Dog.bg Форуми : Съвет при избора на куче

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Съвет при избора на куче

#1 Потребителят е офлайн   m.parushev Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9
  • Регистрация: 06-January 13

Публикувано: 06 January 2013 - 06:00 PM

Здравейте. Имам голям мерак да си взема някой кученце. Живея в къща и имаме двор в който ще живее (когато порастне и укрепне). Просто другата част от семейството ми не иска да има куче в къщата.
Та ако може да ми предложите нещо. Насоките по които да се ориентирате:
- ще живее на двора завързано но ще може да се разхожда на около 10 м + дължината на синжира.
- да бъде дружелюбно и умно. Не искам да бъде пазач а просто добър приятел с мен и с познатите ми (не да ме е страх да не ухапе някой).
- средно на големина
- сега не работя но се очаква скоро да се разработя така че през седмицата ще го разхождам основно сутрин и вечер, а през уикендите както дойде.
- нямам за цел изложби или такива неща, но искам да е породисто и да го отгледам от малко.

За друго не се сещам за сега. :-)

#2 Потребителят е офлайн   nadety90 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 550
  • Регистрация: 19-October 09
  • Gender:Female
  • Location:Пловдив

Публикувано: 06 January 2013 - 07:35 PM

Съжалявам, но за Вас няма нищо подходящо! Куче на верига .... по-добре не го мъчете .. вземете си плюшено
User's Signature

www.luckydogs.alle.bg

#3 Потребителят е офлайн   m.parushev Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9
  • Регистрация: 06-January 13

Публикувано: 06 January 2013 - 07:44 PM

Показване на мнениетоnadety90, в 06 January 2013 - 07:35 PM, написа:

Съжалявам, но за Вас няма нищо подходящо! Куче на верига .... по-добре не го мъчете .. вземете си плюшено


Моля за друго предложение. Виждал съм много така да кажа вързани кучета. Естествено че е по-добре да не е. Има и друга възможност - да му оградя едно кътче но ще е от порядъка на 2х3м. Кой е по-добрия вариант? При първия ще има около 10 м тел по която ще може да ходи напред назад.

#4 Потребителят е офлайн   Attera Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 225
  • Регистрация: 21-May 12
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 06 January 2013 - 08:57 PM

Показване на мнениетоm.parushev, в 06 January 2013 - 06:00 PM, написа:


- да бъде дружелюбно и умно. Не искам да бъде пазач а просто добър приятел с мен и с познатите ми (не да ме е страх да не ухапе някой).



Щом искате да го отгледате от малко, това е излишно в описанието. Няма как да го получите "на тепсия", какво ще стане кучето ще зависи само и единствено от вас.
User's Signature

When the ignorant punish the innocent... it`s called BSL!

#5 Потребителят е офлайн   mutangi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 57
  • Регистрация: 25-January 12
  • Gender:Male

Публикувано: 06 January 2013 - 09:40 PM

Малиноа?

#6 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 06 January 2013 - 10:35 PM

Показване на мнениетоmutangi, в 06 January 2013 - 07:40 PM, написа:

Малиноа?

на верига в двора?!
Хора, вие уред ли сте да ги давате подобни съвети? нали сега в момента нашия клуб на породата търси дом на чау-чау, дето живя на верига в двора 6 години, а после стопаните са разменили двора за апартамент та не искали вече да чистят лайната по балконите на кучката. В момента сме буквално луднали какво да го правим това куче, защото седи покрай закован кол на поляната на верига у двора.

Не съветвайте на някой човек, търсещ животно на верига в двора каквато и да е порода. Да си вземе някое от улицата да му лае.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#7 Потребителят е офлайн   desi79 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1592
  • Регистрация: 09-September 09
  • Gender:Female
  • Location:Испания

Публикувано: 06 January 2013 - 10:49 PM

Не виждам разлика в породните и безпородните ,когато става въпрос за верига.Не ти е за първи път такова изказване....
User's Signature


Никой не може да те накара да се чувстваш посредствен без твоето съгласие.
Елинор Рузвелт

#8 Потребителят е офлайн   nadety90 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 550
  • Регистрация: 19-October 09
  • Gender:Female
  • Location:Пловдив

Публикувано: 07 January 2013 - 12:33 AM

Да се изразя по-мило :)
КУЧЕ на верига няма да възпиташ, нито ще е мило, нито няма да лае - точно обратното!
На това му се вика дворно куче. Не знам дали си виждал миличко, сладичко, не лаещо, добродушно към чужди хора ДВОРНО куче :)
С две думи ..
Ще вземеш куче .. ще го настаниш в къщи ( докато отрасне )
от тук следват два варианта:
Вариант 1 - остава си цял живот в къщи
Вариант 2 - след 4- 5 месеца го изкарваш на въже отвън и ти обещавам, че няма да спиш в идните месеци :) не може да го научиш на едно и после да минеш на друго :)
Има един страхотен вариант :) Цял ден да е на двора пуснато, вечер да спи при теб :) ето тогава може да си вземеш куче, тогава ще е щастливо.
User's Signature

www.luckydogs.alle.bg

#9 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 07 January 2013 - 08:45 AM

Показване на мнениетоdesi79, в 06 January 2013 - 08:49 PM, написа:

Не виждам разлика в породните и безпородните ,когато става въпрос за верига.Не ти е за първи път такова изказване....

Не бъди толкова категорична - пълно е с дворни кучета, живеещи понякога и вързани на верига, които са безпородни и си живеят дълги години така. Аз също съм против гледане само на верига, но ако животното се връзва или се изолира от време на време по-добре така, отколкото натирен.
Ще дам реален пример. Миналата зима бе много студена и снеговита и точно по средата на зимата едни двукраки са натирили безпороден пес, живял при тях кога на верига, кога пуснат, но вътре в двора. Обичайна история - строителите са го домъкнали да им "пази" докато строяха къщата и оправиха оградата, после строителите са си заминали - кучето останало. Първо време страшно се радвах, че новите стопани са задържали кучето, докато на стопаните на новата къща не им подариха нещо като каракачанка и онзи безпороден - бам навънка. Зимата. В най-големия студ.
Веднага искам да кажа - кучето е домашно, израснало в двор, с хората, абсолютно непригодно за живота на улицата: нито е социализиран, нито умее да се пази от колите. с другите стопани-кучкари гледаме да задомим ако можем такива отказани нещастни, изпокастрирахме с общи усилия къде с Еко-то къде за собствена сметка тези, потомствени уличници, които не стават за задомяване (имали сме и такива случаи) но натирени гледахме да им намерим дом. Знам включително за апартаментни животни от района бамнати в Богров, но те там са препълнени вече и нямаше да го приемат - няма къде просто. Къде кашончовци раздаваме за осиновяване, къде обяви лепяхме - но те прииждат по-бързо, отколкото има кандидат-стопани за тях.
И ето този куч спеше под колата на бившите си стопани, пазеше цялата улица за тях, защото в главата му въпреки че е от другата страна на оградата - то си е територията на "неговите" хора. Най-гадната гледка беше когато тичаше зад колата им на оживено кръстовище в най-натоварен трафик, когато караха децата на градина. Не знам как можеш ден след ден да гледаш как кучето ти тича след колата ти и пак да го оставяш на улицата и да затваряш вратата на дворната порта пред него. Та накрая точно те го удариха с колата - дадоха заден, а той се беше свил да се топли под колата им. Там със седмици в леда имаше дупка от неговото тяло, където той се свиваше на кълбо, точно на мястото на което се топлеше под колата им. Той никога не е бил гледан вътре в къщата, но и в двора си беше щастлив.
Кучето не прехвърли зимата - като правило домашни животни не оцеляват на улицата.
След тази случка си мисля че по-добре на верига в двора, с топла къщичка, нахранен, в безопасност и жив най-вече, отколкото натирен и умрял.

На автора на темата мога да посъветвам само внимателно да прецени какво може да отдели на кучето като време - има ли време да го извежда извън двора, да го социализира, възпитава, разхожда, или животното ще живее само в двора? Само и единствено на верига ли ще е, или веригата ще е от време на време когато се налага? Оградата здрава ли е ако скъса веригата или е пуснато - дали има вероятност да излезе навън без надзор или при съседите? Има ли възможност ако е женско и се разгони да влезе някой съседски пес и да стане изненада? Или обратното - ако е мъжко и надуши разгонена женска да прескочи оградата и да зачезне?
Мисля че тези условия са къде по-приоритетни, отколкото породата, защото вече е пълно с безпородни дворни, които стават за живот само на двор и ще са щастливи да намерят техния човек.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#10 Потребителят е офлайн   desi79 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1592
  • Регистрация: 09-September 09
  • Gender:Female
  • Location:Испания

Публикувано: 07 January 2013 - 09:20 AM

Да посъветваш някой да гледа куче на вън в заграждение е едно,съвсем друго е да твърдиш,че за верига са безпородните.Сама казваш за чау чау живяло 6 години на верига и не е умряло,нали? Всяко куче заслужава нормални условия било то породно или безпородно.Като даваш съвети,давай ги нормални.Не да пишеш вземи си улично да ти лае на веригата.
User's Signature


Никой не може да те накара да се чувстваш посредствен без твоето съгласие.
Елинор Рузвелт

#11 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 07 January 2013 - 09:35 AM

Човека казва че ще гледа на верига в двора - пълно е с животни, които подхождат на тези условия, защото не знаят друго, трябва ли да взима ново и да го отглежда така? Трябва ли да създава нови и нови подобни при условие че вече е пълно с такива кучета и няма достатъчно стопани за тях? Има не само безпородни - а и мелези и породоподобни, но са възрастни, а тук видиш ли искаме хем породисто хем малко.
Кое ми е ненормалното на съвета да си вземе вече подходящо и имащо в наличие куче за посочени условия, вместо да създава ново такова?
Кому са нужни те, верижни-уж породисти? Валят като градушка и без това. това чау може да не е умряло на веригата, но го виж къде е сега след като се наиграха двукраките - на една поляна, никому ненужно. Бравос, бравос, давайте акъли за породите, то точно това им трябва на кучетата, няма що.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#12 Потребителят е офлайн   m.parushev Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9
  • Регистрация: 06-January 13

Публикувано: 07 January 2013 - 11:25 AM

От дотук направените коментари разбирам следното. Кучето трябва да не е вързано и да живее с теб в апартамента.
Така бих искал да вметна едно хипотетично питане. Видях че nadety90 беше написала че може през деня да е пуснато на двора а вечерта да е при мен.
Питането ми е тъй като на двора се сеят разни зеленчуци и цветя и имам опасения да не ги тъпче,пречупва или нещо такова, дали да му направя ограждение примерно 3 м на 3 м с къщичка и райграс (за сега само за това място се сещам което е удобно) и през деня да бъде там а когато се прибера да го прибирам. Подпитането ми е - това ще може ли да се реализира и през зимните месеци?
ПС: Вярвайте ми ако има вариант да живее при мен НЕвързано и така нататък ще го направя. Просто обмислям различни варианти подходящи за сегашното положение. Моля Ви Не ме плюйте заради незнанието ми.

#13 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 07 January 2013 - 11:33 AM

Не те плюем лично теб, човеко Божи:-)
Просто има в излишък дворни кучета които не газят лехите и цветята, но не са породисти и не са малки. Значи те отпадат като вариант в твоя случай, разбираш ли? За да не гази в лехите на цветя/зеленчуци се иска обучение, което е възможно, но от теб и половинката ти ще се искат усилия за това и ВРЕМЕ. Аз днес се кукнах в 6 сутринта да си изведа кучето качествено и другите кучкари тук повечето сме така, не зависи от апартаментно или дворно отглеждане, на дворно куче му трябва също движение и социализация, както и на апартаментно, още повече че не искаш пазач да ти пази двора а дружелюбно животно.
Просто изискванията са некоректно зададени - хем да е малко, хем породисто, хем на верига, хем да не е вкъщи, хем да е дружелюбно... По-лесно е да вземеш безпороден готов куч на верига в двора, инак твоето става нещо като мисия невъзможна, разбираш ли?
Не се сърди, но дали с половинката ти сте готови за куче изобщо, или мерака е само от твоята страна?
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#14 Потребителят е офлайн   панайот Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 84
  • Регистрация: 14-July 12

Публикувано: 07 January 2013 - 11:55 AM

хора не мислете че кучетата са хора, те са кучета и се различават много от нас и не мислете че това което е хубаво за нас е хубаво и за тях и обратното !
защо да не е вързано има 10 метра + разходка 2 пъти на ден,ако човека е спортна натура и му пийва соса от разходка дори после ще си иска на веригата ,всичко е много относително !
а,по добре ли е да е в 40 квадрата апартамент и да кисне по цял ден в къщи,и то например едно чау под климатика на 25 градуса,то тогава дори и биологичния му часовник би се объркал!
има си кучета за в двора има и за в апартамента, човека ясно си зададе въпросите !

m.parushev това какво куче ще си вземеш зависи и от твоя характер ,почти така и както да си харесаш съпруга, та това от форума неще го научиш :ab_041:

#15 Потребителят е офлайн   Dilma Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 47
  • Регистрация: 07-January 13
  • Gender:Female

Публикувано: 22 January 2013 - 08:15 PM

m.parushev Аз бих ти препоръчала Кавказка овчарка. То е породисто. Може да се гледа навън, във двора (даже бих казала, че не подхожда за да е гледано вкъщи).
Ако му направиш дълга верига (10м.) мисля, че няма да е проблем.
Единствено, сутрин и вечер обезателно се разхождай с него, нека то играе с други кучета и тича за да си изразходва енергията. Пък и ти ще му се радваш, ще го учиш на команди.

Имам двама познати с такава кучета, които живеят в къщи (не в апартаменти): единият се разхожда сутрин и вечер с кучето примерно по 1 час. Кучето е много социално и играе с удоволствие с моите кучета и с хората, но когато е на верига то става съвсем друго куче и в двора никой без разрешение не може да влезе. Вечерта пак става сладур, когато е на разходка. Вторите ми познати си държат мадамата през деня в голямо ограждение с покрив 3,5х6м и е доста високо покрива (защото имат строители в двора, които им дострояват постройките и ги е страх от кучета), а през ноща, като си тръгват строителите я пускат да тича из двора, но пък те имат само рейграс и кучето е в свободно тичане. Отварят му вратата за да може да влезе в едната част на къщата, но тъй като кавказките овчарки са кучета, които не търпят топлина, то е влизало няколко пъти само като е било супер студено навън. Това второто куче е такова добричко и миличко, така приветства всички, че човек може да се страхува само да не го задуши в прегръдките си, защото е огромно и тежко :) То обича всички хора, не е злобно никак :)

Обаче през лятото, тъй като ще му е горещо, ще трябва да се постараеш да му осигуриш хубава сянка, пък и да го разхождаш до някоя река/езеро, че да се къпе. Кавказците страхотно обичат да се къпят :)

В двора за кавказеца е по-добре отколкото вкъщи. Това май е единственото куче, за което се сещам, че ти подхожда под условията и на него те му подхождат идеално. Само че, не знам дали си готов да си вземеш такова огромно плюшево мече :)

#16 Потребителят е офлайн   Dilma Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 47
  • Регистрация: 07-January 13
  • Gender:Female

Публикувано: 23 January 2013 - 03:01 AM

Извинявам се, видях че съм се объркала в размерите на ограждението на второто куче в примера ми, то не е 3,5х6м, а 1,5 х 6 м. Т.е. на широчина е по-малко отколкото ти предлагаш и кучето се чувства прекрасно. 3х3 метра това е много добре.

Хора, недейте да нападате човека само защото ви пита за съвет. Той предлага абсолютно нормални условия. За някои кучета това е мечта. Още повече, че е готов да го расхожда и да се занимава с него, защото той иска куче., просто има опредеплени обстоятелства.
По добре си искажете мнението на тези, които пишат в този форум, че бият кучетата от двора с шутове и камъни защото като си расхождат своите кучета, кучетата от двора им били пречили. (погледнете темата за Бордосите например). Аз бях в шок като го прочетох това, още повече, че нямаше нито една забележка, а само поддръжки. Ето това е ненормално да се пише на този форум...

Цитат

Публикувано: 12 June 2009 - 02:11 AM

Показване на мнениетоБари Уайт, в Jun 12 2009, 12:44 AM, написа:

...Мамка му и помияр, не го оцелих, как се завъртя изрода малък :ic_133: само се преплъзнах около трупчето му.

...Ах, тиии!Малка селска интригантка! :ab_041: Ако хапят твоето куче няма ли да ги нариташ? За теб незнам, но аз се защитавам!!! :ab_041:

...ТИ ЗНАЕШ ЛИ КАКВО ПРАВЯТ ПРИРОДОЗАЩИТНИЦИТЕ С АГРЕСИВНИТЕ КУЧЕТА В ЩАТИТЕ?
ЕФТАНАЗИЯ!!! УБИВАТ ГИ!!! АКО ЗА ДВЕ СЕДМИЦИ НЕ СЕ СОЦИАЛИЗИРАТ ГИ ТРЕПАТ!!!

...И аз съм така, Бари! Шутове, камъни и крясъци! Особено сега като съм с бебе-куче и шпиц...


А m.parushev предлага съвършенно нормални условия.

m.parushev Желая ти да си намериш своето куче, много да си го обичаш и то да те обича много! И да пишеш тук за него, и снимки :)

#17 Потребителят е офлайн   m.parushev Икона

  • Newbie
  • PipPipPipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 9
  • Регистрация: 06-January 13

Публикувано: 26 January 2013 - 04:33 PM

Dilma благодаря ти много за съветите и подкрепата. За сега съм се насочил към Хъски. Може би през пролетта или в началото на лятото ще е. Естествено ще гледам да осигуря всичко на новия член на семейството :).

#18 Потребителят е офлайн   rodegunda Икона

  • планински вир
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 7045
  • Регистрация: 30-October 07
  • Gender:Female

Публикувано: 26 January 2013 - 10:21 PM

Помислете пак за хъскито. И прочетете повече за породата, това ви го съветвам най-добронамерено.
Не гледайте красивите им сини очи, а се поинтересувайте от нуждите на хъскито. Породата е много, ама много активна и иска много движение и занимание. Има навик и да вие, когато му е скучно.
Просто ... помислете пак.

#19 Потребителят е офлайн   piron45 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 256
  • Регистрация: 06-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Самоков

Публикувано: 27 January 2013 - 12:27 PM

Показване на мнениетоm.parushev, в 26 January 2013 - 02:33 PM, написа:

За сега съм се насочил към Хъски. Може би през пролетта или в началото на лятото ще е. Естествено ще гледам да осигуря всичко на новия член на семейството :).


Не знам доколко си запознат с кучетата, имаш ли опит и т.н, но Хъскито има и положителни и отрицателни черти. Мога да ти кажа от опит , защото отглеждам Хъскито на дъщерята.
1. Хъски на верига е пълен абсурд, не че го препоръчвам за която и да е порода.
2. Трябва да имаш нагласа за много движение, ама като казвам много то наистина МНОГО. Аз съм заклет планинар и макар на 54г все още обичам да си правя кросове. Опитах да тичам с Хъскито ама не мога да му насмогна вече, та се наложи да се кача на колелото и така всеки ден правим поне по 5 - 10км. На кучката това не и прави впечатление, като спрем е готова за игра :smile: Правил съм по 30-40км преходи в планината и тя си тича свободна около мен и изобщо не се впечатлява, макар че през това време е навъртяла поне двойно повече километри.
3. Хъскито е своенравно, обича свободата и само да взема решения. Затова и често бягат като им е скучно, а са много изобретателни в това.
4. Умни са , но поради своенравието си трябва много постоянство в обучението за да го приучите да изпълнява команди. Нашата макар че общо взето е приучена да слуша пак има случаи когато я викам , а тя тича в обратна посока защото е видяла нещо по интересно и любопитно за нея.
5. Понеже е северна порода студа и снега са и любими. Нашата си има заграждение 12м2, което стои отворено през времето, когато на двора няма насаждения. Зимата спи в снега навита на кълбо, макар че си има къща и навес. През лятото ходим на реката и рядко излиза от водата. Пробвал съм да я вкарам в къщи и след 10мин. вече няма търпение да излезе навън.
6. Има различни Хъскита, някои лаят, други не. Нашата е от нелаещите, но прави друг номер като чуе други кучета в махалата да лаят и тя започва един много интересен вой подобен на пеене. Затова и казвам че е певица :smile: Но пък нощем изобщо не и се чува гласа.
7. Породата по принцип не става за пазач защото обича всички хора, за разлика от дребни животинки че и по едри като овце и кози. Веднъж ме накара да се изпотя здраво като попаднахме случайно в гората на стадо кози и тя започна да ги върти в кръг. Не можах да разбера дали само си играеше или щеше да нападне някоя, но видях голям зор докато я докопам :dog: Иначе си ловува мишки, вече има в ловните си трофеи и две къртици. Така и не разбрах как ги измъква гадината, но ми ги носи за да се похвали :smile: Прави страхотни скокове като лови някоя мишка и то от място.
Едно основно правило, което може да прочетеш на много места във форума - Умореното куче е щастливо куче. Специално Хъскито от скука може да направи невъобразими бели :af_089:

Така че преди да вземеш куче ще бъде добре да почетеш за повече породи и тогава да избереш тази , която ти допада най много като характер.


Dilma, няма да е лошо да попрочетеш повече за кучетата преди да определяш кои са породисти и после да даваш съвети.
User's Signature

Качена снимка

#20 Потребителят е офлайн   Dilma Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 47
  • Регистрация: 07-January 13
  • Gender:Female

Публикувано: 27 January 2013 - 01:20 PM

Цитат

Dilma, няма да е лошо да попрочетеш повече за кучетата преди да определяш кои са породисти и после да даваш съвети.

piron45 Аз добре разбирам от кучета. :db_046: Слава Богу вече 20 години гледам кучета. Ако имаш нещо конкретно да ми кажеш, го формулирай конкретно. А това, което пишеш (да попрочетеш... после да даваш...) са общи фрази... Аз не се барам за експерт, и това е форум, тука няма експертно мнение, а всеки дава своето мнение.
А колкото до породите, аз съм била на изложби за кавказки овчарки няколко пъти с познатите ми, за които писах по-горе. Така че, може и Вие нещо да попрочетете де :md_064:

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни