Dog.bg Форуми : ДЪЛГИЯТ И БАВЕН ПЪТ НА ЕДНА КОСТЕНУРКА

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

ДЪЛГИЯТ И БАВЕН ПЪТ НА ЕДНА КОСТЕНУРКА

#1 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 15 May 2012 - 06:16 AM

Качена снимка

Това е една обикновена история за обикновена сухоземна костенурка, изтръгната от природата и заточена в нечий двор - частица от природата, на която можеш по човешки да се радваш... докато ти омръзне. Тази частица от природата, обаче, има правото на свой собствен живот. Тя диша, храни се и години наред живее с устремени към свободата очи.

Героинята на нашата обикновена история е шипоопашата костенурка (Testudo hermanni). Преди години е намерена при излет сред природата и „спасена” от мястото, което обитава и е съвсем естествено да обитава. Занесена е в Кюстендил и пусната в двора на къща, „за да не се мъчи” сред природата и „да радва децата”. Радостта и интересът на „спасителите” бързо отминават, а за костенурката започва едно дълго и бавно пленничество, без право на избор за местообитание, храна и подслон, и това продължава с години. Никой не знае колко точно години са минали от бавния и еднообразен пленнически живот, докато един ден възрастната жена, в чийто двор живее костенурката по неволя, я засича на пътеката към портата и решава, че вече няма нужда от нея в този двор. Хваща костенурката и просто я изнася отвън пред къщата на улицата... в градът Кюстендил.

Малцина са тези от нас, които нямат познат, отглеждащ сухоземна костенурка в двора на къщата, на вилата или дори в апартамента си. Какво пък толкова, това е само една костенурка?! Замисляме ли се, обаче, каква огромна вреда е нанесло това уж единично взимане на индивиди от природата? Когато взимаме костенурка от природата, даваме ли си сметка, че лишаваме това същество от право на избор и го обричаме на пленничество, което то ще е принудено да търпи години наред, понякога до смъртта си?...

Дори да оставим настрана емоционалния момент за правото на животното на свободен избор, не може да подминем факта, че взимайки един единствен индивид от природата, ние реално прекъсваме възможността това животно да се размножава. Все повече екземпляри се взимат от природата, все по-малко екземпляри се размножават в природата. Колкото повече броят им намалява, все по-разпокъсани стават находищата им и все по-малък е шансът мъжка и женска костенурка да се срещнат през размножителния сезон. Така, в годините броят на костенурките намалява в геометрична прогресия с главоломни темпове и вече много рядко може човек да види костенурка в природата, а преди са се срещали сравнително често.

Освен единичните взимания, има и ужасяващо мащабни посегателства върху популацията на костенурките. Миналата година в Спасителния център за диви животни имахме случай на конфискувани 33 костенурки от частен дом. През 2010г пък бяха заловени при опит за продажба 153 костенурки. Представете си какво означава това за популацията на това животно, която и без това намалява и се разпокъсва, поради разрушаването на местообитанията му, тъй като човекът завзема все по-голяма част от природата...

Но да се върнем на улицата пред къщата в Кюстендил, където нашата костенурка ходи по асфалта. Какво може да намери на асфалта освен смъртта си под гумите на някоя кола? Малко преди това да се случи, обаче, случаен автомобил спира и една ръка се протяга към черупката на пътя. Поредното пленничество? За щастие, този път не. Човекът звъни на тел.112, от където му дават телефона на Спасителния център за диви животни. След разговора става ясно, че ще пътува същия ден към София и може да остави черупката някъде там. Бързи няколко разговора със съмишленици на спасителния център в София уреждат въпроса с оставянето при сигурен човек, но той няма възможност да излезе от работа, за да я транспортира до автогарата, от където да замине към Стара Загора. Друг човек е уговорен да отиде и вземе костенурката. Тя ще пренощува в дома му и на сутринта ще отпътува към Спасителния център за диви животни. След кратък престой в Центъра, костенурката, за която е нашият разказ, ще поеме към свободата в някое уж защитено място и дано съдбата не я срещне пак с добри хора, които ще решат да я ”спасят”.

Качена снимка

Как да реагирате, ако намерите костенурка:

  • Ако е излязла на пътя в планината, просто я преместене от пътя навътре в растителността. Не я взимайте, за да и търсите по-подходящо, според Вас, място. Животното най-добре си знае кое е подходящо за него.

  • Ако е в града или на място, където, според Вас не биха могли да се срещат костенурки, обадете се в РИОСВ (Регионална инспекция за околна среда и води) по местоположение на животното, Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани или Центъра за размножаване и рехабилитация на костенурки, където ще получите съвет как да постъпите.

  • Ако костенурката е ранена, свържете се с някоя от гореспоменатите институции, за да разберете как можете да я изпратите на лечение в някой от двата спасителни центъра - Спасителен център за диви животни на Зелени Балкани или Център за размножаване и рехабилитация на костенурки.

  • Ако имате в двора си повече от една костенурка и те са успяли да се размножат и снесат яйца, от които са се излюпили малки костенурчета, а не желаете да се разделяте с възрастните, освободете поне малките. Не ги обричайте и тях.

Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани изказва специални благодарности на хората, помогнали на костенурката да се придвижи към свободата си по-бързо от обичайното за една костенурка: Рашко Петров, Борислав Попов и Радостина Тачева.


Всички снимки към статията, можете да видите на сайта на Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани.


Любомила Кривошиева - Рехабилитатор диви животни
Спасителен център за диви животни на Зелени Балкани
Ел.поща: lkrivoshieva@greenbalkans-wrbc.org
Моб.тел.: 0885 22 84 86


#2 Потребителят е офлайн   netware5 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 540
  • Регистрация: 19-May 06
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 08 June 2012 - 12:21 PM

Мисля, че точно това е мястото да споделя нещо, което май изисква незабавна намеса.

Вчера случайно обърнах внимание на една реклама на прах за пране REX по телевизията. Обичайната боза с някакво семейство, което полага големи усилия да си оцапа дрехите за да може после да ги изпере с безотказния REX. Но има едно голямо "НО":

В клипа се появява сухоземна костенурка в качеството на домашен любимец, подхвърлят я, подмятат я и главата на семейството размахвайки голямо листо маруля палаво казва "Вижте какво мезе донесох за Костенурчо".... или някаква подобна глупост. Не може да не сте я виждали тази реклама.

Не трябва ли да се подаде сигнал до съответните органи рекламата да бъде спряна, защото пропагандира тежко нарушение на закона? Мисля, че един сигнал, изпратен от Спасителния център или Зелени Балкани би хванал дикиш.
User's Signature

Качена снимка

#3 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 08 June 2012 - 02:34 PM

Разбирам. Да, виждала съм тази тъпа реклама. Радвам се, че има хора, на които такива неща правят впечатление, обаче грешите, че сигнал от Спасителния център или Зелени Балкани би бил нещо по-различно от сигнал от частно лице. Ние подаваме сигнали като всички вас и нашите сигнали не са с нищо по-различни. Единствената разлика е, че ние ги подаваме, а частните лица обикновено не дръзват. Колкото до това дали някой ще обърне внимание в България на такъв сигнал, доста съм скептична. Даже се чудя до кого ли би могъл да бъде адресиран подобен сигнал. Имам гадното чуство, че институциите у нас не са дорасли да се намесят за нещо такова. Опитът ми от последните години ми показва, че за далеч по-ужасни неща никой не взима мерки, та за една реклама ли? Ако имате конкретна идея, ще се радвам да я чуя :smile:.

Поздрави,
Любомила

#4 Потребителят е офлайн   PredatorX Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 69
  • Регистрация: 04-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Sofia
  • Interests:Reptiles

Публикувано: 08 June 2012 - 05:31 PM

Миналата година намерих една шипобедрена костенурка в центъра на Сандански. Осра бая терасата на хотела в който бяхме но какво да се прави :ab_041: Един приятел я изчисти и я пусна. Отделно имаше и 1 убита пак в центъра.

Качена снимка
Качена снимка

#5 Потребителят е офлайн   netware5 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 540
  • Регистрация: 19-May 06
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 08 June 2012 - 06:37 PM

Показване на мнениетоfalconess, в 08 June 2012 - 02:34 PM, написа:

Разбирам. Да, виждала съм тази тъпа реклама. Радвам се, че има хора, на които такива неща правят впечатление, обаче грешите, че сигнал от Спасителния център или Зелени Балкани би бил нещо по-различно от сигнал от частно лице. Ние подаваме сигнали като всички вас и нашите сигнали не са с нищо по-различни. Единствената разлика е, че ние ги подаваме, а частните лица обикновено не дръзват. Колкото до това дали някой ще обърне внимание в България на такъв сигнал, доста съм скептична. Даже се чудя до кого ли би могъл да бъде адресиран подобен сигнал. Имам гадното чуство, че институциите у нас не са дорасли да се намесят за нещо такова. Опитът ми от последните години ми показва, че за далеч по-ужасни неща никой не взима мерки, та за една реклама ли? Ако имате конкретна идея, ще се радвам да я чуя :smile:.

Поздрави,
Любомила


Любомила,
Струва ми се че знам до кого трябва да се подаде сигналът..... :smile: Доколкото двата вида сухоземни костенурки в България са защитен вид по смисъла на Закона за биологичното разнообразие, показването на такава реклама "насърчава поведение, което сериозно засяга опазването на околната среда" и се явява нарушение на чл. 75, ал.5, т.4 от Закона за радиото и телевизията. За такова нарушение доставчикът на медийна услуга се наказва с имуществена санкция в размер от 3000 до 20 000 лева съгласно чл. 126, ал. 1 от същия закон.

Сигналът трябва да се подаде до Съвета за електронни медии (СЕМ) с копие до Министерството на околната среда и водите (МОСВ). СЕМ следва да проведе разследване на случая, да наложи имуществена санкция и да се разпореди за прекратяване на нарушението. Бих написал такъв сигнал, но ми трябва потвърждение, че показаната в рекламата костенурка наистина принадлежи към един от двата защитени вида в България или към друг защитен вид по смисъла на европейските директиви. Нямам необходимата компетентност за да позная какъв точно вид е костенурката. На мен ми заприлича на шипобедрена или на шипоопашата костенурка, но все пак не съм сигурен. Не може ли някой от вас в Спасителния център да изгледа рекламата и да определи вида на костенурката?
User's Signature

Качена снимка

#6 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 09 June 2012 - 08:14 AM

Ясно. Разбрах. Лошото е, че само от видеото едва ли ще стане ясно от кой вид е. Ще го намеря и ще го изгледам внимателно, все пак. Ще питам и колегите от Центъра за костенурки. Надявам се да са по-добри от мен във визуалното определяне :). Ще пиша като имам някакъв резултат от определянето. :smile:


А за боядисаната костенурка, нямам думи просто...

#7 Потребителят е офлайн   Snow-White Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 29
  • Регистрация: 11-September 12
  • Gender:Female
  • Location:Sofia

Публикувано: 17 September 2012 - 10:15 AM

Чета статията, радвам се, че завършва хубаво и в главата ми изниква едно въпросче. Шипоопашатата костенурка не е ли застрашен вид? Ако е така, не следва ли, че ако я приберем вкъщи "да радва децата", подлежим на глоба или друго наказание? И кой отговаря за тези санкции и следи за изпълнението им?

#8 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 21 September 2012 - 10:06 PM

И двата вида, шипоопашата и шипобедрена, са застрашени. Шипобедрената е затрашена в рамките на България, а шипобедрената и в световен мащаб. Има глоби, да. Институцията е РИОСВ (Регионална инспекция за околна среда и води) по местоизвършване на деянието. По принцип, работят по сигнали на граждани. Ако някой подаде сигнал и ако конкретните служители на РИОСВ искат да свършат работата, ще направят проверка, ще наложат глоба и ще изземат костенурката.

#9 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 21 September 2012 - 10:42 PM

В нашия двор от близо 10 год живеят костенурки.Бяха 3 остана само 1.Не знам какво е станало с другите просто изчезнаха.Но тази наша костенурка е доста големичка на размер от останалите 2.Това означава ли че е женска?
Зимата спи в гаража изкопала си е една дупка така да го нарека,като мина и през цимента.Мисля си че се чувства като у дома си-разхожда се из двора като не отразява кучетата,които и лаят на главата,не се притеснява и от нас.
Общо взето ние не я закачаме и тя нас също.Всъщност като цяло нищо не знам за костенурките,нито кога се размножават,нито с какво се хранят-забелязвам я ,че и допадат листата от лозата и има ''големи'' зъби :ab_041: ,така де сериозно.
Как мога да разбера дали снася яйца?И трябва ли да я хвана и да я пусна някъде в гората?
Интересното е че ние сме близо до морето и не знам дали въобще се срещат там,може ли да е била домашна?Зад нас на около 200м има гора.
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#10 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 22 September 2012 - 08:28 AM

По принцип, никой човешки двор не би могъл да предостави всичко необходимо за една костенурка и това, че човек смята "че тя се чувства добре", не означава, че и тя би казала същото, ако можеше :ab_041:. Нашите критерии просто са други. Дали е женска или мъжка се познава по корубата на "корема". При мъжките е вдлъбната навътре, за да се закрепват върху корубата на женските, като се качват върху тях да се чифтосват. Големината е единствено признак за възрастта на животното.

Костенурките не живеят точно в гората. Срещат се в гористи местности, но по-скоро на поляните покрай или вътре в гората, където има храна за тях, защото не се хранят само с трева. Ако искате да я освободите, препоръчвам да се свържете с Центъра за костенурки в с.Баня (общ.Несебър). Те ще могат да кажат, дали в конкретния район се срещат, а може и да я изпратите там те да я пуснат, заедно с другите, които са при тях, на подходящо място.

#11 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 22 September 2012 - 05:57 PM

Ами тя явно идва и си отива,сигурно някъде си е изкопала дупка под оградата/мрежа.Виждаме я вечер повече и по рядко през деня.Не сме ги взимали ние значи са влезли от някъде,а и другите 2 изчезнаха предполагам,че може да са били малките й.Отдолу корема и е прав/гладък.
Ще се свържа с центъра.
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#12 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 23 September 2012 - 09:00 PM

:ba_025:

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни