Dog.bg Форуми : Цените на кутретата

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (12 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Цените на кутретата Оцени темата: -----

#41 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 27 July 2006 - 12:04 PM

Всеки си знае цената накученцата от кучилото а не да преценяват според случея. просто всеки държи да се види с човека, първо да се говори на място. В край сметка всеки развъдчик или повече си избират едно две кученца от кучилото, но винаги има още едно две който представляват "интерес" за самия развъдчик (за неговата развъдна програма) и той би искал да е сигурен кучето ще попадне в при добри хора, който ще положат максимални грижи за тях.
А има и хора на който никога не трява да има продаваш или даваш куче. r)

#42 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 27 July 2006 - 12:08 PM

ОК. В такъв случай и аз се чудя какво пречи да плеснеш в сайта си: кучило такова и такова, пет-класа толкоз, шоу-класа толкоз, цената подлежи на договаряне, елате да се видим. Страх от злоупотреба или спекулации? Или просто се счита за порочна практика? Нежелание да те сбъркат с търгаш?

#43 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 27 July 2006 - 12:24 PM

Ами аз не разделям кучнцата на пет-класа и шоу-класа толкоз, разделям по друг признак. Кучнценцата или са Брак (ДИСКВАЛИФИЦИРАЩИ ПОРОЦИ, ИЗКЛЮЧВАЩИ КУЧЕТО ОТ РАЗВЪДНА ДЕЙНОСТ, който се виждат още когато са малки) и други който са в "нормата". Това което е брак се подаравя, всички останали като порасната се вижда кое може да се допусне до разплод и кое не(според правилата за допускане до разплод). Аз си взимам това което на мен ми трява за бъдеща работа, другите кучнца се продават или подаряват(както си реша)
А защо не изписвма цени и т.н. по горе съм го казал.
Ценат за кученцето е важна но е по важно при кой ще отиде това кученце.

#44 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 27 July 2006 - 12:32 PM

Добре бе, малко досаждам, за да ми стане ясно. Това, че ще изпишеш цената (коята вече си си наумил) защо да значи, че е по-важна от това при кого ще отиде? Просто информация, информацията е богатство b) .

#45 Потребителят е офлайн   danny Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 939
  • Регистрация: 25-June 05

Публикувано: 27 July 2006 - 12:37 PM

Face,
аз лично нямам проблем. Мъча се да изразя виждането си къде се къса връзката купувач - развъдчик. А доказателства, че тя се къса - бол.
Като не ми казват цената дори по телефона, аз няма да отида там, където може и да ми я кажат. (Пак да уточня - не търся куче за изложба, търся домашен любимец - нищо повече) Аз ще съм се обидила от факта, че увъртат и ще съм заподозряла опит да ме минат още при телефонния разговор. Като капак ще съм се почувствала последният просяк. И бързичко ще съм отпрашила към магазина. Или към една приятелка, на позната на съседката, която тъкмо има чудесни малки "еди какви си" - майка им със сигурност е сто процента такава, нищо, че няма родословие, а бащата май е съседския еди какъв си - половината малки пък на него са се метнали... (А кажете, че не сте чували нещо подобно!)
Вижте въпросите тук по форума - "кой ще ми подари, болонка, дакелче" и т.н.?; "купувам еди какво си за 50-100 лева", "имам чудесен/чудесна еди какво си, много красиви и умни, търся му/й булка/мъж"... После погледнете колко на брой сте професионалистите. В моите представи именно образованият и знаещият носи отговорността за това, да си създаде адекватна аудитория.
Аз мога и да не говоря по темата - нищо няма да загубя. Не целях да противопоставям тези на онези, или да обиждам когото и да било. Но понеже често някой си пати от магазини и хиляди думи са изписани за вредата от тях и от борси - исках да ви кажа, че отговорност за това имат и развъдчиците. Когато планината не отива при Мохамед, Мохамед просто трябва да си помести някои части и да отиде сам. Или поне да потърси начини да се приближат един към друг. А за тази цел трябва да се опита да разбере другата страна. Току виж в отговор се постарали да разберат и него.
Само да добавя, че от всички отговори досега чух едно единствено нещо, което е пряк отговор на въпросите ми: че цените се премълчават, заради опити за диверсия и спекулация от конкуренти и лаици:

Цитат

Често когато в някой развъдник има кучило се обаждат от зоомагазини и борси да сверяват цените, или някой който има женско куче и решил да го плоди да разбере колко струват малките, да си направи сметка и да почне да плоди.

Съгласна съм, това звучи сериозно. Много по-убедително от "Не говорим за цени, 'щото това не са домати!..."
Сериозно звучи, ако друга причина е нежеланието за сблъсък с данъчни, регистрация на доходи, трудно отчитане на разходи и прочее.
Но съм абсолютно убедена, че ако намерите начин да направите информацията за себе си и на първо място (но не единствено) ценовата информация - от това ще спечелят и развъдници, и купувачи, а делникът на зоомагазини и прекупвачи ще стане доста по-таф и адски корафф wink
И понеже докато сътворя тоз' роман, минали 3-4 поста, искам да допълня - посочената цена не означава, че развъдчикът - собственик на кученцето, е длъжен да го продаде на всеки случаен обадил се. Ще се срещнат, ще поговорят. То и това може да се напише...
User's Signature

Моето куче (лабрадор) има дисплазия - наследство от баща си Баркли Блондфел, който е куче на iglika (от този форум) и Мартин.

#46 Потребителят е офлайн   onufri Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 130
  • Регистрация: 06-July 06

Публикувано: 27 July 2006 - 12:53 PM

Цитат

Само да добавя, че от всички отговори досега чух едно единствено нещо, което е пряк отговор на въпросите ми: че цените се премълчават, заради опити за диверсия и спекулация от конкуренти и лаици:

Цитат

Често когато в някой развъдник има кучило се обаждат от зоомагазини и борси да сверяват цените, или някой който има женско куче и решил да го плоди да разбере колко струват малките, да си направи сметка и да почне да плоди.

Съгласна съм, това звучи сериозно. Много по-убедително от "Не говорим за цени, 'щото това не са домати!..."

Това също не е сериозен аргумент! Който иска да саботира ще се представи за примерен купувач,ще отиде на място,ще направи "мили очи", ще даде задоволителни отговори на зададените въпроси,ще попита за цената и като я чуе ще си тръгне под някакъв предлог....Така че съвсем не мога да ги разбера тези конспирации с криенето на цените....

#47 Потребителят е офлайн   radostin21 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 250
  • Регистрация: 16-March 06
  • Gender:Male
  • Location:гр.Варна

Публикувано: 27 July 2006 - 01:20 PM

Цитат

danny - споко бре ще ти мине.

Аз нещо не мога да свана точно какво те притеснява или какво те тревожи. Искаш да научиш цени за кученце, ами отиди до развъдника, виж кучнцата избери си кученце, ще ти кажат цена. Ти не знаеш точно какво ще купуваш, а те интересвува цената. Ами тя може да е много ниска, а нито едно кучнце да не ти хареса или обратното.
Същата работа като отидеш да си купиш кола от борста в Горубляне. Ходиш гледаш питаш и така. Никой не е длъжен да казва цена по телефна, а и още повече като се обади някой, как да знае човек какво е точно целата на обаждане. Често когато в някой развъдник има кучло се обаждат от зоомагазини иборси да сверяват цените или някой който има женско куче и решил да го плоди да разбере колко струват малките, да си направи сметка и да почне да плоди. Всеки развъдчик си преценява на кой и за колко да продаде кученце и дали изобщо да го продаде на тоя който го иска.
на теб като не ти харесва че не ти казват цената по телефона, отваш там където ти я казват и готово.

При мен като съм от Варна а развъдникат е в София как да процедирам според вас?да блъскам 500км. с 500лв. в джоба и там на място да ми кажат 700лв. и как да процедирам на татък.ето защо първо питам за ориентировачна цена а е ясно че ако искам хубав изложбен представител ще приготвя някой лев отгоре.А колкото до обявяването на цената в обявата-изписвате два-три реда с имена и титли на родителите но не слагате цена(без значение каква)а на съседната обява пише същата порода с цена 400лв.примерно.и аз като не дотам запознат си мисля че след като това куче което не е член на клуб не е ходило на изложби и няма скъпи иследвания струва толкова,вашето ще струва 2-3пъти повече и от незнание и за да не се излагам въобще не звъня да проверя а в последствие се оказва,че това десет пъти по хубаво куче е на същата цена ако не е и по-евтино.А всички знаете точно какви пари ще искате за своите кучета и в едно кутило рядко разлика от куче до куче ще е повече от 150лв. а и как по телефона ще прецените с какъв човек говорите и каква цена да кажете за 2мин.разговор. Не искам да обидя никой развъдчик,но ви показвам моята гледна точка на купувач.от доста време чета по форуми и вече съм наясно че куче се купува само от развъдник или от където те насочат от клуба на съответната порода.Вече знам доста собственици на развъдници във Варна които са на светлинни години от shelti и nort face и единствената им цел са парите и като ги питаш за родословие те ти отговарят,че продават качество а не документи и все пак ти казват същата цена като известен развъдник с елитни кучета.Евала на shelti и nort face за това че държат на кой да дават кученцата си но съм убеден че една цена в края на обявата ще намали покупките не само от зоомагазините а и от печалбарите,които кученца се гледат не по зле от вашите.

#48 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 27 July 2006 - 01:24 PM

danny - ако се обидеш от това че не искат да ти кажат цена по-телефона, а те канят в къщата или място да където са кученцта и да си говорите на място, аз нямам какво да кажа. r) Смятам че щом каниш някои "у вас", показваш доста голямо уважение към човека.

onufri

Това също не е сериозен аргумент! Който иска да саботира ще се представи за примерен купувач,ще отиде на място,ще направи "мили очи", ще даде задоволителни отговори на зададените въпроси,ще попита за цената и като я чуе ще си тръгне под някакъв предлог....Така че съвсем не мога да ги разбера тези конспирации с криенето на цените....


не е нужно да се съгляваш или да приемаш това което казвам. Това е моята позиция и моето виждане на неща, как трява да правя или да постъпвам в таква ситуация.

p/s Аз ще дам пример с нашето последно кучило (второто по ред) Дойдоха хора от Хисаря, Сливница, Варна) когато малките бяха на 30-35 дни. След което дойдоха на 52, 63, 70 ден да си вземат бебетата. С хората от София по същия начин. Никой от тях не успори и не се разсърди че не говорим за цени и условия за кучнцата по телефона, а че искаме това да стане на място. Те сега са щасливи с свойте кучета, аз съм спокоен че попаднаха при добри хора който ги отглеждат както трябва.
p/s Някой от тях идва по 2 и 3 пъти преди да ги вземат, да ги виждта как растът. Всичко е до хора.
Heppi edn! r)

#49 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 27 July 2006 - 01:28 PM

radostin21 - ти избираш какво и как правиш. Ти го решаваш, ако искаш дигаш се от Варна и идваш в София, ако смята че това е тъпа работа не го правиш.

Честно не разбирам тези реакции.

#50 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 27 July 2006 - 01:42 PM

Не съм изчел поста до края. Значи, моя съвет е задължително, преди да купиш самото куче, ти да го видиш. Не да кажем отиваш с парите и айде да го вземем. Отиди вижги, избери си или изчакай помисли и тогава вече взимай.
Имахме един случай, последния път момче и момиче от Варна който живеят тук искаха кучнеце, идваха гледаха говорихме, после пак идваха говорихме и накрая решиха да не взмета кученцето понеже още нямах кола и нямаше как да страспортират кучето до Варна когато ходят там, също се убедиха че и няма подходящо място за разходки там където живееха и щеше да е доста трудно и за тях и за малкия. Взеха правилното решение, да изчакат още време, да си решат някой неща който ще изисква отглеждането на малкия разбойник.
Ако не се бяхме срещанали и да говорим и т.н., те щяха да взмет малкия без никаъв проблем, но сега щяха да имат затруднениея с отглеждането.

#51 Потребителят е офлайн   danny Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 939
  • Регистрация: 25-June 05

Публикувано: 27 July 2006 - 01:49 PM

Face,
a ако се окаже, че съм бИла пътя от Варна до София, само за да разбера, че цената изобщо не ми е по джоба? Ако ще ходя някъде, искам предварително да знам, че има защо. Аз също не си събирам парите по храстите край улицата. Щом не ми казват цената направо, значи шикалкавят нещо... Пак психология. А магазинът ей го къде е, и се сещам за още два, дето са ми на път...
Докато развъдниците се обвиват в тайнственост и се ограждат с недомлъвки, магазините и борсите ще печелят по точки. Защото липсата на информация дава простор на слухове, фантазии, измислици, клюки, злонамерен коментар. Пък в края на краищата, ВИЕ, давате и публикувате тази информация, тя е във ВАШИТЕ ръце - просто трябва да я накарате да работи за вас, а не срещу вас.
П.С. пиша дълго, защото междувременно и си върша работата cl) - докато съм писала, са се появили сходни постове... Да...
User's Signature

Моето куче (лабрадор) има дисплазия - наследство от баща си Баркли Блондфел, който е куче на iglika (от този форум) и Мартин.

#52 Потребителят е офлайн   radostin21 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 250
  • Регистрация: 16-March 06
  • Gender:Male
  • Location:гр.Варна

Публикувано: 27 July 2006 - 02:04 PM

FACE не съм съвсем съгласен и аз отидох при човек видях кучетата му,харесаха ми и му казах че при следващо кутило искам да взема едно малко а той ми каза че ще се договорим за цената като се родят малките и дойде време да ге взема ,но аз вече знаех как вървят цените а и бях чувал колко иска като цена съответния човек,аз говоря че хора които днес решават да вземат куче и не са на ясно с пазара отиват в магазина и като питат за родословие им казват че такива кучета струват много по-скъпо от това в магазина и те проверяват в интернет и вестници и не виждат цена за ориентир и вярват на толкова любезната и отзивчива продавачка а плащат същите пари който би им поискал добър развъдчик.А колкото до мен аз ще доида до София и щедам талкова колкото ми искат за съответното кученце,но вече знам колко е средната цена на развъдчика а и съм запознат с цените за породата в момента.

#53 Потребителят е офлайн   Красен Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 316
  • Регистрация: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 27 July 2006 - 02:33 PM

Цитат

При мен като съм от Варна а развъдникат е в София как да процедирам според вас?да блъскам 500км. с 500лв. в джоба и там на място да ми кажат 700лв. и как да процедирам на татък.

Аз съм леко озадачен... като че ли всички мои опоненти тук познават само телефона и ходенето на крака за форми на комуникация... има e-mail, skype, уебсайтове, форуми... Но дори и това да са единствените, пак би трябвало да ги ползвате, а не да се оплаквате n) - щом сте стигнали дотам, да търсите кучета от развъдник, малка е вероятността просто да искате домашен любимец... явно искате определена порода куче с доказан (а не непременно "аристократичен") произход. Ако човек иска просто домашен любимец и верен приятел, няма да се впряга толкова за това какви точно са цените - просто ще си вземе първото харесало му кученце, без значение от породата.

#54 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 27 July 2006 - 02:43 PM

Ами няма двама еднакви човека, както няма и две еднакви кучета. Всеки си има свойте виждания за дадени неща. Аз съм избрал как да бъдат нещата при мен, както и други са избрали как да бъдат при тях. Въпрос на виждане r) Моите виждания не съвпадат с твойте, но пък не ознчават че са грешни(мойте или твойте). Определени неща се случват поради наследството което сме получили, от тези който са били пред и нас. И някой от нещата се правя точно заради това което сме получили. След време нещата ще може би ще бъдат по друг начин, но засега са такива. Всички ние си има свойте основания за да постъпваме по-един или друг начин. r)

#55 Потребителят е офлайн   Eni Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1306
  • Регистрация: 04-October 04
  • Location:Плевен

Публикувано: 27 July 2006 - 02:52 PM

Красене, не си съвсем прав. Самата аз, когато си търсех точно лабрадор, хал хабер си нямах, че трябва да го взема от развъдник. Що мейлове изписах на разни зоомагазини из цяла България.И не го взех от там по няква случайност - цените ми бяха твърде високи. После прочетох в нета, куп истории за кученца, взети от магазин и трагичната им съдба. Просто има много неинформиран народ. И аз бях такава. Май се информирах покрай лабрадора и желанието ми на всяка цена да му осигуря това, от което има нужда. Но все пак имам достъп до нета, а колко хора нямат..............Четат обяви по вестници, питат познати и................май това е. Затова съм съгласна с danny, че

Цитат

Докато развъдниците се обвиват в тайнственост и се ограждат с недомлъвки, магазините и борсите ще печелят по точки. Защото липсата на информация дава простор на слухове, фантазии, измислици, клюки, злонамерен коментар. Пък в края на краищата, ВИЕ, давате и публикувате тази информация, тя е във ВАШИТЕ ръце - просто трябва да я накарате да работи за вас, а не срещу вас.
Просто наистина е нужна повече информация и прозрачност по отношение цените на кученцата от развъдници. Когато от магазините ми казваха едни цени без родословие и още една сума, ако искам родословие, и аз си мислех, че в развъдника сигурно ще искат бог знае колко. И бях стигнала точно до твоята мисъл - че си вземам първото срещнато на улицата куче. Все пак победи силното ми желание да имам лабрадор, а може би просто имах страхотния шанс да попадна на точните хора, от които си го купих. Но водих кореспонденция сигурно повече от половин година в търсене на заветното кученце. И съм щастлива, че си го намерих. b) И понеже съм запазила мейлите, сега като ги погледна, чак не ми се вярва, че съм си писала с толкова народ в търсене на кученцето. Но пак ще напиша - не са много хората, които ползват нета и имат тая възможност.
User's Signature

прочети правилата за подписите

#56 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 27 July 2006 - 03:06 PM

Аз не разбирам кое е обвито в тайна и недомлъвки. Единсвено нещо за което не е оябвено е цената. В сайтовете и форумите има информация за кученцата, кое, как защо и т.н.
Аз не виждам никаква тайственост, когато някой се обади по телефона пъровото изречение е колко струвата кученцата. Нито се пита за определено куче, нито се иска да се види, а само колко струва. Да цената е важна за тоя който го купува, ама за мен е важно и при какъв човек отива кучнцето. Знам от отпит и съм виждал и при други колеги който намалят ценат или правят някаква друга договорка с евентуалния собсвеник (за разсрочено плащане) и дори за даване в съсобстевност или още ред вариянти. Ние или по-голяма част от нас подхождаме с разбиране към новите кандидати за состбвеници.

Като чета написното оставам с впечатление че развъчиците крият всичко, даже и кучнцата, недейте така.

#57 Потребителят е офлайн   radostin21 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 250
  • Регистрация: 16-March 06
  • Gender:Male
  • Location:гр.Варна

Публикувано: 27 July 2006 - 03:45 PM

Съгласен сам ,че има развъдчици които намалят от цената и т.н. както спомена КРАСЕН.На мен лично както споменах в предните постове отидах видях кучетата и след около месец един познат които е много близък с развъдчика ми звъни и ми казва да отида да взема от развъдника куче(но аз нямам пари) обяснява ми да си приготвя 1 лев и толкова.Отивам казвам кои ме праща и ми се дава 6-7месечна женска НОК,чиито баща е Бракуван по старост от немската полиция и маика и също от там с по десет колена в родословието(собственикът е кучкар с най-големия стаж във цяла Варна а дори не се познаваме лично ( аз нямам родословие )),единствено при първото раждане дадох 1 мъжко на развъдчика.Така че съм наясно въпреки че за първи път ще купувам куче ,но някои които няма този късмет или е обещал на детето си и няма време да рови понеже постоянно го питат кога ще доиде кученцето и на първата седмица купува от магазина а след две седмици вижда комшията с по добро куче който е дал същите пари.Имам такива познати които меко казано се набутаха с един Ротваилер да бързат за рожден ден понеже в кучкарника им давали отклончиви отговори.

#58 Потребителят е офлайн   danny Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 939
  • Регистрация: 25-June 05

Публикувано: 27 July 2006 - 03:47 PM

Цитат

щом сте стигнали дотам, да търсите кучета от развъдник, малка е вероятността просто да искате домашен любимец... явно искате определена порода куче с доказан (а не непременно "аристократичен") произход. Ако човек иска просто домашен любимец и верен приятел, няма да се впряга толкова за това какви точно са цените - просто ще си вземе първото харесало му кученце, без значение от породата.

Не, Красен, не е така. Аз лично искам просто домашен любимец, приятелче, но от определна порода. Не искам първото срещнато сладко пале. Искам лабрадор - здрав и с лабрадорски характер - това ми гарантира само доказаният произход. Но не ми е интересно да ходя по изложби. Нямам средства, време, желание. Не ме интересува какво мисли за кучето ми и най-именитият съдия. Нито похвалата му, нито неодобрението му ще ме трогнат. Ама ми спира дъхът като гледам как просто излъчва щастие като тича волно по платото. И си умирам от удоволствие, да я гледам как хитрува като малко дете...
Пък и нали става дума за това - да се научат хората дори домашните любимци да купуват от развъдник, а не от магазин. Иначе излиза, че развъдниците произвеждат кучета единствено за хората, интересуващи се от изложби или развъдна дейност.
Тогава наистина този разговор е безсмислен. Ако целта ми е такава, аз ще чакам с години за опредлена връзка и наистина цената ще е последното, за което ще питам.
Но тогава никой развъдчик няма право и дума да обели срещу магазините и прекупвачите. Те осигуряват мечтаното кученце за БОЛШИНСТВОТО хора, търсещи само домашен любимец, но все пак от определна порода - за тях няма значение, че то е само едикаквоси-подобно. За тях си е сто на сто. И тогава няма как да убедите тези хора, че документи за произход, развъдна дейност и т.н. имат значение и не са само за сноби.

Цитат

Аз не разбирам кое е обвито в тайна и недомлъвки.

Цените, Face, цените... Ако прецениш, че човекът заслужава, ти пак можеш да му направиш отстъпка, нищо, че си казал конкретна цена. Но ще си спестил на човека унизителния гърч "Ми аз не мога да си позволя толкова..." Естествено е да пита първо за цената, а не за конкретно кученце. Кученцата за него са досущ еднакви - малки, пухкави, сладки. Даже те е страх да го пипнеш - да не се счупи, да не го нараниш... Ти, професионалистът, ги различаваш. Аз (и обикновеният купувач) ще ги различим само по цвят. Въпросите - хиляди, идват после. Когато ми се е отпуснало сърцето - мога, мога да си купя от тези сладури! А кое да е? А женско ли да е? Или мъжко? А какво яде? ... Стотици въпроси. Ама вече питам за МОЕТО кученце, дето ще дойде вкъщи след месец-два. А не за онова, което не мога да си купя... За него не искам да знам нищо. За да ми е по-малко гадно.

И понеже съм по идеите и конструктивните предложения wink - ето още едно. Да приемем, че макар да не обяснявате ясно защо не казвате цените на продаващите се в момента кученца, това си е в реда на нещата. Ваше право. ОК. Тогава защо не посочите цените на продадените миналата година? За тях няма нужда да правите предположения - знаете си ги. Значи - снимка на бебе, цена, пол, рождена дата, снимка в момента, че и изяви и оценки от изложба, ако има. Може с коментар, ако имате връзка с купувача - нрав, апетит, особености. Линк към форума, където щастливия собственик е описвал как расте съкровището му. Вие дирижирате информацията - накарайте я да ви служи!
Е, инфлация тази година, цените ще са по-високи. А може да сте ги оставили същите. Можете да публикувате информация и за две, три години назад. Но хората прочитат мечтаната базова цена. Проверяват на още две-три места. И решават. При такава информация 90 на сто ще дойдат при вас, а не в магазина. Ще дойдат там, където информацията е най-подробна.
User's Signature

Моето куче (лабрадор) има дисплазия - наследство от баща си Баркли Блондфел, който е куче на iglika (от този форум) и Мартин.

#59 Потребителят е офлайн   Красен Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 316
  • Регистрация: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 27 July 2006 - 04:09 PM

ОК, обещах да пиша... предварително се извинявам за множеството цитати и дългия пост. Правя и следното уточнение - изказаното мнение е изцяло мое лично убеждение и не ангажира клубът за порода Голдън Ретривър, чийто председателски пост заемам към момента. Аз така виждам нещата - така и ги изказвам. Уважавам всяко мнение, различно от моето, но не е задължително да съм съгласен със всяко...

[quote]Красене, трудно можем да постигнем съгласие, защото сме от двете страни на бариерата - ти разсъждаваш като "производител" и "продавач", ние с Теди - като купувачи.[/quote]

Дани - само за уточнение - аз не съм (все още) производител, още по-малко пък "продавач", както Иглика правилно е отбелязала. Просто споделям част от философията им. Споко - не се засягам. b) Освен това - развъдниците също са купувачи, и то едни от най-харчещите, повярвай ми. Те също купуват кучета от други развъдници.

[quote]Колкото и да те изненадва, цитираната обява е по-добра от нищо. Тя дава ориентир. Основното, което на първо време търси обикновеният средностатистически гражданин, мечтаещ за домашен любимец. Той, честно казано няма изобщо да обърне внимание на шампионските и други подробности. Той ще види определена цена и ще си прави сметката колко пък може да струва кученце с баща без титли и синя кръв и какво точно може да си позволи.[/quote]

Не ме изненадва, защото не съм съгласен. Изказаният от теб тук казус (както и още няколко следващи) касае само в малка част развъдниците и цените, на които те продават, защото ти изрично упоменаваш, че става въпрос предимно за домашни любимци... а не задължително за кучета от развъдник. Развъдниците "произвеждат" кучетата все пак с определена цел - подобряване на породата (а не бизнес за забогатяване или препитание), което коренно се различава с целта на придобиване на куче, която ти цитираш. Това, че има хора, които се наричат "развъдници", а произвеждат кучета на килограм с цел забогатяване, не променя цялостното статукво. Сериозните развъдници принципно продават кучета на хора, които имат близки до техните цели и идеали.

[quote]Тук изобщо не става дума за киноложка култура. Става дума за елементарната сделка - един предлага - друг купува. Липсата на регламент ще праща хората там, където нещата са ясни - по магазини и борси. Може кученцето да няма родословие, може само да прилича на някоя порода и професионалистите да не го признават за такова - за повечето хора това е без значение. Ако магазините и борсите вземат, че се спряват с болестите и смъртните случаи с техни кученца, сериозен проблем се отваря точно за развъдчиците. Към тях ще се обръщат само хора с мераци за изложбена изява или развъждане. А те се броят на пръсти[/quote]

Отново не съм съгласен - виж горното ми мнение. Не става въпрос за сделка... да, има и изключения, съгласен съм. Но говорим за различни неща - от една страна породисти кучета от развъдник и от друга кучета за приятели, за собствениците на които произходът и документите нямат значение.

[quote]Сами създавате огромно противоречие. Добра киноложка култура, добри породни линии ще има само при повече "произведени" (аз пък тази дума хич не я обичам...) кученца, а това ще стане при по-голямо търсене, при повече отглеждани в дома породисти кучета. Нека да не са най- най- от породата - в едно кучило има всякакви кученца - и шампиони, и просто домашни любимци. Но вие затваряте пътя на хората към породния клуб и развъдчика с липсата на каквато и да било широкодостъпна информация за важните за него неща и ги пращате там, където всичко е ясно, достъпно и привично - в магазина.[/quote]

Е, тук вече изцяло не съм съгласен с тезата ти... знаем формулата, че "количествените натрупвания водят до качествени изменения"... В случая баче е добре да се запитаме дали тези качествени изменения са в желаната посока? По-скоро не... особено ако не са от "най-най-" в породата. Повече производство означава занижени критерии... това не е машина, на която можеш да повишиш производителността на час. Говорим все пак за едно нещо, което е в основата на развъждането - а именно селекция - която леко си противоречи със застъпеното от теб виждане за свръхпроизводство. Освен това, много моля да не се бъркат породен клуб и развъдник/развъдчик на порода. Едното е обединение на хора със сходни интереси, което е изцяло на доброволни начала, а другото си е самостоятелна инициатива на човек, който се чувства достатъчно уверен да се захване с развъждане. И надали клубовете са тези, които спират полезната и широкодостъпна информация да стига до хората. Отвори сайта на който и да е клуб - сигурен съм, че ще намериш достатъчно полезна информация. Но от опит знам, че около 90% от хората предпочитат да питат във форуми или в частни разговори, отколкото да четат. Факт...

[quote]Защо не направите експеримент - публикувайте някъде обява с всякакви подробности за бебе кученце от определна порода - перспективност, родители, възраст, пол, наличие на родословие, обещания за съвети при отглеждането и напътствия към бъдещия собственик. Пуснете кратка обява за същото кученце само с четири неща - цена-висока (примерно 1000 лева), пол, цвят, възраст. Същата кратка обява пуснете с цена наполовина. (И в двата случая снимката е плюс.) Дайте телефони за връзка. Вижте как ще се развият нещата...
Какво ще докаже такова проучване? Ти ще кажеш - "липсата на киноложка култура". Аз мисля, че ще покаже необходимостта клубовете по породи наистина да изработят базови цени, които да бъдат явно огласени на клубните сайтове, пък макар и с уговорката, че всеки развъдчик определя крайната цена сам.[/quote]

Аз пък мисля, че ще докаже следното - че повечето кандидати за куче са "price sensitive", особено в държава като нашата, което не е изненада. И не мисля, че сайтовете на клубовете трябва да се превръщат в търговски портали, на които да се цитират цени... поне последния път като си прочетох устава на клуба, там не пишеше нищо за търговия и/или посредничество. Сигурен съм, че и в устава на лабрадорския клуб не пише такова нещо, нито пък в който и да е друг. Така че не виждам какво отношение има клубът към цените...

[quote]Аз само казвам, че трябва да има ОГЛАСЕНА, достъпна (като информация, не като сума), видима от всички цена. Която пък, ако е поднесена умело, върши повече работа от недомлъвки, увъртания и препращане по веригата. Който владее информцията, владее положението. Развъдчици и клубове лично според мен не използват този факт[/quote]

Отново - клубът няма какво да използва от този факт... ти беше казала, че това е пазар и цената се определя на база търсене и предлагане. Клубът не е регулатор на този процес. Точка. Що се отнася за това да има ясна цена - съгласен съм, нека всеки производител да си цитира каквито си желае цени, но много моля - на собствения си сайт. И не разбирам защо трябва да е недомлъвка или увъртане отказът да се цитира цена на първо четене. Този, който "продава" си има политика - както си прецени. За клубовете вече казах, че не е тяхна работа.

[quote]Щом там цената е такава, значи в развъдника, където е за породисти, родословни и прочие супер кученца, цената ще е още по-нагоре! Това разсъждение съм го чувала многократно. Обяснявам, че дълбоко грешат, а питащият казва - Е, защо тогава никъде не са обявили цените? Те, ако са по-ниски, щяха да ги кажат направо! Нали знаете в кои магазини на етикетите не са посочени цени? (Оставете разсъжденията, че това не са домати или панталони.[/quote]

Тук ще направя леко лирично отклонение в дебрите на икономиката r) . Необявените в магазин цени не са непременно ултра-високи... има доста такива места, където цената зависи от клиента, или от количеството... а има и такива, който горо и с големи табели огласяват, че при тях цената на мъжки панталон сега е "само 1,299 лв.". Тва като оф-топик. ;)

[quote]Клубът с развъдчика/развъдчиците определят цените. Те държат и ножа, и хляба. Остава само ПОМЕЖДУ си да се разберат и УМЕЛО да поднесат информацията за цената ("от" нагоре с отворено "до"). И да я представят на достъпно място - човек примерно да може да направи такава справка не само в клуба, но и в зоомагазин (за храни и аксесоари), във ветклиника. Цена не за пале в аквариум, а за КЛУБНАТА цена на развъдник за родословни "еди какви си" кучета.[/quote]

Не разбрах алюзията ти за "ножа и хляба" - може би намекваш, че могат да направят заедно монопол или олигопол? Няма обаче за какво да се разбират клуб и развъдчик помежду си що касае цени - затова и бях леко изненадан, че в лаб клуба има някаква такава регулация, която противоречи на пазарната политика... Така че "клубна цена" няма - клубът не е магазин, пазар, склад, търговец, доставчик... че да обявява цени. Клубът не произвежда, а само регистрира кучилата.

[quote]Не виждам просто защо трябва да се говори на ухо и да е неудобно. Да, развъждането е бизнес. Или хоби за някои. Или и двете. Няма лошо. Но защо трябва аз, купувайки куче, да се чувствам неудобно, че коментирам цената. Ами плащам я аз, и аз също с честен труд. Не крада нито парите, нито кутрето, не лъжа никого! Именно това премълчаване и мънкане създава усещането за непочтеност и далавери и ражда злостни коментари. Хилядите въпроси и надничания в паничката ще бъдат спестени на самите развъдчици, ако има обявени цени.[/quote]

Аз пък не виждам защо хората се чувстват неудобно??? Какво лошо има в това да се коментира цената? Нали казахме, че тя е допирната точка между давана и искана сума? Който издърпа тази точка по-близо до собствената си преценка, ще се почувства по-доволен, макар че според мен и двете страни печелят. Няма нищо по-естествено всеки да защити позицията си защо според него/нея кучето струва толкова. Точно защото никой не краде парите. Наистина не разбирам това неудобство... Мънкане и премълчаване е малко преувеличено. По-скоро е отлагане на споменаване на цената. Човек казва цената тогава, когато реши. Както вече бе споменавано - мже пък изобщо да н се стигне до преговори за цена. Непочтеността и далаверите не са чужди на човека, но чак дотам да се стига заради една неспомената цена...?!?

[quote]Опитайте се да погледнете ситуацията от другата страна. Да, хората са невежи, да 90 % търсят обикнове домашен любимец, който просто да прилича максимално на еди коя си порода. И несе интересуват от документи. Единствените им неизказани притеснения са да е здраво и да не яде хора...  А дали по стандарт опашката е малко по-така, козината малко по-иначе, дали са с 2 см по-високи или ниски - няма никакво, ама никакво значение. Можете да презирате такива хора, да ги считате за неграмотници, но те са вашите купувачи.[/quote]

Не, Дани - в по-голямата си част, тези хора далеч не са "купувачите" на развъдниците... връщаме се към началото на моя пост, където вече споменах какво мисля, няма да се повтарям. Само ще добавя, че сериозен развъдник не би продал лесно куче, на което опашката му е по-така, или е с 2 см по-онака... Най-малкото, защото си държат на реномето. Може би ако имат такива, те ги подаряват, а може би част от тях се озовават в зоомагази, естествено без родословие... не знам, може и да обидя някого, затова не искам да гадая.

[quote]Та значи, представи си, че сте решили семейно да си имате куче. Съвременно семейство сте, с интернет, търсите в гугъла, избирате порода (информация - бол), отваряте сайта на един развъдник, а там - кучило - дата на раждане, пол, цвят, направени такива ваксини, има/няма чип, хранят се така и така с еди каква си храна, снимки за туй и онуй, снимки на рода, снимки на малките - до тях - цена (може за всяко различна)[/quote]

Да, звучи логично, нали? И много би улеснило процеса... ако обаче приемем, че всеки развъдник е своего рода онлайн виртуален магазин със собствена запазена марка, и произвежда кучета с цел продажба. От развъдниците, от които аз се уча, съм видял следното - обявяват се връзки или вече родени кучила с инфо за техния произход и брой. Толкова... никъде не пише, че кучетата се продават, още по-малко пък има цени. Хората просто съобщават новина. И може би изобщо не им хрумва, че ние с нетърпение чакаме да видим цената, щото според нас ново кучило = задължителна разпродажба на кучета. Ми те хората си правят връзките изцяло за своите си вътрешно-равъдникови цели. А после може и да помислят за продажба/подаряване/съсобственичество на част от кучетата. Толкова им са далечни нашите разбирания, че когато и аз като вас някога питах "ама колко струват", хората казваха - спокойно, още не знаем дали ще си ги оставим или ще ги разменяме с други развъдници или ще им търсим нови стопани. Тогава и аз си мислех, че се надуват хората и може би искат да вдигнат цената. За радост, осъзнах, че не съм бил прав.

[quote]Като не ми казват цената дори по телефона, аз няма да отида там, където може и да ми я кажат. (Пак да уточня - не търся куче за изложба, търся домашен любимец - нищо повече) Аз ще съм се обидила от факта, че увъртат и ще съм заподозряла опит да ме минат още при телефонния разговор. Като капак ще съм се почувствала последният просяк. И бързичко ще съм отпрашила към магазина. Или към една приятелка, на позната на съседката, която тъкмо има чудесни малки "еди какви си" - майка им със сигурност е сто процента такава, нищо, че няма родословие, а бащата май е съседския еди какъв си - половината малки пък на него са се метнали... (А кажете, че не сте чували нещо подобно!)[/quote]

Мисля, че с оглед на всичко казано, този цитат идва точно на място за край на предългите ми философски прозрения l) . Да, Дани - всички сме чували нещо подобно. И да - много хора ще постъпят точно както ти казваш. Който няма търпение, или не обича да го разпитват, или да го "размотават" за цената, а отиде и си купи на момента кутре от магазин или от съседските - значи той/тя всъщност май не искат чак толкова много точно куче от тази порода, Искат просто домашен любимец, в което няма нищо лошо, разбира се.

Извинявам се, че съм използвал само цитати на Дани (надявам се да не се почувстваш лично засегната), но според мен тя е главният опонент на мен и останалите, които споделят моята позиция. Освен това задава най-много и най-конкретни въпроси. В общи линии се радвам, че става такава сериозна и открита дискусия за първи път, в която всеки да изкаже мнението си.

Този пост обаче стана адски дълъг и вече ми пуши главата. Приятно четене, а аз отивам да си разхождам "безродословното" куче, което обаче си ми е най-любимото същество след дъщеря ми! bravoS

#60 Потребителят е офлайн   Красен Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 316
  • Регистрация: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 27 July 2006 - 04:20 PM

Цитат

Пък и нали става дума за това - да се научат хората дори домашните любимци да купуват от развъдник, а не от магазин. Иначе излиза, че развъдниците произвеждат кучета единствено за хората, интересуващи се от изложби или развъдна дейност.

Дани, извинявам се, че пак теб цитирам, ама гледам че си ми отговорила, докато пишех предното съобщение...

Да, за това става въпрос. Но докато хората са чувствителни на тема "ама защо ме разпитват като престъпник", нещата няма да се променят особено... Естествено, че производителят иска да подсигури най-доброто за всяко свое кутре, без значение дали то е изложбен екземпляр или не...

Цитат

И понеже съм по идеите и конструктивните предложения wink.bmp - ето още едно. Да приемем, че макар да не обяснявате ясно защо не казвате цените на продаващите се в момента кученца, това си е в реда на нещата. Ваше право. ОК. Тогава защо не посочите цените на продадените миналата година? За тях няма нужда да правите предположения - знаете си ги. Значи - снимка на бебе, цена, пол, рождена дата, снимка в момента, че и изяви и оценки от изложба, ако има. Може с коментар, ако имате връзка с купувача - нрав, апетит, особености.


Силно се надявам, че отправяш това предложение към развъдниците, а не към клубовете. Да не говорим, че всяка сделка между двама човека си е търговска тайна, и после може да има драми от рода на: "ама аз за мойто куче от същото кучило платих много повече...". wink

  • (12 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни