Dog.bg Форуми : Търся пръстенче за гълъб

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Търся пръстенче за гълъб За голям уличен гълъб

#1 Потребителят е офлайн   di_di Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 195
  • Регистрация: 31-July 11

Публикувано: 25 May 2012 - 08:18 PM

През декември прибрах един гълъб, който страдаше от светъвъртеж и крилцето му беше счупено на две места. Въпреки, че според ветеринарката заболяването е тежко и "той че няма да полети - няма", той се излекува и полетя и мъжа ми настоява да го пусна на свобода. Притеснява ме обаче, че крилото му зарастна накриво - стърчи нагоре и на пипане се усеща ръбче на едното счупено място на лопатката, дали наистина може да лети достатъчно добре с него? Той може да се вдигне от земята до лампата на балкончето, на което живее - около 2 метра и малко и според мъжа ми, можел да лети достатъчно добре, за да оцелее. Аз обаче не съм сигурна, защото нищо не разбирам от птици и летене. Но балкончето, на което гълъбът живее, го ползваме постоянно, тъй като там ни е хладилника и печката и всеки път като излизаме на него, пазим котките да не нахълтат и е голям стрес последните месеци. От доста време събирам смелост и ето, че се реших да му отворя и да си излети, с надежда да запомни и да се връща поне за храна, което е малко вероятно, защото за тази половин година грам не се опитоми, а си остана див и като посегна към него, грухти, дуе се, кълве ме и ме бие с крила :( но според някои хора било мъчение да го държа на балкона, защото птиците обичат да летят и аз се съгласих. Единственото, което искам да направя преди това, е да му сложа някакъв отличителен знак, защото всеки път като видя размазан на улицата гълъб, ще си мисля, че е той. Разрових се за информация за пръстенчета и не видях да се продават по магазините, а май само с поръчка става, от други градове и по -голямо количество ( аз съм в София). Освен това четох, че се слагали само на млади гълъби, а той е стар. Някой ако знае къде в София се продават пръстенчета и наистина ли само на млади гълъби се слагат, нека да сподели. Вързах му мартеничка и изрязах стърчащото, но конец по конец си я махна.

Прикачена снимка
Прикачена снимка
Прикачена снимка

#2 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 25 May 2012 - 08:27 PM

За да разберете как лети наистина трябва да го пробвате в голямо помещение и да мине цялата дължина без проблем. Това, че просто се е научил да се вдига на 2 метра, нищо не значи, честно казано. Обаче гълъбите са големи "кучета". Понякога с очевадно накриво зарастнало крило, някак се научават да компенсират дефекта и да летят. Не винаги, но се случва. Просто трябва да го пробвате, това е.

Относно пръстените, затворените се слагат на гълъбите докато са още бебета. Нахлузват се и после кракът нараства и пръстенът не може да се извади. Има, обаче, и отворени, които просто се щракват на крака. Те се слагат на възрастна, напълно порастнала птица.

#3 Потребителят е офлайн   parrot_66 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 372
  • Регистрация: 16-June 09
  • Gender:Male

Публикувано: 25 May 2012 - 10:45 PM

На Подуенския пазар за животни в София,който се провежда в събота сутринта ,продават отворени шарени пръстени.Цената е около 20 ст.

#4 Потребителят е офлайн   Aragoen Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1592
  • Регистрация: 09-April 07
  • Gender:Male
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 28 May 2012 - 07:25 PM

Гълъбите са железни според мен ще лети, а това че мсилите че изобщо не се е опитомил само така изглежда те са умни животни и винаги се връщат там където храната им е сигурна. Колкото до пръстена на Подуяне има отворени пръстени които са в порядака на 10-30 стотинки, а тези пръстени които сте чели са постоянни затворени и се слагат в много ранна възраст на малки гълъбчета.
User's Signature

И ние ядем бонбонки тик-так и пушиме кент!!!


Цитат

Американски форум - Задаваш въпрос, после ти отговарят.
Арменски форум. - Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
Български форум - Задаваш въпрос, после в 50 поста ти разказват какъв си тъпак, че си попитал.



Качена снимка

#5 Потребителят е офлайн   di_di Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 195
  • Регистрация: 31-July 11

Публикувано: 29 May 2012 - 02:02 PM

Благодаря. Ще му купя отворено пръстенче от там.
Мисля да го пусна в хола да видя добре ли ще лети. Дано не стане беля някаква. Но в стая пак не може да се разбере със сигурност, за да се връща тук или да си намери подслон като другите гълъби, трябва да може да лети поне до 6 тия етаж. Иначе той още през зимата, месец след като го прибрах беше избягал, въпреки че тогава не можеше да лети. Изведох го за малко на открития балкон и той явно подскачайки по предметите на балкона, успял да се качи на парапета и да полети от 13тия етаж. Намерих го след един час от другата страна на булеварда, седеше си на земята самичък и си го прибрах... А пък преди десетина дена беше болен, нямаше сили да и е настинал, не знам. Дано не е прекалено изнежен. Като готвя, го прибирам в клетката и го изнасям ако е хубаво времето на открития балкон, но той не обича да е затворен и за това си мисля, че сигурно няма да се връща от страх да не го затворя.

#6 Потребителят е офлайн   Aragoen Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1592
  • Регистрация: 09-April 07
  • Gender:Male
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 31 May 2012 - 10:31 PM

Според мен ще се връща но просто ще внимава да не го хванете
User's Signature

И ние ядем бонбонки тик-так и пушиме кент!!!


Цитат

Американски форум - Задаваш въпрос, после ти отговарят.
Арменски форум. - Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
Български форум - Задаваш въпрос, после в 50 поста ти разказват какъв си тъпак, че си попитал.



Качена снимка

#7 Потребителят е офлайн   di_di Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 195
  • Регистрация: 31-July 11

Публикувано: 06 June 2012 - 12:14 PM

Дано е така и да се връща, ще държа отворено само заради него! Още не съм го пуснала, защото няма кой да ходи чак до там за пръстенче и май ще го пусна така, няма смисъл да го държа. Много ме е страх за него и все отлагам, ту заради пръстена, ту заради лошото време... Той свикна и на котки и реагира бавно, като се уплаши, дано да не умре.

#8 Потребителят е офлайн   di_di Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 195
  • Регистрация: 31-July 11

Публикувано: 08 June 2012 - 05:43 PM

Днес сутринта му отворих и чак следобеда се осмели да излети. Кацна при съседите, после - на покрива, който един етаж по-нагоре. Мисля, че още е там. Сложих му импровизирани пръстенчета... Не хвръкна напред, както очаквах, може би прехвърча само като папагал и ако е така, трудно ще се оправи.

#9 Потребителят е офлайн   Aragoen Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1592
  • Регистрация: 09-April 07
  • Gender:Male
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 08 June 2012 - 06:58 PM

Все пак му трябва някакво разлитане, гълъбите са оправни според мен ще успее. А, какви са импровизираните пръстени защото по някога те могат да са много опасни...........
User's Signature

И ние ядем бонбонки тик-так и пушиме кент!!!


Цитат

Американски форум - Задаваш въпрос, после ти отговарят.
Арменски форум. - Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
Български форум - Задаваш въпрос, после в 50 поста ти разказват какъв си тъпак, че си попитал.



Качена снимка

#10 Потребителят е офлайн   di_di Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 195
  • Регистрация: 31-July 11

Публикувано: 14 June 2012 - 09:49 AM

От двойна жица, отгоре с изолация. Много добре ги направих, така че да няма опасност да се закачи нещо за тях, нито да му е некомфортно на крачетата. Два дена той се опита да ги махне и не мръднаха. Но сега мисля, че беше излишно, защото винаги ще го разпозная с това щръкнало нагоре крилце. Виждала съм гълъби с увиснало крило, но с щръкнало - никога.

За мое съжаление, той не се е връщал, нито пък го виждам из квартала. Аз ходя много пеша и се вглеждам във всеки един гълъб, но до сега не съм го видяла. На няколко пъти имаше убити гълъби от кола и куче и се надявам да не е бил той :(

За моя мъничка утеха, на балкона ми от няколко седмици каца един черно-бял гълъб, който не е страхлив и идва да се храни от ръката ми, но аз смятам за му оставям вече храна на парапета, за да не се привържа към него, както към Гълъбинчо, така се казваше...

#11 Потребителят е офлайн   Aragoen Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1592
  • Регистрация: 09-April 07
  • Gender:Male
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 14 June 2012 - 07:52 PM

Според мен е справил това че не го виждате не значи непременно че него го няма
User's Signature

И ние ядем бонбонки тик-так и пушиме кент!!!


Цитат

Американски форум - Задаваш въпрос, после ти отговарят.
Арменски форум. - Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
Български форум - Задаваш въпрос, после в 50 поста ти разказват какъв си тъпак, че си попитал.



Качена снимка

#12 Потребителят е офлайн   di_di Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 195
  • Регистрация: 31-July 11

Публикувано: 16 June 2012 - 09:32 AM

Днес го видях - жив и здрав е :) Пред блока, ядеше хляб с другите гълъби. Хвърлих му и аз хляб и сипах вода на едно място. За всеки случай му хвърлих и хляб, накиснат с вода. Много се радвам, че го видях, така ми олекна!

#13 Потребителят е офлайн   di_di Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 195
  • Регистрация: 31-July 11

Публикувано: 18 June 2012 - 04:36 PM

Вече трети ден го наблюдавам от балкона и разбрах, че не може да лети добре, ами само прехвърча. Има две места на блока, на които има нещо като навеси, на височина около три метра и той седи само там или долу на земята. Веднъж - два пъти се опита да полети напред и нагоре, но успява да прелети не повече от 30тина метра напред и не може да се вдигне повече от 4 -5 метра, постепенно почва да губи височина и да пада, като с големи мъки маха все по-силно с криле, но неуспешно и каца. Сигурна съм, че нощува навън, сгушен на някой от навесите, защото не може да полети нависоко и да се пъхне в някоя от дупките на въдушните възглавници на панелните блокове, като другите гълъби. Сега е топло, но при първата буря или градушка не знам какво ще прави, да не говорим, ако оцелее до зимата. Тогава тези навеси са покрити със сняг и никой не би могъл да ги изчисти. Много се притеснявам за него.

#14 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 23 June 2012 - 03:24 PM

Е, все пак 30 метра е добре :ab_041:. Обикновено с времето се научават донякъде да компенсират недъзите. Надявам се за 2-3 месеца да задобрее в летенето и да се изменят достатъчно необходимите мускули, така че да компенсират. Другият вариант е да си остане така, но не се притеснявайте за него. Дори и не перфектно летящ, все пак е летящ и е свободен. Какъвто му е късметът. Оставете го.

#15 Потребителят е офлайн   Aragoen Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1592
  • Регистрация: 09-April 07
  • Gender:Male
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 23 June 2012 - 07:21 PM

Казах ви аз, че е жив и здрав. Няма да се притеснявате все пак сега е в началото на свободния си живот има доста време да задобрее до зимате, а и все пак гълъбите са едни от най-приспособимите птици в градска среда :wb_052:
User's Signature

И ние ядем бонбонки тик-так и пушиме кент!!!


Цитат

Американски форум - Задаваш въпрос, после ти отговарят.
Арменски форум. - Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
Български форум - Задаваш въпрос, после в 50 поста ти разказват какъв си тъпак, че си попитал.



Качена снимка

#16 Потребителят е офлайн   di_di Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 195
  • Регистрация: 31-July 11

Публикувано: 14 July 2012 - 01:46 PM

До миналата събота Гълъбинчо си беше пред блока, повечето време кацнал на ламарините на първите етажи и аз отгоре пусках хляб, напоен с вода, както и една баба храни гълъбите. Но от една седмица го няма :((( На първият етаж има едн балкон с гъста лоза и там собственикът си развъжда котки. Той много обичаше да каца на покривчето му и да слиза долу да си кълве трошици. Може би го е хванала някоя от котките - вече изгубих надежда да го видя пак.

#17 Потребителят е офлайн   Aragoen Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1592
  • Регистрация: 09-April 07
  • Gender:Male
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 16 July 2012 - 07:13 PM

Надеждата умира последна!!! Точно когато най-малко очаквате ще го видите :)
User's Signature

И ние ядем бонбонки тик-так и пушиме кент!!!


Цитат

Американски форум - Задаваш въпрос, после ти отговарят.
Арменски форум. - Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
Български форум - Задаваш въпрос, после в 50 поста ти разказват какъв си тъпак, че си попитал.



Качена снимка

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни