 Потребителят е офлайн   Greywolf Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 205
  • Регистрация: 13-February 11
  • Gender:Male

Публикувано: 09 May 2012 - 10:09 PM

Браво! Направил си най-доброто. Спасителният център ще се погрижи най-добре. Фалконче, ти си сега. Пусни обратна инф ормация

#17 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 10 May 2012 - 08:45 PM

Аааа, не съм влизала от няколко дни във форума, че се беше поспекъл и нямаше нищо ново, а то какво оживление настанало :ab_041:.

Точно отговорих на човека на ЛС за сврачето с малко закъснение, а то се оказа същият човек, от когото приех сврачето преди няколко 1-2 дни :ab_041:.

Сврачето е добре. Малко си е натъртило коремната област при падането и сега поема и лекарства, но нищо страшно. Благодаря Ma-ti, че го донесохте чак до Стара Загора и ни посетихте. Спасителния център не е кой-зное колко интересен за посещение, тъй като повечето неща се случват скришно от посетителите, заради спокойствието на птиците, но се надявам да не сте останали разочаровани от това малко място, побрало толкова много животи и надежди!

Утре ще кача снимки на сврачето да ги видите и в "болничната" обстановка :smile:. Храни се добре и чака другите сврачета, които ще ни окупират в бебешката стая.

Parcheka, всяко едно същество може да умре във всеки един момент. Тези, които не са ловен обект не са защитени хич хич хич, повярвай ми. Знам го, защото ги получавам и тях, надупчени от сачми или потрошени от автомобили... Това не би трябвало да ни кара да им отнемаме свободата, отглеждайки ги вкъщи защитени, обаче. Тяхното място си е в дивото :smile:. Това е моята гледна точка на човек, чието сърце е свито при освобождаването на всяко едно животно, в чието оздравяване или израстване е вложил не малко труд и любов. Свободата е най-ценното нещо, дори да е кратка...

#18 Потребителят е офлайн   Greywolf Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 205
  • Регистрация: 13-February 11
  • Gender:Male

Публикувано: 10 May 2012 - 09:17 PM

Преди години, докато като деца обикаляхме Враждебна за щуки, намерихме 3 полумъртви сврачета. 1987 - нямаше нет, форум, Дискавъри... прибрахме ги, за да не ги изядат котките /или кучетата/. Трима приятели ги приютихме, и ги отгледахме. ВСИЧКИТЕ оцеляха, пораснаха и на около 6 мес отлетяха. Сами. Здрави и /надявам се/ щастливи. Връщаха се известно време, за храна, за компания, или просто да ни донесат нещо лъскавко, да им го пазим...
Като си спомня това сега, смело мога да кажа, че тези месеци са били всъщност много по-важни за нас, отколкото за пилетата... Донесоха промяна в живота ни, и ни направиха ХОРА. Затова днес всеки от нас прави всичко по силите си, за да попречи на останалите хора да нараняват и убиват слаби или беззащитни, като всяка променена съдба струва повече от всичко в живота ни.
НО... при нас това се случи така. Това НЕ ОЗНАЧАВА че трябва да задържате диви пострадали животни, особено ако нямате опит в отглеждането дори на вълнисти папагалчета. Днес вече има алтернатива, има високо квалифицирани хора, които са посветили живота си на спасяването на дивите малчовци. Доверете им се! Те знаят какво правят.
Falconess, :rc_036:щастливи сме че ви има. И че имаме как бързо и лесно да се свържем с вас! :beer:

#19 Потребителят е офлайн   samotnata Икона

  • assajventress
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4582
  • Регистрация: 23-September 04
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Биология, животни...
  • Skype:

Публикувано: 11 May 2012 - 10:47 AM

falconess, няма как да не настъпи оживление във форума, сега е момента на бебетата.
Та по този повод се включвам и аз. И аз със свраче, което гладно гладно писука до мен и чака да му предложа ядене. Братчето му не оцеляло при падането, но то имало късмет. Изкара една нощ на един люляк, гнездото е прекалено високо. Но реших, че люляка не е опция за неговото спасение. И го прибрахме. Изглежда здраво, жизнено, хапва, писука, подскача, спи спокойно. Има само голо петно на главата, не рана, само кожа, та се чудя това последният паднал пух ли е било или се е наранило?
По някое време се чудя дали да не ви го пратя? Ако някой има пътуване към вас предполагам е по-добре да дойде при вас. Но засега се справям, мисля.
User's Signature

Nothing but the best is good enough!

#20 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 11 May 2012 - 06:52 PM

Ами да, сезонът на бебетата ми е добре известно изтощително състояние :ab_041:

Изпращайте възможно най-скоро, моля! Знам, че е супар интересно да се отглежда такова мъниче, ама дистанцията е по-добре за тях. Не става в домашни условия.

И понеже не знам с какво го храните, аз да си кажа, недейте само с гранули. Страшно се увреждат перата от такава храна. За ден-два-три става, ама не и за по-дълго. Пилешко сурово на малки парченца, овлажнено с вода, ябълка, краставица, домат... от всичко по малко, но повечето да е месце, да не се получи пък диария от плодовете и зеленчуците.

Ще чакам да пратите и дано е по-скоро :smile:

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни