Dog.bg Форуми : Котка с диабет ;(

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Котка с диабет ;(

#1 Потребителят е офлайн   kremi87 Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 4
  • Регистрация: 21-July 12

Публикувано: 21 July 2012 - 12:04 PM

Здравейте на всички!Аз съм нова във форума и се извинявам предварително, ако темата е неуместна.
Вчера на голямата котка на майка ми й откриха диабет :(
Лъки е на 11 години, женска маца.Навремето я взех от двора на баба ми и тя се превърна в най-доброто домашно коте. Сега остана при майка ми.
От около един месец майка ми ми каза, че котката слабее, пие много вода, яде много и много пишка.Типичните признаци на диабет.Започна и да куца със задните крачета. Майка ми живее в град близо до Бургас , в който няма ветеринарна клиника .Вчера успях да се прибера и да я заведа в Бургас на лекар. Кръвната й захар беше 18,5.
Лекарите ми казаха, че в понеделник (понеже събота и неделя почиват) ще ми кажат как да се лекуваме. От вчера засилено чета най-различни форуми и теми и тук открих две доста полезни. Изчетох и доста статии на английски език и разбрах, че инсулинът и диетичната храна са най-доброто решение. Може ли някой да ми каже как да си намеря глюкомер и тест-ленти , защото знам , че те се изписват от хуманните ендокринолози и май ще е трудно да се снабдя с такъв. И самия инсулин от хуманна или ветеринарна аптека се взима?
А това на снимката е най-благодарното и добро коте на света:) И макар и на 11 години много бих искала да й удължа живота още. Не искам да си отива ;(

Снимка (и)

  • Прикачена снимка


#2 Потребителят е офлайн   dile Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 314
  • Регистрация: 07-July 11
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 21 July 2012 - 12:14 PM

Здравей! Много съжалявам за това, ние сме със същия проблем.
Какъв инсулин ползвате? Ако е Лантус - мога да ти дам( безплатно, разбира се!). Иначе - да, продава се в аптеката. Глюкомер може да вземете от хуманна аптека, тест-ленти - също. В момента най-приемливия като цена е SD CodeFree - глюкомера струва около 12 лева, тест-лентите са 26.80 лв. за 50 броя. А ако можеш да поръчваш в E-bay - още по-добре - излизат почти двойно по-евтини.


По-късно ще ти напиша и друго, просто нямам никакво време в момента, извинявай!

#3 Потребителят е офлайн   kremi87 Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 4
  • Регистрация: 21-July 12

Публикувано: 21 July 2012 - 12:35 PM

Ами в понеделник ще стане ясно какъв ще е инсулина. Ще бъда благодарна на всякаква помощ. На вашата маца всеки ден ли й мерите нивата на кръвната захар?

#4 Потребителят е офлайн   dile Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 314
  • Регистрация: 07-July 11
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 21 July 2012 - 12:54 PM

Всеки ден меря. Кръв се взима от ушенцето или от възглавничката на лапата, посредством ланцетното устройство на глюкомера. Аз взимам от лапичката, лесно е и става за секунди. Не знам котето ти как ще приеме в началото всички манипулации, но бъди сигурна, че ще свикне.
Предполагам, че в клиниката са правили глюкозна крива, НО, вкъщи ще трябва да донагласявате дозата, защото в клиниката котето е обездвижено в клетка, евентуално може от стрес да не се е хранило добре. Така че, в началото ще трябва по-често да правите профил, което ще рече - да мерите захарта през час-два, за да видите как се движи, и съответно - намаляте или увеличавате дозата/ но всичко това трябва да съгласувате с лекаря! Имай предвид, че никога не може да се предвиди физическата активност на котка, затова трябва много да се внимава при определяне на дозата. Аз, лично, не препоръчвам нормогликемия/ поне в нашия случай/, освен, ако котката не е наблюдавана 24 часа в денонощието. По-добре малко по-висока захар, отколкото....неприятности. Дано сте повече хора вкъщи да я наблюдавате. Аз сама гледам моята маца и ми е трудно.
Дано сте попаднали при добър лекар, сигурно ще Ви обясни важните неща, но все пак -
- ако слагате със спринцовка инсулина, имай предвид, че много трудно се дозира.
-при хипогликемия се дава глюкоза или захар/ глюкозата е за предпочитане,защото е с по-висок гликемичен индекс/. Аз разтварям малко в чаша с вода и със спринцовка давам през устата..
-за дезинфекция - 70 процента спирт, като се изчаква да изсъхне, защото може да ти даде фалшиво висок резултат( това при меренето на захарта)

съжалявам, че така разпокъсано пиша, но не ми е добре в момента, като се сетя друго - ще ти пиша

#5 Потребителят е офлайн   dile Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 314
  • Регистрация: 07-July 11
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 21 July 2012 - 03:44 PM

Показване на мнениетоkremi87, в 21 July 2012 - 11:04 AM, написа:

И макар и на 11 години много бих искала да й удължа живота още. Не искам да си отива ;(

Не се притеснявай, с диабет се живее, въпреки, че е коварно заболяване! Дори и да ти се вижда трудно, с времето ще свикнете, и вие, и мацата.
Така че, споко! :ae_085:

П.п. Много е красива :wub:

#6 Потребителят е офлайн   kremi87 Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 4
  • Регистрация: 21-July 12

Публикувано: 21 July 2012 - 04:44 PM

Показване на мнениетоdile, в 21 July 2012 - 03:44 PM, написа:

Показване на мнениетоkremi87, в 21 July 2012 - 11:04 AM, написа:

И макар и на 11 години много бих искала да й удължа живота още. Не искам да си отива ;(

Не се притеснявай, с диабет се живее, въпреки, че е коварно заболяване! Дори и да ти се вижда трудно, с времето ще свикнете, и вие, и мацата.
Така че, споко! :ae_085:

П.п. Много е красива :wub:



Благодаря :) Дано наистина се справим!

#7 Потребителят е офлайн   dile Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 314
  • Регистрация: 07-July 11
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 22 July 2012 - 05:57 AM

Показване на мнениетоkremi87, в 21 July 2012 - 11:04 AM, написа:

.
Лекарите ми казаха, че в понеделник (понеже събота и неделя почиват) ще ми кажат как да се лекуваме.

Това не ми хареса. Би трябвало да те насочат към техни колеги, които работят събота и неделя. Съвет - потърсете денонощна клиника и добър лекар, разбиращ от диабет( смея да твърдя, че не всеки разбира от това заболяване)


П.п. Какви други изследвания са правени, освен, че е измерена захарта? Сигурно ли е, че е диабет?

#8 Потребителят е офлайн   kremi87 Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 4
  • Регистрация: 21-July 12

Публикувано: 22 July 2012 - 09:41 AM

Показване на мнениетоdile, в 22 July 2012 - 05:57 AM, написа:

Показване на мнениетоkremi87, в 21 July 2012 - 11:04 AM, написа:

.
Лекарите ми казаха, че в понеделник (понеже събота и неделя почиват) ще ми кажат как да се лекуваме.

Това не ми хареса. Би трябвало да те насочат към техни колеги, които работят събота и неделя. Съвет - потърсете денонощна клиника и добър лекар, разбиращ от диабет( смея да твърдя, че не всеки разбира от това заболяване)


П.п. Какви други изследвания са правени, освен, че е измерена захарта? Сигурно ли е, че е диабет?


Сигурно е. Пуснахме кръвни изследвания и направихме рентгенова снимка ( за всеки случай). А и симптомите са категорични- полидипсия, полифагия и полиурия- това са кардиналните симптоми на диабета. А вече има и диабетна невропатия на задните лапички. Заведох я при тези лекари, защото са ми познати и знам, че ще ми кажат истината. Снимката ще излезе в понеделник.Дано да няма и образувания.В Бургас денонощна ветеринарна клиника за съжаление няма. Пропуснах да кажа, че съм ветеринар по образование, но не съм практикувала и не практикувам като такъв. Затова и това ми е първата среща с диабета при котки. В общи линии познавам голяма част от ветеринарите в града и знам кой с какво може да ми помогне. Само, че искам гледната точка на стопаните, които пряко са се сблъскали с това и могат да ми бъдат , мисля по-полезни от обичайните приказки на колегите ми "Ами нали знаеш как е..." Инатересно от къде да знам, като не си работя по професията , а в съвсем друга сфера. Когато си ветеринар по образование, ти казват "от това е болно, лекувай си го". Все едно всеки ден при мен идват котки с диабет и аз ги лекувам :( Сложна история. И много си права- не всеки разбира от диабет. Да не кажа, че изобщо не знам кой от тукащните ветеринари може да ми помогне...дано да успея да се справя, защото това е котето заради, което завърших ветеринарна медицина :)
Вашето коте от кога е с диабет? Питам за да знам дали е възможно да й удължа живота поне с още 4-5 години. Тя е възрастна котка и не искам да страда ;(

#9 Потребителят е офлайн   dile Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 314
  • Регистрация: 07-July 11
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 22 July 2012 - 09:56 AM

Разбира се, че може да живее дълго! Моята маца е от почти две години( от октомври 2010 година) на инсулин, като в началото контролът не беше добър, ползвахме Humulin M3/ 30 % бърз/ 70% бавен/, не ми бяха обяснили основни важни неща, като това, че глюкомера е задължителен, че със спринцовките трябва да се внимава, за реактивната постхипогликемична хипергликемия(т.н. ефект на Сомоджи) и т.н. Да, не всеки лекар разбира от диабет, а и не можем да изискваме това. Ветеринарните лекари не са така профилирани, както хуманните, трябва да знаят едва ли не от всичко, а това просто е невъзможно. Но при нас проблема беше, че първият ни лекар вместо да си превъзмогне егоизма и да ни прати при колега, имащ опит с животни с диабет, той не го направи.
Радвам се, че твоята маца ще бъде обгрижвана от лекар:)


П.п. Пропуснах да кажа, че мацинка е на 16 години, тича, играе.
Нашата лекарка много държеше да взимаме омега-киселини, давам й Barleans - рибено масло на капсули, по половин капсулка през ден. Също така и витамин С, но сега съм го спряла поради друг проблем.

#10 Потребителят е офлайн   hopie Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 252
  • Регистрация: 28-March 10
  • Gender:Female
  • Location:Плевен

Публикувано: 30 July 2012 - 01:09 PM

Привет!
Какво стана с това коте? В Анимо в Бургас са добри специалисти по-наясно с диабета при котките/ и са и денонощни при това :)/, Надявам се да не сте отсвирили котачето, а да сте го завели на лекар и вече да е доста по-добре :). Полиневропатия не се прави така лесно и тя се получава най-вече от чести хипогликемични стойностти, а не хипергликемични, сигурна съм, че проблема със задните крачета не се дължи на полиневропатия.
Ако мога да помогна с инсулин Инсулатард съм насреща!
И още веднъж-ако подходите отговорно и сериозно котето може да си живее още няколко години добре :). Успех!
User's Signature

Качена снимка

#11 Потребителят е офлайн   dile Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 314
  • Регистрация: 07-July 11
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 30 July 2012 - 02:23 PM

Такааа....понеже съм бясна, ще си позволя да напиша нещо..
Лекарите са сложили на коте Лъки 7 Е инсулин Хумалог микс! в рамките на няколко часа. Наложило се е после да дават глюкоза.... Само да уточня - котето има-няма 2 кг.тегло, и за първи път е на екзогенен инсулин! Тези лекари не знаят ли, че захарта трябва да се смъква постепенно, а не рязко?!!!!!!!!!!

#12 Потребителят е офлайн   hopie Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 252
  • Регистрация: 28-March 10
  • Gender:Female
  • Location:Плевен

Публикувано: 30 July 2012 - 02:55 PM

Хм, това би следвало да са лекари без особени знания за диабета ми се струва..ми че аз мога по-точно да го дозирам ми се струва. Че то 7 единици си е много за човек 50 кг понякога, та за коте има-няма 2 кила!
Ако стопаните не се вземат сериозно в ръце ще уморят котето което ужжжж мнооого обичали скоропостижно!
Уважаеми уж загрижени стопани, дадени са ви безброй съвети къде да заведете котето на лекар! Ако ви притесняват парите, вземете в заем, за живота на любимо същество става дума и то сега когато сте му най-нужни!
User's Signature

Качена снимка

#13 Потребителят е офлайн   dile Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 314
  • Регистрация: 07-July 11
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 30 July 2012 - 03:15 PM

Силно се надявам да заведат котето при наистина добър лекар..., който знае що е то инсулин, и как се прилага...Довечера ще потърся Креми, дано котето вече е под лекарско наблюдение. До тази сутрин нещата не изглеждаха никак добре...

#14 Потребителят е офлайн   dile Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 314
  • Регистрация: 07-July 11
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 30 July 2012 - 08:34 PM

Креми, препоръчаха д-р Стоян Николов, денонощна клиника "АНИМО" - гр. Бургас. Телефонът му ще ти пиша на лични.
Моля те, ако днес не си завела котето някъде, грабвай я, и отидете в клиниката или където прецениш.

#15 Потребителят е офлайн   Коди Мартин Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 90
  • Регистрация: 10-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:Медицина, Животни, Книги, Телевизия и др.

Публикувано: 19 August 2012 - 03:39 PM

Някакви новини за котето?
User's Signature

[Качена снимка

Аз съм против насилието над животните, а ти?

#16 Потребителят е офлайн   etty775 Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 2
  • Регистрация: 12-May 14

Публикувано: 24 June 2014 - 07:53 AM

Аз също имам питане за диабет при котките.
Моля да се включат ветовете.
Котката ми не е добре от 2 седмици , имаше някакво лечение , но не с особен резултат.
Смених лекаря - новият направи изследвания и каза , че има диабет.
Котето е зле , но майка ми имаше диабет , и диагнозата не можаха да и я поставят с едно единствено изследване, аз също съм тествана , както и мои роднини.
Знам как се правят изследвания за диабет и не вярвам , може да е моментно покачване на кръвната захар.
Искам да знам дали да се доверя или да търся друг?
Как се поставя диагноза при котка?
Не трябва ли и при тях да се прави захарен профил , както при хората?
Лекувана е за стомашни проблеми - не особено успешно.
Котето ми е на 7 месеца - на тази възраст , ако има диабет - би трябвало да е вроден , не ми се вярва да е от лекарства ?
Има ли лекарство , което да увреди толкова котето , че да предизвика диабет?
Моля за помощ!

#17 Потребителят е офлайн   MechoPuh Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 8341
  • Регистрация: 30-March 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 26 June 2014 - 10:54 AM

Точно тук надали четат ветеринарни лекари, но можете да пуснете тема в този раздел на форума.. Не сте писали от кой град сте. Може би ако споделите други съфорумци биха Ви насочили към подходящ лекар. Дано котето да се оправи и да не е с диабет.

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни