Dog.bg Форуми : За изложбите и родословията

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

За изложбите и родословията

#1 Потребителят е офлайн   Maybelline Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 11
  • Регистрация: 25-August 06

Публикувано: 30 August 2006 - 12:17 AM

Здравейте!Искам да попитам някои неща и предварително се извинявам ако някои от въпросите ви се струват направо смешни - виждам,че доста хора тук са водили котето/ата си на изложба не веднъж,но аз едва сега започвам да се интересувам от тези неща,преди нито съм била на такава изложба,нито съм гледала по телевизията s)
Бих искала да попитам първо как стои въпросът с родословията - възможно ли е да се издаде родословие на домашна котка,ако не е взета от развъдник и не се знае кои са родителите и?И с каква процедура става това?Четох правилника на НФФе,но все пак някои неща не ми станаха ясни - например в текста за целите и задачите на организацията:

Цитат

3. Да популяризира развъдната дейност на чистопородни котки и резултатите от нея, като води подробна племенна книга на чистопородните котки и експериментална племенна книга, както и да издава родословия на котки-родители с родословие, чиито собственици са членове на клубове и/или на ФЕДЕРАЦИЯТА,

Това означава ли,че за да се издаде родословие на котката,стопанинът трябва да е член на федерацията и съответно да внася определена такса и да участва на всички събрания?
Също от правилника за развъдната и изложбената дейност на НФФе,доколкото разбрах,ако стопанинът иска да бъде издадено родословие на малките на котката му,трябва да има регистриран развъдник? bl) Или греша?

А сега нека попитам малко и за изложбите - тук общо взето всякаква,дори минимална информация би ми била интересна:
1 - Как се провеждат? (Виждала съм изложби за кучета,но при котките нещата май стоят по-различно);
2 - По какви точно критерии се оценяват котките (Ако има значение,става въпрос за персийска котка)?;

В момента това е най-важното,което искам да знам,но всякакви подробности биха ми били от полза r) Благодаря ви предварително!

#2 Потребителят е офлайн   Maybelline Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 11
  • Регистрация: 25-August 06

Публикувано: 31 August 2006 - 12:36 AM

Охх,май трябва да се извиня!Нова съм във форума и едва сега забелязах отметката най-долу,според която ми се показват само темите от последните 30 дни oleeee Видях,че има още много теми по въпроса!Моля модераторът да изтрие темата!

#3 Потребителят е офлайн   svetamops Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1898
  • Регистрация: 26-September 05
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 01 September 2006 - 12:06 PM

Здравейте!
Искам да Ви попитам,защо преди да си купите котка не сте си задали вопроса какво ще стане после? Как може да си купувате котенце без родословие,а после си решавате че те се издават е така bl) !!!!!!!!!!!!!!Вие сте си купихте домашно коте.И това коте си е просто коте и нищо повече. dribble Гледайте си го ,обичайте.
С уважение.Светла.
User's Signature

Качена снимка

www.bullgary.com
www.kingonaleash.com

#4 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 01 September 2006 - 12:19 PM

ами защото такива като Вас не са си свършили работата, заради това. не може да нападаш някой, който има някакъв интерес и очевидно иска да промени поне частично, нечия друга грешка. и не е съвсем вярно изявлението ви че нищо не може да се направи. може, да се заведе котето на изложба. защо не казахте това? тайна ли е някаква? съзнавам че някои хора са взели твърде вътрешно идеята за родословните животни ама нека не се самозабравят.

#5 Потребителят е офлайн   papyy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 803
  • Регистрация: 20-January 05
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Деца, котки, пътешествия, фотография

Публикувано: 01 September 2006 - 01:42 PM

Ееееее, не се сърдете, но си има правила и начини по които се издава родословие. Т. е. съдиите удостоверяват, че даденото животно удовлетворява изискванията за дадена порода. То започва в клас начинаещи и може да продължи по нататък.
User's Signature

Обичам всички котки, вашите също.

#6 Потребителят е офлайн   Maybelline Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 11
  • Регистрация: 25-August 06

Публикувано: 01 September 2006 - 08:46 PM

Благодаря ви за информацията r) Светле,аз наистина съм си взела домашно коте и си го обичам,за родословията питам от любопитство,просто като си взех котето се зачетох из форума и ми стана интересно,а както се казва" с питане и до Цариград се стига" wink Може пък наистина да има нужните качества и да бъде оценено един ден.Ако пък не - здрве да е,нали за мен си е най-хубавото коте b)

#7 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 01 September 2006 - 11:07 PM

Цитат

Ееееее, не се сърдете, но си има правила и начини по които се издава родословие. Т. е. съдиите удостоверяват, че даденото животно удовлетворява изискванията за дадена порода. То започва в клас начинаещи и може да продължи по нататък.

Това не е вярно. Разбирам, че нещо не е ясно. Не съдиите удостоверяват дали котето е породно, съдиите оценяват правилността на котето и породните белези. За да отиде едно коте на изложба, то трябва да има родословие. То се издава от съответния клуб на породата на основание акт за заплождане. Дори и да не отиде никога на изложба, котето с родословие е коте с родословие. Коте без родословие може да бъде много красив домашен любимец, но не и да участва на изложба за оценка, с която да придобива титла.

Фелиноложката изложба, подобно на тази на кучетата не е зоошоу, а преглед на развъдната дейност и в нея участват за оценки единствено котки с валидни родословия, записани в съответната племенна книга.

#8 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 01 September 2006 - 11:32 PM

Цитат

1 - Как се провеждат? (Виждала съм изложби за кучета,но при котките нещата май стоят по-различно);
2 - По какви точно критерии се оценяват котките (Ако има значение,става въпрос за персийска котка)?;


Изложбите се провеждат по следния начин :

Всички котки се поставят с специални клетки, като им се усигурява максимално удобство. След това съдиите съдят съответните породи, а след това съдийско жури от минимум трима съдии съди победителите за съответните породи и BЕST IN SHOW - най красива котка на изложбата. Котетата участват по породи и по възраст, като се сравняват първо в породата си, а след това помежду си. Печели котето, което е най близко до идеала на стандарта. В зависимост от породата котките се представят различно от стюардите, които трябва да познават особеностите на представянето на всяка порода. Персийските котки се представят по един начин, сиамсите и ориенталките по друг - там много интересно ги разпъват, за да се види гъвкавостат, която също се цени, британките по друг и така ... обисновенно и съдиите размахват пред котенцата различни висулки, за да видят как ще реагират. Интересно е, особено ако обичаш котки. Не зная дали обясних правилно. b)

Представяне на сиамска котка

Прикачени файлове



#9 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 01 September 2006 - 11:37 PM

На съдийската маса ... всяко едно коте внимателно се опипва, гледа, милва, гали ... котето трябва да е контактно, игриво. Проверяват се и реакциите му.

Прикачени файлове



#10 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 01 September 2006 - 11:42 PM

И в ръцете на съдията b) Пред всеки съдия има специални кърпички и разтвор. След всяка котка всичко се измива старателно, избърсва се и съдийската маса. Дори и при оценката за BIS, когато и тримата съдии преглеждат котето, никой не си позволява да пипа коте, ако не си е изчистил ръцете и избърсал масата пред него.

Прикачени файлове



#11 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 01 September 2006 - 11:46 PM

Представяне на мей кун - котето в цялото му величие, опашката трябва да се вижда добре.

Прикачени файлове

  • Прикачен файл  951.jpg (24.95K)
    Брой сваляния: 291


#12 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 01 September 2006 - 11:54 PM

За да стигне до там, на персийката е необходимо много, много труд ... къпане, ресане, процедури ... но за това пък е страхотна 1super

IC KUPAVA'S HOT RED LINE OF STAR NIGHT

Прикачени файлове



#13 Потребителят е офлайн   Jadi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Изгонени
  • Мнения: 389
  • Регистрация: 09-June 05
  • Gender:Female

Публикувано: 02 September 2006 - 12:16 AM

Цитат

Дори и да не отиде никога на изложба, котето с родословие е коте с родословие. Коте без родословие може да бъде много красив домашен любимец, но не и да участва на изложба за оценка, с която да придобива титла.

Това не е вярно! Коте без родословие има право само веднъж да се яви в клас "начинаещи". Ако получи оценка "отличен" която трябва да се потвърди и от още един съдия на същата изложба, котето се вписва в риексната племенна книга и може да се ползва за разплод. Също така получава правото да се явява на изложби в открит клас и да получава титли. Има котки без родословия които са достигнали до Европейски шампион!

Сигурна съм в това защото и една от моите котки няма родословие, и на последната изложба в София беше в "начинаещи". Първия ден взе отлична оценка, а на втория се яви в открит клас и взе първия си CAC!

#14 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 02 September 2006 - 12:43 AM

Цитат

Това не е вярно! Коте без родословие има право само веднъж да се яви в клас "начинаещи". Ако получи оценка "отличен" която трябва да се потвърди и от още един съдия на същата изложба, котето се вписва в риексната племенна книга и може да се ползва за разплод. Също така получава правото да се явява на изложби в открит клас и да получава титли. Има котки без родословия които са достигнали до Европейски шампион!

Това не го знаех. Извинявам се, научих нещо ново.
Благодаря ! 1super

#15 Потребителят е офлайн   papyy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 803
  • Регистрация: 20-January 05
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Деца, котки, пътешествия, фотография

Публикувано: 02 September 2006 - 08:21 AM

При сибирските котки има шампиони на породата, при кото прабабите или прадядовците са били начинаещи котки. Сега се правят постъпки да се признае от ФИФе породата Невска маскарадна котка - сибирска котка сиил пойнт не съвсем точно, но приблизително . Там не би могло да има достатъчно родословни котки. Например в Москва всички са роднини.
User's Signature

Обичам всички котки, вашите също.

#16 Потребителят е офлайн   Maybelline Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 11
  • Регистрация: 25-August 06

Публикувано: 02 September 2006 - 03:40 PM

Леле,благодаря на всички ви и особено на dog.bg!Информацията е много интересна и определено си струва да се посети една такава изложба!Дори в началото да сме само публика bravoS

#17 Потребителят е офлайн   Голдънче Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 653
  • Регистрация: 02-June 06
  • Location:София

Публикувано: 02 September 2006 - 08:10 PM

А извинете ами ако родителите са известни за мен и поддържам връзка с миналата стопанка на котето?Тогава може ли да се издаде родословие?
User's Signature

Всички гледат породата, търсят расови белези,
а пък има в природата удивителни мелези.
Тъй че, както при хората, приятелче мое,
и при нас е по-важно сърцето какво е!.

#18 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 22 October 2006 - 08:25 PM

ако родителите на въпросното коте имат родословие и се знае от коя фелиноложка федерация е издадено, е по-лесно, ако не - има други възможности...
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#19 Потребителят е офлайн   bonboni Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5760
  • Регистрация: 19-June 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 22 October 2006 - 08:37 PM

Да,оказва се,че при котетата е по различно от при кучетата,била съм свидетел на две котки едната персийска,а другата сиамска(знам,че имат друго име,но не го помня) които нямат родословие и взеха купи на изложбата.Даже май има клас домашен любимец или нещо такова извинете ме за невежеството.
User's Signature

"Някои хора са като 1 стотинка - двулицеви и не струват нищо!! "

Качена снимка MASTERPIECE OF BALKAN-NEWFOUNDLAND KENNELКачена снимка

#20 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 22 October 2006 - 08:50 PM

да - онова име е "тайска"
да, има и клас домашен любимец - красавецът на Еми r)
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни