Dog.bg Форуми : Деградация на породите? Преди и след.

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (27 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Деградация на породите? Преди и след. повод за размисъл и анализ Оцени темата: ***** 1 Гласове

#21 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 14 June 2012 - 01:38 PM

LilTed
Сигурно имате право относно булдоците, явно съм се объркала - американски е викториански, а с английски са наистина две различни породи, грешката е моя, сори:-)))
Благодаря за поправката, да не въвеждаме неволно хората в заблуда:-)


Vesela_5
Точно това означава - първите шест от кучилото се оставят, другите се умъртвяват.

Camellia
Ето я зонарна окраска, красота!
Нещо такова търся на мама, че те сега много тежко преживяват загуба на кучето си.
Ама няма, да му се не види.
Прикачена снимка
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#22 Потребителят е офлайн   arina Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 474
  • Регистрация: 11-December 09
  • Gender:Female

Публикувано: 14 June 2012 - 02:10 PM

Излишно е да пиша тук, смятам, че "развитието" на показаните породи не ми се нрави, а май не само на мен. Fibsi - казвала съм неведнъж, че и за нашата порода ми харесват прототипите на типичните бернери от миналото, а сега са на мода скандинавския тип масивни кучета, а това май се толерира и от съдиите. По отношение на смъкнатата задница на НОК съм чувала от ветеринарен лекар, че това е очевидна предпоставка за дисплазия, ама май на създателите на модния тип НОК не им пука особено.

#23 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 14 June 2012 - 02:28 PM

arina
Напротив, не бива да мълчите и да смятате че е излишно да пишете тук. Напротив, колкото повече стопани говорят и обсъждат неща в дадена тема, толкова по-добре за всички нас. А и за кучета включително. За никого не е тайна че в ежедневието хората се стремят към най-екстремален и пренатоварен тип. Ако си мълчим, то мълчанието ни се тълкува като съгласие.
Не мисля че това е редно.

А и в крайна сметка ресурса "Да пазим и развиваме породите" не може да обслужва само меркантилни интереси с оплюване на кучила на конкурента, както в съседна тема:-)))) Нека да има и информативни теми, няма все с клюки да се занимаваме, я:-)))))
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#24 Потребителят е офлайн   mik Икона

  • Breeding for Quality,NOT Quantity
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2631
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Female
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 14 June 2012 - 02:30 PM

Показване на мнениетоFuria_S, в 13 June 2012 - 06:00 PM, написа:

Показване на мнениетоnavar, в 13 June 2012 - 05:40 PM, написа:

на човек му е заложено да си играе на Господ..да се мъчи да създава неща,по добри от тези създадени от природата..кога ли ще разбере че единственото,което прави е да осакатява ...

Не точно така.
Защото освен примитивните породи нямаше да има други.

Говорим за тенденция в угаждане на купувача.
Старотипен НОК сивозонарна окраска на майка ми умря на скоро. Преобърнах всичко де що можех да намеря НОК, с прав гръб, не сплескана задница, без да има задните лапи като на кенгуру в които да се оплете, докато дотърчи до фигуранта.
И да не е истерик от рода на " всичките ви ще изям" или "От всичките ще се страхувам".

Е, не мога да намеря сивозонарна окраска НОК с прав гръб, а съм готова да платя сериозна сума. До един са кенгурута с черен гръб.

Породите се осакатяват в името на модата. И в ущърб на функционалността.
Колко съвременни развъдници с безжалостна отбраковка "Първите шест" ги знаете"?


С риск да бъда анатемосана ще напиша 5 реда без да отговарям на каквито и да било писаници след това!
Лично съм разговаряла с развъдчици в Германия на НОК с т.н. прави задници и те са единодушни,че "правата задница" не прави техните кучета по-здрави.
Това че при работните линии кучета почти не се забелязват разплодни кучета със степен по-висока от " fast normal " не означава,че такива кучета няма.Причината е следната тъй като при работните линии се държи почти изцяло само и единствено на работните качества на кучето , а няма как то да е работоспособно ако има проблем със ставите автоматично почти никой не използва работни кучета със степен на диспалзия по-висока от а1 , максимум в много редки случаи а2.
Проблема със ставите при кучетата НОК с т.н. прави гърбове е точно толкова голям колкото и при останалите с тази разлика,че там тези кучета се бракуват още в мига в който се разбере,че има проблем.
Мит е,че правата задница прави кучето по-здраво или съвременният тип постав на крупа прави кучето по-болно.
Разбира се,всеки има право да живее в заблуда и с това да прехвърля вината за болното си НОК на развъдчика вместо да се замисли дали той се е грижил правилно за това куче което си изисква малко по-специални грижи.

п.п.Относно куче с прав гръб,не знам къде си търсила....но явно не е било достатъчно задълбочено,ако държиш на такова куче може да се внесе от Германия.Сумата би била твърде приемлива стига да резервираш кученце още преди да е заплодена някоя женска и да имаш търпението да чакаш.
Само не зная дали твоите родители биха се справили с темперамента на подобен вид кученце,тъй като жената която бих ти препоръчала развъжда кучета главно за полицията,спасителните служби и т.н.

#25 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 14 June 2012 - 02:39 PM

mik
Никой няма да те анатемосва, само да посмеят:-))) Не желая поредна информативна тема да се превърне в боклук и скандал. Не обичам копчето "докладвай" но ако някой ще пренесе тук в тази тема някакви вашите си анатеми - няма да се поколебая да го натисна и да се свържа с модераторите. И не желая тази тема да бъде заключена, само защото някой някого е решил да анатемосва.

Тук искам да говорим относно породите, а не да се дракаме:-)))
Имаш право че от Германия може да се внесе качествено кученце. Но не забравяй че това само потвърждава създаден абсурд - ето търся куче определена окраска и тип а не мога да намеря. Защото ги донаразмножаваха до такава степен за потребителя и купувача, че забравиха за другите окраски и друг тип.

Радвам се че се включи:-)
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#26 Потребителят е офлайн   mik Икона

  • Breeding for Quality,NOT Quantity
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2631
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Female
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 14 June 2012 - 02:49 PM

Проблема не е в окраската , а в това , че в Бг всеки който притежава черно , зонарно или какъвто и да било цвят различен от стандартният за НОК кученце смята,че това кученце е от т.н. работен тип.
Да,ама не.
В Бг кученца различни от стандартният цвят се въдят като тип "работен",обаче тези кучета странно защо след като са толкова работни не са се доказали никъде ... от тях виждаме само разни аматьорски клипчета по интернет .... "седни , лежи , седи , пърди , акай , не акай " - сорри за последното ама е точно така.
Та тези уж "работни кучета" нямат ни един реален изпит,ни едно постижение на каквото и да било ниво.
Как някой който иска истинско работно куче да си вземе от там ? Как да работи след това с него ?
Никак.
Цвета на едно куче не го прави по-работно или по-безработно.
За сметка на това в Бг вече има доста кучета от т.н. екстериорен тип с РЕАЛНИ изпити които са положени не къде да е в ГЕРМАНИЯ.Да,да...от онези същите кучета с "паднали,ниски задници" има екземпляри които работят реално и имат реални изпити положени извън пределите на Бг.
Няма да изброявам имена.
Тъжното наистина е , че има твърде много и големи заблуди относно породата НОК ... но аз отдавна съм спряла да се опитвам да обяснявам на някого каквото и да било . Би било хубаво ако не се налагаше всеки сам да стига до тези истини до които съм стигнала аз и други мои колеги чрез опита си , но явно тук се налага първо някой да си счупи главата доста пъти и ако изобщо има или е имало нещо в нея да си направи своите изводи и да поеме по своя път.

#27 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 14 June 2012 - 03:01 PM

Но тук не говорим само и единствено за България, там е работа. На последната (май) Евразия не видя ли кой стана шампионче и с какви лапи? Ерусалимски го е отсъдил, защото той съди от това, което вижда в ринга, не може да ги дисквалифицира всичките, нали разбираш?

Разбирам позицията ти, но не значи че я подкрепям:-) Знам че си абсолютен фен на НОК и имаш собствени убеждения и виждания по въпроса, но погледнато малко по-отгоре и по-отстрани самата тенденция е ужасяваща, меко казано.
И аз не желая да закупя нещо, което го има на пазара - ама окраска не влияе, ама сплесканата задница не влияе, ама няма разлика.

Искам зонарна овчарка с прав гръб. Точка. Ама няма.
Обясненията от рода на това че другите са били същите просто не ме интересуват.
Ето там е работа.
Съществува един определен тип, който се лансира навсякъде. Ми не искам тоя тип. Знам че е хубав, готин. Но не го искам.

:-))))
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#28 Потребителят е офлайн   mik Икона

  • Breeding for Quality,NOT Quantity
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2631
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Female
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 14 June 2012 - 03:03 PM

Напълно съм съгласна ,че тенденциите в световен мащаб са ужасяващи .

#29 Потребителят е офлайн   arina Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 474
  • Регистрация: 11-December 09
  • Gender:Female

Публикувано: 14 June 2012 - 03:47 PM

Показване на мнениетоFuria_S, в 14 June 2012 - 02:28 PM, написа:

arina
Напротив, не бива да мълчите и да смятате че е излишно да пишете тук. Напротив, колкото повече стопани говорят и обсъждат неща в дадена тема, толкова по-добре за всички нас. А и за кучета включително. За никого не е тайна че в ежедневието хората се стремят към най-екстремален и пренатоварен тип. Ако си мълчим, то мълчанието ни се тълкува като съгласие.
Не мисля че това е редно.


Ами и да не си мълчи човек, в крайна сметка аз не съм специалист, а само любител. Експертите са на изложбите, в качеството си на съдии. При положение, че там се толерира определен анатомичен тип, не виждам как ние скромните любители и потребители ще повлияем на този процес.
Много полезна тема между другото, някои от поставените тук въпроси и аз съм си задавала нееднократно.

#30 Потребителят е офлайн   Yerom Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 778
  • Регистрация: 16-February 10

Публикувано: 14 June 2012 - 03:57 PM

Furia деградацията на породите следва нашия начин на живот.В забързаното ни ежедневие колко хора взимат куче с мисълта да го използват за това за което е създадена породата .Голям брои породи се гледат само за компаньони и домашни любимци.Неможе да вземеш едно овчарско куче да го затвориш в панелката ,да го разхождаш по един час на ден в градинката зад блока,да му забраняваш да лае ,да бъде дружелюбно към хората и кучетата,да е видяло овце само по телевизията и да искаш то да изглежда като някои свои пра роднина от преди 100 г.Качена снимка

#31 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 14 June 2012 - 03:58 PM

arina
Как да не можем да повлияем? Че нали точно от нас, обикновени стопани, зависи всичко.
Някои от нас утре ще решат да си регистрират приставката, ще станат развъдчици, как да не влияем? Напротив, Вие подценявате значението на любителите. От тях тръгва всичко. Утре един ден и Вие и аз можем да станем развъдчици. И е хубаво човек да има в предвид тези неща.
Хубаво е човек да обмисля сериозно към кой тип се стреми в породата си, да знае какво иска да получи, какви кръвни линии го интересуват. За да може развъждането да се развива, или поне да се запазва, вместо да се деградира.
:-)
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#32 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 14 June 2012 - 04:02 PM

Показване на мнениетоYerom, в 14 June 2012 - 01:57 PM, написа:

Furia деградацията на породите следва нашия начин на живот.В забързаното ни ежедневие колко хора взимат куче с мисълта да го използват за това за което е създадена породата .Голям брои породи се гледат само за компаньони и домашни любимци.Неможе да вземеш едно овчарско куче да го затвориш в панелката ,да го разхождаш по един час на ден в градинката зад блока,да му забраняваш да лае ,да бъде дружелюбно към хората и кучетата,да е видяло овце само по телевизията и да искаш то да изглежда като някои свои пра роднина от преди 100 г.Качена снимка

БРАВО!!!!!!!!!!!!!!!!!

Браво от сърце!
Не говорим за НОК, това важи практически за всяко едно куче.
Родителите ми живеят в къща с двор, при това активно извеждаха предишното куче и се упражняваха с него.
Но наистина малцина са тези, които осъзнават че всяко едно куче има нужда от движение, социализация, умствено натоварване, контакт.

Само че май това е друга тема:-))
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#33 Потребителят е офлайн   Vesela_5 Икона

  • Afrodita of Angel's staff
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2664
  • Регистрация: 28-April 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас
  • Interests:American Staffordshire Terrier
  • Skype:

Публикувано: 14 June 2012 - 04:42 PM

Показване на мнениетоFuria_S, в 14 June 2012 - 11:38 AM, написа:


Vesela_5

Точно това означава - първите шест от кучилото се оставят, другите се умъртвяват.



Това пък е адската тъпотия. Най-вероятно са го правили, защото не е имало млечни заместители за изкуствено дохранване, когато кучилото е голямо. Но пък защото точно 6, а не 5 или 7?

Ето едно кучило от 13 бебета, всички оцелели и вече са големи кучета. На снимката се виждат само 11 от тях, но чрез добри грижи и подхранване броя на малките вече не е проблем.

Качена снимка


#34 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 14 June 2012 - 04:52 PM

Vesela_5

Не, не е тъпотия, а работа по селекция.
Който иска да си гуци-муцка кученца да не се захваща с развъдна дейност.
Тук не говорим за създаване на живот на всяка цена - от 12 кутрета на всяка цена да отхраним и отгледаме всичките палета, па макар да не са никому нужни.
Тук говорим за селекция. А това е вид дейност, която не би трябвало да обслужва чужди интереси. Нито парични - "ще взема за тези кутрета определена сума" нито емоционални "всеки има право на живот".
:-))
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#35 Потребителят е офлайн   Chiita Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2796
  • Регистрация: 01-February 06
  • Gender:Female
  • Location:третия етаж...

Публикувано: 14 June 2012 - 05:28 PM

Работа по селекция?
За каква селекция става дума при новородени кученца ,че от десет да изберем четири ,които да отидат "във ведрото " както казват руснаците? Не говоря за кученца родени с аномалии, а за нормални новородени!!!На принципа на "първите 6 родени"? Ами може последното родено да е най-ценно,знае ли се....като ще го "селектираме " още като се роди :ud_009:
User's Signature

Качена снимка

#36 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 14 June 2012 - 05:39 PM

Показване на мнениетоChiita, в 14 June 2012 - 03:28 PM, написа:

Работа по селекция?
За каква селекция става дума при новородени кученца ,че от десет да изберем четири ,които да отидат "във ведрото " както казват руснаците? Не говоря за кученца родени с аномалии, а за нормални новородени!!!На принципа на "първите 6 родени"? Ами може последното родено да е най-ценно,знае ли се....като ще го "селектираме " още като се роди :ud_009:

Разбирам недоумението ти, защото самата аз неведнъж се сблъсквах с този въпрос преди години.
Обаче тук опираме до един много деликатен момент: всички развъдчици последните години са отхранвали многобройните кучила. И резултата го виждаш по снимките горе, нали?
При работа на селекционера неизбежно изниква такъв въпрос като отбраковка. В природата това го прави естествен отбор, при селекцията го прави изкуствен отбор. Единия от начините на изкуствен отбор при развъждането е точно "Първите шест" при самото раждане.
За да не ги евтанизират по-късно.

Изобщо, селекция и развъждането не е за слабонервни.

Знам, че ще се ужасиш, но така стоят нещата.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#37 Потребителят е офлайн   Yerom Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 778
  • Регистрация: 16-February 10

Публикувано: 14 June 2012 - 05:44 PM

ЧИСЛОТО НА ИЗПОРТЕНИТЕ ОТ "ШОУТО" РАБОТНИ ПОРОДИ СЕ УВЕЛИЧАВА С ВСЯКА ГОДИНА

автор: John Broadhurst
превод: Евгени Петков


Числото на работните породи,изпортени от шоу развъждането се увеличава с всяка изминала година.
Пойнтерите вече не могат да намират дивеч.Басетът и Блъдхаунда не ходят по следа.Фокстериерите,някога малки и поврътливи се превърнаха в големи правокраки същества,неспособни да се шмугнат в лисича дупка.Някога силните и издръжливи Санбернари днес са толкова дисплазични,че е трудно да доживеят до старостта си без хирургическа намеса.Ирландските сетери-знаменитите търсачи са станали толкова разсеяни,че не са в състояние да открият дори и параден вход.А Кокер спаньолът,потресаващ в миналото ловец "джобен размер" се доближи до нивото на Мопс с козина на пудел,способен да се заблуди не само в полето,но и в собственото си пространство.
С изключение на шепа декоративни породи,които са създадени за да не вършат нищо,освен да топлят ръцете на своите стопани,няма нито една друга порода която виждаме по изложбения ринг способна да изпълнява задълженията за които е била създадена.
Фермерите които развъждат новите породи крави,свине или овце оценяват своите животни от икономическа гледна точка-количество месо или вълна имащи пазарна стойност която не се променя много,независимо дали една дузина съседи ще започнат да отглеждат овце и свине от същата порода.Развъждането на изложбени кучета също е вид работа,но тя се фокусира върху понятията "красив" и "моден"
Холандският генетик E.L. Hagedoorn,дългогодишен консултант на киноложките организации по цял свят предрече че шоу-ринговете ще унищожат работните породи и времето за съжаление доказа неговата правота.Още през 1939г. в една от своите книги той написа,че:"За много породи шоу-ринга е по скоро заплаха,отколкото помощ.Производителите започват да отделят все по голямо внимание само на тези точки от стандарта които са видими само на ринга и забравиха за по важните,чиято оценка е невъзможна в изложбена обстановка.Представянето на кучето на изложба няма никакво отношение към полезността на самото животно".
Организатори нееднократно са обявявали на всеослушание,че"Нашата изложба не е конкурс за красота.Ние имаме представа как трябва да изглеждат породите и какво трябва да умеят да правят..."Обяснете това на собственика на авганката изведена от изложбената си клетка,разресана прилежно и изсушена със сешуар,представена в ринга и после пак прибрана обратно в същата клетка.Обяснете това на селекционера на прекрасната Немска овчарка спечелила Best in Group,същият този,който с удивление наблюдаваше на същата изложба представлението на следовите овчарки от спасителната служба.Каквито и лозунги да издигат съвремените шоу привърженици-всичко си остава едно долнопробно театрално представление и нищо повече.
Теорията винаги завършва там,където започва реалността.И по всичко личи,че това е било винаги така.Някои от изложителите записват своите териери в клас "работен" само защото на няколко пъти са се шмугнали в дупка.Те претендират,че знаят що е "истинска работа".Само не ги питайте,как се измъква заклещено в дупката куче,или как се обработват раните след "битка".
Повечето съдии в ринга знаят много малко или почти нищо за реалната работа на породата която съдят.Почти никой от тях реално не е държал в ръцете си оръжие,не е виждал по ръцете си мазоли и не е пълзял по блатата...но за сметка на това по двадесет и повече години са държали за повода своите кучета,преодоляли са с тях хиляди мили,с една едничка цел- да прибягат по ринга в елегантни одежди.По някога са треперели по цели нощи по влакове и автомобили,спали са по лоши хотели и са се завръщали обратно.Но да проходят десет мили до лисича дупка,да видят какво прави тогава тяхното куче.НЕ,това те не са правили нито веднъж през живота си.
Изложбените линии фактически са отделени от работните.Така се случи с много ловни породи и продължава да се случва с всички останали работни породи.
През последните години,поддръжници на двете породи - Бордерколи и Джак ръсел териер обявиха война на АКС(рус) в опит да защитят работните качества на породите.За съжаление числото на селекционерите стремящи се да запазят генофонда и традициите в развъждането на работните породи от поколение на поколение намалява.В момента по иозложбените рингове все още е възможно да се видят работещи БордерКоли и ДжакРъсел териери,Но числото на реално работещите кучета по изложбените рингове от другите породи практически клони към нула.Лисицата и фазана не се интересуват от модерната екстравагантност.Тук цветът на козината,очите или носът няма никакво значение....У работните кучета красотата има собствено измерение което се определя с образно с думичката ПОЛЕЗНОСТ.
Повечето любители на кучета започващи да се занимават с развъждане имат опит с породата не повече от пет години.През цялото това време те са "събирали материал" и дори са прочели няколко книги за породата.Повечето не приемат развъждането за системна и отговорна работа.Размножават случайни кучета с една единствена цел-да произведат поредният победител.
Повечето никога не са тествали генетически своите кучета и когато биват запитани,не унищожават ли те със своето безотговорно развъждане работните породи,те отговарят:"ОК!Аз през живота си не съм изял нито една дива птица",или "На мен не ми е нужно куче за охрана на домът ми-имам си висока ограда и надеждна алармена инсталация" или "повече никой няма да ловува лисици,както знаете това е незаконно"
Ние никога не трябва да забравяме,че чудесните работни породи не са възникнали поради нашият каприз.Ние се явяваме само временни пазители на генофонда предоставен ни от предходните поколения развъдчици.Именно на нашите плещи лежи отговорността да съхраним най важното и най доброто и да го предадем на идните поколения.
Отговорният развъдчик се отнася сериозно и уважително към историческото предназначение на своята порода.Длължен е да тества своите кучета и да установи тяхната реална работна пригодност.Да се убеди,че тяхният екстериор,размер и темперамент ги правят подходящи за изпълнение на историческата им мисия.Стандартът на породата се е родил не в ринга,а тамкъдето е истинската и сериозна работа.Нека не забравяме,че само там кучето може да бъде оценено обективно,за това за кoeто е създадено.


Много интересна статия даваща яснота по тематаКачена снимка

#38 Потребителят е офлайн   Chiita Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2796
  • Регистрация: 01-February 06
  • Gender:Female
  • Location:третия етаж...

Публикувано: 14 June 2012 - 06:01 PM

Аз точно няма да се ужася.
Не съм съгласна с това и най обикновения пример е , че има кучила, в които могат да се родят 5-6 кученца и по-малко и въпреки сериозната работа на селекционера в плануването на връзката ,да няма късмета да му се роди и едно качествено куче.
Селекция -качествена такава , може да се направи на един по-късен етап ,а не при новородени(изключвам родени с аномалии)

Цитат

Обаче тук опираме до един много деликатен момент: всички развъдчици последните години са отхранвали многобройните кучила. И резултата го виждаш по снимките горе, нали?


Ако породите са "деградирали" така от това ,че развъдчиците са отглеждали големи кучила ,снимките щяха да с а различни :wb_052:
Ти си започнала темата и подържаш тезата , че всичко е плод на мода и тенденция към преекспониране на дадени признаци .Каква е връзката с големите кучила тук?
Ще получа екстремали когато събирам двама родители екстремали , а не че ще се родят 10 кученца.Всичко е до хората и тяхната представа за породата.
"Зелените" преди две три години подеха кампания в Англия срещу всичко това ,направиха се промени в стандартта на 15-тина породи, ще видим как ще се променят нещата .
User's Signature

Качена снимка

#39 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 14 June 2012 - 06:07 PM

Yerom
Браво!
Имате ли още подобни материали? Я да му натрием носа на това разглезено урбанизирано общество, решило че кучета са само красив аксесоар, пуфи върху дивана.
Да им разкажем играта и да ги опровергаем!
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#40 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 14 June 2012 - 06:17 PM

Показване на мнениетоChiita, в 14 June 2012 - 04:01 PM, написа:

Аз точно няма да се ужася.
Не съм съгласна с това и най обикновения пример е , че има кучила, в които могат да се родят 5-6 кученца и по-малко и въпреки сериозната работа на селекционера в плануването на връзката ,да няма късмета да му се роди и едно качествено куче.
Селекция -качествена такава , може да се направи на един по-късен етап ,а не при новородени(изключвам родени с аномалии)

Цитат

Обаче тук опираме до един много деликатен момент: всички развъдчици последните години са отхранвали многобройните кучила. И резултата го виждаш по снимките горе, нали?


Ако породите са "деградирали" така от това ,че развъдчиците са отглеждали големи кучила ,снимките щяха да с а различни :wb_052:
Ти си започнала темата и подържаш тезата , че всичко е плод на мода и тенденция към преекспониране на дадени признаци .Каква е връзката с големите кучила тук?
Ще получа екстремали когато събирам двама родители екстремали , а не че ще се родят 10 кученца.Всичко е до хората и тяхната представа за породата.
"Зелените" преди две три години подеха кампания в Англия срещу всичко това ,направиха се промени в стандартта на 15-тина породи, ще видим как ще се променят нещата .


Големите кучила са тенденция към размножаване. И то в геометричната прогресия. Колкото повече - толкова повече, нали разбираш? Например, когато един развъдчик има 12 кученца от женската си от определен модерен тип, то той произвежда и произвежда и произвежда други бебета от желан и/или търсен тип.
В интерес на истината има и друг момент - последно време отбраковката се смята за нещо неморално. А всъщност то не е така.
Не можеш да отбраковаш едно животонеспособно куче ПОСЛЕ. Чисто морално и емоционално не можеш. Наблюдавах едни такива морални мъки невъднъж - то вече е отворило очи, погледнало те е, но не е животоспособно, по-добре от началото след раждането в кофата с вода.

Все пак развъдчици не са някакви изроди. Не можеш да го погледнеш вече на 45 дена и да го удавиш в кофата. Не е ли по-милосърдно при самото раждане да го направиш?
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

  • (27 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни