Dog.bg Форуми : Обърнат стомах

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Обърнат стомах

#1 Потребителят е офлайн   mi6eto_i_ashley Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 848
  • Регистрация: 28-January 05
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Retrievers, AGILITY
  • Skype:

Публикувано: 10 September 2012 - 04:49 PM

Вече сме добре, но исках да споделя случилото се на скоро...

Повечето вероятно ме познават, но за който не имам два Голдъна, голямата ми е на 9 години и преди 2 седмици обърна стомах. Много за малко щяхме да я изтървем, но Господ я опази и сега всичко си е на мястото!
Всичко започна след като кучетата вечеряха.. в момента са на Pro Plan (аз храня само с гранула, но за "десерт" винаги им давам или кучешка бисквитка, или плод/зеленчук). Ашли е куче, което никога не е повръщала, ако й стане лошо- само се плюнчи, даже и стомашен сок не връща... Към 11.30 обаче повърна- повърна малко храна и парче домат. От там се стреснах и веднага разбрах, че нещо не е ок. Пипнах коремчето и ми се стори доста подут :sad: Първото нещо което казах беше: "това куче обърна стомах.." и изпаднах в лека паника. Тя продължи да повръща, повърна още 4-5 пъти. Към 12-12 и нещо, звъннах в нашата си клиника (ние ходим в Свети Антим, но само двама от докторите се грижат за тях, предимно д-р Николов), но на смяна беше някой си д-р Борисов- не го познавах, но беше спешно и казах, че ще докарам кучето веднага. Очевидно й беше много лошо, дишаше тежко и коремчето беше подуто нагоре към гръдния кош. Започна да я пъне да повръща и да я присвива- хем легне, хем стане, но си ходеше сама.. болеше си я.. с две думи- имаме проблем! Тръгнахме веднага. Като пристигнахме казах, че идвам със съмнения за обърнат стомах. Казах какво се е случило и как се държи кучето. Последва премерване на температурата, която беше нормална. Доктора я гледа и опипа и каза, че не вижда нищо притеснително, че не е обърнат стомах, но има газове (слуша стомаха със слушалка) и ще й даде аналгин, бусколизин и нещо да разкара газовете. Можело евентуално да я болят бъбреците, но кой знае.. Каза "Ще пръдне два пъти и ще й мине.." Имаше още една докторка или може би стажантка, не знам, но и тя беше съгласна с доктора. Аз попитах дали няма да направим някои изследвания и той каза, че ако искаме ще направи, но той не виждал смисъл.. Можел да й вземе кръв, но така и така ще бъде готова утре, нямало смисъл. Тръгнахме си ние, но мен нещо ме гризе.. Прибрахме се. Кучето обаче се влошаваше- чудех се, на мен ли ми се струва или стомаха още се подува.. подуваше си се определено. На нея й ставаше още по-зле. Дишаше трудно и се държеше странно. Даде зор да излиза и я изведох да ака. Първото нещо като отворих вратата беше да побегне по стълбите надолу- едвам я спрях (Ашли слуша много!). После едвам се качихме в асансьора.. излязохме навън и тя започна да се шляе безцелно.. да се блъска в гаража на комшиите.. Много се уплаших! Тръгнах да я прибирам, но тя не пожела да се прибере.. поразходихме се и тя легна пред вратата на асансьора и не искаше да влиза. Качихме се и реших, че отивам в другата денонощна клиника, нищо, че не познавам никой от докторите там- Централна Ветеринарна Клиника. Тръгнахме на там.. дежурен беше д-р Пейчиновски и още един- стажант. Аз обясних пак, че имам съмнения за обърнат стомах и д-ра веднага каза, че не е обърнат. Казах, че сме ходили до Св. Антим и какво са й правили и бих искала да й направим една снимка. Д-ра каза, че рентгена в момента не работи, но нямало да ни разкарва и аз помолих ако може поне на ехограф да я видят защото ме беше страх какво й е. Метнахме я на ехографа и какво да се види от ехографа- въздух, съответно- нищо! Прегледа бъбреците, каза, че били наред и нищо не може да се види друго. Каза, че ще пробва да извади със сонда през хранопровода въздуха, ако не стане ще пробвал с пункция директно през кожата до стомаха.. всичко ми се стори ужасяващо, но исках да й помогнем вече! В случай, че не става и по двата начина, щяло да се наложи операция, която ще струва N-лева. Операция, ама за какво се чудех аз?! Както и да е, доверих му се.. каза, че ще ми звънне след половин час, не ми разреши да остана и тръгнахме без нея... След час и половина (може би е било към 3 сутринта) ми звънна и каза, че е пробвал да изкара въздуха, но не става и кучето продължава да се пълни с въздух и иска да я реже. Нещо много се издразних, че я третираше като опитно зайче, но вече беше късно за решения и претенции. Питаше ме много пришпорено ще оперираме ли кучето или не, което също много ме вбеси. Единия казва, че ще пръдне и ще й мине, другия не знае какво й е, но иска да я реже.. Как да взема решение?!!? Помолих го да се чуя с моя си д-р Николов и той да каже дали да реже или не. Звъннах обратно в Св Антим, казах как стоят нещата и помолих да се свържат с д-р Николов за да даде съвет какво да правим. Обадиха ми се и казаха, че д-р Николов е казал да отидем на сутринта в 9ч. Уплаших се страшно и какви ли не мисли ми минаха през главата :sad: Обадих се в ЦВК и отказах операцията- на мой риск разбира се. Ако нещо се влоши, се надявах, че след като е там ще могат да реагират адекватно... И така .. стиснах си силно палците и след часове рев, в 8ч. бях пред ЦВК да я взема... Имаше абокат и крачето й беше не синьо, ами лилаво .. също й много подуто- като боксова ръкавица :mad: Сумата беше доста дебела, която заплатихме, но в такива моменти човек не мисли за това.. Едвам стигнахме до Св.Антим- много й беше зле- успиваше се.. болеше я. Като пристигнахме и вече всичко започна да се прави както трябва- температура, рентген- 2 снимки, система и накрая упойка. Още ме беше много страх- кучето е на почти 10 години, а това е пета или шеста операция.. малко или много си ме беше страх.. Но като знам, че е в сигурни ръце, някак ми олекваше мъничко... след няколко часа, едната докторка излезе и каза, че вече я шият. Зарадвах се! Надявах се, че всичко ще е наред! Като излезе д-р Николов с Ашли на ръце и още под упойка, си помислих, че излиза с лоши новини... Сърцето ми спря, хора! Като спря пред мен и каза, че проблема е бил в половин костилка.. костилка от праскова.. кога и как я е изяла- никой не знае! Хем е учена да не взима от земята, хем я гледам нон-стоп и пак стана беля :sc_123: Докато излизаше от упойка броях дишанията и се надявах всичко да е наред.. Като отвори очички и беше най-милото нещо! Оставих я да се възстановява :) Всичко от там нататък си беше наред, благодарение на точна диагноза и прецизна работа от страна на д-ра! Сега вече е наред и се радвам на чисто новото си куче! :dog:
User's Signature

The more people i meet, the more i like my Golden Retrievers!
SKYPE: mi6eto_i_ashley
Качена снимка

#2 Потребителят е офлайн   ShiBumi_GirL Икона

  • Dog Lover
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9508
  • Регистрация: 21-January 08
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Dogs,Schutzhund,BH, IPO

Публикувано: 10 September 2012 - 05:38 PM

Мише много съжалявам за това,което сте преживели.Радвам се ,че муцуната е добре.
В крайна сметка обаче не ми стана ясно това обръщане на стомаха ли е?Всмисъл знам,че се получава от течни храни или вода непосредствено преди или след разходка,а костилката не е ли предизвикала по скоро някакво запушване?
Намачкай муцуната от мен и кажи да се оправя бързо :wub:
User's Signature

Dog Lover
The Ultimate Breed-German Shepherd Dog!!!
Качена снимка
[url=http://www.minidog.info]Качена снимка

#3 Потребителят е офлайн   marin4eto Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 395
  • Регистрация: 30-May 10
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 10 September 2012 - 05:39 PM

Мише, като чета ми настръхва косата..а на странните действия и решения на някои ветеринари чак аз се ядосах...Добре, че ви е поел вашия си лекар, на който имате доверие! Радвам се, че Ашли е добре и дано повече да не преживявате такива неща! Поздрави от нас с Кара

#4 Потребителят е офлайн   mi6eto_i_ashley Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 848
  • Регистрация: 28-January 05
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Retrievers, AGILITY
  • Skype:

Публикувано: 13 September 2012 - 11:20 AM

Костилката е предизвикала запушване и от там стомаха се е преобърнал.. нямаше нищо за четене по темата във форумите и за това исках да ви разкажа за случката. Дано на никой не му се случва подобен ужас, но да знаете, че е много често срещано и операцията ви е сигурна!
User's Signature

The more people i meet, the more i like my Golden Retrievers!
SKYPE: mi6eto_i_ashley
Качена снимка

#5 Потребителят е офлайн   Елен Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1345
  • Регистрация: 03-August 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 25 February 2013 - 09:51 AM

Ох, нека не звучи като реклама, но при такъв проблем направо в Синия кръст. Докторите са адекватни, ренгенът е на разположение.

И ние преживяхме обръщане на стомаха. Десет минути след като се появихме в клиниката поставиха диагнозата.
User's Signature

Качена снимка

#6 Потребителят е офлайн   aniina10 Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 3
  • Регистрация: 06-August 11
  • Gender:Female

Публикувано: 26 June 2013 - 12:08 PM

Показване на мнениетоmarin4eto, в 10 September 2012 - 05:39 PM, написа:

Мише, като чета ми настръхва косата..а на странните действия и решения на някои ветеринари чак аз се ядосах...Добре, че ви е поел вашия си лекар, на който имате доверие! Радвам се, че Ашли е добре и дано повече да не преживявате такива неща! Поздрави от нас с Кара

Aмa моля ви се тези днешните лекaри ли сa? Кучето ми (немскa овчaркa) беше жестоко прегaзвно сякъш от тир. Отидох дa я зaведa нa лекaр и ветеринaрят кaзвa, че кучето било тешко болно нямaло шaнс дa оцелееосвен aко не купим едиси кaкви лекaрствa aбе някaкви пълни простотии... Много се ядосaх зaщото видимо беше, че кучето е прегaзено. Отидохме при друг лекaр писнaхме я нa ренген и с окaзa, че целия и гръбнaчен стълб беше потрошен... кучето беше пaрaлизирaно и се нaложи дa я приспим :( нямaше кaк дa я остaвим ... кaкво ли би било дa види коткa дa искa дa я подгони a дa не може глaвaтa дa си вдигне... товa щеше дa бъде голямо мъчение ;( ;(

#7 Потребителят е офлайн   Fibsi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1326
  • Регистрация: 11-May 07
  • Gender:Female
  • Location:Русе

Публикувано: 31 July 2013 - 04:48 PM

Чак сега прочетох целия разказ на Мишето... нямам думи. Истинско чудо е, че момичето е оживало след толкова часове забавяне! На моя приетялка кучето направи превъртане, оперираха я в рамките на 2-3 часа след появата на първите симптоми и въпреки това се наложи втора операция след 4-5 дни, защото се оказа, че част от стомаха и червата са некротизирали. Кошмар!
Разисквахме превъртането в друга тема и там също писах, че плодовете трябва да се дават отделно от основното ядене (2 часа преди, или 4 след), защото иначе се задържат по-дълго в стомаха, ферментират и са предпоставка за образуване на газове. Други, предполагаема предпоставка- хранене само с гранули и то такива с високо съдържание на зърнени храни.
За съжаление, мисля, че и при най-високите "мерки за сигурност", ако е писано ще се случи... И тогава трябва да има светкавична реакция от страна на стопанина и адекватна лекарска намеса.
User's Signature

www.liebern.com

Дарк 07.10.1998- 08.02.2010 /// Ата 07.10.1998- 26.07.2011
Тичайте волни, мили мои кученца...

#8 Потребителят е офлайн   m_a_r_t_i_n Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 12
  • Регистрация: 05-August 07

Публикувано: 05 September 2013 - 04:02 PM

Здравейте!
Виждам ,че тук коментиращите са компетентни и искрено се радвам,че мога да науча толкова много неща от този полезен сайт.
Преди няколко дни и ние с моето дого аржентино преживяхме ужаса на обърнатия стомах.Всичко стана за минути,веднага го закарах в клиника,спешна операция и назначено лечение.Притеснението ми е,че вече 3-ти ден кучето ми е адски отпаднало,вяло и отказва да се храни. Започнах захранването със специална консерва изписана от вет-овете в клиниката,а от втория ден след операцията по малко гранула,пак по предписание на ветеринарите.От консервата хапна,но гранулите не ги яде.Смесих с малко бульон и варено месо от пилешко бутче.Хапва,но много колебливо. Ветеринря казва,че няма проблем,важното е че хапва макар и по малко. Притеснявам се за кучето си,знам че операцията е тежка и притеснението ми е голямо.Бих искала да попитам хората тук,които са минали през този ужасен проблем,колко горе-долу трае възстановяването след такава операция,какво е било поведението на домашния им любимец в следващите дни и изобщо подробности за следоперативния период. Ще бъда безкрайно благодарна на всеки,който би могъл да ми помогне с информация.

#9 Потребителят е офлайн   Грахче Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 796
  • Регистрация: 26-November 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 08 November 2013 - 07:36 AM

ВАЖНО! Поради зачестилите ни пациенти със CVD (превъртане на стомаха) искаме да Ви разясним подробности за това състояние. Това е животозастрашаващо състояние, изискващо НЕЗАБАВНА ветеринарна помощ. Представлява превъртане на стомаха около неговата ос и натрупване на газове в стомаха (приети преди превъртането или в резултат от ферментацията на храната в стомаха). Стомахът се увеличава, при което притиска диафрагмата (затруднява дишането), притиска съдове в коремната кухина (затруднява връщането на кръвта към сърцето), наблюдава се ендотоксемия, сепсис, ДИК-синдром и други усложнения. Признаците могат да се развият и за около 20 мин. Ако кучето Ви диша тежко, има увеличен стомах, чувства коремна болка потърсете ветеринарна помощ НЕЗАБАВНО. Изисква се оперативно лечение, което ако се приложи до 2-4 часа в повечето случаи завършва благоприятно. Ако се забавите, много често изходът е ЛЕТАЛЕН. Предразположени са едри кучета с дълбок гръден кош. НЕ ТРЯБВА един час преди и един час след хранене да се извеждат кучетата на разходка, да се оставят да скачат, да играят и други активни движения. Хранете кучето 2 пъти на ден!!! Приемането на голямо количество храна, особено ако кучето се напие с обилно количество вода след това, води до силно увеличаване на стомаха и предразполага за развитието на CVD. По-често се среща при кучета, които се хранят с нисък клас храна, в която се съдържат повече въглехидрати като царевица, пшеница, ориз, соя, които ферментират лесно и водят до отделяне на много газове. Когато кучето яде много лакомо, често поглъща и повече газове, което е друг предразполагащ фактор!
Ветеринарна клиника "City Jungle"
User's Signature

Must Love Dogs. Must Care. Must Share.
Качена снимка

#10 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 08 November 2013 - 11:23 PM

А ето и една сериозна тема по въпроса превъртане на стомаха: http://forum.dog.bg/...__1&#entry75882
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#11 Потребителят е офлайн   stano Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 1
  • Регистрация: 01-February 16

Публикувано: 01 February 2016 - 11:45 PM

извинете кажете ми кои е този доктор каде се намира това, при мене проблема е че вечер пончкога и е подут корема трепери има газове и мисля че и е твурд иначе заспива ама диша странно не с изплезен език ама така маи и е тежко дишането или по- трудно

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни