Dog.bg Форуми : Законодателна инициатива срещу причинителите на проблема "бездомни кучета" ?

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Законодателна инициатива срещу причинителите на проблема "бездомни кучета" ?

#1 Потребителят е офлайн   Ogi_ Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 15
  • Регистрация: 01-August 11

Публикувано: 03 January 2013 - 07:56 PM

Предварително се извинявам на всички, които ще вкарам в потрес със заглавието на темата, извинявам се дори на тези, които ще ме псуват.

Законодателна инициатива срещу причинителите на проблема "бездомни кучета" - има ли такова животно у нас ?

Ще бъда благодарен, ако ме насочите към тема с подобни обсъждания, ползвах търсачката, не открих.

Днес отново пътувах в крайградските вилни зони около Варна и се натъкнах на десетки нещастни животни, изхвърлени, изгонени, избягали от жалкото си съществуване.

Често пътувам и по междуградските пътища и постоянно виждам такива животни, по много, на 1-ви Януари ходих до Калиакра, по пътя имаше десетки животни, но след Балчик се натъкнах на гледка от изхвърлени кученца, може би на около 2 месеца, бяха 3 или 4, темп. около 2 градуса и навсякъде сняг, едното вече беше умряло, а останалите нефелно ръфаха трупа му, единствените щастливци в картинката бяха един орел (или друга граблива птица) и няколко гарги, които чакаха "развръзката" и гордия стопанин спокоен, че вече е намерил "решение" на "проблема".

Ще се потърси ли отговорност, поне административна на човешките отпадъци(съжалявам), които причиняват това ?

Знам със сигурност, че не са кметове, общинари и т.н. макар, че те имат вина по друга линия.
Около селата това са хора, които вързват куче в разградения двор, не го кастрират, кучето се разгонва идват му гости, раждат се кученцата и имаме лесното решение, товарят се в колата или каруцата и се изхвърлят по-наделече да не би да се върнат и да смутят с присъствието си безметежния живот на стопанина.
В крайградските вилни зони - същите, само че не от селата.
В градовете - в промишлените зони - фирмите, които освен пазача назначават н-броя кучета, които си се разхождат и размножават на воля.
В градовете по строежите, почва строеж - взимаме куче, свършва строежа - хвърляме куче - може и да се размножава през това време.
Още ?

Нямам куче, защото съм преценил, че не мога да му осигуря най-щастливия живот, но обичам много животните и в частност кучетата (имам котка, смятам че съм и осигурил щастлив живот).

Не трябва ли да бъде задължително кастрирането на кучетата, които живеят в дворовете по селата, по вилните зони и в промишлените зони и строежите ?
Глоби - солени особено за фирмите.


Колко от вас биха си кастрирали кучето, ако отговаря на посочените рискови местообитания ? Дори да са убедени, че дворът им не е разграден и не би се размножило безконтролно ? Т.е. да подкрепят нещо, което ще засегне и тях ? Не ви провокирам просто искам да разбера какви са нагласите.

#2 Потребителят е офлайн   grima Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2525
  • Регистрация: 12-March 09
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 03 January 2013 - 08:03 PM

Ogi, мисля, че хората, които пишат точно в този раздел "Без дом" всичките са ЗА кастрация и техните животни СА кастрирани. Не разбирам защо е пусната темата и то точно тук? Виж ако я пуснеш някъде в общия форум, ще се изпишат сигурно десетки страници с разсъждения, тълкувания и подобни...
User's Signature

Качена снимка

#3 Потребителят е офлайн   Ogi_ Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 15
  • Регистрация: 01-August 11

Публикувано: 03 January 2013 - 08:13 PM

grima, не познавам разделите на форума, не съм редовен участник, ще съм благодарен ако модераторите преместят темата в подходящ раздел или я прикачат към подобно вече съществуващо обсъждане. :dh_188:

#4 Потребителят е офлайн   starrkopf Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1117
  • Регистрация: 10-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Pleven
  • Interests:All You Need is Love

Публикувано: 03 January 2013 - 08:18 PM

Оги,нещата са много по-дълбоки от Вашите разсъждения.Не че мислите грешно,но така (а Вие я карате точно в посоката) контрата нали се сещате при кого ще отиде?
Обаче господата пак ще се измъкнат ( намеквам деликатно за БРФК и дори за БРКС) с оправданието - ние толерираме чистопородното развъждане..
Абе,Виенско колело....
Жалко,че страдат невинните кучета.
User's Signature

Всеки има кучето,което заслужава...
https://www.facebook..._homepage_panel
https://www.facebook...34862426717095/

#5 Потребителят е офлайн   starrkopf Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1117
  • Регистрация: 10-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Pleven
  • Interests:All You Need is Love

Публикувано: 03 January 2013 - 08:20 PM

Показване на мнениетоOgi_, в 03 January 2013 - 08:13 PM, написа:

grima, не познавам разделите на форума, не съм редовен участник, ще съм благодарен ако модераторите преместят темата в подходящ раздел или я прикачат към подобно вече съществуващо обсъждане. :dh_188:

Нищо й няма на темата.Където и да е,тя е достатъчно злободневна.
User's Signature

Всеки има кучето,което заслужава...
https://www.facebook..._homepage_panel
https://www.facebook...34862426717095/

#6 Потребителят е офлайн   wind Икона

  • Упражнението за мозъка е мисълта
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3566
  • Регистрация: 07-April 08
  • Gender:Female
  • Location:Варна

Публикувано: 03 January 2013 - 10:25 PM

Ogi_, разсъжденията Ви са много правилни. За съжаление обаче срещу такива хора не може да се направи почти нищо. В смисъл, обикновен човек няма никаква власт да изисква от тях поне да спазват Закона за защита на животните. А законът е доста добър - там се упоменава точно как трябва да се отглеждат кучетта, ако са вързани,трябва да имат подслон, 10 метра тел, по която да се придвижват, всеки ден да се разхождат... Също така ако собствениците не могат да отледат потомството или не могат да намерят на кого да раздадат малките, кучетата трябва да се стерилизарт; ако решават да продават кученца/котенца, трябва да се регистрират и да платят такса и т.н.
Проблемът е, че онези, които трябва да контролират, не го правят.

Иначе нашата фондация например предлага безплатни кастрации точно за такива стопани, които не се интересуват от кучето като домашен любимец и никога не биха дали пари за кастрация. Но, от една страна и нашите ресурси са много ограничени, често даваме от собствените си пари, от друга страна е много трудно да се убедят хората, че това е най-правилното решение. Не всички хора реагират така де, но една част от тях.

Например точно в момента имам разправии с един такъв. Майка му живееше сама и взе ново куче на мястото на починалото им (вилна зона, кучето е вързано). Тя поне беше без предразсъдъци - съгласи се да й кастрираме кучето, носех й храна. От около 3 години при нея се върна синът й. Не бях минавала край тях дълго време, но преди няколко месеца минах оттам. Кучетата станали две и двете не кожа и кости, а само кости. Второто куче женско, вързано на верига и с две малки. Не искал да я кастрира, защото ветеринарят му казал, че първото им куче, понеже било кастрирано, затова не пораснало голямо. Иска човекът голямо куче - фикс идея му е. Разревах се при гледката, започнах да ходя да храня кучетата, поне ми позволи да влизам вътре, а не да хвърлям през оградата. Той си хранел кучетата, те просто имали такъв период, в който отслабвали, ама щом съм искала да ги храня, да ги храня. Преди няколко дни го питах какво ще прави с двете малки. Едното щяло да даде на съседа (бащата бил негово куче), другото щял да си остави за себе си. Не издържах, питам го защо са му три кучета, като не може да ги изхранва, а той ми забрани да ходя да ги храня - обиждала съм го. Пак ходя де, споразумяхме се, ще кастрирам и другата женска, но ... просто пример за психиката на такива хора. Този поне малко от малко го е грижа за кучетата - поне ги пуска да тичат и не иска да изхвърля малките. Но има и други хора, със закърнели сърца - не ги интересува изобщо, все едно си изхвърлят боклука ...

Какво да направиш срещу такива?

В съседна вила, като ме видяха, че ходя да храня тези две кучета, поискаха да им ваксинирам тяхното куче. Накратко й обясних, че нямаме такива средства и им разясних според закона как трябва да си гледат кучето пазач. Резултатът - два дена след това вързаното при тях куче беше пуснато навън. В случая по-добре за кучето, де, но ...

Как се преборват такива "хора"? И в двата случая хората не са някакви изкуфели старци, а около 50 годишни ...

Безнадеждна работа, имам предвид като цялостно решение на проблема ...

ПП. За да се задейства контролиращата функция на властите, трябва да се подават жалби, повсеместно, за нарушаване на закона. Но ...
1. Трябва да се знаят името и адреса на нарушителя.
2. Подаващият жалбата не е удачно да живее в същия район (аз примерно не бих рискувала в нашия район, където всички ме знаят и имаме кучета на двора - хорската злоба е безгранична).
3. При първата проверка ще има предписания и срок за отстраняване на нарушенията.
4. След изтичането на срока, ако нещата не са променени, отново трябва да се подаде жалба. Чак тогава могат да се налагат санкции.
Но ... кой ще тръгне да се занимава с такова масово подаване на жалби? В началото, ако има дори и малък резултат от тези жалби, след това хората сами ще вземат мерки - или ще се оттърват от кучетата, или ще се постараят малко ...
Иначе аз си го представям точно така - успоредно с подаването на жалби предлагане на безплатни кастарции за такива кучета, но ... необходим е човешки ресурс за едното и финансов ресурс за другото... А и трябва да се научават имената на живеещите ... Може би работа за кварталния общински полицай, но ...
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка

#7 Потребителят е офлайн   Ogi_ Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 15
  • Регистрация: 01-August 11

Публикувано: 04 January 2013 - 05:34 PM

Благодаря за отговорите.
Добре, моите разсъждения са повърхностни. Имах някакви опасения, че не може да е толкова лесно, иначе да беше направено вече.

Гледам сега закона, много красиво, много пожелателно, новогодишни пожелания и глоби от по 250 лв. - няма смисъл да се преправя, по-лесно е целият да отиде в кошчето и на ново - образно казано.

Най-нашимялата "жестокост към гръбначно животно, причинили му противозаконно смърт, тежко или трайно увреждане" санкцията е лишаване от свобода до три години и глоба ...

Няма ДО, трябва да има ОТ едиколко си, защото ДО може да означава и пробация и какво ли още не.

Така отклоних се малко.

Добре, задължителна кастрация за кучетата в селските дворове и в дворовете на промишлените зони в градовете + строежите, като за начало - без значение от породата, кучето трябва да има документ, че е кастрирано.
Санкции от 500 лв. нагоре за физически лица и от 2000 лв. нагоре за юридическите.

По селата - кметове и кметски наместници да се задължат да минат по къщите да направят списък и кучетата да минат на кастрация.
Да се помисли за социалното изражение на нещата за хората, които не могат да си го позволят, нали има общински служби, вместо да наливат вода в сито гонейки кучета по градските улици - да влязат по дворовете и да се търси първоизточника.

За промишлените зони, във Варна например са няколко - могат да се обиколят и да се санкционират.

Без оправдания, отнякъде влязло, не е мое - имаш куче в двора, не е кастрирано - глоба.
Без предписания, без пожелания, без мохабети - само глоби, глоби, глоби.

Естествено първо мащабна информационна кампания - телевизии и т.н.

Трябва да направим нещо, това е национален проблем, това не е проблем на животинките, да и те са нещастни, това е наш проблем на хората, на децата ни, които стават свидетели на това.

Извинявам се отново за повърхностните си разсъждения, знам че са такива, задълбочете си ги, но не толкова че да ви се струват безнадеждни.
Гледам по разделите колко много хора помагат на животните в беда, колко усилия полагат и от другата страна някакви безхаберници си правят каквото искат, първите ми приличат на мазохисти (някой да не се обиди), а вторите ми приличат на садисти (те не трябва да се обиждат, това за тях е комплимент) - това трябва да спре.

#8 Потребителят е офлайн   wind Икона

  • Упражнението за мозъка е мисълта
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3566
  • Регистрация: 07-April 08
  • Gender:Female
  • Location:Варна

Публикувано: 04 January 2013 - 08:33 PM

Ogi_, на думи мога да напиша 1001 начина за справяне с проблема, всичките от ефикасни по-ефикасни. Но това ще има малко общо с реалността.
Да вземем например твоето предложение. Добре, съгласна съм, ще има резултат.
Как обаче според теб да се приведе в действие?
Ето върху това мисли.

Цитат

Извинявам се отново за повърхностните си разсъждения, знам че са такива, задълбочете си ги, но не толкова че да ви се струват безнадеждни.

Доколкото разбирам от горното, искаш някой друг да свърши необходимото. Така не става.
Ако всеки един човек приеме тази "задача" присърце, не с очакванията друг да направи нещо, много ще напреднем.
Например, ако всеки, който иска да има куче, вместо да купува породисто или породоподобно, осинови бездомно, като за начало.
Ако всеки, който иска този проблем да се реши, се заеме в своя квартал (в случая визирам къщи с кучета-пазачи или вилни зони) да уговаря хората да си кастрират поне женските кучета и котки, ако трябва и да плати за такава кастрация на куче/котка - ще напреднем значително повече, отколкто да се стряскаме от глоби, които никой не събира ...

ПП. В момента чета "Трудно е да бъдеш бог" на Аркадий и Борис Стругацки - доста показателно - за силата на обществото, но тази сила е неосъзната и безполезна, когато обществото тъне в безпросветие, тъпота, страх, мисъл за собственото оцеляване, алчност и плътски страсти ... Но е етап в развитието ...

ППП. Не мога да се сдържа да не цитирам от книгата :)

Цитат

- Същността на човека ... е в удивителната му способност да свиква с всичко. Няма в природата нещо, с което човекът не може да свикне. Нито конят, нито кучето, нито мишката притежават това качество. Вероятно когато е създавал човека, бог се е досещал на какви мъки го обрича и му е дал огромен запас от сили и търпение. Трудно ми е да кажа дали това е хубаво или лошо. Но ако човекът нямаше това търпение и издръжливост, всички добри хора отдавна да са загинали и на света да са останали лошите и бездушните. От друга страна, навикът да търпят и да се приспособяват превръща хората в неми добичета, които не се отличават от животните по нищо, освен по анатомията си и дори ги превъзхождат по беззащитност. И всеки ден ражда нов ужас, ново зло и насилие ...
- Но не мога да разбера защо вие, пазителите и единствените притежатели на висши знания, сте така безнадеждно пасивни? Защо безропотно позволявате да ви презират, да ви хвърлят в тъмница, да ви изгарят на клада? Защо откъсвате смисъла на своя живот - натрупването назнания - от практическите нужди на живота - борбата против злото? ...
- Задавате ми странни въпроси ... Борба със злото! Но какво е зло? Всеки е свободен да разбира това по свой начин. За нас, учените, злото се крие в невежеството, но църквата учи, че невежеството е благо, а цялото зло идва от знанието. За земеделеца зло са данъците и сушите, а за търговеца на зърнени храни сушата е добро. За робите зло е пияният и жесток господар, за занаятчията - алчният лихвар. Какво тогава е злото, против което трябва да се борим? ... Злото е неунищожимо. Никой човек не е способен да намали количеството му в света. Той може донякъде да подобри собствената си съдба, но винаги за сметка на влошаването на съдбата на другите. И винаги ще има крале, повече или по-малко жестоки, барони, повече или по-малко диви и винаги ще има прост народ, който ще изпитва възхищение към своите потисници и омраза към своя освободител. И то защото робът много по-добре разбира своя господар, дори най-жестокия, отколкото своя освободител, защото всеки роб отлично си представя себе си на мястото на господаря, но малцина се поставят на мястото на безкористния освободител...
- Нима вие сериозно смятате този свят за съвършен? ...
- Млади ми приятелю, ами разбира се! На мен много неща в този свят не ми харесват, много неща бих искал да видя други ... Но какво да се прави? В очите на висшите сили съвършенството изглежда другояче, не като в моите. Какъв смисъл има дървото да се сърди, че не може да се движи, макар че то сигурно би се радвало, ако можеше да бяга с всички сили от брадвата на дърваря?...

User's Signature

Качена снимкаКачена снимка

#9 Потребителят е офлайн   gabipap Икона

  • Непоправим оптимист
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 2128
  • Регистрация: 03-August 06
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Животни, природа, истински хора, MLM. Здравословен и природосъобразен начин на живот. Хубави книги, нови знания - всичко, което ме провокира да мисля.

Публикувано: 04 January 2013 - 11:08 PM

Цитат

Гледам сега закона, много красиво, много пожелателно, новогодишни пожелания и глоби от по 250 лв. - няма смисъл да се преправя, по-лесно е целият да отиде в кошчето и на ново - образно казано.


Законът си е много добър. Проблемът е липсата на контрол (То не само с този закон положението е такова).
Изоставянето на животно е класифицирано като "жестокост към животни" и според закона следва да бъде глобяван извършителя. Аз не съм чула да има глобен - нито за изоставяне, нито за вързано на 1 метър верига, нито за безразборното плодене.
Да, наистина, това е национален проблем. И доста НПО за защита на животните настояват, да бъде направена Национална програма за решаване на проблема и да бъде завишен контрола по изпълнението на закона.

Мисля си, че ако, вместо да бъде променян срока по § 5, бяха започнали да глобяват кметовете (Чл. 69.), нещата щяха да бъдат доста по-различни.
User's Signature

Ако всеки от нас прави добре и отдадено това, което е негова работа, ако осъзнаем, кои са истинските ни желания и не пожелаваме това, от което нямаме нужда, ако помагаме на беззащитните - светът ще е едно прекрасно място!

#10 Потребителят е офлайн   Ogi_ Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 15
  • Регистрация: 01-August 11

Публикувано: 05 January 2013 - 06:33 PM

Показване на мнениетоwind, в 04 January 2013 - 08:33 PM, написа:

Доколкото разбирам от горното, искаш някой друг да свърши необходимото.

Нямам такава идея, ще се включа в инициативата с всичката си енергия, ако трябва и пари ще събираме, но не за кастрация, а за юристите, които ще напишат текстовете, просто трябва организациите да имат волята за това.


Показване на мнениетоwind, в 04 January 2013 - 08:33 PM, написа:

Ogi_, на думи мога да напиша 1001 начина за справяне с проблема, всичките от ефикасни по-ефикасни.

Давайте ! :ba_025:


Показване на мнениетоwind, в 04 January 2013 - 08:33 PM, написа:

Ако всеки, който иска този проблем да се реши, се заеме в своя квартал (в случая визирам къщи с кучета-пазачи или вилни зони) да уговаря хората да си кастрират поне женските кучета и котки, ако трябва и да плати за такава кастрация на куче/котка - ще напреднем значително повече

Не става, така не може да се реши проблема, не можеш да убедиш никой, ако си е наумил нещо или да го убедиш да бъде отговорен, ако той си е безотговорен по природа - държавата трябва нормативно да наложи тези задължения, това е единствения начин.
С искрено уважение и възхищение към хората, които отделят средства, време и енергия, за да помагат на животни в беда и с убеждение, че това трябва да продължи смятам все пак, че е наливане на вода в сито, докато източника на проблема безметежно съществува в такива огромни размери.


Показване на мнениетоwind, в 04 January 2013 - 08:33 PM, написа:

глоби, които никой не събира ...

Държавата има механизми за събиране на глоби, много сериозни, закачат ли те по таблата с обявленията на териториалните дирекции на НАП и заемат ли се тези държавни служители с теб, отърване няма - иска се само воля - държавна и обществена.

Ако една отговорност не е вменена в семейство, училище, работна среда или Обществото не е достатъчно силно, за да я вмени - Държавата трябва да я вмени, чрез санкции.

Политиците знаят много добре какво трябва да се направи (като нормативна база, като за начало), не го правят, защото това са промени, които ще им изгубят гласоподаватели ... не е фатално - организациите и ние които ще се включим в инициативата можем да упражним натиск и промените да се случат, проблемите няма да се решат за 1,2 или 5 дни, но ще тръгнат към решаване.
Аз вярвам, че правовата държава работи, просто трябва да я накараме.

#11 Потребителят е офлайн   wind Икона

  • Упражнението за мозъка е мисълта
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3566
  • Регистрация: 07-April 08
  • Gender:Female
  • Location:Варна

Публикувано: 07 January 2013 - 06:57 AM

Не виждам как промяната на една нормативна база с друга ще доведе до резултат, когато проблемът е в това, че никой не се съобразява с нормативната база.
Казах по-горе - има си предвидени санкции по закона за защита на животните за всички онези, които в момента мъчат или изоставят животни, но не се налагат.
И какво като напиша 1001 начина за справяне с проблема? Реалността е съвсем друга.
Нека като за начало да се почне от това - жалби срещу всички нарушители. Кой ще подава жалбите?
Ogi_, и аз с удоволствие бих се включила в инициатива. Още от самото начало ми е ясно, че всичко е преливане от пусто в празно. И именно това ме отчайва безкрайно. Но причината за преливането е именно в съзнанието на обществото.
Помислете само, защо в "белите" държави се постига някакъв ред чрез закони и санкции, а в нашата държава нищо не се постига със закони и санкции. Защо българите в чужбина спазват законите и реда в чуждите държави (значи можем да спазваме), а чужденците в България след време се отпускат и част от тях започват да нарушават законите също като нас ...

Не нормативна промяна е необходима, а душевна :)
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка

#12 Потребителят е офлайн   SmileDi Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5
  • Регистрация: 05-January 13

Публикувано: 07 January 2013 - 01:03 PM

От известно време чета форума и много ми хареса. Искам първо да поздравя администрацията и участниците за полезната информация и труда, който полагат за животните в Бг :)

Показване на мнениетоwind, в 03 January 2013 - 10:25 PM, написа:


ПП. За да се задейства контролиращата функция на властите, трябва да се подават жалби, повсеместно, за нарушаване на закона. Но ...
1. Трябва да се знаят името и адреса на нарушителя.
2. Подаващият жалбата не е удачно да живее в същия район (аз примерно не бих рискувала в нашия район, където всички ме знаят и имаме кучета на двора - хорската злоба е безгранична).
3. При първата проверка ще има предписания и срок за отстраняване на нарушенията.
4. След изтичането на срока, ако нещата не са променени, отново трябва да се подаде жалба. Чак тогава могат да се налагат санкции.
Но ... кой ще тръгне да се занимава с такова масово подаване на жалби? В началото, ако има дори и малък резултат от тези жалби, след това хората сами ще вземат мерки - или ще се оттърват от кучетата, или ще се постараят малко ...
Иначе аз си го представям точно така - успоредно с подаването на жалби предлагане на безплатни кастарции за такива кучета, но ... необходим е човешки ресурс за едното и финансов ресурс за другото... А и трябва да се научават имената на живеещите ... Може би работа за кварталния общински полицай, но ...

Много добре казано особено в последното изречение. Аз също мисля, че едно от изключително необходимите неща е предлагането на безплатна кастрация или поне на такава с отстъпки за дворните селски и вилни кучета и котки и тези по промишлените зони и строежи по градовете, защото само санкциите няма да дадат позитивен резултат. От една страна много кучета ще се озоват на улицата, което не само не решава проблема, а допълнително го усложнява. От друга страна ще доведе до мноооого междусъседски конфликти и озлобление и накрая освен хората, ще го отнесат пак най-лошо кучетата. В западните страни може и да имат закони, които се спазват, но имат и закони и програми за помощ на хората. Това позволява на значително повече хора да изпълняват добросъвестно нормативната база. В България точно втората част много ни куца, а после се чудим защо хората масово са в нарушение - защото понякога друг избор нямаш :(
В София има програми за безплатна кастрация, т.е. вече всички хора имат възможност да кастрират и е съвсем изпълнимо всичко по закон, в някои големи градове на Бг - също, но в по-малките и по селата - все още не е. В тези последните според мен не е логично да си говорим за някакви санкции, но не и например в София. Не разбирам защо СО влага толкова ресурс в изграждането на нови приюти и в прибирането там на вече кастрирани кучета, а не влага този ресурс в контрола на кучета по домовете (било то дворни или домашни любимци). Всичко в този казус е така обвързано с друго, че от където и да го подхванеш все стигаш до никъде, защото самото население на Бг има коренно различни възгледи за всичко, включително и за четирикраките. Лично за мен най-логично би било - кастрирай и върни по места ; преброяване, регистриране и кастриране на домашните кучета, като за последното се осигуряват и безплатни кастрации, а собствениците на на некастрирани кучета плащат такса, която отива директно за местния приют за бездомни кучета или в полза на програма за безплатна кастрация. И за изпълнението на всичко това това трябва да се търси отговорност на общината и държавата!
Да се събират пари за адвокати за жалби срещу собственици на некастрирани кучета, според мен е абсолютно безсмислено. Защото... за да има проверка и санкция, трябва да има жалба при това не анонимна. За да се напише тази жалби някой трябва да има преки наблюдения, което означава да живее в съседство и да е готов да посрещне последиците след като се разбере неговото участие в жалбата. Реално малцина биха го направили. Вероятността да се докаже, че някой е изхвърлил палета някъде граничи с нулева, т.е. вероятността за санкция за извършителя е минимална, но пък вероятността за саморазправа с докладвания собственик е значително висока. И така накрая вместо да се изпишат вежди, пак ще се извадят очи. Много хора и животни ще са потърпевши, реално едва ли ще има някакъв дори и малък позитивен резултат, които пък ще се изгуби на фона на негативния. Обикновените хора ще оплюят тези, които са застанали зад такава инициатива... ще се изговори пак, че някой някъде е изпрал пари за сметка на животните и всъщност не го е грижа, че така им вреди... и така :(
Според мен всички, които наистина ги е грижа за животните трябва да търсят пътя на най-малкото съпротивление за подобряване на ситуациата на този етап :)

#13 Потребителят е офлайн   Ogi_ Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 15
  • Регистрация: 01-August 11

Публикувано: 08 January 2013 - 06:15 PM

Показване на мнениетоSmileDi, в 07 January 2013 - 01:03 PM, написа:

Според мен всички, които наистина ги е грижа за животните трябва да търсят пътя на най-малкото съпротивление за подобряване на ситуациата на този етап :)


+1000

Аз също подкрепям позитивизма в цялата инициатива, нещата трябва да се получат в този дух, безкрайно ме дразнят политическите утрепки, които след някой фрапиращ случай (като този миналата година в Малинова Долина) се изреждат по телевизията и гледат с езика на омразата да възседнат народното недоволство и започнат да обясняват как трябвало да се умъртвят животните, но да не се отклоняваме.

Все пак този позитивизъм не трябва да се прелива в пасивност и примирение, моето мнение е, че няма как да се промени картината без да се задължат хората да ксатрират животните си - кучетата на първо време.

Няма как да се промени мисленето на психопата и т.н., за това правовата държава налага нормативи.

Нека да посочим няколко неща, да съставим едно писмо, да го изпратим до организациите и да се иска промяна.
Конкретната ми идеят беше:

Задължителна кастрация за кучетата - без значение от породата.
Санции за физ. лица 700+ лв.
за Юридически 2000+

Всики съпътстващи необходими нормативи:
Как се удостоверява, че кучето е кастрирано ?
Какво наказание получава ветеринаря, ако се окаже че е издал документ, че кучето е кастрирано, а се окаже че не е ?
Текста за умишлено причиняване на смърт и осакатяване на животно да не бъде ДО, а ОТ, за да знае този който тръгне по друг начин да си решава проблемите, че ако го хванат със сигурност ще получи ефективна присъда.

Съжалявам мили и позитивни хора, но това е реалността !
Махатма Ганди е велик, но ние нямаме 20 и няколко години за мирна революция срещу безхаберието по въпроса, освен това се намираме на Балканите.

#14 Потребителят е офлайн   agalina Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 6537
  • Регистрация: 22-October 05
  • Gender:Female

Публикувано: 08 January 2013 - 06:48 PM

Показване на мнениетоOgi_, в 08 January 2013 - 04:15 PM, написа:


Конкретната ми идеят беше:

Задължителна кастрация за кучетата - без значение от породата.
Санции за физ. лица 700+ лв.
за Юридически 2000+

Всики съпътстващи необходими нормативи:
Как се удостоверява, че кучето е кастрирано ?
Какво наказание получава ветеринаря, ако се окаже че е издал документ, че кучето е кастрирано, а се окаже че не е ?
Текста за умишлено причиняване на смърт и осакатяване на животно да не бъде ДО, а ОТ, за да знае този който тръгне по друг начин да си решава проблемите, че ако го хванат със сигурност ще получи ефективна присъда.


Вижте, по законодателството cвързано с животни са работили водещи експерти български и не само, използвани са всички модерни практики доказани при условия на свръхпопулация. Както по-горе ви казаха - законът си е ок. И не просто е добър ,той е признат от ЕК за най-добър модерен такъв в ЕС.Проблемът е, че няма реален контрол . За което от части сме виновни и ние всички -не настояваме достатъчно администрацията да проработи. БАБХ и МЗХ са принципалите .

Да задължите собствениците на животни да ги кастрират е рестриктивна мярка, която нарушава права и принципи. Това не е допустимо по ред причини. ЗЗЖ има достатъчно механизми за санкциониране и поощряване на собственците на кучета за целта.

А за мерките в НК в случаи на особена жестокост към животни - със сигурност точно ние тук сме направили максималното .С много много усилия.Дали ще има сигурност - зависи от всички ни.

п.п. а това не го разбрах : "Според мен всички, които наистина ги е грижа за животните трябва да търсят пътя на най-малкото съпротивление за подобряване на ситуациата на този етап :)" ?
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !

#15 Потребителят е офлайн   Ogi_ Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 15
  • Регистрация: 01-August 11

Публикувано: 08 January 2013 - 09:27 PM

Нека отговора ми да не се приема като провокация или издребняване, нямам такива цели, но:

Показване на мнениетоagalina, в 08 January 2013 - 06:48 PM, написа:

Вижте, по законодателството cвързано с животни са работили водещи експерти български и не само, използвани са всички модерни практики доказани при условия на свръхпопулация. Както по-горе ви казаха - законът си е ок. И не просто е добър ,той е признат от ЕК за най-добър модерен такъв в ЕС.
Явно за България не е достатъчно добър, защото не работи, има подобрение в градските зони, в смисъл не си спомням откога не съм виждал кучка с кученца пред блока на родителите ми или там където живея аз, може би от 7-8 години, има две кучета, маркирани и кастрирани, които си живеят там от години в хармония с живущите, но във вилните, крайградски зони, промишлени зони и около селата положението е трагично, там няма подобрение.


Показване на мнениетоagalina, в 08 January 2013 - 06:48 PM, написа:

Да задължите собствениците на животни да ги кастрират е рестриктивна мярка, която нарушава права и принципи. Това не е допустимо по ред причини. ЗЗЖ има достатъчно механизми за санкциониране и поощряване на собственците на кучета за целта.
Кои права ? За кои права точно става въпрос ? (държа да подчертая, това не е провокация)
Право на размножаване на безпородно куче ?
Право да изкараш 90 лв. от питбул или 120 лв. от немска овчарка или да подаряваш лабрадори на приятели, просто защото си решил да имаш малки кученца, само че ангажимента се е оказал сериозен, продажбите не вървят и нямаш какво да ги правиш, а това което остане де се върже по някакви дворове - нали е куче, нищо му няма - цитирам примери от реалния живот, малко са, както казах не съм кучкар, нямам куче - вие сигурно знаете повече. Съжалявам стана емоционално. :zz_020:
Само отбелязвам - няма в Българската констутуция текст, който да ти гарантира размножаване на някакви животни.


Показване на мнениетоagalina, в 08 January 2013 - 06:48 PM, написа:

А за мерките в НК в случаи на особена жестокост към животни - със сигурност точно ние тук сме направили максималното .С много много усилия.Дали ще има сигурност - зависи от всички ни.
Имате искреното ми уважение и което е по-важно - имате уважението на много хора заради това, но за протокола, припомням, че смятам, текстът за ефективната присъда, трябва да е ОТ, т.е. да се гарантира ефективна присъда , ако бъде хванат някой като ...

ПС: Днес бях в един район на Варна, който се казва Евксиноград, там където е резиденцията, само че от горната страна - води се луксозно, но не е съвсем в смисъл, че къща за 2 млн. е съсед с кокошарник(буквално дом за кокошки) от ръждясали ламарини, та там само на една улица видях 2 кучки, които имаха малки кученца, душека снега за някоя коричка, с този закон това няма да спре.

#16 Потребителят е офлайн   valnata Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1326
  • Регистрация: 28-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Варна

Публикувано: 08 January 2013 - 10:10 PM

Цитат

Кои права ? За кои права точно става въпрос ? (държа да подчертая, това не е провокация)


Правото аз да реша дали да си подложа кучето на операция. Дали аз искам да поема риска да го упоят(щото няма 100% гаранция че ще се събуди..). Дали искам да извадят органите на моето куче. Дали мога да стоя у дома 4-6 дни, докато се оправи. Дали да отделя от моите пари 100-120 лева за кастрация, отделно още 50 за мехлеми, ако нещо се обърка.. Ти така сладко обясняваш и обобщаваш, че някой дето не е наясно ще помисли, че ние собствениците на некастрирани кучета плодим и продаваме..

Питаш ли се как бабка със 120 лева пенсия ще задели 100 за кастрация. Или ще плати 2000 глоба :ab_041: Ами още с приемането на подобно безумие кучетата и ще изхвърчат на пътя. Не е ли по-лесно общината да осигури екипи, които да минават и да кастрират? Общините не си мърдат пръста, защото усвояват пари по разни програми(които пари отиват по вилички, к@рви и др. екстри), и им е по-лесно да трепят, но не и да затворят кранчето. Общините не осигуряват безплатни кастрации, нали така? Само в София кастрират. Няма проверки(Изключваме 1-2 обявени по всички медии :ab_041: ) Няма приюти. Общината все няма пари. най-лесно на всички служители е да седят на топло ида приемат такси. Те дори собствените си наредби не знаят.. и повтарят като папагали чипиране, чипиране.. Но никой не им зададе въпроса как работят чиповете. Защо не покажат колко са неефективни в момента тези чипове? Е, сега във Варна наплашиха бабките и те захвърлиха котаците на двора.. Решиха ли проблема? Не. Само вдигат пушилка, а от цялата работа страдат животните и по-страхливите стопани. Аз например съм регистрирал кучето си, но няма да чипирам докато не заработи базата данни. Ако ще глобата да я направят 5000 :ab_041: закона си го има и е добър, просто никой не си върши работата..

#17 Потребителят е офлайн   Ogi_ Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 15
  • Регистрация: 01-August 11

Публикувано: 08 January 2013 - 10:50 PM

Показване на мнениетоvalnata, в 08 January 2013 - 10:10 PM, написа:

Правото аз да реша дали да си подложа кучето на операция. Дали аз искам да поема риска да го упоят(щото няма 100% гаранция че ще се събуди..). Дали искам да извадят органите на моето куче. Дали да отделя от моите пари 100-120 лева за кастрация, отделно още 50 за мехлеми, ако нещо се обърка..


Искаме промяна, но не искаме тази промяна да ни засяга по никакъв начин ?

Хората, които не могат да си позволят кастрацията ще бъдат спонсорирани и за това ще се помисли - има безплатни кастрации и без това се изливат милиони.

Ако нямаш 100-120 лв. и отделно 50 за мехлем и ако не си социално слаб - няма да имаш куче.
Не е задължително всички да имат куче, нали ?

2000 глоба е за юридически лица - нека да си четем внимателно мненията и да не се изопачаваме един друг.

#18 Потребителят е офлайн   valnata Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1326
  • Регистрация: 28-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Варна

Публикувано: 08 January 2013 - 11:13 PM

Цитат

Хората, които не могат да си позволят кастрацията ще бъдат спонсорирани и за това ще се помисли - има безплатни кастрации и без това се изливат милиони.

Ако нямаш 100-120 лв. и отделно 50 за мехлем и ако не си социално слаб - няма да имаш куче.
Не е задължително всички да имат куче, нали ?

2000 глоба е за юридически лица - нека да си четем внимателно мненията и да не се изопачаваме един друг.


Кога ще бъдат спонсорирани тези хора? Защо в момента не са? Безплатни кастрации има в София, но за Варна и др. градове никой нищо не казва. Общината остава да реши и за какво да си харчим парите. :ab_041: Мисля, че аз решавам какво животно искам да гледам и за какво да си харча парите. Глобата е висока за юридически и за физ. лица. Общината ще ми върне ли кучето ако то не понесе упойката.. Това със задължителните кастрации няма да се приеме никога. Дори на някой да му хрумне подобно нещо, то ще падне в съда, защото нарушава много права.. Излишно е да го коментираме.

Промяната и сега е възможна, просто никой не работи. В момента не се работи. Закона си е ОК

#19 Потребителят е офлайн   valnata Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1326
  • Регистрация: 28-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Варна

Публикувано: 09 January 2013 - 08:31 AM

Цитат

както казах не съм кучкар, нямам куче


Като си вземеш куче ще разбереш, че не е толкова просто.

Цитат

Не е задължително всички да имат куче, нали ?


Ние не живеем ли в свободна държава? :ab_041:

#20 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 09 January 2013 - 09:29 AM

Показване на мнениетоOgi_, в 08 January 2013 - 09:27 PM, написа:

Показване на мнениетоagalina, в 08 January 2013 - 06:48 PM, написа:

А за мерките в НК в случаи на особена жестокост към животни - със сигурност точно ние тук сме направили максималното .С много много усилия.Дали ще има сигурност - зависи от всички ни.
Имате искреното ми уважение и което е по-важно - имате уважението на много хора заради това, но за протокола, припомням, че смятам, текстът за ефективната присъда, трябва да е ОТ, т.е. да се гарантира ефективна присъда , ако бъде хванат някой като ...


И вие ме извинете, но не сте наясно със спецификата на НК.
ВСИЧКИ леки престъпления (не касае само животни, под леки престъпления се имат предвид такива с наказание до 5 г. за непредпазливите и до 3 г. за умишлените) при първо провинение се декриминализират и се наказват с пробация или условно. Записано в НК в прословутия чл. 78a много преди да се заемем с инкриминацията на жестокост към животни. Примерно замислете се колко убийци на пътя се отървават с условни присъди. Следователно за протокола гарантиране на ефективна присъда е невъзможно. Ако не вярвате на мен, попитайте произволен юрист по наказателно право. Между другото, това беше причината прокуратурата да се обяви категорично против инкриминацията, защото за тях значи доста работа, която при първо провинение няма да завърши с ефективна присъда. Само че ние си мислим, че ако се спазва, ако има следствия и производства, ефект ще има. Както казват юристите - ефективността на наказанието не е в неговия размер, а в неговата неотменимост - т.е престъпникът да получава наказание задължително, било то и условно. Да се влачи по инстанции, да го разпитват, да пише обяснения и после в свидетелството му за съдимост да пише осъждан и когато кандидатства за работа да се знае, че е престъпник. Това на този етап би било чудесно, но и то не се случва!
Разбира се, можете да ми опонирате - що не поискахте 6 г. Ами поискахме за квалифицираните състави, ние можехме да искаме и 20, но щяхме да видим инкриминация през крив макарон.
Разберете нещо: законите не работят не защото са лоши, а защото не се спазват. Тези за животните не се спазват, защото обществото като цяло е безчувствено към проблема, дори би се разгневило полиция и прокуратура да хвърлят усилия за това, и те се възползват и не хвърлят. Защото обществото не се състои от мен и вас, а преобладава различна от нашата нагласа. Каква е логиката да променяте закони, като те пак няма да се спазват? Искате да правите следващия закон, който няма да работи. Това си е изместване на целта, а тя е законите да започнат да се спазват. За жалост това ще се случи чак когато се променят споменатите нагласи, съвсем не значи, че трябва да стоим със скръстени ръце, но не и да се пилеят усилия в грешна посока.

  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни