Dog.bg Форуми : Бързолет

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Бързолет

#1 Потребителят е офлайн   Flawless Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2473
  • Регистрация: 14-March 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 12 July 2012 - 08:58 PM

Здравейте, днес на улицата намерих бързолет! Първо го помислих за лястовица и се обадих на Зелени балкани с питане за лястовица, после като прочетох темите из форума, разбрах, че храненето е идентично! Давам бели червеи нарязани и ослюнчени както е казано, давам ги с пинсета, но не се налага да му ги бутам в гърлото, то само си ги гълта лакомо! Затваря си очите като го храня, така ли правят?
Друго нещо освен белите червеи трябва ли да му давам?
Направи ми впечатление, че не писка като е гладно, това проблем ли е?
Жизнено е, пърха с крила, има много здрави крачета, на места по кълките има голичко, но като цяло е добре оперено, пускам снимки, за да си кажете мнението!

Спи в кутия, на която съм пробила дупки за въздух, и съм сложила вълнени чорапи, за да му е топло и меко!
Понеже не е съвсем бебе, трябва ли и него да храня през 2 часа, от Зелени балкани ми казаха по 2-3 пъти на ден?



Прикачена снимка Прикачена снимка Прикачена снимка Прикачена снимка
User's Signature

Качена снимка

#2 Потребителят е офлайн   petro Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 305
  • Регистрация: 07-May 12
  • Gender:Male
  • Location:с. Люлин, обл. Перник
  • Interests:изобразително изкуство, чехословашки вълчак, БШОК

Публикувано: 12 July 2012 - 11:07 PM

Леле, не бях виждал такова птиче- само в една енциклопедия на дъщеря ми и спорехме дали всъщност е лястовица. Дано оцелее! Аз нищо не разбирам, но щом яде може би ще успееш!

#3 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 13 July 2012 - 06:01 AM

Само белите червеи не са достатъчни. Добре е да вземеш и консервираните мини-щурчета. Можеш да видиш тук за какво става въпрос.

БЕБЕТА ЛЯСТОВИЦИ И БЪРЗОЛЕТИ

Храниш на 2-3 часа, например 8.00, 11.00, 14.00, 17.00, 20.00. Получават се 5 пъти, най-малко 4. Важното е да се храни обилно и да внимаваш да не се зацапат перата с изпражнения, тъй като се повреждат. Ако се нацапат, миеш внимателно с топла вода.

Нормално е да не писка, просто вече е малко по-голям, затова. По-малките повече пискат за храна. Нормално е да си затваря очите.

Още малко му трябва и ще бъде готов за пускане, а е готов когато порастнат напълно най-дългите пера на крилата, маховите. Това се проверява като погледнеш крилото отдолу и разтвориш малките перца, които покриват основата на тези най-дълги пера. Ако в основата си всяко перо е обвито с нещо като бяла люспа, която образува тръбичка, перата още растат. Ето снимка от крило на щъркел да разбереш за какво говоря:

Качена снимка

Любомила

#4 Потребителят е офлайн   Flawless Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2473
  • Регистрация: 14-March 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 13 July 2012 - 06:49 AM

Благодаря за отговора! Днес пилчока е добре, сутринта се разхождаше из кутията!
Нахраних го към 6:30 изяде около 12 бели червейчета!Към 9 ще му дам пак! Ще му купя мини щурчета, разбрах, че има в он-лайн магазините, но може ли да се купят от ловно-риболовен магазин, защото ако ги поръчам днес, ще дойдат чак в понеделник-вторник? Смятам днес да му хвана няколко мухи, това добре ли е? Виждам, че са мини щурци, но да питам, тях трябва ли да режа на по-ситно?
Пробва се да лети преди да го нахраня, дадох вода в ноздричката. Днес много по-лесно и охотно взима храна и си хапва. Изаква се след ядене, мисля, че няма проблеми с акането, не му е мръсна перушината!
Но все още има люспички от перата, така че предполагам ще мине време докато пораснат, защото целия чорап беше покрит с такива люспички. Стоя ми отвесно на ръката, хванало се беше за пръстите ми докато се хранеше и после спа така около половин час, изтръпна ми ръката :db_046: , и пак го сложих в кутията! Друго в момента не се сещам!
User's Signature

Качена снимка

#5 Потребителят е офлайн   Flawless Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2473
  • Регистрация: 14-March 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 13 July 2012 - 11:56 AM

Не ще да яде щурците, ял е два пъти от сутринта - бели червеи, сега не искаше трети път да яде, щу го видя пак в три часа . . . Днес е много жизнен и имаме напредък с летенето, вече може да измине някакво разстояние! Поопражнява се известно време, аз му постлах да пада на меко поне, изака се няколко пъти за да олекне, четох, че така правят! Сега го сложих да спи! Как ще разбера, че е напълно готов да си ходи без да се притеснявам, че ще падне някъде след сто метра например и тн?
User's Signature

Качена снимка

#6 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 13 July 2012 - 12:54 PM

Ами по принцип бързолетите не се упражняват да летят. Когато за пръв път се престрашат да литнат, това е и моментът, в който завинаги излитат от гнездото.

Когато са израстнали перата, а това можете да проверите по описания от мен начин, пускайте го. Пускането, обаче, не бива да става от балкона, а долу на поляна, ако падне да е на меко. Трябва да има и свободен от дървета коридор пред него поне 10 метра.

Щурците затова препоръчвам да са мини, за да не ги режете. Иначе има и по-едри, които също стават, но те трябва да се режат.

#7 Потребителят е офлайн   Flawless Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2473
  • Регистрация: 14-March 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 13 July 2012 - 08:27 PM

Показване на мнениетоfalconess, в 13 July 2012 - 12:54 PM, написа:

Ами по принцип бързолетите не се упражняват да летят. Когато за пръв път се престрашат да литнат, това е и моментът, в който завинаги излитат от гнездото.

Когато са израстнали перата, а това можете да проверите по описания от мен начин, пускайте го. Пускането, обаче, не бива да става от балкона, а долу на поляна, ако падне да е на меко. Трябва да има и свободен от дървета коридор пред него поне 10 метра.

Щурците затова препоръчвам да са мини, за да не ги режете. Иначе има и по-едри, които също стават, но те трябва да се режат.


Ами днес е много активен, много му се лети, държа го в ръка в стаята и той литва и минава метър- метър и нещо после пада на меко (постилам му одеала) и почва да ходи! Всички пера са покрити с изключение на тези, които са най-близо до тялото, продължава да има люспи, така че вероятно има още какво да се желае!
Яде щурците като обезумяло, нахраних го 4 пъти, защото на обяд ми отказа да яде, иначе бях планирала пет! Много добре си ги взима от пинсетката!
Ако понякога му давам от пръстите си ще свикне ли да яде от човешка ръка, аз не искам да го научавам да яде от ръка , но първия ден не успявах да му дам с пинсетата и понякога с ръка му давах?
User's Signature

Качена снимка

#8 Потребителят е офлайн   Flawless Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2473
  • Регистрация: 14-March 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 14 July 2012 - 01:40 PM

Имам един въпрос, като държа пилето в ръка, за да се пробва да лети, то първо се оглежда и след това винаги завива на ляво! Дори да го подхвърля напред, пак се извърта наляво! Дали му има нещо? така ли правят? трябва ли да се притеснявам?
User's Signature

Качена снимка

#9 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 14 July 2012 - 03:59 PM

За завиването на ляво не знам, не е типично. Може и да си е ударил при падането главата. Бързолетите не се опитомяват и веднъж като излетят не кацат 9 месеца, а младите директно поемат към Африка. Невероятни птици са! Няма да му стане нищо като му давате с ръка, т.е. няма да свикне, защото той храната си ще хваща във въздуха после и това му е вродено. Никой не го учи да лети, никой не го учи да лови насекомите докато лети и така...

#10 Потребителят е офлайн   Flawless Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2473
  • Регистрация: 14-March 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 14 July 2012 - 09:16 PM

Показване на мнениетоfalconess, в 14 July 2012 - 03:59 PM, написа:

За завиването на ляво не знам, не е типично. Може и да си е ударил при падането главата. Бързолетите не се опитомяват и веднъж като излетят не кацат 9 месеца, а младите директно поемат към Африка. Невероятни птици са! Няма да му стане нищо като му давате с ръка, т.е. няма да свикне, защото той храната си ще хваща във въздуха после и това му е вродено. Никой не го учи да лети, никой не го учи да лови насекомите докато лети и така...



За обръщането наляво се замислих, че той всъщност лети към светлината защото днес бях срещу светлината и си летеше направо, а като ни е отстрани завива натам! Наистина е много яко пиле.
Друг въпрос, днес намерих в кутията едно перо от опашката му, но частта към основана му беше малко червена, тоест имаше кръв, но буквално една капка, прегледах го нямаше кръв по него, всичко му е наред, възможно ли е да се е оскубал или аз не знам . . . ?
Как се разбира дали пилето е момче или момиче?
User's Signature

Качена снимка

#11 Потребителят е офлайн   Flawless Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2473
  • Регистрация: 14-March 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 15 July 2012 - 07:18 AM

Днес премерих бързолета: от врха на човката до края на опашката е 12-13 см и тежи 40 грама. Добре ли е това?
User's Signature

Качена снимка

#12 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 15 July 2012 - 12:40 PM

В какъв смисъл? Питате дали е готов за пускане или какво?
Ако е за пускането, то не става с измерване, а се преценява по това дали са израстнали перата напълно. Както хората са различни по ръст и тегло, така и птиците.

#13 Потребителят е офлайн   Flawless Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2473
  • Регистрация: 14-March 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 15 July 2012 - 09:07 PM

Показване на мнениетоfalconess, в 15 July 2012 - 12:40 PM, написа:

В какъв смисъл? Питате дали е готов за пускане или какво?
Ако е за пускането, то не става с измерване, а се преценява по това дали са израстнали перата напълно. Както хората са различни по ръст и тегло, така и птиците.


Не, не, питам дали му е добре теглото спрямо дължината, ако при тях има някакво значение това, нали има някакви размери - 16-17 см и 50 грама . . .
А иначе за летенето от метър и петдесет минахме на 7 ментра прелетяно разстояние, дори ги измерих, справя се много добре и напредва бързо!
User's Signature

Качена снимка

#14 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 16 July 2012 - 10:36 AM

Размерите са относителни и просто ориентировъчни. Те са средно аритметично от много измерени екземпляри и може въобще да не са приложими към конкретния, т.е. той да е малко па-различен като съотношение размер-тегло.

#15 Потребителят е офлайн   Flawless Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2473
  • Регистрация: 14-March 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 16 July 2012 - 05:19 PM

Пилето е много добре! Заяква и днес прелетя огромно разстояние, удивително е как с всеки изминал ден става все по-добро в летенето! Още два -три дни ще го задържа, за да съм сигурна, че лети наистина добре!
Имам два много важни въпроса:
1. Живея в центъра на София, там, където намерих бързолета има само сгради и улици- напълно градска среда! Семейството му лети отгоре над нашата тераса. Знам, че трябва да го пусна на мястото където съм го намерила, но се притеснявам, дали ако падне някъде, няма да се окаже на място от където не мога да го извадя! Около нас има и много котки! Какво да правя?
2. Разказаха ми история за един човек, който отглеждал щъркелче, и когато то станало достатъчно голямо да се върне при своите в мига, в който излетяло и отишло при семейството му, те се скупчили върху него и го убили, има ли вероятност да се случи същото и с бързолета!? Не бих искала да го пусна да лети и да го убият птиците от неговото ято! и ако евентуално го пусна на друго място, където също има бързолети, но има и парк и поляна тоест средата не е рискова, но все пак бързолетите не са от неговото семейство биха ли го приели?
User's Signature

Качена снимка

#16 Потребителят е офлайн   Aragoen Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1592
  • Регистрация: 09-April 07
  • Gender:Male
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 16 July 2012 - 07:07 PM

Здравейте, ако са му израстнали перата напълно тогава значи е готов да го пуснете но му трябва малко подхвърляне за да може да набере скорост :)

1.Бързолетите живеят в напълно градска среда, полети ли бързолета няма защо да се притеснявате че ще падне някъде защото това няма как да стане :) Просто го пуснете на място където има дълъг коридор без препядствия за да набере скорост, полети ли веднъж няма да падне.

2.Ами не, не мисля че семейството му ще го убие. Ако ще е така то дори и на друго място ще го убият не виждам никаква логика.... щъркелите и бързолетите са съвсем различни видове с различн йерархия, социални слоеве и начини на общуване
User's Signature

И ние ядем бонбонки тик-так и пушиме кент!!!


Цитат

Американски форум - Задаваш въпрос, после ти отговарят.
Арменски форум. - Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
Български форум - Задаваш въпрос, после в 50 поста ти разказват какъв си тъпак, че си попитал.



Качена снимка

#17 Потребителят е офлайн   Flawless Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2473
  • Регистрация: 14-March 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 16 July 2012 - 08:43 PM

Показване на мнениетоAragoen, в 16 July 2012 - 07:07 PM, написа:

Здравейте, ако са му израстнали перата напълно тогава значи е готов да го пуснете но му трябва малко подхвърляне за да може да набере скорост :)

1.Бързолетите живеят в напълно градска среда, полети ли бързолета няма защо да се притеснявате че ще падне някъде защото това няма как да стане :) Просто го пуснете на място където има дълъг коридор без препядствия за да набере скорост, полети ли веднъж няма да падне.

2.Ами не, не мисля че семейството му ще го убие. Ако ще е така то дори и на друго място ще го убият не виждам никаква логика.... щъркелите и бързолетите са съвсем различни видове с различн йерархия, социални слоеве и начини на общуване



Благодаря, много ме успокои Вашето мнение! Мисля, че още малко им трябват на крилата, ще направя снимка, за да си кажете мнението!
От терасата ми има доста голямо пространство без препятствия, там всъщност летят и другите бързолети, ще го пусна сутрин когато те пискат отгоре, за да си отиде направо при тях!
User's Signature

Качена снимка

#18 Потребителят е офлайн   falconess Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 995
  • Регистрация: 01-July 08
  • Gender:Female
  • Interests:Диви животни
  • Skype:

Публикувано: 17 July 2012 - 07:18 AM

На сравнението с щъркелчетата Ви отговорих във ФБ профила на Зелени Балкани, където също пишете.
Относно пускането, не е подходящо да го пускате от балкона!

#19 Потребителят е офлайн   Flawless Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2473
  • Регистрация: 14-March 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 17 July 2012 - 08:54 PM

Показване на мнениетоfalconess, в 17 July 2012 - 07:18 AM, написа:

На сравнението с щъркелчетата Ви отговорих във ФБ профила на Зелени Балкани, където също пишете.
Относно пускането, не е подходящо да го пускате от балкона!



Когато говоря за тераса, не си представяйте балкон, а голяма около 60 квадрата площ, на нея си карам и колело понякога, като литне има достатъчно свободно от сгради и дървета място, за да набере скорост . . . такъв вариант по-добре ли е?

А ето и снимките на крилата, плюс няколко бонус, държа да спомена, че пилето има голичко под мишничките и на кълките, тоест вижда се кожа, това проблем ли е за летенето му?

Прикачена снимка Прикачена снимка Прикачена снимка Прикачена снимка Прикачена снимка

Пробвах бързолета дали ще може да излети от земята, защото преди не можеше, но днес се справи чудесно и се издигна колкото му позволяваше стаята!
User's Signature

Качена снимка

#20 Потребителят е офлайн   Flawless Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2473
  • Регистрация: 14-March 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 18 July 2012 - 09:14 AM

Ей, това пиле ще литне с кутията . . . изобщо не иска да седи там, усети сладостта на летенето и сега няма спиране! Смятам, утре сутринта, когато и другите бързолети са излезли да го пусна! Какво мислите?
User's Signature

Качена снимка

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни